Facebook oldaldoboz

Olvasottság

A blog indulása óta: 16'157'242 lapletöltés (2020.12.28.)

A legerősebb nap: 188'742 lapletöltés (2010.04.11.)

A lakott sziget

Vélemények

"Igazán elkeserítőnek és érthetetlennek ezt a tudatlanságnak tűnő, vagy annak álcázott, de inkább elszánt képmutatást tartom, amivel magasan képzett értelmiségiek igyekeznek kibújni a felelősség alól." (Mészáros Tamás)

 

"A sértésen túl Török valóban nem ért velem egyet, és mint ilyen persze választ igényelne, ha lennének írásában komolyan vehető szubsztantív érvek." (Halmai Gábor)

 

"Alapvetően érti félre a politikai elemzés tudományát, nagyvonalúan eltekint az eszmék, a politikai gondolatok, a megvalósult tényálladékok jelentőségétől, nem kevesebbtől tehát, mint a politikai cselekvés esszenciájától, így kizárólag formális, technokrata érveléssel legitimálja a kormánypárt ténykedését." (Seres László)

 

"Török Gábor blogpolitológus azon megállapítása, hogy a Fidesz október elején elért a csúcsra, amely után nem sok minden meghódítandó cél marad, a szokásos semmitmondás és elemzői felületesség terméke volt." (Békés Márton)

 

"A hatalom elzárkózása ma már olyannyira nyilvánvaló, hogy a kormány egynémely támogatójának is csípi a szemét, sőt még az Orbán-rezsim „törekvései” iránt feltűnő megértést mutató Török Gábor politológust is felébresztette eddigi magabiztos szunyókálásából." (Zádori Zsolt)

 

"Török, aki az értéksemlegesség jegyében erősen hajlik arra, hogy a politikát döntően hatékonysági szempontból elemezze (ahogy egy kritikusa nem finomkodva megjegyezte: az ő elemzései kb. olyanok, mintha a harmincas évek Németországában azt mondta volna valaki: Hitler ügyesen tematizálja a politikát a zsidókérdés napirendre tűzésével)." (Pető Iván)

 

"A magyar tudásról mint kurrens termékről meg mindent elmond, hogy még Török Gábornak is van diplomája." (Hont András)

 

"Török Gábornak például nagyon jót tett volna, hogyha mélyebben elsüllyed (sic!) mondjuk a magyar alkotmányjogban, és akkor, abban az esetben az elemzései, hogy is mondjam, a felszínességnek kevésbé mutatják a tüneteit." (Hont András)

 

"Ha egy kormánynak az a feladata, hogy megmentse az emberek nyugdíját, akkor nem blogoló politológusok véleményét kell előzetesen kalkulálnia." (Szijjártó Péter)

 

"Török szerint az a politikus viselkedik demokratikusan, aki nem törődik mások véleményével, aki nem akar önkritikusan gondolkodni, és aki képtelen felismerni, hogy zsákutcában van, és végre vissza kellene fordulnia." (Krémer Ferenc)

 

"Egyedül Török Gábor politológus gondolja azt, hogy a Fideszt a jó szándék vezeti, csupán politikai vaksága miatt rohan teljes erejéből a falnak." (Bartus László)

 

"Elolvastam ma Török Gábortól Piroslapig valamennyi blogbejegyzést a készülő új Alkotmányról. Homály, indulat. Mélyéről párolog a bögre. Nagyon." (Deutsch Tamás)

 

"Török Gábor megkerüli a problémát." (Lánczi András)

 

"Lárifári." (Gyurcsány Ferenc)

 

"Török Gábor minimum téved." (Mráz Ágoston Sámuel)

 

"Török wasn't looking at the speech from the outside but from the inside. Almost as if he had been the speech writer of Viktor Orbán." (Eva S. Balogh)

 

"A Török Gábor-féle, lazának tekinthető, minden jöhet típusú hozzáállással szemben én a gyakorlatban is jól levezethető, szigorú megközelítésben látom a szélsőségekkel szembeni harc esetleges sikerét" (Somogyi Zoltán)

 

"Török Gábor csak egy a kollaboránsok közül" (Krémer Ferenc)

 

"Naná, hiszen a törökgáborok döntik majd el, hogy a cáfolat hitelt érdemlő volt-e" (Lánczos Vera)

  

"Az ezerkezű sms cézár kiismeréséhez azonban nem elégséges Török Gábor köpönyegébe bújni, és úgy előadni a nyilvánvalót, mintha annak bármilyen tudományos értéke volna." (Puzsér Róbert

 

"Régóta figyelem Török Gábor politológusi tevékenységét, és egyre erősödik bennem a viszolygás." (Andor Mihály)

 

"Nos, ha a seggnyalás és a helyezkedés olimpiai szám lenne, most indíthatnánk egy potenciális dobogóst: Török Gábor politikai szakértõt, korábban szabadúszó értelmiségit, ma már inkább Jobbik közeli tanácsadót." (G. Fodor Gábor)

 

"Énszerintem nem jó, ha egy politikai elemző nem elemez. Ez ugyanis benne van a munkakörében, elvileg. Ami pedig nincs benne, az a sunyi hatalombarát cinizmus, a távolságtartás félreértése, az apolitikus elkenés, az alapvető problémák tudomásul nem vétele, az állandó megfelelési kényszer. Ehhez a teljesítményhez képest még a Nézőpont is elemző műhely." (Seres László)

 

"Török Gábor (...) arról lett híres, hogy az összevissza beszélést az egyrészt, másrészt” fordulatokkal marketingeli értelmesnek tűnő gondolatmenetté." (Vizvári Soma)

 

"Nagyszerű Békemenet volt, vidám, erőt adó, lelkesítő! És nincs annál nagyobb elismerés, mint amikor Török Gábor egy ekkora siker kapcsán a kampány dinamikájáról hohmecol. Ennyi." (Deutsch Tamás)

 

"Török Gábor évek óta azt a játékot játssza a nyilvánosságban, hogy a "függetlenobjektív" elemző szerepében a Jobbik szekerét tolja, de nyíltan soha nem merte bevallani, hogy a Simicska-párt tanácsadója és Vona személyes spindoctora."  (Vizvári Soma)

 

"Az utóbbi időben megfigyeltem: számos sajtószerv rendszeresen beszámol róla, hogy Török Gábor – akiről én sose hallottam tavalyig, és aki sokak szerint politikai elemző – éppen mit gondol. Török Gábor elképesztően nagy rajongótáborral (nem olvasótáborral, hiszen ő nem ír) rendelkezik, és – mint ilyen – fölhívja magára a társadalombírálat figyelmét, hiszen az egyik leghatásosabb közszereplő." (Tamás Gáspár Miklós)

 

"Érdekes módon Török Gábort sosem izgatták a külföldön zajló események. Úgy is mondhatnánk, hogy politikai farkasvakságban szenved (...). (Lánczi Tamás)

 

"Török Gábor nem független politikai elemző, hanem jobbikos propagandista." (Kubatov Gábor)

 

"A sokat sejtető semmitmondását könnyű kézzel gyurcsányista agitációra váltó egykori politológus oly kellemetlenül nyalizik, mintha feledtetni akarná azt a zavarba ejtő tényt, hogy „független” elemző létére Csányi Sándor szárnysegédjeként az MLSZ elnökségében foglal helyet, s így személyében a magyarok az Orbán-rendszer futballbirodalmának egyik befolyásos főurát tisztelhetik." (Puzsér Róbert)

 

"Ugyanis Független Szakértőink Legjéről köztudott, hogy nem beszélni angol" (Megadja Gábor)

 

Az 5 legnépszerűbb

  1. 508. Miért nyert (ennyire) a Fidesz? 2014. április 07. 09:18A tegnapi választást a Fidesz a világ minden választási rendszerében megnyerte volna. Nagyon komoly többsége lenne a korábbi magyar rendszerben is, és a tisztán arányos rendszereket leszámítva minden...
  2. 2018/9 Miért nyert (ennyire) a Fidesz? 2. 2018. április 09. 02:03A politikai számítás tehát szinte hibátlanul bevált – írtam négy évvel ezelőtt a Miért nyert (ennyire) a Fidesz? című blogbejegyzésben. Most ennél többet kell állítanom: a Fidesz ugyanis nagyobb...
  3. 2018/8 Választási előrejelzés 2018. április 05. 10:02Az előző bejegyzésben megindokoltam, hogy az áprilisi választás előtt miért nem lehet igazán komolyan vehető előrejelzést készíteni. Ebben az írásban nem ismétlem meg ezeket az érveket, és nem...
  4. 514. A tét 2014. december 04. 02:11Orbán Viktor természetesen nem újfasiszta és nem is diktátor. Az elkötelezett antikommunista, konzervatív és korábban a magyar jobboldallal kifejezetten jó viszonyt ápoló republikánus amerikai...
  5. 510. Mindenki lehet kőműves 2014. szeptember 26. 00:40Régóta nem jelentkeztem elemzéssel. S ez sem igazán az lesz. Van azonban valami, ami foglalkoztat. Semmi eget rengető, de nekem azért fontos. Egy ideje már kerestem hozzá a hangot, a formát. Ez...

Korábbi bejegyzések

Címkék

1904 (1) 1912 (1) 1956 (1) 1989 (2) 1990 (2) 1991 (1) 1994 (6) 1994 1998 (1) 1998 (5) 2002 (2) 2004 (1) 2005 (2) 2006 (2) 2007 (1) 2008 (1) 2009 (1) 2010 (3) 2012 (2) 2014 (2) 2014-es parlamenti választás (1) 2014-es választás (1) 29 lépés (1) 4k! (1) 56 nap (1) 800 (1) adatbázis (2) áder jános (9) adócsökkentés (3) adóemelés (1) adópolitika (1) afganisztán (1) ágh attila (5) ajánlószelvény (1) ajánlószelvények (14) akadémia (1) akarat (1) akció (1) aláírás (1) alakuló ülés (3) alapkérdés (1) alaptörvény (1) albertirsa (1) álesemény (1) alkalmazkodás (1) alkotás (4) alkotmány (22) alkotmánybírók (1) alkotmánybíróság (14) alkotmányellenes (1) alkotmánymódosítás (13) alkotmányozás (13) állam (2) államadósság (1) államcsőd (1) államfő (16) államháztartás (1) állami pénz (1) állami számvevőszék (2) állampárt (1) álláspont (1) alsóörsi gyilkosság (1) általános vita (1) alternatíva (3) Ángyán József (1) antidemokratikus (1) antipolitika (1) antiszemitizmus (1) antitézis (1) anti establishment (3) apátia (1) arányosság (4) arend (1) arend lijphart (1) árfolyam (1) árok kornél (1) árvíz (1) aszófő (1) átértelmezés (1) átláthatóság (1) átmenet (1) augusztus 20 (1) Azerbajdzsán (2) b. nagy lászló (1) baja (1) bajnai gordon (15) Bajnai Gordon (2) balogh andrás (3) Balogh József (1) balog zoltán (1) baloldal (17) baloldali (1) baloldali körzetek (3) baló györgy (2) balsai istván (3) bálványos (1) bánó andrás (1) barroso (3) bauer tamás (2) befolyásolás (1) beiktatás (1) belháború (1) belharc (1) belső konfliktus (1) bencsik andrás (1) Benetton-kampány (1) Beppe Grillo (1) beszéd (4) beszédolvasás tilalma (1) bihari mihály (3) bíróság (2) bizalmatlanság (1) bizalom (2) bizonytalanok (2) bizottságok (2) bkv (5) blog (3) blokád (1) bod péter ákos (1) bogdan góralczyk (1) bohács zsolt (1) bőhm andrás (1) bojkott (1) bokros lajos (10) borkai zsolt (1) borókai gábor (1) boross péter (1) borsod (1) botka lászló (6) botrány (7) bozóki andrás (1) brüsszel (2) budapest (7) budapest7 (1) budapesti olajfa (1) bukás (1) bukási spirál (4) buldózer (1) bulgária (1) bulvár (3) ByeAlex (1) célok (1) centrális erőtér (4) centrális pártrendszer (2) centralizáció (1) centrista (2) centrumpárt (1) cieger andrás (1) cigánybűnözés (1) cigányság (2) cinizmus (1) civil mozgalom (3) corvinus (1) család (1) csalódás (3) csapatkivonás (1) csapda (1) csehország (2) cselekvés (1) csépe béla (1) csermely péter (1) cser palkovics andrás (1) csigó péter (1) csodavárás (1) csomag (1) csúcsminisztériumok (2) csurka istván (2) czuczi mihály (1) daher pierre (1) daniel boorstin (1) dan nimmo (1) dávid ibolya (2) debreczeni józsef (3) demagógia (1) demokrácia (5) demokratikus centrum (1) demokratikus koalíció (2) démonizálás (1) demonstráció (1) demszky gábor (2) dessewffy tibor (1) deutsch tamás (1) devizahitelesek (1) de gaulle (1) dhondt (1) diáktüntetések (1) diktátor (2) diktatúra (4) dinamika (2) diplomácia (2) dk (1) döntés (1) duális erőtér (1) duna tv (1) dúró dóra (1) Duverger (1) economist (1) edelény (1) éden hotel (1) egyéni választókerület (2) egyéni választókerületek (24) egykulcsos adó (5) egypárti kormány (1) együtt (1) együttműködés (3) együtt 2014 (2) egy a tábor egy a zászló (2) elek istván (2) elemzés (4) élet és irodalom (1) elfordulás (1) elhatárolódás (1) elitváltás (1) ellenakarat (1) ellenerő (2) ellenfél (1) ellensúly (2) ellenzék (17) elnökjelölt (1) elnökválasztás (6) előrehozott választás (7) előrejelzés (5) előválasztás (6) előzetes regisztráció (3) elrugaszkodás éve (1) első forduló (1) elszámolás (1) elszámoltatás (2) elv (2) elveszett szavazat (1) elvtelenség (1) ep választás 2009 (3) érdek (9) erkölcs (1) erő (1) erőforrások (1) erőpolitika (3) erőszakosság (1) erőtér (1) erózió (1) értékelés (3) értelmezés (2) érv (1) érvek (2) érvrendszer (1) esélyek (5) esettanulmány (1) eszközök (1) eu (3) európai parlament (1) európai parlamenti választás 2014 (1) európai unió (2) évértékelő (2) évértékelő beszéd (4) facebook (2) falunap (1) fék (1) fékek és ellensúlyok (1) felcsút (2) félelem (1) félelnöki rendszer (2) felelős (3) felelősség (2) felelős döntés (1) felező válság (2) felhatalmazás (3) feliratkozás (1) felkérés (1) fellegi tamás (2) felsőoktatás (2) fiatal politikusok (1) fidesz (130) Fidesz (2) fidesz jobbik viszony (13) fidesz kdnp (1) fidesz mdf koalíció (3) fidesz mszp viszony (1) fkgp (2) foci Eb (1) fodor gábor (2) földesi szabó lászló (1) földtörvény (2) főpolgármester (3) főpolgármester jelölt (1) forgatókönyv (1) forgatókönyvek (5) forint (1) forradalom (4) forró ősz (1) forsense (1) frakcióalakítás (1) frakciófegyelem (1) franka tibor (1) frei tamás (1) fricz tamás (2) friderikusz sándor (1) frizbi (1) függetlenség (1) független jelölt (1) fűrész gábor (1) g. fodor gábor (3) gallai sándor (1) gallup (3) garancia (1) gát (1) gátlástalanság (4) gazdaság (5) gazdasági növekedés (1) gazdasági válság (1) gazdaságpolitika (6) GDP (1) gerbeaud liberalizmus (1) gergényi péter (1) gesztus (1) giró-szász andrás (1) giró szász andrás (9) goldenblog (1) göncz árpád (2) gondolatmankó (4) Goodfriend (1) google pártfigyelő (1) görög válság (1) granasztói györgy (1) gulyás gergely (1) gúr nándor (1) guvernamentalista felfogás (1) gy. németh erzsébet (1) gyarmat (1) gyávaság (1) gyenesei istván (1) gyöngyöspata (2) győzelmi stratégia (1) győztes (1) győzteshez húzás (2) gyűjtőpárt (2) gyurcsány ferenc (49) Gyurcsány Ferenc (1) habonyizmus (1) habony árpád (2) Habony Árpád (1) hack péter (1) hagenbach bischoff (1) hagyó miklós (3) hajdú péter (1) halasi endre (1) halmai gábor (2) harc (1) harmadik köztársaság (3) harrach péter (2) hasznos szavazat (1) haszon (1) haszonmaximalizáció (1) hatalmi harc (2) hatalmi kormányzás (2) hatalmi logika (1) hatalom (6) hatalomgyakorlás (1) hatalomkoncentráció (1) határon túli magyarok (1) hatékonyság (1) hatpárti vita (1) háttér (1) háttérvilág (1) havasiné orbán mária (1) hazaszeretet (1) házelnök (1) házmester (1) hegedűs lorántné (1) helyi politika (1) Heti Válasz (1) heti válasz (1) heves (1) híd (1) hideg polgárháború (2) hírblog (1) hír tv (1) hisztéria (1) hit (1) hitel (4) hitelesség (27) hitelszerződés (1) hiteltelenség (1) hit gyülekezete (1) Hódmezővásárhely (2) hoffmann rózsa (2) horn gyula (4) horn orbán vita (1) horthy miklós (1) horváth aladár (1) Horváth András (1) horváth csaba (3) horvátország (1) house of cards (1) hozzáértés (1) húsvét (3) identitás (2) ideológiai kulturális (1) ideologikus (1) időhúzás (1) időközi választás (3) időzítés (1) igazság (1) igazságszolgáltatás (2) ígéret (2) ígéretek (1) illékonyság (1) illiberális demokrácia (2) illúzió (1) imázs (2) imf (12) információ (2) ingatlanadó (1) inkubátor (1) inkumbencia (1) inkumbens hatás (1) instabilitás (1) internet (1) intézet (1) intézmények (2) ipsos (2) irak (1) irány (1) irracionalitás (1) isaura effektus (1) james carville (1) james combs (1) jász nagykun (1) javaslat (1) jávor benedek (3) Jávor Benedek (1) jegybank (1) jelkép (1) jelölés (1) jelöltállítás (3) jobbik (76) Jobbik (1) jobboldal (10) jobboldali (2) jobboldali kétpártrendszer (1) jogállam (1) jogállamiság (1) jóléti állam (1) jóléti rendszerváltás (1) jövő (3) jövőkép (1) juhász ferenc (1) juhász oszkár (1) káli sándor (1) kampány (11) kampánycsend (1) kampánytéma (1) kampánytsratégia (1) kapituláció (1) Karácsony Gergely (1) karácsony gergely (3) karakter (2) karakter (ön)gyilkosság (1) karantén (2) karizma (2) katasztrófa (1) katolikus egyház (1) katona (1) katonai szerepvállalás (1) katona béla (1) katona kálmán (1) kaufer virág (1) kdnp (10) keller lászló (1) kényszerpálya (1) képviseleti demokrácia (1) képviselő (2) képviselői eskü (1) kerekasztal (1) kerekasztal tárgyalások (1) kerék bárczy szabolcs (2) keretezés (1) kéri lászló (1) kétfarkú kutya párt (1) kétfejű ellenzék (1) kétharmad (26) kétharmados törvények (1) kétkamarás parlament (1) kétpártrendszer (2) kettős állampolgárság (3) kettős beszéd (2) kettős mérce (2) kiábrándulás (1) kiadácsökkentés (1) kiadáscsökkentés (1) kihelyezett kormányülés (1) kína (1) kirekesztés (2) kisebb parlament (1) kísérlet (1) kispártiság (1) kiss péter (1) kiss viktor (1) kis pártok (3) kitartás (1) kitiltás (1) kitiltási botrány (1) kitta gergely (1) kiválás (1) klein ödön (1) koalíció (1) koalíciós vita (1) kóczián péter (1) kognitív disszonancia (1) kóka jános (2) Kolláth György (1) kolontár (1) költségvetés (6) költségvetési tanács (1) kommunikáció (15) kommunikációs (1) kommunikációs hiba (1) kommunikációs paradigma (1) kommunista (1) kompetencia (4) konferencia (1) konfliktus (3) kongresszus (1) konrád györgy (1) konstruktív bizalmatlansági indítvány (1) konszolidáció (4) konszolidált gazdaság (1) kónya péter (1) konzervatív liberális (3) koordinált indulás (2) kordonbontás (1) kormány (2) kormányalakítás (8) kormányfő (2) kormányfő csere (1) kormánypárt (1) kormányprogram (4) kormányszóvivő (1) kormányzás (1) kormányzati teljesítmény (2) kormány ellenzék (1) körmend (1) körösényi andrás (2) korrekció (2) korrupció (8) korzenszky richárd (1) kósa lajos (4) kötcsei beszéd (1) kovács árpád (1) kovács lászló (2) kövér lászló (11) következetesség (2) következmény (2) közbiztonság (1) közgép (2) közhangulat (1) közjog (1) közlekedés (2) közösségi média (1) közös jelöltállítás (1) közös lista (3) közpénz (1) közszolgálati televízió (1) köztársasági elnök (3) közvélemény-kutatás (9) közvélemény kutatás (15) közvélemény kutatások (1) közvetlen elérés (1) kremlinológia (1) krizsó szilvia (1) kronen zeitung (1) kubatov gábor (2) kudarc (3) kukorelly endre (1) külpolitika (1) kultúrharc (1) kultusz (1) kumin ferenc (1) kuncze gábor (4) kurzusépítés (1) küszöb (1) kvázi kétpártrendszer (3) l. simon lászló (1) labdarúgás (2) lak (1) lakner zoltán (1) lakoff (1) lamperth mónika (2) lánczi andrás (3) lánczi tamás (1) lánczos vera (1) láthatósági küszöb (3) látogatás (1) latorcai jános (1) latorczai jános (1) lázár jános (23) legalitás (1) legenda (1) legfelsőbb bíróság (1) legitimáció (2) legitimitás (4) leminősítés (1) lemondás (7) lendvai ildikó (5) lengyelország (3) lengyel lászló (2) lengyel minta (1) lengyel választások (1) lettország (2) levél (1) liberális (3) liberalizmus (1) lijphart (1) lista (1) litvánia (1) lmp (69) lmp jobbik csalodas ketpartrendszer uj jobboldal uj baloldal (1) logika (1) lojalitás (1) loppert dániel (1) lottóötös (1) luther (1) machiavelli (1) mádi lászló (2) mádl ferenc (4) magánnyugdíjpénztár (2) magánnyugdíjpénztárak (5) magyar (1) magyar bálint (1) magyar demokratikus charta (1) magyar liberalizmus (1) magyar narancs (1) magyar nemzet (4) magyar olajfa (3) majális (1) makay zsolt (1) makó (1) mandátum (1) mandiner (1) manipuláció (1) március 15 (2) Márki-Zay Péter (1) második forduló (6) második hely (1) matolcsy györgy (10) max weber (1) McCain (1) mdf (49) mdf szdsz (1) mdnp (2) meciar (1) mécs imre (1) medgyessy péter (4) média (7) medián (9) median (1) médiatörvény (2) media hungary (2) megállapodás (4) megbízás (1) meglepetés (2) megoldás (2) megszorítás (7) megújítás (1) megújulás (2) megyei jogú (1) menekültkérdés (1) mensa hungariqa (1) mérsékelt jobboldal (1) Mesterházy Attila (3) mesterházy attila (34) mesterházy ernő (1) mészáros tamás (1) mezőtúr (1) miép (1) miép jobbik (1) migráció (1) miklós árpád (1) milla (1) minisztercsere (1) miniszterelnök (2) miniszterelnök-jelölt (1) miniszterelnök csere (1) miniszterelnök helyettes (1) miniszterelnök jelölt (8) miniszterelnök jelölti vita (6) minőségi sajtó (1) miskolc (1) mkp (1) MNB (1) modell (1) módszer (1) molnár csaba (2) molnár oszkár (1) morál (1) morvai krisztina (2) moszkva (1) mozgalom (1) mráz ágoston sámuel (1) mszdp (1) mszmp (1) mszp (104) MSZP (1) mszp lmp együttműködés (1) mtv (2) munkáspárt (1) nagykoalíció (1) nagypártiság (2) nagy anna (1) nagy kép (1) nagy lászló (1) nagy tamás (1) NATO (1) NAV (1) navracsics tibor (20) negyedik köztársaság (1) németh miklós (1) német lapok (1) nemzetbiztonság (1) nemzeti bank (1) nemzeti egység (1) nemzeti együttműködés rendszere (2) nemzeti érdek (1) nemzeti konzultáció (1) nemzeti szuverenitás (1) nemzetközi (1) nemzetközi környezet (2) nemzetközi kritika (1) nemzetközi státusz (1) neokonzervatív (1) neoliberális (1) népszabadság (2) népszava (2) népszavazás (7) népszerűség (2) népszuverenitás (1) ner (1) nézőpont (5) nógrádi lászló (1) normativitás (1) novák előd (1) nyakó istván (1) nyerges zsolt (3) nyirő józsef (1) nyugat (1) nyugdíj (3) obersovszky péter (1) objektivitás (1) obstrukció (1) ökológiai tévkövetkeztetés (1) ökopárt (1) oktatáspolitika (1) október 23. (1) olajfa (2) oligarcha (1) ómolnár miklós (1) önállóság (1) önkép (1) önkormányzat (1) önkormányzati választás (16) önkormányzati választási rendszer (1) önkormányzati választás 2010 (2) önkritika (1) opera (1) orbán (1) orbán-nastase megállapodás (1) orbán-putyin megállapodás (1) orbánista (1) orbán kormány (4) orbán viktor (114) Orbán Viktor (9) őrkutya (1) Örményország (2) országértékelő (1) országgyűlés (1) országos lista (7) összeesküvés (1) összeférhetetlenség (1) összefogás (1) összefogás párt (2) őszinte (1) oszkó péter (1) őszödi beszéd (8) ötödik köztáraság (1) ovb (1) ózd (2) paczolay péter (1) paks (1) pálffy istván (1) palotaforradalom (4) pályázat (1) pápa (1) papcsák ferenc (1) paraván (1) parlament (14) parlamenti felhatalmazás (1) parlamenti felszólalás (1) parlamenti választás (2) parlamenti választás 2010 (43) parlamenti választás 2014 (6) parlamenti választás 2018 (9) parlamenti választás 2022 (2) pártfinanszírozás (2) pártharcok (1) pártosodás (1) pártosság (1) pártpolitikus (1) pártrendszer (11) pártrendszer koncentrációja (1) pártrendszer változása (1) pártszakadás (2) pénz (1) pénztárca (1) percepció (3) pesti sándor (1) pető iván (1) pintér sándor (4) plágium (5) pluralizálódó pártrendszer (1) pokol béla (2) pokorni zoltán (6) polgári magyarország (1) polgári platform (1) polgármester (2) politika (4) politikai (1) politikai (1) politikai bozótharc (1) politikai elemzés (11) politikai elemző (9) politikai elit (1) politikai erőtér (1) politikai érzék (1) politikai gondolkodás (1) politikai hasznosság (1) politikai haszonszerzés (1) politikai hiba (2) politikai inga (1) politikai innováció (2) politikai kormányzás (2) politikai korrekció (1) politikai közép (2) politikai logika (5) politikai napirend (1) politikai nyilatkozat (3) politikai stratégia (1) politikai szereplő (1) politikai színpad (1) politikai tér (1) politikai tudás (1) politikai vétó (1) politikai vezetés (1) politikai vita (1) politika elemző (1) politika tér (1) politikus (2) politikusi beszéd (2) politikusok (1) politológus (2) politológus védegylet (1) pólus (1) populizmus (1) pörzse sándor (2) poszt politikus (1) pozíciók (1) pozícionálás (1) pozsgay imre (1) po fi (1) pragmatikus (1) predomináns pártrendszer (1) prezidenciális (1) primary colors (1) probléma (1) problémamegoldás (1) prognózis (1) program (1) pszáf (1) pundit (1) punditokrácia (1) racionális (1) racionális választó (1) racionalitás (3) radikalizálódás (1) radikalizmus (1) radiszoci (1) radnóti sándor (1) recesszió (1) reform (4) regionális eltérések (2) regisztráció (2) régi új törésvonal (1) rekrutáció (1) rendőrség (1) rendszerellenes párt (2) rendszerkritikus (1) rendszerváltás (3) rendszerváltás forgatókönyve (1) republic (1) republikon (3) részvétel (2) réthelyi miklós (1) retkes attila (2) rétvári bence (2) rezsicsökkentés (2) rivális (1) riz levente (1) robert denton (1) robert fico (2) rogán antal (8) románia (2) róna dániel (1) röpirat (1) rudi zoltán (1) Safarov (2) sajóbábony (1) sajtó (1) sajtószabadság (2) salamon lászló (2) sávelhúzás (1) schamschula györgy (1) scheiring gábor (1) schiffer andrás (9) Schiffer András (1) schmidt mária (1) schmitt pál (20) schmuck andor (1) selmeci gabriella (1) selmeczi gabriella (1) semjén zsolt (3) seres lászló (1) siker (5) sikerpropaganda (1) Simicska Lajos (2) simicska lajos (3) skorpió (1) slota (1) söjtör (1) sólyom lászló (11) somogyi zoltán (3) sportújságírás (1) stabilitás (1) stabilizáló apátia (1) stadion (2) state capture (1) steiner pál (1) stílus (1) story (1) strabag (1) stratégia (20) stratégiai szavazás (1) strukturáló dimenzió (1) stumpf andrás (1) stumpf istván (6) süveges gergő (2) szabadelvű konzervatív (1) szabolcs (1) szabó albert (1) szájer józsef (2) szakadás (2) szakértő (1) szakkommentátor (1) szakszervezet (1) szalai annamária (1) szanyi tibor (2) szápár (1) szász károly (1) szavazás (2) szavazások (1) szavazatmegosztás (2) szavazatszerzés (1) századvég (11) szdsz (20) szeged (4) szegedi csanád (2) szegénység (1) székely péter (1) székely zoltán (1) szekeres imre (2) szekértábor politika (1) szelekciós pontok (1) szélsőjobboldal (3) szélsőséges (1) személyre szabott kormányzás (1) személyzeti politika (1) szepessy zsolt (1) szerbia (1) szerencs (1) szerep (1) szerepcsere (1) szerepfelfogás (6) szervezet (2) szijjártó péter (6) szíjjártó péter (1) szili katalin (8) szilvásy györgy (1) szimbolikus (1) szimbolikus politika (1) szimbólum (1) szlavofil (1) szlovákia (2) szlovák magyar viszony (1) szlovák választás (1) szlovénia (1) szociális kérdés (1) szociális népszavazás (1) szociálliberális (1) szolidaritás (2) szombathy pál (1) szonda (5) szonda ipsos (1) szövetségi politika (4) sztálingrád (1) sztereotípia (1) sztereotípiák (1) szubjektív vélemény (1) szűrös mátyás (1) szuverenitás (1) tábor (1) taktika (1) taktikai szavazás (2) támogatás (2) támogatottság (3) tanácsadás (1) tanácsadó (1) tandíj (1) tárcatükör (1) tárgyalás (5) tárgyalástechnika (1) tárki (8) tarlós istván (9) társadalmi szerződés (1) társadalmi támogatás (1) tekintély (1) teljesítmény (2) területi lista (6) területi listák (2) tervezés (2) tét (3) tétényi éva (1) tét nélküli választás (2) tévedés (1) tévéostrom (1) tiszavasvári (2) tisztelet társasága (1) titkos (1) többpártrendszer (1) többség (1) többségi demokrácia (4) Tocsik-ügy (1) tocsik márta (1) tojástánc (1) tőkés lászló (1) tőkés rudolf (1) tölgyessy péter (7) toposz (1) töredékszavazat (2) törésvonal (1) torgyán józsef (2) torgyán kisgazda (1) torkos matild (1) törvényjavaslat (1) torzítás (1) trafik (1) trianon (1) tulajdonos (1) túlélési stratégia (1) túlhatalom (1) tüntetés (4) tusnádfürdő (1) tv2 (1) tv3 (1) ügybirtoklás (3) ügyészség (2) ügynökkérdés (1) újfasiszta (1) ujhelyi istván (1) újraválasztás (1) új alkotmány (1) új baloldali párt (1) új párt (2) új pártok (4) uj péter (1) ülésrend (1) ungár klára (2) uniós csúcs (1) ünnepi beszéd (2) ünnepség (1) USA (2) utódlás (1) utólagos normakontroll (1) utópia (1) vágó gábor (1) vagyonadó (1) vákuum (1) választás (2) választási együttműködés (2) választási eredmények (3) választási esélyek (5) választási hibák (1) választási kampány (1) választási műsor (3) választási rendszer (16) választási részvétel (6) választási törvény (1) választás időpontja (1) választó (3) választói reakció (1) választók (1) valence issue (1) valóság (2) valóságértelmezés (2) valóságérzékelés (1) valóságmagyarázat (2) valóságshow (1) válság (7) válságadó (3) válsághelyzet (1) válságkommunkáció (1) váltás (1) váltógazdálkodás (1) váltópárt (3) változás (4) változtatás (1) valutaalap (3) várakozás (1) várakozások (1) varázstalanítás (1) varga mihály (7) városok (1) varsói gyors (2) vastagh pál (1) veiszer alinda (1) véleménykülönbség (1) Veszprém (1) veszprém (1) vétó (3) vezetés (1) vezető (2) videóblog (1) viktor (1) visszalépések (2) visszatérés (1) vitányi iván (1) vízió (1) vizsgálóbizottság (1) voks10 (1) voks2010 (1) volner jános (1) voluntarizmus tere (1) vona gábor (15) vörösiszap (1) vörösiszap katasztrófa (1) warvasovszky tihamér (1) war room (1) wittner mária (1) xiii. kerület (1) zagyva györgy (1) zanzibár trükk (1) zapadnyik (1) záróra (1) zászlóégetés (1) zsákmányelv (1) zsákutca (1) zsinka lászló (1) Címkefelhő
22:06

Ahogy közeledik a választás, láthatóan a média is egyre jobban figyel a politikára. Az nem meglepő, hogy a pártos (értsd: politikai célok alapján értelmezhető) sajtó fokozottan figyel a kenyéradó gazdák érdekeire és egyszersmind a politikai ellenfelek viselt dolgaira, de még a bulvárban is többet látni mostanában a politikusokat. Ahogy Mesterházy Attila szakállvesztése keresztül-kasul bejárta a magyar sajtót, sokakban merülhetett fel a kérdés: vajon mennyiben tud változtatni a mostani erőviszonyokon a média növekvő aktivitása?

Anélkül, hogy hosszas médiaelméleti fejtegetésekbe kezdenék, fontosnak tartom rögzíteni: a média jellegénél fogva a torzítás intézménye. A legszebb szándékkal és az objektivitásra törekvés maximuma mellett is akaratlanul torzít a szelekció alapján összerakott kép. Ráadásul az esetek jelentős részében nem is ilyen semleges, nemes célok mozgatják a hírszerkesztőket, amikor döntenek, hogy éppen merre és mire irányuljon a reflektorfény. Amikor tehát a világ dolgaira vonatkozó tudásunk többsége a médiából származik, okosabban tesszük, ha túlzott naivitás helyett inkább jó adag szkepszissel vágunk neki a tájékozódásnak.  Miután azonban ez a kétkedés egyelőre nem a magyar választó legfontosabb jellemzője, sokan féltik a média befolyásától az átlagpolgárt.

A félelem nem teljesen alaptalan, még akkor sem, ha a negyedik hatalmi ágról szóló okfejtések messze állnak a valóságtól (többek között azért sem hatalmi ág a média, mert szerencsére nincs szankciórendszere, ha nem vagyunk hajlandók azt gondolni a dolgokról, amit sugalmazni szeretne). A média – azon túl, hogy képes kijelölni a „fontos” témákat - valóban alkalmas lehet a vélemények megváltoztatására is, s ez a befolyás politikai jelentőséget ad az intézménynek.

Mindezzel együtt a mai magyar állapotok esetében az állításom sokkal gyengébb: a média jelentős változásokat most nem tud elérni. Három okból sem.

Egyrészt, mert ma már annyira plurális és szegmentált, hogy nincs esély az általános politikai manipulációra. A mai magyar médiában két modell működik: a pártos sajtó leginkább a saját tábor megerősítésére alkalmas (a „beteges” politika-fogyasztókat kivéve csak ők nézik, olvassák és hallgatják), s ennek megfelelően teszi is a dolgát, míg a kereskedelmi és bulvár média inkább egy általános politika-ellenességet gerjeszt, valamint tudatlanságával és felkészületlenségével a szlogenek szintjére szorítja a politikai kommunikációt. Előbbi nem képes arra, hogy a bizonytalanokhoz és az ellentáborhoz elérjen, ügyei és témái – erre számos példa van – az esetek többségében nem jutnak túl a baráti orgánumokon. Utóbbi ugyan elméletileg alkalmas lehetne arra, hogy táborokon átívelő módon hasson, de láthatóan erre sem szándéka, sem felkészültsége nincs. Miközben a korábbi választásokon a baloldal reménykedhetett abban, hogy a hozzá közelebb álló – természetesen messze nem egységes - kereskedelmi média majd segít, most ennek nem látom a feltételeit.

Itt érünk el a másik fontos okhoz. A választás előtti politikai aszimmetria (az MSZP esélytelensége) miatt a média ezen szereplői számára egyszerűen nem éri meg „érzelmi”, azaz „politikai” döntést hozni, a „kereskedelmi” racionalitás pedig azt diktálja, hogy próbáljanak meg a hatalom új birtokosainál minél kevesebb rossz pontot szerezni. Így aztán a kereskedelmi média is igyekszik adni a látszatra, s leginkább akkor van elemében, ha mindenkit egyformán ostorozhat.

S végül a harmadik ok. Miután időnként magam is vendége vagyok ilyen-olyan műsoroknak, a saját bőrömön tapasztalom, hogy a politikai jellegű műsorok egy részében olyan színvonalesés következett be, hogy mára szinte nincs semmilyen tétje a szereplésnek. Minimálisra fogyatkozott azon műsorok és műsorkészítők száma, amelyek és akik képesek lehetnek váratlan, meglepő, érdemi eseményekre. A beszélgetések többsége unalmas, megúszós, a riportalanynak semmilyen megterhelést nem jelent, hogy a már a következő kérdésen gondolkozó vagy a szerkesztői utasításra váró riportert kizökkentse, s ezzel „eltanácsolja” a keménykedéstől. A gyakran nyilatkozó politikusok annyival felkészültebbek a politika eseményeiből és tényeiből, hogy a láthatóan más szempontok alapján kiválasztott, időnként a tartalmi hiányosságokat erőteljesnek látszó stílussal kompenzáló műsorvezetőknek esélyük sincs érdemben érvelni. De nem is ez a céljuk. Így aztán veszélyt sem jelentenek.

Összefoglalva: a mostani kampányban a magyar média csak szép színes bokréta lesz a politika kalapján. Aki okos őrkutyára vágyik, ne itt keresse.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://torokgaborelemez.blog.hu/api/trackback/id/tr521567494

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Török Gábor blog: Mire lehet képes a média? 2009.12.02. 05:06:16

Török Gábor szerint sem negyedik hatalmi ág a média. Szerintem minden olyan eszköz, mely lényegesen befolyásolni tudja a dolgok alakulását az gyakorlatilag hatalom. Szokták mondani, hogy a média csak befolyásolni tud. Ez így van. A média befolyásol és ...

Trackback: Török Gábor blog: Mire lehet képes a média? 2009.12.02. 05:06:16

Török Gábor szerint sem negyedik hatalmi ág a média. Szerintem minden olyan eszköz, mely lényegesen befolyásolni tudja a dolgok alakulását az gyakorlatilag hatalom. Szokták mondani, hogy a média csak befolyásolni tud. Ez így van. A média befolyásol és ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lojzi_ 2009.12.01. 22:19:16

Szerintem a második a legkomolyabb.
Jobban jövedelmező lehet a győztes mellé állni és segíteni, hogy még nagyobb győzelmet arathasson.
Ha lenne kereskedelmi médiám, akkor nem haboznék benyalni a Fidesznek egy olyan országban, ahol minden azon múlik, hogy ki kit ismer és ki kinek a haverja.

Lojzi_ 2009.12.01. 22:22:56

A harmadik érvről meg Sváby András legendás fiaskója jut az eszembe, amikor Orbán szimplán feltörölte vele a padlót oda-vissza.
Mondjuk szegény Svábyt egyébként sem az eszéért tartották.
Nagy kedvencem, amikor a saját grafikonanimácójukról megjegyezte, hogy "úgy látom megfordult az állás, most a nemek kerültek többségbe... Most meg az igenek... Milyen gyorsan változik a helyzet..."
:o)))

Aradebil 2009.12.01. 22:24:27

@Lojzi_: és ez már el is kezdődött mind az RTL-nél,mind a TV2-nél...
Pl RTL-en minden napra jut egy elsikkasztott mocskosszocis eupénzes riport

forrestg 2009.12.01. 22:28:50

a magyar média tényleg megér egy fejtegetést. ahogy török gábor is (de csak elég szőr mentén) utalt rá: nálunk bizony (és talán máshol sem) a kereskedelmi média sem tisztán bulvár és nem is tisztán üzlet, hanem egy irányba huz: balra.
nyilván 2002-ben és 2006-ban is sokat segített a TV 2 (és azért az RTL Klub is), hogy az mszp győzzön.
srácok! ki figyelt még föl rá, amikor most júniusban, az utolsó kampányolós péntek este a RTL főműsoridős híradójában "spontán" meginterjúvolták dávid ibolyát, aki "interjú" címén lenyomatta kampányszövegét. fodor gabi is kapott időt, de senki (így a két nagy) sem. nagyon durva mdf-tolás volt.

Lojzi_ 2009.12.01. 22:32:42

@Aradebil: Hülyék lennének nem csinálni.
Nem tudom mik az arányok, hogy a politikába betett pénz hányszorosa jön vissza a választás után egy támogatónak, de ha kétésfélszeresnél jobb a megtérülés, akkor ha nekem lenne államból élő cégem (több cégem), akkor egy kiegyenlített helyzetben mindkét oldalt támogatnám más cégeken keresztül.
Aztán az máris nem hazárdjáték, hanem befektetés.
Most persze szerencsések a *-közeli cégek, mert tudni lehet, hogy ki fog nyerni, így a másik irányba megspórolható a csap megnyitása.
Ez a bukási spirál legfájóbb eleme lehet a szociknak szerintem. Aki eddig szórta közibük a pénzt, az is ki fog hátrálni a kampányból, 1-2 olyan cégen kívül, amelyiknek jobbfelé abszolút nincs szabad vegyiértéke.

forrestg 2009.12.01. 22:33:51

a magyar nézők meghatározó többsége a TV 2 és a RTL Klub híradóit nézi. bagi-nacsa (akik amugy nem a színvonal csimborasszói) is csináltak jó paródiát róluk. "Nézőnik szerint van-e Zuschlag-ügy?" A két grafikon: "nincs", illetve: "nem". :))
tudom, veszett fejsze nyele, de 2002-es és 2006-os szoros eredmény másként is alakulhatott volna, ha nem nyomják annyira az mszp-t. a tőke beleszól a magyar közéletbe, ami korlátozza a demokráciát és a szabad választásokat.

forrestg 2009.12.01. 22:35:44

lefekvés előtt még annyi: tanulságos volt nézni demcsák zsuzsit egyik reggel, amikor szinte sírva esdekelt a Nézőpont Intézet elemzőjnek: "ugye még följöhet az mszp? ugye van esélye mesterházynak?"

kocol 2009.12.01. 22:41:27

@forrestg:
Török Gábor pont arra utalt, hogy elértük immár azokat az időket, amikor a médiában is kiegyenlítettebbek a szerepek. Persze, senki nem lett függtelenebb, most viszont mindkét oldalhoz tartozik médiaudvar. Habár ez nem a helyes fogalom talán
Egyébként az még egy relatíve szép erőfeszítés volt tőlük, hogy a kicsiket interjúvolták, a nagyoknak amúgy is elég felületük van. Persze valószínűleg mdf és szdsz alá nem mentek, az már nagyon nem érte meg nekik.

Balt 2009.12.01. 22:55:13

Jól látható, hogy ezúttal a kereskedelmi médiákok valóban kihátráltak az esélytelen MSZP mögül. (Még akkor is, ha az elkeseredett liberális harcállásokban még van akad kamikaze.) Az egy ATV-t, meg a Klub Rádiót kivéve persze. De a köztévé, a Sláger/Danubius ill. utódaik már bizony egyre nagyobb távolságot igyekeznek tartani a szocialistáktól, ami persze egyáltalán nem jelent automatikusan "fideszbérencséget".

Balt 2009.12.01. 22:58:49

@Balt: Most talán tényleg kiegyenlített lesz a médiahelyzet, talán a rendszerváltás óta először. (Pedig nem volt olyan rég, még ebben a ciklusban: ne feledjük az őszödi beszéd vonatkozó kiszólását a baráti sajtó felé!)

Balt 2009.12.01. 23:02:18

Persze kiegyenlített: nem mintha érintene, de mi a helyzet a Jobbikkal? Végül is MSZP-hez mérhető pártként joggal "reklamálnának" hozzájuk mérhető médiafelületet; persze nem kell reklamálni, megtalálják a módját a nyilvánosságnak... (És lám, itt harap a médiakígyó a saját farkába. :))

kraut 2009.12.01. 23:06:44

@Balt: a slager es a danubius.
hehe, jo reggelt! :)

mo-n a media tenyleg nem vallal semmilyen szerepet a dolgokban. a kereskedelmiek egyet jobbrol-egyet balrol elvben nyomulnak, a tobbi partmediaban meg kb olyan kiszamithato a vegeredmeny, mint egy pornofilmben.
ami szerintem kifejezetten baj, mert eppen az tenne jot a hazai kozeletnek, ha politikusok nagy nyilvanossag elott tartalmas es kulturalt vitakat folytatnanak. (ehelyett mindenki nyomja a sajat mediajaban az uszitast meg feltuzelest).
ami a fo gond, hogy a partoktol ezt nem varjak el a valasztoik. mivel Mo balkan, es itt nincs vita, csak eros kutya baszik.
ennyire tellik.

Orbán Castro Rákosi Viktor , "itt az idő" elhúzni! 2009.12.01. 23:07:06

Stumpf István - MSZMP tag, Hazafias Népfront alelnök
Járai Zsigmond - MSZMP tag, kormánytag, III/2 ügynök
Matolcsy György - MSZMP tag, III/2 ügynök
Martonyi János - MSZMP tag, kormánytag, III/2 ügynök
Chikán Attila - MSZMP tag
Pintér Sándor - MSZMP titkár gúnyneve: vörös ÁVO-s
Mikola István - Hazafias Népfront alelnök
Fónagy János - MSZMP tag
Vonza András - MSZMP tag
Szabadi Béla - MSZMP tag, munkásőr
Varga Mihály - KISZ titkár
Deutsch Tamás - KISZ titkár
Orbán Viktor - Gimnáziumi-egyetemi KISZ titkár
Kövér László - KISZ-titkár, a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány és Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottsága alá tartozó Társadalompolitikai Intézet munkatársa. MSZMP közbenjárásával még lakást is kapott Csepelen.
Kerényi Imre - MSZMP alapszervezeti titkár, a Rogán féle narancsos forradalom lánglelkű bajnoka
Rogán Antal - KISZ-titkár

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.01. 23:07:15

T.G. - "a negyedik hatalmi ágról szóló okfejtések messze állnak a valóságtól (többek között azért sem hatalmi ág a média, mert ..."

valójában azé a hatalom, akié a média - IS. (nomeg a "pártos" médiához közeli párt IS;).
Mert az választ nótát, aki a cehhet állja...

kraut 2009.12.01. 23:11:56

@Ne bízz a régiekben, új arcok, pártok kellenek!!: pssszt! erről csak négyszemközt... még megtudják a hívek... aztán legyintenek egyet.
az mszp a megrendeloi oldalon, a fidesz meg a "beszallitoi" oldalon vett reszt.
aztan ott van meg a www.kibulizottorszag.net
az hab a tortan.
bar, azt azert tegyuk hozza, hogy nincs olyan, hogy teljesen fuggetlen politikai generacio, lasd Vona polgari koros indulasa. Ezzel nincs is baj, ez a dolgok rendje.
A gond akkor van, amikor egy fiatal szamara a politikai karrier csakis a zuschlag-irany lehet.

Darkhorse 2009.12.01. 23:12:58

És ne feledkezzünk meg a „magyaregyről”. A szocik most jól megrövidítették őket a költségvetésük egyharmadával. Nekik aztán van szabad műsoridejük, nem kel a népnek érdekes műsorokkal szolgálni (lsd.: mónikasó, balázssó, lantművészsó, stb. só) mint a kereskedelmi adóknak, tehát egy háttérből beígért nagyobb támogatás reményében „enyhén” eltolódhatnak jobbra.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.01. 23:19:19

@Balt: "kiegyenlített lesz a médiahelyzet"

Sosem értettem ezt a média "túlsúly"-t...

Ha van 10 "balos" és 1 jobbos (napi, heti) LAP, akkor miért nem AZ számít, hogy annak az EGY-nek legyen TÖBB előfizetője, mint a másik 10-nek EGYüttvéve?!

Elvégre ha lehet "EGY a tábor, EGY a zászló!"
- akkor meg miért ne lehetne EGY az Újság, EGY a Tv, EGY a Rádió... (egy a mosógép, egy a porszívó, egy a fridzsider stb.)?!
EGYszerre úgyse lehet többet nézni-hallgatni...

Darkhorse 2009.12.01. 23:26:51

@1.szolo (B.A.): Azért baj drága barátom, mert ez a pszichológiában már régen bebizonyított tény, hogy ha sokan szajkóznak valamit (tehát az információ több irányból megerősítést nyer) – legyen az bármilyen hülyeség – még a legértelmesebb emberek is képesek elhinni.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.01. 23:33:24

T.G.: "szép színes bokréta lesz a politika kalapján."

(-mármint ugye nem T.G., hanem a média;))

Erről a 7i7s jut eszembe.
Éspedig annak is a jobbszemmel való "nézettsége".

Mert ugyebár kétféle jobbos van:
- aki NEM nézi, de ez egyáltalán nem is kell neki AHOZ, hogy határozott (sőt, konkrét!:) véleménye legyen az abban elhangzottakról, fellépőkről stb.
vagy:
- aki NÉZI, persze csak valami perverz mazochizmusból, hogy aztán jól kibosszankodhassa magát fölötte, esetleg elvbarátait is megbotránkoztathassa az ott hallott undormányos "zsidesz-komcsi" propaganda-"poénokkal"...

A lényeg, hogy szidni több mint sikk: egyenesen IDEntitás-marker;)

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.01. 23:35:00

@Darkhorse: "Azért baj drága barátom, mert..."

Bocs, drága barátom:
- magyarázni én is tudom,
csak nem értem! 8Đ

snakekiller23 2009.12.01. 23:52:30

@Ne bízz a régiekben, új arcok, új pártok kellenek!:

Nabasszus, pl. a Rogán aztán fene nagy Kisz-titkár lehetett, a maga max. 17 évével, tekintve, hogy 72-ben született. Orbánnak szintén csak a gimnáziumi titkárságára található forrás. Deutschról, Chikánról, Matolcsyról, meg szinte mindenkiről akire rákerestem ez a mindenhova ezerszer bespammelt lista az egyetlen forrás. Vagy hazudozni, csúsztatni nem kéne, vagy forrást kéne adni.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.01. 23:57:47

@1.szolo (B.A.): Ennek alátámasztására egy friss példa:
Egy ötéves kislánytól ijedtek meg?!

"Az Echo Tv, a Vital Tv és a Magyar Hírlap hirdetési felületeinek értékesítője, a Rising Star Kft. értékesítési vezetője nem kívánt magyarázattal szolgálni arról, milyen okok miatt utasítják vissza annak a reklámfilmnek a sugárzását, amely a köztársasági elnök megbízottjának október 25-én átadandó alaptörvény-javaslattal áll kapcsolatban."

www.magyarokszovetsege.hu/content/szeles-gabor-magyarok-szoevetsege-letiltva%E2%80%A6

Tink@ (törölt) 2009.12.02. 00:11:20

Remélem nem tilos léci nézzétek meg a blogomat és írjátok le a véleményetekt:-) Kösszyy!
retimartina.blog.hu

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 00:13:29

@snakekiller23: Jogos...

A gimis KISZ-tagság kvázi kötelező volt (-gondolom, eltanácsolás terhe mellett, hisz a gimi viszont nem volt kötelező;))

Mondjuk azért a TITKÁR funkci. azér' már nem kötelezés, hanem AMBÍCIÓ kérdése volt...

offfff
Egy ős-fideszesről tudok egy olyan sztorit, hogy elsősként (14!:) nem akart belépni a meglévő ("vertikális") alapszervek egyikébe sem, ezért kitalálta a barátaival (orvos, mérnök, ügyvéd csemeték;), hogy ők majd külön megalapítják a "Bob Dylan alapszerv"-et...
A vezetőség - nagyon "diplomatikusan" - nem azzal utasította el, hogy a névadó NYUGATI (bár ugye egy "rendszerkritikus polbeat-énekes";), hanem azzal, hogy:
tilos ÉLŐ személyről elnevezni bármit is...
(EZT Kádár vezette be, szakítva a megelőző személyi kultusz eme igen látványos elemével:)

bastian 2009.12.02. 00:54:48

Török Gáborral ellentétben én pedig azt gondolom, hogy a média nem a negyedik hatalmi ág, hanem maga a "hatalom". Egyszerűen azért, mert a nagypolitikában nem a választott (il a nem választott) politikusok döntenek, hanem a nemzetközi háttérhatalom. A média maga az, ami lenyomja az emberek torkán a történéseket. Ez maga a hatalomgyakorlás. Amiről nem tudósítanak, az nincs (a kis alternatív médiumok követőit a nyílt színen lehülyézik, nevetségessé teszik).
Hogyan volna lehetséges, hogy két nem létező párt még mindig úgy tűnik fel, mintha létezne? Pedig se tagságuk, sem szavazóik, valójában már frakcióik sincsenek. NEM LÉTEZNEK!
Érdekes módon a legtöbbet szereplő politikusok Dávid, Herényi és Retkes ill. Horn. Miért? Mert ha esetleg azt hiszi valaki, hogy mégis léteznek, akkor rájuk szavaznak. Kiváncsi lennék, hogyha a Jobbiknak eltűnne a szavazóbázisa, nem volna már frakciója, sem tagsága, mégis behínák minden reggel felváltva Vonát és Morvait szerepelni. Na tudjuk a választ azt hiszem....
Ahogy H1N1 sem lenne és valójában semmi sem lenne, csak nyugodt hétköznapi élet. Hát ezért a média a hatalom maga...

Diocles 2009.12.02. 00:57:29

Az előbb olvastam el neten a mai Népszabadságot, teljesen elmagyarnemzetesedett.
(Bár ez lehet, hogy túl dehonesztáló az MN-re nézve.)

A Fidesz minden cikkükben - de ez már régóta így van - csak és kizárólag a "gonosz" szerepét kapja. Nincs olyan cikk, ahol a Fidesz jól jönne ki.

és itt egy "szakmai kérdés" Gábornak, aki vagy válaszol, vagy nem. Mi a teendő ilyenkor egy párt számára? (A konkrét újságtól most függetlenül.)
Ha egy sajtótermék teljesen nyilvánvalóan elfogult, akkor az adott párt a kampányban utaljon arra, hogy nem tartja objektívnek, és próbálja-e erre felhívni a figyelmet (pl. beperlés, bojkott időnként, jelképes demonstráció vele szemben), vagy hagyja a fenébe, lehetőséget biztosítva arra, hogy továbbra is megtévessze a gyanútlan fogyasztókat (akik esetleg abban a jóhiszemben vannak, hogy a sajtótermék "objektív". holott csak az ellenpárt propagandafüzete) ? Mi a nemzetközi szokás, tapasztalat?

Diocles 2009.12.02. 01:03:50

Tulajdonképpen a baloldalon a Népszabadság maradt az egyetlen olyan elkötelezetten pártos sajtótermék, amely még hat a szélesebb közönségre is.
A Fidesznek éppen emiatt lesz kihívás a kezelése, mert hiába lett a Népszabadság afféle balos Magyar Nemzet, ez még nem tudatosodott.

Az ATV-Klubrádió-Népszava hármas nem érdekes, max. MSZP-s párttagságot befolyásolják.

Az RTL Klub és a TV2 meg vélhetően mindent megtesz, hogy dörgölőzzön a hatalom vélhető új birtokosaihoz, hiszen nagyon is benne van a pakliban egy Sláger-Danubius trónfosztáshoz hasonló frekvenciadöntés, ha nem igazodnak.

Art Mooney 2009.12.02. 01:28:50

hejej, ez a poszt csúnyán félrement - sajnos azt kell higyjem, h szándékosság áll a dolog mögött: ne feledjük, ez a poszt is véleményformáló.

a sok necces elem közül lássuk az utolsó 3 pont tételes cáfolatát:

1.

"ma már annyira plurális és szegmentált, hogy nincs esély az általános politikai manipulációra." - az eddigi választások tanulsága az, h a választások között többé-kevésbé takargatják elfogultságukat (a plurális még ekkor is túlzás, lásd a hatalmas ellenség, a lakosság kb. 10%-ának támogatását élvező jobbik szerepeltetését), de a választásokkor egységfrontba tömörülnek az aktuális ellenséggel szemben - ilyenkor a szegmentáltság is a semmibe vész.

"míg a kereskedelmi és bulvár média inkább egy általános politika-ellenességet gerjeszt, valamint tudatlanságával és felkészületlenségével a szlogenek szintjére szorítja a politikai kommunikációt."

előbbi a szoclib tudatos stratégiája a felelősségrevonás és protest vote-probléma elkerülésére, utóbbi az összes erő tudatos stratégiája a jól irányítható igénytelenség elérése érdekében.

"ugyan elméletileg alkalmas lehetne arra, hogy táborokon átívelő módon hasson, de láthatóan erre sem szándéka, sem felkészültsége nincs. Miközben a korábbi választásokon a baloldal reménykedhetett abban, hogy a hozzá közelebb álló – természetesen messze nem egységes - kereskedelmi média majd segít, most ennek nem látom a feltételeit."

mmmuhahaha. szándéka van, mert ideológiailag elkötelezett, felkészültsége van (20 év...), a kermédia ha jön a patás akkor összetart, pénzt ráadásul rabolt a ballib annyit h megérje érte pucsítani - minden feltétel adott az újabb seggnyalásos kampányhoz.

2.

"A választás előtti politikai aszimmetria (az MSZP esélytelensége) miatt a média ezen szereplői számára egyszerűen nem éri meg „érzelmi”, azaz „politikai” döntést hozni, a „kereskedelmi” racionalitás pedig azt diktálja, hogy próbáljanak meg a hatalom új birtokosainál minél kevesebb rossz pontot szerezni."

mmmuhahaha. a kermédia dolgozóinak jó része olyan szinten elkötelezett ideológiailag, h nem merülhet fel más opció, mint a ballib támogatása. (nem véletlenül jutottak el ők oda, ahol vannak.) aki nem áll be a sorba, számkivetett lehet a reményeik szerint 4 év múlva esedékes restaurációnál, a kedves kollegák ugyanis kifúrják. felülről pedig nem sok esélye van, h más igény érkezik, mert a fidesz programjának nem része a ballib-közeli kermédia felszámolása. a magyar televízió lehetne a kivétel, de az mszp azt s.k. fojtja éppen meg.

3.

"a politikai jellegű műsorok egy részében olyan színvonalesés következett be, hogy mára szinte nincs semmilyen tétje a szereplésnek." "A gyakran nyilatkozó politikusok annyival felkészültebbek a politika eseményeiből és tényeiből, hogy [... a] műsorvezetőknek esélyük sincs érdemben érvelni. De nem is ez a céljuk. Így aztán veszélyt sem jelentenek."

(haha, veszély, tehát az érdemi érvelés "veszély"? nocsak... nocsak...)

ebből amúgy nem következik, h a média nem tudja az eseményeket befolyásolni - épp ellenkezőleg! a vendég pártállásától függően mikrofonállványként vagy vérebként viselkedő "riporterek" (pld. napkelte) és az elfogult szerkesztők a megrendelt kimenetet tudják képernyőre adni így a közvéleményt a kívánt irányba képesek torzítani.

---

összefoglalva: a szerző néz, de nem lát, a kérdés csak az, h akar-e egyáltalán látni.

Diocles 2009.12.02. 01:37:16

2.

itt vitatkoznék.
szerinted mikor fog valaha műsort vezetni a Bárdos-házaspár (akinek közismert jellemzője a Gyurcsány-házaspárral való kitüntetett kapocs volt) ?
szal igenis a kermédiában is van változás, igazodás.

gitáros 2009.12.02. 01:53:27

@1.szolo (B.A.):

"A gimis KISZ-tagság kvázi kötelező volt (-gondolom, eltanácsolás terhe mellett, hisz a gimi viszont nem volt kötelező;))"

Volt ám a lóizét. Mondjuk a hetvenes években.

sofalwy 2009.12.02. 02:04:53

A hazai kommunikációban, különösen választások idején, a legnagyobb figyelem a televíziók felé irányul annak ellenére, hogy valódi információ alig érkezik ezekről a helyekről (persze máshonnan sem). A duális rendszerben kétféle motiváció működik:

A közpénzen működő televíziók műsora vezetőik egzisztenciális érdekeinek, félelmeinek kifejeződése. Az MTV napokban is zajló költségvetési játéka nem csak a még regnáló politikai vezetés kétségbeesett és ügyetlen beavatkozási kísérletezéséről szól, hanem azokról a szakmai senkikről is, akik semmi mást nem akarnak, csak a jól fizetett munkahelyüket és a teljesítmény nélkül osztogatható műsorpénzek feletti diszponálás jogát megőrizni. A szájukból még senki nem hallotta azt a szót, hogy „kultúra”, vagy „művelődés”. Szomorú képet fest a Duna Tv is. Ma már alig emlékszik valaki arra, hogy pár hónappal ezelőtt a mostani elnök egyik napról a másikra kirúgta korábbi – talán nem éppen a leendő választás előrevetített győzteséhez vonzódó – alelnökeit. Helyükre egy új alelnököt emelt, aki lényegében outsider a televíziózásban. Viszont az új hatalom fel ígér önkéntes alattvalói gesztust. (A Duna abszurd egyik ízléstelen epizódjaként az egyik lejjebb sorolt, volt alelnököt kötelezte az elnök arra, hogy tanítsa be utódját saját korábbi munkakörére!!) Napjainkra oda jutott a Duna szappanopera, hogy reggeli politikai műsort indított és az első napon rögtön kirúgta a műsorvezetőt. Nem hiszem, hogy a nagypolitikusoknak feltett keménykérdések önmagukban ilyen megtorlást eredményeztek volna egy független, a saját bőrét a politikusoktól nem féltő elnök-egyéniség esetében. Az sem véletlen talán, hogy a Duna Tv műsoridejéből jelentős részt szán saját magáért aggódó felhívásának propagálására. Hosszú listát vetítenek akár óránként, olyan prominensek nevével, akik aggódnak a Duna Tv-ért. Vajon tisztában vannak-e a tiszteletre méltó aláírók azzal, hogy valójában veszélyben van-e a Duna Tv, vagy csak az elnök szeretne egy újabb biztosítékot építeni a maga helyének megőrzésére?

Helyi szinten a közpénzen működő televíziók lenyomása sokkal nyersebben működik, mint országosan, pedig a választási kampányban ezek a méltatlanul lenézett kicsi tv-k mutatják (mutatnák) be a közvetlen jelölteket. Hogy az egyes jelöltek közül melyik jut megfelelő műsoridőhöz, az a helyi önkormányzat színétől függ. Meg hát ilyenkor több alkalom adódik százévesek felköszöntésére, új deszka avatására a kerítésben, stb… A helyi ellenzékiek, a kisebb szervezetek, civilek csak akkor jutnak a képernyőre, ha kellően erőszakosak tudnak lenni ez ügyben. Jó példa erre Debrecen televíziója, mely közismerten és tagadhatalanul a helyi polgármester „butikjaként” üzemel. Az előző választások idején kínos perceket élhettek át műsorvezetőik, amikor ellenzékiek, kisebb civilek a nekik kötelezően adott és kiveszekedett kis tartamokban „beolvastak” a város urának. Nota bene: a debreceni tv vezetője vezeti a helyi tv-k országos szervezetét is. Érdekes lenne belelátni abba, hogy a politikai érdekek hogyan csapnak össze ebben a sokszínű szervezetben.

A kereskedelmi televíziók között kétféle félelem motivál: a nagyoknak jóba kell lenni a következő győztessel (győztesekkel), mert az új struktúrában kell majd megtartaniuk, esetleg újrapályázniuk a frekvenciát. Ennek következményeként tapasztalható némi identitászavar elsősorban a TV2-nél, ahol a közelmúltban történt híradós műsorvezető váltás körülményeiben sejthető a leginkább a közeli politikai váltásra való reakció. Az RTL Klub sokkal finomabban reagál a választások előrevetített eredményére: elsősorban kevéske közéleti műsorában üt meg keményebb kritikai hangot. Ugyanakkor keményen tartja a helyét a várható választási győztes nézeteivel legtöbbször nyíltan szembehelyezkedő humorista műsor ugyanúgy, mint az ellentétes politikai irányzat rendezvényein is szerepet vállaló „celeb”-ről elnevezett show.

Hivatalosan talán kereskedelmi műsorszolgáltatónak kellene minősíteni a Hír Tv-t, az Echo Tv-t és az ATV-t. Mint gazdasági társaságok, talán megfelelnek a kritériumnak, de a műsorukat tekintve biztosan nem. A cégekben adott politikai-tulajdonosi elvárásoknak – és csak azoknak megfelelő – műsoraik totálisan kampányfeladatot teljesítenek folyamatosan. Beszélgetős műsoraik óráról órára ismétlik a támogatott politikai irány kommunikációs vezetőinek aznapra rendelt igéit. Szinte versként skandálják, mint a memoritert az iskolában. Szeretik használni a klasszikus besorolásokat magukra, különösen az „oknyomozó újságírás” tekintetében. Lehet-e azonban oknyomozásnak nevezni azt, ha minden esetben csak a politikai ellenoldalon találnak okot a nyomozásra? Mára már a támogatott politikai irányzat sem csinál gondot abból, hogy sajátként kezeli ezeket a Tv-ket. Amik persze függetlenek – teszik hozzá.

A főhatóságként közpénzen kitartott ORTT sem problémázik sokat azon, hogy a létét megalapozó RTV törvény szerinti „műsorszolgáltatás nem állhat párt, politikai szervezet érdekében” alapelvet számon kérje. Tanúja voltam egy korábbi választási kampány tájékoztatóján annak, hogy az ORTT akkori hivatalnoka buzdított, hogy a műsorokban a közvélemény-kutatásokban akkor mért arányoknak megfelelő időtartamokban szerepeltessék a politikusokat a műsorkészítők. Mindez pár nappal azután volt, hogy az egyik vélemény mérő cég a többihez képest irreálisan magasra hozta ki a regnáló hatalmi oldalt.

A műsor ma Magyarországon gyakorlatilag politikai beszélgetést jelent. Más műfajok egyre inkább eltűnnek a képernyőről. Az újságírásnak nevezett „képes rádiózás” a kultúra más dimenzióit fokozatosan felzabálja. Ez a televíziót uraló politikusok számára természetes („én adom nekik a pénzt!!!”), ezzel saját kárukra pusztítják le a műsort. Jobb országokban más témakörök és műfajok is képernyőre jutnak a televíziókban, és ezzel az ottani politikusok is szívesebben látott közegben szerepelnek. Időtartamban jóval kevesebbet, de valószínűleg sokkal hatékonyabban. Talán a kádári időkben készült műsorok mai sikeressége is jelzi, hogy érdemes kultúrával „kivattázni a műsoridőt”, addig sem kel kínlódni a szerény teljesítményeket elfedő magyarázkodásokkal.

És még egy szomorú oldala a hazai televíziózásnak, ami kívülről teszi értéktelenné az információk közvetítését: az újságíró foglalkozás az oktatás tömegessé válásával tragikusan alacsony szintre jutott. Lényegében azonossá vált a „ctrl+c” azután ctrl+v” módszerével, vagyis a források lusta és kritikai nélküli, nem ritkán politikai szolgai átvételével. A tartalmakat tehát a pártok (cégek, stb…) szóvivői határozzák meg, akik pedig folyamatosan élnek a kríziskommunikáció rutinfogásaival. Bármilyen témából pillanat alatt valami pozitív elfedő szövegre váltanak át. Ez a feladatuk, de ezért nem érdemes nekünk televíziót nézni.

A lehet-e máshogy? – kérdésre a válasz a fentebb írtakban benne van. A megoldást az jelentené, ha a televíziók – és főleg a közpénzen működők – gazdagabb kínálatot adnának a világ politikán kívüli részéből. És persze olyan szakemberek vezetnék ezeket a műsorszolgáltatókat, akik anyagilag független szervezetet vezetnek, netán maguk is független és kultúrával, tisztességgel beoltott egyéniségek. A több, mint száz kisebb-nagyobb televízióba van remény ilyeneket taláni?

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 02:09:28

@gitáros: "Mondjuk a hetvenes években."

- hát épp arról beszélünk, nyuszómuszó!
A fijug még annak a végin "szocial"-izélődtek...
(a bobdilenes srác pl. még "baboskendőt" is hordott;)))
Azután pedig mentek szépen az egyetemre - esetleg előtte még "tápos" katonának;).

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 02:17:36

@bastian: "a média nem a negyedik hatalmi ág, hanem maga a "hatalom". "
vs.
"mert a nagypolitikában nem a (...) politikusok döntenek, hanem a nemzetközi háttérhatalom."
azaz:
"A média maga az, ami lenyomja az emberek torkán a történéseket. Ez maga a hatalomgyakorlás."

Kissé kevered itt a HATALOM birtoklását, gyakorlását és eszközét...

KenSentMe 2009.12.02. 02:56:44

Szerintem Török Gábor most közelebb jár az igazsághoz.. vannak, akik járnak a Vidám vasárnapra is, és csápolnak a tömegben.. az elkötelezettek ugye.. és van rengeteg ilyen fideszes és mszp-s csápoló.. de szerintem az, hogy XYZ politikus mit nyilatkozik tévében, az annyira befolyásolja a még-nem-droid-embereket, hogy semennyire.. kivéve, ha valami nagy faszságról van szó, lásd öszödi beszéd, de ilyenre nem érzek sanszot.. azok, akik eddig is mindig kidobták a postájukból a szórólapokat, és hánynak a szegfűtől és a narancstól is, nem fognak hasra esni szar, semmitmondó műsoroktól és reklámoktól..

persze a Godzilla méretű Gyurcsány-óriásplakát az más.. de én pl. csak annyira emlékszek a 2006-os választásról, hogy mindenkiben benne volt, hogy "mindegy, csakazorbántne".. "merazaparlamentbenmindenéjszakaafejéretesziakoronát".. nem érzem, hogy 2006-ban mással nyert volna az MSZP.. mert a nulla kommunikációjuk, az Elnök embereiből másolt reklámjuk és szlogenjük egy kalap szar volt.. most is csak azért fog nyerni a Fidesz, mert rohadjmegGyurcsányBajnai.. a médiaszereplésük és "médiahatalmuk" meg a kutyára sem fog hatást gyakorolni.

Jámbor András 2009.12.02. 05:22:44

Nem kicsit rossz média definició ez szerintem.

De
de igenis lesz szerepe a médiumoknak, pl az MSZp felülreprezentálása a jobbikal együt, a többi kis pártnak meg az elnyomása...

magyar-magyar szótár 2009.12.02. 05:28:16

Ha az ember elfelejti, hogy mit művelt a netokratív népszopatás (az übermédia[index] a hagyományos média FÖLÖTTI ötödik hatalom) a Mocskos Kéthét [2009. 03.29-04.15] alatt, pl a miniszterelnök-név devalvációval, hogy végül mégis a Farkasverembe Esett Ártatlan Kisfiúképű legyen a jó jelölt (pl Soros vagy Bokros alapos leégetése nem szám') akkor majdnem igaz is ez az írás és akár jóindulatot is lehetne feltételezni a szerzőről.
Hannibal Lektűr-ül: nemhogy nem, hanem főleg és éppenséggel.

Csak pont a szakácsoknak az az érdeke, hogy ne emelgessük a fedőt.

[index]Török úr kukta-e ott?
PS.: Önmagában a Bokros örökre-lejáratása lekommja cáfolata ennek az írásnak.

Kis Hableány 2009.12.02. 07:39:13

Az index lassan de biztosan élvezhetetlen a lekapcsolhatatlan buzi reklámok miatt.Nem lehet olvasni a cikkeket sem.Rohadjon meg az aki ezt engedi!

statez 2009.12.02. 07:58:20

@Ne bízz a régiekben, új arcok, új pártok kellenek!: Orbán soha nem volt sem a gimnáziumban, sem az egyetemen kisztitkár, mezei kisztag volt, mert a katonaságnál mindenkit beléptetettek, akit besoroztak, ami aztán a leszereléssel meg is szűnt. Hogy ezt a baromságot terjeszted, aligha segít az MSZP-den...

az igazi medwe · http://medwe.blog.hu 2009.12.02. 08:33:22

Nagyon egyetértek azzal a gondolattal, hogy fokozódjon a médiával szembeni szkepszis, ugyanakkor szerintem melléfogás az, hogy a médiának nincs szankciórendszere.

Nincs a fenét!

Felsorolok itten néhányat, mind szankció és mind a médiáé.

1. egyes médiamunkások elhallgattatása (kirúgás, lefokozás, figyelmeztetés, megfélemlítés, kiküldetés, más fontos beosztásba helyezés által)

2. egyes médiamunkások reflektorfénybe állítása (kinevezés, képernyőre állítás, mikrofonhoz engedés)

3. közéleti szereplők/témák/érvek/pártok/értékek unos-untalan nyomatása

4. közéleti szereplők/témák/érvek/pártok/értékek módszeres elhallgatása

Ezek a szankciók azért sokkal veszélyesebbek, mert a másik három hatalmi ágazat szankciói a jogszabályok formájában nyilvánosak, tehát pontosan lehet tudni, mit érdemel egy szabálysértő, ha lebukik - és nagy valószínűséggel el is nyeri a méltó büntetését.

A média szankciórendszerében annyi a nyilvánosság, mint mackósajtban a brummogás.

az igazi medwe · http://medwe.blog.hu 2009.12.02. 08:35:32

@Ne bízz a régiekben, új arcok, új pártok kellenek!: Stumpf István címeiből ki ne felejtsd, hogy ő a rettegett Horváth belügyminiszter veje.

Mediterran Pingvin 2009.12.02. 08:43:22

A KISZ-ről. A 80-as években a KISZ nem volt valóban kötelező, de a gimiben "Erősen Ajánlott" volt, ha nem akartál elhasalni egy-egy tárgyból. Én is átéltem sajnos, amikor ki akartam lépni. :(

jo.e 2009.12.02. 08:48:16

@gitáros: Ez mondjuk városa/iskolája válogatta. Nálunk pl. igenis kötelező volt. '85-'89 (na jó, 89-ben már nem :) )

Brukk 2009.12.02. 09:14:58

@VRbagoly: Sok mindenben egyetértek, éppen ezért én is azt gondolom, hogy a média most is meghatározó szerepet fog játszani a kampányban.

A mostani szlogen, vagy propaganda szöveg a 2006-oshoz képest röviden úgy írható le, hogy "haazorbánnyervégeademokráciának".
Ennek sulykolása az ATV-n már megkezdődött, és sajnos Török G. politológus kollégája is tudományos munkásságát latba téve állt be ebbe a sorba. Debreczeni J-re és az ő új könyvére gondolok, az időzítés, és a sajtótájékoztató önmagáért beszélt.
Úgyhogy sajnos a média nyújtotta "magas labdákat" sokan próbálják most is lecsapni.

dimitrij 2009.12.02. 09:18:40

Kedves Gábor, szerintem figyelmen kívül hagysz egy fontos szempontot: a média igen komoly kitörési lehetőséget biztosíthat a kisebb pártoknak (gondolok itt az lmp-re, vagy az mdf-re), illetve igen hatékonyan tud negligálni a politikai paletta szélén lévő pártokat, mint a jobbik. élő példát is mondanék ennek kapcsán: szokták mérni, hogy az egyes médiumok mennyi lehetőséget biztosítanak a parlamenti pártoknak, egészséges aránynak a parlamenti arányok szerinti megoszlást gondolják (asszem ez a bbc model). ehhez képest pl. a hírtv az mdf-nek semmilyen lehetőséget nem adott az előző választási kampány idején. érthető politikai okokból természetesen. :)

radala 2009.12.02. 09:19:11

Nagyon tetszik ez a bejegyzés, egyet is értek vele, vagy az a jobb megfogalmazás, hogy szeretném, ha igaz lenne.
Baromi sok hozzászólás van, egyelőre nincs időm végigolvasni. Volna viszont egy kérdésem, ami annyiban kapcsolódik ehhez a témához, hogy az általános hitelvesztésről szól. A médiának is nyilván azért kisebb a hatása (ha kisebb), mert részese az általános hitelvesztésnek.
Tehát a kérdés. Visszaszerezhető-e a hitelesség gyorsan. Hogyan működik ez, ha van egy hiteles ismerősöm, akkor ö képes hitelesíteni egy másik hiteltelen ismerősömet, vagy éppen ellenkezőleg, a hitelesítési kísérlet az ö hitelességét fogja rombolni?
Mondjuk egy példa, ha van egy jó autószerelőm és ő egy általam tolvajnak tartott karosszérialakatost ajánl, akkor mit fogok gondolni, hogy ő is egy tolvaj, csak még nem vettem észre, vagy, hogy esetleg félreismertem a karosszéria lakatost?
A saját lelki jelenségeim alapján (nem a karosszéria lakatosokkal kapcsolatban), azt látom, hogy a hiteltelenség ragadósabb, mint a hitelesség. Például a nyári miniszterelnök keresés után minden fölmerülő név bekerült a "szemét tolvaj" csoportba még azelőtt, hogy hajlandó lettem volna elgondolkozni.
Gondolom a média munkások sokat tudnak erről (igazából nem gondolom, hogy sokat tudnak, de tudniuk kellene). Azaz szerintem egy kereskedelmi adó nem érdekelt abban, hogy egy 10%-os mszp-t fölhozzon 15-re, mert közben a saját hitelességét sokkal jobban amortizálja. Ugyanez igaz az olajfa koalícióra is. Szerintem a szimpátiák nem adódnak össze, hanem a potenciális mdf szavazók elriadnak, mert azt látják, hogy mégis megint az mszp-re szavaznak, az szdszesek azt, hogy mégis a mucsai mdf-re, az mszp-sek, hogy mégis a szemét szociálisan érzéketlen szdsz-re...

Ja meg még egy fontos kérdés? Most ebben a pillanatban vesztette el a média a befolyását (a különleges körülmények miatt), vagy örökre ez lesz, hála az internetnek, blogoknak...

radala 2009.12.02. 09:35:14

@Art Mooney: Vicces, tök meggyőztél, nem is TG-nek van igaza, csak én szeretném, ha úgy lenne, ahogy mondja.
Mindenesetre az továbbra is áll, hogy ha a kermédia hitelesíteni akarja a hitelesíthetetlent, azzal maga alatt vágja a fát.

nyg 2009.12.02. 09:39:26

@snakekiller23: Ezt hiába várod, mert ezek az aktiviták nem ezt kapták feladatként.

dimitrij 2009.12.02. 09:39:51

@sofalwy: megemelem a kalapom. :)

dimitrij 2009.12.02. 09:44:12

@Art Mooney: szerintem masszívan mellélőttél... nem akarom védeni TG-t mert nem szorul rá, alkalmasint (ebéd után talán) tételesen reagálok az általad írtakra.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 09:47:19

@statez: "a katonaságnál mindenkit beléptetettek, akit besoroztak"

off
Na, ez akkor megint hely- és időfüggő lehetett.
Cegléden, '82-4.: nem volt kötelező, csak jutalomszabadsággal honorálták (volna:) és (+)szivatással szankcionálták. :(((

radala 2009.12.02. 09:47:50

@dimitrij: Inkább már most reagálj:-) Szeretném, ha tíz percen belül 3x változna 180 fokot a véleményem:-)

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 09:54:09

@radala: ...változna 180 fokot a véleményem:-)

Az még kevés! Legyen inka 360...

forrestg 2009.12.02. 10:18:08

@Art Mooney: nagyon köszönöm a fenti hosszabb összefoglalódat a ballib (vagyis keményen többségi) média valós természetéről és a poszt tévedésreiről. egyetértek Veled

forrestg 2009.12.02. 10:22:27

érdemes összahasonlitani a két (sőt három) kis, politikai irányzatú TV-t. az ATV-n amikor épp nincs beszélgetős műsor (kálmán olga, mészáros tamás, bolgár györgy, dési jános hm...), akkor épp igen szinvonaltalant adnak.
srácok! látta valai minap fásy zsülikét énekelni? a magyar média fénylő egén ujabb csodákat láthattunk. ne hagyjátok ki! a Budapest tv ujraéledt. azt látom, hogy az ATV lenézi a magyar népet-
a Hír TV-n, amikor nem kifejezetten politikai műsor van, akkor azért sokkal magasabbra teszik a lécet. (nem mennek le gagyiba)

csillagkúll · www.:madeinfidesz.eu 2009.12.02. 10:24:55

eddig is a politika csinálói voltak a médiák ezek után sem lesz másképpen, a bokréta jól mutat de amit a magyamédia csinál a választókkal az ugyanolyan mint amit a hatalom a cigánysággal

forrestg 2009.12.02. 10:26:16

ha ATV-t néztek, akkor felfigyelhettek egy nagy paradoxonra. belpolitikában ők ugye keményen nyomatják a munkásőr-vonalat. külpolitikában viszont (részben a hitgyülis tulajdonos miatt) sok usa anyagot vesznek át, de az ottani keresztény-cionista jobboldaltol. azaz miközben a magyar baloldal (már ha igazi bal), akkor idegenkedett a gonosz Bush-tól, aközben a hitgyüli némely műsoraiban mellette kampányolt.
skiozfrén-TV, az egyszer biztos

forrestg 2009.12.02. 10:29:07

a fenébe. elnyelte a gép egy kommentem. szoval az ATV-t nézve nagy paradoxont figyelhettek meg. egyfelől ök belopolitikában kemény balosok (munkásőr-vonal), de külpolitikában (részben a hitgyülis tulajdonos miatt) az amcsi keresztény-cinista jobboldalt veszik át. szoval egy magyar balos tavaly nyilván obamának szurkult, de a magyar baloldal legelkötelezettebb TV-je meg Bush-nak. Hogy van ez?
abszurdisztán

snakekiller23 2009.12.02. 10:31:36

@forrestg:

Tudtommal az ATV-t részben Fásy pénzeli, így érthető, hogy ámokot futhat rajta. Németh Sanya dettó.

Én/Me 2009.12.02. 10:34:22

Érdekes volt az a komment, ami felsorolás szerűen mutatta be a jelenlegi nagyobbik ellenzéki párt prominenseinek *pártmúltját*

Engem már régóta megmosolyogtat, ahogy ezt a szekértáborok rángatják, és időről időre előkerül :)

Nyilván egy totalitárius rendszerben a napi sima megélhetés és minimális előrejutás igénye miatt (ezek szerintem a legtöbb egyént jellemzik rendszertől függetlenül) az ember megpróbál valamennyire belesimulni a környezetébe és a lehetőségeibe, ezért az hogy ki volt KISZes vagy párttag az átkosban, az nem érv egy vitában egyik oldalon sem. Itt inkább azokon lehetne rugózni, aki magasabb funkciókat betöltöttek stb.

Én megengedő vagyok, a kommentben felsoroltaknak megváltozhatott mára a világnézetük, mint ahogy az enyém is változik, ezt a dolgot OV esetében sokan sokszor erényként írják le pl.

Ami zavar, az jobboldali hitvallású honfitársaim azon nézete, hogy kommunistából nem lesz szalonna. De ezt Ők láthatóan úgy értik, hogy az ellentáborban... Magyarul az azonos elbírálás elvét hiányolom...

radala 2009.12.02. 10:37:31

@1.szolo (B.A.): ja igazából annyi lenne, mert először mondjuk még nem volt véleményem, utána 180-at fordult, majd most, ha elmondaná az érveit, akkor megint 180...:-)

Art Mooney 2009.12.02. 10:38:38

@sofalwy: ez egy nagyon jó komment volt.

a végéhez: bár így lenne, de sajnos perpill semmi esélyét nem látom, h egy ilyen folyamat elindulna - olyan pénzeszsák nincs, aki pártatlan médiavállalatot csinálna (főleg mivel esélyes h elfogyna egy ilyen körül a levegő) és mivel szvsz jelenleg egyetlen vállalható médiavállalat sincs, így aki gerices és újságíróskodna, az látva h mi folyik egyszerűen lelép, külföldre, v más szférába, v vmi jelentéktelen helyi laphoz, v fájdalmában egyedül blogol otthon szabadidejében.

megjegyzem, szvsz nem csak a média van ilyen jellegű válságban, és a többi érintett területen (pld. politika...) se látok kiutat. :(

Art Mooney 2009.12.02. 10:43:00

@Diocles: igaz, van változás, de nem lényegi - legalábbis nekem az h gyurcsány puszipajtásai pihennek egy ideig (v költöznek az atv-re, mittomén), és ugyanazt holnaptól pepitában más csinálja, nem változás :)

dimitrij 2009.12.02. 10:50:51

@radala: ok, de nehogy túl sokat várj tőlem, lehet csalódást okozok. :)

kovaxx 2009.12.02. 11:13:56

De mi a helyzet a két előző választás alkalmával amikor 90%-10% volt a baloldali médiatúlsúly, amikor az emberek nagy része alapvető tényeket meg sem ismerhetett, mivel egész egyszerűen ki volt zárva a híreknek abból a köréből ami a fellebbenthette volna a fátylat a gyurcsányi hazugsághalmazról.

Érdekes, hogy a mai napig nem tudjuk, nem tudhatjuk, mik voltak azok a "trükkök százai", amivel a gyurcsányi erők meghamísították a hivatalos adatokat. Ezek voltak azok a trükkök, amiket még maga a szocialista frakció elől is titkolni kellett akik szavazatukkal megteremtették a csalások feltételeit.

dimitrij 2009.12.02. 11:33:22

@Art Mooney:

ímhol az észrevételek.

1.

"ma már annyira plurális és szegmentált, hogy nincs esély az általános politikai manipulációra." - az eddigi választások tanulsága az, h a választások között többé-kevésbé takargatják elfogultságukat (a plurális még ekkor is túlzás, lásd a hatalmas ellenség, a lakosság kb. 10%-ának támogatását élvező jobbik szerepeltetését), de a választásokkor egységfrontba tömörülnek az aktuális ellenséggel szemben - ilyenkor a szegmentáltság is a semmibe vész.

Szerintem az nem szegmentáltság, ha minden abban érdekelt fél a maga eszközeivel és módszereivel fellép valami vagy valaki ellen, ha ennek hátterében összesúgás-összekacsintás lenne, akkor az lenne, de ilyet én nem látok, bizonyos hírek átvétele még nem az. egyébként az EP választások óta egyre nagyobb médiafelületet kap a Jobbik is, bár tény, hogy a holdudvar médiumok erősen dolgoznak rájuk (pl. iráni szál a népszabadságban).

"míg a kereskedelmi és bulvár média inkább egy általános politika-ellenességet gerjeszt, valamint tudatlanságával és felkészületlenségével a szlogenek szintjére szorítja a politikai kommunikációt."

előbbi a szoclib tudatos stratégiája a felelősségrevonás és protest vote-probléma elkerülésére, utóbbi az összes erő tudatos stratégiája a jól irányítható igénytelenség elérése érdekében.

szerintem a szoclib tudatos stratégiája nem helytálló megállapítás, lévén semmi tudatos nincs abban már, ahogy a kereskedelmi médiumokat kezelik, tudatosnak még a királyi tévé kinyírását sem nevezném az inkább zsigeri szintet üt meg. Az igénytelenség médiában történő megjelenítése meg inkább az emberek figyelmének elterelése a valós problémákról és létkérdésekről (lásd még: kenyér és cirkusz kell a népnek).

"ugyan elméletileg alkalmas lehetne arra, hogy táborokon átívelő módon hasson, de láthatóan erre sem szándéka, sem felkészültsége nincs. Miközben a korábbi választásokon a baloldal reménykedhetett abban, hogy a hozzá közelebb álló – természetesen messze nem egységes - kereskedelmi média majd segít, most ennek nem látom a feltételeit."

mmmuhahaha. szándéka van, mert ideológiailag elkötelezett, felkészültsége van (20 év...), a kermédia ha jön a patás akkor összetart, pénzt ráadásul rabolt a ballib annyit h megérje érte pucsítani - minden feltétel adott az újabb seggnyalásos kampányhoz.

Én sem látom a feltételeit, nekik egy dolog lett nyilvánvaló az utóbbi hetekben, ha meg akarják tartani az országos sugárzást, vagy egyáltalán a sugárzási lehetőséget, akkor szépen, széttett lábakkal oda kell pucsítani a politikai elitnek. Semmi ideológiai attitűd nincs ebben… akiben mégis, az a következő hónapokban majd úgy jár, mint Sváby, Máté-Bárdos vagy most ez a Dunatévés csaj. Ha seggnyalás akkor egy csodálatos mutatványnak lehetünk majd tanúi: egy nyelvvel több segget nyalni.

2.

"A választás előtti politikai aszimmetria (az MSZP esélytelensége) miatt a média ezen szereplői számára egyszerűen nem éri meg „érzelmi”, azaz „politikai” döntést hozni, a „kereskedelmi” racionalitás pedig azt diktálja, hogy próbáljanak meg a hatalom új birtokosainál minél kevesebb rossz pontot szerezni."

mmmuhahaha. a kermédia dolgozóinak jó része olyan szinten elkötelezett ideológiailag, h nem merülhet fel más opció, mint a ballib támogatása. (nem véletlenül jutottak el ők oda, ahol vannak.) aki nem áll be a sorba, számkivetett lehet a reményeik szerint 4 év múlva esedékes restaurációnál, a kedves kollegák ugyanis kifúrják. felülről pedig nem sok esélye van, h más igény érkezik, mert a fidesz programjának nem része a ballib-közeli kermédia felszámolása. a magyar televízió lehetne a kivétel, de az mszp azt s.k. fojtja éppen meg.

Szerintem a kermédiában dolgozók jelentős többsége apolitikus, politikai nézeteit csak nagyon indokolt esetben jeleníti meg nagy nyilvánosság előtt. Gyanítható, hogy presszó alá próbálja majd helyezni őket a szocik egy része, de ezzel többet bukhatnak, mint amennyit nyernek. A médiába dolgozók zöme ráadásul nem választási ciklusokban gondolkozik, nekik egyetlen motivációjuk a képernyőn maradás. Többet várni tőlük dőreség…

3.

"a politikai jellegű műsorok egy részében olyan színvonalesés következett be, hogy mára szinte nincs semmilyen tétje a szereplésnek." "A gyakran nyilatkozó politikusok annyival felkészültebbek a politika eseményeiből és tényeiből, hogy [... a] műsorvezetőknek esélyük sincs érdemben érvelni. De nem is ez a céljuk. Így aztán veszélyt sem jelentenek."

(haha, veszély, tehát az érdemi érvelés "veszély"? nocsak... nocsak...)

ebből amúgy nem következik, h a média nem tudja az eseményeket befolyásolni - épp ellenkezőleg! a vendég pártállásától függően mikrofonállványként vagy vérebként viselkedő "riporterek" (pld. napkelte) és az elfogult szerkesztők a megrendelt kimenetet tudják képernyőre adni így a közvéleményt a kívánt irányba képesek torzítani.

Gábor szerintem azt akarta mondani (mondta is), hogy azért nem negyedik hatalmi ág, mert nincsenek egy súlycsoportban a kérdezők a válaszadókkal, ami lássuk be helyes megállapítás. Lehetne negyedik hatalmi ág, de egyrészt akkor ki kellene húzni a média felügyeletét a politikai elit alól, másrészt olyan műsorvezetőkre lenne szükség, akik mernek és tudnak is kérdezni… ilyenből meg lássuk be, igen kevés maradt mostanra.

Annak okán, hogy az elfogult szerkesztő vagy műsorvezető hogyan viselkedik (mikrofonállvány funkció vagy véreb funkció) az elért hatás vélhetően érdemi befolyást nem gyakorol a nézőre, azért nem, mert egy napkeltét, vagy hírtévé műsort látva előre tudod, hogy mire számíts, a véleményét nem formálja, legfeljebb megerősíti az arra fogékony nézőnek, legfeljebb a biztos szavazók részvételi hajlandóságának befolyásolására lehetne alkalmas.

török gábor 2009.12.02. 11:37:55

@Art Mooney: igen, szeretnék látni, köszönöm, ha segít. a szándékosságra utaló megjegyzést viccesnek tartom: tényleg el tudja képzelni, hogy ez így működik?

két megjegyzést még:

1. a Jobbik számára valóban nehéz a bekerülés az ún. mainstream médiába, de nekem az az érzésem, hogy a Jobbik negatív kontextusban való bemutatása (illetve alulreprezentáltsága) nem akkora hátrány a párt számára, mint lenne egy "bevett" politikai erő esetében. sőt, bizonyos értelemben hozzájárul az "újdonság" és "másság" látszatának fenntartásához - ha a párt amúgy képes más eszközökkel eljutni a választói bázisához.

2. kaptam pár levelet, hogy vajon miért nem tárgyalom külön a színvonalas közszolgálati médiát. nem állítom, hogy ne lenne önálló logikája és valóban a hírértékre figyelő szerkesztési elve néhány műsornak, de összességében én a mostani közszolgálati világot is a politikai célokat szolgáló kategóriába sorolom. időnként mindenkire tekintve (duna), olykor tudathasadásosan nem találva a gazdát (mtv).

forrestg 2009.12.02. 11:38:04

@kovaxx: ez fontos hozzászólás volt. nyilván messzemenően nem érdeke a balmédiának (vagyis a többséginek), hogy kiderüljenek a konkrét trükkök. ha lenne nálunk komoly tényfeltáró újságírás, akkor csak gy.f 1989-2009 közti életművéből évekig meg lehetne élni.

dimitrij 2009.12.02. 11:39:44

@török gábor: ezek szerint nem egyeztettek veled a cikk megjelenése előtt? illett volna, de ez az én véleményem. :)

forrestg 2009.12.02. 11:40:43

@török gábor: érdemes lenni megvizsgálni (persze ha lehet), hogy mekkorát dobott a jobbik népszerűségén, amikor májusban az szdsz az egész országot teleragasztotta "anti-árpádsávos" plakátokkal. talán ez lehetne a kontraproduktivitás egyik legszebb példája a magyar történelemben. ráadásul azoktol, akik annyira büszkék szürke-állományukra...

dimitrij 2009.12.02. 11:42:13

@dimitrij: ráadásul már a negyedik poszt, ami cikket indukált a hvg-ben.

forrestg 2009.12.02. 11:50:27

@török gábor: kedves Gábor! kérdezhetek Tőled valamit nem pont a mai poszt-hoz kapcsolódva? (szóval bocsánat mindenkitől, ha ez OFF). ha jól olvastam egy Általad korábban belinkelt interjút, akkor pozitívan tekintesz a Szabadelvű Pártra. Mi a véleményed akkor a közismert mondatról Kossuth Lajostól: "Az összes elgondolható pártelnevezés közül éppen a "szabadelvű" az, ami a legtávolabb áll a párt által megvalósított kormányzati (és társadalmi) rendszertől."? (Bocsánat, ha nem szó szerint, csak tartalmilag igyekeztem idézni.)

radala 2009.12.02. 11:50:42

@dimitrij: Nos köszönöm. A véleményem már nem változott 180 fokot. Egyszerűen eltűnt a véleményem:-)
Mondjuk nem is értem mitől lehetne, hiszen 8 éve (nem politika, hanem gyerekek okán), nincs is tv-nk.
Szerintem a média egyoldalúságának elsősorban a lustaság/tehetségtelenség az oka.
(Ez ma MO: copypaste.blog.hu/2009/04/26/soproni_vs_molson )
Viszont senki nem válaszol a kérdésemre, pedig nagyon is ide tartozik. Képes lenne-e mondjuk Gandhi hitelesíteni Gyurcsányt?
Nem arról van-e szó, hogy a média attól kiegyensúlyozottabb (ha egyáltalán kiegyensúlyozottabb), hogy a szocik olyan mértékben hiteltelenek, hogy azon semmi nem tud változtatni.
Tuti nincs még egy ország a világon, ahol az emberek azért nem oltatják be magukat valami ellen, mert a kormány azt tanácsolja.
Hihetetlen különleges pillanat van ma Mo-n.

forrestg 2009.12.02. 11:57:46

@radala: ha már említetted kicsit az szdsz-t: mit szoltok retkes hétfői parlamenti előtti sajtotájékoztatójához? "A költségvetés terve mélyíti a mélyszegénységet, ezért kérem az szdsz-es képviselőket (amúgy ő a párt demokratikusan megválasztott elnöke), hogy azt ne szavazzák meg." Kapott egy piros pontot.

forrestg 2009.12.02. 12:01:30

@radala: egyetértek, bölcst irtál: tényleg különleges pillanat van a mai Mo-n. a kérdés kitart-e ez a rádöbbenés áprilisig, illetve 2014-ig stb?

forrestg 2009.12.02. 12:04:08

@radala: abban is igazad van, hogy csak most dől el, kiegyensulyozottabb lesz-e a TV 2 (nem biztos!!!) és még igazabb, hogy gy.f. horror-évei után nem fényezné-e őt továbbra is a TV2, ha több esélye lenne?

radala 2009.12.02. 12:04:11

@forrestg: No ezt akarom kérdezni sokadszorra, kaphat-e még bárki bármire piros pontot?
Hol volt Retkes D209-kor, jóléti rendszerváltáskor, pannon pumakor, öszöd után, gergényi kitüntetéskor...
Nyilvánvalóan van a hiteltelenségnek egy pontja, ahonnan nincs vissza.
A baloldaknak csak egy esélye van, hogy a fideszt is lerántja magához. De nem úgy van-e, hogy ha OV-t épp vesztegetésen érnék a szocik, annak sem lenne már hatása? Mondom, ha egy influenza vakcinát be tudnak árnyékolni, akkor mit nem?

török gábor 2009.12.02. 12:04:18

@forrestg:

Pontosan így hangzott: ",Minden kigondolható politikai pártelnevezés közt éppen a Szabadelvű cím az, amely az e párt által támogatott kormányzati rendszerrel a legkiáltóbb ellentétben áll”

Kossuth azonban mást is mondott. Például ezt is:

"Politikai tusákban a pártelnevezés nem közömbös dolog. Én megvallom, soha sem szerettem azt a baloldal, balközép, jobbabb-bal, balabb-bal, szélső-bal elnevezést. Ennek az országgyűlési termen kivül nincs értelme; semmi esetre sincs oly határozott értelme, mint másutt Európában. Nem ad a pártnak kézzelfogható jelvényt. Pedig nálunk, hol a nemzettest nagy tömege még csak alig kezd politikai életet élni, szembetűnő, kézzelfogható jelvény kell, hogy magát tájékozhassa. - Én sokkal jobban szeretném a "nemzeti demokrata-párt" elnevezést, "függetlenség, demokratia és közművelődés" jelszóval."

Aztán ezt is:

"És most vigasztalásul mindezekért adtak a nemzetnek egy pártot, mely magát szabadelvűnek nevezi. Elménczkedni nem akarok. Nagyon lehetne. Szándokot gyanúsítani nem szokásom. De annyit mondhatok, hogy nem olyan könnyű dolog ám szabadelvűnek lenni, a szabadelvűség conditio sine qua nonját az állami függetlenséget kizáró közösügyes alapon és azon párt társaságában, mely culturállami bravádok hamis czége alatt Napoleon-féle centralisatióval csinált szabadságot Magyarországon. Nézzék Deák Ferenczet. Ő fényes multjában bizony szabadelvű volt, mint jobban senki. Mennyit tanultam tőle, mennyi megnyugvást, mennyi erőt merítettem abból, hogy nézeteim nézeteivel találkoztak. És a mint a közösügyes alapra lépett, reformok helyett mennyi deformot, haladás helyett mennyi reactiót volt kénytelen támogatni, mennyi önkényt védeni, mennyi romlottságot fedezni szeplőtlen neve tekintélyével. Igy jár Tisza is."

Azt hiszem, a válasz ezekben benne is van...

forrestg 2009.12.02. 12:10:12

@török gábor: köszönöm a válasz-idézeteket. Talán jól sejtem, hogy eltérő szimpátiával viszonyolunk a Szabadelvű Párthoz. Vélhetően az emberi létezés már csak ilyen.

forrestg 2009.12.02. 12:17:06

@radala: igazad van. azért gondoltam a piros pontot, mert mit a költségvetésről mondott tényszerűen igaz, és a tényszerűség mindig melengeti a szívemet. természetesen a nyilvánvaló, hogy a megelő húsz év magyar társadalom elleni bűne alól semmi nem menti fel őket.
valóban régóta látjuk, hogy már nem saját politikusaikat akarják j színben feltüntetni, hanem azt sugallják, hogy mindenki olyan lent van, mint ők.
az hiszem a kérdésedre csak áprilisban kapunk választ: van-e az elvtársaknak fölfelé út a nép szemében? (ha nem, az azt jelentheti, hogy a magyar népben kicsit emelekedett a józan ész)

török gábor 2009.12.02. 12:20:34

@forrestg: az idézetekkel csak azt szerettem volna bizonyítani, hogy Kossuth alapvetően a kiegyezés miatt gondolta azt, amit. s nem azért, amit a mából visszavetítve esetleg feltételeznénk egy ilyen idézet olvasásakor.

forrestg 2009.12.02. 12:24:55

@török gábor: értem. köszönöm. ugy látom, azért benne van Kossuth meglátásaiban az is, hogy a kiegyezés adta keretek között a magyar elit kialakíthatott volna demokratikusabb, a népet több joghoz juttató rendszert is.

radala 2009.12.02. 12:35:54

@török gábor: Kedves Török Gábor!
Mint már párszor említettem, jó, hogy van ez a blog. De nagyon szeretnék elméletileg is okosodni. Tuti kell lennie valami klassz szociálpszichológiai kísérletnek arra, hogy a hitelesség-hiteltelenség hogyan vetül egyik emberről/pártról/márkáról a másikra.
Annak idején olvastam arról, hogy egy reklám nem tud megváltoztatni egy kialakult véleményt, de azt el tudja érni, hogy az adott dolog pozitív legyen. Mondjuk Jelcin iszik, azt nem lehet elhitetni, hogy nem iszik, de azt igen, hogy ez jó, mert olyan mint mi többi oroszok.
Viszont vannak határok, ahonnan nincs visszaút, Nevezhetjük ezt bukási spirálnak is, ha úgy tetszik, ami egy időn túl már nem spirál, hanem örvény, ami mindenkit beszippant és minél jobban kapálózik valaki annál jobban. Nincsenek erről tudományos közlemények? Mert pl az mdf soha nem jött vissza a 94-es bukásból, ami persze lehet, hogy a fidesz (érdeme, hibája), de tény. Söt azt is mondhatjuk, hogy soha semelyik párt nem szerzett még vissza szavazót, lehet, hogy most a fidesz több szavazatot fog szerezni, de ők soha nem is vesztettek szavazót, talán az mszp sem vesztett eddig el egyet sem (nem nézek utána). Ez azt bizonyítaná, hogy hosszú távon igenis van remény arra, hogy a világ jobb legyen és nem igaz, hogy Mo egy következmények nélküli ország, csak nagyon lassan történnek a dolgok.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 12:39:56

@forrestg: "a népet több joghoz juttató rendszert"

Nincs olyan, hogy "a nép", csak olyan, hogy a "mindenkori" nép, amely pedig épp ezért minden korban MÁS.
És még azon belül sem "egységes".
Talán meglep, de a "Maunika-só" nézői is "a nép" részei (-oszt mégse adnál nekik ""több jogot"" - ha jól sejtem!)

dimitrij 2009.12.02. 12:46:57

@radala:

"Viszont senki nem válaszol a kérdésemre, pedig nagyon is ide tartozik. Képes lenne-e mondjuk Gandhi hitelesíteni Gyurcsányt?"

nem, szerintem nem. az egész politikai elit, de főleg a korábbi és mostani (mszp és szdsz) olyan szintű hitelességgel rendelkezik, ami ilyen rövid idő alatt nem szűnhet meg. ahhoz csoda kellene, vagy alsó hangon egy ciklus, ahol komoly reformokat csinál a fidesz, és ez aláássa a mostani támogatottságát. de hogy Gyurcsány újra kormányfővé legyen választva, az szerintem kb. lehetetlen.

"Nem arról van-e szó, hogy a média attól kiegyensúlyozottabb (ha egyáltalán kiegyensúlyozottabb), hogy a szocik olyan mértékben hiteltelenek, hogy azon semmi nem tud változtatni."

a médiával az a gond, hogy azt teljességgel maga alá hajtotta a politika mostanra, erre az országos sugárzású rádiók esete világított rá. az most a fontos - és ezt a szerző is utalt rá, - hogy az ember ne kezelje tényként, ami a média mond vagy sugal. kritikával kell kezelni még a legkiegyensúlyozottabbnak tűnő médiumokat is.

"Tuti nincs még egy ország a világon, ahol az emberek azért nem oltatják be magukat valami ellen, mert a kormány azt tanácsolja."

ezt a folyamatot nem kevés csoport katalizálta, a fő probléma az, hogy ide tudott fajulni ez a kérdés, ez mutatja meg, hogy milyen morális válság is van most hazánkban. sem elképzelés, sem hathatós megvalósítás nem látszott annak kapcsán, hogy a kormányzat mit is akar kommunikálni. esetleges és gyatra volt a kommunikció, de ez is csak a jéghegy csúcsa, lassan leáll a teljes közigazgtatás (lásd még Draskovics lemondását).

keresztescs · http://www.google.com/profiles/keresztescs 2009.12.02. 12:48:00

Kedves Török Gábor! Örülök, hogy a megfelelő kulcsszavakat használod a médiumokkal kapcsolatban, nevezetesen a „tudatlanság” és „felkészületlenség”. Egy-két kivételtől eltekintve, sajnos ez a jellemző.
A második pontban írt megállapításod, miszerint arra törekszenek, hogy minél kevesebb rossz pontot szerezzenek a hatalomba készülőknél, szerintem nem csak a médiumokra jellemző. Nagyon gusztustalan magatartás és sajnos, az élet nagyon sok területén tetten érhető.
A harmadik pontban említett „színvonalesés” pedig épp a tudatlanságra és a felkészületlenségre vezethető vissza.
Ez egy olyan jelenség, ami ugyancsak megfigyelhető sokhelyütt a hétköznapokban, azonban a médiumok, pl. az iskolákhoz képest, annyiban speciálisabb helyzetben lévő intézmények, hogy azt mindenki látja, hallja, olvassa…
Nem tudom, hogy milyen szempontok dominálnak egy-egy újságíró, hírszerkesztő, vagy mit tudom én milyen státuszú kollega kiválasztásánál, pl. egy kereskedelmi televízióban, de egy biztos: ennyi üres fejű embert nem látni másutt egy csomóban.
Véleményem szerint, nem a média szakos hallgató a sok, hanem a NEM MÉDIA SZAKOS ALKALMAZOTT egy-egy kereskedelmi tv-nél. Ha nem a modellkedésből kiöregedett cicababákkal töltenék fel a stúdiókat, akkor lehet, hogy jutna hely olyanoknak is, akiket esetleg érdekel a közélet, vagy egyszerűen csak tudja (mert érdekli!!!), hogy kivel ült le beszélgetni.
Végezetül, tisztázni szeretném, hogy világos számomra, hogy e cikk lényege a média politikaalakító szerepe, azonban e hozzászólásban én szándékosan a média – szakkérdésekhez való – laikusságát, tudatlanságát akartam kidomborítani. Szerintem, a probléma gyökere ebben van.

dimitrij 2009.12.02. 12:50:24

@dimitrij:

"nem, szerintem nem. az egész politikai elit, de főleg a korábbi és mostani (mszp és szdsz) olyan szintű hitelességgel rendelkezik, ami ilyen rövid idő alatt nem szűnhet meg."

na ezt mégegyszer :

"nem, szerintem nem. az egész politikai elit, de főleg a korábbi és mostani (mszp és szdsz) kormánypártok olyan szintű hitelességi deficittel rendelkeznek, ami ilyen rövid idő alatt nem szűnhet meg."

mehin az ebéd előtti dizgráfia. :)

radala 2009.12.02. 12:56:46

@radala:
Utánanéztem, a fidesz egy kicsit bukott 1994-ben azóta folyamatosan nő, az mszp folyamatosan nő (mondjuk statisztikai hibahatáron belül:-) 98-ban bukott. az mdf, szdsz folyamatosan csökken, fkgp ugye megszűnt annyira lecsökkent, a miép úgyszintén, magyarán igazam van.
Állati kíváncsi leszek 2014-re. Elvileg az mszp-nek ezen a néven nincs visszaút:-)

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 13:12:48

@radala: "nincs még egy ország a világon, ahol az emberek azért nem oltatják be magukat valami ellen, mert a kormány azt tanácsolja.
Hihetetlen különleges pillanat van ma Mo-n. "

Valóban különleges:)

És az is tuti, hogy nincs még egy ilyen ország a világon, ahol az ellenzék a zemberek életével játszik, csak azért, hogy az amúgy is hiteltelen, "illegitim" kormányt még jobban lealázhassa.

Remélem, jövőre visszakapják az ellenzéküktől...

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 13:16:35

@radala:
off
Az FKgP jobbik részét 2001-től benyelte a fideszes kisgömböc!
(-úgy keresd, hogy "KPE" - Kisgazda Polgári Egyesület;)

forrestg 2009.12.02. 13:26:27

@1.szolo (B.A.): bár valóban elkeserítő, hogy a magyarok Mónika show-t néznek, de úgy gondolom, hogy az általános választójog még így is a kisebbik rossz megoldás.
Gyakorlatilag az IMF így is feltörli velünk a padlót - képzeld el, ha csak az ország leggazdagabb 5-7-10%-a szavazhatna... Nekem nagyon nincs ínyemre az a leplezetlen elit-uralom, amit pl. a Szabadelvű Párt képviselt (noha nyilván tudom, hogy történelmietlen lenne XX. századi eszményeket számonkérni a XIX. századon). De úgy látom, hogy a Szabadelvű Párt még az 1870/80-as évek mércéjével mérve (vagy éppen Kossuth Lajos és Táncsics Mihály mércéjével mérve) is antidemokratikus és népelnyomó volt.
Hatalmas a médiát uraló (döntően balliberális) elit felelőssége, amikor a nem létező "közizlésre" hivatkozva tesznek az emberek elé mocskot.

radala 2009.12.02. 13:28:31

@1.szolo (B.A.): Nem vagyok Mo-n nem figyelem annyira, de szerintem konkrétan oltásügyben a fidesz korrekten viselkedett. Egyszerűen arról van szó, hogy ha Székely és Bajnai nyilvánosan beoltatja magát, az azt jelenti, hogy itt valami svindli van. Ez szerintem kivételesen nem OV hibája, hanem ide vezetett öszöd:-)
Nem mellesleg Ausztriában szinte nem téma a H1N1, senki nem oltatta be magát a kormányból, mondván, hogy nem tartoznak a rizikócsoportba.
Kérdés, hogy bármit vissza tud-e adni ellenzékben az mszp, mert mi a fenétől múlna el a hitelességi deficitjük. A fideszt bár sokan utálták, de az ország csaknem fele hitt nekik, ha egy pártot a lakosság 70-80 % hiteltelennek tart, akkor nagyon nehéz lesz kritizálnia.
90-94 között sem nagyon néztem TV-t, de utólag én úgy érzem, hogy akkor sem az mszp kritizálta a kormányt, hanem az szdsz meg a fidesz. Az mszp már-már a surranó pályán nyert.

forrestg 2009.12.02. 13:29:10

@1.szolo (B.A.): nem hiszem, hogy az emberek a fidesz miatt ne oltatnák be magukat (én pl. beoltattam magam). ezt a kormányt nem kívülről járatták le, a fidesz nem saját kampányolással tart most valahol 60% körül (ami tudjuk, hogy sokat változhat még), hanem egyszerűen azért, mert ilyen végtelenül gyenge a kormányzati teljesítmény (ennyire nyilvánvalóvá lett erkölcsi, intellektuális és mindenféle alkalmatlanságuk)

Én/Me 2009.12.02. 13:29:30

@1.szolo (B.A.): "És az is tuti, hogy nincs még egy ilyen ország a világon, ahol az ellenzék a zemberek életével játszik, csak azért, hogy az amúgy is hiteltelen, "illegitim" kormányt még jobban lealázhassa."

Természetesen aztán a Nemzet Orvosa és Az Ember Aki Még Sosem Hazudott is beoltatta magát, utóbbi gyermekeit is, és hangsúlyozták, hogy ők mindig is oltáspártiak voltak, a Nemzet Orvosa különösen, hiszen neki bevallása szerint polgári szakmája is virulógus, és mindig is tisztában volt a járvány komolyságával...

forrestg 2009.12.02. 13:33:31

@radala: öreg, te marha jokat irsz (amugy meg éljen Ausztria a legnagyobb király!). 90-94 között a nyilvánosság közt mdf-szdsz párbaj dúlt: az szdsz-es média-offenzíva annyit elért ugyan, hogy a nép megutálja az mdf-kormányt, csak éppen kiderült, hogy a magyar népesség kb. 1/3-a masszív mszp-s. de rég akarok erről cikket írni. Srácok, figyeljétek meg! mszp: 1994: 33%, 1998: 33% (a Bokros-csomag-után!), 2002: 41%, 2004: 34%, 2006: 42%. vagyis 15 éven át a magyar lakosság legalább 1/3-a masszív szoci.
na ehhez kellett gyurcsány, hogy ezt 20% alá küldje le (bár lehet, hogy csak ideiglenesen)

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 13:36:10

@Én/Me: "Az Ember Aki Még Sosem Hazudott"

Ezt azért pontosítsuk kissé...
- mert az is ott volt ám a végén, hogy:
"... az embereknek."
- ami ugye megengedi, hogy az "állatoknak" attól még hazudhatott...

Én/Me 2009.12.02. 13:37:08

@forrestg: pedig de... ez persze nem úgy néz ki, hogy állampolgár azt mondja, azért nem, mert Viktor is azt mondta.
Viszont el lehet hinteni a teljesen pártatlan szakmai grémium, az Orvosi Kamara segítségével a háziorvosi hálózatban ezt azt, lehet futtatni a hírTVben szintén független szakértőket, különböző nyilatkozatokban lejáratni az Országos Tisztifőorvost, elterjeszteni, hogy minden egyes megvásárolt vakcina után 500 forint a Feri még titkolt újraválasztási kampányára megy és más veretes okosságokat...

radala 2009.12.02. 13:39:31

@Én/Me: infektológus nem virológus, szerintem.

Art Mooney 2009.12.02. 13:41:46

@dimitrij:

köszönöm az intelligens válaszkommentet, igaz, egyetérteni nem tudok a tartalmával :)

1. "Szerintem az nem szegmentáltság, ha minden abban érdekelt fél a maga eszközeivel és módszereivel fellép valami vagy valaki ellen" - ha jól látom (?), itt az implicit állítás az, h az egységes fellépés kizárja a szegmentáltságot. egyrészt én nem erről beszéltem, másrészt véleményem szerint _mindegy_, ha a választásoknál úgyis összezárnak.

"ha ennek hátterében összesúgás-összekacsintás lenne, akkor az lenne, de ilyet én nem látok" - nem (csak) összekacsintás, hanem érdekközösség.

"bizonyos hírek átvétele még nem az." - ezt nem értem.

"egyébként az EP választások óta egyre nagyobb médiafelületet kap a Jobbik is" - végülis a nullánál nagyobbat :) de a 10%-okhuz képest mélyen alulreprezentáltak, és a megjelenésük torzított.

"szerintem a szoclib tudatos stratégiája nem helytálló megállapítás, lévén semmi tudatos nincs abban már, ahogy a kereskedelmi médiumokat kezelik" - miért épp akkor kerül elő a ballibhez közeli médiában az általános politikaellenesség, amikor a ballibnek ez az érdeke? véletlen lenne? én nem hiszek a véletlenekben (főleg ha erős politikai érdekkel találkozik).

"Az igénytelenség médiában történő megjelenítése meg inkább az emberek figyelmének elterelése a valós problémákról és létkérdésekről" - ez jogos, igaz, nem zárja ki, hogy emellett a politikai igénytelenség elérése is cél.

"ha meg akarják tartani az országos sugárzást [...] oda kell pucsítani a politikai elitnek." - a helyzet megváltozott a nagyköveti levéllel. a politika nem mer ezután egy jó ideig a tőkések médiacégeihez hozzányúlni - ez viszont jó hír a ballibnek, hiszen jórészt híveik töltik meg a mainstream média kulcspozícióit.

"Sváby, Máté-Bárdos vagy most ez a Dunatévés csaj" - ezekkel a példákkal nem cáfolható az állításom. mátébárdos háttérbe kerülése egyenlő gyurcsányi klikkjének háttérbe kerülésével, ez semmi lényegi momentumon nem változtat; a dunatévés csaj példája pedig csak azt jelenti, h aki minden oldalnak nekimegy, akörül elfogy a levegő. ez nem jelenti azt, h a média nem maradhat pártos.

emellett az érveimre (feltételek megvannak: ideológia, tapasztalat, összetartás, pénz) nem érkezett érdemi cáfolat.

2.

"Szerintem a kermédiában dolgozók jelentős többsége apolitikus" - a lényeg nem a kameraman és a portás, hanem a szerkesztő, a riporter stb.; a kulcspozíciókban pedig erősen elkötelezett emberek ülnek.

"Gyanítható, hogy presszó alá próbálja majd helyezni őket a szocik egy része, de ezzel többet bukhatnak, mint amennyit nyernek." - úgy gondolom, ez nem helytálló. ez kulcskérdés, így ezt ki is bontom:

i. munkahely biztonsága: a fidesz nem tud belenyúlni a kermédia belsejébe, így a munkáját nem veszélyezteti a ballib támogatása. ha esetleg mégis, a ballib még mindig ígérhet (!!!) a támogatásért cserébe jövőt valami ballib-közeli média- vagy más vállalatnál.
ii. kapcsolati háló: kiépített kapcsolati hálója van a ballibbel, egy fidesz-támogatás ezt erodálná, a ballib támogatása a "demokráciát végveszélybe sodró" időkben pedig pluszpont az eddigi haveronál.
iii. köpönyegforgatás: mindkét oldal számára gyanús lenne a jövőben, ha a ballib helyett a fideszt tolná.
iv. ideológia: ha elkötelezett a ballibhez, nyilván eleve szívesebben támogatja őket.

3.

"a politikai jellegű műsorok egy részében olyan színvonalesés következett be, hogy mára szinte nincs semmilyen tétje a szereplésnek." "A gyakran nyilatkozó politikusok annyival felkészültebbek a politika eseményeiből és tényeiből, hogy [... a] műsorvezetőknek esélyük sincs érdemben érvelni. De nem is ez a céljuk. Így aztán veszélyt sem jelentenek."

(haha, veszély, tehát az érdemi érvelés "veszély"? nocsak... nocsak...)

ebből amúgy nem következik, h a média nem tudja az eseményeket befolyásolni - épp ellenkezőleg! a vendég pártállásától függően mikrofonállványként vagy vérebként viselkedő "riporterek" (pld. napkelte) és az elfogult szerkesztők a megrendelt kimenetet tudják képernyőre adni így a közvéleményt a kívánt irányba képesek torzítani.

Gábor szerintem azt akarta mondani (mondta is), hogy azért nem negyedik hatalmi ág, mert nincsenek egy súlycsoportban a kérdezők a válaszadókkal, ami lássuk be helyes megállapítás. Lehetne negyedik hatalmi ág, de egyrészt akkor ki kellene húzni a média felügyeletét a politikai elit alól, másrészt olyan műsorvezetőkre lenne szükség, akik mernek és tudnak is kérdezni… ilyenből meg lássuk be, igen kevés maradt mostanra.

"Gábor szerintem azt akarta mondani (mondta is), hogy azért nem negyedik hatalmi ág, mert nincsenek egy súlycsoportban a kérdezők a válaszadókkal, ami lássuk be helyes megállapítás." - igen, de ezzel nem cáfolható, h a média hatalmi ág. ajánlom a_medwe kommentjét (2009.12.02. 08:33:22).

"Annak okán, hogy az elfogult szerkesztő vagy műsorvezető hogyan viselkedik (mikrofonállvány funkció vagy véreb funkció) az elért hatás vélhetően érdemi befolyást nem gyakorol a nézőre, azért nem, mert egy napkeltét, vagy hírtévé műsort látva előre tudod, hogy mire számíts, a véleményét nem formálja, legfeljebb megerősíti az arra fogékony nézőnek, legfeljebb a biztos szavazók részvételi hajlandóságának befolyásolására lehetne alkalmas." - ez már önmagában fontos a vergődő mszp-nek, de a hiba nem itt van az érvelésben:
- a bizonytalanok politikailag nem tájékozott részének nem világos, h melyek a pártműsorok, így rájuk ezek is hathatnak. ("azt mondta a tévé, hogy a patásorbán megesz minket")
- a felületes nézőnek pártatlannak tűnő műsorok (napló, híradó, tények, stbstb.) eltérítésével a bizonytalanok nagyobb táborára lehet hatással a ballib

komolyan, senki se emlékszik a 3,5 évvel ezelőtti médiára?

Én/Me 2009.12.02. 13:45:10

@radala: Ebben igazad lehet, az orvosi szakirányokat nem vágom, bocs ha tévesztettem.

Art Mooney 2009.12.02. 13:46:20

@török gábor: igen; inkább azt tudom nehezen elképzelni, h egy politikai elemző leül a számítógép elé, bloggolgat csak úgy önszorgalomból, és hip-hopp rendre index-címlaposak a bejegyzései. valószínűleg gyenge a fantáziám.

a megjegyzésekhez:

1. egyetértek, viszont emellett itt tetten érhető a hatalom médiauralma. a klasszikus médiatematika szerint a jobbik egy izgalmas, hálás téma, sok nézőt vonzana a botrány - eszerint épphogy felülreprezentáltan kéne megjelenjen! és noccccsak, mégse így van...

2. egyetértek.

radala 2009.12.02. 13:46:34

@Én/Me: szabad itt olyat mondani valakire, hogy te egy fasz vagy?
Ha nem szabad, akkor nem mondom.
A kormánynak egyszerűen kellett volna, hogy legyen annyi esze, hogy kussban marad és meghúzza magát. Nem oltatja be magát senki nyilvánosan.
Gusztustalan politikai számításból oltatgatták magukat, azért, hogy legyen még egy kis válság, amit megoldhatnak. Ha valaha megkérdeztek volna bárki reklámszakembert az megmondta volna, hogy ha nem akarnak kismamákat kinyírni, akkor pofa be.
Teljesen nyilvánvaló, hogy Ausztriában sem Herr Fritzl reklámozza az oltást (ö tartotta a pincében a lányát meg az unokáit/gyerekeit). Tudni kell belátni, hogy az embernek hol nem kell szerepelnie.

Art Mooney 2009.12.02. 13:50:04

@forrestg: ezen én is csodálkoztam. az szdsz nem arról híres, h hülye lenne, de azzal a kampánnyal (és annak az igazsággal, hm, laza kapcsolatot ápoló viszonyával) csak a jobbikot erősítették.

a retkes nyilatkozatai pedig egy haldokló párt utolsó próbálkozásai. gyakorlatilag tét nélkül mondhat bármit, megtenni úgyse tudja tényleges befolyás híján, számonkérni viszont senki se fogja. így könnyű...

Én/Me 2009.12.02. 13:59:34

@radala: hát ha közben nem zavar hogy azt gondolom rólad hogy egy sötét paraszt vagy akkor akár fasznak is titulálhatsz, de szerintem kíméljük a blogot az ilyen személyes pengeváltásoktól.

Próbálj meg inkább folyamatokat látni. Meglátásom szerint a dolog nem úgy kezdődött, hogy kormányoldali prominenseknek felvillant a kisagyában, hogy mekkora pozitív reklámértéke lenne egy ilyen oltogatósdinak, majd erre elszabadult a jogos kritika. Mire a nyilvános oltatásig eljutottak, addigra már dúlt javában az antioltás kampány.

Én értem, hogy a FIDESZ nem saját programra, ötletekre, meglátásokra építi ellenzéki politizálását, hanem a kormány _összes_ cselekedeteinek kivétel és ész nélküli pocskondiázására, de tudnia illene, hogy itt is van egy határ. Egészen pontosan utolsó mondatoddal egyet értek, "tudni kell belátni, hogy az embernek hol nem kell szerepelnie", pont azért, mert tudja, hogy amit beemel a közbeszédbe, az jelen viszonyaink között menthetetlenül és azonnal politikai töltetet kap kizárólag, távol kerül a szakmaiságtól, érvektől, objektivitástól.

radala 2009.12.02. 14:13:58

@Én/Me: Pont azt akaam írni, hogy ha oltáskampányt rendeznek, akkor oltassa be magát az összes akadémikus, meg az ÁSz elnöke, de ne politikusok.
Amúgy szent meggyőződésem, hogy a szocik politikai okokból oltatják magukat. Egyszerűen imádnak válságot kezelni, akkor is ha nincs, illetve főleg akkor. Tökéletesen meg vagyok győződve arról, hogy az ellenzék semmiféle hibát nem követett el oltásügyben. Amúgy valamikor azt hallottam a rádióban, hogy Európában 5 millióan oltatták be magukat Mo-n 1,5 millióan, magyarán ez lehetne egy sikertörténet is.
Nem hiszem, hogy van az mszp-nek bármi kitörési pontja, de én azt tanácsoltam volna nekik, hogy Bajnaitól kezdve nem lett volna szabad sehol sem szerepelniük, nem tartani beszédet 8/20, 10/23-kor, mondván, hogy ők ügyvezetnek, dolgoznak nem ünnepelnek, nem érnek rá okoskodni. Lehet, hogy ez sem segített volna, de ártani tuti nem árthatott volna.
Amúgy nem zavar, ha sötét parasztnak gondolnak. De valóban hiba volt részemről a személyeskedés. Mentségemre legyen mondva, hogy rettenetesen nehezen tudom megérteni, amikor bármilyen felelősséget az ellenzékre (Fideszre) tolnak. Az ellenzék utoljára Sólyom László megválasztásakor tudott bármilyen valódi hatást elérni a hatalomban.

radala 2009.12.02. 14:19:55

@Art Mooney: Szerintem gyenge a fantáziád, ha én index.hu lennék én is föltenném TG blogját. Jut eszembe, ezt az index ingyen megteheti? Ha igen, akkor pláne megtenném.
Ettől eltekintve paranoid korszakaimban szoktam az indexet egy zseniális manipulátornak gondolni, ami békeidőben független, harcban ballib, de szerintem most ez nem lesz így tartalékolni fogják a hitelességüket a választások utáni fideszgyalázásra.
Ha viszont az mszp megszűnik alternatíva lenni, akkor furcsa lesz, ahogy a kuruc és az index egy platformra kerül:-)

bandeirante 2009.12.02. 14:33:26

@Ne bízz a régiekben, új arcok, új pártok kellenek!: A jobbikos Pősze Lajos miért nincs a listán?

Egy iskolai KISZ-titkárság pedig teljesen súlytalan dolog volt.

Nagyon kilóg a lóláb, hogy ez jobbikos propaganda.

Art Mooney 2009.12.02. 14:37:44

@krüger: nekem is ez jutott eszembe.

@radala: nem mondtam, h összeesküvés.. de érdekközösség, megtámogatva egy kis anyagi motivációval, na az már nem lehetetlen :)

"békeidőben független, harcban ballib" - na _ez_ a jó megfogalmazás a ballibbarát sajtó működésére. a független esetleg még idézőjelbe tehető ;)

forrestg 2009.12.02. 14:42:16

@Art Mooney: szerintem mások nevében is köszönöm fenti, hosszú, pontokba szedett összefoglalód a magyar média totális ballib uralom alatti helyzetéről. nagyon tetszik egy másik hozzászólásodban az SZDSZ kapcsán "annak az igazsággal, hm, laza kapcsolatot ápoló viszonya" kifejezésed.
eszembe jutott, amikor az anti-árpádsávos plakátokon az SZDSZ-t egy építkezési munkás-sisakos ember személyesítette meg. az SZDSZ mint a munkásosztály védelmezője? Sztálin elvtársa sírna a gyönyörűségtől ekkora hazugság láttán. Emlékeztek Kókára: "A mocsár lecsapolásáról sem kérdezik meg a békákat..."

forrestg 2009.12.02. 14:43:15

@krüger: ez bölcs észrevétel volt, mások nevében is köszönöm.

forrestg 2009.12.02. 14:46:15

Az Indexnek amúgy kifejezetten jót tesz, hogy nincsenek (alig vannak) Tóta W. írások. 2001 táján (de rég is volt) szerettem írásait pl. Lagzi Lajcsi-Kiskegyed témákban, de most már évek óta az olvashatatlanság határán van. Durva, rettentő agresszív, másokat lenéző fröcsögés.

dimitrij 2009.12.02. 14:50:22

@Art Mooney: valszeg csak este lesz alkalmam érdemben válaszolni, legnagyobb sajnálatomra. :( de jövök, folytatás következik.

török gábor 2009.12.02. 14:52:25

@Art Mooney:

örülök, hogy tudtam meglepetést okozni, ugyanis pontosan így történt, így történik. a 0. bejegyzésben le is írtam az okokat.

amúgy boldog lennék, ha valaki támogatná a blogot (most nem csúnya politikai mutyira, hanem átlátható szponzorra gondolok :) ), de egyelőre erről nem számolhatok be.

ha nem hiszi, járjon utána...

Én/Me 2009.12.02. 14:56:50

@radala: Én pedig roppant nehezen tudom megérteni, ha valaki azt gondolja, hogy az ellenzéket semmilyen felelősség nem terheli, pedig de. Természetesen a kormány és a kormányzó párt/ok felelőssége az elsődleges és a jelentős mértékű, de mindenért amit az ellenzék tesz, mond, sugall vagy elér, azért neki magának kall a felelősséget vállalnia. Főleg a FIDESZ esetében, aki meglehetősen ügyesen ellenzékből is rendre át tudta vinni saját akaratát az ellenzékkel szemben. Lássuk be: az azért nem megy, hogy én bármit tehetek/mondhatok, semmi felelősségem azzal kapcsolatban nincs, hisz én ellenzékben vagyok...

Én/Me 2009.12.02. 15:01:24

@Én/Me: "aki meglehetősen ügyesen ellenzékből is rendre át tudta vinni saját akaratát az ellenzékkel szemben."

Bocs, ugyanez helyesen:
aki meglehetősen ügyesen ellenzékből is rendre át tudta vinni saját akaratát a kormánnyal szemben.

dimitrij 2009.12.02. 15:04:38

@török gábor: lehet a hvg-vel kellene átbeszélni a blog tartalmának használatát? :)

radala 2009.12.02. 15:23:15

@Én/Me: No ne. Milyen akaratát vitte át a Fidesz? Ugye a népszavazást nem gondoljuk a Fidesz akaratának? Az, hogy valamit nem csinálunk nem akarat. Szimplán megpróbálták az mszp-nek beleverni az orrát a választási hazugságaiba, ez bőven belefér minden politikai küzdelembe.
Erről jut eszembe, visszatérve a hitelesség/hiteltelenség kérdésére. Érdekes kérdés, hogy a fidesz meg tudja-e tartani azt a 3,1 millió embert, akit a népszavazáskor maga mellé állított.
Erre pl van nagyon szép szociálpszichológiai kísérlet, hogy egyszer elmennek pénzt gyűjteni valamilyen célra, szereznek x összeget. A másik alkalommal először csak matricát osztanak az adott cél népszerűsítésére, majd legközelebb szednek pénzt és ekkor 2-3 x összeget tudnak gyűjteni. Roppant kíváncsi leszek, hogy ez a marketing fogás most mennyire fog bejönni.
Kedves Török Gábor, már miért kéne egy bloghoz szponzor, azt hittem a munkád a hobbid:-)
továbbra is szeretnék irodalmat a hitelesség kísérletes mérésére:-)

radala 2009.12.02. 15:29:09

@Én/Me: Ausztriában eddig 100 000 ember oltatta be magát, Mo-n 1,7 millió.
Mit is akadályozott meg a Fidesz?

török gábor 2009.12.02. 15:31:15

@radala: természetesen azért, hogy még jobb legyen ez a blog :) konzultálok kollégákkal, akik jobban értenek ehhez a területhez, aztán jelentkezem, ha jutottam vmire.

Én/Me 2009.12.02. 15:37:29

@radala: az ugye nem választási hazugság volt, hanem választási program volt, mint azt 1998 óta tudjuk :)

A "nem csináljuk, akkor az nem akarat" dolgot meg nem értem.

AZT a 3,1 milliót valószínüleg nem tudja megtartani, itt ugyanis nem az lesz a tét, hogy valamiért ne kelljen fizetni.

radala 2009.12.02. 15:43:41

@török gábor: pénzért jobb elemzéseket írnál?:-)
No jó értem én, hogy fontos dolog a pénz, de olyan ez, mint a zeneletöltés, szerintem. Bőven meg fog ez a blog térülni az esetleges könyveladásnál, tv interjúkra hívásnál (már ha azért fizetnek, tájékozatlan vagyok), többen és szívesebben mennek az egyetemi előadásaidra...
Amúgy köszönöm az erőfeszítést, a kérdésem megválaszolására. Az a baj, hogy nem tudok kulcsszavat kitalálni, amivel kereshetnék a témára, de arra gondolok, hogy a kísérleti szobatárs rendszeresen elhasználja titokban fogkrémét, beletörli a lábát a törölközőjébe, a szembe szobában lakó pedig mindig fizet sört, és a végén kiderül, hogy országos cimborák ezek ketten. Utána ki kell töltetni egy kérdőívet arról, hogy mennyire szeretnél a következő kísérlet során ezzel vagy azzal lakni:-)
No be is adok egy pályázatot ehhez a kísérlethez, kár, hogy nem vagyok szociálpszichológus:-)

Én/Me 2009.12.02. 15:44:31

@radala: Azt hiszem nem írtam, hogy megakadályozta volna, ezt nem is gondolom. De rövidlátó és butuska politikai érdektől vezérelve, nagyobb részt áttételesen felesleges negatív kampány részese volt oltással kapcsolatban, amivel sokat ártott.

Ráadásul amennyire én tudom az ilyen szimpla 100k vs. 1,7m nem mutat semmit érdemben. Egy védőoltás állítólag akkor sikeres, ha a lakosság 35-40%-a megkapja, ez itthon ma 3,5-4 millió embert jelent. Mo-n ahol rendelkezére áll ehhez elegendő mennyiségű vakcina 17% nem eredmény szerintem.
Az a fajta hisztéria pedig amit az elmúlt 1-2 hónapban keltettek a témában, biztosan nem segítette az "eredmény" elérését.

radala 2009.12.02. 15:49:18

@Én/Me: Ja nyilván nem tudja megtartani, viszont az volt az a kísérletben említett matrica, amivel baromi tömegeknél oltották ki az orbánfóbiát. Valószínűleg ennek a 3,1 millának már nem okozna lelki törést a fidesz mellé betenni az x-et.
No, ne hasonlítsuk már össze a 7% növekedés ígéretét az orosz válság közbeni 5 %-kal meg azt, hogy azt mondom adok oszt elveszek.
De hagyjuk ezt, mert mindketten csak a saját meggyőződésünkben erősödünk az ilyen vitáktól, az meg nem nagyon hasznos.

Én/Me 2009.12.02. 15:56:56

@radala: szerintem mindkét % a maga nemében átgondolatlan, megalapozatlan ígéret/hazugság (kívánt rész aláhúzandó) volt, ami szépen hangzott.

De nem akarom a saját meggyőződésemet tovább erősíteni :) csak próbáltam rávilágítani, hogy egyik sem jobb a deálné asztalterítőjénél...

radala 2009.12.02. 15:57:04

@Én/Me: Nem akartam megosztani veled az infót, mert még fölhasználod szoci propagandának:-)
de a cikk, amiből tudom a számokat, arról szól, hogy az osztrák kormány 8 millió oltást rendelt, de az emberek nem oltatják magukat.
Mondjuk nem értem az egészet, mert itt nem agitálnak az oltásra (bár ugye megrendelték), hanem pont mindig csak arról van szó, hogy ez hiszti és semmivel sem komolyabb a szezonális influenzánál.
Nem vagyok infektológus, de valószínűleg a 40 %-nál már egyszerűen nem lehet járvány, mert nem tudsz kit megfertőzni, szerintem a 17 % baromi jó.

snakekiller23 2009.12.02. 16:08:38

@radala:

Úgy néz ki valóban nem sokat, mert a járvány elég hamar látványos lett ahhoz, hogy ne lehessen rajta sokat lelkizni. De ne mondd már, hogy nem futottál össze on- vagy offline, tömegével olyanokkal akik nem akarják beoltatni magukat, mert ez csak összeesküvés, meg offshore cég, meg majd az immunrendszerem megvéd, meg hasonló okosságok. Meg hogy nem tesztelték terheseken meg gyerekeken, (ezt ilyen helyzetben elvárni nevetséges) meg, hogy jesszus higany van benn (Tiomelzal, mint a szezonálisban is évtízed óta), meg nincs rajta az ampullán a lejárati idő (a gyűjtődobozon rajt volt), stb. Az elején nagyon ronda, hisztérikus elbizonytalanító kampány zajlott, főleg az ellenzéki médiában, (Mivel oltogatnak? című Helyi Téma címlap megvan?) aki követte az eseményeket az emlékszik. Ez még akkor is veszélyes és ronda játék volt, hogy ha pl. a terjesztést tényleg dilettáns módon rábízták a semmiféle infrastruktúrával nem rendelkező EKI-re, ráadásul jó drágán (amit viszont csak most a legvégén dobtak be a köztudatba, hiába lehetett tudni a legelejétől fogva). /OFF

dimitrij 2009.12.02. 16:19:30

@Art Mooney: kicsit korábbra hoztam a válaszadást. :)

ímhol:

I. ha jól látom (?), itt az implicit állítás az, h az egységes fellépés kizárja a szegmentáltságot. egyrészt én nem erről beszéltem, másrészt véleményem szerint _mindegy_, ha a választásoknál úgyis összezárnak

nem (csak) összekacsintás, hanem érdekközösség. – ok, elfogadom, de szerintem ebben a kontextusban erős kifejezés az érdekközösség, lévén egymásba és a közös ellenfélbe is bele készülnek rúgni, a legjobb a két légy egy csapásra formáció, tehát ha közös platformra helyezik a két ellenfelet. (pl. jobbik & fidesz összejátszások önkormányzati szinten)

II. "bizonyos hírek átvétele még nem az." - ezt nem értem

nem gondolom, hogy érdekközösség lenne, ha egy lakájmédium által kiteregetett szennyest felhasználna egy másik médium.

III. "egyébként az EP választások óta egyre nagyobb médiafelületet kap a Jobbik is" - végülis a nullánál nagyobbat :) de a 10%-okhuz képest mélyen alulreprezentáltak, és a megjelenésük torzított.

a 10%-kal várjuk meg májust, egyrészt, másrészt éppen elég médiafelületet szereznek maguknak gerilla marketinggel, gárdaakciókkal, bírósági perekkel kapcsolatos megjelenéseikkel, illetve a nem main-stream médiában, fórumokon és blogokon túlreprezentált jelenlétükkel.

IV. "szerintem a szoclib tudatos stratégiája nem helytálló megállapítás, lévén semmi tudatos nincs abban már, ahogy a kereskedelmi médiumokat kezelik" - miért épp akkor kerül elő a ballibhez közeli médiában az általános politikaellenesség, amikor a ballibnek ez az érdeke? véletlen lenne? én nem hiszek a véletlenekben (főleg ha erős politikai érdekkel találkozik).

Van ok-okozat összefüggés, de nem olyan okokat vélelmezek, mint amilyeneket te. Ha igaz lenne a logika, akkor pl. a kereskedelmi médiumok agyon hallgatnák a h1n1 témával kapcsolatos kormányzati kommunikációs problémákat, ami lássuk be, hogy nem valósul meg. Ebben nem osztom a véleményed, egyértelmű távolodás vélek felfedezni a a korábbi és mostani kormánypártoktól…

V. "Az igénytelenség médiában történő megjelenítése meg inkább az emberek figyelmének elterelése a valós problémákról és létkérdésekről" - ez jogos, igaz, nem zárja ki, hogy emellett a politikai igénytelenség elérése is cél.

Kilőve 

VI. "ha meg akarják tartani az országos sugárzást [...] oda kell pucsítani a politikai elitnek." - a helyzet megváltozott a nagyköveti levéllel. a politika nem mer ezután egy jó ideig a tőkések médiacégeihez hozzányúlni - ez viszont jó hír a ballibnek, hiszen jórészt híveik töltik meg a mainstream média kulcspozícióit.

Távolról sem változtatott semmit szerintem a nagyköveti levél, bár tény, hogy erős jelzés volt, sajnos a mi politikai elitünk elég ostoba ahhoz, hogy ebből ne okuljon. Szerintem messze nincs vége a történetnek, és nem csak a média van ezen osztozkodásoknak kitéve…

VII. "Sváby, Máté-Bárdos vagy most ez a Dunatévés csaj" - ezekkel a példákkal nem cáfolható az állításom. mátébárdos háttérbe kerülése egyenlő gyurcsányi klikkjének háttérbe kerülésével, ez semmi lényegi momentumon nem változtat; a dunatévés csaj példája pedig csak azt jelenti, h aki minden oldalnak nekimegy, akörül elfogy a levegő. ez nem jelenti azt, h a média nem maradhat pártos.

Pont azért nem válik valódi hatalommá a politikai ágakkal szemben a média, mert azokat az embereket akik mindenkinek nekimennek, azok rövid úton el lesznek kaszálva. Egyrészt demokratikus deficitet termel, másrészt biztosítja a politika rátelepedését a médiára, ezen keresztül növelheti még akár a gazdasági és politikai befolyás mértékét is. Ez viszont már érdekközösséget teremt, és biztosra veszem, hogy tudatos és közös cél ennek a rendszernek a fenntartása. Nem mellesleg: ez eszköze lehet a politikai reformok ellehetetlenítésének is (ebben a jobbik nem is férne bele, ők ugyanis nem képeznek valós alternatívát, szerintem)

VIII. "Szerintem a kermédiában dolgozók jelentős többsége apolitikus" - a lényeg nem a kameraman és a portás, hanem a szerkesztő, a riporter stb.; a kulcspozíciókban pedig erősen elkötelezett emberek ülnek.

Ezt vitatnám. Egy szerkesztő vagy műsorvezető is alapvetően tulajdonosi érdekeket szolgál, tehát ha a párthoz köthető gazdasági társaságról van szó, akkor igaz a megállapítás, minden más esetben egyszerű gazdasági érdekekről szól a dolog. Az marad képernyőn, illetve készít műsort, aki hozza a nézettséget. Ha a tulajdonosi érdek legfőbb képviselője úgy látja, hogy az adott műsorvezető, szerkesztő kontraproduktívan hat az ő hosszabbtávú gazdasági érdekeire, akkor repül. Nem kell ezt túldimenzionálni…

IX. "Gyanítható, hogy presszó alá próbálja majd helyezni őket a szocik egy része, de ezzel többet bukhatnak, mint amennyit nyernek." - úgy gondolom, ez nem helytálló. ez kulcskérdés, így ezt ki is bontom:

i. munkahely biztonsága: a fidesz nem tud belenyúlni a kermédia belsejébe, így a munkáját nem veszélyezteti a ballib támogatása. ha esetleg mégis, a ballib még mindig ígérhet (!!!) a támogatásért cserébe jövőt valami ballib-közeli média- vagy más vállalatnál.
ii. kapcsolati háló: kiépített kapcsolati hálója van a ballibbel, egy fidesz-támogatás ezt erodálná, a ballib támogatása a "demokráciát végveszélybe sodró" időkben pedig pluszpont az eddigi haveronál.
iii. köpönyegforgatás: mindkét oldal számára gyanús lenne a jövőben, ha a ballib helyett a fideszt tolná.
iv. ideológia: ha elkötelezett a ballibhez, nyilván eleve szívesebben támogatja őket.

Tévedés: komoly reklámbevétel kiesést generálhat az állami érdekszféra reklám-megrendeléseinek elmaradását kockáztatja bármilyen médium, ha a leendő, vagy mindenkori kormány érdekeit bármilyen módon sérti. Ennek kapcsán egy-egy egyéb simán beáldozásra fog kerülni (már került is), amiből a többi jószág tanulhat, tanult is.

X. "Gábor szerintem azt akarta mondani (mondta is), hogy azért nem negyedik hatalmi ág, mert nincsenek egy súlycsoportban a kérdezők a válaszadókkal, ami lássuk be helyes megállapítás." - igen, de ezzel nem cáfolható, h a média hatalmi ág. ajánlom a_medwe kommentjét (2009.12.02. 08:33:22).

Szerintem leírtam fentebb az álláspontom, de ha lesz egy lélegzetvételnyi időm elolvasom medwe kommentjét is, arra majd külön reagálok.

XI. "Annak okán, hogy az elfogult szerkesztő vagy műsorvezető hogyan viselkedik (mikrofonállvány funkció vagy véreb funkció) az elért hatás vélhetően érdemi befolyást nem gyakorol a nézőre, azért nem, mert egy napkeltét, vagy hírtévé műsort látva előre tudod, hogy mire számíts, a véleményét nem formálja, legfeljebb megerősíti az arra fogékony nézőnek, legfeljebb a biztos szavazók részvételi hajlandóságának befolyásolására lehetne alkalmas." - ez már önmagában fontos a vergődő mszp-nek, de a hiba nem itt van az érvelésben:
- a bizonytalanok politikailag nem tájékozott részének nem világos, h melyek a pártműsorok, így rájuk ezek is hathatnak. ("azt mondta a tévé, hogy a patásorbán megesz minket")
- a felületes nézőnek pártatlannak tűnő műsorok (napló, híradó, tények, stbstb.) eltérítésével a bizonytalanok nagyobb táborára lehet hatással a ballib

Az azért szerintem mostanra mindenki számára egyértelmű, hogy melyek a pártmédiumok, ezek esetébe irreleváns a kérdésfelvetés is.

Nem hiszek abban, hogy egyidejűleg lehet a ker.médiumokban szűrkíteni, távolodni a ballib oldaltól, és ezzel egy időben még a bizonytalanokat is terelni, biztos szavazókká tenni, pláne akkor nem, ha a fidesznek akkor feölénye van, amekkora, és közben a jobbik médián kivüli eszközökkel is támogatottságot tud magának szerezni. Ez így egy kicsit sok a jóból, túl sok sztereotípia szorul az ötletbe. 

XII. komolyan, senki se emlékszik a 3,5 évvel ezelőtti médiára?

Dehogynem. Csak más volt az akkori és a mostani politikai környezet.

radala 2009.12.02. 16:21:41

Ez a malacnátha, mint az osztrák/magyar különbség is mutatja, nettó média izé. Jó, ha az emberek beoltják magukat, de azért nem kell betojni. Tény, hogy ausztriában tized akkora publicitása van a járványnak, holott pont akkora, mint otthon.
Arról nem a fidesz tehet, hogy a szocikból MINDENT ki lehet nézni. GyF után ez egy természetes reakció. Ha valami baj lenne a vakcinával, akkor arról is megint a meteorológusok tehetnének.
Jut eszembe, arról nincs valami kísérletes adat, hogy miért nem kérnek a politikusok soha bocsánatot? Szerintem tuti bejönne az embereknek. Bocsánatkérés szerintem a legeslegjobb hitelesség deficit visszafordító. Ez mondjuk OV-ra is ráférne, neki lehet, hogy még el is hinnék páran, ha azt mondaná jövő tavasszal az elsö beszédében, hogy bocsánat a 2002 előtti aroganciáért és a 2006-os demagógiáért.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 16:39:03

@radala: "Ez mondjuk OV-ra is ráférne, () ha azt mondaná () hogy bocsánat"

Szerintem meg a politikus legszebb bocsánatkérése a lemondása... (lásd még: szavak helyett tettek:)

dimitrij 2009.12.02. 16:46:56

@radala:

"Ez a malacnátha, mint az osztrák/magyar különbség is mutatja, nettó média izé."

média mi? :) tény, hogy a média sajátos mechanizmusai nem tettek jót ennek a kérdésnek, ráadásul a kormányzati kommunikáció pocsék volt (nem volt egységes, előre megszervezett, nem volt faq és arra adandó válazokkal ellátva a kormány, illetve a stábok), de nem kellene a kormányzati teszetoszaságot, illetve az arra ráugró jobbos média által is táplált kampányt összekeverni a h1n1 veszélyeivel.

Én/Me 2009.12.02. 17:26:04

@1.szolo (B.A.): Én ebben a magyarhoni lemondásosdiban sem hiszek már. Anno pl. amikor Pokorni lemondott (szvsz feleslegesen, mert apa bűnéért fiát nem lehet hibáztatni) majd pár hónap múlva szépen visszatért fű alatt. De mielőtt megkapnám a magamét, volt ilyen MSZP oldalon is, azóta elhírhedt Zuschlag fiú ízléstelen kiszólása után (igaz csak nyomásra, de Pokornival ellentétben ő alappal) lemondott, majd az is szépen visszasomfordált.

forrestg 2009.12.02. 19:18:19

Srácok! Hallottátok a Zuschlag-per mai vallomásait? Fletó és Mesterházy (talán mesterházy még jobban mint a nagyfőnök) kézivezérléssel osztogatták a pénzt a kis mszp-közeli "szervezeteknek" (pl. Zuschlagéknak).
Ezek után már korántsem vagyok benne biztos, hogy jó húzás volt mesterházy jelölése az elvtársaak részéről...

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.02. 20:21:54

@Én/Me: ...
Na jó, én is emléxem mind2re...
Pokorni könnyes búcsút vett, aztán 3 hónapot kapott, Zuschi meg 6 havi bünti után jöhetett vissza.
Viszont Fletó már B.őszödön beígérte, hogy ha nem hallgatnak rá, nem azt teszik, amit ő mond (reformok:), akkor AHHOZ már nem ő kell nekik, akkor visszavonul "kib. jó könyveket írni ...", hát íme, meg is tette.:)
Mondjuk én nem siratom, de az biztos, hogy a jobboldal "karaktergyilkos" össztüze nem véletlenül zúdult rá... Felismerték benne 0.Viktor "méltó" ellenfelét, aki ugyanúgy képes volt (karizmával;) magával ragadni a baloldalt (amíg el nem kezdték szégyelni őt).

tref7 2009.12.02. 20:23:10

@statez: Kedves statez!
OV-vel egy időben szívtam a Magyar Néphadseregben és sem előtte, sem utána nem voltam KISZ és MSZMP tag sem. Néhány nyalizó ugyan belépett a körletből... OV viszont már a középiskolában is KISZ-tag volt, sőt egészen az alapszervezeti titkárságig vitte. (Volt osztálytársától tudom.) Egyébként ezt a KISZ-ezést meg abba kellene már hagyni mind a két oldalon!
Egyetértek: Új arcok kellenek, ha nem emlékeznél szólok, hogy OV már volt egyszer miniszterelnök! Ide s tova 20 éve ül a parlamentben (Új arc?!)

sofalwy 2009.12.02. 20:44:13

Végigfutva a mai hozzászólásokon érdemesnek tartom rövidebben hangsúlyozni a tegnapi hosszabb irományom lényegét. Az egyes televíziók, mint műsorszolgáltatók csak közvetítik a pártok konyháiban kifőzött - egyébként szerény teljesítményt mutató - tematizáló verseit. Mindkét oldal ezt teszi: a jobboldalon Hunvald, Zuschlag, a baloldalon Szijjártó audija felel neki. Információ egyikben sincs már, mert a saját oldali simliről egyik fél sem beszél érdemi módon. csak éneklik, ismételgetik, mint a szertartásokon, hátha ettől jön a megváltás. A televíziók vezetői, szerkesztői pedig a gazda szemszögéhez idomulva veszik át a szövegeket és skandálják tovább. Na itt hal meg a tv műsor.
Ez persze más témákkal is így van - lásd pl. influenza járvány. Már kb. kétszázadszor beszéltek ma reggel minden műsorban a témáról, volt Omninvestezés, meg miért nem oltjuk magunkat, csak éppen értelmes szöveg nem hangzott el arról, hogy mi a védekezés jó módja, abban az esetben, ha valaki nem oltatja be magát, vagy mik az oltás valódi kockázatai, kinek nem ajánlatos? (Pl. allergiások, stb...) Már az orvosoknak sem hiszünk? Annyira az oltóanyag körül forog minden, hogy az már gyanús. Az üzlet, a mögötte levő pénz a fontos, a biztonság sehol. Annyira sehol, hogy az ország zöme tehetetlenül áll: most jó, vagy nem jó az oltás? Az orvos is olyan már mint a politikus: annak nem hiszünk. A kedves újságíró társadalom lassan lebont minden társadalmi vívmányt azzal, hogy hozzá nem értő emberek akarnak "valamit" mondani ügyekben, de hozzáértés nélkül csak a kommünikéket ismételgetik. Nem szekértáborokat kellene építeniük a híradásoknak - főleg ne tegyék azt, hogy politikusokkal igazolják az igent is meg a nemet is a járvány ügyében - vagy a politikához csapódó orvosokkal. De van-e mára olyan szakember, akinek elhisszük, hogy szekértáboron kívül él, és segít megérteni, hogy miit és hogyan érdemes tenni?

6.Lenin 2009.12.02. 22:05:17

@sofalwy:

"De van-e mára olyan szakember, akinek elhisszük, hogy szekértáboron kívül él, és segít megérteni, hogy miit és hogyan érdemes tenni?"

Mit is akarsz tulajdonképpen elhinni?
Amennyiben tényleg az igazat mondanák,elhinnéd?

Utána nézel,amit mondanak,valóban igaz?

A másik csatornán,mindennek az ellenkezőjét bizonyították,kitüntetett,elismert szakemberek.

Érdekel valójában,mi is az igazság?

Érdekelt valakit,jött néhány "szakember" a magánszektorból,akikről csak annyi biztos,fiatalon már milliárdos vagyonnal rendelkeznek,minden különösebb szakmai elismertség nélkül.Válságkezelnek,aztán veszik a kalapjukat,minden felelősség nélkül visszamennek a bankjaikba ciprusi cégeikbe,milliárdokat érő információkkal,kapcsolatokkal.

Érdekelt ez valakit?
Megírták,bemondták,elmagyarázták ,ez a mi érdekünk.
Elhittük.Kész.

Az első félévben 40 valahány ezren születtek,4-5 kismama H1N1-es,1 meghalt,szörnyű.Más,sima évben 20 meghal vagy több is,az is szörnyű,de az akkor nem érdekes,vagy inkább átlagos.Nem irnak róla,nem mondják be.

az első fél évben meghalt több,mint 60 ezer honfitársunk.

X%-al több/kevesebb,mint ekkor vagy akkor.Statisztikai adat.Ennyi.
Miben,miért?Kit érdekel?

Új világ van,ezt még kevesen értik.

Bemondom a tv-ben,mivel elismert szakember vagyok,aki sokáig lélegzik,meg fog halni.Ezt jól meg is fizetik,tulajdonképpen igaz is,de ezek után eladnak semmire sem alkalmas csodaszereket.
Mindenki jól jár.

A média igen is a hatalom eszköze,mert felhasználva olyasmi,amivel tömegeket lehet befolyásolni,karriereket,életeket tönkre tenni.
Olyan sok az információ,hogy lehetetlen ellenőrizni/kiválasztani a valóst a valótlantól.
Különösen,ha nem is akarjuk,nem is tudjuk,csak elfogadjuk,mert az a kényelmes.

6.Lenin 2009.12.02. 22:20:09

@sofalwy:

Kicsit félreérthetően fogalmaztam.Bocs.
Tőled idéztem,de a többit általánosan értem,nem neked címeztem.

sofalwy 2009.12.02. 22:51:44

@6.Lenin: Arra gondolok, hogy a világ másik részén nem így folyik pl az influenza kampány a kommunikációban. Annak ellenére nem, hogy mondjuk Németországban is kiderült, hogy nem minden oltóanyag egyenértékű. A politika már csak ilyen - a piti előny sokat megér. Mégis másként működik az, hogy elmondom, hogyan működik a dolog, kinek lehet kockázatos és kinek kevésbé. Mindez ott nem CDU-SPD problematika.

sofalwy 2009.12.02. 23:02:00

Nem azt kell kommunikálni, hogy "nekem kell hinni, a másiknak nem". Arról kellene kommunikálni, hogy a dolog így és így működik, legyél tisztában azzal, hogy neked mi a nagyobb kockázat. Oltást kérni, vagy fokhagyma kúrát venni. Egyébként a családomban volt, aki oltástól lett beteg eléggé hosszan. Ha tudtak volna bizonyos érzékenység és az oltás közötti kapcsolatról, akkor nem kapott volna. Kb így kellene, hogy működjön a tájékoztatás. (Nota bene orvosa is szó nélkül beadta az anyagot annak ellenére, hogy tudott az érzékenységről!) A politika nem érdekelt ebben, csak a "nekem higgy, ha beledöglesz is" elv fontos. Éppen arról szól a dolog, hogy egy értelmes ismeretterjesztő műsor közegben többre mennénk az influenza kérdéssel, mint a reggeli-déli-esti politikai műsorok adta zűrzavaros közegben.

6.Lenin 2009.12.02. 23:14:29

Mire lehet képes a média?

Van 2 drb ivarérett állampolgár.
Az 1 es szinte csak az X oldali tv-t nézi és az X oldali újságot olvassa.

A 2-es az ellenkező színűt nézi ill. olvassa.

Az Univesum Géniusa 1 hazug Senkiházy.Állítja az egyik media.

A Patás,már magzat korában is hazudott,azóta is.Állítja a másik oldal.

Az 1-es számú ivarérett az egyik állítást elhiszi a másikat nem.

A 2-es számú,az egyik állítást elhiszi,a másikat nem.

Erre biztosan képes.

6.Lenin 2009.12.02. 23:22:37

@sofalwy:

Én értem,mit szeretnél,egyet is értek vele,de az a fránya gyakorlat,sajnos,általában másként működik,pláne Abszurdisztánban.

Hogy megfordítható még?Hát...???

A trend,sokadszorra sajnos, mást mutat.
Az igény oldallal van szerintem a fő gond.A média így alakította/formálta,másra ne is legyen.

6.Lenin 2009.12.02. 23:31:16

@sofalwy:

Igen,ez a H1N1 nagyon csúnya ügy ,főleg a körülötte kialakult zűrzavar.
A vírus ellen még lehet is védekezni,de a másik ellen sokkal nehezebb.

sofalwy 2009.12.02. 23:37:41

@6.Lenin: Vagyok olyan naiv, hogy azt gondolom, lehet másként. Nem azt mondom, hogy megfordítható, mert azt a politika végezné el, "láss csodát" módon a maga képére formálva. Tán a mostani mozgolódások ilyen fordulatokat jeleznek.

Nagyon nagy igényt lehet regisztrálni a nézői oldalon. Nagy az éhség a TARTALOM-ra. Hátha lesz olyan kényszer a világmegváltóinkon, hogy engednek ennek az igénynek. Ha nem fognak engedni, a maguk televízióit pusztítják le olyan mélyre, hogy már hiába meredeznek majd a képernyőn. Ez tán működhet. Rengeteg tehetséges fiatal és ugyanennyi tehetséges tapasztalt ember lenne képes TARTALMAT okozni akár az MTV-ben, akár a Dunában. Ezek az emberek nem újságírók a mai értelemben. Ismernek műfajokat és képesek szellemi munkát végezni, melynek eredménye film, mozgókép, színház, zene, természetfilm, ismeretterjesztés, oktatás, tv játék lehet. Ezek nem kádárista fogalmak. Ezek műfajok, amiket sajnos az ántivilágban a kevéssé szabad közegben is jobban csináltak, mint a mostani végtelenül szabadban.

sofalwy 2009.12.02. 23:51:00

A politikusoknak van néhány éve, hogy az előbbiekben jelzett felfedezést megtegyék és átengedjék a műsoridő nagy részét a Tartalomnak. Tehetik, hogy bekövesítik a képernyőt és az öltöny-fehéring-ízléstelennyakkendő alapképben cserélődő beszélőfejekbe fullad az a technikai vívmány, hogy televízió. (Bocsánat, a hölgyek legalább színesen és formailag fantáziadúsabban jelennek meg!) Az Internet némi technikai fejlődés után képes lesz pár éven belül tartalmakat közvetíteni frekvenciák - azon élősködő politikusok nélkül. Az még nagy kérdés, hogy képes lesz-e társadalmunk arra, hogy minőségi tartalmak is felkerüljenek a sok zöldség mellé. Mindenesetre egyre nagyobb lesz az esélye a tartalomnak és egyre érdektelenebbek lesznek nagyjaink. Most még dönthetnek jól...

6.Lenin 2009.12.02. 23:54:54

@sofalwy:

Amikor megjelent a televízió,lelkendeztem,itt az eszköz,ami által a tudomány,művészet,a tudás,ismeret még a legeldugottabb sarkába is eljut a Földnek.
Mindenki számára hozzáférhető minden információ.Nem beszélve a netről.

Nos,miről szól a tv,a net?

Kéne egy feleség?Még felsorolni is hányingert kelt.Nagyon kis % a valódi érték.
Ismét,sajnos.

6.Lenin 2009.12.03. 00:03:18

Jó éjt!
Bocs,jó reggelt.

sofalwy 2009.12.03. 00:07:53

A "kéne" típusú műsorok kivédhetetlenek - ahogyan a rájuk vonatkozó igények is. Amerikában ezek voltak a kezdeti televíziók, aztán mégis megjelent a PBS, ami jobb műfajokat vetít. Nálunk még megvan a minta, nem kellene veszni hagyni. A nézők zömében passzívak. Azt néznek, amit az arcukba tolnak. Szabad nekik jobb anyagot is kínálni. A mai "médiaszakértők" zömében egekbe emelik a "nézettség" mérőjét. Az nem kell, amit néznek. Csak hát ez manipulálható - mármint, hogy mire animálom azt a figyelmet. Úgy működik ez, mint a gyerek a családban. Ő csak csokit és cukrot kérne reggelire, ebédre, vacsorára. De ha csak nyalánksággal táplálnánk, hát csenevész és beteg lenne, ha túlélné. Ezért tukmálunk belé rántotthúst, főzeléket, salátát, pacalpörköltet, stb... Ez a szellemi ennivalónál sem működik másként.

sofalwy 2009.12.03. 00:09:20

Bocs: helyesen "az nem kell, amit nem néznek"

radala 2009.12.03. 09:10:20

@dimitrij: mádia hiszti.
Az oltás sztori a szocik legeslegnagyobb sikere. 20 x annyian oltották be magukat Mo, mint A és a vakcina 2x olyan hatásos (egyszer kell oltani).
Ez az egész egy szimpla hiszti, fogalmam sincs milyen gyakorisággal halnak meg terhes nők, de terhesnek lenni az egy veszélyes üzem...
Ma már 2 millió ember van beoltva.
A legnagyobb szerencse, hogy ezek a szocik még az objektív sikereiket (nincs több, mint ez az egy) is képesek félrekommunikálni.
Tévedések elkerülése végett, szerintem a helyzet az, hogy a szocik még mindig sokkal jobban kommunikálnak, mint bármi mást.

radala 2009.12.03. 09:15:13

@1.szolo (B.A.): Jézus Mária, ki gyilkolta karakter, kit?
GyF egy szimpla pszichopata ezt azért minden értelmes embernek be kéne látni. Nem szívesen jönnék a családi hátterével, de sajnos be kell látni, hogy ekkorát nem lehet egy generáción belül ugrani, mert súlyos személyiségtorzulásokhoz vezet.
OV is hatalmasat ugrott, de messze nem akkorát, mint GyF.

dimitrij 2009.12.03. 09:38:14

@6.Lenin: hibás értelmezés. a tv éss az internet lehetőséget biztosít arra, hogy dönts, mi is érdekel téged: a bulvár szar, a politikai cirkusz, sport, ismeretterjesztés, vagy mi? nem kell a hírportálokat látogatni, és nem kell a pártmédiát nézni-hallgatni-olvasni, lehet tematikus tartalommal is foglalkozni (sport, tudomány, gasztronómia stb.) az ne a más felelőssége legyen, ha te az rtl-re, benkő műsorára kapcsolsz, nem mondjuk másra.

jól kell választani, ennyi. :)

dimitrij 2009.12.03. 09:53:50

@radala:

"Az oltás sztori a szocik legeslegnagyobb sikere. 20 x annyian oltották be magukat Mo, mint A és a vakcina 2x olyan hatásos"

sikernek nem nevezném ezt, inkább teljes kudarcnak. nem taglalom sofalwy kolléga elég jól leírta az aggályokat, ha akarod megérted, ha nem nem.

"Ez az egész egy szimpla hiszti, fogalmam sincs milyen gyakorisággal halnak meg terhes nők, de terhesnek lenni az egy veszélyes üzem..."

érte: lövésed sincs semmiről se, de hatáorzott véleményt formálnál olyan kérdésben amihez egyrészt nem értesz, másrészt nem is foglalkoztál vele érdemben, harmadrészt bebizonyítottad, hogy nem vagy képes átérezni az érintettek helyzetét. gratulálok...

radala 2009.12.03. 10:16:57

@dimitrij:
Akár érthetnék is hozzá (biológus a szakmám, tehát nem arról beszélek, hogy hülye vagyok, inkább csak egy kicsit szerény:-)), akár utána is nézhetnék, de nem fogom ezzel elszúrni az időmet.
Arra akartam utalni, hogy baromi sok nő hal meg terhesség/szülés közben. Ez mind iszonyú tragédia, de ettől még nem kellene benne lennie a hírekben.
Az, ha egy hír egy országban aránytalanul fontosabb, holott semmi nem indokolja, az számomra azt mutatja, hogy a dolog hiszti.

A kommunikációhoz annyit (és ez az iszonyatos hibája Székelynek), hogy én korábban soha nem hallottam egyetlen egészségügyi minisztert sem úgy beszélni, mintha ORVOSI kérdésekhez értene. Pl Mikoláról is csak most derült ki számomra, hogy infektológus, sosem hallottam, hogy valaha is tanácsokat osztott volna arról, hogy ki oltassa be magát. Szerintem ilyet egy miniszter akkor sem tehet, ha mondjuk korábban szakember lenne.
A miniszter egy politikus, aki nem ad szakmai tanácsot senkinek, hanem kussban van szakmai ügyekben.
Az a baj, hogy a szocik buták és nagyképűek.
Nagyon jó dolog, ha mindenki beoltatja magát, lehet, hogy így Mo-n nem 1500 hanem 100 ember fog meghalni H1N1-ben Ausztriában meg meghal mind az 1500. De ettől még az osztrákok 10 évvel tovább élnek. Közben Mo 5000 ember hal meg aki, ha időben sorra került volna itt-ott, akkor élhetne.
Akkor most miről beszélünk? Az emberek olykor-olykor ilyen olyan okokból meghalnak. A H1N1 meg egy kicsi epizódocska.

forrestg 2009.12.03. 11:25:54

@radala: uncsi lehet, ha dicsérlek, de megint nagyon egyetértek Veled: "GyF egy szimpla pszichopata ezt azért minden értelmes embernek be kéne látni." Mélyen elkeserítő továbbgondolni, hogy egy nagy tömegekkel bíró párt ezt az embert támogatja, magát a magyar értelmiség krémjének tartó csoport szintén, és milliók szavaznak rá.
Ez is pontos: "Az a baj, hogy a szocik buták és nagyképűek."

radala 2009.12.03. 11:28:45

Újabb érdekes kérdés, szerintem a médiához is kapcsolódik.
Továbbra is foglalkoztat ez a hitelesség kérdése és talán meg is találtam, hogy hogyan próbálják ezt mérni. A fogoly dilemma játékkal. Valami olyasmit kezdek gondolni, hogy nem elég, hogy a hazugok a saját renoméjukat rontják, de talán az is igaz, hogy mindenkiét, mert általánosan romlik az emberek bizalma.
Sokszor szoktam csodálkozni azon, hogy miért ítélik meg az emberek egyformán negatívan a kormányt és az ellenzéket, illetve hogyan van az, hogy általában attól mert az egyik párt népszerűsége nő, attól még mondjuk az ellenzék megítélése továbbra is rettentő (tekintsünk el attól a nagyon is életszerű helyzettől, hogy valóban rettentő).
Az, hogy az ember kire szavazna az egy nagyon egyszerű kérdés, egyszerűen általában a másikra, mint akit utál. Viszont ez még nem jelenti azt, hogy vele elégedett is lenne. Nem úgy van-e, hogy folyamatosan romlik a politikusok megítélése 90 óta? Nem azért nincs-e soha visszaút az elveszett szavazatoktól, mert folyamatosan fogy a bizalom, így a folyamatosan fogyó bizalomból nem juthat újra annak akitől elfogyott.
Azt gondolom, hogy a helyzet úgy áll, hogy bizalmat visszaszerezni a mai MO-n nem lehet, akkor lenne erre bárkinek esélye, ha újra elkezdene valami javulni és elkezdene új többlet bizalom megjelenni a piacon.
Eszembe jutott egy megdöbbentő dolog.
Nem azért nyert-e az mszp 2002-ben, mert a Fidesz túl jól csinálta a dolgát és új bizalom jelent meg a piacon, amit a szocik Medgyessyvel baromi jól föl tudtak szippantani. Ha 2002-ben nincs az a fene nagy reménykedés, hogy a dolgok jó irányba mennek, akkor nem lehetett volna visszaszerezni a már egyszer elvesztett bizalmat.

forrestg 2009.12.03. 11:29:13

@radala: nagyon örülök, hogytöbbször is Ausztriát hozod fel pozitív példának. a legtöbb magyar annyit lát, hogy ők gazdagabbak, mint mi. ahányszor ott járok, engem elsősorban olyan dolgok ragadnak meg, ami a legkevésbé sem pénzkérdés, hanem emberi hozzáállás, ott működik, itt meg nem (kedvenc példáim egyike az iskolák előtt tömegével leláncolás nélkül ott álló biciklik...).
a másik megdöbbentő: ha jön az expresszvonat Bécsből, akkor a határig szépen szól a hangszóróból az utastájékoztatást (németül és angolul), majd amikor a határon felszáll a magyar személyzet, onnantól egy hang sem (pedig a technika változatlan)

radala 2009.12.03. 11:32:05

@forrestg: valóban uncsi:-)
Főleg mert ez a két legszélsőségesebb kijelentésem. Egy értelmes ember nem mondhatja ki nyilvánosan, amit gondol:-) Nagyon nem helyes dolog GyF-et le pszichopatázni a szocikat meg le butázni. Főleg mert lehet, hogy a szocik nem is buták, hanem gonoszok:-)

dimitrij 2009.12.03. 11:39:29

@radala:

"Az, ha egy hír egy országban aránytalanul fontosabb, holott semmi nem indokolja, az számomra azt mutatja, hogy a dolog hiszti."

ez viszont nem, vagy nem csak a politika felelőssége, hanem minden a kérdésben - gyakran teljesen megalapozatlan - véleményt formálóé, és azé a közegé, ami publicitást ad ennek, tehát a médiáé.

egyébként nem hiszti, teljesen megalapozottak a félelmek, ha csak 1, vagy 2 embert meg lehet menteni akkor meg is kell tenni, ha kismamákról van szó, akkor hatványozottan igaz ez. persze a kommunikáción lenne mit javítani, mert hatékonytalan.

és azzal sem értek egyet, hogy egy miniszter csak politikusként szólalhat meg, ez szerintem hülyeség. adjon tanácsot, ha ért hozzá, ha nem, akkor tényleg maradjon csendben. :)

radala 2009.12.03. 11:40:33

@forrestg: Valóban annyi a különbség, hogy gazdagabbak. Az más kérdés, hogy pont az általad is említett apróságok miatt lettek gazdagabbak, mondjuk én Bécsben még nem láttam lezáratlan biciklit:-)
Szerintem egyébként egy magyar soha nem fog "fölnézni" az osztrákokra, mert nagyon nem olyanok, mint a magyar ideál. Ezek itt nem akarnak semmiben a legjobbak legszebbek lenni, csak azt szeretnék, hogy minden működjön jól. A metróik túlnyomó része le sem megy a föld alá. Még arra is képtelenek, hogy az új villamosaikhoz megemeljék a peront, inkább olyat vesznek, ami együtt tud járni a régivel és egyszerűen kiírják, hogy mikor jön a következő akadálymentes villamos. Egyszerűen képtelenek arra, hogy világvárost építsenek, és, ami a legszörnyűbb még az is lehet, hogy ez soha az eszükbe sem jutott. Mondom mucsa.

radala 2009.12.03. 11:49:51

@dimitrij: Ne adjon tanácsot, mert éppen nem szakember, vagy akkor minden interjú előtt mondja el, hogy bocsánat véletlenül értek hozzá.
Ha én meghallok egy EÜ minisztert, akkor arról azt gondolom, hogy valószínűleg 20 éve politizál csak és azóta nem olvasott semmit. Senki nem várhatja el tőlem, hogy azzal szúrjam el az időmet, hogy kiderítsem, hogy melyik hülye politikus mi a francért azt a tárcát viszi amelyiket. A megoldás tehát az, hogy annyit szerepel, hogy "Hölgyeim és uraim, kérem engedjék meg, hogy bemutassam önöknek XY tisztifőorvost".
Soha senki egyszer sem mondta (legalábbis nem a Kossuthon (amikor hallgattam)), hogy a kismamák meg fognak halni, arról volt szó, hogy a láz veszélyes a magzatra. Az nekem tök új, hogy a terhes nők a legyengült immunválaszuk miatt veszélyben vannak.

radala 2009.12.03. 11:57:43

@radala: Ja nem tudom érthető voltam-e, egy normális országban adjon tanácsot, de ne egy olyan országban, ahol mindenkinek hisznek csak neki nem.
Az egész influenza dolgot azért hoztam föl 100 hozzászólással korábban, mert a hitelesség tökéletes (már irracionális) hiányát akartam illusztrálni. Bocsánat, hogy elfajítottam a témát:-)

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.03. 12:01:06

@dimitrij: "nem hiszti, teljesen megalapozottak a félelmek, ha csak 1, vagy 2 embert meg lehet menteni akkor meg is kell tenni"

- érdekes, hogy 1-2 embert megmentenél az oltás mellékhatásaitól, de 10-20 embert nem mentenél meg a "malacnátha" szövődményeitől...

A hisztiből egy kis ízelítő:
(-bocs, de csak így e-mail-vírusként kaptam:(

"Az Omninvest oltóanyaga teljes virusos oltás, ami azt jelenti, hogy a jó esetben elhalt teljes vírust, az őt körülvevő anyagokkal együtt tartalmazza. Ez ma már korszerűtlen és veszélyes, mert csak tisztitott halott virust szabad beadni.

A vakcina thimerosal-t tartalmaz. A thimerosal, amit magyar nyelven tiomerzálnak kell nevezni, egy higanytartalmú szerves vegyület, ami a szervezetben etilhigan-nyá és tiosaliciláttá bomlik. 1930 óta használják tartósitószerként oltásokban és gyógyszerekben a baktériumok és a gombák elszaporodása ellen.

A US Federal Safety Guideline szereplő maximálisan megengedhető napi metilhiganyadag szájon át történő bevitel esetén, 0,1 mikrogramm/testsúlykg/nap.

A H1N1 vakcinák Tiomerzál tartalma:

- Omninvest 50mikrogr tartalmaz.

- A GSK féle 5mikrogr.-ot.

- a Novartis, Baxter, Sanofi féle nem tartalmaz

Az Oltási Reakciók Jelentési Rendszere Vaccine Adverse Events Reporting System, VAERS tartalmaz adatokat az ügyre nézve is.

A thimerosal emberi hatását gyéren vizsgálták Magyarországon az Omninvest laboratóriumaiban. Az amerikai adatok szerint viszontösszefüggés van a thimerosal szint és az autizmus, a beszédzavarok és a szivbajok egyre növekvő előfordulása között. Ráadásul az egyadagos ampullák használata fölöslegessé teszi a tartósitószereket az oltásokban.

Gyerekek esetén ez a vegyület hajlamosit az autizmus kialakítására, ez jól feltárt problémakör:

www.autism.com/triggers/vaccine/mercury.htm

A thimerosal bárányoknál szembe cseppentve terméketlenséget okozott, ami felveti a veszélyét annak, hogy ez embernél is előfordulhat. A gyermekkorban higanymérgezést szenvedettek közt feltűnően sok a meddő ember. Amikor patkányokkal etilhiganyt lélegeztettek be, két generáción keresztül tapasztaltak termékenységi problémákat.

A szervetlen higanyra hasonló veszélyek jellemzők. Számos állatvizsgálatban genetikai károsodást illetve termékenységi problémákat okozott. Egy vizsgálatban egereknél a higanyklorid csökkent termékenységet és élettartamot idézett elő. /petefészek sorvadást idézett elő a higanymérgezés jele nélkül is/

Egy korai vizsgálat a születési rendellenességek szignifikáns növekedését mutatta ki a thimerosal alkalmazása kapcsán. A szivpanaszokkal való összefüggéseinek is kiterjedt vizsgálatai vannak. Esetleg meg kellene kérdezni az engedélyező államot, hogy valójában hány emberen tesztelték az Omninvest oltóanyagát. Nehogy az derüljön ki, hogy csak H5N1 tesztek voltak, azokból is kevés, és törzsváltással átléptették H1N1re, mellékhatás vizsgálat nélkül.

Reméljük, a Magyar népköztársaság (sic!) járványügyi szakemberei erre figyelemmel, minden körülményt mérlegelve engedélyezték a törzsváltást."

Csak azért raktam be, mert KÓRKÉP...
(de ha sokallod Gábor, majd kitörlöd)

radala 2009.12.03. 12:18:44

@1.szolo (B.A.): Ne hülyéskedj mi ezzel a baj?
Ezek tények, az más kérdés, hogy döntő részt nettó hülyeségek és nagy valószínűséggel a konkurens vakcinagyártók terjesztik, nem a fidesz. Ebben nincs semmi politika sokkal inkább üzlet. Ha meg valaki tud olvasni az látja, hogy aki írta az ostoba, ha a thimerosal-lal van baj, akkor mit számít a törzsváltás?
No jó nem hergelem magam ezen. Tekintsük Ausztriát ismét egy kontroll államnak. Ma is megnéztem direkt H1N1 kedvéért az újságokat, semmi nincs benne csak nyugtatás és az, hogy a kormány mekkora egy pöcs, hogy ennyi oltást rendelt, ami a kutyának sem kell, ráadásul, akik beoltatták magukat egyszer azok sem oltatják be magukat még egyszer (pedig anélkül halottnak a csók).
Ja és az itteni "expertek" 1 milla oltást tartanának kívánatosnak...
Itt valami van. Ha föltételezzük, hogy 500 Ft megy GyF számlájára, akkor lehet, hogy ez az egész egy zseniális PR trükk, mert korrekt tájékoztatással mondjuk 1 millió ingyenes oltást tudtak volna beadni a rizikócsoportoknak, így meg tuti meglesz a 4 milla. Mégsem buták ezek, csak folyton elhibázzuk a céljaikat.:-)
Mondjuk nehezen hiszem, hogy ilyen aprópénzre volna szükségük azután, hogy 100 milliárdokat loptak el.

forrestg 2009.12.03. 12:32:20

@radala: megint egyetértünk. amikor Ausztriára gondolok - amellett, hogy gyönyörű - mindig az jut elsősorban eszembe, hogy MŰKÖDIK. vélhetően azért élnek tovább (lelkileg egészségesebben), mert egymást nem ellenségként élik meg.
igaz, hogy a lelakatolatlan bicikli ott sem nagyvárosi, hanem vidéki, falusi jelenség.
Ausztriában a feleségemmel szoktuk emlegetni, az egyik jeles SZDSZ-közeli közgazdász mondatát: "Európában nincsenek falvak".
amúgy vélhetően abban is igazad van, hogy a szocik nem annyira buták, mint amennyire gonoszok (kisszerűen). gy.f. pedig tényleg pszichopata. ki kellett mondani végre.
"aprópénz" pedig szerintem nincs: ha egy szoci lopási lehetőséghez jut, akkor pár milliócskát is megragad.

forrestg 2009.12.03. 12:36:23

@forrestg: amugy a falvakkal kapcsolatos, mérhetetlen rosszindulatú ostobaságról árulkodó mondat mellett szokta azt is mondani ugyanezen szdsz-es közgazdász azt, hogy "az állam rossz és a piac mindent megold". annyira hitelesen mondta mindezt, hogy kapott is a cége 4 millió feletti állami megrendelést...
azért Kóka is nagy király volt: "minket irigyel a stájer nyugdíjas" én még azon csodálkozom, hogy ezek után az SZDSZ egyáltalán 2%-ot kapott....

6.Lenin 2009.12.03. 12:38:59

@dimitrij:

Megint rosszul fogalmaztam,vagy...

Szóval,természetesen mindenki azt választ,amire igénye van.

Én az arányokra gondoltam.
1 % értékes tartalom,99 % értéktelen,mocsok,hazugság.
Ebből lehet választani és én nem csodálkozom,hogy az igény is ezek szerint alakul.
Akkor viszont ne csodálkozzunk,hogy ez van a politikában,kultúrában a mindennapokban.Az oktatásban már csak azt értékelik,tudsz -é alkalmazkodni ehhez,vagy nem.
Igen tudok,lopok,csalok,hazudok és leszarok mindent(hagyományokat,erkölcsöt) és mindenkit.Szabad vagyok,mint a madár,a no.1 én vagyok.Minden és mindenki,csak utánam.
Én vagyok a jövő embere!
Nem ezt szeretnék?

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.03. 12:54:19

@radala: "ki gyilkolta karakter, kit?
GyF egy szimpla pszichopata"

Hát pont erről van szó!
Az egyik oldalon adott egy "népvezér" (demosz gogosz;), aki majd' 20 éve vezeti (és még 20 évig fogja is!:) a pártját, de persze ő ettől még nem "hatalommániás" - á, egy cseppet sem... Csupán csak olyan kis rátermett. "Simply the best!" - a követői a nyomába se érnek! Két vereség meg még igazán semmi, főleg, ha az ellenfél (egy beszédhibás után) "egy szimpla pszihopata". De azért csak könnyebb lenne nélküle, hát nyírjuk csak ki mindenképpen a fazont. Egy GYENGÉBB ellenféllel mégiscsak jóval biztosabb lesz az újabb esély...
Hajrá 0.Viktor!

Én/Me 2009.12.03. 13:19:28

@radala: "Ne hülyéskedj mi ezzel a baj?
Ezek tények, az más kérdés, hogy döntő részt nettó hülyeségek és nagy valószínűséggel a konkurens vakcinagyártók terjesztik, nem a fidesz."

Akkor ez most tény, vagy nagyobb részt netto hülyeség? Gondolom azt nem kell indokolnom, hogy a kettő messze nem ugyanaz :)

"Itt valami van. Ha föltételezzük, hogy 500 Ft megy GyF számlájára, akkor lehet, hogy ez az egész egy zseniális PR trükk"

Ez a másik gyöngyszem. Ezeket komolyan is gondolod, vagy csak igyekszel megfelelni bizonyos elvárásoknak?

Én/Me 2009.12.03. 13:24:35

A másik amit nem értek, az a "szocik ostobák, bunkók" tudom is én még micsodák. Az ilyen általánosítások egy vitában, aminek érvekre kéne épülniük, pont nem a szocik , hogy is mondjam értékbeli gyengeségeit támasztja alá. Mért van erre szükség?

Én/Me 2009.12.03. 13:28:35

@forrestg: "ha egy szoci lopási lehetőséghez jut, akkor pár milliócskát is megragad."

Ne legyenek illúzióid, ez általános politikusi betegség, légy nyugodt, a FIDESZesek is megragadják az ilyen lehetőséget, ha gondolod mesélek érdekes példát, valamennyi párt érintettségével...

radala 2009.12.03. 13:38:59

@1.szolo (B.A.): No jó ez nem az a fórum, ahol ezt meg kellene vitatni, de csak nem bírok magammal. Nem emlékszem, hogy nekem bárki mondta volna, hogy GyF pszichopata, de ha mondta is nem jobboldali véleményformáló mondta az biztos (már csak azért sem mert ugye TV-t nem nézek, mainstream újságokat sem nagyon olvasok).
Én szerintem OV-röl még életemben nem mondtam semmi jót, nem is fogok, nem is nagyon gondolok sok jót róla, ha csak azt nem hogy ügyes. Mondjuk ez sokáig GyF-röl is elmondható volt, azzal a nüansznyi különbséggel, hogy GyF soha nem mutatott semmiféle stratégiai érzéket, de annál fantasztikusabb taktikait. Orbán mellett egyetlen egy érv szól, az hogy a balosok annyira utálják, mint senki mást. Emögött kell, hogy legyen valami érdem. Amúgy nekem OV egy kicsit (nagyon) kispolgár, kicsit mucsai stb.
Jobban örülnék, ha mondjuk egy Pokorni féle alak vezetné a jobboldalt. Ennek ellenére ha szavazni kéne személyesen én akkor sem PZ-re, hanem OV-re szavaznék, mert az a féktelen gyűlölet, amit ti éreztek OV iránt mindennél fényesebben bizonyítja, hogy valamit tud.
Én pl soha semmilyen különösebb indulatot nem éreztem GyF iránt, inkább megvetést, vagy elkeseredettséget miatta.
Jut eszembe jellemgyilkosság. Jelent megy GyF-röl egyetlen negatív tartalmú könyv valaha, ha megjelent részt vett a bemutatóján bárki jobboldali politikus?
Szerintem te nem Mo-n élsz.
Én valóban nem:-)
Ja, még valami, hogy bizonyítsam a saját függetlenségemet. A Horn kormány alatt kezdődött az, hogy az emberek úgy kezdték érezni, hogy a dolgok jó irányba mennek. Amikor én megláttam ezt a statisztikát először, akkor azt gondoltam, ok szerintem nem így van, de ha ez kell a népnek ám legyen. Ilyet egyetlen balos sem gondolt még soha:-)
A baj az hogy Mo valóban hihetetlen mély válságban van és ez a válság cseppet sem gazdasági elsősorban, és nem is akkor kezdődött, amikor a válság, hanem öszöddel.
Mo mégsem egy következmények nélküli ország, hanem olyan amelyik elfolytja a problémáit, próbálja mosolyogva folytatni, és aztán szépen belerokkan az elfojtásba.

radala 2009.12.03. 13:47:45

@Én/Me: Szerintem az 500 Ft-t tőled hallottam itt a fórumban:-)
Ez egy vicc volt részemről...
Tények ostobán összerakva, valószínűleg tény a thimerosal, tény hogy 1 t thimerosal ha rádesik agyonnyom, tény hogy a higany árt, tény hogy van amiben nem higany van, hanem más (ami szintén árt).
Tény, hogy vannak akik szerint az autizmus és az oltások között összefüggés van (az is tény, hogy ezt senki nem tudta még soha bebizonyítani, de google szörccsel az a képzeted támadna, hogy tény, hogy van a kettő közt összefüggés).
Azt akartam mondani, hogy sok ilyen levelet kaptam már életemben és általában kis munkával el tudtam dönteni, hogy kell-e tartanom attól, amitől szerintük tartanom kell. Aki ezt nem tudja eldönteni az esetleg a természetes szelekció áldozatául esik. Nem vagyok biztos, hogy ez baj.
Ha pl nem lettek volna ilyen hírek, akkor én nem tudnám, hogy különböző technikákkal készítenek vakcinákat. Soha nem gondolkoztam volna el azon, hogy milyen érdekes és nagy biznisz is ez az egész. Jó, hogy vannak ilyen levelek. Mindenesetre, aki emögött a levél mögött belpolitikát sejt az beteg (nem malacnátha).

radala 2009.12.03. 13:56:55

@Én/Me: Az, hogy a szocik buták és nagyképűek, nem ítélet, hanem deskripció. Ugyanezt fogalmaztam meg burkoltan, abban, hogy nincs stratégiai érzéke GyF-nek. Egyszerűen lenézik az embereket. OV legnagyobb hibája, hogy 2002 óta ö is lenézi az embereket. Momentán épp elnézem nekik, hogy gusztustalan populisták (szerencsére talán csak az egyik fronton), mert azt gondolom van egy cél, ami ezt megengedhetövé teszi.
Szerintem 98-02 volt eddig Mo legsikeresebb szakasza a rendszerváltás óta, ez elég ok arra, hogy azt reméljem OV csak hazudik, de tud kormányozni. A szocik nem tudnak kormányozni.
Ráadásul szerintem a gumikalapácsos Molnár Oszkár kevésbé rasszista, mint az a Szili Katalin aki 23 milla románról meg fekete kezű fekete bőrű emberekről beszél.
Egyszerűen nincs olyan paraméter, amiben a szocik nem lennének tökéletesen elfogadhatatlanok.

forrestg 2009.12.03. 14:04:02

@radala: öreg, te megint nagy király vagy. "Orbán mellett egyetlen egy érv szól, az hogy a balosok annyira utálják, mint senki mást. Emögött kell, hogy legyen valami érdem." Nos: a balosok soha nem fogják bevallani, de igazából nekik nem az a bajuk OV-al, amit leírnak (erőskezű vezető stb.). A balosok ugyanis szilárdan ugy gondolják, hogy Magyarország az ő "hitbizományuk", "természet adta tulajdonuk". OV "legfőbb bűne" az, hogy 98-02 között kiderült: VAN MÁSIK VÁLASZTÁS, az önjelölt balos eliten kívül más is tudja vezetni Mo-t (sőt jobban, persze nem hibák nélkül). Ha ez tudatosul, akkor a nép nem fog jó darabig a szocikra szavazni. Ezért ellen a nagy gyűlölet.

forrestg 2009.12.03. 14:06:12

@radala: jövő tavasz részben arról szól, hogy a mi hazánk "követekezmények nélküli ország"-e vagy sem. 2010 áprilisa nem a Fideszről szól és nem OV-ról.
" Jut eszembe jellemgyilkosság. Jelent megy GyF-röl egyetlen negatív tartalmú könyv valaha, ha megjelent részt vett a bemutatóján bárki jobboldali politikus?": ez megint fontos és pontos észrevétel volt.

forrestg 2009.12.03. 14:10:59

@radala: "GyF soha nem mutatott semmiféle stratégiai érzéket,": én egy úgy szoktam megfogalmazni, hogy nincs koncepciója arról, merre is menjen - nagy vonalakban - Magyarország szekere. 2004-ban pl. odáig látott, hogy szerezze meg a miniszterelnökséget. de hogy hogyan/merre vezesse az országot? a 2006-os győzelem számára öncél volt, nem pedig egy lehetőség, hogy javuljon a magyar nép élete.
"A baj az hogy Mo valóban hihetetlen mély válságban van és ez a válság cseppet sem gazdasági elsősorban, és nem is akkor kezdődött, amikor a válság, hanem öszöddel.": ez is nagyon fontos és pontos észlelés. a balosok még mindig nem veszik észre, hogy ez a gyökere népszerűtlenségüknek. ha 2006 őszén új választást írnak ki, akkor talán győz a fidesz, de most biztos nem állna 60%-on. a szocik és az szdsz csak a rövidtávú hatalomgyakorlást nézték.
amúgy pedig mi szidjuk elitünket (teljes joggal), de nyilvánvalóan a magyar néppel is nagy bajok kell, hogy legyenek.

radala 2009.12.03. 14:47:50

@radala:
Egyébként pedig Székely T nem szakember. Korábban sebész volt, azaz szerintem egy átlag körzeti orvosnak hivatalból kb 100x tájékozottabbnak kell lennie oltás ügyben.
Komolyan érdekelne, hogy Mikola vagy Kökény valaha mondott-e bármi szigorúan orvosszakmait minisztersége korában, de kizártnak tartom.

malacz rezignált · https://www.facebook.com/pages/Malacz69-vil%C3%A1ga/173965402643571 2009.12.03. 17:08:47

"Egyébként pedig Székely T nem szakember. [...] egy átlag körzeti orvosnak hivatalból kb 100x tájékozottabbnak kell lennie oltás ügyben."

Hülyeség. A miniszternek kell tájékozottabbnak lenni, hiszen neki minden eszköz a kezében van, h tájékozódjon, és ez munkaköri kötelessége is az adott helyzetben.

radala 2009.12.03. 17:47:56

@malac69 gerinckutató blogkalandor:
Hülyeség a miniszter egy politikus, a sebész meg egy sebész, akinek vajmi kevés köze van a vírusokhoz járványokhoz. Egy miniszter esetleg ismeri meg felügyeli a szakértőket, de mivel Mo egy különleges ország ezért jól teszi, ha személyesen nem ad tanácsokat. Ilyet jó esetben majd 4-5 év múlva tehet meg az akkori miniszter, ha addig minden politikus fogat összeszorítva zsebet bevarrva dolgozik. Nem lesz egyszerű feladat.
Talán segítene valamit, ha az ilyen Székely féléket börtönbe csuknák és a maradék hamut szórna a fejére és bocsánatot kérne az elmúlt 20 évben elkövetett hibákért, hazugságokért.
tegnap említettem, hogy nem értem, hogy miért nem kért még soha senki politikus bocsánatot. Ez annál is inkább furcsa, mert például a rádió 56-ban gondolom egyetlen mondattal "Hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, hazudtunk minden hullámhosszon." egyetlen pillanat alatt visszaszerezte a hitelességét. Magyarán lehetne ezzel valamit elérni.
Érdekes dolog, hogy pl az öszödi beszédben sincs a leghalványabb nyoma sem a bocsánatkérésnek, pedig egy olyan az jó kiindulás lehetett volna a "reformokhoz".
Bajnai is megtehette volna és akkor ma hiteles lehetne. Nem értem miért nem teszi ezt senki. Nyilván az ellenzék hörgött volna, hogy húzzon is el, de az még mindig kivédhető lett volna.
Kedves TG miért nem kér politikus soha bocsánatot? Hogy van ez másutt, hogy volt ez régen?

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.03. 21:39:44

@radala: "a rádió 56-ban gondolom egyetlen mondattal "Hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal, hazudtunk minden hullámhosszon." egyetlen pillanat alatt visszaszerezte a hitelességét. Magyarán lehetne ezzel valamit elérni.
Érdekes dolog, hogy pl az öszödi beszédben sincs a leghalványabb nyoma sem a bocsánatkérésnek"

Te egy jópofa ember vagy! 8Đ

dimitrij 2009.12.04. 10:06:01

@radala: ne komolytalankodj már kérlek... mehin a saját politikai attitűdöd áldozata vagy.

dimitrij 2009.12.04. 10:11:13

@1.szolo (B.A.): egyetlen másodpercig nem vitattam, hogy hiszti van ennek kapcsán. sőt, nem is csak a médiában, de az internet adta lehetőségek között is elképesztő dolgokra bukkani (lásd.: bemásolt e-mail-ed).

dimitrij 2009.12.04. 10:13:54

@radala:

"Talán segítene valamit, ha az ilyen Székely féléket börtönbe csuknák"

ez már mehin milyen ostobaság radala? :) kicsit próbálj fókuszáltabb lenni...

forrestg 2009.12.04. 10:43:27

@dimitrij: nem gondolnám, hogy radala barátunk "áldozata" bármiféle "politikai attitűdnek". Úgy látom, közülünk épp ő írja a legjobb meglátásokat tartalmazó kommenteket (pl. őt nem kábítja holmi naívság amikor észreveszi a "kereskedelmi" médiából durván kilógó balos lólábat) és kint élő magyarként jó összehasonlítási alapja van.

radala 2009.12.04. 10:44:27

@dimitrij: Nem értem mi a komolytalan. Ma is hallottam Székelyt, ma is szakértőként nyilatkozott. Borzasztóan sajnálom, hogy nem emlékszem, hogy volt-e az elmúlt 20 évben bármelyik EÜ miniszter hasonló (egyébként saját maga által gerjesztett) hisztiben részes, mert így nem tudom, hogy tényleg igaz-e amit gondolok, nevezetesen, hogy ilyen hülyén még senki nem viselkedett. Nekem teljesen úgy rémlik, hogy Kökénytől Mikolán át Molnárig mindenki csak finanszírozási, szervezeti, nagy globális kérdésekben nyilatkozott, amúgy ezért is tartjuk öket.
Persze lehetséges, hogy ez is a média felelőssége, miért olyasvalakit kérdeznek, aki ehhez nem érthet.
Székelyt egyébként nem ezért csukatnám börtönbe, csak arra utaltam, hogy valószínűleg nagyban javítaná a közbizalmat, ha mondjuk 2006-tól kezdve az összes minisztert bebörtönöznék defaultból és 2002-2006 közötti időből, pedig néhányat az érdemei szerint (mondjuk olyanokat, akik gazdasági döntéseket hoztak).
Persze itt nagyon fontos lenne a helyes kommunikáció, hogy nehogy mártírnak tűnjenek, vagy nehogy politikai bosszúnak látsszon az, ami valóságban nem az, hanem felelősségre vonás.

forrestg 2009.12.04. 10:46:03

@dimitrij: ami pedig a bemásolt e-mailt illeti: vélhetően egyikünk sem kutató-biológus, így az adott e-mail miért ne tartalmazhatna igazságokat bizonyos gyógyszer-mellékanyagokat illetően? (hangsúlyozom, hogy beoltattuk magunkat jómagam és a feleségem is). Az európai civilizáció egyik sajátossága volt valaha éppen, hogy megpróbált józan egyensúlyt tartani a hit és a józan kérdezés között.

forrestg 2009.12.04. 10:51:52

srácok! Imént találtam rá egy internetes híroldalon: a Központi Nyomozó Főügyészség (ez azért elég hivatalos szerv) határozatában az szerepel, hogy Dávid Ibolya TUDTA, hogy az UD Zrt NEM folytatott ellene adatgyűjtést. Azaz nem csak megzsarolta Almássyt (ami önmagában bűncselekmény), hanem olyasmivel zsarolta meg, amiről tudta, hogy nam valós (ráadásul az állítólagos bizonyítékot a magyar állami titkosszolgálat HAMISÍTOTTA).

radala 2009.12.04. 10:54:31

@forrestg: Dehogynem vagyok áldozata politikai attitűdnek. Olyan nincs, aki foglalkozik politikával és nem elfogult. Olyanok vannak, akik zseniálisan titkolják, mondjuk tg:-).
Szörnyű is ez. Arról nem is beszélve, hogy Ausztria nem nagyon összehasonlítási alap, nem is volt várható, hogy 20 év alatt megközelítjük, mondjuk az más kérdés, hogy azt sem vártam, hogy 8 év alatt meg tovább távolodunk.
Jut eszembe, rettentő zseniális gondolatkísérlet volt részemről, hogy Medgyessy azért tudott nyerni, mert extra bizalom keletkezett, amit jól ki lehetett használni, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy én is bíztam benne (no ez nem szavazatban nyilvánult meg természetesen). Azt gondoltam, hogy én ugyan utálom, de ha mindenki ennyire oda van érte, akkor ez jó az országnak...

forrestg 2009.12.04. 10:58:15

@radala: OK, mind elfogultak vagyunk valamelyest - de ettől még írhatunk igazat és szerintem Te igenis általában igazat és jót szoktál írni.
Ausztria kapcsán a magyarok néha azt szokták gondolni, hogy ők "megállnak" miközben mi meg "utolérjük" őket. A probléma kettős: ők továbbra is lendületesen fejlődnek, mi pedig egyre Balkánabbak vagyunk.

radala 2009.12.04. 11:01:51

@forrestg: láttam. Meg kéne lepődnöm?
Az MDF-fel kapcsolatban én már tényleg csak arra vagyok kíváncsi, hogy az ilyen médiapolitizálással meddig lehet eljutni.
Szeretnék politikai tanácsadó lenni, mert nagyon érdekes lehet az, amikor az embernek baromi zseniális gondolatai vannak, meg is valósítja őket (mármint megfogadják a tanácsát), és utána azon bukik meg a dolog, hogy közben elfogyott a párt és nincs aki kopogtató cédulát gyűjtsön. Ekkor az ember széttárja a karját és azt mondja, hogy nos a párt az a ti dolgotok volt...

forrestg 2009.12.04. 11:03:01

@radala: Megyót illetően érdemes tényleg gondolkodni felvetéseden (ráadásul mégsem annyira aktuálpolitika). Nekem legfőképp az rémlik fel 2002-ből, hogy az MSZP-kampány fő mondanivalója az volt: az ország jó felé halad, csak a Fidesz nem adott ebből eleget az embereknek. A Széchenyi-tervről stb. azt ígérték Megyóék, hogy ha győznek, akkor továbbfejlesztik. Ilyen szempontból tényleg lehetett valami bizalmi légkör az országban ("jó felé halad az ország").
Ugyanezek az emberek írják most, hogy a "Fidesz túl sokat osztogatott"). Na most valakit azért támadni 2002-ben, mert "nem ad eleget", majd 2009-ben azért mert "túl sokat adott" nem tűnik túl hitelesnek...

forrestg 2009.12.04. 11:06:32

@radala: korábban én is többször felvetettem, hogy Ibolykáék gondban lehetnek a kopogtató-cédulák miatt. Pár napja úgy látom, hogy nem olyan áthidalhatatlan ügy ez: a szocialisták ugyanis nyilván sokat összegyűjtenekmajd mindenhol és nem fog nekik gondot okozni, körzetenként pár század átadni az MDF-nek.
Napok óta olyan érzésem van, hogy Bokros, mint húzónév miatt nem csak, hogy bejutnak, hanem 6-7% fölé kerülhetnek.

radala 2009.12.04. 11:09:47

@forrestg: Egyébként Ausztria valóban érdekes, mert a magyarok (mondjuk konkrétan én), mindig azt gondoltam, hogy itt kezdődik a nyugat, ergo még nyugatabbra még jobb. Viszont ezek a fantáziátlan, motiváció nélküli osztrákok csöndben megelőznek mindenkit, nincs osztrák csoda, csak szépen apránként. Nem igazán értem ezt. Hogy megeresszek egy Orbán kritikát szerintem az osztrákok nem azért ilyen jók, mert mernek nagyot álmodni. Amúgy lehet, hogy az egész csak látszat és szét fog ripsz-ropsz robbanni, mert nehéz elképzelni, hogy ezt a jólétet és szociális hálót tényleg fönt lehet tartani.

forrestg 2009.12.04. 11:11:29

2002-t továbbgondolva: 2006-ban nem elsősorban azért nyertek a szocialisták, mert a magyar nép mindenáron őket akarta volna tovább (mert olyan jól vezettek volna 2002-2006 között), hanem sikerült véleményformáló médiájuknak 2006-ot "Orbán Viktor visszatéréséről való népszavazássá változtatni". Tekintve, hogy 1998 óta, immár nyolcadik éve hallotta a magyar nép, hogy "Orsós Viktor a patás ördög", így az emberek szokás szerint protest-szavaztak, de most (kis többséggel) "ellenzék elleni" protest-szavazás történt.

forrestg 2009.12.04. 11:14:19

@radala: valószínűleg igazad lehet a "nagyot álmodás" kritikáját illetően. Én nem éltem még Au-ban, csak nagyon szeretek oda járni (+ rokoni szál is van). Leginkább azt szoktam odakint látni, hogy nem "egymás ellen" élnek, inkább egymással partnerségben.

radala 2009.12.04. 11:15:32

@forrestg: Ha a szocik kopogtatót adnak az mdf-nek, akkor hülyék. (márpedig nem hülyék). Az mszp számára szerintem jobb 60 szoci képviselő, mint 50 szoci 20 mdf még akkor is, ha mondjuk így csak a jobbik 50 képviselőjével lenne meg a fidesz 2/3-a. Ha az mdf bekerül szerintem simán lenyomja 4 év alatt a szocikat.

forrestg 2009.12.04. 11:21:51

@radala: ezt majd meg fogjuk látni (bár nem fogják az orrunkra kötni). Úgy látom, hogy a szocik mindig rövid távban gondolkodnak, és fontos nekik a segédcsapat MDF. Gondolj bele: duplaannyi média-felület, ha külön-külön Lendvai és Ibolkya is elmondja 2010 őszén, hogy mekkora sátán a "zorbán". Plussz tényleg nagyon félnek a 2/3-tól.
Azt azért nem látom, hogy az MDF az MSZP helyére nőne, de mondjuk ki tényleg nem zárható. Ki látta előre a Jobbikot?
Mit gondolsz: a most induló bp-i kampányuk (utcán odamennek az embereknek) mennyit fog nekik hozni?

radala 2009.12.04. 11:44:11

@forrestg: Ha feltesszük, hogy igaz az, amit többször említettem, hogy a hitelesség (szavazó) nem szerezhető vissza, akkor igenis az mdf túlnövi a szocikat, mert az mdf új.
Nagyon fontos látni, hogy most olyasmi fog történni, ami utoljára 94-ben, hogy megfeleződik egy párt támogatottsága. Mint láttuk innen nem volt visszaút.
Szerintem nem sokan gondolták 94-ben, hogy az mdf-et túlnövi a fidesz.

Én/Me 2009.12.04. 12:17:15

@radala: szerintem leírásnak sem jó, bármilyen általánosítás bármelyik oldalon félreviszi a beszélgetést.

Én/Me 2009.12.04. 12:25:47

@radala: "Érdekes dolog, hogy pl az öszödi beszédben sincs a leghalványabb nyoma sem a bocsánatkérésnek, pedig egy olyan az jó kiindulás lehetett volna a "reformokhoz".

Aki ilyet leír egész egyszerűen nincs tisztában az öszödi beszéd körülményeivel, elhangzásának részleteivel, megkockáztatom, soha nem is vette a fáradságot, hogy az egész beszédet (már ami kiszivárgott) végighallgassa, és értelmezze. Jellemzően mindig mindenki azt az egy mondatot idézgeti. Ha egyszer végighallgatnád, világossá válhatna számodra, mért nincs benne bocsánatkérés, az a helyzet és az a beszéd más célból jött létre.

forrestg 2009.12.04. 12:29:47

@Én/Me: tehát nem gyurcsány a hibás, aki a hatalomban maradás végett lop, csal, hazudok, rágalmaz - hanem az, aki ezt "nem jól olvassa".
Aha.

Én/Me 2009.12.04. 12:31:31

@radala: "csak arra utaltam, hogy valószínűleg nagyban javítaná a közbizalmat, ha mondjuk 2006-tól kezdve az összes minisztert bebörtönöznék defaultból és 2002-2006 közötti időből, pedig néhányat az érdemei szerint"

És akkor csodálkozik a tisztelt jobb oldali közönség, hogy azok ottan riogatnak, persze alaptalanul. Mért is kéne félni bármitől is, teljesen normális ősi konzervatív gondolat, hogy ellenfeleinket, vagy a velünk egyet nem értőket csak úgy default bebörtönözzünk....

Gratula!

forrestg 2009.12.04. 12:39:30

@Én/Me: hát öreg, te elég keményen beszélsz mellé. ez van, aszólásszabadság ezzel jár. a zsigeri gyűlölet becsomagolásában azért nem vagy túl sikeres, de sebaj.

Én/Me 2009.12.04. 12:40:22

@forrestg: ez jópofa volt :) de látom a leírtakat nem értetted meg, kár...

forrestg 2009.12.04. 12:43:49

@radala: igaz. meg fogjuk látni. nyilván a magukat "baloldalinak" hívó honfitársaink is fognak pártot találni maguknak. és ez akár lehet a bokrosista MDF is. (Bár az is feltehető, hogy körükben a részvételi hajlandóság most mindenképp alacsonyabb lesz, és ez akár több cikluson át is elképzehető).
Érdemes azért figyelni a nemzedéki-demográfiai szempontokra is. A mai 55 alattaiknál az MSZP mindig kisebbségben volt, a 35 alattaiknál pedig végképp (itt amúgy szerintem jól fog szerepelni a Jobbik).

Én/Me 2009.12.04. 12:44:50

@forrestg: hát nem tudom Te hogy vagy vele, de az ilyen apró kiszólások engem mindig elgondolkodtatnak. Amúgy érdekes, hogy mikor felhívom rá a figyelmet, egyből zsigeri gyűlölettel vádolsz, pedig ha hiszed ha nem én szeretem ám a "jobb" oldalt is, de bárki default bebörtönzése lássuk be meredek dolog :)

forrestg 2009.12.04. 12:49:02

@Én/Me: nem, én kétségkívül segghülye vagyok és soha nem fogok felérni a magyar baloldal olümposzi méretű elméleti magaslataira és soha meg sem fogom érteni magasságos gyurcsány úr antifasizta fejtegetéseit. mindig is igazi náci maradok. de, ahogy írtam már: ez van.

forrestg 2009.12.04. 12:51:35

@Én/Me: alapból amúgy én sem óhajtanék senkit börtönbe zárni, csakis törvényes bírói ítélettel.

forrestg 2009.12.04. 12:54:53

@radala: ha jol olvasom soraidat, nagyjából három fő opció elképzelhető 2010 után. 1. Az MSZP visszaszerzi népszerűségét, ők lesznek továbbra is a Fidesz váltópártja. (az MDF eltűnik vagy ő lesz az MSZP "kis szövetségese" mint sokáig az SZDSZ)
2. Az MSZP tartósan 15% környékén vagy alatta marad, az MDF viszont nagyra nő és ő lesz a Fidesz baloldali váltópártja.
3. Jön a lengyel modell. A baloldal mindkét pártja (MSZP-MDF) kicsi marad, esetleg az MDF el is tűnik. Kérdés: marad jobboldalon a nagy Fidesz, vagy a jobboldal ketté-tagozódik. (Fidesz -Jobbik?, Fidesz - LMP?)

dimitrij 2009.12.04. 14:41:52

@forrestg: Székely kapcsán börtönt vízionálni, szorgalmazni ostobaság, és politikai töltetet valószínűsít. az pedig, hogy nem itthon él semmilyen szempontból nem releváns az én olvasatomban.

dimitrij 2009.12.04. 14:52:50

@radala:

az a komolytalan kedves radala, hogy egy média által felfújt, és gerilla eszközökkel megspilázott eseménysor kapcsán tett, vélhetően "kényszerpályán" mozgó, kármentő kommunikációja kapcsán te már börtönbüntetést vízionálsz. majd ezt a sületlenséget azzal próbálod szebbé tenni, hogy módosítasz az állásponton, és nem is ezt jelölöd meg okként, hanem egy még sokkal jobb történettel állsz elő. demokrácia-érzékedet jól jeleníti meg, hogy élből börtönbe küldenél valakit mindanfajta felelősség tisztázása, védekezési lehetőség, ártatlanság vélelmének, rendes bírósági tárgyalás, bizonyítási eljárás hiányában, csak mert szerinted az pozitív hatással lenne az általad gondolt közhangulatra.

bocsáss meg, ha erősen fogalmazok, de ilyen sületlneséget riktán olvashat az ember.

dimitrij 2009.12.04. 15:01:55

@forrestg:

"Az európai civilizáció egyik sajátossága volt valaha éppen, hogy megpróbált józan egyensúlyt tartani a hit és a józan kérdezés között. "

egyrészt hogy jön ez ide, másrészt mire tetszik gondolni? a gyermekek keresztes hadjáratára? az inkvizícióra? a nagy földrajzi felfedezések korának "vívmányaira"? az afrikából a világ minden tájékára lehurcolt akfrikai őslakosokra? vagy mire?

ugyan már... ne beszélj butaságokat.

forrestg 2009.12.04. 16:37:10

@dimitrij: nos. 1. én le sem írtam Székely eü. miniszter nevét, így nyilván börtönnel (és semmi mással) sem hozhattam kapcsolatba. 2. te nagyon gyűlölsz engem, pedig soha nem bántottalak (és azt sem tudod, hogy ki vagyok). mivel nem ismerlek így nem tudom az okát, de az agresszió mögött mindig valamilyen frusztráció húzódik meg.
3. A hit és tudás kapcsolatáról annak kapcsán írtam, hogy egyikünk sem biológus, így nem tudjuk, hogy az oltóanyag mennyire jó és mennyire lehetnek káros mellékhatásai, így többeteknél úgy látom, hogy valamelyik oldali elfogultság alapján ítélkeztek fölötte.
4. ha a "hit" szó említése kapcsán elsőnek a "gyermekek keresztes hadjárata" jut eszedbe, akkor inkább nem kérdezem meg, hogy hol szerezted ennyire durván elfogult történelmi "ismereteid"
5. ha ez téged boldoggá tesz, akkor személyeskedő gyűlöleteddel lehet, hogy nemsokára elüldözöl erről a blog-ról. ha ezzel a gyűlölettel próbálsz meg eltéríteni a Fidesz-re szavazástól, akkor ez nem tűnik nagyon hatékony módszernek.

radala 2009.12.04. 17:43:30

@Én/Me: A börtön minden csak nem konzervatív gondolat. Pont a konzervatívok azok, akiktől a legtávolabb ál bármilyen bosszú. nem utalok Kellerre, mert túl triviális lenne. Nem hiszem, hogy oda tudna süllyedni valaha a jobboldal, ahol az mszp most is van. Keller, tömegbelövetés legkevesebb 50 évenként.
Én egy ultraliberális vagyok. Mo-n ma vannak az ultraliberálisok. Mi börtönbe akarjuk csukatni az összes kormánytagot. Vannak a liberálisok ők föl akarják kötni őket. És vannak a radikálisok, akik a családjukat is kiirtanák:-)

radala 2009.12.04. 17:55:57

@radala: SzT börtönbe csukatása egy polgárpukkasztó megjegyzés volt. Természetesen semmi esély nincs arra, hogy ő börtönbe kerüljön, sőt valószínűleg ma nincs olyan büntetőjogi kategória, ami alapján akár Verest vagy GyF-et börtönbe lehetne csukatni a politikai tevékenysége okán. Mivel visszamenőleges törvényeket nem lehet hozni, mivel ilyenre csak a baloldal szokott vetemedni. Ezért ezek az emberek tökéletes biztonságban vannak.
Ettől még valószínűleg igaz az, hogy a demokráciánkra üdítőleg hatna, ha az emberek láthatnák, hogy nem lehet velük mindent megcsinálni. Nem fogják látni, ezért valószínűleg sokkal hosszabb idő lesz, amire visszatér a bizalom.
Mondjuk azt nem tudom, hogy a 2006 okt 23 események nem olyan dolgok-e, ahol kis utánajárással megállhatna a gyilkosságra való fölbujtás.

radala 2009.12.04. 18:02:33

Természetesen én senkit nem akarok börtönbe csukatni, annak ellenére, hogy a hatását pozitívnak gondolnám. Mivel nincs visszafelé hatályú törvény (ez balos szokás), így ezek az emberek ma teljes biztonságban vannak a politikai tetteiket tekintve (ez nem biztos, hogy baj). Mindenesetre nagyon nehezményezném, ha a következö hatalom nem próbálná meg legalább egy kísérleti per erejéig, legalább a 2006 okt 23-ai események miatt a gyilkossági kísérlet, vagy emberiség ellenes bűncselekmény vagy valami hasonlót Gergényi, GyF meg ilyenekkel szemben.

radala 2009.12.04. 18:03:15

@radala: uppsz azt hittem az elözö elszállt ez annak az újrafogalmazása

radala 2009.12.04. 18:25:25

@forrestg: Szerintem az mszp nem szerzi vissza soha a népszerűségét, pont ezt mondom, hogy ilyen nincs, aki szavazó egyszer elment, soha nem jön vissza, lásd, mdf, szdsz, fkgp, miép, kdnp. Az mszp és a fidesz mióta megnőtt gyakorlatilag nem vesztett szavazót.
Szerintem, bárki, aki a nem jobb oldalról bejut a parlamentbe az lesz a váltópárt. A Jobbikot én nem tudom elképzelni alternatívának. mondjuk, ha nem jut be senki a nem jobb oldalról, akkor talán mégis visszaszerezheti az mszp a bizalmat, de ehhez a fidesznek alul kell múlnia 98-02-t nagyon. Én bízom abban, hogy az fkgp nélkül nehéz lesz azt alulmúlniuk.
Teljesen nyilvánvaló, hogy a szocik arra játszanak, hogy azt fogják mondani, hogy a fidesz beleült a készbe, de szerintem bőven jut még annyi a válságból, hogy ezzel ne lehessen megvezetni sokakat.

radala 2009.12.04. 18:30:14

@radala: mégvalami valaki említette, hogy a fidesz is lop. Naná hogy lop ezt annak idején pont a demokrácia védelmében tette, szükség volt a párt társadalmi beágyazására, ha nem így tett volna, akkor ma valószínűleg már készülhetnénk a 3. gyurcsány kormányra. Egyébként szerintem, ha nem lenne internet akkor is sokkal jobban állnának a szocik. A hagyományos médiát még mindig totálisan az uralmuk alatt tudnák tartani, ha a hagyományos médiának nem lenne konkurenciája, ha nem kéne nekik is megvívni a hitelességért.

forrestg 2009.12.04. 18:37:56

@radala: a fenti ultraliberálisos poénod zseniális volt :)

radala 2009.12.04. 18:38:56

@radala: Ha nincs internet, akkor ma senki nem tudna semmit 2006/10/23-ról, mert simán elhallgatták volna a szemkilövéseket, minden ilyen pletyka maradna csak, meg ellenzéki hőbörgés.
Visszatérve a kiindulóponthoz, nem a szándéka változott a médiának, szerintem a hirtv, MN, heti válasz, Magyar Hírlap semmit nem tudna elérni, ha nem lennének blogok meg hírportálok.
Vagy az is lehet, hogy nem is a média hatalma csökkent az internet (ok az is egy média), miatt, hanem a Lengyellászlókkérilászlók hatalma, mert az ember bármely tetszőleges politikai blogon nagyobb okosságokhoz jut.

forrestg 2009.12.04. 18:43:18

@radala: a fenti ultraliberálisos poénod zseniális volt :). Pont azt tudom elképzelni, hogy nem jut be senki balról az mszp-n kívül (ugyanis erre csak az mdf-nek és az lmp-nek van némi esélye), így - bizonyos értelemben - "jobb híján" a balos szavazóknak marad az mszp.
Persze igazad lehet abban, hogy ha egy párttól elpártolnak az emberek, akkor nem mennek oda hozzá. Ez persze azt is jelentheti, hogy jobbos ember már nem megy oda az MDF-hez, így nekik valóban már csak a baloldali szavazók maradtak.

forrestg 2009.12.04. 18:46:49

@radala: abban igazad van, hogy az Internet sokat segít,de szerintem nem szabad lebecsülni a Hír TV hatalmát. Ha Célpont kinyomoz valamit, most már a nagy keresk. csatornák is kénytelenek foglalkozni vele.
Az internet inkább a fiataloké, a Hír TV, MN eljut nem internetezőkhöz is. Inkább kiegészítik egymást. (Én is inkább netezek, a szüleim meg inkább papírt olvasnak. Más generáció...).

forrestg 2009.12.04. 18:48:46

Most nézem felváltva a TV 2 és az RTL Híradóit. Malév-ügy: TV 2: "Orbán rácsokról beszél" és persze azonnal reagál Nyakó. Az RTL inkább a számokról beszél. Igen: a TV 2 ebben a kampányban is keményen a szocikat fogja tolni. A Fidesznek pedig nincs ennyi emberhez eljutó médiája. Mi lenne itt egyenlő média-viszonyok esetén?

radala 2009.12.04. 19:03:26

@forrestg: Nem tudom kérdezd meg török gábort:-) Ez az ö szakmája, de szerintem az emberek véleményét nem annyira a tv, mint a környezetében lévő véleményvezérek befolyásolják (azt hiszem, ezt olvastam egyszer és elhittem), A vélemény vezérekre hatnának a tv-k, de ők talán mélyebben foglalkoznak az ügyekkel így fölsokszorozódik az internet hatása.
Soha nem néztem Hírtv-t sem, így nem tudom mekkora hatású is lehet. Az tény, hogy a szüleimre nagy hatással van, de rájuk kár hatással lenni:-) Szóval szerintem a hirtv szinte csak olyanokra hat, akinek már úgyis mindegy. Majdnem biztos vagyok benne, hogy a Magyar Nemzet híreiről is többen értesülnek az indexen keresztül (már ha odakerül), mint direktben.

forrestg 2009.12.04. 19:20:47

@radala: abban igazad van, hogy Hír TV-t olyanok néznek és MN-t olyanok olvasnak, akik eleve jobboldal-szimpatizánsok, így ezeknek megerősítő hatásuk van. De a Hír TV hatása tényleg lemérhető azon, hogy egyre több hírüket veszik át (még ha fogcsikorgatva is) a nagy csatornák.
Most majd várom december 20 körül a decemberi közvélemény-kutatásokat, hogy változtak-e a párt-adatok.

dimitrij 2009.12.05. 10:36:05

@forrestg:

"1. én le sem írtam Székely eü. miniszter nevét, így nyilván börtönnel (és semmi mással) sem hozhattam kapcsolatba"

nem is állítottam ilyet. te csak próbáltad védeni radala sületlenségét, az sokkal jobb...

"2. te nagyon gyűlölsz engem, pedig soha nem bántottalak (és azt sem tudod, hogy ki vagyok). mivel nem ismerlek így nem tudom az okát, de az agresszió mögött mindig valamilyen frusztráció húzódik meg."

újabb sületlenség. teljesen közömbös vagy számomra, szerencsés lenne, ha saját indulataid és érzelmeid nem próbálnád rám kivetíteni. semmi frusztráció nincs bennem, újra csak arra tudlak kérni, hogy ne próbálj kivetíteni semmit, és ne próbálkozz gyerekes analízissel, sem szakmai hozzértésed, sem intellektudos nincs hozzá.

"3. A hit és tudás kapcsolatáról annak kapcsán írtam, hogy egyikünk sem biológus, így nem tudjuk, hogy az oltóanyag mennyire jó és mennyire lehetnek káros mellékhatásai, így többeteknél úgy látom, hogy valamelyik oldali elfogultság alapján ítélkeztek fölötte."

egyrészt rettentő beszédes és buta párhuzam volt, másrészt minden alap nélkül címezted ezt nekem, egyetlen hozzászólásomban sem minősítettem az oltóanyagot... próbálj kérlek arra reagálni, amiről írtam, legyen némi összefüggés a társalgásban.

"4. ha a "hit" szó említése kapcsán elsőnek a "gyermekek keresztes hadjárata" jut eszedbe, akkor inkább nem kérdezem meg, hogy hol szerezted ennyire durván elfogult történelmi "ismereteid" "

szerencsés lenne, ha megpróbálnád reagálás előtt megérteni azt, amit leírtam. kérlek fuss neki újra, és próbáld felfogni, hogy mit írtam a hit és józan kérdezés kapcsolatáról, egyrészt. másrészt semmi elfogultság nincs abban amit írok, a hitre épülő intézmény, a keresztény egyház nem kevés emberiség ellenes bűnt követett el, ennek elvitatása egyrész reménytelen, másrészt ennek a kérdésnek a néven nevezése az elfogulatlanság, eltagadása durva elfogultság, mondhatnók fordítva üllsz a lovon.

"5. ha ez téged boldoggá tesz, akkor személyeskedő gyűlöleteddel lehet, hogy nemsokára elüldözöl erről a blog-ról. ha ezzel a gyűlölettel próbálsz meg eltéríteni a Fidesz-re szavazástól, akkor ez nem tűnik nagyon hatékony módszernek. "

szánalom. :) egyrészt te vagy az, aki traktálsz engem a nem hozzád intézett kommentjeimre adott válaszokkal, másrészt kivetíted rám a saját ellenszenved, érvek hiányában, harmadrészt eszembe se jut eltéríteni politikai preferenciádtól, ez a vélelmezésed is csak arra utal, hogy képtelen vagy felmérni az én politikai preferenciámat, olyat vélelmezel, ami tulajdonképpen nem létezik. hibás az alapvetés, így az egész arra épített elmélet hibás.

lehet át kellene értékelni az eddigi álláspontot, megszabadulni a buta sztereotpiáidtól, és akkor megszűnne a értelmezési gátlás is, felfognád végre, hogy miről írok. :)

dimitrij 2009.12.05. 10:37:51

@radala:

"Mivel visszamenőleges törvényeket nem lehet hozni, mivel ilyenre csak a baloldal szokott vetemedni."

amikor ilyen kijelentésekre ragadtatja valaki magát, akkor érdemes előtte állítása igazságtartalmáról meggyőződni. kérlek mondj példát a visszamenőleges hatályú büntetőjogi változtatásra.

dimitrij 2009.12.05. 10:42:07

@radala:

"Természetesen én senkit nem akarok börtönbe csukatni, annak ellenére, hogy a hatását pozitívnak gondolnám."

finom önellentmondás, kihátrálás a tarthatatlan álláspont kapcsán.

"Mivel nincs visszafelé hatályú törvény (ez balos szokás),"

lássunk konkrét példát rá, kiváltképp a büntetőjogi vonatkozásúak érdekelnének.

"Mindenesetre nagyon nehezményezném, ha a következö hatalom nem próbálná meg legalább egy kísérleti per erejéig, legalább a 2006 okt 23-ai események miatt a gyilkossági kísérlet, vagy emberiség ellenes bűncselekmény vagy valami hasonlót Gergényi, GyF meg ilyenekkel szemben. "

ezek után elég furcsán veszi ki magát, ha azt mered állítani, hogy politikai attitűdtől mentesek a hozzászólásaid. ezen túlmenően komoly gondok merülnek fel a formális logika alkalmazása kapcsán is. :)

dimitrij 2009.12.05. 10:45:50

@radala:

"mégvalami valaki említette, hogy a fidesz is lop. Naná hogy lop ezt annak idején pont a demokrácia védelmében tette, szükség volt a párt társadalmi beágyazására, ha nem így tett volna, akkor ma valószínűleg már készülhetnénk a 3. gyurcsány kormányra. "

szentséges szűz anyám, ez komoly? :) szentesíti az eszközt a cél? amikor a cél is erősen kérdéses, vitatható?

forrestg 2009.12.05. 14:06:22

@dimitrij: írésaidat röviden össze lehet foglalni: te okos vagy, mi pedig hülyék vagyunk és nem értünk téged. OK

dimitrij 2009.12.05. 16:06:25

@forrestg: ezek egyrészt a te percepcióid, másrészt szerencsésebb mások nevében nem állást foglalni, harmadrészt sajátos módon nyilvánítod ki, hogy elfogytak (ha egyáltalán voltak) az érvek. :)

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.06. 11:23:39

Apropo "média"...
Reggel a HírTv több tudósítása is foglalkozott a 2004. dec. 5-i népszavazási kudarccal (2s áp.ságról).
Csak épp azt nem említették meg, hogy a FIDESZ tábor szavazóbázisa maga is képes lett volna az IGEN győzelmét érvényes szintre hozni...
Hiszen 2002-ben ÉS 2006-ban IS 2M fölött szavaztak a FIDESZ hatalmára (-miközben ARRÓL ugyanúgy lebeszélte volna őket a szoci propaganda!!!), 2004-ben mégse akad 2M fideszes a határon túli testvéreink támogatására...
Ez valóban nagy szégyen - rájuk nézve!

forrestg 2009.12.06. 12:00:05

@1.szolo (B.A.): Barátom: Rólad Debreczeni József jut eszmbe, aki 3,2 mp alatt képes bármely hírből elindulva eljutni odáig, hogy "Orbán Viktor diktatúrára tör", illetve "minden rosszról az országban a Fidesz tehet".
Tehát - fordítsuk le a Te szavaidat -: nem az van a határon túli magyarok ellen, aki kifejezetten az ellenük való szavazásra buzdít, hanem az, aki a mellettük való szavazásra buzdít.
Hajrá Debreczeni, hajrá Debreczeni, hajrá Debreczeni!

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2009.12.06. 16:45:31

@forrestg: Barátom, rólad semmi nem jut eszembe...

Miért, tán nem tör? Pont az nem, aki a saját pártjában is diktátor?!

Az én szavaimat nem kell lefordítani, mert magyarul írtam:
- a sikeres népszavazáshoz 25% IGEN kellett volna, annál kevesebb NEM mellett (ez utóbbi megvolt hozzá!:)
- a 25% IGEN is megvolt, amikor AZT a Fideszre (Orbán diktatúrájára, ha úgy jobban tetszik neked;) kellett leadni.

Mellesleg a Fidesz kormányzása ALATT sem tartották "aktuálisnak" a kérdés megoldását...
(mint sok más egyebet SEM - a Nemzeti Színház odébbrakását leszámítva persze;)

radala 2009.12.07. 12:30:44

@dimitrij: szó sincs róla, hogy a cél szentesítené itt az eszközt, egyszerűen egy társadalmi fejlődésről van szó. Itt a lopás alatt azt kell érteni, hogy támogatod a jobboldali vállalkozásokat. Nem lopás ez, nem az más kérdés, hogy a média esetleg vagy az mszp ezt lopáskánt éli meg. Amúgy vannak célok, amik szentesítenek bizonyos eszközöket, pláne akkor, ha a nemhasználatuk szimpla balfaszság, mert az ellenfél használja őket.

dimitrij 2009.12.09. 15:16:52

@radala:

az mitől társadalmi fejlődés, hogy kitömik pénzzel azokat a vállalkozásokat, akik hitelezik a kampányukat? ne beszéljünk már ostobaságokat kérlek. :)

a lopás az lopás, a sikkasztás sikkasztás, a szándékosan kiskapukkal tűzdelt jogrendszer pedig a politikai elit felelőssége, és nem véletlen. nincs ezen mit szépíteni...

vagy úgy gondolod, hogy ha ballib lop, akkor az lopás, ha jobboldali lop, akkor az társadalmi fejlődés? :) mert akkor nincs is több kérdésem már...

malacz rezignált · https://www.facebook.com/pages/Malacz69-vil%C3%A1ga/173965402643571 2009.12.20. 11:45:49

"A gyakran nyilatkozó politikusok annyival felkészültebbek a politika eseményeiből és tényeiből, hogy a láthatóan más szempontok alapján kiválasztott, időnként a tartalmi hiányosságokat erőteljesnek látszó stílussal kompenzáló műsorvezetőknek esélyük sincs érdemben érvelni."

No, ezzel nem értek egyet!

Magam több alkalommal láttam Mészáros Antóniát jól, tartalmasan érvelni azzal szemben, amit a politikus mond. Ám láthatóan a Krizsó-Mészáros vonal fideszellenes.

Betlen és Süveges is felkészült sztem, és ha jó napjuk van, egészen jól bele tudnak kérdezni.

A többiek szóra nem nagyon méltók, hacsak nem Ókovács Szilveszter, de hozzá meg nemigen megy be balliberális politikus. Esetleg még Nagy Katalin is valós erényeket képes felmutatni tájékozottságból, felkészültségből.

Szóval sztem van legalább 5-10 valóban jó, felkészült politikai riporter, akik jobbára azért készítenek uncsi riportot, mert valamilyen érdek mentén artikulálják a kérdéseiket.

Szavics 2010.01.06. 10:10:49

A média csak arra lehet képes...

A média csak arra lehet képes:
Megrágja, ami már úgyis pépes.
S ha majd mindent lenyelünk,
A cirkusz lesz a kenyerünk.
süti beállítások módosítása