Facebook oldaldoboz

Olvasottság

A blog indulása óta: 16'157'242 lapletöltés (2020.12.28.)

A legerősebb nap: 188'742 lapletöltés (2010.04.11.)

A lakott sziget

Vélemények

"Igazán elkeserítőnek és érthetetlennek ezt a tudatlanságnak tűnő, vagy annak álcázott, de inkább elszánt képmutatást tartom, amivel magasan képzett értelmiségiek igyekeznek kibújni a felelősség alól." (Mészáros Tamás)

 

"A sértésen túl Török valóban nem ért velem egyet, és mint ilyen persze választ igényelne, ha lennének írásában komolyan vehető szubsztantív érvek." (Halmai Gábor)

 

"Alapvetően érti félre a politikai elemzés tudományát, nagyvonalúan eltekint az eszmék, a politikai gondolatok, a megvalósult tényálladékok jelentőségétől, nem kevesebbtől tehát, mint a politikai cselekvés esszenciájától, így kizárólag formális, technokrata érveléssel legitimálja a kormánypárt ténykedését." (Seres László)

 

"Török Gábor blogpolitológus azon megállapítása, hogy a Fidesz október elején elért a csúcsra, amely után nem sok minden meghódítandó cél marad, a szokásos semmitmondás és elemzői felületesség terméke volt." (Békés Márton)

 

"A hatalom elzárkózása ma már olyannyira nyilvánvaló, hogy a kormány egynémely támogatójának is csípi a szemét, sőt még az Orbán-rezsim „törekvései” iránt feltűnő megértést mutató Török Gábor politológust is felébresztette eddigi magabiztos szunyókálásából." (Zádori Zsolt)

 

"Török, aki az értéksemlegesség jegyében erősen hajlik arra, hogy a politikát döntően hatékonysági szempontból elemezze (ahogy egy kritikusa nem finomkodva megjegyezte: az ő elemzései kb. olyanok, mintha a harmincas évek Németországában azt mondta volna valaki: Hitler ügyesen tematizálja a politikát a zsidókérdés napirendre tűzésével)." (Pető Iván)

 

"A magyar tudásról mint kurrens termékről meg mindent elmond, hogy még Török Gábornak is van diplomája." (Hont András)

 

"Török Gábornak például nagyon jót tett volna, hogyha mélyebben elsüllyed (sic!) mondjuk a magyar alkotmányjogban, és akkor, abban az esetben az elemzései, hogy is mondjam, a felszínességnek kevésbé mutatják a tüneteit." (Hont András)

 

"Ha egy kormánynak az a feladata, hogy megmentse az emberek nyugdíját, akkor nem blogoló politológusok véleményét kell előzetesen kalkulálnia." (Szijjártó Péter)

 

"Török szerint az a politikus viselkedik demokratikusan, aki nem törődik mások véleményével, aki nem akar önkritikusan gondolkodni, és aki képtelen felismerni, hogy zsákutcában van, és végre vissza kellene fordulnia." (Krémer Ferenc)

 

"Egyedül Török Gábor politológus gondolja azt, hogy a Fideszt a jó szándék vezeti, csupán politikai vaksága miatt rohan teljes erejéből a falnak." (Bartus László)

 

"Elolvastam ma Török Gábortól Piroslapig valamennyi blogbejegyzést a készülő új Alkotmányról. Homály, indulat. Mélyéről párolog a bögre. Nagyon." (Deutsch Tamás)

 

"Török Gábor megkerüli a problémát." (Lánczi András)

 

"Lárifári." (Gyurcsány Ferenc)

 

"Török Gábor minimum téved." (Mráz Ágoston Sámuel)

 

"Török wasn't looking at the speech from the outside but from the inside. Almost as if he had been the speech writer of Viktor Orbán." (Eva S. Balogh)

 

"A Török Gábor-féle, lazának tekinthető, minden jöhet típusú hozzáállással szemben én a gyakorlatban is jól levezethető, szigorú megközelítésben látom a szélsőségekkel szembeni harc esetleges sikerét" (Somogyi Zoltán)

 

"Török Gábor csak egy a kollaboránsok közül" (Krémer Ferenc)

 

"Naná, hiszen a törökgáborok döntik majd el, hogy a cáfolat hitelt érdemlő volt-e" (Lánczos Vera)

  

"Az ezerkezű sms cézár kiismeréséhez azonban nem elégséges Török Gábor köpönyegébe bújni, és úgy előadni a nyilvánvalót, mintha annak bármilyen tudományos értéke volna." (Puzsér Róbert

 

"Régóta figyelem Török Gábor politológusi tevékenységét, és egyre erősödik bennem a viszolygás." (Andor Mihály)

 

"Nos, ha a seggnyalás és a helyezkedés olimpiai szám lenne, most indíthatnánk egy potenciális dobogóst: Török Gábor politikai szakértõt, korábban szabadúszó értelmiségit, ma már inkább Jobbik közeli tanácsadót." (G. Fodor Gábor)

 

"Énszerintem nem jó, ha egy politikai elemző nem elemez. Ez ugyanis benne van a munkakörében, elvileg. Ami pedig nincs benne, az a sunyi hatalombarát cinizmus, a távolságtartás félreértése, az apolitikus elkenés, az alapvető problémák tudomásul nem vétele, az állandó megfelelési kényszer. Ehhez a teljesítményhez képest még a Nézőpont is elemző műhely." (Seres László)

 

"Török Gábor (...) arról lett híres, hogy az összevissza beszélést az egyrészt, másrészt” fordulatokkal marketingeli értelmesnek tűnő gondolatmenetté." (Vizvári Soma)

 

"Nagyszerű Békemenet volt, vidám, erőt adó, lelkesítő! És nincs annál nagyobb elismerés, mint amikor Török Gábor egy ekkora siker kapcsán a kampány dinamikájáról hohmecol. Ennyi." (Deutsch Tamás)

 

"Török Gábor évek óta azt a játékot játssza a nyilvánosságban, hogy a "függetlenobjektív" elemző szerepében a Jobbik szekerét tolja, de nyíltan soha nem merte bevallani, hogy a Simicska-párt tanácsadója és Vona személyes spindoctora."  (Vizvári Soma)

 

"Az utóbbi időben megfigyeltem: számos sajtószerv rendszeresen beszámol róla, hogy Török Gábor – akiről én sose hallottam tavalyig, és aki sokak szerint politikai elemző – éppen mit gondol. Török Gábor elképesztően nagy rajongótáborral (nem olvasótáborral, hiszen ő nem ír) rendelkezik, és – mint ilyen – fölhívja magára a társadalombírálat figyelmét, hiszen az egyik leghatásosabb közszereplő." (Tamás Gáspár Miklós)

 

"Érdekes módon Török Gábort sosem izgatták a külföldön zajló események. Úgy is mondhatnánk, hogy politikai farkasvakságban szenved (...). (Lánczi Tamás)

 

"Török Gábor nem független politikai elemző, hanem jobbikos propagandista." (Kubatov Gábor)

 

"A sokat sejtető semmitmondását könnyű kézzel gyurcsányista agitációra váltó egykori politológus oly kellemetlenül nyalizik, mintha feledtetni akarná azt a zavarba ejtő tényt, hogy „független” elemző létére Csányi Sándor szárnysegédjeként az MLSZ elnökségében foglal helyet, s így személyében a magyarok az Orbán-rendszer futballbirodalmának egyik befolyásos főurát tisztelhetik." (Puzsér Róbert)

 

"Ugyanis Független Szakértőink Legjéről köztudott, hogy nem beszélni angol" (Megadja Gábor)

 

Az 5 legnépszerűbb

  1. 508. Miért nyert (ennyire) a Fidesz? 2014. április 07. 09:18A tegnapi választást a Fidesz a világ minden választási rendszerében megnyerte volna. Nagyon komoly többsége lenne a korábbi magyar rendszerben is, és a tisztán arányos rendszereket leszámítva minden...
  2. 2018/9 Miért nyert (ennyire) a Fidesz? 2. 2018. április 09. 02:03A politikai számítás tehát szinte hibátlanul bevált – írtam négy évvel ezelőtt a Miért nyert (ennyire) a Fidesz? című blogbejegyzésben. Most ennél többet kell állítanom: a Fidesz ugyanis nagyobb...
  3. 2018/8 Választási előrejelzés 2018. április 05. 10:02Az előző bejegyzésben megindokoltam, hogy az áprilisi választás előtt miért nem lehet igazán komolyan vehető előrejelzést készíteni. Ebben az írásban nem ismétlem meg ezeket az érveket, és nem...
  4. 514. A tét 2014. december 04. 02:11Orbán Viktor természetesen nem újfasiszta és nem is diktátor. Az elkötelezett antikommunista, konzervatív és korábban a magyar jobboldallal kifejezetten jó viszonyt ápoló republikánus amerikai...
  5. 510. Mindenki lehet kőműves 2014. szeptember 26. 00:40Régóta nem jelentkeztem elemzéssel. S ez sem igazán az lesz. Van azonban valami, ami foglalkoztat. Semmi eget rengető, de nekem azért fontos. Egy ideje már kerestem hozzá a hangot, a formát. Ez...

Korábbi bejegyzések

Címkék

1904 (1) 1912 (1) 1956 (1) 1989 (2) 1990 (2) 1991 (1) 1994 (6) 1994 1998 (1) 1998 (5) 2002 (2) 2004 (1) 2005 (2) 2006 (2) 2007 (1) 2008 (1) 2009 (1) 2010 (3) 2012 (2) 2014 (2) 2014-es parlamenti választás (1) 2014-es választás (1) 29 lépés (1) 4k! (1) 56 nap (1) 800 (1) adatbázis (2) áder jános (9) adócsökkentés (3) adóemelés (1) adópolitika (1) afganisztán (1) ágh attila (5) ajánlószelvény (1) ajánlószelvények (14) akadémia (1) akarat (1) akció (1) aláírás (1) alakuló ülés (3) alapkérdés (1) alaptörvény (1) albertirsa (1) álesemény (1) alkalmazkodás (1) alkotás (4) alkotmány (22) alkotmánybírók (1) alkotmánybíróság (14) alkotmányellenes (1) alkotmánymódosítás (13) alkotmányozás (13) állam (2) államadósság (1) államcsőd (1) államfő (16) államháztartás (1) állami pénz (1) állami számvevőszék (2) állampárt (1) álláspont (1) alsóörsi gyilkosság (1) általános vita (1) alternatíva (3) Ángyán József (1) antidemokratikus (1) antipolitika (1) antiszemitizmus (1) antitézis (1) anti establishment (3) apátia (1) arányosság (4) arend (1) arend lijphart (1) árfolyam (1) árok kornél (1) árvíz (1) aszófő (1) átértelmezés (1) átláthatóság (1) átmenet (1) augusztus 20 (1) Azerbajdzsán (2) b. nagy lászló (1) baja (1) bajnai gordon (15) Bajnai Gordon (2) balogh andrás (3) Balogh József (1) balog zoltán (1) baloldal (17) baloldali (1) baloldali körzetek (3) baló györgy (2) balsai istván (3) bálványos (1) bánó andrás (1) barroso (3) bauer tamás (2) befolyásolás (1) beiktatás (1) belháború (1) belharc (1) belső konfliktus (1) bencsik andrás (1) Benetton-kampány (1) Beppe Grillo (1) beszéd (4) beszédolvasás tilalma (1) bihari mihály (3) bíróság (2) bizalmatlanság (1) bizalom (2) bizonytalanok (2) bizottságok (2) bkv (5) blog (3) blokád (1) bod péter ákos (1) bogdan góralczyk (1) bohács zsolt (1) bőhm andrás (1) bojkott (1) bokros lajos (10) borkai zsolt (1) borókai gábor (1) boross péter (1) borsod (1) botka lászló (6) botrány (7) bozóki andrás (1) brüsszel (2) budapest (7) budapest7 (1) budapesti olajfa (1) bukás (1) bukási spirál (4) buldózer (1) bulgária (1) bulvár (3) ByeAlex (1) célok (1) centrális erőtér (4) centrális pártrendszer (2) centralizáció (1) centrista (2) centrumpárt (1) cieger andrás (1) cigánybűnözés (1) cigányság (2) cinizmus (1) civil mozgalom (3) corvinus (1) család (1) csalódás (3) csapatkivonás (1) csapda (1) csehország (2) cselekvés (1) csépe béla (1) csermely péter (1) cser palkovics andrás (1) csigó péter (1) csodavárás (1) csomag (1) csúcsminisztériumok (2) csurka istván (2) czuczi mihály (1) daher pierre (1) daniel boorstin (1) dan nimmo (1) dávid ibolya (2) debreczeni józsef (3) demagógia (1) demokrácia (5) demokratikus centrum (1) demokratikus koalíció (2) démonizálás (1) demonstráció (1) demszky gábor (2) dessewffy tibor (1) deutsch tamás (1) devizahitelesek (1) de gaulle (1) dhondt (1) diáktüntetések (1) diktátor (2) diktatúra (4) dinamika (2) diplomácia (2) dk (1) döntés (1) duális erőtér (1) duna tv (1) dúró dóra (1) Duverger (1) economist (1) edelény (1) éden hotel (1) egyéni választókerület (2) egyéni választókerületek (24) egykulcsos adó (5) egypárti kormány (1) együtt (1) együttműködés (3) együtt 2014 (2) egy a tábor egy a zászló (2) elek istván (2) elemzés (4) élet és irodalom (1) elfordulás (1) elhatárolódás (1) elitváltás (1) ellenakarat (1) ellenerő (2) ellenfél (1) ellensúly (2) ellenzék (17) elnökjelölt (1) elnökválasztás (6) előrehozott választás (7) előrejelzés (5) előválasztás (6) előzetes regisztráció (3) elrugaszkodás éve (1) első forduló (1) elszámolás (1) elszámoltatás (2) elv (2) elveszett szavazat (1) elvtelenség (1) ep választás 2009 (3) érdek (9) erkölcs (1) erő (1) erőforrások (1) erőpolitika (3) erőszakosság (1) erőtér (1) erózió (1) értékelés (3) értelmezés (2) érv (1) érvek (2) érvrendszer (1) esélyek (5) esettanulmány (1) eszközök (1) eu (3) európai parlament (1) európai parlamenti választás 2014 (1) európai unió (2) évértékelő (2) évértékelő beszéd (4) facebook (2) falunap (1) fék (1) fékek és ellensúlyok (1) felcsút (2) félelem (1) félelnöki rendszer (2) felelős (3) felelősség (2) felelős döntés (1) felező válság (2) felhatalmazás (3) feliratkozás (1) felkérés (1) fellegi tamás (2) felsőoktatás (2) fiatal politikusok (1) fidesz (130) Fidesz (2) fidesz jobbik viszony (13) fidesz kdnp (1) fidesz mdf koalíció (3) fidesz mszp viszony (1) fkgp (2) foci Eb (1) fodor gábor (2) földesi szabó lászló (1) földtörvény (2) főpolgármester (3) főpolgármester jelölt (1) forgatókönyv (1) forgatókönyvek (5) forint (1) forradalom (4) forró ősz (1) forsense (1) frakcióalakítás (1) frakciófegyelem (1) franka tibor (1) frei tamás (1) fricz tamás (2) friderikusz sándor (1) frizbi (1) függetlenség (1) független jelölt (1) fűrész gábor (1) g. fodor gábor (3) gallai sándor (1) gallup (3) garancia (1) gát (1) gátlástalanság (4) gazdaság (5) gazdasági növekedés (1) gazdasági válság (1) gazdaságpolitika (6) GDP (1) gerbeaud liberalizmus (1) gergényi péter (1) gesztus (1) giró-szász andrás (1) giró szász andrás (9) goldenblog (1) göncz árpád (2) gondolatmankó (4) Goodfriend (1) google pártfigyelő (1) görög válság (1) granasztói györgy (1) gulyás gergely (1) gúr nándor (1) guvernamentalista felfogás (1) gy. németh erzsébet (1) gyarmat (1) gyávaság (1) gyenesei istván (1) gyöngyöspata (2) győzelmi stratégia (1) győztes (1) győzteshez húzás (2) gyűjtőpárt (2) gyurcsány ferenc (49) Gyurcsány Ferenc (1) habonyizmus (1) Habony Árpád (1) habony árpád (2) hack péter (1) hagenbach bischoff (1) hagyó miklós (3) hajdú péter (1) halasi endre (1) halmai gábor (2) harc (1) harmadik köztársaság (3) harrach péter (2) hasznos szavazat (1) haszon (1) haszonmaximalizáció (1) hatalmi harc (2) hatalmi kormányzás (2) hatalmi logika (1) hatalom (6) hatalomgyakorlás (1) hatalomkoncentráció (1) határon túli magyarok (1) hatékonyság (1) hatpárti vita (1) háttér (1) háttérvilág (1) havasiné orbán mária (1) hazaszeretet (1) házelnök (1) házmester (1) hegedűs lorántné (1) helyi politika (1) heti válasz (1) Heti Válasz (1) heves (1) híd (1) hideg polgárháború (2) hírblog (1) hír tv (1) hisztéria (1) hit (1) hitel (4) hitelesség (27) hitelszerződés (1) hiteltelenség (1) hit gyülekezete (1) Hódmezővásárhely (2) hoffmann rózsa (2) horn gyula (4) horn orbán vita (1) horthy miklós (1) horváth aladár (1) Horváth András (1) horváth csaba (3) horvátország (1) house of cards (1) hozzáértés (1) húsvét (3) identitás (2) ideológiai kulturális (1) ideologikus (1) időhúzás (1) időközi választás (3) időzítés (1) igazság (1) igazságszolgáltatás (2) ígéret (2) ígéretek (1) illékonyság (1) illiberális demokrácia (2) illúzió (1) imázs (2) imf (12) információ (2) ingatlanadó (1) inkubátor (1) inkumbencia (1) inkumbens hatás (1) instabilitás (1) internet (1) intézet (1) intézmények (2) ipsos (2) irak (1) irány (1) irracionalitás (1) isaura effektus (1) james carville (1) james combs (1) jász nagykun (1) javaslat (1) jávor benedek (3) Jávor Benedek (1) jegybank (1) jelkép (1) jelölés (1) jelöltállítás (3) jobbik (76) Jobbik (1) jobboldal (10) jobboldali (2) jobboldali kétpártrendszer (1) jogállam (1) jogállamiság (1) jóléti állam (1) jóléti rendszerváltás (1) jövő (3) jövőkép (1) juhász ferenc (1) juhász oszkár (1) káli sándor (1) kampány (11) kampánycsend (1) kampánytéma (1) kampánytsratégia (1) kapituláció (1) karácsony gergely (3) Karácsony Gergely (1) karakter (2) karakter (ön)gyilkosság (1) karantén (2) karizma (2) katasztrófa (1) katolikus egyház (1) katona (1) katonai szerepvállalás (1) katona béla (1) katona kálmán (1) kaufer virág (1) kdnp (10) keller lászló (1) kényszerpálya (1) képviseleti demokrácia (1) képviselő (2) képviselői eskü (1) kerekasztal (1) kerekasztal tárgyalások (1) kerék bárczy szabolcs (2) keretezés (1) kéri lászló (1) kétfarkú kutya párt (1) kétfejű ellenzék (1) kétharmad (26) kétharmados törvények (1) kétkamarás parlament (1) kétpártrendszer (2) kettős állampolgárság (3) kettős beszéd (2) kettős mérce (2) kiábrándulás (1) kiadácsökkentés (1) kiadáscsökkentés (1) kihelyezett kormányülés (1) kína (1) kirekesztés (2) kisebb parlament (1) kísérlet (1) kispártiság (1) kiss péter (1) kiss viktor (1) kis pártok (3) kitartás (1) kitiltás (1) kitiltási botrány (1) kitta gergely (1) kiválás (1) klein ödön (1) koalíció (1) koalíciós vita (1) kóczián péter (1) kognitív disszonancia (1) kóka jános (2) Kolláth György (1) kolontár (1) költségvetés (6) költségvetési tanács (1) kommunikáció (15) kommunikációs (1) kommunikációs hiba (1) kommunikációs paradigma (1) kommunista (1) kompetencia (4) konferencia (1) konfliktus (3) kongresszus (1) konrád györgy (1) konstruktív bizalmatlansági indítvány (1) konszolidáció (4) konszolidált gazdaság (1) kónya péter (1) konzervatív liberális (3) koordinált indulás (2) kordonbontás (1) kormány (2) kormányalakítás (8) kormányfő (2) kormányfő csere (1) kormánypárt (1) kormányprogram (4) kormányszóvivő (1) kormányzás (1) kormányzati teljesítmény (2) kormány ellenzék (1) körmend (1) körösényi andrás (2) korrekció (2) korrupció (8) korzenszky richárd (1) kósa lajos (4) kötcsei beszéd (1) kovács árpád (1) kovács lászló (2) kövér lászló (11) következetesség (2) következmény (2) közbiztonság (1) közgép (2) közhangulat (1) közjog (1) közlekedés (2) közösségi média (1) közös jelöltállítás (1) közös lista (3) közpénz (1) közszolgálati televízió (1) köztársasági elnök (3) közvélemény-kutatás (9) közvélemény kutatás (15) közvélemény kutatások (1) közvetlen elérés (1) kremlinológia (1) krizsó szilvia (1) kronen zeitung (1) kubatov gábor (2) kudarc (3) kukorelly endre (1) külpolitika (1) kultúrharc (1) kultusz (1) kumin ferenc (1) kuncze gábor (4) kurzusépítés (1) küszöb (1) kvázi kétpártrendszer (3) l. simon lászló (1) labdarúgás (2) lak (1) lakner zoltán (1) lakoff (1) lamperth mónika (2) lánczi andrás (3) lánczi tamás (1) lánczos vera (1) láthatósági küszöb (3) látogatás (1) latorcai jános (1) latorczai jános (1) lázár jános (23) legalitás (1) legenda (1) legfelsőbb bíróság (1) legitimáció (2) legitimitás (4) leminősítés (1) lemondás (7) lendvai ildikó (5) lengyelország (3) lengyel lászló (2) lengyel minta (1) lengyel választások (1) lettország (2) levél (1) liberális (3) liberalizmus (1) lijphart (1) lista (1) litvánia (1) lmp (69) lmp jobbik csalodas ketpartrendszer uj jobboldal uj baloldal (1) logika (1) lojalitás (1) loppert dániel (1) lottóötös (1) luther (1) machiavelli (1) mádi lászló (2) mádl ferenc (4) magánnyugdíjpénztár (2) magánnyugdíjpénztárak (5) magyar (1) magyar bálint (1) magyar demokratikus charta (1) magyar liberalizmus (1) magyar narancs (1) magyar nemzet (4) magyar olajfa (3) majális (1) makay zsolt (1) makó (1) mandátum (1) mandiner (1) manipuláció (1) március 15 (2) Márki-Zay Péter (1) második forduló (6) második hely (1) matolcsy györgy (10) max weber (1) McCain (1) mdf (49) mdf szdsz (1) mdnp (2) meciar (1) mécs imre (1) medgyessy péter (4) média (7) medián (9) median (1) médiatörvény (2) media hungary (2) megállapodás (4) megbízás (1) meglepetés (2) megoldás (2) megszorítás (7) megújítás (1) megújulás (2) megyei jogú (1) menekültkérdés (1) mensa hungariqa (1) mérsékelt jobboldal (1) Mesterházy Attila (3) mesterházy attila (34) mesterházy ernő (1) mészáros tamás (1) mezőtúr (1) miép (1) miép jobbik (1) migráció (1) miklós árpád (1) milla (1) minisztercsere (1) miniszterelnök (2) miniszterelnök-jelölt (1) miniszterelnök csere (1) miniszterelnök helyettes (1) miniszterelnök jelölt (8) miniszterelnök jelölti vita (6) minőségi sajtó (1) miskolc (1) mkp (1) MNB (1) modell (1) módszer (1) molnár csaba (2) molnár oszkár (1) morál (1) morvai krisztina (2) moszkva (1) mozgalom (1) mráz ágoston sámuel (1) mszdp (1) mszmp (1) MSZP (1) mszp (104) mszp lmp együttműködés (1) mtv (2) munkáspárt (1) nagykoalíció (1) nagypártiság (2) nagy anna (1) nagy kép (1) nagy lászló (1) nagy tamás (1) NATO (1) NAV (1) navracsics tibor (20) negyedik köztársaság (1) németh miklós (1) német lapok (1) nemzetbiztonság (1) nemzeti bank (1) nemzeti egység (1) nemzeti együttműködés rendszere (2) nemzeti érdek (1) nemzeti konzultáció (1) nemzeti szuverenitás (1) nemzetközi (1) nemzetközi környezet (2) nemzetközi kritika (1) nemzetközi státusz (1) neokonzervatív (1) neoliberális (1) népszabadság (2) népszava (2) népszavazás (7) népszerűség (2) népszuverenitás (1) ner (1) nézőpont (5) nógrádi lászló (1) normativitás (1) novák előd (1) nyakó istván (1) nyerges zsolt (3) nyirő józsef (1) nyugat (1) nyugdíj (3) obersovszky péter (1) objektivitás (1) obstrukció (1) ökológiai tévkövetkeztetés (1) ökopárt (1) oktatáspolitika (1) október 23. (1) olajfa (2) oligarcha (1) ómolnár miklós (1) önállóság (1) önkép (1) önkormányzat (1) önkormányzati választás (16) önkormányzati választási rendszer (1) önkormányzati választás 2010 (2) önkritika (1) opera (1) orbán (1) orbán-nastase megállapodás (1) orbán-putyin megállapodás (1) orbánista (1) orbán kormány (4) Orbán Viktor (9) orbán viktor (114) őrkutya (1) Örményország (2) országértékelő (1) országgyűlés (1) országos lista (7) összeesküvés (1) összeférhetetlenség (1) összefogás (1) összefogás párt (2) őszinte (1) oszkó péter (1) őszödi beszéd (8) ötödik köztáraság (1) ovb (1) ózd (2) paczolay péter (1) paks (1) pálffy istván (1) palotaforradalom (4) pályázat (1) pápa (1) papcsák ferenc (1) paraván (1) parlament (14) parlamenti felhatalmazás (1) parlamenti felszólalás (1) parlamenti választás (2) parlamenti választás 2010 (43) parlamenti választás 2014 (6) parlamenti választás 2018 (9) parlamenti választás 2022 (2) pártfinanszírozás (2) pártharcok (1) pártosodás (1) pártosság (1) pártpolitikus (1) pártrendszer (11) pártrendszer koncentrációja (1) pártrendszer változása (1) pártszakadás (2) pénz (1) pénztárca (1) percepció (3) pesti sándor (1) pető iván (1) pintér sándor (4) plágium (5) pluralizálódó pártrendszer (1) pokol béla (2) pokorni zoltán (6) polgári magyarország (1) polgári platform (1) polgármester (2) politika (4) politikai (1) politikai (1) politikai bozótharc (1) politikai elemzés (11) politikai elemző (9) politikai elit (1) politikai erőtér (1) politikai érzék (1) politikai gondolkodás (1) politikai hasznosság (1) politikai haszonszerzés (1) politikai hiba (2) politikai inga (1) politikai innováció (2) politikai kormányzás (2) politikai korrekció (1) politikai közép (2) politikai logika (5) politikai napirend (1) politikai nyilatkozat (3) politikai stratégia (1) politikai szereplő (1) politikai színpad (1) politikai tér (1) politikai tudás (1) politikai vétó (1) politikai vezetés (1) politikai vita (1) politika elemző (1) politika tér (1) politikus (2) politikusi beszéd (2) politikusok (1) politológus (2) politológus védegylet (1) pólus (1) populizmus (1) pörzse sándor (2) poszt politikus (1) pozíciók (1) pozícionálás (1) pozsgay imre (1) po fi (1) pragmatikus (1) predomináns pártrendszer (1) prezidenciális (1) primary colors (1) probléma (1) problémamegoldás (1) prognózis (1) program (1) pszáf (1) pundit (1) punditokrácia (1) racionális (1) racionális választó (1) racionalitás (3) radikalizálódás (1) radikalizmus (1) radiszoci (1) radnóti sándor (1) recesszió (1) reform (4) regionális eltérések (2) regisztráció (2) régi új törésvonal (1) rekrutáció (1) rendőrség (1) rendszerellenes párt (2) rendszerkritikus (1) rendszerváltás (3) rendszerváltás forgatókönyve (1) republic (1) republikon (3) részvétel (2) réthelyi miklós (1) retkes attila (2) rétvári bence (2) rezsicsökkentés (2) rivális (1) riz levente (1) robert denton (1) robert fico (2) rogán antal (8) románia (2) róna dániel (1) röpirat (1) rudi zoltán (1) Safarov (2) sajóbábony (1) sajtó (1) sajtószabadság (2) salamon lászló (2) sávelhúzás (1) schamschula györgy (1) scheiring gábor (1) Schiffer András (1) schiffer andrás (9) schmidt mária (1) schmitt pál (20) schmuck andor (1) selmeci gabriella (1) selmeczi gabriella (1) semjén zsolt (3) seres lászló (1) siker (5) sikerpropaganda (1) Simicska Lajos (2) simicska lajos (3) skorpió (1) slota (1) söjtör (1) sólyom lászló (11) somogyi zoltán (3) sportújságírás (1) stabilitás (1) stabilizáló apátia (1) stadion (2) state capture (1) steiner pál (1) stílus (1) story (1) strabag (1) stratégia (20) stratégiai szavazás (1) strukturáló dimenzió (1) stumpf andrás (1) stumpf istván (6) süveges gergő (2) szabadelvű konzervatív (1) szabolcs (1) szabó albert (1) szájer józsef (2) szakadás (2) szakértő (1) szakkommentátor (1) szakszervezet (1) szalai annamária (1) szanyi tibor (2) szápár (1) szász károly (1) szavazás (2) szavazások (1) szavazatmegosztás (2) szavazatszerzés (1) századvég (11) szdsz (20) szeged (4) szegedi csanád (2) szegénység (1) székely péter (1) székely zoltán (1) szekeres imre (2) szekértábor politika (1) szelekciós pontok (1) szélsőjobboldal (3) szélsőséges (1) személyre szabott kormányzás (1) személyzeti politika (1) szepessy zsolt (1) szerbia (1) szerencs (1) szerep (1) szerepcsere (1) szerepfelfogás (6) szervezet (2) szijjártó péter (6) szíjjártó péter (1) szili katalin (8) szilvásy györgy (1) szimbolikus (1) szimbolikus politika (1) szimbólum (1) szlavofil (1) szlovákia (2) szlovák magyar viszony (1) szlovák választás (1) szlovénia (1) szociális kérdés (1) szociális népszavazás (1) szociálliberális (1) szolidaritás (2) szombathy pál (1) szonda (5) szonda ipsos (1) szövetségi politika (4) sztálingrád (1) sztereotípia (1) sztereotípiák (1) szubjektív vélemény (1) szűrös mátyás (1) szuverenitás (1) tábor (1) taktika (1) taktikai szavazás (2) támogatás (2) támogatottság (3) tanácsadás (1) tanácsadó (1) tandíj (1) tárcatükör (1) tárgyalás (5) tárgyalástechnika (1) tárki (8) tarlós istván (9) társadalmi szerződés (1) társadalmi támogatás (1) tekintély (1) teljesítmény (2) területi lista (6) területi listák (2) tervezés (2) tét (3) tétényi éva (1) tét nélküli választás (2) tévedés (1) tévéostrom (1) tiszavasvári (2) tisztelet társasága (1) titkos (1) többpártrendszer (1) többség (1) többségi demokrácia (4) Tocsik-ügy (1) tocsik márta (1) tojástánc (1) tőkés lászló (1) tőkés rudolf (1) tölgyessy péter (7) toposz (1) töredékszavazat (2) törésvonal (1) torgyán józsef (2) torgyán kisgazda (1) torkos matild (1) törvényjavaslat (1) torzítás (1) trafik (1) trianon (1) tulajdonos (1) túlélési stratégia (1) túlhatalom (1) tüntetés (4) tusnádfürdő (1) tv2 (1) tv3 (1) ügybirtoklás (3) ügyészség (2) ügynökkérdés (1) újfasiszta (1) ujhelyi istván (1) újraválasztás (1) új alkotmány (1) új baloldali párt (1) új párt (2) új pártok (4) uj péter (1) ülésrend (1) ungár klára (2) uniós csúcs (1) ünnepi beszéd (2) ünnepség (1) USA (2) utódlás (1) utólagos normakontroll (1) utópia (1) vágó gábor (1) vagyonadó (1) vákuum (1) választás (2) választási együttműködés (2) választási eredmények (3) választási esélyek (5) választási hibák (1) választási kampány (1) választási műsor (3) választási rendszer (16) választási részvétel (6) választási törvény (1) választás időpontja (1) választó (3) választói reakció (1) választók (1) valence issue (1) valóság (2) valóságértelmezés (2) valóságérzékelés (1) valóságmagyarázat (2) valóságshow (1) válság (7) válságadó (3) válsághelyzet (1) válságkommunkáció (1) váltás (1) váltógazdálkodás (1) váltópárt (3) változás (4) változtatás (1) valutaalap (3) várakozás (1) várakozások (1) varázstalanítás (1) varga mihály (7) városok (1) varsói gyors (2) vastagh pál (1) veiszer alinda (1) véleménykülönbség (1) Veszprém (1) veszprém (1) vétó (3) vezetés (1) vezető (2) videóblog (1) viktor (1) visszalépések (2) visszatérés (1) vitányi iván (1) vízió (1) vizsgálóbizottság (1) voks10 (1) voks2010 (1) volner jános (1) voluntarizmus tere (1) vona gábor (15) vörösiszap (1) vörösiszap katasztrófa (1) warvasovszky tihamér (1) war room (1) wittner mária (1) xiii. kerület (1) zagyva györgy (1) zanzibár trükk (1) zapadnyik (1) záróra (1) zászlóégetés (1) zsákmányelv (1) zsákutca (1) zsinka lászló (1) Címkefelhő
23:17

Ma adtam egy rövid interjút a jövő héten megjelenő Barikád című hetilapnak. Sejtem, hogy sokaknak (innen is és onnan is) nem tetszik majd a megjelenésem a lapban, ezzel kapcsolatban azonban elég határozott a véleményem: ha kérdeznek, ráadásul érdekes dolgokról és még bele is fér az időmbe, akkor szívesen válaszolok. Nem szeretem a hangos elhatárolódást, a nyilvános fintorgást és a látványos kivonulást, felesleges magamutogatásnak és öntúlértékelésnek tartom, mint ahogy demonstratív aláírásgyűjtésekben – egy kivétellel – sem vettem részt soha.  Nem kell nekem egy lap minden szavával egyetértenem ahhoz, hogy az amúgy udvarias megkeresésükre válaszoljak: akár a 168 Óráról, akár a Demokratáról, akár éppen a Barikádról van szó. Más kérdés, hogy cikket valószínűleg egyikbe sem írnék – lásd a 0. bejegyzést -, de miért kellene megtagadnom a párbeszéd lehetőségét bárkitől, aki nem az életemre tör, csak interjút kér.

De nem erről akartam írni, hanem a témáról, ami pedig nem volt más, mint a közvélemény-kutatások politikai szerepe. Nem szeretném előre kifecsegni az interjút (hiszen akkor, ugyebár, ki venné meg a lapot...), csak egy rövid részt idézek belőle, vagyis magamból: „A kutatások – pontosabban azok interpretációi - ettől függetlenül valóban alkalmasak a befolyásolásra, nem véletlen, hogy az embernek többször az az érzése, hogy bizonyos adatok nyilvánosságra hozása – az időzítés és a magyarázat is - politikai célokat szolgál. Sajnos a közvélemény-kutató szakma az utóbbi években nem bizonyult elég összetartónak, következetesnek és kizárólag a szakmaiságnak elkötelezettnek, hogy ezek a kételyek ne legyenek okkal megfogalmazhatók. (…) gyakran tapasztalom, hogy a valódi adatokkal valóságos bűvészkedés zajlik: ebben az értelemben nem a kutatás, hanem az ismertetés az, amely időnként a politikai küzdelem része.”

A világért sem szeretnék úgy tenni, mintha az én szakmám jobb állapotban lenne – sőt, pont azt állítom, hogy az eleve egzaktabbnak tűnő, számokkal dolgozó közvélemény-kutató társaság megítélése romlott le a véleményeket hangoztató, pártosnak gondolt, gyakran politikai céloknak alárendelt elemzőkéhez. Tapasztalataim szerint a legtöbb ember szkeptikus a kutatási adatokkal kapcsolatban, ami persze nem feltétlenül baj, hiszen erre a kétkedésre a gyakran előforduló politikai manipulációk miatt szükség is van. Mégis jó lenne, ha maradnának azért hiteles helyek, vagy ha erre nincs igény és lehetőség (ami nagyon szomorú lenne), akkor legalább tudja mindenki, hogy kit tisztelhetünk az egyes mérések mögött. Jó példák vannak: az USA-ban a média képes elkötelezettségükre büszke demokrata és republikánus közvélemény-kutatókat szerepeltetni – gondosan ismertetve kötődésüket -, s így aztán a választó fejében elválhat egymástól a mért adat és annak időnként politikailag motivált magyarázata. Aki pedig semleges, kívülálló kíván maradni, az méréseiben és magyarázataiban is nagyon korrekt lesz, mert a nyilvánosság egy pillanat alatt leleplezi a hamisságot.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://torokgaborelemez.blog.hu/api/trackback/id/tr531707971

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Fideszfigyelő: Új csúcs a (Párt)Nézőpont Intézetnél 2010.01.28. 09:26:46

Avagy, hogyan mérjünk négyszeres nézettséget, s beszéljen még többről a polgármester és korábbi történetek.    Az ezüsthajós Káel Csaba rendezte Pécsi EKF megnyitóval nem volt különösebb bajunk, leszámítva, hogy sokalltuk az érte a 80 milliót...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

JámborAndrás · http://magyarinfo.blog.hu/ 2010.01.27. 23:52:22

Igazából, hihetelen a különbségek amiket mérnek, persze egyrészt, függ a kérdés minőségétől, és attól melyik kutató csinálja, hihetelen, hogy a közvéleménykutatók felé is müködik a pártpreferncia.

JámborAndrás · http://magyarinfo.blog.hu/ 2010.01.27. 23:53:22

A kis pártokat pedig folyamatosan alulmérik, ennek egyébként mi a pontos oka?

T. D. · http://horthy-mitosz.blog.hu/ 2010.01.27. 23:54:56

Jó lenne, ha Magyarország ilyen hely lenne. Az első bekezdés elsőre kicsit "furcsa" volt, bár értem a funkcióját.

nekend · http://www.jtauto.hu 2010.01.28. 00:00:45

Azért az szembeötlő, hogy milyen sokáig taglalja a posztíró azt, hogy miért adott interjút a Barikád című lapnak, ez nekem magyarázkodásnak tűnik, és mintha a Barikád nevű lap rosszat jelentene, pedig nem! Szerintem semmi felháborító nincs ebben, sőt nagyon is jól tetted Gábor, hogy nyilatkoztál, legalább te legyél pártatlan, ha már nagyon sokan nem tudnak azok lenni a médiában.

A másik pedig az, hogy engem hidegen hagyott minden közvélemény kutatás, egyszerűen nem tudott sose befolyásolni.

kalamáris (törölt) 2010.01.28. 00:01:28

Csatlakozom, Török Gábor a "normális Magyarország" egyik utolsó képviselője. (Bár ezt akifejezést is sajnos elcsépelték az elmúltévekben).

gossage 2010.01.28. 00:04:27

1.Miert nem lehet adni interjut a Barikadnak vagy barmi mas lapnak aki kivancsi a velemenyemre-erthetetlen
2. Miert van az ma Magyarorszagon hogy hiteltelenne valnak partok,szervezetek.a kozvelemenykutatok es ....az orszag
3.Miert nincs semminek kovetkezmenye...ha valaki egy partra azt josolja es ez a szakmaja,hogy 6 szazalek es eler a valasztason 15vag 17% az miert josolhat megint es megint.....

Viktus 2010.01.28. 00:10:27

Tavaly óta nem sokat számítanak ... idén is egy nagy égés van kilátásban a számukra. :D

lmpslany · http://lmpdunakanyar.blog.hu 2010.01.28. 00:11:02

Nagyon kíváncsi lennék, hogy lehet az, hogy rendre egy-két százalékra mérték anno az MDF-et, SZDSZ-t (mondjuk 2006-ban), és mégis mindkét párt megugrotta a lécet. (És persze az LMP-t is ennyire mérik most, akkor miért nem létezik?) Vagy, hogy miért mérnek 8-at a Jobbiknak, aki hat hónapja tényszerűen 15-öt kapott. És miért van az, hogy ha az egyes intézetek közötti különbséget nézzük, mindig ugyanabba az irányba lejt a pálya. El tudom képzelni, hogy egyszerűen a módszer okozza a különbséget, csak azt nem, hogy ha ez nekem feltűnt, akkor a kutatóknak miért nem, és miért nem is akarják javítani a modellt?

[Sven] 2010.01.28. 00:15:06

Nekem a kedvencem, mikor egyszerre publikálnak két felmérést, mondjuk a Medián és a Századvég adatait, és egymáshoz viszonyítva homlokegyenest az ellenkezőjére jutottak (pl. egy adott párt erősödött / gyengült). Az ilyen esetekben látszik, hogy mennyire nagy fenntartással kell ezeket kezelni, de ha meg ennyire csak "nagyjából" eredményeket kapunk, akkor nem sok értelme van az egésznek. Ilyen szinten mindenki képes maga is megtippelni az aktuális állást.

gossage 2010.01.28. 00:16:20

A legnagyobb problema veluk,hogy megkerdeznek valamirol,te elmondod a velemenyedet es utana gyakorlatilag meghamisitjak es sajat kepukre formaljak azt amit mondtal.....bar ebben nagy gyakorlatunk van lasd az Ingatlanado eltorlese...nagy siker minden oldalon,meg a kormany is ugy magyarazza,hogy siker volt a hatarozat.
Egy dologgal nem szamolnak..az emberek nem butak

JámborAndrás · http://magyarinfo.blog.hu/ 2010.01.28. 00:16:53

@óvadóc: Az LMP létezik ellenben a normális média nem.

Tessék ezt olvasgatni elég sok a hír rajta.
lehetmas.hu/
Persze ha csak az indexről meg a két nagy tévéből tájékozodunk nem jön át az LMP.

radiris 2010.01.28. 00:17:28

De most tényleg: kit érdekelnek a közvéleméynkutatások? Ki veszi őket még komolyan?

gossage 2010.01.28. 00:19:23

@Viktus: valakinek eges? szerintem semmi kovetkezmenye nincs,munkat megbizast kapnak,nem mennek tonkre....hiszen a gazdajuk ujbol ad nekik megbizast,felelosseg nelkul lehet dolgozni es okoskodni

ezert ok nem igy elik meg hanem ugy hogy milyen jol belottek a szamokat es csak a trendeket jeleztek

bocs az ekezetek nelkuli mondatokert

Viktus 2010.01.28. 00:28:28

@weisz manfréd huba:

Csak érted az emberek már csak olyanok, hogy nem az lmp oldala a kezdő lapjuk, hanem index, origo ... ott meg semmi olyat nem produkálnak amivel szerepelhetnének.

@gossage:

A politikai megbízásokból nem tudom meddig élnek meg nem mindig lehet kiemelni milliárdokat a bkv-tól ... az üzleti szférában meg ilyen hasraütősdi kutatásokkal max. kiröhögtetik magukat.

Lehotai · http://kosztolanyidezsoter.blog.hu 2010.01.28. 00:28:31

mindenki tudja, hogy fizetett promóciók. akinek ismerőse is dolgozott valamelyik cégnél, azt is tudja, ki fizet és mennyit :-(

TuRuL_2k2 · http://maglyatuz.hu 2010.01.28. 00:29:33

@weisz manfréd huba:
Egyszerű, a kis pártokat nagyon nehéz mérni, abban a tartományban nagy a hibahatár.

Vegyünk egy 1000 fős kutatást! (Jellemzően ekkora mintát használnak a közvélemény-kutatók, de választások körül szoktak 3000-res mintán is dolgozni.) Itt 10 fő egy százalék. De ha már csak azokat vizsgáljuk, akik azt mondják, elmennének szavazni (kb. 5-600 ember), ott 5-6 fő az egy százalék. Míg a Fidesznél nem olyan nagy a jelentősége, hogy 300 vagy 310 olyan megkérdezett kerül be a (véletlenszerűen kiválasztott) mintába, aki rájuk szavazna, addig egy MDF-nél vagy LMP-nél ég és föld, hogy 15 vagy 25...

Viktus 2010.01.28. 00:31:53

@TuRuL_2k2:

Na meg itt keleten falun még nem láttam kérdezős embört ...

JámborAndrás · http://magyarinfo.blog.hu/ 2010.01.28. 00:34:06

@Viktus: Hát szerintem ez a kampányszámlás cucc pont olyan, és a BKV-s öltetük se volt rossz, nekem se a kezdőlapom csak a sajtólistán fenn vagyok, úgyhogy jönnek a hírek. A performanszaik meg tök viccesek.

@TuRuL_2k2: Valami ilyesmire gondoltam én is. Meg LMP-nél és Jobbiknál arra, hogy úgye ugyanabban a körben végzik akutatást, viszont ezzel talán elkötelezeté is teszik azokat akiket megkérdeztek, és ezért KVK-nál új pártnak nehezebb betörtni.

tony zionist 2010.01.28. 00:39:15

kb török gábor az egyetlen, aki így észbekapott, és képes volt ellenállni az elkurvulás kísértésének. hogy ez vmi megvilágosulás, vagy a többiekénél jobb felismerési képesség, az mind1.

sztem ez a pont pedig az lehetett, amikor a Bukás című film gyurcsányos paródiájában Balóval közösen megemlítették hősünket. ami ráadásul 'igaztalan' is volt. sztem Török Gábor meg Baló nem próbálták kimagyarázni a népszavazás eredményét, de ez a szösszenet értékéből nem vesz le semmit, vehetjük művészi túlzásnak is.

de a posztoló sztem ott ismerhette fel, hogy nagyon könnyen összemossák az embert másokkal és mások véleményével, és kurva könnyen elkönyvelik pártszolgálatosnak. de meglátásom szerint, Török Gábor azóa kínosan ügyel arra, hogy patikamérlegen kimért pártatlansággal elemezzen.

rájött, hogy 'húbazzegezekengembeskatulyáznakgyurcsanyistaelemzőnek" és akkor oda a hitelesség, ami a szakmáját tekintve igen fontos erkölcsi tőke, és kibaszott nagy versenyelőny a többi, már beskatulyázott mókussal szemben. sztem Török Gábort ma már minden politikai csoportosulás többnyire ténylegsen független, pártatlan szakértőnek tekinti. nem fideszesezikle balról, nem lehet legyurcsanyistázni sem.

nem úgy, mint másokat.

pl ha ezt a mráz ágoston sámuelt nézem meg a böszörményit, elkap az undor a magukat szakértőknek nevező demagóg nyikhajoktól. pontosan az az undor, ami elkap akkor is, amikor a 2006ban gyurcsánnyal egy ladikban csónakázó somogyit dávid eboláék bűntársaként látom.

vagy amikor a gyilokfürdőt üzemeltető üzletasszony leánykája, magyar kornélia szórja a demagógiát magából.

esetleg bugyik bernadett, aki immáron MSZP-s képviselő? ez az általa befutható pályaívek erkölcsi legalja. micsoda jellemtelen embernek kell lenni, hogy valaki, aki előtte évekig sikertelenül próbálta játszani a független elemzőt, 2009ben beáll a gané bűnözőpárthoz képviselőnek?

már az is gáz, ha egy sima mezei ember eljut oda 2009-2010ben, hogy na ő akkor belép az MSZP-be, mert mikor vállalja fel őket, ha nem most.

lakner meg hogy eltűnt...
Gábor, mi lett vele? te mint kolléga biztos tudod.

Viktus 2010.01.28. 00:39:31

@weisz manfréd huba:

Szervezzenek zöld gárdát vonuljanak fel az a tuti híradós szereplés ... a gagyi perfomansze, mint a hőmérős az a subba szintjét üti meg a médiánál. Na meg a népeket nem nagyon izgatja a globális felmelegedés, amíg a mínusz tízben a fél fizut tolják gázszámlára. A szavazó meg ilyen egyszerű elme.

A kampányfinanszírozósdi téma is elcsépelt.

clownfish 2010.01.28. 01:00:43

amúgy érdemes ám elolvasni is, hogy mi van azok alá a táblázatok alá írva... lehet, hogy akkor tetszenének is érteni, miért kapott 3% helyett 6-ot x párt.

clownfish 2010.01.28. 01:07:49

amúgy lehet, hogy mégsem kellett volna az lmp-nek nekirontani az mdf-nek... index.hu/belfold/2010/valasztas/tarki_fidesz_62_mszp_22/?rnd=819

kurucz · http://onlime.blog.hu 2010.01.28. 01:08:40

@TuRuL_2k2:
Hát ez nem egészen így van. Te a nagy- és a kispártok esetben is 10-10 főnyi tévedést veszel a mintában, miközben a valóságban e két esetben különböző a hibahatár.

Az igazság az, hogy mondjuk egy 1000 fős mintában ha egy pártra 30% jön ki, akkor az nagy valószínűséggel 27,2 és 32,8% közötti támogatottságot jelent. Míg ha 3% jön ki, akkor az 1,9 és 4,1% közötti értéket jelent.

Vagyis a nagy párt esetében +/-2,8 százalékpont, a kicsinél viszont csak +/-1,1 százalékpont a hibahatár.

Persze egy ekkora hibahatár is döntő jelentőségű lehet, ha egy párt támogatottsága az 5%-os küszöb környékén van. Emiatt a kisebb pártok esetében tényleg sokkal nehezebb dolguk van a kutatóknak.

A kispártok alulbecslése mögött viszont szerintem nem annyira a mérési hiba, sokkal inkább a rejtőzködő és bizonytalan szavazók félreismerése áll. Amikor a kutatók modelleznek, akkor a pártpreferenciájukat el nem árulókat is megpróbálják különböző szempontok szerint besorolni a pártokhoz. Mivel elég sok rejtőzködő és bizonytalan van, nagyon el lehet csúszni, ha ezeket a becsléseket rosszul végzik el. Ráadásul a kispártok egy része (MDF, SZDSZ) a nagyokhoz képest középen helyezkedik el, így jó esély van arra, hogy a bizonytalanok egy része az utolsó pillanatban ezek mellett dönt.

Az EP-választásnál például szépen látszott, hogy pár százaléknyi, egyértelműen az MSZP-szavazókhoz hasonlító (és ezért a becslések során jórészt oda sorolt) választó végül az MDF-re szavazott, amivel a modellek nem kalkuláltak.

JámborAndrás · http://magyarinfo.blog.hu/ 2010.01.28. 01:11:50

@clownfish: Az LMP nem nekiment az MDF-nek szerintem, mert semmi hazugságot nem álitott, emeltt nézd meg az adatfelvétel idejét.

Valószinüleg az LMP valahol2-3 %-ék között áll, és amit látsz az a hibahatár.

Bubba Washington 2010.01.28. 01:25:24

off kérdés: nem lehetne egy kicsit szebb tipográfiával és olvasóbarátabb tördeléssel megspékelni ezt az amúgy érdekes blogot?

nyomasek_bobo · http://sopron.e-cafe.hu 2010.01.28. 01:43:20

@TuRuL_2k2: @onLime:

A közvélemény-kutatások egyik fő baja, hogy az elkötelezett, középosztálybeli szavazókat egész egyszerűen nem találják otthon, mert dolgoznak munkaidőben. Minden közvélemény-kutatónak elő van írva, hogy kiket kérdezzen meg. Ez a lista összességében életkor, nem stb. szerint kifejezi a mai magyar lakosságot. De amíg egy már választókorú tanulót vagy egy nyugdíjast könnyen elérsz otthon, addig a középosztály dolgozik és nem ér rá. A kis pártoknak pedig főleg ők a szavazói (SZDSZ, MDF, LMP). Ezért pl. országosan sokkal kevesebb 30-40 éves férfi válaszadójuk lesz, mint mondjuk 65 év feletti. Azaz felül kell súlyozni bizonyos válaszadókat. Itt az első lehetőség a csalásra.

Másodszor a kérdés feltevése is sokat számít: egy listáról kell kiválasztani a pártot, vagy magától ad választ. Általában a nagy pártokat jobban ismerik, ezért a spontán válasz őket erősíti. Ha listából választanak, ott meg a sorrend számít. Minél hátrább van, annál valószínűbb, hogy el se jutnak odáig a válaszadók. Vagy egyáltalán benne van-e a párt a felsoroltak között, amiből kérdeznek.

Gabbesz 2010.01.28. 01:51:58

Turul: Fogalmad nincs a statisztikáról, nincs is miről vitatkozni veled, amig nem ásod magad bele mélyebben a témába.
weisz manfréd huba:
Az LMP a világ legtöketlenebb bandája. Amikor meghallottam a létezésüket, megörültem, mert nagyon elegem van a jelenlegi politikusokból. Aztán szépen lassan rájöttem, hogy az LMP SEMMI, DE SEMMI programmal, szervezettel, önálló politikusokkal nem rendelkezik.

Môžeš mi pomôct'? 2010.01.28. 01:55:46

Ha én cirkuszba megyek, azt egy dologban biztosan teszem. Tudom, hogy a csávó VALÓJÁBAN nem fűrészeli ketté a csajt.
Namost az indexcímlap két izomtibor (jó, az már lejárt) nyelvészjózsi, vagy vegyészferi (nem AZ a Feri:)) vagy mi van most, (m.gyar?) közé betehet bármit, az ugyanaz a showbiz, ugyanaz a cirkusz, ugyanaz a porond - ki ne lenne szkeptikus ELEVE?
(Itt lép fel a kétfejű gyík, a világító panda, Török Gábor, t.rdai józsi, és a cunami. Tessék csak tessék! Folyvást, csak folyvást!)
Tudjuk, hogy trükk, és aki ezen a platformon másra vágyik az hülye, és bár lehet, hogy amúgy jobbat érdemel, mindenesetre ezt kapja.
Plusz amíg nem fizet érte, addig naná, hogy nem fogja megbecsülni. Viszont fizetni meg nem fog. Már az indexért. Elemzésekért (ha máshonnan nem, hát...:) a... hírekből :) tudjuk, hogy) igen.

Szekuriti Blogger. · http://szekuriti.blog.hu 2010.01.28. 02:05:59

Jah, a közvéleménykutatók.. a jobbikot kihozzák 7%-ra. Persze, mert megkérdenek telefonon 1000 embert. Akkor miért nem mennek ki egy-egy elcigányosodott településre, ahol egy egész falu szavaz a Jobbikra csak azért, mert nem tesz senki semmit a védelmükben így az egyetlen megoldást hirdető pártra szavaznak.

nehülyéskedj 2010.01.28. 05:30:09

Arról nem is beszélve, hogy egy-két nagyon elkötelezett kérdező (esetenként még feldolgozó is), komolyan tudja befolyásolni a végeredményt. Minden ellenőrzés ellenére.

Tudom miről beszélek. Évek óta ezzel (is) foglakozom.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 06:00:44

@weisz manfréd huba:
Az RTL késő esti híradó lehozta a kampányszámla-hírüket...

Mellesleg elég érdekesen nyitották, mivel úgy utalták róla a 3 milla nyomdaköltséget, hogy (ott a honlapon) MÉG NINCS (nem volt?) semekkora induló bevétel rajta!
Ez így elég gáz.

Mint az a karácsonyi szövegük is, hogy a többi párt "nem igazán" válaszolt a számlanyitási felhívásukra.
Nekünk pl. nem is küldtek ilyet...

((CC: Valódi változás kell IDE!))

kis kály (törölt) 2010.01.28. 06:27:19

A LáMaPártnak nincs egyetlen arca se. Tegyük hozzá: tiszta szerencse, így talán legalább nem jut be ez a szélsőséges, SZDSZ-klónszörnyszülött.

kis kály (törölt) 2010.01.28. 06:31:47

@Szekuriti Blogger: Nem csak a cigánybűnözés van itt kérlek, hanem az is, hogy az egyetlen nagypárt bement a szélsőséges liberális középpárt csapdájába és a kampány a nyugdíjasokról szól. A fiataloknak, középkorúaknak nem tudnak mit kínálni, mi több, nem is érdekli őket. Lehet, hogy a fidesz sokat nyer most a nyuggereken, de középtávon már sikerült magára haragítani a nyugdíjas kor alattiak egy részét. Majd csak nézd meg, hol csapódnak ők le (tőlem is lesheti a fidesz most már, hogy egyéni jelöltjére szavazzak, kapja azt csak meg a jobbikos, számít a töredékszavazat is, sok kicsi sokra mgy ....)
Betelt a pohár ezzel a nyugdíjas húzással, elég volt, vége.

fromdtod 2010.01.28. 06:47:15

@Szekuriti Blogger: Az összes cigány a jobbikra fog szavani egy elcigányosodott faluban???? Miről beszélsz te kis biztonságiőr?

kis kály (törölt) 2010.01.28. 06:51:08

@fromdtod: Látom, nagy szocifan vagy. Nektek olcsóbban adom a bőröndöt.

Orbán Castro Rákosi Viktor , "itt az idő" elhúzni! 2010.01.28. 07:01:49

Az LMP nem hőzöng, bunkóskodik, magamutogat mint a 4 leszerepelt párt.

Azokra már nem szabad többet szavazni!
A nevük szerint is másképp politizálnak.

Azért a megismertetési kampányuk egyelőre nagyon gyenge, ezen azonnal változtatni kell. Reagálni kell rögtön a hírekre, hogy képben legyenek.

Azért meglepetést fog okozni, mert tényleg más kell!

bastian 2010.01.28. 07:24:52

A Jobbikra kijött eredményekből levonják mindig a 3%-os hibahatárt, az összes többihez meg hozzáadják.
Ez egy megegyezés a kizárólag zsidó kézben lévő közvéleményhamisítóknál.

kitvalasztanal.hu - Választási tippért notebook! · http://www.kitvalasztanal.hu 2010.01.28. 07:39:33

Nem hiszem, hogy mentegetőzni kellene a Barikád miatt.Ott dolgozni, azt az ideológiát vallani már adna rá okot, de ugye erről szó sincs :)

@Viktus: Telefonon kérdeznek :)

Tudom javasolni, hogy gyertek hozzánk szavazni tippelni. garantáltan manipuláció mentes. Garantáltan véletlenszerű a minta :) Már csak a 3000 felhasználó hiányzik...
www.kitvalasztanal.hu

lüke 2010.01.28. 07:58:26

Sajnos sok a möchtegern és az önjelölt,ebben a szakmában is.
A mai sokkoló:
Tárki: Fidesz 62, Mszp 22
Ez arra buzdít: változtasd meg!
De az előrejelzés olyan ,mint a futurológia-itt megírtam már egy kissé vulgáris kommentben - csak vélt és álmodott:) adatok.
Az Ön első bekezdése tükrözi a mai helyzetet .Szabadkozni kell ,ha interjút ad egy lapnak, mert a nyilatkozó nem odavaló/jobbos-e vagy balos-e/
Éppen ez lenne a lényege egy párbeszédre épülő , a jószándékot és a kritikát elfogadó rendszernek: bárhol lehet publikálni, nemhogy bírálni.
Ilyen szabadkozó sorokat vajon pl . a Liberation-ban le lehetne -e írni a nevetség tárgya nélkül?

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.01.28. 08:10:28

"A világért sem szeretnék úgy tenni, mintha az én szakmám jobb állapotban lenne"

mi az a szakma, ez engem érdekel?

Viktus 2010.01.28. 08:15:11

@kitvalasztanal.hu - Tippelős választási oldal:

Szerintem többféle verzióval ügyködnek.
Anyámnál egyszer volt ilyen pártreferenciát mérni Szonda Ipsostól ott egy úriember volt laptoppal ...

@bastian:

Zsidózást lehetne hanyagolni.

@weisz manfréd huba:

Az LMP sehol máshol nem létezik, mint egy-két nagyvárosban, ahol van az egyetemen bölcsészkar na meg budapesti kerületek, és az internet. Nálunk a megyében kizárt , hogy egyáltalán bármilyen jelöltet tudnának indítani. Szerintem max. Budapesten tudnak összeszedni elég kopogtatót meg mondjuk Szegeden ...

pusztairénszarvas 2010.01.28. 08:34:44

Kedves Gábor, élvezettel szoktam olvasni a bejegyzéseidet, de ez most nem sikerült. felteszem, hogy nem volt rá időd. Az alapgondolatával persze egyetértek, de pár dolog csúszik benne, lehet, hogy nem olvastad el, mielőtt publikáltad. Két dolgot érdemes lett volna mindenképpen szétválasztani. Egyrészt azt, hogy a piacon működő közvéleménykutatók mellett most már több, pártok hátterében működő "kutatóintézet" is előjön közvéleménykutatással. a gubancok egy része tőlük jön. A másik, hogy a kutatási eredményekkel többnyire a sajtóban találkozunk tendenciózus címekkel. Ehhez nem mindig van köze a közvéleménykutatóknak. Ezen a szofisztikációs szinten, ahogy ezt leírtad, ez kizárólag a közvéleménykutatók diszkreditálására alkalmas. Ez derül ki a kommentekből is. Hogy az eredményeket lehet politikai manipuláció céljaira használni, az önmagában talán akkora közhely, hogy nem illeszkedik az elemzéseid közé, amelyeket mint mondtam, élvezettel szoktam olvasni.
Az egy külön történet, hogy persze, mindenki annak ad interjút, akinek akar. Mindenkinek saját erkölcsi diszpozíciója határozza meg, hogy mit legitimál. De azért az én fülemnek a 168 Óra és a Demokrata vagy a Barikád együttes említése különös. Rég nem volt a kezemben Demokrata, de még világosan emlékszem azokra az időkre, amikor (hogy a témádnál maradjunk) külön oldalon közölték a saját közvéleménykutatásaikat, amik szerint a MIÉP középpárt volt...

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2010.01.28. 08:39:27

@Viktus:

Én meg errefelé ittenség Budán nem láttam még kérdezős embert.
Lehet, hogy nem is léteznek, csak egy ikszelőember húzogatja a strigulákat egy irodában.

subabubba 2010.01.28. 08:39:46

Szerintem meg baromira fontos, hogy kit teszel elfogadhatóvá a megjelenéseddel.Olyan párt, ami nem demokratikus kijelentésekkel éri el a népszerűséget nem kell, hogy tőled meg a legitimitást gyűjtse be. Szted hány ember számára jelentesz hiteles politológust? És mit jelent, ha a te arcodat látják egy kiadványban? Ezek nem racionális, hanem emócionális dolgok, ezt neked is értened kell, hiszen a politika nagy részben az. Az a párt aminek a vezetője az EP választási sikerüket úgy kommentálja, hogy "úgy nyertek az SZDSZ-el szemben, mint a palesztín parittyás gyerekek az izraei harci helikopterekkel szemben" azokat nem kell legitimizálni mert kódolt nyelven zsidóznak és Koppánykodnak.

érdeklődő 2010.01.28. 08:42:12

Hiányolom a posztból a közvéleménykutatások közvéleményformáló szerepéről szóló vélekedést. Pl. Egy századvégnek, aki nem vádolható bolsevik érdekközösségvállalással, nyilván az a célja, hogy maximálja a fideszre való szavazók számát...?

Ehhez mi a legjobb mód? Totális nyereséget "mérni" a fidesznek, így elbizonytalanítva a maszop szavazókat, miszerint, "minek menjek el szavazni, úgyis a fidesz nyer..." , avagy felpiszkálni a még alvó ( mert tételezzük fel, hogy van ilyen is ) fidesz szavazókat, és folyamatos csökkenést "mérni" a fidesznek, ezzel buzdítva a jobboldali álomszuszékokat, hogy ébresztő, még a végén megint a szocik nyernek/megakadályozzák a hatékonyság előfeltételét, a 2/3-ot.

Ugyanez a kérdés feltehető a bolsevik közvéleménykutatókkal kapcsolatban, mert szerintem nem egészen nyílvánvaló, hogy azzal tudják a közvélekedést-választói aktivitást stimulálni, ha folyamatos fidesz-diktatúra -2/3-ot mérnek.

Ezekre a lényegileg pszichológiai kérdésekre milyen válaszokat ad a politológia? ( Ha feltélezzük, hogy létezik bolsevik és fasiszta, vagy ezek valamelyikével érdekközösségben lévő közvélyeménykutatás. )

is 2010.01.28. 08:43:44

a közvéleménykutatáókkal így 20 év után az a helyzet, hogy az elméleti modelljeiket igazán módosíthatnák már az elmúlt 10+ választás (5ogy, 5önk, népszavazások) tényszerű adataival. eddig már 4-szer alámérték az MDF-et. most mi a faszért írnak megint kevesebbet, mikor Bokros kormányfősége meg 15%? a Jobbik is elérte a 15%-ot, most 6-8-at írnak neki.

de ha ők nem teszik meg, akkor legalább tegyük meg mi. 2002: MINDENKI +6% FIDESZ, kivéve Medián: döntetlen. 2006: mindenki FIDESZ lista győzelem. 2009: mindenki 14-15 FIDESZ hely, Jobbik nem jut be. én azt látom, hogy a FIDESZ-t tendeciózusan túlmérik. nem érdekel az oka, de mivel látható tendencia, ezért én mindenhonnan leveszek.

a legutolsó Nézőpontos felmérést meg nézzétek meg. az a bűvészkedés csúcsa (szerintem Gábor nem véletlenül írta meg most ezt a posztot). a parlament nem a bemért, hanem a bemért + saccolt potenciáis szavazók alapján lett felrajzolva. érted, egy saccból kaptunk parlamentet. és persze az EU-n 56%-ot kapott FIDESZ-nek mennyi ez a szám? 54%, mintha nem tudná mindenki, hogy ez EU választás jóval protestebb mindenütt és mindenkor, mint az ogy, tehát az 54% az netto hazugság.

az, hogy folyamatosan a biztos választók alapján adják meg az arányokat, mikor 2002 óta tudjuk, hogy a rejtőzködők mennyire befolyásolják ezt, az színtiszta manipuláció. azt az adatot, hogy a FIDESZ max. 40%-on áll a teljes népességben, de általában inkább csak 35%-on, azaz majdnem ott, mint 2006-ban, azt még sehol sem láttam hangsúlyosan, értelmesen leírva. hogy itt az összes többi szavazó elbizonytalanítása sikerült a hülyenépszavazás és társai által, de a FIDESZ valójában ezzel semmit sem nyert, csak lett Jobbik, az sehol nincs leírva. de hát ha leírom, hogy Századvég-Nézőpont-Tárki (na, a Tárki is a 62-22-öt hozza), akkor ezen nincs mit csodálkozni.

Kalmár 2010.01.28. 08:51:11

@is: de általában inkább csak 35%-on, azaz majdnem ott, mint 2006-ban.

Na erre az ostobaságodra térjünk vissza a választások után......
Kicsit ciki, ha ekkora sületlenségeket írsz. Szar lehet a gyűlölettől nem látni az orrodig.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 08:52:35

@érdeklődő: "Ezekre a lényegileg pszichológiai kérdésekre milyen válaszokat ad a politológia?"

Van, aki azért jön IDE, mert otthon EZT látta ...
Van, aki azért jön IDE, mert otthon NEM EZT látta.
- na ennyit a pszihológiáról... 8Đ

((CC: Valódi változás kell IDE!))

Attila64 · www.sagaontour.ca 2010.01.28. 08:54:24

Ez a Barikád interjú még jól jöhet egyszer:

"Vádlott, mit tud felhozni a mentségére?

Tisztelt Bíróság!
De én interjút adtam az akkor még nem kormányzó párt újságának! "

:)

kitvalasztanal.hu - Választási tippért notebook! · http://www.kitvalasztanal.hu 2010.01.28. 08:55:32

@Viktus: Egert se felejtsd ki. Ne nem a nagyvárosok közül ;)
Engem csak telefonon zaklattak. Sikerült elérniük, hogy ismeretlen számra már nem veszem fel

íróDeákFerenc 2010.01.28. 08:58:55

"mint ahogy demonstratív aláírásgyűjtésekben – egy kivétellel – sem vettem részt soha."

Meg szabad kérdezni, hogy mi volt ez az egy kivétel? :)

na__most__akkor 2010.01.28. 08:58:59

1. Felejtsétek már el azt a szerencsétlen "százalékpont" kifejezést.
Olyan van, hogy százalék. Kis matematika. Nem baj, ha néhányan (sokan) nem értik.
Ugyanúgy nem értik, mint a reklámokban az xxx anyag FORMULÁJA (képlete) kifejezést, ami a reklám szerint HAT. A képlet leír, nem hat. A százalékpont meg egy szépen hangzó szó, amit a matematika nem ismer.

2. A közvéleménykutatók (jelentsen ez a kifejezés bármit) ugyanúgy pártfüggők, mint az alkotmánybíróság (ami definíció szerint pártfüggetlen lenne), a köztársasági elnök (aki definíció szerint pártfüggetlen lenne). Innentől kezdve nem tudom, miről lehet még beszélni.

3. Egy qrva szóval nem mondtam, MELYIK párt. Mind.

shogika 2010.01.28. 09:10:55

Szerintem a közvéleménykutatások habár elkészülnek, mégis meglehetősen torz adatot közvetít a közönség elé. Több ízben is tapasztalta, hogy az adatok torzak, amennyiben kérdezőbiztosok vannak, abban az esetben pedig úgy töktök ki ahogy kedvük kívánja.
A lényege az, hogy elferdítik avalós helyzetet.
Mindemellett sajnos a közvéleménykutatók ugyanolyan pártfüggők, mint a többi...... (had ne soroljam fel)

török gábor 2010.01.28. 09:12:39

@tony zionist: éppen most hallgattam Zolit a rádióban :)

török gábor 2010.01.28. 09:13:35

@Bubba Washington: már én is gondoltam erre, de nekem korlátos a technikai felkészültségem :)

is 2010.01.28. 09:15:41

@Kalmár: szar lehet, hogy semmi más érved nincs, csak személyeskedni. szar lehet, hogy mindenki csak elnézően mosolyog az ilyen beszólásokat hallgatva. általában is szar lehet, hogy a fejedben semmi nincs, csak az ilyen személyeskedésk alpári kifejezései.

2006-ban a FIDESZ 2 272 979 szavazatot kapott listán az első fordulában. 2008-ban a népszavazáson kapott kb. 2 400 000-et alacsonyabb részvételnél, de abban benne volt a Jobbik is, meg még ki tudja ki. 2009-ben kapott 1630 ezret, 36%-os részvételnél. 65%-os részvételre, és kisebb arányra (lásd protest) ez kb. 2 600 000 szavazat. a 2 300 ezerhez képest.

jó gondolkodást kívánok.

török gábor 2010.01.28. 09:16:51

@lüke: nem szabadkozásnak és mentegetőzésnek szántam, ahogy erre többen utaltak, hanem jó alkalomnak véltem, hogy elmondjam ezzel kapcsolatban a véleményemet. ígérem, hogy többször nem beszélek erről.

török gábor 2010.01.28. 09:18:14

@wmiki: szerintem a teljes mondatból azért kiderül - ha a blog más részén nem lett volna még egyértelmű.

prérifarkas 2010.01.28. 09:18:28

@na_most_akkor: Könyörgöm. Ha eddig 2% volt a párt támogatottsága, és most meg 4%, akkor hány százalékkal nőtt a párt támogatottsága? 100 százalékkal. És hány százalékponttal nőtt? 2 százalékponttal. Talán érzékelhető, hogy miért fontos a különbség.
Méghogy a matematika nem ismeri.

török gábor 2010.01.28. 09:20:33

@subabubba: pontosan erre az amúgy logikus véleményre gondoltam, amikor úgy döntöttem, hogy hosszabban írok a megfontolásaimról. szerintem egyetlen dolog fontos, hogy az ember mindig ugyanazt mondja, bárki kérdezi.

is 2010.01.28. 09:24:27

@is: még a biztonság kedvéért, ha még nem elég nyilvánvaló: 2600e az ~33%-a a teljes szavazó népességnek. a FIDESZ belső titkos maximális célja 3000e, az meg ~37%.

török gábor 2010.01.28. 09:25:17

@íróDeákFerenc: :) volt egy kezdeményezés a Petőfi rádióval kapcsolatban, azt írtam alá.

na__most__akkor 2010.01.28. 09:28:03

@prérifarkas:
"Méghogy a matematika nem ismeri."

CFR

Vénveterán 2010.01.28. 09:31:40

is 2010.01.28. 09:24:27

Arra azért felhívnám a figyelmedet, hogy fidesz valószínű, hogy legalább az egyéni körzetek 95%-át elviszi. Mivel nem egy nagy, hanem két közepes ellenfele van jelenleg, szemben a korábbi évekkel!

Ha nem az első, akkor a második fordulóban, mert erősen kétlem, hogy akár a jobbikosok fognak az mszp-re, akár az mszp-sek a jobbikra szavazni. (attól függően ki a 2. helyezett adott körzetben)
Innentől kezdve az 50% eléréshez(mandátumban) ~30% kell területi listán a fidesznek.

AlbaZen 2010.01.28. 09:32:28

Az interjúval nincsen semmi gond. Attól, hogy az ember elmondja a véleményét egy lapnak, még nem biztos hogy egyetért vele.

Török Gábor for president! Ha mindenki úgy állna a dolgokhoz, mint ő, már régen kimásztunk volna a gödörből szardobálás helyett.

Megérteni, hogy a másik mit miért gondol máshogy, mint mi, nem pedig magunkat magasztalni az egekbe, a másikat pedig lenácizni/kommunistázni/ vagy durvábbat.

eroica · http://fideszfigyelo.blog.hu 2010.01.28. 09:32:52

@török gábor: Azért ez már veszélyes politikai véleménynyilvánítás:

"Az ORTT közigazgatási eljárást indított a Magyar Rádióval szemben azért, mert szerintük az MR2-Petőfi Rádió nem teljesíti közszolgálati műsorszolgáltatási kötelezettségét.

Az igazi közszolgálat a lakosság valamennyi rétegéhez szól. Az MR úgy döntött, hogy közszolgálati rádióként kötelessége a fiatalokat is megszólítani. A június 1-én elindított, új MR2-Petőfi Rádió különösen értékes kulturális missziót teljesít azzal, hogy itt más országos rádiókban alig vagy soha nem játszott minőségi zenei válogatás hallható. Az MR2-Petőfit 2007 szeptemberében hétszer annyi 18-29 év közötti budapesti és megyeszékhelyen élő fiatal hallgatta, mint 2007 májusában."

Nem is tudom, hogy tekintsek önre, mint független politológusra:-). Ráadásul Törőcsik Mari és Tövisházi Ambrus között szerepelni: gyanús, nagyon gyanús:-)

ossian 2010.01.28. 09:37:04

@Kalmár:
Én is-sel értek egyet, és semmi gyűlölködést nem láttam a hsz-ében. Sőt, nagyon is reális, amit írt. Számolj: 8 millió szavazásra jogosult állampolgár van:ha a népesség 40%-a a Fideszre szavaz, az 3 milió 200000 ember.
Nyilvánvaló, hogy nem lesz annyi.
A biztos pártszavazók pedig még az 5o%-ot sem érik el a közvéleménykutatásoknál. De nem hiszem, hogy 50% egyáltalán el is menne.
Az 50% 40 százaléka 2 millió ember - ennyi biztos szavazója valóban van a Fidesznek.Tudják ezt ők is ezért akarják most (mert eddig rájuk se hederítettek) mozgósítani a nyugdíjasokat.
Az alacsony részvétel a kis pártoknak kedvez, az MSZP-re nézve hátrányos, pedig nem úgy tűnik, mintha nagy lenne a részvételi kedv.
Nálunk egyébként túltengenek a közvéleménykutatók. Ja, és a politológusok is, valamint a politológusképzés. (Nem Török Gáborra értettem, isten ments. Akkor nem írnék a fórumára).

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 09:38:51

@na__most__akkor: A százalékpontról írt hozzászólásod akkora baromság, mint ide Lacháza.

Példa: Ha egy párt támogatottsága az egyik felmérésben 10%, a következőben pedig 12%, akkor a növekedés 20 százalék (hiszen a 10-nek a 2 a 20%-a), vagy 2 százalékpont.

eroica · http://fideszfigyelo.blog.hu 2010.01.28. 09:39:10

Amúgy ferde kutatásban szvsz a Nézőpont a király. Legutóbb az AGB Nielsen mindenki által használt adatainak négyszeresét mérték tévés nézettségben:
fideszfigyelo.blog.hu/2010/01/19/uj_csucs_a_partnezopontnal

Néhány korábbi bejátszásuk:

Mond másként a kérdést és tedd fel 22,5 főnek
fideszfigyelo.blog.hu/2009/03/31/a_sajatos_nezopont_intezet_atvagta_az_egesz_mediat

Kreatív rangsor: sorold előre a harmadállású képviselőt
fideszfigyelo.blog.hu/2009/06/05/kreativ_rangsor

"Nehogy keveredjen az elemző és a tanácsadó funkció" - a nyilvánosság előtt
fideszfigyelo.blog.hu/2009/07/16/minosegi_fidesz_elemzo

Trükközz a jelölt ismertségével!
fideszfigyelo.blog.hu/2009/12/17/stabil_nezopont

eroica · http://fideszfigyelo.blog.hu 2010.01.28. 09:42:12

Bocs link voltam és a több link nem ment át rendesen:

A Nézőpont Intézet néhány korábbi játéka:

Mond másként a kérdést és tedd fel 22,5 főnek
fideszfigyelo.blog.hu/2009/03/31/a_sajatos_nezopont_intezet_atvagta_az_egesz_mediat

Kreatív rangsor: sorold előre a harmadállású képviselőt
fideszfigyelo.blog.hu/2009/06/05/kreativ_rangsor

"Nehogy keveredjen az elemző és a tanácsadó funkció" - a nyilvánosság előtt
fideszfigyelo.blog.hu/2009/07/16/minosegi_fidesz_elemzo

Trükközz a jelölt ismertségével!
fideszfigyelo.blog.hu/2009/12/17/stabil_nezopont

kamasuka 2010.01.28. 09:42:19

"Ma adtam egy rövid interjút a jövő héten megjelenő Barikád című hetilapnak. Sejtem, hogy sokaknak (innen is és onnan is) nem tetszik majd a megjelenésem a lapban, ezzel kapcsolatban azonban elég határozott a véleményem: ha kérdeznek, ráadásul érdekes dolgokról és még bele is fér az időmbe, akkor szívesen válaszolok. Nem szeretem a hangos elhatárolódást, a nyilvános fintorgást és a látványos kivonulást, felesleges magamutogatásnak és öntúlértékelésnek tartom, mint ahogy demonstratív aláírásgyűjtésekben – egy kivétellel – sem vettem részt soha."

Azért ha a Neonáci Ifjúság Nem Nem Soha c. lapja keresne meg, nem biztos, hogy adna interjút ...

tölgyes 2010.01.28. 09:42:54

Kedves Gábor! Első olvasásra nem is találok olyan gondolatot az írásában amivel ne értenék egyet. A szokás kedvéért legfeljebb addig olvasom amíg majd csak eszembe jut valami, amivel kötözködhetek..::))

Az a kérdés amit felvet visszanyúlik a rendszerváltás időszakára. Akkoriban aki megszólalt az Antall-kormány ilyen-olyan megnyilvánulása ellen az mind-mind független volt. Aztán rövid időn belül, a 94-es választás után kiderült, hogy nem volt független. Ebből én azt a következtetést vontam le, hogy se az igazukban, se az általuk követett célok helyességében nem bíztak. Hiszen ha bíznak, akkor miért ne vállalnák kötődéseiket

Horváth Barna (jogtudós, jogszociológus) a tudományos igényű magyar közvélemény- kutatás egyik megteremtője a közvélemény-kutatást amolyan társadalmi kontrollnak tekintette, amelyiknek az a feladata, hogy korrekcióra késztesse a politikát. Az elmúlt években azonban mintha kiveszett volna a szakma művelőinek egy részéből a szakmai ethosz..ezt mutatja az a mód is ahogy az adataikat gyűjtik.

Aztán van egy másik baj is. Se a magyar közvélemény-kutatók, se a magyar politikai elemzők (tisztelet az általam nem ismert kivételnek) nincsenek felkészítve azoknak a matematikai módszerek az alkalmazására, amelyek a munkájukat megkönnyíthetnék... vagy csak képessé tenné őket a modern irodalom olvasására. Ráadásul egy magyar politológus igazából a módszertannal tudna bekapcsolódni a nemzetközi kutatási folyamatokba.

Ezzel együtt még a legrosszabb közvélemény-kutatás is mutat valamit: ha mást nem a készítők, megbízók politikai preferenciáit..:)

ossian 2010.01.28. 09:43:37

@török gábor:
Ezzel nincs semmi baj. A sajtószabadság, a véleménynyilványtás szabadsága erről szól.
Én az ellenkezőjét tartom otrombaságnak. Pl a Magyar Nemzet szisztémáját, ahol ellenvélemény meg nem mukkanhat, még az olyan elkötelezett mérsékelt jobboldali értelmiségi is kitiltatott onnan, mint az akadémikus Solymosi Frigyes, egy kis kritikáért.

kamasuka 2010.01.28. 09:44:21

@Viktus:
Jobbik, mint kormánypárt?
Az MSZP nyeri a választásokat?

Vagy melyik muhahára gondolsz?

eroica · http://fideszfigyelo.blog.hu 2010.01.28. 09:45:29

@eroica: Reméltem meg tudom csinálni kattinthatóra. Megdolgozva se ment át rendes linként, így bocs a kettőzésért.

török gábor 2010.01.28. 09:47:11

@tölgyes: korábban azt kívántam, hogy csak ezt megéljem egyszer. örülök :)

tölgyes 2010.01.28. 09:59:12

@török gábor: Köszönöm az iróniát. Jó volt.:)

na__most__akkor 2010.01.28. 10:02:12

@Attus Germanicus:

Egy matematika tankönyvet, ha lennél szíves idézni.

Innentől Lacházáig. Vagy Makótól Jeruzsálemig.

Wiki és hasonlók igyekeznek meghatározni. Sajnos pongyolán és különbözőképpen. A megadott példák érthetőek, sajnálatos módon a MATEMATIKA úgy látszik nem tart lépést az emberi pongyolasággal és nem definiálja ezt a valamit. A feleségem matematikát tanít (statisztikát is), ez nincs a tananyagban. Amit én tanultam negyven éve, abban sem volt.
Ez a százalékpont kb. ugyanabban a helyzetben van, mint a hülye amerikai "billió". A használók többsége nem tudja, miről beszél.

Ezért reklamálok matematika TANKÖNYVET. Baromság, mi?

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 10:03:05

Én személy szeirnt évek óta foglalkozom közvélenénykutatással, egy olyan cégnél, amely pártfreferencia-adatokat mostanában nem mér, erről nem nyilatkozik, nem publikál. Szóval benne is vagyok, meg mégsem, ezért talán nem teljesen érdektelen, hogy én hogyan látom ezt a kérdést.

1., Bár a nagyközönség elsősorban (sőt, szinte kizárólag) a politikai témákban találkozik közvéleménykutatási eredményekkel, valójában a szakmának ez csak egy nagyon pici szelete, a legtöbb cég pártpreferencia-felméréssel egyáltalán nem foglalkozik. A politikai közvélemény-kutatást külön kellene választani a szakma egészétől, mert az egy speciális műfaj, több okból is.
2., Ez egy nehéz szakma. Ugyan Gallup már lassab 80 éve lerakta az alapjait, de azóta is folyamatosan finomításra szorul. Gyakorlati okokból (olcsóbb, egyszerűbb, gyorsabb) általában egy felmérésben 1-2 ezer embert kérdezünk meg (egészen pontosan ennyi interjút csinálunk, a válaszmegtagadók, egyéb okból alkalmatlanok efelett vanna, Mo-on jellemzően 3,5-4 ezer embert kell megkeresni ezer interjúhoz). A szakma módszerei miatt ebből azért már elég jó eredmények kihozhatóak, ha semleges a téma. Nem véletlenül fizetnek komoly vállalkozások óriási pénzeket kutatásokért. Ennek ellenére tisztában kell lenni azzal, hogy van statisztikai hibahatár, ezt komolyabb cégek általában közlik is. Nem merülnék el a részletekben, ez egy átlagos politikai kutatásnál a nagy pártoknál 4, a kicsiknél 1 százalékpont körüli érték. Éppen ezért egymáshoz közel álló eredményeknél előfordulhat, hogy fordított eredményt hoz ki egy profi kutatás is, pl. az előző francia elnökválasztásnál mindkét vezető jelölt eredményét 2 százalék eltéréssel eltalálta egy kutató, csak éppen ellentétes irányú volt a tévedés, ezért mást vártak győztesnek, mint aki ténylegesen nyert, egy hajszállal.
De politikai témáknál fennáll egy csomó korlátozó tényező: például a kis pártok, különösen a szélsőséges, vagy a közvélemény által szélsőségesnek tartott pártok szimpatizánsai rendszerint sokkal magasabb arányban tagadják meg a válaszadást, mint a centrumban lévő pártok szavazói. Ezt vagy megpróbálod korrigálni (tehát tudatosan többet írsz be, mint amennyit mértél), és akkor azt mondják, hogy meghamisítottad a mérést, vagy nem korrigálod, és akkor téves lesz az előrejelzésed. Véleményem szerint az, hogy a Jobbik kutatásokban mért eredménye tavaly 1-2 százalékról hirtelen felugrott 8-10 százalékra, ezzel magyarázható: a jó EP-választási eredmény után már sokkal többen merték elmondani a kérdezőnek, hogy a Jobbikra szavaznának. De szerintem most is sok a látens jobbikos.
De az is nagyon jellemző, hogy a választás előtt sokan mondják magukat a fősodor (tehát momentán egy erős Fidesz-győzelem) hívének, de aztán elgondolkodnak, és végül mégsem rájuk szavaznak.
3., Az utolsó felméréseket a magyar törvények szerint egy héttel a választás előtt lehet publikálni. Rengetegen vannak, akik a kampány hatására az utolsó egy hétben döntik el, melyik pártra szavazzanak, ill. azt, hogy elmenjenek-e egyáltalán. Pl. 1998-ban az emlékezetes Horn-Orbán tévévitában Horn Gyula óriásit égett, ami véleményem szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy végül elveszítették a választást - de ez már a felmérések publikálása után volt.
4., Óriási a bizonytalanság azoknál, akik még azt sem döntötték el, hogy elmenjenek-e szavazni. Ennél a tábornál (ami most legalább másfélmillió ember) apró nüanszok dönthetnek, amik a felmérésben még nem jelenhetnek meg. Ezért szoktak különböző korrekciós kérdéseket feltenni (pl. melyik pártra biztosan nem szavaznál, mely pártokat kedveled még, stb.), de ezek figyelembevételével megint az a helyzet, mint a kis pártoknál: ha korrigálod vele az adataidat, akkor csaló vagy, ha nem, akkor tévedsz.
5., És bizony itt előjön, hogy a politikai előrejlezésekkel dolgozó intézetek általában valamelyik párt irányába húznak, így komoly késztetésük van arra, hogy kisebb-nagyobb mértékben manipulálják az adatokat.

Na, ennyit röviden :-)

is 2010.01.28. 10:04:30

@Vénveterán: senki nem mondta, hogy a FIDESZ nem fog nyerni, mert ilyen a választási rendszerünk. nagyon fog nyerni, lesz neki ~60% PARLAMENTI HELYE.

de a TELJES SZAVAZÓ NPESSÉGBEN alig fog több szavazatot szerezni, mint 2006-ban. ugyanaz a ~35% szavazó most jóval nagyobb hányadot fog képviselni, mint 2006-ban, ami egyébként akkor arányos volt, most meg nem lesz az. nem a saját táborukat építették, hanem a másikakat rombolták le, sikerrel. arányos parlamentben nem arról beszélgetnénk, hogy lesz-e kétharmad, hanem arról, hogy lesz-e 50%. mint 1994-ben, amikor az MSZP 33%-kal nyert 54% helyet. akkor is ugyanez volt, nem volt arányos.

Orbán Castro Rákosi Viktor , "itt az idő" elhúzni! 2010.01.28. 10:06:01

A szökött fegyenc és jó társa, az örök készenlétis O.V. választásra készülnek!

Szép koalíció!

kepfeltoltes.hu/100126/orbanmagyarroberttel1.2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

sárkányfő 2010.01.28. 10:11:26

Itt páran számolgatják, hogy hány darab szavazót jelent a fidesz meg a többi párt X%-os támogatása, stb.

Tök mindegy. A magyar rendszer torzít. Nem kicsit, nagyon. 94-ben az MSZP 33%-ot kapott listán, és mivel a rendszer a győztesnek kedvez, a parlamentben már 54%-nyi képviselőjük volt.

A Fidesz, ha csak 50%-ot kap (de több lesz), már akkor is meglesz a 2/3. Kapásból elviszik az összes egyénit, sokat már az első fordulóban. Ehhez jönnek még a listák.

Én azon se csodálkoznék, ha a 3/4-et elérné a Fidesz, de ha máshogy nem, akkor a Jobbikkal együtt az is meglesz.

sárkányfő 2010.01.28. 10:13:42

Gábor, jól gondolom, hogy ha mondjuk egy párt 4,9%-ot kap, és így nem jut be, akkor a rá eső szavazatok a bejutó pártok között oszlanak meg, méghozzá arányosan, tehát minden így elveszett szavazat kb. 2/3-a a Fideszhez kerül, a maradék meg a többihez?

Vénveterán 2010.01.28. 10:23:24

is 2010.01.28. 10:04:30

Az a probléma ezzel, hogy a szavazásnál egyáltalán nem számít mi a teljes lakosság pártreferenciája, van kb. 30%, aki soha nem megy el szavazni (persze nem feltétlen mindig ugyanazok).
Az fog dönteni aki elmegy, ez így normális. ilyen szempontból teljesen mindegy, hogy ez a teljes népesség hány %-a.

Nagy valószínűséggel, sok eddig nem szavazó fog a Jobbikra szavazni és eddig mszpre szavazók fognak passzívak maradni. Az hogy ez mennyiben a fidesz rombolása és mennyiben az mszp önrombolása részletkérdés.

Valamint nem lennék meglepve, ha pl. egy átlagos (65-70%-os) részvétel mellett is tudná hozni a Jobbik legalább a 15%-ot, azoknak a szavazóknak a segítségével, akik eddig nem szavaztak, mert nem látták esélyét sem egy változásnak, ez most az eu választáson megváltozott azzal, hogy láthatóvá váltak. De ezt a közvéleménykutatók valószínűleg nem fogják tudni kimérni, főként, ha az eddig legaktívabb bp-en készítik a felméréseiket, nem pedig vidéken, ahol jelentősebb tartalékaik lehetnek.

Kalmár 2010.01.28. 10:25:44

@is: Na most jól összelapátoltál egy halom számot.
Gratulálok, tényleg azt hiszed, hogy ettől okosnak tűnsz?

Mit változtat ez azon az ostobaságon, hogy szerinted úgy áll a Fidesz mint 2006-ban??
Minden egyén körzetet meg fog nyerni valószínüleg, közel áll a 2/3-hoz. A lehetséges konkurensek kizárt, hogy összefogjanak, így esélyük sincs a kormányzásra.
Alapvetően más a helyzet és mások az arányok, te matekzseni.

Jó gondolkozást nekedn is .....

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 10:33:03

@Vénveterán: Elég gáz az a kutató, aki nem arányosan az ország minden részét méri fel...

[nev] (törölt) 2010.01.28. 10:40:12

a közvéleménykutatásokkal az a legnagyobb baj, hogy az klasszikus (extenzionális) logikát veszik alapul. A vagy nem A. azaz túlságosan (gyermeki módon) leegyszerűsítik a kérdést.

---

a politológiában nyilvánvalóan az intencionális logika fuktorait kellene használni, ahol a *szükségszerű* (biztos) mellett a bizonytalan (nem biztos) több részre ágazik. első körben azt szokás mondani, hogy van a *lehetséges*, és *lehetetlen* (nem lehetséges). illetve szerintem érdemes felvenni a "nem szükségszerű" kategóriát, amit leginkább úgy lehet értelemzni (nem mindig szokás ezt követni), hogy *esetleges* (lehetséges, vagy nem lehetséges).

a lényeg, hogy van két funktor: a nec (szükségszerű), és a pos (lehetséges), és ehhez jön a tagadás. ami a "bármely", illetve a "létezik" kvantorokhoz hasonló. (remélem nem írok nagy blődséget, mert régen tanultam matemakai logikát.)

szerintem aki poltiológiával foglalkozik, annak érdemes elolvasnia a modern logikába bevezető kurzusokat. nekem erős a gyanúm, hogy ez a politológia (politikatudomány) modern logika, semmi egyéb. a többi a történelmi tények felsorakoztatása, azaz a historizálás.

mondjuk a temporális logikába remekül alkalmazható a politológiai kutatásokban:
-- a múltban valamikor úgy volt, hogy A
-- a jövőben valamikor úgy lesz, hogy A
-- a múltban mindig úgy volt, hogy A
-- a jövőben mindig úgy lesz, hogy A

vagy
-- mióta A, azóta B
-- B mindaddig, amíg nem A

stb.

[nev] (törölt) 2010.01.28. 10:42:19

magyarul ruzsa imre írt összefoglaló cikkeket (logika tankönyvekben), szerintem aki politológiát tanul, vagy tanít, annak érdemes őket elolvasni.

most látom, hogy egész jó szócikk van erről a magyar wikipédián:

hu.wikipedia.org/wiki/Mod%C3%A1lis_logika

na__most__akkor 2010.01.28. 10:43:30

@Attus Germanicus:
"5., És bizony itt előjön, hogy a politikai előrejlezésekkel dolgozó intézetek általában valamelyik párt irányába húznak, így komoly késztetésük van arra, hogy kisebb-nagyobb mértékben manipulálják az adatokat."

Igen.

Ez a lényeg. A többi mese.

RobinGood 2010.01.28. 10:52:57

Hát nem tudom. Ha azt feltételezzük, hogy az egyes közvélemény kutatók egyértelműen x vagy y párthoz kötődnek, akkor bizony nagyon rosszul csinálják amit csinálnak. Ha például a Nézőpontot a FIDESZ-hez kapcsoljuk akkor bizony nagyon hátrányos a legutóbbi elemzésük, de a TÁRKI vagy a Századvég adataival is ez a helyzet. Az hogy rendre a 2/3 közelében mérik a FIDESZT szerintem elaltatja a szavazóikat ami 2002-höz hasonló eredménnyel járhat és ez nem jó a kutatóknak sem.
Szerintem sokkal inkább egyszerűen arról van szó, hogy ez a szakma is egy mondvacsinált történet és túl van spilázva a köztudatban.

Az első bekezdésben foglaltakkal mélyen egyet értek. A valódi felelős értelmiség alapvető ismérve. Ez nagyon hiányzik a közéletből.

Ud_Fa 2010.01.28. 10:59:28

Török Gábort semlegesnek kikiáltani enyhe túlzás.
Erősen balos a lelkem, ez tagadhatatlan, ezt csak a balosok nem látják.

Keresi is erősen a kapaszkodókat, a múlt héten is a rejtőzködő mszp szavazókról szavalt, hogy majd ők megmentik a PÁRTOT.

Egy valamit tudomásul kell venni: a Jobbik tábora az mszp-s csalódott szavazókból adódik. Ezt kár tagadni, még ha a baloldal ezt is akarja elhitetni a balga néppel.

[nev] (törölt) 2010.01.28. 11:04:03

persze lehet, hogy erre a politológusok rég rájöttek, de nekem most esett le a tantusz, hogy a politikatudomány (ha leválasztjuk róla a historizálást), és a modern logika egy és ugyanaz. ;-)

kiir 2010.01.28. 11:06:31

@na__most__akkor: A százalékpontról.

A százalékpont kifejezés létezik, konkrét használata (azaz jelentése) van, és ez eltér a százalékétól. Nem érdemes harcolni ellene.

A világ jelenségeinek egy része nincs benne egy matematika-tankönyvben. (Megjegyzem, a matematika jelenségeinek egy része sincs benne egy matematika-tankönyvben.)

A Hunyadi-Vita féle közgázos statisztika-tankönyv különben ismeri a százalékpontot (1991-es kiadás, 15. oldal).

török gábor 2010.01.28. 11:06:40

@ó jaj: logikailag igen. miután meghúzzák az öt százalékos határt, a felette lévő rész lesz a száz százalék, azaz mindenki arányosan "erősödik" (ez csak a listás szavazásra vonatkozik, természetesen).

gauche caviar 2010.01.28. 11:16:20

miért ad ki egy internetes portál nyomtatott formátumú újságot, amikor mindent sokkal jobban és tágabban lehet megírni a neten, linkelve a vonatkozó utalásokat, adatokat? (+kommentelési lehetőségek. +videók, stb)
hogy azokhoz is eljusson az üzenetük akik nem férnek hozzá az internethez?
viszont aki 2010-ben mo-n nem fér hozzá az internethez az hetilapokra fogja költeni a kevéske pénzét?
megéri fenntartani egy szerkesztőséget, gyártókapacitást, terjesztési hálózatot? Egy olyan helyzetben ahol a sokkal masszívabb kiadványok példányszáma is rohamosan zsugorodik? Egy hetilapnak meg aztán végképp kell a szerkesztőség, hetilapot nem lehet MTI hírekből összerakni, pláne elemzések, oknyomozást, hátteret. Netto kuruc.infos fröcsögésért meg ugye minek hetilapot csinálni... (még az fhm is zsugorodik. Talán a bulvár szajrék nem recsegnek annyira. Tehát akkor a barikád célközönsége a a blikk-bors szintjén lenne? De akkor miért hetilap, miért nem egy Pesti Kurir, amibe a napi hörgés után be lehet csomagolnia holnapi kolbászoszsömlét.)

szóval ez a barikád újság nekem sehogy sem jön ki jól.
(az meg csak úgy hobbi szinten érdekelne, hogy az összes dolgozója teljes bérre bejelentve nyomja a szakmát, minden beszállító, alvállalkozó adja a számlát, mert mégis csak a becsület egyik hangos sarokkövéről beszélünk. Jobbikos-trolloknak: nem prejudikálok, csak funny a nagy rendpártiságban ugyanazt tolni, mint akikre ontjuk a fikát).

[nev] (törölt) 2010.01.28. 11:19:21

@kiir:
a százalékpont a százalékértékek különbsége. de a matematika nem nagyon használja, mint ahogyan a százalék kifejezést se nagyon. az ugyanis a századrész. és a matematikában a száznak nincs kitüntett szerepe. a századrészek különbségének megint csak nincs.

kitüntetett szerepe a különbségi hányadosnak van, de abban az osztó sohasem egy konstans (például 100), hanem valamilyen változó mennyiség. százalékok különbségével a matematika nem szokott operálni. jóval komolyabb tudomány annál.

gauche caviar 2010.01.28. 11:22:59

@Ud_Fa: "Egy valamit tudomásul kell venni: a Jobbik tábora az mszp-s csalódott szavazókból adódik."

szerintem olvass kicsit utána, hogy az EP választás óta a fenti gondolatkörödet némileg meghaladta már a világ, érdemes lenne frissítened.
Amúgy, ha a jobbikosok mind mszp szavazók lennének, akkor kicsit érdekes lenne elszámoltatásokról, meg takarodjanak a komcsikról pofázni nem?
Vagy ha az mszp szavazók adnák a jobbik szavazóit, akkor miért is rettegne a fidesz a jobbiktól?
Ha esetleg megnézed a jobbik választási listáját, láthatod, hogy leginkább egykori miépesek, levitézlett fideszesek, kisgazdák töltik fel a placcot. A jobbik leginkább a fidesztől tud elszippantani szavazókat, akiknek nem lesz elég hardcore a nagy Orbáni politizálás (kormányon már nem lehet mindig semmitmondó, kétértelmű fingreszelést tolni, nemzeti köntösbe bújtatva).
Aztán persze a jobbiknak is ott lesznek a saját ellenzékei, mint a Budaházy, meg a kuruc, akiknek meg a jobbik annyira gyűlölt rendszerbe való betagozódása az istenkáromlás.

Szóval, tájékozódj, s utána oszd az észt nagy sommásan. Még ha ez neked nem is tetszik.. :P

ossian 2010.01.28. 11:23:33

@Attus Germanicus:
Nagyon értelmes komment, sok mindent le lehet ebből szűrni.
Ott van mindjárt az elképzelendő 4 százalékos hibahatár a nagy pártoknál. Így az egész teljességgel értelmetlen és feleslege. 4 % nagyon sok: annyira sok, hogy 2002-be mindössze másfél % döntött. Akkor legjobban a Medián közelítette meg a valós eredményt: 2%-os fideszes győzelmet progrosztizált, nos, épp az a 4% jelent meg: részben pluszban, részben minuszban.
A többi rettentően elúszott az előrejelzéseivel: valamelyik közv.kuttó 11%-os Fidesz győzelmet mért.
Na jó, ez van a nagy pártokál. Na de kicsiknél 10%-nál nagyobb hibával hogy lehet mérni? (Jobbik)
És nem volna szabad 4%-nak sem lenni (MDF, eus választások, 1% helyett 5%).
Az az érzése az embernek, hogy semmi szükség ezekre, merőben fölösleges munkát végeznek.

msmester 2010.01.28. 11:26:26

Kis pártok alulmérése: elképzelhető, hogy ennek a minta az oka?

Nekem erősen úgy tűnik, hogy egy 1000 fős reprezentatív mintában egy 1 %-ra mért társaság tényleges támogatottsága bárhol lehet mondjuk 0,25 és 4 % között. Ilyen esetben a mintával kapcsolatos kis hanyagságok (csúsztatások a mintában szereplők korával, lakóhelyével, keresetével stb. kapcsolatban) hirtelen felértékelődnek.

Szerintem az LMP-t alulmérik a közvéleménykutatók (bár lehet, hogy nem nagyon), a Jobbikot pedig groteszk módon felül.

Az utóbbira az alábbi méréstechnikai okokból gyanakszom:

1. Van egy közvéleménykutatók számára nagyon nehezen elérhető, de szavazóképes réteg (telefonon el nem érhető vidéki alsóbb osztálybeliek), akik - és itt csak részben kell a cigányokra gondolni - a Jobbik nagyon népszerűtlen.
2. Budapest, ahol az LMP nyilván erősebb, mint vidéken azért alulreprezentált a közvéleménykutatásokban, mert ellentétben sok nyugat-európai fővárossal csupán a megyék egyikének tekintik és nem tudják figyelembevenni pl., hogy itt a szavazási hajlandóság jóval magasabb.

Az MDF-ről szólva szerintem most közvéleménykutató legyen a talpán, aki megmondja, hogy tudnak -e kezdeni valamit a támogatottságukkal. Nagyon visszaüthet még, hogy sok olyan egyszerű párttag csalódott a szélkakaspolitikában, akikre pl. a kopogtatócédulák összegyűjtésében nagyon komoly feladat várt volna.

lüke 2010.01.28. 11:29:20

@török gábor:
helyes:)
akinek véleménye van nem kell mentegetőznie:)
/igaz,ezt néha revideálni kell:),mértékkel,hisz néhány revizionista
súlyosat bukik:) /

tölgyes 2010.01.28. 11:29:57

@Attus Germanicus: Kicsit távolabbról nézve a dolgokat én is hasonlókat gondoltam, éppen ezért én sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítanék a politikai értékkutatásokra alapuló közvélemény-kutatásoknak. Lehet, hogy ilyen is van szép számmal, (én talán 1-2 ilyen kutatásról tudok) de gyanítom, hogy nem elegendő se a számuk, se a mélységük.

Pedig ezek ismeretében a politikai mozgások is érthetőbbek lennének. Pl. ezekből tudjuk, hogy az MSZP tábor nem kevésbé előítéletes mint az annak kikiáltott jobb és szélsőjobb. Innen nézve aztán érthető, hogy miért történhetett meg az, hogy az MSZP törzsszavazóinak számító emberek a Jobbikra szavaztak! Sőt ez az átáramlás nem is biztos, hogy megállt.(Vannak történelmi példák is. A baloldali munkáskerületekben arattak fényes győzelmeket a nyilasok, csak azt a párttöténet szerette elhallgatni).

wolferl 2010.01.28. 11:34:48

Kedves Gábor, én csak most fedeztem fel ezt a blogot és egyelőre csak annyit szeretnék mondani, hogy nagyon örülök neki, mert Önt tartom ma is az egyik legkorrektebb és legintelligensebb politikai elemzőnek. Mindig hiányérzetem volt, amikor nem tűnt fel bizonyos kérdéseknél a médiában és nagyon örülök annak is, hogy ez a blog épp a választások tájékán olvasható, mert nagy szükségem lesz arra, hogy egy tiszta és okos hangot halljak majd ebben a rendkívüli retorikai káoszban. Köszönöm!

Orbán Castro Rákosi Viktor , "itt az idő" elhúzni! 2010.01.28. 11:35:18

Lapátra tették siklósi fideszeseket
Feloszlatta a Fidesz a párt legnagyobb létszámú baranyai szervezetét. A siklósi fideszesek akkor kerültek nyílt ellentétbe a pártvezetéssel, amikor nem támogatták Tiffán Zsolt, villányi borász képviselőjelöltségét, hanem a jelenlegi honatya, Kékkői Zoltán megtartása mellett kardoskodtak. A siklósiak szerint azonban ennél többről van szó: szembe mentek a szocialista városvezetés nagyberuházásával, amelyről számukra csak később derült ki, hogy a Fidesz regionális igazgató üzlettársának érdekeltségébe tartozik.

Szalai szerint azonban néhány hónapja derült ki számukra, hogy szocialista városvezetés projektjét a Fidesz regionális igazgatója, BÁNKI ERIK üzlettársa építi.
A beruházó cég, az Aquaplus vezetőjének van egy közös vállalkozása Bánkival, ráadásul az előkészítő tanulmányt is Bánki unokatestvérének tanácsadó cége készítette.

Lopjál, csaljál, simlizz politikus!

HALLGASS A ZSEBEDRE, SZAVAZZ A FIDESZRE!

Hozzá Szóló 2010.01.28. 11:36:51

Huha... emlekszem, amikor Grandpierre Attila adott egy interjut a Magyar Forumnak.
Eszebe nem jutott - sztem azota se - magyarazkodni emiatt.

Itt viszont..... nem igazan tudok mit kezdeni azzal, hogy egy interjualany 12 soros MAGYARAZKODASSAL kezdi az irasat, valahogy olyan szagu lesz ettol az egesz, mintha csak es kizarolag a magyarazkodasert szuletett volna ez a poszt.
Persze, ez csak az en benyomasom, elso olvasatra.
Izgalmas szardobalas varhato tavasszal, az ilyenbol is erezheto :(

Kalmár 2010.01.28. 11:40:35

Azt nehéz megítélni, hogy a MDF+Szdsz mennyivel egyenlő?
Gondolom mínuszos a szaldó, de hozhat olyan szavazatokat akiknek az összefogás egyszerű üzenete kiegészülve Bokros technokrata stílusával, fontosabb a szakmai kérdéseknél, mert egyszerűen azt nem értik.

terasz9 · http://www.teremibalazs.hu 2010.01.28. 11:42:20

Nem ma kezdődött a közvéleménykutatók "pártosodása". Aki figyelemmel kíséri a megjelenő eredményeket, pár év alatt kitapasztalhatta, hogy a gallup és a nézőpont rendszeresen a jobboldal, a szonda meg a baloldal eredményeit "lőtte kicsit fölé" a valós adatokhoz képest (valós alatt a válaszások számszerű eredményét értem).

Ez a "belekódolt tévedés" évek alatt már-már természetessé vált, és így kialakulthatott a közvéleményben a jobboldali és baloldali közvéleménykutató képe, ami ugye ab ovo paradoxon - kellene, hogy legyen.

Az ebből következő lépés, ami igazán baj: a kutatók már nem tudnak hitelesek lenni a legjobb szándékuk ellenére sem, hiszen a felmérés során már a megkérdezettek a feltételezett beállítottságukkal tisztában vannak és nem a valódi véleményüket mondják nekik. Tehát feltételezem a jobboldali kutatók méréseiben magasabb az aránya azoknak a baloldali szavazóknak, akik elhallgatják a véleményüket (és ezzel a "nem mondja meg" tábort gyarapítják), és fordítva. Ez pedig még torzabb eredményhez vezet.

Ebből jönnek ki a 2002-höz hasonló fekete vasárnapok, amikor a választást követő hétfőn a vezetőség idges körömrágás közepette igyekszik megtalálni azt a félmillió embert, aki a felmérésük ellenére nem úgy szavazott, ahogy várták.

radala 2010.01.28. 11:46:32

Szerintem a mostani választás körül szép, hiteles eredményeket fogunk kapni, mert nincs miért beszállni a buliba. Amúgy én azt gondolom a magyar kvk-k sem rosszabbak senkinél. Ha félremérnek az sem az ö hibájuk, hanem a demokrácia alacsony foka. Mit tehetnének, ha egyesek szégyennek érzik megmondani, hogy miről mit gondolnak.
Mondjuk érdekes és szignifikáns eltérések vannak az egyes intézetek között, de ez inkább azt mutatja számomra, hogy fix protokollokkal dolgoznak, ami inkább jó, mint baj, mert így legalább a saját adatsoraik összeegyeztethetők. Ide külön beteszem a kvk fekete napját, mert abból én sokat okosodtam.
www.gallup.hu/Gallup/release/ppref020408.htm

radala 2010.01.28. 11:49:32

www.gallup.hu/Gallup/release/ppref020423.htm
Ebből aztán végképp meg lehet okosodni.
Nekem ez a véleményem.

Hozzá Szóló 2010.01.28. 11:53:48

Minek kell ilyen kutatasokat nezni? Amikor lezajlottak a valasztasok, utana kell nezni, hogy mi lett, a tobbi ugyse megbizhato. Ertelmetlen barmit nezni.
Foleg most, amikor mar fel labbal is kibirjuk....

radala 2010.01.28. 11:54:25

@radala: "Ezek között nemcsak olyanok voltak akik elhallgatták azaz nem vállalták nyíltan a pártpreferenciájukat hanem olyanok is akik más kérdésekre adott válaszaik alapján általunk tudott kormányváltó-ellenzéki beállítottságuk ellenére azt mondták a kérdezőbiztosoknak hogy ők a Fidesz-MDF-re fognak szavazni azaz kifejezetten félrevezető választ adtak a pártállásukat firtató kérdésekre. A kidolgozott módszerünk alapján azonban őket is sikerült a "megfelelő helyre" átsorolni. "
Idézet a fönti cikkből. Mit tegyen szegény kvk ha ilyen emberekkel találkozik?

RobinGood 2010.01.28. 11:54:49

@Várjuk a Bokros-Orbán /ha még ő lesz/ tv-s vitát: egy ilyen kommentért mit lehet kapni? pendrivot vagy esernyőt?

2010.01.28. 11:56:04

@gauche caviar: Majd a választások után visszamennek havilapnak. Propaganda. Szerintem még ingyen is fogják bedobálni a postaládákba. ;-)

dzsaszper 2010.01.28. 11:56:21

Számomra nem volt sok újság a rövid idézetben...
A mért eredmények egymáshoz képest elég jellegzetesen szórnak, úgyhogy a közvéleménykutatókat, a tálalás módját szerintem már sokan rég elkönyvelték, hogy ki hova húz. Abban egyetértek, hogy sokkal jobb lenne, ha ez nyilvános lenne. Az eredmények tálalása kapcsán pedig épp az új Nézőpont érte el azt, hogy róluk gondolom azt, hogy a leginkább manipulálni akarnak...

hitelflotta.hu · http://hitelflotta.hu 2010.01.28. 11:59:02

Kedves Török Gábor úr !

Egy korrekt szakember mindegyik parlamenti párt hibáit megmutatja, de ha Önt hallgatom, csak a Fidesz az OK . MSZP : Nem OK.

Még valami :
Aki statisztikai adatokat figyel, elhalad a valóság mellett.
Még Orbán Viktor is tojik rá!

dzsaszper 2010.01.28. 11:59:25

@[nev]: a matematikában a differencia, és a differenciál, derivált fogalmak valók valami hasonlóra.
Mivel a mérések diszkrét értékek, folytonos függvény szóba se kerülhet, a százalékpont leginkább a diferencia-hányados 1-től való eltérésének felel meg (természetesen századrészekben).

Pénzügyesek, politikusok számára a +4 százalékpont többet mond, mint az 1,04 :) A matematikusnak meg az utóbbi a kézenfekvő :)

radala 2010.01.28. 12:00:56

@radala: Tényleg olvassátok el szerintem baromi korrekt iromány én ezóta vagyok feltétlen közvéleménykutatás fan.:-)

radala 2010.01.28. 12:02:24

@dzsaszper: Érdekes én keveslem a kiállást a Fidesz mellett:-)
A fidesz sokkal OK-ébb annál, mint tg gondolja:-)

gauche caviar 2010.01.28. 12:04:41

@iii: aztán adódik a kérdés: miből is?
persze a választások után ez már nem lesz kérdés.
mondjuk nekem alapvetően érdekes, hogy a jobbik annyira nem veri a vészharangot a kampányfinanszírozás megoldatlansága miatt... úgy tűnik, nekik már jó ez a rendszer...

na mindegy, a jobbiknak csak négy éve lesz a parlamentben, 2014-re minden oké lesz :)

Quadrille Lobster · http://oriblog.blog.hu/ 2010.01.28. 12:05:38

Szia,

Nem tudok nem azon agyalni, mi zavar engem abban, hogy egy elemző véleményére kíváncsi a választó.

Persze, sokkal jobb, mintha semmire nem lenne kíváncsi, és mindenképpen nagyobb fokú és tudatosabb érdeklődést mutat, mintha csak hőzöngene.

De...

Amit te elemzel, az az, ki mennyire csinálja jól a kampányát. Melyik pártnak hozott több (szavazatban mérhető) politikai hasznot XY nyilatkozata? Ki tudja jobban felhasználni XX eseményt a saját népszerűsítésére, etc.

Mert neked ez a dolgod.

De amikor te "győztest kiáltasz", te tulajdonképpen csak annyit mondasz, X párt tepert jobban a választók kegyéért.

Ne érts félre, teljesen jól csinálod és neked ez a dolgod.

A választónak ellenben valahol tartalmi döntést kellene hozni. Nem valahol, mindig.

Nem azt kéne eldöntenie, ki használta fel jobban az AB valamelyik döntését, hanem hogy adott párt célja az ő saját céljaival, érdekével, elveivel egybevág-e.

Nem arra szavazunk, aki szebb násztáncot járt a kegyeinkért, hanem akivel egyetértünk.

Persze, ez szinte lehetetlen, mert egyik párt sem egyfejű, egy-agyú lény, hogy egy véleménye legyen, hanem tagokból áll, akik vagy elvszerűek, vagy párt-fegyelmezettek.

És ez nem is baj. Nem szeretnénk totalitariánus pártot látni.

Ráadásul nem lehet még egyetlen személynek a teljes vélemény-palettájával se egyetérteni. Valahol mindig különbözni fogunk.

És ez is jó.

És akkor még ott van a konzekvens elvszerűség. Ez sem egy kőbe vésett erény, mert igenis van olyan, hogy valaki rájön: tévedett.

Csak akkor széttépnék az elemzők... És a választói, akik meg pont azért szerették, amit épp nem gondol többé.

Röviden: látom én is a piaci rést, amiben az elemzők mozognak. És látom az okát, hogy a te véleményed miért fontos sokaknak.

De én úgy érzem, ez egy jobb híján indok és egy boldogabb világban te nem a választókhoz beszélnél, hanem a politikushoz, aki kommunikálni szeretne.

A választó pedig leülne otthon egy sötét sarokban egy-két órára és elgondolkodna, mit is gondol a világról, mik az ő saját gondolatai és elvei. És amikor kijön onnan, legalább tudná, mekkora macera önállóan gondolkodni és hogy van olyan, hogy VILÁGKÉP. És hogy van, aki úgy látja és van, aki nem, de az nem baj. (És aki nem, az nem ellenség, max választási ellenfél.)

És nem mindig azt nézné, hogy mit modnana erről vagy arról az ő választott juhásza.

Elszaladt a tollam bocs. Sőt, ha jól érzékelem, igencsak OFF volt a cucc.

Szép napot!

mook 2010.01.28. 12:06:45

@Attus Germanicus: "3., Az utolsó felméréseket a magyar törvények szerint egy héttel a választás előtt lehet publikálni. Rengetegen vannak, akik a kampány hatására az utolsó egy hétben döntik el, melyik pártra szavazzanak, ill. azt, hogy elmenjenek-e egyáltalán. Pl. 1998-ban az emlékezetes Horn-Orbán tévévitában Horn Gyula óriásit égett, ami véleményem szerint nagyban hozzájárult ahhoz, hogy végül elveszítették a választást - de ez már a felmérések publikálása után volt."

Ez tévedés, régebben igaz volt, de a Alkotmánybíróság megsemmisítette. Lásd: isz.mkab.hu/netacgi/ahawkere2009.pl?s1=6/2007&s2=&s3=&s4=&s5=&s6=&s7=&s8=&s9=&s10=&s11=Dr&r=1&SECT5=AHAWKERE&op9=and&op10=and&d=AHAW&op8=and&l=20&u=/netahtml/ahawuj/ahawkere.htm&p=1&op11=and&op7=and&f=G

De ez önmagában akkor sem menti a tévedést, mert a mérés maga nem volt a moratórium idején tiltva (ami egyébként 8 napos volt), és urnazáráskor nyilvánosságra hozták a legfrissebb (0-1-2 napos) méréseket, és ahhoz képest is tévedtek pl. 2002-ben. De egy ideje nincs nyilvánosságra hozatali moratórium, elsőként a „szociális népszavazás” idején hoztak nyilvánosságra mérési adatokat a kampánycsend beállta előtt közvetlen (ezzel harmonizálta az AB a közvélemény-kutatási adatok nyilvánosságra hozatalának moratóriumát ).

török gábor 2010.01.28. 12:07:50

@hitelflotta.hu: @Ud_Fa: szerintem előbb beszéljék ezt meg egymással :)

(soha nem mondtam, hogy semleges vagyok, hiszen olyan nem létezik, legfeljebb törekszem arra, hogy ne a politikai vonzalmaim határozzák meg az elemzői tevékenységemet.)

török gábor 2010.01.28. 12:09:04

@NoNickToday: én viszont alapvetően egyetértek.

Tuvalu 2010.01.28. 12:13:04

@Attus Germanicus: "Ezért szoktak különböző korrekciós kérdéseket feltenni (pl. melyik pártra biztosan nem szavaznál, mely pártokat kedveled még, stb.), de ezek figyelembevételével megint az a helyzet, mint a kis pártoknál: ha korrigálod vele az adataidat, akkor csaló vagy, ha nem, akkor tévedsz.
"

Nem értek egyet veled. Ha pártatlan vagy, akkor egyértelmű, hogy legjobb pártatlan tudásod szerint korrigálnod kell az adataidat. Ez nem csalás. Bármiféle matematikai korrekció, amiben az egyik párt X, a másik meg Y, ott a korrekció nem csalás. Persze nevezhetjük a dolgot matematikai értelemben csalásnak, de ennek is csak akkor, ha "hasból" korrigálsz, nem pedig értelmesen megfogalmazott faktorok alapján.

Más kérdés, hogy miért kellene a kvk cégeknek arra törekedniük, hogy a pontos számokat hozzák ki? Ha az X párt valódi szavazatainak számát tudjuk növelni 2%-kal hogyha feljebb hazudjuk a részesedésüket mondjuk 5%-kal, akkor vajon miért ne tegye egy kvk cég ezt?

Mivel jogilag nem igazán lehet felelősségre vonni őket, így a cégek számára a mérleg két serpenyőjében az X párttól kapott ellenszolgáltatás állhat szemben a pártatlan és HELYES eredmények közlése esetén bekövetkező hitelességemelkedéssel.

És mivel pl én (aki úgy ahogy még követem is a dolgokat) sem emlékszem, hogy mikor melyik cég mennyit, kinek a javára tévedett, így hát mikor fel szeretném mérni hogy mekkora lenne a kereslet az árvíztűrő tükörfúrógépemre, akkor azt a közvéleménykutatót fogja a cégem megbízni, aki a legjobb ár/érték arányban megcsinálja.

Úgyhogy számomra nagyon is tiszta, hogy evolúciósan meg tudnak maradni azok a kvk cégek is, melyek hajlandóak kicsit (pár %) eladni a lelküket.

(de azért sose becsüljük le a kvk cégek elemzőinek korlátozott képességeit se, általában egyszerű ostobaságból tévednek)

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 12:16:21

@ossian: Ahogy írtam is: A kis pártok támogatói közt mindig több a válaszmegtagadó. Nem csak Magyarországon.

Quadrille Lobster · http://oriblog.blog.hu/ 2010.01.28. 12:16:24

@török gábor:
Bocs, de nem sikerült kihámoznom, hogy mivel értesz egyet.

Arra gondoltál, hogy valamelyik politikai erővel, vagy valamelyik állításommal?

Emailben is megsúghatod.

radala 2010.01.28. 12:20:28

@NoNickToday: Szerintem az elemző az nekem szól. tg nem tanácsadó, hanem elemző (illetve ezt gondolja magáról).
Ö egy boldogabb világban is pont ezt tenné (csak több pénzért). Öt azért tartjuk, hogy ne kelljen folyamatosan mindenről magunknak tájékozódnunk. Az lenne vele szemben az elvárás, hogy kicsit jobban informált legyen mint mi, de ami ennél is fontosabb lenne (és nekem kicsit hiányzik is), hogy jobban emlékezzen, mint mi.
Mert szinte nincs semmi újdonság és ismerve az elmúlt 5 választást sok okosat megtudhatnánk.
Sajnos nem nagyon lehet 94 előttre keresni. Holott az mdf kormány volt hasonlóan népszerű, mint a mostani. Én viszont kedveltem ezért nem tudom összehasonlítani a mai helyzettel/kormánnyal.
Jut eszembe pl. megdöbbentőbb lenne-e egy Fidesz-Jobbik koala egy szdsz-mszp 94-esnél. Úgy hiszem én hittem anno az szdsz-nek...

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 12:23:14

@radala: Ez egy nagyon jó cikk. Ebből kiderül, hogy akkor a Gallup tudatosan korrigálta az eredményeit a méréshez képest. Bizonyos körök ezt csalásnak neveznék, holott ez a korrekció egy szinte hajszálpontos előrejelzést eredményezett.

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 12:25:32

@mook: Kösz. Látszik, hogy nem foglalkozom ilyesmivel konkrétan :-)

Tuvalu 2010.01.28. 12:26:35

@Attus Germanicus: Még midig nem értelek, hogy ha a végeredményt valaki megmondja pontosan, az miért lenne már csaló? Ha az ezer fős mintám 500-500-at ad, én mégis 55%-45%ot mondok, és az is lesz a vége, akkor miért lennék már csaló?

radala 2010.01.28. 12:27:06

@Attus Germanicus: Ezt nem hiszem.
A kis pártoknak mindig sokkal normálisabb, demokrácia szempontjából érettebb a szavazótábora. Esetleg a szélsőséges pártoknál lehetne ilyet kimérni, de az is rég volt, hogy ez ciki lett volna (talán sajnos)

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 12:29:42

@Tuvalu:
Az első feléhez: Igen, én is így gondolom; szerintem félreértetted, amit írtam. Arra utaltam, hogy ha így korrigálsz, akkor azok, akik nek azt a pártot preferálják, amelyik a korrekcióból jól jön ki, azok rád fogják, hogy csaltál az adott párt javára.

A másodikhoz: a tükörfúrógépednél nincs ok a csalásra, hiszen a kutatás eredményét csak Te kapod meg, senki más; Neked, mint megrendelőnek abszolút az az érdeked, hogy az eredmény pontos legyen. Nekem, mint kutatónak meg az az érdekem, hogy az én kutatásom alapján bejöjjön a számításod, mert akkor fogsz legközelebb is hozzám fordulni.

radala 2010.01.28. 12:32:47

@Attus Germanicus: Megoldható lenne legalább online elérhetővé tenni a nyers adatokat, oszt senki nem gondolná, hogy csalsz. Nem olyan nagy ördöngösség hitelesen dolgozni.
De nekem nincsenek fenntartásaim semelyik "neves" céggel sem.

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 12:35:46

@radala: Lehet, hogy nem hiszed, de a politikai közvéleménykutatásnak ez gyakorlatilag az első számú alaptétele világszerte. És minden egyes választás visszaigazolja ezt - megintcsak világszerte.
Említettem a legutóbbi francia elnökválasztást. Minden egyes jelölt eredménye megfelelt az előrejelzésnek, a statisztikai hibahatáron belül. Egyedül Le Pen kapott majdnem háromszor annyi szavazatot, mint amit a mérés mutatott.
De ezt igazolja pl. a tavalyi EP-választás is, a Jobbik, az LMP és az MDF kapott többször annyi szavazatot, mint amennyit a mérés mutatott.

Quadrille Lobster · http://oriblog.blog.hu/ 2010.01.28. 12:38:35

@radala:

Zseniálisan leírtad jelenséget, a hosszú emlékezet különösen igaz.

Én azt hittem, ezt amúgy a sima újságírónak kellene csinálnia.

Úgy értem "újságíró", nem valaki, aki

A) úgy esett, hogy megélhetésből egy újságba ír,

B) kommentátor, vagyis megmondja a véleményem.

Sztem Gábor zeniális elemző, de nem azt elemzi, kinek menyire helyes vagy helytelen a programja (lehetetlen), hanem hogy ki csinálja jobban a kampányolást, azaz ki mennyire tudja magához vonzani a választókat.

Utóbbi pedig azért nem egyenlő a "jó"-val, amiért 10millió légy is tévedhet. A többségi választás nem hoz jobb vagy rosszabb eredményt per definition, csupán csak biztosítja, hogy a döntéssel a többség egyetértsen. Technikai kérdés, bár elvek állnak mögötte.

Mondjuk ez érdekes kérdés:

A demokrácia (többségi választás értelmében) azt biztosítja, hogy a többség egyetértsen az eredménnyel.

Miért akarjuk, hogy a többség egyetértsen?

A) Hogy ne támadjon a tömeg a győztesre - és hogy ne mondhassa olyan könnyen, hogy ő nem ezeket akarta.

B) Mert tényleg úgy gondoljuk, hogy a többség csak helyesen dönthet? (Helyes: optimális)

gauche caviar 2010.01.28. 12:38:40

@radala: "megdöbbentőbb lenne-e egy Fidesz-Jobbik koala egy szdsz-mszp 94-esnél"

aztán majd jön a Lehet más a Fasizmus :))

dzsaszper 2010.01.28. 12:43:12

@NoNickToday: csak egy rövid reagálás. Néha én is írtam olyat, hogy érdekelne Török Gábor politológusi véleménye. Nyugodj meg, már rég eldöntöttem, kire fogok szavazni :) Viszont a politológus egész más szempontokat néz, és hosszabb távon gondolkozik, és ebben rutinosabb lehet, segítségére lehet a választópolgárnak a hosszútávú gondolkozásban (meg méginkább a politikusnak is, ezzel egyetértek).

Más kérdés, hogy a politológus is adhat tendenciózus válaszokat, de ez már legyen a kérdező baja :)

radala 2010.01.28. 12:58:51

@Attus Germanicus: OK. Mondjuk Le Pen belefér a ciki szélsőségesbe, ráadásul nem is kicsi.
Nehéz lenne elképzelnem egy rejtőzködő LMP-st. Meggyözödésem szerint több a fake LMP-s, aki majd csak behúzza az mszp-t, de ezt nem meri megmondani.
Egy kérdés? Korrigálnak-e a kvk-k azzal, hogy az értelmiségi jobban elmegy szavazni.
Nem abból jön-e ez a hiba, hogy ezekre értelmes emberek szavaznak (akkor is, ha a párt hülye) és ök aktívabbak, viszont csak a lakosságban meglévő arányuk alapján kérdezik meg őket?
Szóval én ezt egy technikai kérdésnek gondolnám nem rejtőzködésnek. (pl korrigálnak azzal, hogy Bp-n többen mennek szavazni, mint Szabolcsban?
No meg nyilván az is sokat átr, hogy ezek a pártok benne vannak még a zajban...

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2010.01.28. 12:59:36

@Attus Germanicus:
Most már csak az a gond, hogy ki számít szélsőségesnek....
Lehet, hogy máshol ez egyértelmű, de nálunk nem.
Orbán szerint saját pártján kívül mind szélsőséges.
Akkor mindenki rejtőzködik, aki nem a tömegpárt támogatója?
És mi van, ha a tömegpárt is szélsőséges?

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2010.01.28. 13:02:54

@radala:
Szerintem csak azért nem rejtőzködik az LMP, mert őket minden fideszes melegen ajánlja.
Nincs, aki megdobálja őket tojással.

Attus Germanicus · http://attus.hu 2010.01.28. 13:03:23

@simonmondja.: Ebből a szempontból (és csakis ebből) az számít szélsőségesnek, aki azt gondolja, hogy őróla azt gondolják mások, hogy szélsőséges.

radala 2010.01.28. 13:06:48

@NoNickToday: Szerintem azért akarjuk, hogy a többség döntsön, mert hirtelen nem jutott ennél jobb az eszünkbe. Amúgy én hiszem, hogy az az 1000 légy valójában nem téved csak egyszerűen légy. Szóval, ha valaki engem kérdezne, akkor a rendszer tökéletes csak az embereknek kell folyamatosan okosodniuk. De erre valók a hibák is. Lehet, hogy GyF még szobrot kap, mint a nép legnagyobb tanítója...

Quadrille Lobster · http://oriblog.blog.hu/ 2010.01.28. 13:18:24

@radala:
Egyetértünk!
A szoborról még gondolkodnom kell, de az okosodás nem lehetne igazabb.

Kalmár 2010.01.28. 13:27:14

@török gábor: Bár nem a te élveboncolásod a téma, de én liberális gondolkodást érzek rajtad.
(nem szdsz, liberális)
Az elemzéseidben pont az tetszik, hogy nem arról szól, hpogy jó egy egy bizonyos dolog vagy nem, hanem, hogy mi lehet a dolog mögötti motiváció és cél.
Ha ezt jól feltárja egy elemző az az igazi.

Azt, hogy milyen hatása van egy közvélemény kutatás ereményének nagyon nehéz lehet megmondani.
Ha többet jelzek egy pártnál, akkor vajon a győztesek mellé állás az erősebb vagy az ellentétes tábor mobilizálódik?
Esetleg egy nagy arányú különbség elaltathatja a nagy párt szimpatizánsait.
Nyilván a cél a szavazók mobilizálása, de szelektíven. Szép feladat.

barli 2010.01.28. 13:30:11

Arra lennék kiváncsi, hogy a pártok és a kormany csináltat e nagyobb mintákra építö nem eltorzított közvélemény kutatásokat is?
Mert ha másnak nem is, nekik létkérdés hogy tudják mi a helyzet és föleg hogy mik a tendenciák.
Esetleg ök megkapják az 1000 fös kutatások torzítatlan eredményét mert igazából az is elég?
Tudja valaki?

ardywal · http://ardywal.blog.hu/ 2010.01.28. 13:30:41

@török gábor: nem hát :) és szerintem fideszes vagy, mert nagyon ritkán jelenik meg tőled a fidesz-t, akár a programját, vagy a politikai manővereit illető kritika

a másik meg az, hogy pl az MDF balratolódása tipikusan Fideszes toposz, ezt ők találták ki, ők kezdték el először a köztudatba űltetni, még 2006 előtt, amikor nyilvánvaló volt, hogy nem lesz mdf-fidesz koalíció, és ez nálad rendszeresen elismétlésre kerül, amivel manipulálható is a közvélemény

mafos 2010.01.28. 13:35:59

Hát ha a fidesznek meglesz a 2\3-ad, akkor megint nem lesz parlamenti létszámcsökkentés.

Szvsz tényleg korrekt nem elhatárolódni. Hajrá Gábor! :) Remélem tv-ben hallunk-látunk majd párszor az elkövetkezendő hónapokban.

Amugy érdekes, jókat röhögök az MSzP kommunikációján manapság, mintha hirtelen tudnák mit kellett volna csinálni az elmúlt 4-8 évben. Persze ebbe az is benne van hogy elkezdték küldeni a népszabadságot 1 hónapig ingyenesen(komoly!), mert nővérem 3-4-5 éve feliratkozott szigeten hogy kapja 1 hétig, és felkerült valami listára. Majd megkérdezem postás ismerőst, mennyivel több a népszabi...
Na persze ezért még nem fogok semmilyen baloldali vagy liberális pártra szavazni.

ardywal · http://ardywal.blog.hu/ 2010.01.28. 13:39:15

A közvélemény kutató cégek kapcsán az egyik alapkérdés, ami legalábbis számomra nem tiszta, hogy honnan van ezeknek pénze a politikai preferencia mérésére?

Ez számukra reklámérték, vagy konkrétan a pártok fizetnek érte, vagy az állam fizet érte, mert törvény vagy akármi előírja neki?

Lenne logika a reklámértékben, bár a megrendelők tipikusan nagyobb cégek, akik piackutatás céljábólrendelik meg a szolgáltatást, ők meg nem a tömegmédiából szedik össze hogy kivel akarnak dolgoztatni, hanem személyes kapcsolatok alapján.

A másik sajátosság, hogy ha a közvéleménykutatás pontos lenne, akkor nem lenne szükség a szavazásra magára... tehát valahol törvényszerű hogy a közvélemény kutatás nem lehet pontos.

A részrehajlás egyes kvk-k részéről épp azon érhető tetten, hogy a tévedésük mindig egy irányba szór. Ha ezt a véletlen okozná, akkor 50-50% lenne hogy melyik kvk melyik irányba téved, de nem ezt látjuk.

Csalni már szimplán azzal is lehet, hogy a kutatásban résztvevőket áteresztik egy előszűrőn, és aszerint válogatnak be interjúra embereket, hogy a "megfelelő" véleményt hozzák ki, és ilyen helyzet akár véletlenül is előfordulhat úgy, hogy valamilyen bizonytalanság kivédésére bevezetett metodika kiszűri az egyik preferencia képviselőit a mérésből.

Chim 2010.01.28. 13:59:39

Kedves Török Gábor!

A honlapján felsorolt Ön által készített tanulmányok, cikkek,publikációk hozzáférhetőek valahol illetve megtalálhatóak lesznek majd online módon is a weboldalán,vagy csak felsorolásként szerepelnek majd ezután is, és egyéni kutatómunkával lehet csak megtalálni őket a továbbiakban is ?

nezet 2010.01.28. 14:03:27

Ez egy jó blog
És nem csak a szerző miatt, de a hozzászólók miatt is.
A folyamatos tanulásban, az ember világkép formálásában is segít

A Gábor által leírt dolgok tudatosan vagy csak zavar szintjén mi is észleljük, érezzük.
Ő segít megfogalmazni esetleg pontosítani, és ahol lehet hozzáadni.

“1000 légy valójában nem téved csak egyszerűen légy. Szóval, ha valaki engem kérdezne, akkor a rendszer tökéletes csak az embereknek kell folyamatosan okosodniuk”

Ez nagyon frappáns. De vitatkoznom kell, no nem a tartalmi állítással mert az szerintem is jó. Csak a másod állítással, meg kéne érteni nincs annyi időnk a tanulásra, így ezt a folyamatot fel kell gyorsítani. Az ember már rég eljutott abba a fázisba, amikor már mi alakítjuk az élőhelyünket, élővilágunkat. Nem engedhetnénk meg magunknak, hogy felelőtlenül viselkedjünk. (elnézést, de ezt főleg általánosságban és nem csak egy képviselő választásra értem) Jelenleg túlságosan keveset teszünk a fenntartható fejlődésért. Alapvető céltévesztésben élünk

Azt hogy az önzés elébe milyen célt lehet állítani, amit a többség, elfogad nagy kérdés
A többség mindenképp szükségeltetik hozzá, mert a kisebbség csak akkor képes változattani, ha hatalma van a többség felett, de általában ilyenkor a helyzet fenntartására megy el az összes energiája, így semmiképpen nem előremutató. Ezért is érzem, úgy hogy az idézet mondat főállítása igaz.

Milyen cél, lehet naiv vagyok, de számomra a fajfenntartás lenne ez a közös cél.
Ez jelen van minden élőlényben, így bennünk is. De nekünk embereknek van egy nagyon értékes tulajdonságunk a többi élőlényhez képest az agyunk. (ezt kellene fejleszteni ezért alakult ki az oktatás, de nagyon lassú a folyamat, és fel kellene ismerni mit, akarunk!)
Azt hogy most nem használjuk agyunkat, mert valljuk, be a társadalom nagyon nagy része minimális részét használja ki az agyi lehetőségének, mondhatjuk, le vagyunk butítva a „marketing” által. A cikkhez kapcsolódva, a marketing jelen esetben a politikai marketinget jelenti. Akik hatalom vannak (a két nagy párt), megengedhetik maguknak az irányított jelentéseket, ahol igyekeznek minden kisebbet kizárni, mert ebben egyet értenek. Igyekeznek minél inkább zárt döntéssé tenni a választást.

A jelenlegi rendszer fenntarthatatlan, mind társadalmilag, mind gazdaságilag, ami nem baj, csak lépjünk előre, és ne vesztegeljünk csodára várva

ossian 2010.01.28. 14:06:54

@hitelflotta.hu:
Dehogyis tojik, dehogyis tojik.
Nagyon is benne van az a frász, ami 2002-ben érte: halálosan biztos volt a győzelemben, és ebben a tudatában keményen belejátszottak a közvélemény kutatási eredmények
Hatalmas sokk érte, ma sem heverte ki (ezért nem lesz majd alkalmas miniszterelnöknek: személyisége erősen torzult).
Nagyon is figyel a közvélemény kutatásokra, de már él a gyanúperrel: nem biztos, hogy bejönnek a prognózisok.
A revanshoz jó lenne a kétharmad - és egy korlátlanabb hatalmi pozició, de éppen ez nem lesz biztos.

cellimega 2010.01.28. 14:07:22

@is:
végre egyszer nagyjából egyet tudok érteni veled.

A saját környezetemben - az a benyomásom - valamivel több a fideszszavazó, mint pár éve.
Áprilisban kiderül.
Én 50%-ra tippelem a fideszt listán. Szociknak meglehet a 30% a rejtőzködők miatt. A Jobbik is 10-20 között lesz, szintén a rejtőzködők miatt mérnek nekik most kevesebbet szerintem. Az MDF-ről bármit el tudok képzelni (kiesés, bejutás, netán jobb eredmény). Bokros beemelése jó ötlet volt, az SZDSZ felé nyitást nem tudom megítélni, mennyire. Bp-en biztosan többet kapnak emiatt.

Bokros 15 %-a kapcsán ne felejtsd el, hogy sok mszp-szavazó is benne van a 15-ben.

ossian 2010.01.28. 14:31:27

@cellimega:
Amit felsoroltál, már nem 100%.
Nem hinném, hogy akár a rejtőzködőkkel is - többet össze tudna kaparni az MSZP, mint 25%. Szerintem e percben látatlanban is kiegyezne ennyivel.
De az MDF is okozhat meglepetést, a LEMP is, de még a civil kezdeményezés is.
Gondoljátok végig: Seres Mária 500000 aláírást gyűjtött: ha abból rájuk szavaz 300000, már bent vannak a parlamentben, 10-12 képviselővel.
Ha innen nézem, nem jön össze a kétharmad a fidesznek.

tony zionist 2010.01.28. 14:41:32

@török gábor: rádiót abszolút nem hallgatok. nem visszalépés az?
azelőtt ő volt az ügyeletes megmondóember minden műsorban, aztán egy ideig mentek a közös rettegészeti konferenciák Debreczeni Kolbival a lapozóban, de ma már lassan be sem engedik az MTV-be.

na de mind1 :)

a többire nem kívánsz reagálni Gábor? ;) volt-e a pályafutásodban olyan pont, amikor úgy érezted, hogy eddig vmit rosszul csináltál, és majdnem ráment a hiteled arra, hogy ezen hibák miatt bizonyos politikai oldalról téged is az elfogultak közé soroltak?

vagy semmi tudatosság, semmi 'megvilágosodás', mindig is próbáltad hozni a magaddal szemben elvárt szintet, és ezt az emberek hol így, hol úgy ítélték meg, de ez a politikai közhangulat változásainak tudható be.

remélem érthető, hogy mire is gondolok.

pl somogyinál, bugyik bernadettnél miért nem jött el ez a pont? és most hagyjuk, hogy melyik párthoz, mikor, hogyan csapódtak oda, és mibe keveredtek, engem a folyamat érdekel, aminek a végén az elemző eljut arra az erkölcsi mélységre, amikor az egész addigi munkáját lenullázva elkötelezi magát politikailag, ezzel utólag is igazolva az összes elfogultsággal kapcsolatos vádat, ami korábban, elemzőként megfogalmazódott vele szemben.

amúg egyetértesz ezzel a meglátással? igen-nem?
és ha igen, akkor vajon te is pont ezért nem kötelezed el magad politikailag?

vagy lehetséges, hogy a jövőben téged is vmelyik párt prominenseként lássunk viszont?

így hirtelen csak ennyi kérdésem lenne :)

tony zionist 2010.01.28. 14:48:57

a 2002-es választás első fordulója is azért ment el, mert a 'biztos pártot választók' elbízták magukat. úgyis nyerünk, inkább menjünk le a telekre, nem a mi szavazatunk fog számítani.

már túl késő volt a 2. fordulóra észbekapni.

most is ez megy. MSZP jön fel állítólag....de mire?
erről az a kedves kis óvodás vicc jut eszembe, hogy 2 kannibál beszélget a dombtetőn. azt mondja az egyik:
-jön föl anyád.
-hol? - kérdi a másik lenézve a völgybe
-boaaa

bioLarzen 2010.01.28. 15:04:15

Kedves Gábor,
két gondolatra reagálva (elnézést, ha már volt róluk szó a kommentekben):

"Nem kell nekem egy lap minden szavával egyetértenem ahhoz, hogy az amúgy udvarias megkeresésükre válaszoljak"

Ez igaz. Gondolom, Dzsudzsák Balázs is így gondolta... Aztán most nem győz magyarázkodni.

"Nem szeretném előre kifecsegni az interjút (hiszen akkor, ugyebár, ki venné meg a lapot...), "

Ez pedig a Bárka reklámozása. Félreértés ne essék, nem gondolom, hogy szándákosan, de akkor is az. "Ha tudni akarod a véleményemet, vedd me a Bárkát" - ezt mondja.

Amúgy én azt vallom, hogy manapság a magyar politikai színen nem az a pártatlan, akit annak gondolnak, hanem az, akit mindkét oldal azonos hévvel támad. Akire azt is mondják, hogy komcsi-libsi, meg azt is, hogy fasiszta, na, ma az a pártsemleges ember. Mert az átlagember egyszerűen nem tudja elképzelni, hogy vlaki ne az egyik oldalon állna. Ha nem azt olvasom tőle, hogy velünk van., akkor a másik oldalon. Aki nem barátom ,az ellenségem... Ebből a nézőpontból mondom, hogy ez a blog idáig pártsemlegesnek tűnik: mindkét oldal gyalázza.

Na jó, talán az LMP kicsit felülreprezentált :D :D :D

bio

mirrmurrkandúr 2010.01.28. 15:05:15

@ossian: A közvélemény-kutatók eddigi (20 év) méréseit vizsgálva, az azért jól látható, hogyha tévedtek, azt majdnem mindig az MSZP javára (kárára?) tették.
Vagyis az MSZP általában jobban szerepelt annál, mint, amennyit prognosztizáltak neki.
Ennek a legeklatánsabb példája 2002, de vannak más példák is, azt hiszem, ezt nem nagyon kell magyarázni...
Az viszont, hogy a szocik általában jobban szerepelnek, mint amit "előirányoznak" nekik, nem a közvélemény-kutató cégek módszertani, vagy egyéb alkalmatlanságát jelzi, hanem inkább a szocialista szavazók mentalitását.
Mondhatnánk azt is, hogy az ő szavazóik a legkevésbé demo9kratikusak és őszinték, hiszen kérdésre sokuk nem árulja el, hogy kire akar-fog szavazni. (teszem hozzá, ez az MSZP esetében nem is meglepő, én is erősen titkolnám a helyükben...)

Azonban most egy más helyzet van/lesz - szerintem.
Lehet (valószínű), hogy a Fidesz nem fog listán 62%-ot kapni, de ez a kétharmados többség megszerzésének lehetőségét nem rontja érdemben.
S én arról is meg vagyok győződve, hogy most már az MSZP nem fog jelentősen jobban szerepelni, mint, amit a közvélemény-kutatások előrejeleznek, mivel azon felül, hogy teljesen elkoptak és leamortizálódtak (id. ma már tényleg nagyon égő MSZP-snek lenni), még ők is rátettek erre néhány lapáttal, elég, ha Mesterházy Attila miniszterelnök-jelöltségét, vagy a különböző állami cégek körüli folyamatos és nem egyáltalában nem enyhülő botrányokat említem.
Egyszerűen az MSZP kezében már nincs eszköz, fegyver...
Viszont az MDF és különösen a Jobbik okozhat még meglepetéseket.
A Jobbiknak már most van, aki 16%-ot jósol, és még van két és fél hónap a választásokig, ráadásul nekem nagyon úgy tűnik, mintha lassan ők kampányolnának egyedül.
Arról nem is beszélve, hogy őket is szeretik "alul mérni", nota bene annyira az sem lepne meg, ha esetleg megvernék a szocikat - habár ezt egyébként nem hiszem.

Úgyhogy inkább az MDF és a Jobbik tehet be a Fidesz kétharmadának, és olyan nagyon ők sem, tehát, ha nem is lesz meg a Fidesz kétharmada (szerintem egyébként simán meglesz) akkor is nagyon közel lesz hozzá, ami már majdnem hogy mindegy.
Az LMP, meg a többi kis párt szerintem teljesen esélytelenek.
Az LMP-nek pölö nagyon szép eredmény lenne, ha megint kapnának kb. 2%-ot, de szerintem nem fognak, mert már a jelöltállítással is gondok lesznek (ez az MDF-re is igaz, ahogy mostanában olvasni lehetett). A többiek pedig -azt hiszem kimondhatjuk- az esélytelenek nyugalmával vághatnak neki ennek a választásnak.

Összefoglalva, a legkevésbé az MSZP-től várok meglepetést, szerintem egy 20-22%-nál többre nem számíthatnak(nem a képviselői helyek számának tekintetében persze, hanem listán, összességében 12-13%-nál nem lesz több valószínűleg).
A Jobbik bizonyosan a nyomukban lesz, és az MDF és simán átugorja a lécet.

Nem kell aggódni:-)

mirrmurrkandúr 2010.01.28. 15:13:45

@Várjuk a Bokros-Orbán /ha még ő lesz/ tv-s vitát: Remélem reumás görcs áll a kezedbe, amikor megbízásból ilyeneket irkálsz!

theofil 2010.01.28. 15:18:39

@mirrmurrkandúr:

Kedves mirrmurkandúr!

Szeretettel üdvözöllek (két macskám nevében is), új vagyok itt, most jöttem az elvonóról - nem alkohol, internet.
Török Gábor blogjának nagyon örülök, őt mindig kedveltem, még akkor is amikor éppen nem értettem vele egyet, az ilyesmi ritkaság.
Mint ex emeszpé szimpatizáns, hadd jósoljam: az MSZP nem fog 20-22%ot kapni, hanem kb. 10-et. Szerintem.
Azért a Hunvald ügyet, hát azt nem lehet kiheverni. Én már nem is akarom.
Részemről az otthonmaradás, most először, de nagyon.

radala 2010.01.28. 15:27:16

Ma volt a rádióban, hogy az LMP nyílt kampányszámlát csinál. A 8 órás Kossuth hírekben volt. Ez azért valami. Persze, ha figyelembe vesszük, hogy mondjuk Torgyán valószínűleg egyetlen mondatával be tudna kerülni b´ßarmelyik híradóba, akkor talán nem is kell annyira örülni, vagy túlértékelni a jelentőségét.

radala 2010.01.28. 15:35:18

@mirrmurrkandúr: Ezzel én is egyetértek. De én csöppet sem lepődnék meg, ha a Jobbik megverné a szocikat. Egyrészt igazságos lenne:-) másrészt a Jobbik hihetetlen jól nyomja. Nagyon profin keverik a fasizmust a nagyon is megfontolandó programjukkal. Meg vagyok döbbenve milyen ügyesek. Nem úgy van-e hogy Hitlernek is nagyon jó működő programja volt? Nem az-e a legnagyobb baj a szélsőségekkel, hogy gyakran okosabbak, mint a nem szélsőségek?

mirrmurrkandúr 2010.01.28. 15:44:54

@theofil: Kedves theofil!

A "régiek" (akik a kezdetektől itt rontják a légkört:-) nevében szeretettel üdvözöllek én is!

Én -nem titkoltan- soha nem voltam MSZP-szimpatizáns (pfúúú, nagyon nem:-), de azért a 10%-ot kevésnek találom. (azt el tudom képzelni, hogy négy év múlva ott lesznek...)

A Hunvald ügyön kívül még van néhány húzás sztem, amit nem lehet kiheverni...

:-(

tony zionist 2010.01.28. 15:50:33

@bioLarzen: dzsudzsák mint kampányarc VS politikai elemző nyilatkozata egy politikai hetilapnak

asszem nem véltlenül akadt ki a demagog-o-méter :D

"Ez pedig a Bárka reklámozása. Félreértés ne essék, nem gondolom, hogy szándákosan, de akkor is az. "Ha tudni akarod a véleményemet, vedd me a Bárkát" - ezt mondja."

és? barterről hallottál már? TG-nek jó, hogy a barikádban is megjelenik a véleménye, így még szélesebb körben ismerik meg azt, a barikádnak pedig jó, hogy TG nyilatkozik a lapnak, hisz elismertsége okán reklámpotenciált IS jelent.

mondjál hitelesebb elemzőt!

nézőpont? fideszkutyák
lakner,berni drága mszp-s kutyák
bűnsegéd somogyi, debreczeni kolbi mdf-szdsz-es kutyák
karácsonyi lmp-s ideal-opportunista

szomszéd orsika, magyar kornélia és a többiek is mind-mind MSP-SZDSZ közeli megélhetési elemzők.

és a megélhetési itt nem csak annyit jelent, hogy hivatásszerűen űzi, hanem hivatászerűen segget nyal. a megrendelőik nem kiváncsiak semmilyen eredményre, ők az eredményekhez gyártanak 'kutatásokat'. ledvai ildi odatelefonál, hogy hogy áll az MSZP. hahn, sík vagy az a levendel ádám nevű sanda ipse közli, hogy szarul. nem baj, kéne egy megrendelés, hogy jövünk fel. oké. aztán mindig vmi fing hibahatáron belüli ingadozás felszálló ágát akarják előadni FELJÖVÉSNEK.

ha tanította őket vásárhelyi mariska az egyetemen, akkor ezen nincs is mit csodálkozni.

"manapság a magyar politikai színen nem az a pártatlan, akit annak gondolnak, hanem az, akit mindkét oldal azonos hévvel támad. Akire azt is mondják, hogy komcsi-libsi, meg azt is, hogy fasiszta, na, ma az a pártsemleges ember."

Morvai Krisztina? :D

mirrmurrkandúr 2010.01.28. 15:51:58

@radala: Igen, lassan már minden posztban írok a Jobbik üzleti-jellegéről...
Szerintem ők politikailag nem szélsőségesek (ahhoz e közül a sok baromság közül néhányat komolyan is kéne gondolniuk...), hanem szélsőségesen nagy bizniszmenek, akik már saját plázákat akarnak, és ezt nem is titkolják.
Szarnak a pártfinanszírozás átláthatóságára (ezért nem haragszom rájuk, mert minden egyes párt hasonlóképpen áll hozzá a kérdéshez), és egyáltalában olyan átláthatatlanok a pénzügyeik, hogy az emberben akaratlanul is felmerül a kérdés, hogy melyik közel-keleti brancs pénzeli őket? Netán az oroszok?
Mindegy, én nem szavaznék rájuk, bár az ténykérdés, hogy eszméletlenül jól nyomják, csak éppen nekem semmivel hitelesebbek, mint bármelyik párt...

Hát ennyi...

Ja, én nem félek tőlük. Szerintem kifejezetten nevetségesek időnként...

:-)

radala 2010.01.28. 15:57:23

@theofil:Kétségeim vannak afelől, hogy létező személy van a nicked mögött:-)
Nehéz elképzelnem azt az ex-mszp-st, aki veszi a fáradtságot, hogy beírja valahova azt, hogy otthon marad. Nem cikizésből mondom, de ha kvk lennék föltennék pár keresztkérdést :-)
Szerintem Hunvald ügy nem durvább, mint a Tocsik ügy volt. Egy igazi mszpst az ilyenek nem rendítenek meg a hitében. Amúgy engem sem rendítene meg, ha kiderülne, hogy van korrupt Fideszes polgármester. Már miért is rendítene meg, nem hiszem, hogy van olyan párt Európa demokratikus felén, ahol ne lenne 1-2 korrupciós botrány. Hunvald/Zuschlag miatt nem kell szégyenkeznie az mszp-nek, mert előzetesben vannak, tehát elvileg az mszp nem tusolta ezt el. A tocsik ügy sokkal súlyosabb kéne legyen.

theofil 2010.01.28. 16:01:34

Kedves mirrmurr!

A Hunvald-ügy azért vízválasztó a szememben, mert megmutatja, hogy mi az amit le akarnak, amit le mernek nyomni a saját szimpatizánsaik torkán....

theofil 2010.01.28. 16:03:40

Kedves radala!
Fájdalmmal értesültem róla, hogy nem létezem.

radala 2010.01.28. 16:07:00

@mirrmurrkandúr: Értem, hogy naiv vagyok, de én elhittem, amit a vastagbőrön olvastam, hogy kevés pénzből okosan nyomják. Tény, hogy nem vagyok Mo-n így nem látom, hogy vannak-e óriásplakátjaik, tv reklámjaik. Én sem tudom, hogy féljek-e tőlük. A gárda szerintem roppant félelmetes, de rém európai (lásd Lega Nord). Igazából nem attól kell félni, hogy kormányra kerülnek, hanem pont attól, amibe az fog kerülni, hogy ne kerüljenek. Nevezetesen, hogy az összes "mérsékelt" pártnak mérsékelten fasisztának kell majd lennie. (mondjuk nem fog nagyon nehezükre esni)

radala 2010.01.28. 16:10:25

@theofil: Te létezel theofil nem:-)
Miért nem szavazol inkább a Jobbikra (ha velük értesz egyet) vagy a Fideszre (ha igazán föl akarod idegesíteni az exeidet)? Otthon maradni szerintem nem ér, maximum lustaságból. De tudatosan?

theofil 2010.01.28. 16:14:54

Kedves radala, kérlek ne hozz ki a sodromból.
Nem theofilnak hívnak, ahogyan téged sem radalának, de amit írok az igaz. Szó, sőt betű szerint.
Ha nem hiszel nekem nem baj.
Ez a te legteljesebb magánügyed.
Amivel kérlek, ne zaklass többet.

theofil 2010.01.28. 16:20:34

Azt hiszem nem igazán értek egyet a Barikádnak adott interjúval.
A Jobbik megkerülhetetlen tényezője lesz (már most is az) a politikai életünknek, de azért én mégis szeretném megkerülni.
A szóban forgó párt törzsközönsége az összejöveteleik alkalmából mélységes egyetértésben, üvöltve mocskoszsidózik.
Az ilyesmi nem szép. Nem kéne ezekkel szóba állni.

bioLarzen 2010.01.28. 16:27:55

@tony zionist:
Szia,

OK, akkor három oldalról szidnak, igazad van :D

bio

bioLarzen 2010.01.28. 16:29:10

(Ja, és persze, mind a színháztól, mind a laptól elnézést, hogy Bárkát írtam Barikád helyett...)

bio

theofil 2010.01.28. 16:34:21

radalának!

Oké, nincs harag.

Hadd mondjak valamit: minden botrány két részből áll - maga a botrány (ki lopott és mennyit), továbbá, hogy az illetékes párt hogyan viszonyul mindehhez.
A Tocsik ügyet az MSZP még szégyellte, a Hunvaldot viszont tovább finanszirozzák a börtönben.

radala 2010.01.28. 16:39:45

nagyon nehezemre esik védeni az mszp-t, de szerintem Hunvaldot nem azért finanszírozzák, mert pénzre van szüksége. Egyszerűen csak hibás (vagy nem is hibás) törvénykezés miatt.
Ha a tocsikot szégyellték volna nem lett volna azóta is 2 x képviselő Puch....
(klikkelj a válasz erre-re)

theofil 2010.01.28. 16:53:41

Nem kedves radala, nem a törvények a hibásak elsősorban és főleg. Kitalálták már a zárolt számlát amelyre utalni lehetett volna a fizetését ameddig az ártatlansága(??!!???) ki nem derül......
Itt nemcsak arról van szó, hogy Hunvald lopott-e, vagy nem lopott, korrumpálódott-e vagy nem (bár némi gyanura ad okot, hogy Bill Gates csórónak számít Mr. Hunvaldhoz képest.)
Arról is van szó, hogy sem a bizottsági helyeihez, sem a javadalmazásához nem nyúltak egy ujjal sem, azaz:
ha egy emeszpés polgármester nem jár be a munkahelyére (merthogy éppen hűvösön van) és nem képes a munkáját ellátni ez még nem ok arra, hogy ne kapja meg a fizetését.
A plebejusoknál (az ország lakosait értem ezalatt) azért ez nincs így...ha Pityi Palkót elviszi a rendőrség a munkahelye nem annyira kifinomult, hogy továbbja is utalja neki a munkabérét....de más a politikus és más a közember....
Egyrészt.
Másrészt.
Mit képzelnek ezek rólam? Az ő szimpatizánsukról?!
Simán lenyelem, mi? Naná! MSZP szimpatizáns csak a Fidesz disznóságaira gerjed, ha maszopos lop akkor elnézően mosolyog, még hunyorít is a szemével, hogy nézd a már a kis huncut milyen élelmes, hát nem hazatolta a Bazilikát....í?
.....anyátok.....!!!!!!!!

tony zionist 2010.01.28. 16:55:10

@radala: és a boldvai? akinek a feleségével együtt annyi a bevalott jövedelme, amiből az 1000m2-es haciendát felfűteni sem lehet...főleg nem ilyen időben.

ő is nyakig benne volt a tocsikbuliban.

radala 2010.01.28. 16:56:45

Odasüssetek mit találtam.
Nem is kel följönni kutyából, van aki összegyüjti a Fidesz értelmiségi arcát.
fidesz-igeretek.blog.hu/

tony zionist 2010.01.28. 17:02:59

@radala: persze. és az agyhalott tollert se azért tartották meg képviselőnek, mert cink lett volna egy pécsi választást elbukni,hanem rosszak voltak a törvények...

az MSZP több tízezer pécsit fosztott meg a képviselethez való alkotmányos jogtól saját érdekei végett.

jah, itt kell megjegyeznem az én kis összeesküvés-elméletemet.

Toller lopta ki az öszödi beszédet, és ezért "szenvedett balesetet". Ezért csicskult be Szili is utána, meg az egész frakció. fostak.

hogy a szalag letétben volt valahol, hogy ha estleg történne vmi lacival, akkor nyilvánosságra kell hozni, vagy ezután gyurcsány elébe menve a komolyabb dolgoknak, maga szivárogtatta ki, az mind1.
tollert gyurcsány akarta kinyiratni az öszödi beszéd miatt :)

radala 2010.01.28. 17:08:01

@tony zionist: Szép elmélet. El is hiszem. De nem Toller volt a legnagyobb GyF fan? Vagy addigra kiábrándult?

tony zionist 2010.01.28. 17:12:52

@radala: nem kell elhinni ez az én 1személyes, különbejáratú összesküvés-elméletem:)

Toller? 2006ban? Ő volt Gyurcsányi legfőbb ellenlábasa a háttérben. hát mennie kellett...

ha a középkorban történik, akkor Tollerrel stílszerűen egy vadkan végzett volna:)

radala 2010.01.28. 17:18:02

@tony zionist: Tényleg szuper elmélet, csak nem vagyok otthon az mszp-s belharcokban.

radala 2010.01.28. 17:42:05

Nem szeretném propagálni a jobbikot, de itt egy (szerintem korrekt, bár csak átfutottam) elemzés a programjukról
gondola.hu/cikkek/69466

latte · http://midterms.blog.hu 2010.01.28. 17:57:10

A közvélemény-kutató cégeket nem a pártállásuk, hanem az eredményeik jellenzenek. Ha egy ilyen cég megbízhatóan működik, akkor mindenhol őt fogják alkalmazni. Természetesen vannak esetek, amikor akár politikai nyomásgyakorlás céljából használják őket (Torgyán alkalmas-e köztársasági elnöknek kutatás), de akit tényleg érdekel, az képes megtalálni a legjobb ilyen intézeteket. Az Egyesült Államokban elterjedt push-poll gyakorlatát meg itthon nem szokták gyakran használni.

Chim 2010.01.28. 17:59:42

Lehet ostorozni a Jobbikot,de idáig csak neki van publikált kész programja.
A közvélemény kutatások mellényúlnak velük kapcsolatban, mert egyedül ők nyomulnak ezerrel a választási korteshadjáratban, aminek meg is lesz az eredménye.
Ami Az LMP-t illeti,szvsz egy fantom párt.Ki a bánat szavazna egy virtuális "egyletre"?
Nem is értem,h miért beszélnek róla annyit a neten...

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 18:11:32

@Chim: "Lehet ostorozni a Jobbikot"

Rendben, akkor "ostorozzuk", méghozzá jobbról!:)

szkszhu.szksz.com/100118.doc

((CC: Valódi változás kell IDE!))

Chim 2010.01.28. 18:54:02

@1.szolo (B.A.):

Én mindössze arra akartam rávilágítani,h eddig csak lózungok vannak minden oldalról,-kivéve MDF még-.Jó lenne pontosan ismerni a többi programot is,mert eddig csak jelszavak vannak.

Az általad linkelt doksi jó kis elemzés,de Juliska nénit,ez baromira hidegen fogja hagyni,mert ő csak annyit hall meg(annyit ért meg),h most aztán ezek a gyerekek majd jól kisöprik a húszévnyi szemetet a Kossuth térről. :)
De nem csak Juliska nénikből áll(hat) a szavazóbázis, ezért hasznosak ezek a szösszenetek...

Diocles 2010.01.28. 18:58:36

Debreczeni Dávid Ibolya egyetlen bűnéről

Videóval! Visszaléptetheti jelöltjeit a második fordulóban az MDF az MSZP javára?

A Fidesszel nem reális a koalíció, azonban a kétharmados győzelem megakadályozásáért meg kell vizsgálni a második fordulós együttműködéseket - többek között erről beszélt Debreczeni József, az MDF országgyűlési képviselőjelöltje egy vitaesten. A közíró a Demokratikus Hálózat [dh] klub vendége volt.

Az eseményt a szervezők eredetileg az MSZP Országos központjában tartották volna, azonban a pártházban az utolsó pillanatban ”kapcsoltak”, hogy a főszereplő mégiscsak egy másik párt képviselőjelöltje, így végül két utcával arrébb, a József Attila Klubban pakolhatta ki a miniszterelnökökről írott könyveit Debreczeni József, igaz a közíró a helyszínnel kapcsolatosan úgy fogalmazott, nem lett volna kifogása az eredeti elképzelés ellen sem.
belfold.ma.hu/tart/cikk/a/0/62386/1/belfold/Visszaleptetheti_jeloltjeit_a_masodik_forduloban_az_MDF_az_MSZP_javara?place=srss

tony zionist 2010.01.28. 19:47:59

debreczeni sok országban már régen lógna. rika gusztustalan alakja ő a politikának.

csak úgy, mint a dávid-ebola és első tünete, a herényi káró...

aki az MDF-re szavaz, az a legalja. annál még a hithű szoci is jobb. de aki itt bekajálja anormális politikát, meg hogy bokros hihetetlen károkozása az ország megmentése volt.

egy első félévi vizsgákon túljutott közgázhallgató körberöhögi bokros hülyeségét.

bokros ráadásul nem tud emberbe gondolkodni, számára nem létezik lakosság, állampolgárok, társadalom.

számára mindenki egy szám és utána egy jel: Ft, $, Ł.

jó példa erre, hogy 11millió fogmegtartó kezelés maradt el bokros miatt.ha csak magának a fognak az értékét vesszük(50eft/fog) akkor ez 550Mrd Ft társadalmi kár csak a fogakon...

plusz az a 30Mrd$ közvetlen, tényszerűen kimutatott pénzügyi kár, amit okozott. a kézzelfogható megtakarítások pedig még az 50Mrd Ft-t sem érték el azután, hogy az AB is, és 1 év után Horn is kibaszta a picsába Bokrost csomagostul.

ha szépen forintosítunk mindent, akkor az jön ki, hogy a társadalomnak 5-10ezer milliárdjába került az, hogy bokros megtakarítson 50mrd-t. nagy biznisz...micsoda zseni ez a zugdiplomás panamából (ahol azt se tudják, hogy ki ez)

Ennyit a bokroscsomag legendájáról.

Bokros már 2 éve ki volt baszva a csomagjával együtt, mikor a Fidesz kormányra került.

de természetesen a világhírű zseni bokrosnak köszönhető, hogy a fidesz költekezhetett.

jah bokrosnak hála az akkor már csökkenő infláció 1 év alatt 18%ról 30%-ra nőtt. a GDP növekedés, a fogyasztás,az ipari termelés, az export csökkent. mivel pénzünk nem maradt, így az import is. főleg az energiaimport csökkent (megugró energiaárak), ez volt az egyetlen, ami miatt a külkeregyenleg javult.
na hurrá...

bokrost minden országból elzavarták

[nev] (törölt) 2010.01.28. 19:58:07

@dzsaszper:
azért a probléma ennél mélyebb. a társadalomtudósok szeretnek mindent önagukhoz hasonlítani, azaz úgy elemezni, hogy egyik tényező az idő.

hogyan változik az alapkamat, hogyan változik a bruttó hazai termék, változik a pártok támogatottsága, bla, bla, bla. mindez önmagához mérten az idő függvényében.

most persze én nem azt mondom, hogy nem lehet az ilyen x(t) típusú függvényeket elemezni, de azt gondolom, hogy egy komoly elemzés az időben változó mennyiségek egymáshoz való viszonyát vizsgálja, keresi közöttük az összefüggést. ezt hívják úgy: a tudomány. most persze ez egy blog, és nem tudósklub, de én nem gondolom azt, hogy a tudósok olyan nagyon okosak lennének, egyszerűen csak úgy elemeznek, ahogy ritkán szokás elemezni, és ezért ritka nagy okosságokat mondanak, ritka nagy blődségek mellett.

a poszt témájához egy huszárvágással visszakanyarodva, talán azért is vádolják meg a kvk-kat pártossággal, mert ilyen tudományos igénnyel készült "nagy" elemzéseik nincsenek, vagy ezeket nem teszik közzé.

nincs olyan elemzés, ami rámutatna arra, hogy egy politakai áramlat pillanatnyi támogatottsága összefügg az üzemanyagárral. képzelj el egy parasztot. annak mi kell. traktor. mi kell a traktorba: üzemanyag. be kell menni a városba. ahhoz mi kell. autó. autóba mi kell: üzemanyag. szerintem az, hogy a parasztok mennyire idegesek az erősen függ az olajártól. és ugye a paraszt függ inkább az üzemanyagtól. a munkás nem függ. a nyugdíjas megint nem. tehát a jobboldla ettől jobban függ, mint a balolal kevésbé. triviális állítás. most ez persze ez eddig egy hipotézis, de én mondjuk úgy láttam, ha emelkedett az olajár, akkor emelkedett torgyán hangja is. nekem úgy tűnt, hogy torgyán ezzel tisztában van, és orbán is tisztában van. torgyántól tanulta ezt szerintem. lehet persze, hogy ez hülyeség, de hol látsz te olyan elemzést, ami az ilyen típusú megfigyeléseket alátámasztja, vagy megcáfolja.

----

persze szerintem - és itt török gáborral egyetértek (illetve ő egyszer egyetértett ebben velem) - az országgyűlési választásokat nem a gazdasági mutatók döntik el. ezek a közvéleménykutatásoknál és az ep választásnál érdekesek, ogy választás esetén szerintem majdnem érdektlenek. a gazdasági mutatók alapján horn gyulát, és orbán viktort is újra kellett volna választani, gyurcsány ferencet meg le kellett volna váltani, és pont a fordítottja történt.

és szerintem ez az oka, hogy az eredmény az utolsó pillanatokban végül megfordult. szerintem bajnainak esélye lett volna fordítani. egyszerűen szeretik a politikában a kisfiús fazonokat. pontosabban a nők szeretik. lehet, hogy durva amit állítok, de az országgyűlési választás szerintem egy casting egy négy évig tartó szappanoperához.

de ha a személyiségek a döntők, akkor meg olyan típusú kutatások kellenek, amik megmérik, hogy hány ember gonolja ezt: "ameddig orbán, addig fidesz" vagy ezt: "ameddig orbán, addig nem fidesz". "mióta bokros, azóta mdf". vagy "mióta bokros, azóta nem mdf". persze lehet, hogy vannak ilyenek, csak nem publikusak, török gábor majd eseltelg megmondja, hogy mérik ezeket csak nem közlik, vagy nem is mérik.

malacz rezignált · https://www.facebook.com/pages/Malacz69-vil%C3%A1ga/173965402643571 2010.01.28. 20:13:58

Török Uram!

Egy elvi állásfoglalást kérnék:

Nevezhetjük-e parlamenti pártnak azt a pártot (jelesül mdf), amelyiknek nincs a magyar parlamentben frakciója?
(Ugyanis, ha igen a válasz, akkor bizonyos kisgazda utódpárt is az, amennyiben 1 vagy két képviselője a parlamentben ül frakció nélkül.)

Nevezhetem a Jobbikot parlamenti pártnak, hiszen tagja az Európai Parlamentnek?

tony zionist 2010.01.28. 20:15:01

@[nev]: "és szerintem ez az oka, hogy az eredmény az utolsó pillanatokban végül megfordult. szerintem bajnainak esélye lett volna fordítani. egyszerűen szeretik a politikában a kisfiús fazonokat. pontosabban a nők szeretik. lehet, hogy durva amit állítok, de az országgyűlési választás szerintem egy casting egy négy évig tartó szappanoperához."

nem tévedsz. szánalmas volt látni, ahogy a klimaxon túli kiöregecskedő feleségek csillogó szemekkel követték 2006ban gyurcsányt meg oldalbordáját az örökmécseshez, mint vmi pincsikutyák, akik már a délceg herceg látványától is összenedvesítik az XXXL-es bugyogót.

nekik ez felért egy szoftpornóval.

gossage 2010.01.28. 20:26:47

nagyon jo...nagyon jo hozzaszolasok vannak ,halalra rohogom magam es kozben ez az igazsag... ez a szoftporno is nagyon jo meg a bazilika eltolasa

Igaz talan ezert jo

Gratulalok

gossage 2010.01.28. 20:29:30

Ezt megismetlem,mert klasszikus lesz ,hatha nem mindenki ovassa vegig a blogot

Mit képzelnek ezek rólam? Az ő szimpatizánsukról?!
Simán lenyelem, mi? Naná! MSZP szimpatizáns csak a Fidesz disznóságaira gerjed, ha maszopos lop akkor elnézően mosolyog, még hunyorít is a szemével, hogy nézd a már a kis huncut milyen élelmes, hát nem hazatolta a Bazilikát....í?
.....anyátok.....!!!!!!!!

[nev] (törölt) 2010.01.28. 20:55:53

@tony zionist:
oké, de az minden politikusra igaz, nemcsak gyurcsányra. szerintem csak az országgyűlési választásokon működk ez, az euórpa parlementi választásokon és az önkormányzatokban (leszámítva talán a főpolgármesteri posztot) nem játszik különösebb szerepet a személyiség.

Chim 2010.01.28. 20:56:40

@tony zionist:

Ja, de ugyanez van Orbán, Vona esetében is. És egy kicsit talán Mesterházynál is.
:)

[nev] (törölt) 2010.01.28. 21:18:53

@Chim:
igen. ha én a politikai tanácsadó lennék most szinte mindent átvennék az apple marketingjéből. például "mac or pc" típusú tévé reklámokat. ezek szerintem sokkal inkább ülnek, mint a százalékpontok.

www.youtube.com/watch?v=o7_C0hn8F5M

"szia én az mszp vagyok, és én a fidesz". ez ugye a balos lehetőség. nem állítom, hogy az ilyen típusú reklámokkal a baloldal fordíthat, de mozgósítani tudna, és fiatalokat megnyerni az szerintem tuti.

ha fideszes lennék, akkor "szia én a fidesz vagyok, és én a jobbik" típusú reklámmal próbálkoznék. ezzel kiüthetnék a jobbikat. nyilván azt kellene sugallni, hogy a fidesz egy európában elfogaott civilizált párt, a jobbik meg egészen egyszerűen ciki. de éppenséggel a jobbik is felhasználhatná ezt a technikát a fidesz ellenében. illetve a fidesz az mszp-vel szemben. szintén mozgósításra.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 21:34:01

@malac69 nemigazországi hisztidetektor (centi=74):
"Nevezhetjük-e parlamenti pártnak azt a pártot (jelesül mdf), amelyiknek nincs a magyar parlamentben frakciója?"

NEM, ez csak egy kupac parlamenti pártképviselő...

"Nevezhetem a Jobbikot parlamenti pártnak, hiszen tagja az Európai Parlamentnek?"

Te annak nevez/7, aminek csak akarod 8Đ
- neki sincs (önálló PÁRT-)frakciója,
- ráadásul nem is "européer", hanem EU-szkeptikus.
Úgy került az EP-be, mint Pilátus a Credo-ba...

((CC: Valódi változás kell IDE!))

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 21:38:13

@[nev]:
Ilyesmivel mozgósította az SZDSZ a Jobbik szavazóit...
Az eredmény az EP meccsen: "0:3" lett! 8Đ

((CC: Valódi változás kell IDE!))

[nev] (törölt) 2010.01.28. 21:39:02

szóval elvben minden relációban használható ez a típusú összehasonlító marketing. "szia én az X párt vagyok. és én az Y." ha én politikai kampányt csinálnék biztosan tanulmányoznám ezt az oldalt:

www.apple.com/getamac/ads/

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 21:42:47

@gossage: (DE hogy lehet akkor a HELYÉN?!)
... a Jobbik megmogyorózza:
- Hát úgy, hogy mi toltuk VISSZA! Mert a Bazi-
lika a magunkfajtáké!

((CC: Valódi változás kell IDE!))

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.28. 21:44:53

@[nev]: Szóval...
IGEN, csak tettel NEM...

((CC: Valódi változás kell IDE!))

török gábor 2010.01.28. 21:49:14

@malac69 nemigazországi hisztidetektor (centi=74): jó kérdés. abban az értelemben parlamenti párt, hogy 2006-ban bejutott, viszont ma nincs frakciója. ha engem kérdeznének, én nem nevezném annak.

[nev] (törölt) 2010.01.28. 21:55:06

@1.szolo (B.A.):
csakhogy az ep választás volt, ez pedig ogy választás. és a kettő nem ugyanaz.

az ep választásokon gazdasági eredményeket kell szerintem felmutatni. számadatokat kell sorolni. ennyivel növeltük, ennyivel csökkentettük. bla, bla, bla. vagy ellenzékből: ennyivel növeljük, ennyivel csökkentjük.

az országgyűlési választásokon az foglalkoztatja az embereket, mi az a kultúra, amit te képviselsz. mi az, amit néznünk kell majd négy éven át a "tévéhíradó" című szappanoperában. tetszik-e nekünk, vagy nem teszik. mint egy casting.

török gábor 2010.01.28. 22:09:20

@tony zionist:

1. LZ szerintem - hozzám hasonlóan - egy idő után úgy látta, hogy a kevesebb több, s nem jó helyzet az, ha a csapból is... ez nem visszalépés, hanem szelekció.

2. engem egy darabig zavart, hogy mindenhová sorolgatnak, aztán megértettem, hogy nem ez a lényeg. egyrészt fontos belátni, hogy a világ így működik (biztos én is, ha másokról van szó), másrészt pedig, hogy csak egy fontos mérce van, mert én tudom igazán, hogy mit miért teszek. nekem tiszta a szakmai lelkiismeretem.

3. a két említett személy szerintem nem követett el árulást: őket jobban érdekelte a cselekvés, mint a megértés, s megtalálták végre a helyüket.

török gábor 2010.01.28. 22:12:12

@Chim: nekem erre nem lenne energiám, de ha érdekli valamelyik, szívesen elküldöm mailben.

[nev] (törölt) 2010.01.28. 22:20:14

@török gábor:
lakner azért nemcsak a rádióban magyaráz, hanem mondjuk az atv-ben is rendszeresen. kívülről úgy tűnik, mintha ő kicsit balra fésülködne, mert az áll neki jól, te meg inkább jobbra, mert neked meg az.

török gábor 2010.01.28. 22:24:33

@[nev]:

szerintem ez nem "fésülködés", inkább adottság. viszont éppen mostanában beszéltünk arról, hogy különböző politikai véleményeink ellenére hét éve dolgozunk együtt, ráadásul úgy, hogy szakmai kérdésekben szinte soha nem volt vitánk.

[nev] (törölt) 2010.01.28. 22:44:03

@török gábor:
a fésülködést nem bántásból írtam. éppen ez jutott az eszembe. engem nagyjából annyira érdekel, hogy ki milyen oldali mint az, hogy merre fésüli a haját. van akinek ez áll jobban, van akinek az. mindenki döntse el magának, de különösebben ez nem érdekes.

zékit 2010.01.28. 23:11:06

Ne haragudjatok, de elég egyoldalúan ostorozzátok az úgymond baloldali politológusokat.
Debreczeni, Lakner, Szomszéd Orsi...lehet, hogy többé vagy kevésbé elfogultak, DE a politikához értő, nagytudású, és szimpátiájukat intelligensen kezelő szakemberek. Én tisztelem ezért őket.
Ezzel szemben a jobboldallal szimpatizáló politológusok: Fricz, Bánk, Stumpf, Simon és társai lehet, hogy nagy tudásúak, de szimpátiájukat SZAKMÁJUKNAK ALÁRENDELŐ, KONTÁR politológusok. Főleg Fricz Tamás, szerintem ő a politológusok szégyene. Nem akartam senkit megbántani, de minden éremnek két oldala van.
A cikkhez pedig lenne egy kérdésem, vki válaszoljon: sosem értettem, hogy miért kell a közvélemény -kutatóknak "felülbecsülni" a hozzá közel álló pártot? Ezzel tényleg többet nyer az adott párt? Ennyit jelent a győztes mellé állás elve??? Szerintem inkább bepunnyasztja a választókat, és a másik párt támogatóinak aktiválását mozdítja elő.

mafos 2010.01.29. 00:44:44

Azt aláírom, hogy nehéz. Egy elemző ugye jobbról nézve balosnak tűnik fel, balról jobbosnak, a liberálisok meg nem értik, miért nem kritikusabb a végletekkel. És nyilván ez így van rendjén egy független elemzőnél-illetve magával a céggel :)

2010.01.29. 01:45:06

@Chim: Talán mert mégsem fantompárt az LMP? Azt a sok blogot, fészbukot meg twittert valaki csak működteti, nem? Vagy robotok kopácsolnak mögötte?

aum 2010.01.29. 04:59:11

A közvéleménykutatásokat maguk a válaszadók (sőt, leginkább ők) torzítják. Többször is mért jelenség, h. a "nagy" választás után pár hónappal arra a kérdésre, h. "emlékei szerint melyik pártra szavazott az áprilisi választáson" jóval többen jelezték a győztes pártot, mint a tényleges eredmény, vagyis füllentettek. Ide már pszihológus kell, nem statisztikus...

theofil 2010.01.29. 06:18:39

@tony zionist:
Nagyon elkeserítőnek találtam a hozzászólásodat és az "elméletedet" Toller balesetének okáról.

Sajnos Te megjeleníted az én szememben a Fidesz-vezérelte állampolgárt aki - a Fidesz-vezérkar álmait testesíted meg - azaz minden, de minden rosszat és aljasságot a politikai ellenfélről tételezel föl - levetkőzve a legalapvetőbb kultúrális gátlásokat - itt, az interneten gyilkossági kísérlettel vádolod meg Gyurcsányt....teszed ezt boldogan és önfeledten....döbbenetes...!!!!
Víziód, aminek nincs az égvilágon semmiféle alapja, kizárólag az Etelka néni féle totális gátlástalanságtól tanuskodik. (Etelka néni Csintalan hírhedett betelefonálója.)
A Fidesznek - sok más mellett - ez a legnagyobb bűne: egykor föltehetőleg normális állampolgárokat mérhetetlenül és elképesztően lebutított és elaljasított.

theofil 2010.01.29. 06:25:59

@gossage:
Köszönöm, jólesik az ilyesmi.

Az embert a sajátjának vélt pártja tudja igazán kihozni a sodrából....feltéve, ha nem ment át Etelka nénibe, azaz nem hülyült el teljesen.

barli 2010.01.29. 08:00:32

@theofil:
"A Fidesznek - sok más mellett - ez a legnagyobb bűne: egykor föltehetőleg normális állampolgárokat mérhetetlenül és elképesztően lebutított és elaljasított."

Érdekes, mink itt a jobboldalon pont a szocialistákról és méginkább a szabad demokratákról gondoljuk igy. Belegondoltál már abba hogy esetleg az évtizedes cuclib hisztériakeltés miatt gondolkodsz igy?

Más:
Beszéltetek itt jobbra meg baljahúzó meg "független" elemzökröl és kvk-król. Mondtátok, hogy az a független aki körülbelül középen áll. Mi van ha ez a "középen" máshol van mint ahol eddig? Mi van ha a közép már nem a fidesz és az mszp, hanem az mszp és a jobbik (fidesz), esetleg a fidesz és a jobbik között van? Ugyanez vonatkozik sólyom lászlóra is. sokan elvárják töle, hogy a fidesz és az mszp között álljon esetleg ne nyissa ki a száját. Szerintem szimplán megváltozott a világ, a cuclib kiirta magát a demokráciából (föleg 2006 óta), nem kell velük foglalkozni.

radala 2010.01.29. 09:06:36

Azt hiszem rámegyek egy narancssárga bögre megszerzésére:-)
Megpróbálom bebizonyítani, ha sikerül, hogy bár a Fidesz lemegy kutyába, ha az érdekei úgy kívánják, de igyekszik a politika iránt mélyebben érdeklődőknek is ezt-azt mondani.
www.hirszerzo.hu/cikk.ingatlanado_a_fidesz_es_a_jobbik_is_gondolkodik_benne.138419.html

Szerintem nem kéne a pártok demagóg dumáival (ha azok nem fasiszta gondolatok, mint a 23 millió román mondjuk) foglalkozni az ország értelmesebb felének. Olyan ez, mint a fociban a műesés, ha az ellenfél csinálja, akkor erkölcstelen, ha mi, akkor fifikás. Be kéne látni, hogy ez a rendszer része, valamennyire szankcionálva is van, ha viszont a bíró (nép) megeszi, akkor az az ö hibája nem a műesőé. Persze lehet videóbírót követelni (mint a nagyon független Budapest Intézet teljesen független közgazdászai), de talán nem érdemes, mert csak akadályozza a folyamatos játékot:-)

vlaca55 2010.01.29. 09:08:06

OFF
@[nev]: "a politológiában nyilvánvalóan az intencionális logika fuktorait kellene használni"
ezt direkt írtad így? végülis mindegy, a lényeg, hogy nagyot röhögtem rajta...kösz.

theofil 2010.01.29. 09:14:37

@barli:
Mindegyik párt vezérkara igyekszik lebutítani és birkanyájjá alázni a saját híveit - de ez igazán csak a Fidesznek sikerült.
A fideszes fiúk nyilvánvalóan olvasnak - kampányirodalmat, de mindenekelőtt (föltehetőleg) az alapművet Aronson Társaslény-ét.
Innen kezdve már csak a kellő gonoszság és fantázia kell a sikerhez.
A szocik buták és gyávák, az eszdéeszesek doktrínérek és fennhéjázóak.
Az utóbbi két pártnak csak az eleve nyájszemléletűeket, illetve az ország lakosait mélyen lenéző, pökhendi, vérig sértett, önmagát mártírnak vízionáló "értelmiséget" sikerült begyűjtenie.

radala 2010.01.29. 09:37:20

@theofil: Nem tudom igaz-e, amit írsz. Szerintem Aronson Társas lényét iszonyat sokan olvasták, mondjuk az összes politikus (már amelyik tud közülük olvasni).
Valószínűleg több hülye van ebben a pillanatban a Fidesz táborban, lévén nagyobb. De szerintem pont GyF volt az, aki elolvasta a Társaslényt, vagy a Rábeszélőgépet és azt hitte, most már mindent tud. Ö az, akinek egészen lesújtó véleménye lehet az emberekről. Szerintem pont az volt a szocik veszte, hogy elhitték, hogy mindent el lehet magyarázni. Ez egyébként szerintem igaz is nagyjából, de azért kell egyfajta fokozatosság ahhoz, hogy az emberek mindent beszopjanak. Meg, ha nem is nagy hatása, de azért van hatása a valóságnak is az emberekre. Nehéz mondjuk egy épp lángokban álló házat eladni.
Azt sem hiszem, hogy a politikusok szeretnék lebutítani az embereket. Szerintem inkább az a baj velük, hogy nagyon hajlamosak lemenni hozzájuk.
Mondjuk szegény Orbán 93-94-ben például nagyon jól megtanulta, hogy az emberek nem öt szeretik, hanem azt amit mond nekik, magyarán, ha nem azt hallják, amit szeretnének (mondjuk nem gyalázza non-stop az mdf kormányt és nem puncsol a szociknak), akkor minden szavazóját elveszti. Erre jött még 2002, amiből azt kellett szegénynek megtanulnia, hogy egészen mélyre is érdemes lemenni a választókért. Sajnos (nekünk sajnos) megtanulta. Határozott meggyőződésem, hogy nincs ez máshol sem máshogy. Illetve azért remélem, hogy máshogy van, de talán nem az a helyzet, hogy minálunk mindenki hülye, hanem az, hogy még nem tartunk ott, ahol kellene.

radala 2010.01.29. 09:40:55

@radala: Most komolyan, minket talán nem Hollandiához kéne hasonlítani, hanem romániához, szlovákiához, Lengyelországhoz. Nem hiszem, hogy ezeknél kevésbé lenne érett a demokráciánk. (nem tudom csak baromira remélem)

theofil 2010.01.29. 09:53:42

@radala:

Gyurcsány. Hm. Jó színészi képességekkel megáldott, nagy rábeszélőképességgel rendelkező felelőtlen és gyáva (a saját felelősség elvállalásától irtózó) kalandor.
Zsákutca, amelybe én is belementem oly sok más honfitársammal együtt.
Orbán és a Fidesz.
Valaha szerettem őket. Amikor Orbán még politikailag normális volt, amely állapot a székházbotránnyal véget ért.
E botrány előtt a Fidesznek 50% körüli népszerűsége volt - csak azzal, hogy normálisak voltak.
Ekkor még a később hisztérikus tömeggé manipulált lakosság is normális volt.
Nem vagyok híve a lakosság lenézésnek. Én is lakosság vagyok.

radala 2010.01.29. 10:10:55

@theofil: Az a baj, hogy nem tudok visszaemlékezni 94-re ráadásul csak Új(Napi)maót meg Pesti Hírlapot olvastam akkoriban:-)
Szerintem nem a székházbotrány tett be a Fidesznek, de, ha így lett volna az iszonyat igazságtalanság lett volna. Nem tudom lenézem-e a lakosságot, illetve nem tudom lenézés-e az, ha azt gondolom, hogy masszaként egy elég könnyen manipulálható valami. Nekem a lakosság lenézésével nem lenne bajom, csak az egyes emberek lenézésével. Orbán szerintem most is pont olyan normális, mint anno, de most teljesen más szerepet kell játszania. De sajnos lehet, hogy azért gondolom ezt így, mert én is "lakosság" vagyok.

Chim 2010.01.29. 10:31:13

@iii:

Én az átlag, netet nem néző emberekre gondoltam. Nekik aztán mondhatod,h Twitter, Facebook, Iwiw, semmit nem jelent számukra.Tévében, rádióban, nyomtatott sajtóban, lakossági fórumokon kéne nyomulniuk, mert így 10-ből 8 ember számára semmit nem mond a nevük.
Tudom, pénz nélkül nehéz,de ott a Jobbik példaként; lehetne legalább lakossági fórumokat tartani.Vagy az MDF akihez hasonlóan bedobhatnának pár húzónevet,h a médiában legalább szerepeljenek.
OK, nem egyszerű a dolog,de szerintem bénán csinálják,-eddig...

Chim 2010.01.29. 10:35:07

@iii:

Én az átlag, netet nem néző emberekre gondoltam. Nekik aztán mondhatod,h Twitter, Facebook, Iwiw, semmit nem jelent számukra.Tévében, rádióban, nyomtatott sajtóban, lakossági fórumokon kéne nyomulniuk, mert így 10-ből 8 ember számára semmit nem mond a nevük.
Tudom, pénz nélkül nehéz,de ott a Jobbik példaként; lehetne legalább lakossági fórumokat tartani.Vagy az MDF akihez hasonlóan bedobhatnának pár húzónevet,h a médiában legalább szerepeljenek.
OK, nem egyszerű a dolog,de szerintem bénán csinálják,-eddig...

Chim 2010.01.29. 10:37:58

@török gábor:

értem. akkor választok és küldöm a mailt.
köszönöm előre is!

radala 2010.01.29. 10:43:36

@Chim: A baj az, hogy az LMP-sek ezeket a húzóneveket visszahúzó neveknek tartják, és az esetükben ez az is lenne. A Jobbikkal való összehasonlítás azért nem teljesen jogos, mert egyrészt a Jobbik sokkal régebbi, másrészt a Jobbik egy nagyon jól körülhatárolható, a világ minden pontján meglévő igényt akar kielégíteni, ráadásul olyan igényt, amit a többiek nem vagy csak vonakodva. Az LMP viszont azt szeretné magáról állítani, amit mindenki más is, hogy ők simán normálisak. Nem lehet könnyű nekik, de majd meglátjuk.

tony zionist 2010.01.29. 10:51:58

@theofil: semmi közöm a fideszhez. én onnan egyszerre látszódom szélsőjobbnak, meg szélsőbalnak.

rettegj!!!
úristen, ez a szemét nem MSZP-s, és ilyen az eszébe jut, hogy a daliás gyurcsány herceg esetleg maga volt toller 'vadkanja'.

mikor ez abszolút lehetetlen, ugye?

na húzzál innen, te primitív barom...

tony zionist 2010.01.29. 10:52:38

@theofil: "Víziód, aminek nincs az égvilágon semmiféle alapja, kizárólag az Etelka néni féle totális gátlástalanságtól tanuskodik. (Etelka néni Csintalan hírhedett betelefonálója.)"

nem ismerem a kedves mamád.

tony zionist 2010.01.29. 11:00:42

@török gábor: Gábor!

1-2. korrekt

3. azért a kollegális szolidarításnak is kéne egy határt szabni :)
szavakon nem akarok lovagolni, ezért hagyjuk, hogy árulók-e vagy sem, és mit árultak el.

azt mondani, hogy ők csak rájöttek, hogy cselekedni akarnak, az az eufémizálás tetőfoka.

te személyesen ismered őket, így elfogult lehetsz. az én véleménem akkor is az, hogy amit ők csináltak, az a legalja.

ha egy mezei választó gondolja azt 2009ben, hogy na ő akkor most belép az MSZP-be, MDF-be, az is vállalhatatlan, az is egy megvetendő féreg.

de amikor ezt olyanok teszik, akik azelőtt évekig eljátszották a független elemzőt, és kétpofával tiltakoztak az elfogultság vádjával szemben, na arra már szó sincs...

dehogy akarnak ők cselekedni:

somogyi amelett, hoyg egy aljadék volt mindig is, a börtöntől fosik, ez a motivációja. bernadett meg ...áh mit lehet mondani arra, aki 2009ben belép az MSZP-be?

az általam óhajtott rendszerben ennek elégnek kéne lennie egy "törvényes és tisztességes" halálos ítélethez...
soha többé nem lehet se komolyan venni, se emberszámba venni ezt a 2 sejthalmazt.

lehet, hogy ezek durva, meg kemény szavak, de én ezt így látom.

Chim 2010.01.29. 11:06:25

@radala:

Simán normálisak? Ezt kétlem,h valaki manapság elhiszi bárkiről is, noha nem feltétlen lódítás az ilyen kijelentés.Csak sajna ez a lemez már lejáratódott néhányszor, lsd. MDF.
Szerintem menni kell,nem szabad (ál)szerénykedni,ütni kell a vasat,aztán csak formálódik belőle vmi a végén.
Végülis nekem mindegy, ők tudják mit miért tesznek, majd meglátjuk,h mire jutnak.

2010.01.29. 11:11:42

@Chim: Te is megválaszoltad a dolgot, miért nem ilyen egyszerű ez az LMP-nek: pénze nincs a fizetett médiára, pénz nélkül pedig csak a parlamenti pártok fontosak nekik.

Lakossági fórumokat tart az LMP, csak nem így hívja. Nem rikoltozik állandóan nemzethalálról, Trianonról meg hasonlókról, amivel viszonylag nagy tömegeket meg lehet mozgatni.

És úgy látom, egyáltalán nem akar olyan húzóneveket behozni, akik kapcsolódnak a jelenlegi politikai elithez. A másik dolog, hogy akinek lenne affinitása és ismert név, az pont azért szimpatikus az LMP-nek, mert független véleménye van. Róka fogta csuka. Másrészt kell bátorság ahhoz, hogy ismert emberként valaki odakösse magát egy (jelenleg még) kis párthoz. Minden tiszteletem azé, aki ezt vállalja.

Chim 2010.01.29. 11:13:03

@tony zionist:

"bernadett meg ...áh mit lehet mondani arra, aki 2009ben belép az MSZP-be?"

Azt,h így próbál boldogulni, karriert befutni. Mi ezzel a gond? Az,hogy maszopos? Ugyan már, a pénznek nincs szaga...

2010.01.29. 11:15:48

Volt alkalmam megfigyelni a kérdezőbiztosok tevékenységét. A probléma ott van, hogy nem cserélődnek eléggé az alanyok és ezek ráadásul részben (ki tudja milyen mértékben) a kérdezőbiztosok ismeretségi köréből gyűlnek össze, mert ezeket a legegyszerűbb megkeresni. Ezért (is) van konzekvens különbség egyes intézetek mérései között, van amelyik rendszeresen felülmér bizonyos pártokat, mások pedig alul.

radala 2010.01.29. 11:16:55

@tony zionist: Ne legyél már ideges. Az ilyen igazi zseniális elméletek, mint a tied, mindig heves érzelmeket vált ki:-)
Amúgy azért sem érdemes idegesnek lenni, mert gondolom az elméleted nem integráns része a világnézetednek, csak egy gondolatkísérlet.
Amúgy szerintem Mo-n talán nem szoktak meghalni emberek a politikai nézeteik miatt, bár lehet, hogy egyszerűen csak ilyen diszkréten teszik.
Hány politikus halt meg autóbalesetben?
Volt eddig mondjuk 1000 parlamenti képviselőnk. 20 év alatt meghal 20000 ember az utakon. Ezek szerint eddig 2-nek kellett volna meghalnia.
Vancsik meg Toller az pont 2, de ha több is van az sem jelent semmit, mert aránytalanul többet vannak autóban, mint mások. (persze sokkal biztonságosabb autókban).
Egyszóval az elmélet nekem tetszik én is szeretnék már egy saját összeesküvés elméletet. De a statisztika nem mutatja, hogy veszélyes dolog a politika.

Arivistus 2010.01.29. 11:20:35

@iii:
Szerintem a közvéleménykutatásokkal a fő gond az, hogy a kérdező szívesebben megy oda egy jól szituált emberhez kérdezni, mint mondjuk egy hajléktalanhoz, vagy egy cigányhoz.

Ha visszanézed, az MSZP-t mindig alulmérték.

Chim 2010.01.29. 11:20:53

@iii:

Pedig kéne rikoltozni,mert a juliskanénik nagyot hallanak, és nem twittereznek. :)
Persze, pénz, pénz,de meggyőződésem, h nagyobb ötlettárral kompenzálni lehetne a karcsú bukszát.

dzsaszper 2010.01.29. 11:28:44

@zékit: Fricz neve pont nem mond nekem semmit... De
1. mindenki eleve szemüvegen nézi a politológusokat, alighanem van, aki veled épp ellenkező állásponton van. Szerintem rajtad is van szemüveg.
2. Debreczeni vs. Stumpf esetében én veled ellentétben Stumpfot hoznám ki győztesnek...
3. miért baj a szakmai-tudományos meggyőződés? egy demokráciában?!
4. ha az intelligens szinpátiakezelés a politikai érdekek mentén való szinpátiakezelést jelenti (Debreczeninél én ezt látom), akkor én inkább a szakmai meggyőződés előtérbe helyezését díjazom...
Persze nyilván én is szemüveget viselek...

radala 2010.01.29. 11:30:25

@Arivistus: nem az utcán kérdeznek szúrópróbaszerűen, szóval ez nem ok.
Az ok az az, hogy akkor mérik a szocikat alul, amikor ciki rájuk szavazni. Ez gyakran van így. Nem csoda, ha az ember nem vallja be, hogy 23 milla románnak tart 1,5 millió magyart.
Arról van szó, hogy a szocikra szavaznak az idős iskolázatlan emberek, és ez a csoport a legrejtőzködőbb. Nagy tételben mernék rá fogadni, hogy a kvk sokkal okosabbak, mint mi és a triviális hibákat orvosolni tudják. A rejtőzködés orvoslása viszont már egy erkölcsi/szakmai kérdés.

tony zionist 2010.01.29. 11:31:58

@Chim: elég 'megengedő' , 'elnéző' állásponton vagy :)

aki képes 2009ben, az elmúlt évek történései után az MSZP-hez csapódni, hát az nem ember. az nem emberi lény. én azt nem tudom emberszámba venni...

csak a legalantasabb motívációk késztethetnek valakit erre.

radala 2010.01.29. 11:35:02

@zékit: szerintem csak a wishful thinking miatt mérik öket fölül nem csalnak. Meg a vélt preferenciájuk alapján valamit torzít a válaszadók elszántsága. Nyilván a Szonda Ipsosnak szívesebben válaszol egy szoci mami, egy miépes meg elzavarja.
A világ jó, az emberek becsületesek:-)

tony zionist 2010.01.29. 11:40:00

@radala: én soha nem vagyok ideges :) remek gyógynövényekkel örvendeztetett meg minket a természet az idegesség ellen...

a logikád alapján akkor mégis nekem kell, hogy igazam legyen.
vagy Magyarország az egyetlen, ahol nem történnek poltikai gyilkosságok?

de ne offoljuk szét szegény gábor blogját. ezt csak lócsemegének dobtam be, és volt is aki rábukott :)

radala 2010.01.29. 11:42:35

@tony zionist: Ugyanmár. Szerintem én utálom őket annyira, mint te, ebben ne versenyezzünk. De hidd el, hogy vannak őszinte rettegők. Vannak, akik komolyan azt képzelik, hogy GyF jót akart csak nem sikerült.
Ők is emberek. Sőt, ha azt vesszük, hogy az ember gyarló, akkor ők csak igazán az emberek:-)
Szerintem pl. Debreczeni nem egy féreg, csak beteg. Biztos megsértette valahogy OV az önérzetében, mint Lengyel Lászlót állítólag Antall, amikor azt ajánlotta Lengyel, hogy szívesen adna neki tanácsokat egy tea mellett, állítólag azt mondta, hogy kaphat teát csak úgy is...
Én szerettem Debreczenit, szerintem csak simán megőrült. Vagy lehet az, hogy mondjuk az MN-ből egy két durvább cikkét letiltották a Népszabiba meg lement és elhitte, hogy ezt OV maga intézi.

tony zionist 2010.01.29. 11:43:16

@zékit: "DE a politikához értő, nagytudású, és szimpátiájukat intelligensen kezelő szakemberek. Én tisztelem ezért őket."

ezt leírni Debreczeni Kolbiról...úristen

te hol élsz? vagy milyen mentalítással rendelkezel? pff

papika 2010.01.29. 11:44:23

@iii:

Szerintem az LMP előtt korlátlan lehetőségek lennének.
Nekem úgy tűnik, egyetlen csoportra hajt, mégpedig a politika iránt érdeklődő tanult emberekre, ezek közül pedig kevés van, akik úgymond facérok, nincs pártjuk.
Ahogy sztem a Jobbiknak sem sikerült volna az áttörés, ha a politika iránt amúgy nem érdeklődő emberek figyelmét nem keltik fel a Magyar Gárdával. (Azt én nem hiszem, hogy orosz meg arab oligarchák lefizették volna az rtl klubot meg a tv-2-t, hogy foglalkozzanak a témával).
Ennek mintájára pl csinálhatsz egy Zöld Gárdát, akik környezeti szempontból aggályos helyzetekben, szervezetten, valami blikkfangos dolgot csinálnak. Ilyen helyzet meg ezerszámra van, pl a Budán a rakpart átépítése, Szerencsen a szalmaerőmű, csak hogy mondjak valalmit, ami mostanában volt.
A médiahelyzet rövid távon egy megváltoztathatatlan adottság, arra panaszkodni nem érdemes, hanem egy probléma van, amit meg kéne oldani, mégpedig hogy az emberek többségéhez nem juttok el. Igyekezzetek, ötleteljetek, még van 70 nap, apolitikussá vált emberből meg több millió!

tony zionist 2010.01.29. 11:49:15

@radala: az, hogy debreczeni beteg, ez egyértelmű. de az, hogy beteg, még nem jelenti, hogy nem egy aljas féreg.

berijja, eisenberger benjamin, bauer miki...nem csak elmebetegek voltak, hanem végtelenül aljas férgek is.

mondhatni, hogy az elmebetegség szükséges, de nem elégséges feltétele annak, hogy aljadék is legyen...

csupán az a baj, hogy ezeknek teret adunk. hogy van olyan felület, ahol ezek megjelenhetnek. ahelyett, hogy sitten vagy kényszergyógykezelésen lennének.

radala 2010.01.29. 11:51:46

@tony zionist: Mo-n momentán talán nem történnek politikai gyilkosságok. Történtek már és lehet, hogy fognak is. Tény, hogy GyF a létezö legalkalmasabb személyiség lenne egy politikai gyilkosság megrendelésére.
Minden téma szétoffolódik, nem hiszem, hogy akkora baj lenne, még nem szólt érte tg, sőt válaszol is olykor az offtopikokra, szóval nem is hiszem, hogy zavarja. Több kattintás több pénz;-)
Amúgy most jön az én Összeesküvés elméletem. Török Gábor 2014-re gyúr. Rájött, hogy a Jobbik nagyrészt a kurucinfonak köszönheti a sikerét és most ez itt az új kurucinfó, ahonnan tg majd elfoglalhatja az egész országot. Hátborzongató! Engem már egyszer ki is moderált (igaz azt mondta véletlenül). Szörnyű diktatúra lesz majd meglátjátok.

radala 2010.01.29. 11:57:15

@tony zionist: Akár igazad is lehet ebben, a baj az, hogy a tudomány mai fokán nem tudjuk előre eldönteni róluk, hogy férgek-e. Az egyetlen, amit tehetünk, hogy hagyjuk őket tenni amit tesznek és reménykedünk benne, hogy a világ hosszú távon igazságos.
Szerintem DJ-t is utálom annyira, mint te:-)
De szerintem nem úgy féreg, mint berijja. Egyszerűen csak iszonyat okosnak hiszi magát és rettentően sérti, hogy ezt van aki nem látja. èn pl kimennék tüntetni DJ-ért, ha valaki a politikai nézetei miatt akarná lesittelni:-)

2010.01.29. 11:58:27

@papika: Egyetértek, korlátlanok a lehetőségek, csak idő kell hozzá, az a gond.

Zöld gárdát és hasonlót én nem támogatnék és nemcsak a neve miatt. Bár az LMP zöld párt _is_, a zöld dolgokat már így is elég sokat forszírozza. A magyar lakosság nem tartja jelentős problémának a zöld dolgokat, így ezzel csak marginális helyzetbe szorítaná magát.

Ötlet egyébként annyi van, mint égen a csillag, csak ember nincs elég, aki megcsinálja.

tony zionist 2010.01.29. 12:09:19

@radala: "De szerintem nem úgy féreg, mint berijja."

de csak mert nincs lehetősége rá...

"èn pl kimennék tüntetni DJ-ért, ha valaki a politikai nézetei miatt akarná lesittelni:-)"

hát én nem megyek ki tüntetni semmiért és semmi ellen. én vagyok A 'fotelforradalmár' :)

(ez a nyelvújításom azóta már szállóige lett. de ezt csak azért írom le, mert kibaszottul szerény is vagyok :D)

tony zionist 2010.01.29. 12:11:48

@iii: " A magyar lakosság nem tartja jelentős problémának a zöld dolgokat"

a magyar lakosság egy dolgot tart jelentős problémának. hogy tudunk holnap dóóóógozni menni.

ezért ne legyen sztrájk, ne legyen tüntetés, ne legyen forradalom, ne legyen semmi. kuss legyen, és menjünk dógozni akkor is, ha közben lehúznak, átbasznak, lenéznek és még jól pofán is köpnek.

szolgalelkű nép vagyunk. vki már írt vmi hasonlót kicsit fentebb...

radala 2010.01.29. 12:21:49

@tony zionist: Kikérem magamnak ezt a szolgalelkű népet. Mindig a franciák voltak a legszimpatikusabbak nekem, hogy folyton folyvást sztrájkolnak, meg tüntetnek. Azóta, hogy nem vagyok otthon szinte minden Mo-ra látogató ismerősöm beleszaladt valami sztrájkba, holott én mindig azzal nyugtattam előtte őket, hogy a köcsög magyarok erre képtelenek. Nincs semmi baj a magyarokkal, illetve nincs több, mint bárki mással. Meg lesz ez még jobb is, már csak egy kicsit kell várni.
Amúgy valaki mondta nekem, aki most Franciaországban él és ráadásul "vezető", hogy korábban ö is azt hitte, hogy a franciák azért tüntetnek/sztrájkolnak, mert a nagy francia forradalomnak ez a hagyománya tovább él. Csak most jött rá, hogy nem ez a helyzet, hanem Napóleon/Bourbon hagyomány él tovább, hogy a döntéshozók nem egyeztetnek senkivel semmiről és nem marad más választás, mint a tüntetés/sztrájk. Érdekes dolgok ezek.

hoplita 2010.01.29. 12:30:42

Na, most végeztem a kommentekkel, mivel főzőcskézek is közben kellett hozzá némi idő.
A poszt elején történt magyarázkodás, miszerint miért ne adnál interjút a Barikádnak, egy valóban normális világban nem történhetne meg...és itt most nem az abnormális magyar viszonyokat ostorozom, hanem egy erőszakos és hazug "liberális" demokráciát, amely nem kifejezetten magyar sajátosság, egy olyan világot mutat, amely hisztérikusan reagál mindenre, ami belezavar a kis köreibe.
Elég nagy szegénységi bizonyítvány ez, de ugyanakkor roppant nevetségesen is hat....
Amúgy respekt a megszólalásért, de hát végül is ez lenne a normális, és hát ez a dolgod.:)

A közvélemény kutatók nem most váltak "gyanússá", nem az utóbbi időszak fejleménye, hogy ferde szemmel néz rájuk a politikai érdeklődéssel megáldott-vert pógár.
Nem kell hozzá bennfenntesnek lenni, hogy tudjuk a cégek kihez, milyen formában kötődnek kicsit a kelleténél és az egészségesebbnél jobban....tudjuk ki osztja a lapot a Nézőpontnál és ki a Szondánál.
Az is kétségtelen, hogy ekkora mérési hibákkal még 10-12 éve nem találkoztunk, a félremérés csúcspontja pedig alig fél éve, az EP választás előestéje volt.
Minősíthetetlen és magyarázhatatlan baklövések sorozatát követte el az összes cég, szakmai mélypontnak tekinthetnénk, ha nem lett volna már ennek azért, még ha nem is ilyen mélységű, de figyelemre méltó előzménye.
A magyarázkodás a rejtőzködő szavazókról sem újkeletű, de ekkora bakit ezeknek a titkolózós, nem válaszoló választóknak a nyakába varrni meglehetős cinizmusról és pofátlanságról árulkodik.
Nem egy friss, de nagyon figyelemre méltó példát hoznék erre '98-ból.
Az év elején folyamatosan 1% köré mérték a Miépet - az akkori pária-pártot - majd a választások közeledtével, az utolsó felmérésben már adtak neki 3-at.
Aztán este 7 után kijött az exitpol, és hajszálpontosan belőtték az 5 és felet.
Itt dőlt meg a rejtőzködő, nem mérhető szavazó mítosza, mert aki 1 hónappal a választások előtt rejtőzködik, az a szavazófülkéből kilépve sem kamingóutol....ugyebár.:DDD
Valaha, egy másik korban, ami úgy 6-8 évet jelent, még figyelemre méltók és elgondolkodtatók, sőt befolyásoló tényezők voltak a közvélemény kutatók, de a pártérdekek gátlástalan előtérbe kerülés folytán mára elveszítették a hitelüket....még a politikával nem napi szinten foglalkozó átlagpógár is csak legyint rájuk.
Leamortizálódtak a politikai pártokkal, gazdáikkal és megbízóikkal egyetemben.
Na de hát, ha már minden szarrá ment, miért éppen ők lennének a kivétel...? :DD

tony zionist 2010.01.29. 12:38:43

@radala: jah, csak ott Bové Mcdonaldsot szétbontó akcióját nem szétverik a rendőrök, henem biztosítják a bontó tüntetők biztonságát és bontáshoz való jogát :)
a tulaj majd utólag polgári peres úton követelőzhet.

aztán ez a Bové demonstrációként felgyújtott pár GMO-val beültetett kukoricatáblát, meg pár magtárat.

ez az ember Sárközy kihívója volt az elnökválasztáson, és ma az EP tagja.

ennek fényében akkor lesz itt demokrácia, ha Budaházy egyszer köztársasági elnök, vagy EP biztos lehet :D

tony zionist 2010.01.29. 12:42:39

@hoplita: 2006ban ment a vita arról, hogy mikor legyen a vita.

a hülye orbán engedett, és végül nem péntek este volt, hogy a lakner félék megmagyarázhassák.

és ez is történt. jött a jólfésült raccsoló lakner, és megmondta a majomseregnek, hogyan is kell vélekedni az orbán-gyurcsány vitáról.

"gyurcsány lemosta" volt a verdikt. hát mit nézett ez? gyurcsányt előtte hónapokig tanították be erre a szereplésre, patikamérlegen kimérve, hogy mikor kell fejet biccenteni, mikor kell "igaztalanozni"és lárifárizni.

papika 2010.01.29. 12:47:30

@iii:
Pedig valamivel fel kéne magatokra hívni a figyelmet. Különben úgy jártok, mint az átlag magyar focista, hogy még 28 évesen is ígéretes tehetség.
Tanulmányozzátok a jobbik sikerét, szerintem simán megismételhető most, hogy ennyire apatikus-apolitikus hangulatban van az ország.

Ha annyi ötlet van, akkor döntsetek, vagy valaki döntsön, a többiek meg fogadják el, és csinálni, szépen, mint a többi párt. Aztán majd jönnek emberek is, ha látják, hogy van értelme.
Ha nem jártok sikerrel, akkor a választások után lehet veszekedni, mérlegelni, most erre nem igazán van már időtök.
Szerintem legalábbis, de hát a ti pártotok, azt csináltok, amit akartok.

hoplita 2010.01.29. 12:50:13

@tony zionist:
Ebben igazad van, de ahhoz a produkcióhoz kellett a leszedált, bénakacsa Orbán is.
Én maj' kifordultam a fotelből már az első néhány mondata után...mert valljuk be, a csótány hozta, amit elvárhattál, Ovi meg lesett ki a fejéből, mint egy pelenkáját telecsinált bölcsis.
Szánalmas volt, na.....és akkor még finoman is fogalmaztam.

tony zionist 2010.01.29. 12:59:32

@hoplita: köpni nyelni nem tudott...nem is csoda.

eleve nem kellett volna hagynia hogy ne péntek este legyen. akkor nem lehet beleprogramozni a majmokba, hogy hát ez lemosás volt, és erre a nagyszerű emberre kell szavazni.

dobálózott a számokkal, mintha azok igazak lettek volna, és tudta volna mit jelentenek.

ez az eredménye annak, ha ilen übertehetségtelen nyikhajokra bízzák a kommunikációt, mint szijjártó...

képes valakiolyan pártra szavazni, ahol szijjártók meg cserpalkovicsok vannak? :D cserpalkovicsnak nem tud a párt finanszírozni egy látogatást hajasnál meg egy órát Schiffer Miklós divatgurunál? :)

radala 2010.01.29. 13:01:18

@hoplita: Tudom, hogy hülye vagyok, de én azt hittem, hogy OV most épp Megyót játssza, mert azt kajálják a választók. Nem jött be. Van ilyen.
Egy dolog viszont valóban tragédia lenne, ha kiderülne, hogy direkt mosatta föl magával a padlót, hogy ne nyerjenek. Akkor egy szintre kerülne GyF-fel. Nem is tudom hogy élném túl:-)

radala 2010.01.29. 13:03:34

@tony zionist: Nem kell szerintem Szijjártózni. Ez a dolga, nem hiszem el, hogy ennyire hülye lehet. De tény, hogy nagyon megengedő vagyok a Fidesszel.

tony zionist 2010.01.29. 13:29:48

@radala: most jött a hír, hogy Mádi László fideszes karrierje véget ért, mert azt találta mondani, hogy egy normálisan, társadalmi egyeztetések során kialakított ingatlanadót elképzelhetőnek tart.

vagy a siklósi szervezet floszlatása, mert nem támogatták az MSZP-Fidesz mutyit?

a fidesz ugyanolyan, mint az MSZP.
szijjártókra, cserpalkovicsokra, kövér lacikra nem szavazok. és aki ezekre szavaz, az ugyanolyan hülye, mint az MSZP-sek.

Én a jobbikra fogok szavazni, de nincsenek illúzióim, velük is csak a nemzeti dolgokban tudok egyetérteni, lévén kőkeményen vallásellenes vagyok.
a cigánybűnözést meg kell állítani, akár etnikai alapon hozott törvényekkel is, de mégsem bírom azt a primitív rasszizmust, amit a kuruc nyomat pl a feketékkel szemben.
(most legútobb azért voltak állatok,mert haitin fosztogatnak - mintha a fehérek nem ezt csinálnák egy ilyen katasztrófa utáni világvége hangulatban - lásd nagy new yorki áramkimaradás)

szal engem senki nem tud igazán képviselni, de jelenleg a Jobbiknak nincs alternatívája. remélem a kövér faszságai egyre több fideszest löknek oda a Jobbiknak.

vagy szavazzunk Kupper Andrij pártjára? Kupper Andrij anyja szovjet, nagyszülei mocskos kommunisták voltak, akiket 56ban a felkelők megöltek. Kupper ávós faterja ezért megkereste, és kinyírta ezeket az 56-os hősöket. Ez a Kupper emellett nyakig benne van a parkolási mutyiban is ugyebár...

Vagy pl Pokorni mit keres a politikában a besúgó faterral? egyszer már sírva elkullogott.

az MSZP-SZDSZ-MDF eltűnése csak azért lesz jó, mert lehet teljes erővel a Fidesz felszámolására koncentrálni...

hoplita 2010.01.29. 13:30:05

@radala:
Hát....tudod, nekem már így maj' 4 év távlatából, tekintettel a Kéri-féle összejövetelről kiszivárgott, állítólagos elkottyantásra is, mit mongyak, vannak kételyeim....
Nem tudom...igaztalanul nem szeretek vádaskodni, deduktíve meg nem egyszerű ebben a műfajban helytálló információt szerezni.:)

Chim 2010.01.29. 13:33:00

@tony zionist:

Megengedő? Nem vagyok az, kifejezetten B.Bernadett-re értelmezd amiket írtam. Nekem nem tűnik eddig "lámpavasra valónak" a csajszi, nincs vele gondom,-eddig. :) Talán ezután több minden kiderül róla.

radala 2010.01.29. 13:33:24

@tony zionist: Uramisten baszki kire szavazzak?
Ez hihetetlen, egy ilyen régi harcost. Ezek gecik. DJ-nek van igaza.
Megijedtem.

hoplita 2010.01.29. 13:34:52

@tony zionist:
Mi tudtuk, hogy nem igazak azok az adatok, amivel a böszme operált a tévévitán....
Orbán ne tudta volna....?
Akkor meg hol a palánk, amin átbasztak...?
És ki baszott át kit, kinek az asszisztálása mellett...?
Utólag azért kerültek helyére dolgok....vagy csak úgy tűnik.

radala 2010.01.29. 13:47:15

@radala: Rohadtul remélem, hogy fake az a Cser-Palkovics közlemény, mert különben tényleg nem tudom kire szavazzak.

Chim 2010.01.29. 14:01:37

@radala:

Hát nem az.
Durva ez az ügy,de logikus, érthető volt a Fidesz vezérkar döntése.
Lesznek még itt cifra dolgok...

radala 2010.01.29. 14:09:53

@Chim: No jó, most még utoljára mindent elnézek ennek a rohadék Fidesznek. Végül is, ha DJ-nek valóban igaza van én akkor is külföldön vagyok, biztonságban:-)
De hihetetlen fölháborító, hogy Mikolától Deutsch Tamásig, mindenki azt tesz, amit akar és akkor az egyik legnormálisabbat, egy 100 %-ban korrekt beszédért elzavarnak.
No ez valóban ijesztő.

Chim 2010.01.29. 14:17:02

@radala:

Pedig több mint 20 éve benne van a brancsban Mádi is...
Ami ijesztő,az a következetlenség, de hol,melyik pártban van egyátalán jelen a következetesség?

A HV-ben olvastam a Jobbik néhény jelöltjéről, hogy honnan jönnek, mivel foglalkoznak; no comment...

__ 2010.01.29. 14:23:58

Bréking Nyúz:
Megkezdődött Szíjjártó Péter klónozása a kiesett képviselői hely betöltésére

hoplita 2010.01.29. 14:28:41

@Chim:
A HV a fidesz népszavája.....nem árt hasonló fenntartásokkal kezelni a "leleplezéseit"....

radala 2010.01.29. 14:35:05

@hoplita: Ez egy hülyeség, a HV nagyon korrekt, a cikk is nagyon korrekt. semmi baj nincs is a jobbikos jelöltekkel. A HV szerint sem.
A HV maximum a jobboldal HVG-je.

hetivalasz.hu/itthon/a-jobbik-enjei-26787

radala 2010.01.29. 14:36:34

@__: Azt hiszem Mádi már csak listán indult, nem kell klónozni, automatikusan betöltődik a helye.
Vagy egyéniben is indult volna Mádi?

Diocles 2010.01.29. 14:41:55

@radala:

inkább azokat sajnáld, akik vagy ötvenezren kopogtatókat gyűjtenek a Fidesznek, akik pénzt adományoztak nekik, akik hisznek a változásban, és akkor, derült égből a villámcsapás, egy ilyen jóllakott óvodás Mádi László, egy politikai szempontból senki, szembeköpi őket egy piás buli után.

egyetlen párt sem tehetett volna mást. Ha emiatt kiábrándultál, hát kiábrándultál, én akkor undorodtam volna meg, ha a Fidesz felvállalta volna Mádi kiszólását.

radala 2010.01.29. 14:42:18

@radala: Nem indult volna egyéniben. Nyilván ezért is statuáltak rajta példát.
Szegény.

radala 2010.01.29. 14:43:42

@Diocles: Már "megalkudtam". Mármint vagyok olyan megalkuvó, hogy lenyeljem.

radala 2010.01.29. 14:45:12

@Diocles: De azért ezt nem nevezném piás buli utáni nyilatkozatnak:
"Az mfor.hu szó szerint idézi a Mádi László által elmondottakat, eszerint a fideszes képviselő úgy fogalmazott: "A vagyonadót most egy az egyben kilőtte az Alkotmánybíróság, rövid távon el kell felejteni. Egy polgárosultabb időszakban lenne létjogosultsága a vagyon alapú adózásnak, de nekem az az érzésem, hogy ez még nem a közeljövőben lesz.""

Diocles 2010.01.29. 14:51:38

@radala:

hát akkor pechje volt, közvetve a sajtó nyírta ki, tanulság, hogy a legkisebb mértékben sem kell semmi érdemit mondani, kerülni kell a nyilatkozatokat Kálmán Olgának és a drága Bolgár úrnak, akik csak azért interjúvolnak meg ellenzéki képviselőket, hogy hátha valami olyasmit mondanak, amire tud építkezni Szigetvári Viktor úr.

ez jó lecke lesz mindenki, eztán mindegyik képviselő inkább beszéljen az időjárásról, és mutogassa az unokái képeit.
máskülönben kinyírják.
nem a Fidesz nyírja ki, hanem a sajtó, és aztán következik az, hogy a Fidesz sem tehet már mást, mint beáldozza.

__ 2010.01.29. 14:56:06

@Diocles:
Bocs, de te milyen változásban hiszel???
Mert úgy látom, hogy a Szíjjártó-féle mantra neked tökéletesen megfelel. Volt egy ember, aki mondott 3 értelmes mondatot (szerinted melyik része nem vállalható?) nemcsak azt, hogy monnyonle, erre kicseszik a listáról. Vagy valóban csak a 100 IQ alattiakra hajt a Fidesz?

hoplita 2010.01.29. 15:02:51

@radala:
Nos, azért nézd csak meg a Jobbikhoz kapcsolható első nagy "leleplezését", amely a Jókai téri sarki ingatlanhoz, a belga befektetőhöz, a terézvárosi önkormányzathoz és Losonczyhoz, a Jobbik egyik kerületi vezetőjéhez kapcsolódik....70 ezer euróért megvásárolták a jobbikost címmel futott.
Ordenáré, bibsilibsi laphoz méltó csúsztatás volt...mit csúsztatás, hazugság.
Ezek után már akkor is, ha kérdez.:))

hoplita 2010.01.29. 15:05:41

@__:
"... Vagy valóban csak a 100 IQ alattiakra hajt a Fidesz?..."

Na most mééééér...?
Abbúl van a legtöbb, a szavazata ugyanannyit ér, mint egy Nobel díjasnak....
Ha ezeket megfogod, dombon a ház.:DDDD

radala 2010.01.29. 15:11:03

@__: Én egy leheletnyivel 100 fölött lehetek. Én nem akartam rájuk szavazni ezután, de mint látod meggyőztem magam, hogy csak szavazzak rájuk. Ez is bizonyítja, hogy valóban csak a 100 alattiakra kell hajtani, mert a 100 fölöttiek már kellő erősséggel kötődnek.
Ezért mondom én mindenkinek, hogy a cenzus nem jobb az egyetemes választójognál, mert pont az a kicsit 100 fölötti IQ-m teszi, hogy bár látom, hogy a döntés rossz, mégis kitartok mellettük. Ezért szoktam én mindig megvédeni a demokráciát, mert szerintem én hajlamosabb vagyok rossz döntéseket hozni a túlokoskodás miatt, mint 5 esetleg kevésbé okos ember.

Diocles 2010.01.29. 15:13:12

@__:

höhöhö, te madárnak nézed a Fideszt?

azért kellene nektek bármiféle "racionális" szöveg (Mádié egyébként nem volt az, a párt álláspontjával is szembe ment. Varga szövegére legalább lehet azt mondani, hogy abban igaza van, hogy tarthatatlan a ny-rendszer.), hogy hisztikampányt csináljatok.
lásd Nyakó mostani nyilatkozatát.

amire nyilván azt mondod, hogy nem vagy szoci (hát persze...), én meg azt mondom, hogy szerintem a Fidesz már megengedheti magának azt a luxust, hogy ne dőljön be a hozzád hasonló "programvitát" hiányolóknak, mivel már megégette magát... azonnal jönne a 23 millió román, meg a svéd nyomornyögdíj...

__ 2010.01.29. 15:22:09

@Diocles:
Én nem hiányolom a programvitát, elhiszem, hogy a legkisebb ellenállás fele kell haladni, ha szavazatmaximalizálásban gondolkozol, de ez a lépés kicsit erős volt a fidesztől (ahogy a te piás beszólásod is...)
Amúgy meg annak ellenére, hogy elég erős az ideológiai elkötelezettségem, az igazsághoz nem lehet magunkat keresztülhazudni tételt (ld. Dosztojevszkij, avagy Lukács) fontosabbnak gondolom bármilyen párthűségnél.

dzsaszper 2010.01.29. 15:28:41

@radala: szerintem is gáz. A Fidesz is összehozta az első szarvashibáját. Remélem sokan jelzik nekik, hogy megijedtek.
Nekem az nem tetszik, hogy nem olvastam nyilatkozatot, hogy semmilyen formában nem lesz a ciklus alatt ingatlanadó, de ha valaki megemlíti hogy ha kedvező a csillagállás, akkor akár az is lehet, azt így kirakják. Nagyon csúnyák az asszociációim

Diocles 2010.01.29. 15:30:50

@__:

nem lehet mindenkinek kedvére tenni, szerencsére itt van Nyakó Pista és az MSZP, amely talán jobban ki tudja elégíteni magas igényeidet:

"Az MSZP szerint kétszeresen is lebukott a Fidesz csütörtökről péntekre virradóra, mert kiderült, hogy nem az MSZP, hanem éppen ők akarják bevezetni az ingatlanadót és a szakpolitikai ügyekben már formálódik egy Fidesz-Jobbik-koalíció."

A Fidesz nyilván mély fájdalommal fogja tudomásul venni, hogy továbbra sem bírja a bizalmadat.

__ 2010.01.29. 15:43:15

@Diocles:
Látom, nem tudsz kilépni a Fideszkritika=MSZP gondolatkörből, bár ha egy ún. tipikus fidesz szavazót testesítessz meg, akkor a reakcióid alapján jól döntött a párt.

tony zionist 2010.01.29. 17:19:23

@Chim: vonatkoztass el attól, hogy egy csinos nő.

csak azt nézd, hogy 2009ben csatlakozik az MSZP-hez, ezzel igazolva minden elfogultsággal kapcsoaltos vádat, ami őt elemzőként érte. milyen emberi minőség kell ahoz, hogy valaki az MSZP-be álljon

@radala: én már tavaly az EP választás előtt... a fidesz ugyanolyan bolsevik gitegylet, mint az MSZP

@hoplita: nem tom miről beszélsz. engem senki nem baszott át, mert én már a 'miazhogynagyonisnál' Edward királyi 'máglyára, el' felkiáltással reagáltam volna. a Fidesz 4 évig végigasszisztálta a rémuralmat.

14-48-72 óráztak, ilyen ultimátum, monnyonle, aztán a sólyommadárral együtt széttárták a kezüket, hogy nincs alkotmányos lehetőség.

ez olyan, mintha valaki jön veled szemben a sávodban, de te azért nem térsz ki, mert a záróvonalat tilos átlépni. pedig az a sáv üres.

tudták, hogy mi lesz, és mégse tettek semmit. még a parlamentet sem bojkottálták, nm szólítottak fel országos sztrájkokra, mert féltették a többséget.

majd kivárjuk, hogy az MSZP lejárassa magát, és akkor nyerünk 2/3-dal. hogy belerokkan az ország addigra? kit érdekel. A fidesz sorsa fontosabb, mint az országé!

Horn Gábort a fideszbe!!!

radala 2010.01.29. 17:35:54

@dzsaszper: én írtam nekik:
"Ha igaz a hír, hogy Mádit egy abszolút vállalható korrekt kijelentésért kirúgták, akkor én nem fogok a Fideszre szavazni. Ez fölháborító.
Üdvözlettel, ***** 94 -óta folyamatos Fidesz szavazó.
Persze ettől még rájuk szavazok, közben hagytam magam meggyőzni, hgy élethalál harc van, de akkor is.

tony zionist 2010.01.29. 17:37:43

@__: hagyjad. egyre inkább kiderül, hogy a vérfideszesek semmivel sem jobbak a vérgyurcsanyistáknál.

droidok

be kell látni: nem lehet hatalomra engedni olyan pártot, aki szarik az országra, mert majd úgyis az ölükbe hullik a kormányzás. akik kirúgnak egy 20 éve képviselő megbízható szakpolitikust, mert kimondja az igazat.

mikolát miért nem baszták ki anno? mádi semmi rosszat nem mondott.
akik hátbaszúrják a sajátjukat,mert a populista igéretdömpinből kivonva magát reális nyilatkozatot ad, akik feloszlatnak egy egész helyi szervezetet, mert nem tetszik nekik az orbán-szijjártó féle kézivezérlés, akiknél kupper andrijok lehetnek képviselők miközben bőszen 56oznak, meg pokorni féle besúgópalánták - drámai lelépést előadva, aztán utólag, galandférgeket megszégyenítően visszamászva - szólják el magukat, hogy jujj kétélű dolog az elszámoltatás, azokra tisztességes magyar szavazó nem adhatja voksát.
MSZP-SZDSZ-MDF-re szavazni pedig halálos főbűn.

el tudom fogadni, ha valaki idealista, és az Liberálisok Másik Pártjára szavaz, úgyse fognak bekerülni, hippik meg mindig voltak és lesznek. az a baj, hogy jelenleg csak a Jobbik az alternatíva, akikkel szintén nem tudok még 50%-ban sem azonosulni, de kapnak egy esélyt. ha pusztán klerikális reakciósokként fognak tetszelegni, akkor mennek a levesbe ők is.

azt nem értem, miért kell árukapcsolni az egészséges nacionalizmust a kereszténységgel?
a kereszténységről para-kovács és barangó féle véleménnyel vagyok, de az általuk képviselt magyargyűlölő, hazaáruló ideológiát is ellenségnek tekintem.

a Szent-Korona nekem is szent, de nem azért mert vmi pápának nevezett bohóc adta a legenda szerint, hanem azért, amit a magyarság számára képvisel.

engem ki a lópéló fog képviselni?

Diocles 2010.01.29. 17:38:58

@radala:

lazíts, radala, tessék egy kis abszurd humor Debreczeni József viccmestertől :-)

"Bár nem meglepő, hogy a Fideszben drasztikusan intéznek el mindent, de Mádi László eltávolítása a Sztálinista, Rákosista időket idézi – mondta a Klubrádióban Debreczeni József. A közíró a Megbeszéljük című műsorban azt mondta, ezzel elvágták a politikai karrierjét egy olyan régi motorosnak, aki már 1990 óta a párt gazdaságpolitikusa.

Úgy fogalmazott, el tudja képzelni, micsoda rettegés lehet most a Fideszben, ha egy rossz mondat miatt valakinek politikailag kitekerik a nyakát. Debreczeni József szerint jobb lehet börtönben ülni, mint fideszes politikusnak lenni most, ott legalább tudja az ember, mire számíthat. Szerinte nem lehet eléggé félni attól, ami még a választások után következik, mert a legrosszabb esetben meglesz az alkotmányozó többsége a Fidesznek. Egy ilyen eset után el lehet képzelni, mi lesz, ha meglesz Orbánnal a kétharmados többsége akár a Jobbikkal, akár nélküle. Itt kő kövön nem marad – fogalmazott Debreczeni József."

theofil 2010.01.29. 17:41:21

@radala:
Én olyan vénségesen vén vagyok, hogy tisztán emlékszem a rendszerváltásra és az azt megelőző időkre, a Kádár-korszakra.
Végigasszisztáltam az elmúlt húsz évet és most már ott tartok, hogy csak az időjárásjelentést nézem meg a tévében. Szinte. Meg igyekszem filmeket találni, nézhetőeket. A tájékozatlanságom (érdektelenségem) ma már olyan fokú, hogy a postásunktól kellett megtudnom miszerint Dávid Ibolya exhumálta az SZDSZ-t.

Diocles 2010.01.29. 17:42:27

@Diocles:

azért érdekes módon D-t az nem zavarja, hogy az MDF-ből naponta zárnak ki politikusokat, oszlatnak fel szervezeteket, mégpedig úgy, hogy az érintettek sokszor csak az újságból tudják meg, hogy megint lecsapott Herényi Károly :)))

Abszurdisztán, 2010

radala 2010.01.29. 17:43:54

@Diocles: Már meggyőztem magam, hogy maradok a Fidesznél, nem kell még DJ is hozzá:-).
Ettöl még nem volt szép. Meglátjuk (ha meglátjuk), hogy mit mond Mádi

hoplita 2010.01.29. 17:44:48

@tony zionist:

Szerinted miért van az, hogy eszem ágában sincs a fideszre szavazni?
Úgymond magamtól sosem szavaztam rá, egyszer 98-ban és 02-ben a második fordulóban és egyszer 06-ban, kínomban az első fordulóban, meggyőződés nélkül, kényszerből...de ez van.
Most viszont van lehetőségem artikulálni a véleményem a szavazatommal, vagyis a fidesz elmehet cocinyuggert vadászni, legalábbis tőlem..:DD
Nekem elegem volt belőlük, a horngábori hasonlatod meg nagyon találó....életeteket és véreteket a fideszért, utána le vagytok, ballisztikus ívben.
Nekem egyébként az a véleményem, hogy Ovinak és a fidesznek is vissza kell térni még egyszer ahhoz, hogy végképp elfelejtsék őket...erre a következő, cseppet sem unalmasnak ígérkező négy év alkalmatosnak látszik.
Mert ezt így, egyben, intakt formában nem fogja a kisgömböc túlélni.
Orbán addig jól taktikázott, hogy belehajtotta a szakadékba a cocikat - na jó, mentek azok majdnem maguktól - de a nagy buzgalomban úgy járt, mint a prérifarkas, ő is túlfutott a sziklaperemen és most jön a semmiben kapálózás 4 gyötrelmes éve....
Nemcsak az országnak, a fidesznek is sokba fog kerülni a töketlenkedés, a monnyonle, a vekkerezés és a páncélos bömösben történt bátor elfutás...nagyon sokba, lehet mindenbe.

tony zionist 2010.01.29. 17:44:48

@radala: megalkuvó vagy.

egy, az egyetlen érettségi öltönyében tetszelgő, fodrászfóbiás drótszőrű magyar-vizsla cserpalkovics féel bohóc közli a sajtóval, hogy Mádi fidesz karrierje véget ért?

szavazz rájuk...

szijjártó-cusi
cserpalkovics-nyakó
kövér-szanyi

mindketten nagyon megvédik a fenntartható nyugdíjrendszert, csak néha elszólja magát vki.

ööö, izé. ha tényleg lesz ingatlanadó, akkor majd Balsai fogja feljelenteni Cserpalkót meg Navracsicsot, hogy átverték az embereket? :D

a fidesz két kézzel löki a szavazókat a jobbikhoz. a fideszbázis 68%-nak a jobbik a 2. a prefencialistáján.

lesz itt meglepetés. főleg az önkormányzati választásokra. lavinaszerű Jobbikos előretörés lesz. hála annak az idiótának a fideszben, aki kitalálta tavaly, hogy neki kell menni a Jobbiknak. ez EP választás előtt kezdték ezt a hülye Kövér faszságával, hogy Jobbik az MSZP kreálmánya :D stb stb

theofil 2010.01.29. 17:49:28

@tony zionist:
Látom idegrohamot kaptál...tartsd a fejedet a hidegvíz alá vagy vegyél be valamit, esetleg a kettőt együtt.

Kultúrember nem vádol meg senkit
gyilkossági kísérlettel - volt miniszterelnököt meg pláne nem.
Akkor sem ha nem szereti.

Próbáld ezt felfogni.
Hátha a hideg víz segít.

tony zionist 2010.01.29. 17:51:30

@radala: akkor hülye is vagy :D

az győz meg, hogy Debreczeni Kolbi ráugrott erre?

engem ez erősít meg, hogy fideszre soha!!!

akik ennyire bénák, ennyire amatőrök, hogy olyen magaslabdákat adnak fel, amiket egy debreczeni kolbi is visszaadhatatlanul csap le, akkor el kéne ám gondolkodni.

a fidesz kommunikáció annyira, de annyira szánalmas, hogy áááá

hát honnan értene szijjártó a politikai marketinghez? vagy cserpalkó a szóvivőséghez. persze, ha nyakó, bugyik berni meg dollár homokos a mérce, akkor persze királyság...

Vona, Balczó meg Morvai ezekhez képest minőségi ugrás felfelé.
mit minőségi? evolúciós vazzeg...

hoplita 2010.01.29. 17:51:50

@tony zionist:
A szonda szerint félmillió szavazó vacillál a fidesz és a Jobbik között...
Elég jól fogható ingerek érkeznek ahhoz, hogy ennek a jó része a faszistákra ikszeljen áprilisban.:DDD
Lesz már itt most, az országgyűlésin meglepetés, nem is kel a helyhatóságiig várni...:DD

hoplita 2010.01.29. 17:52:38

@hoplita:
Ú...a kellbe kell a két l..:)))

tony zionist 2010.01.29. 17:55:07

@theofil: te még mindig itt tartasz? :D

kettőnk közül te vagy az idegbeteg, aki nem bírja elviselni, hogy egy blog kommentjei között valaki gyurcsányapádra felvázolt egy lehetséges forgatókönyvet.

hallatlan...és micsoda rossz irányba fordult a világ, hogy nem jött még értem a pobeda és nem vagyok az andrássy út 60ban.

tony zionist 2010.01.29. 18:05:03

@theofil: "volt miniszterelnököt meg pláne nem."

jujj, ez elsőre fel se tűnt :D

mi az, hogy volt miniszterelnököt meg pláne? felettünk áll? felségsértést követek el vele?

amúgy pláne volt (miniszter)elnököket szoktak politikai gyilkosságokkal megrendelésével megvádolni.

de idézek neked az AB szólásszabadságot érintő határozataiból:

Az Alkotmánybíróság megállapítása szerint:
A véleménynyilvánítás az egyéni önkifejezés alapja lehetővé teszi az egyén számára, hogy vágyait, gondolatait, szándékát megfogalmazza, másokkal megossza. A véleménynyilvánítás szabadsága minden közlés szabadságát magában foglalja, mégpedig függetlenül annak módjától, értékétől, erkölcsi minőségétől és legtöbbször valóságtartalmától is.

Az Alkotmány alapján mindenkit megillet a szólás joga, ami nem tagadható meg pusztán azért, mert egyes megnyilvánulások mások érdekét, szemléletét, érzékenységét sértik, vagy azok egyes személyekre nézve bántóak, lealacsonyítóak.

szoknod kell még a demokráciát,mi?

"függetlenül annak valóságtartalmától"
"nem tagadható meg"

sztem a víz is kiver téged ezektől a jogelvektől,mi? :D

ha most azt írom rád, hogy vén judeokommunista, akkor TG vajon kimoderál? ;)

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2010.01.29. 18:19:47

@tony zionist:

A szólásszabi Orbán szerint nem ilyen széles, ahogy írod.
Épp most perelt a miatt a mondat miatt, hogy
nol.hu/archivum/20100123-orban_pert_nyert__a_nepszava_nem_nyugszik_bele

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2010.01.29. 18:22:21

@tony zionist:

Szóljál a bíróságon is, hogy alkotmányellenesek.

theofil 2010.01.29. 18:23:39

A megjegyzésem - miszerint az illető hülye - tony zionistra vonatkozik, csak a gép ezt nem jelzi tisztán.

theofil

tony zionist 2010.01.29. 19:22:36

@simonmondja.:
1. kit érdekel orbi?
2. ne akard már a szabolcsi parasztmaffiózó hazug rágalmazását a szólásszabadsághoz hasonlítani.

aki nol.hu-t linkel, meg népszaváért sír, az rendes ember nem lehet...

nem sírnék, ha a népszava jelenlegi stábja bacsó és somogyi sorsára jutna. asszem meg is érdemelnék...

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2010.01.29. 19:39:55

@tony zionist:
Nos.
Orbi mindenkit érdekel, mert épp most az ő kormányzása következik.
(mondjuk te - kevésbé vagy érdekes)

A szólásszabadságra hivatkoztál az Alkotmányban.
Ott nincs beleírva, hogy ez a törvény Veresre nem vonatkozik.
Ha valaki egy lehetőségről beszél - ami megtörténhetne, akkor az nem hazug rágalmazás, hanem vélemény.

Viszont ha egy megtörtént eseményt tálal, akkor az lehet hazug rágalmazás, főleg, ha nem bizonyítja.
Ezt csinálod te.
Hogy szerinted ki rendes ember, az egy vélemény.
Amit meg én csinálok, azt a bloggazdának kellene, mert egy szemétdomb lesz a blogja.

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.01.29. 22:00:01

@török gábor: nem, semmilyen szakmát nem látok itt a blog környékén :(

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.29. 22:21:51

@wmiki:
Pedig legfontosabb a ...szakma!
( meg lehetőleg még holnap is ;)

((CC: Valódi változás kell IDE!))

theofil 2010.01.30. 07:37:39

Török Gábor Úrnak!

Kérem, hogy sűrűn olvasgassa tony zionist hozzászólását - január 29. 18 óra 5 perc - ezeknek adott interjút, ezekkel állott szóba, ezeket legitimálja.

Ne mondja, hogy nem tudja: a Jobbik törzsközönsége üvöltve mocskoszsidózik minden nyilvános összejövetel alkalmából.
Ezeknek - a társadalom szemetjének, a magyar társadalom söpredékének és szégyenének, a bunkó és aljas jobbikosoknak adott interjút, ezeket legitimálja, ezeknek a hatalomba való útját segíti elő.

Ne mondja, hogy nem tudja.
Ne mondja, hogy nem látja.

Számomra a Jobbik nem létezik.
A nem létező párt törzsközönsége meg pláne nem létezik.

És most már nem létezik Ön sem.

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.30. 08:04:19

@theofil: (a nem létező legitimátorok)

Kifelejtetted a "nem létező" ÜGYÉSZSÉG-et!
- mert hogy leginkább az legimitálja a magukfajtákat...

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.30. 08:49:27

Hadd kérdezzek előbb vissza ez alapján:

"Nézze, minden ember számára amikor tollat fog az első kérdés az az, hogy számít-e még az, hogy én mit írok le. Vagy a végén majd csak az fog számítani, amit az ellenfeleim mondanak arról amit leírtam.
Ez egy örök dilemma a mi szakmánkban."

- MI EZ a szakma?
- és főleg HOL tanulta azt ez az itt és így megnyilatkozó szakember?

((CC: Valódi változás kell IDE!))

hoplita 2010.01.30. 10:06:45

@theofil:
Mit erőlködsz...?
Maradj csendben, húsz éves bevallott hülyeséged ne tetézd karalábé-szintű mószerolással....bár tőlem csinálhatsz még nagyobb bohócot magadból, én szeretek röhögni.:DD

A mi számunkra meg a te és a hozzád hasonlók létezése hajaz a kártékony rovarok szintjére....ha nem lett volna jó két millió hozzád hasonló, gondolkodni, vagy csak az elemi erkölcs hangjára odafigyelni képes krumpli, ballaszt, hasznos idióta, akkor most nem itt tartanánk.
A "zsidózásról" meg annyit, hogy halkabbak lennének ezek a hangok, ha nem az összes szarkupacból egy-egy askenázi orr kandikálna ki..:DDD

theofil 2010.01.30. 14:58:32

@hoplita:
Ahol szólásszabadság van, ott szólásszabadság van....!
Te azzal a rozzant tetüvel együtt, azzal a mocskos véglénnyel karöltve
- tony zionisttal természetesen - együtt büdös szemét pedofilok vagytok, a közértekbe csak lopni jártok, akkor fürödtetek utoljára amikor véletlenül belepotyogtatok egy pocsolyába.
Rohadt, mocskos, pederaszta tolvajok vagytok akik az apjukkal és anyjukkal élnek nemi életet, nem beszélve a kecskéről akit rendszeresn molesztáltok.

Egy bélféreg hozzátok képest akadémikus.
Csak azt sajnálom, hogy tony barátodat összefüggésbe hoztam Etelka nénivel aki hozzátok képes hérosz, azaz heroina.
Ezt a (hozzátok képest)halkszavú, kifinomult személyiséget.
Ezúton kére tőle bocsánatot.
Továbbá a bélférgektől akikre nézve kifejezetten sértő a veletek való összehasonlítás.

Rohadt , szemét, hazaáruló, mocskos, jobbikos bunkó banda: takarodjatok ebből az országból!

hoplita 2010.01.30. 18:16:09

@theofil:
Megnyugtatlak, én is védelmembe veszem a szólásszabadságot, a legfontosabb alkotmányos alapjognak tartom és még az ilyen félkegyelmű ázalékállattól sem vitatom el, mint amilyen te vagy.
Sőt, min szórakoznék unalmas szombat délután, ha nem lennének a hozzád hasonló zigóták...?
Na, ugye...:DDDDD

theofil 2010.01.30. 18:32:48

@hoplita:
Puha vagy, Jenő.
Node majd tony haverod kitesz magáért.....

theofil 2010.01.31. 08:10:09

@simonmondja.:

Világosan látnunk kell, hogy ez a szemét banda - ez a tony ziogist szerű csőcselék - kormányra fog kerülni ha a Fidesz egyedül nem éri el a kétharmadot.
Nem fogja.
Orbán-Vona kormány lesz, megadják a külhoniaknak a szavazati jogot és húsz-harminc évig a nyakunkon lesznek (Mikola,Stumpf közlései, Viktorunk átírja az alkotmány és erős köztársasági elnökként bevonul a Sándor Palotába amelyet eredetileg is saját magának szánt.)
Ennek nézünk elébe.
Hát arról szó sem lehet, hogy ennek a mocsok bandának, ennek a Jobbiknak minden ellenállás és minden tiltakozás nélkül átadja az ember az országot, ezeknek a büdös, szemét, aljas bunkóknak.
Ennek az antiszemita, aljas
bagázsnak.
Orbán az ördöggel is összeáll, neki nincs semmilyen erkölcsi gátlása. Összefeküdt ő a Torgyánnal is, odadobta a vidéket a magyar parlament szégyenének. (Debreczeni.)
Más kérdés, hogy a Jobbikot a szocik gyávasága és az SZDSZ doktrínersége viszi most sikerre - ha ez a két párt nem lett volna olyan mérhetetlenül ostoba akkor most nem itt tartanánk.

theofil 2010.01.31. 08:26:06

Még valamit. A Fidesz szimpatizánsok jelentős hányada igen régen zsidózik, igaz ez inkább szalon-antiszemitizmus és nem az az üvöltöző, primitív fajta amit a jobbikosok produkálnak.
De az antiszemitizmus ott van, elég mélyen beágyazódva a Fidesz közönségébe. Csintalan (nagyon utálom, de egy időben néztem a műsorát) eléggé kétségbeesetten szokott küzdeni az ilyesmi ellen. Reménytelenül. Emlékeimben él az az idős hölgy aki kétségbeesettan panaszolta a műsorban, hogy a zsidók laknak....lakóparkokban, óh, iszonyat!
Magam is elborzadtam a képernyő előtt.
Lakik a zsidó! Hogy ezt kellett megérnem! Lakásban. Lakik. Itten nekünk lakik, szívja a drága magyar levegőt.
Óh borzalom, óh förtelem!
Ma is összeborzongok ha ez az emlék az eszembe jut....

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.01.31. 09:33:05

@theofil: "megadják a külhoniaknak a szavazati jogot"

Nem is értem, hogy azok a "külhoniak" mit esznek 0.Viktoron, amikor CSAK a Fideszre a népszavazás ELŐTT (2002) és UTÁN (2006) IS TÖBBEN szavaztak (2M fölött!), mint amennyien a népszavazási IGEN győzelmének (mert ugye győzött!!!) az érvényességéhez (2M!) kellett vo'na. Pedig abban a győzelemben nem is csak a Fidesz volt benne, hanem MÉG a MIÉP is, MÁR a Jobbik is, nomeg MÉG az MDF, stb.
Tehát legalább 400-500 ezer jó fideszes lett akkor "hazaáruló"! (szar ügy!)
- állítólag persze a szocik "hatására", ami egy VICC, hiszen a szocik 2002-ben és 2006-ban IS azt mondták, hogy ne szavazzanak a Fideszre, az AKKOR valahogy mégse "hatott" ennyire...

theofil 2010.01.31. 10:12:58

A külhoniak azt eszik a Viktoron és pláne enni fogják, hogy magyar állampolgárok lehetnek csak úgy, per fideszes has.
Nálunk nincs kétfajta állampolgárság, ha valaki megkapja ezt a státuszt akkor mindarra jogosult amire az adófizető itthon.....!!!!
Most nem csak arra az adóra kell gondolni amit a vállalkozó bevall, hanem a fogyasztási adóra amit minden állampolgár letejel az államkasszának mihelyest vásárol valamit.
Amit a külhoniak értelemszerűen nem itthon tejelnek le, hanem a saját országuknak, de a markukat a különféle juttatásokért a magyar államkassza felé fogják nyújtogatni.
Ez okból nem ment át a Fidesz vérlázító, minden emberi képzeletet alulmúló kampánya a kettős állampolgárságért. Látták az emberek itthon a külhonaik nyálcsorgató várakozását a Magyarországból kiáramló családi pótlékra pl.
De ha kormányon lesznek, kettőharmaddal, jobbikostul akkor meglesz ez a disznóság, azaz
meg fogják vásárolni külhoni szavazatokkal a végtelenbe nyúló uralkodásukat.
Mi meg itthoniak le vagyunk ejtve.

hoplita 2010.01.31. 12:40:35

@theofil:
Tulajdonképpen megint csak unalmamban méltatlak egy válasz-szerűségre...
Komplexen bemutatod mindazt a beteges gondolkodást, amely a fajtátokra jellemző...egy valóban független, el nem kötelezett külső szemlélő téged simán elmebetegnek könyvelne el.
Más blogokon már elküldtelek volna melegebb éghajlatra, de tekintettel vagyok a bloggazdára, aki nem feltétlenül azért indította ezt az oldalt, hogy ilyen fóbiás elmekárosultakat küldjenek anyuba a szangvinikusabb lelkialkattal rendelkezők.
Ezért csak annyit mondok, húzzál el az odvadba és rettegj, mert bármit pampogsz a jövő a miénk és abban neked ezentúl csak statiszta szerep fog jutni.:DDD
@1.szolo (B.A.):
A kérdés ennél összetettebb, minthogy simán matematikailag megoldjuk.
A fidesz nemzetstratégiai kérdésekben megmutatkozó kétarcúsága eklatánsan jelentkezett a KÁP kérdéskörében és az ehhez történő viszonyulásban.
Orbán egyszer kijelentette, hogy a fidesz és az ő számára elsőbbséget élvez az euroatlanti integráció a határon túli magyarsággal szemben...nem a levegőben elszálló mondat, mint azt az utóbbi évek politikája bizonyítja is közvetve.

theofil 2010.01.31. 14:20:07

@hoplita:
Örülök - és igen hálás vagyok! -, hogy ezen a blogoldalon ennyire elnéző vagy irántam.
Könnyek gyünnek a szemembe ennyi emberi jóságtól....
Máris megyek az én odvamba kérlek és a napi programomba okvetlenül beillesztem a magatokfajtától való rettegést.
Mondjuk: rettegés a Jobbiktól reggel nyolctól 10-ig, vagy ha neked jobban megfelel retteghetek tőled délután is, én nyitott vagyok minden megoldása, csak azt jegyezném meg, hogy éjszaka aludni szeretnék.

Hódolattal:
theofil, statiszta

hoplita 2010.01.31. 16:01:44

@theofil:
Nézd, énbennem még maradt valami a természeti népek derűs és kiegyensúlyozott világlátásából, többek között én is borzongással vegyes tisztelettel viseltetek a hozzád hasonló elmeháborodottakkal szemben.
Kellemes rettegést!
:DDD

theofil 2010.01.31. 16:23:51

Ő is magamfajta volt.
Akinek a stílusára a mondataid emlékeztetnek.

dzsaszper 2010.01.31. 20:13:29

@theofil: mindent??? na ne hülyéskedj. Honnan lennének pl. TB biztosítottak?

wmiki · http://kigondoltam.blog.hu/2014/07/20/stephen_hawking_538 2010.02.01. 08:04:06

@1.szolo (B.A.): jól van, jól van nem kötözködöm

végülis van ahol a zsebtolvajlást is szakmának nevezik, akkor pont a politikai elemző ne lenne az??

1.szóló · http://ide-oda.blog.hu 2010.02.01. 12:29:51

@wmiki: (Köszi, rendes tőled!:))

Aki tudja, csinálja (jól!),

Aki nem tudja, tanítja és/vagy elemzi...

Aki meg nem tudja tanítani/elemezni, abbó lesz a tornatanár v. politikai elemző ;)

((CC: Valódi változás kell IDE!))

steve.gu 2010.02.22. 10:28:40

Volt matematika tanarom (Kalmar Sandor tanar ur) mondotta volt:"vannak kishazugsagok, vannak nagy hazugsagok, es van statisztika"
Ez meg akkor tortent, amikor a plitikusok (noha egy part rendszer volt) uriemberek voltak a maiakhoz kepest!!!
Mit mondana ma?
Egyebkent erdekes volt egy velemeny:ha ennyire megbizhatatlan, akkor miszukseg ra? Nos tudjuk jol, hogy azert az emberek akarmilyen apatikusak is, azert a media befolyasa nagy. Masreszt, nemhiszem, hogy ezen iroda vezetoi multis minimalberert szallitjak az anyagot a megbizoknak! Megint egy-ket jo allaslehetoseg a tuzhoz kozelieknek egy zsiros allasra, felelosseg nelkul.
süti beállítások módosítása