A hétvégén az MSZP választmányának elsöprő támogatását megszerző és a borotvát gyermekei kezébe adó Mesterházy Attila már meg is kezdte hosszú kampányát. Az ismertségi deficittel rendelkező fiatal politikus számára elengedhetetlenül fontos, hogy a következő hetekben még a csapokba is beférkőzzön. Nem véletlen, hogy már az első hétvégén foglalkozott a jelölésével a TV2 és az MTV vasárnap esti politikai műsora. A bulvármédia számára tartalmas információnak számító szakállvesztésen túl Mesterházy több kérdésben is igyekezett karakteresen fogalmazni. Minden megszólalásában hangsúlyozta például, hogy szerinte a verseny még nem dőlt el, az MSZP akár meg is nyerheti a 2010-es választást. De vajon helyesen teszi-e Mesterházy, ha irreálisan magasra teszi a lécet?
A szocialista párt és a miniszterelnök-jelölt mostani kampánya szempontjából egyaránt ésszerűnek tűnik ez az érvelés. Nem jónak, hiszen az MSZP helyzete ezt nem teszi lehetővé, de ennél csak rosszabbak jöhetnének szóba. Ugyan a választást a mai tudásunk alapján szinte biztosan elveszti az MSZP, de az erről való nyilvános beszéd a szocialisták részéről öngyilkosság lenne: önbeteljesítő jóslatként tovább erősítené a párt bukását. A kedvetlen, csalódott szocialista szavazókat valamilyen módon fel kell ráznia az MSZP-nek, ha reális célját, az egyharmad közeli eredményt produkálni szeretné, s a feltartott kéz bizonyára nem segítené ezt a törekvést. Lehetne ugyan szofisztikált apróbb célokról is beszélni, amelyek bizonyára közelebb állnának a valósághoz (mint például a Fidesz kétharmados többségének megakadályozása), de ezzel végső soron az MSZP elismerné a választás relatív tétnélküliségét. Ahogy Mesterházy az MTV-ben - erős párhuzammal - maga is utalt rá Erdei Zsolt kapcsán: akkor sem lehet a vereség tudatában ringbe szállni, ha amúgy mindenki az ellenfelet tartja sokkal esélyesebbnek.
Miközben tehát érteni vélem az apatikus szocialistáktól mostanában szokatlan hangot, érdemes azért arra is felhívni a figyelmet, hogy Mesterházy Attila személyes, a választások utánra is tekintő karrierje szempontjából más megfontolásoknak is lehet helye. A következő négy-öt hónap meghatározó jelentőségű lesz a politikus életében, hiszen sokat tud rontani, de akár javítani is megítélésén mindaz, ami a kampányban történik. Ha azonban véget ér a kampány, az MSZP-ben minden bizonnyal új időszámítás kezdődik. Mindazok, akik most különböző okokból (leginkább a biztos vereségtől való félelem miatt) hátrébb léptek, nem vállaltak szerepet, 2010 tavasza után bizonyára abban lesznek érdekeltek, hogy eltávolítsák az útból a "leharcolt" Mesterházyt. Márpedig az MSZP eddig egyetlen sikertelennek gondolt vezetőjét sem tűrte meg: Horn Gyulát 1998-ban a parlamenti-, Kovács Lászlót 2004-ben az EP-választási fiaskó után buktatták meg, s végső soron Gyurcsány 2009-es távozásához is az előre kalkulált vereség (tehát a siker reményének elvesztése) vezetett.
Mesterházy megítélésekor tehát a 2010-es választás kapcsán az lesz a kérdés, hogy vajon az eredmény, amit az MSZP elért, sikernek vagy kudarcnak számít. A politikus személyes érdeke így most az (is) lenne, hogy alacsonyra tegye a lécet, annyira, hogy könnyedén átugorhassa majd. A léc persze tényleg nincs elérhetetlen magasságban: a közvélemény-kutatási adatok vagy éppen az időközi választások után egy 20 százalék feletti szereplés már kifejezetten jó eredménynek számítana, olyannak, amelyet a listavezető saját sikerének is beállíthatna. Kivéve akkor, ha közben éppen maga határozza meg úgy a célt (a választási győzelem), hogy azt semmiképpen ne érhesse el – s ezzel lehetőséget adjon párton belüli riválisainak, hogy ehhez mérten szánakozva tekintsenek majd rá a választás utáni kongresszuson.
Nem lepne tehát meg, ha Mesterházy előbb-utóbb előállna egy, a most hétvéginél kidolgozottabb, saját érdekeit jobban figyelembe vevő – és persze a realitásokhoz is közelebb álló - célrendszerrel. Még akkor sem, ha persze róka fogta csuka: az alacsonyra tett léc miatt esetleg nem lehet magasat ugrani, a magasra tett léc miatt pedig könnyen ki lehet esni a versenyből.
Az utolsó 100 komment: