Az MSZP az Országos Választási Bizottsághoz fordul, mert sérelmezi, hogy az MTV döntése értelmében a Fidesz és a KDNP egyaránt saját időt kap a választás előtti „bemutatkozó” műsorban. Amikor először meghallottam a televízió döntését, magam is hajlottam arra, hogy az eljárás nem szerencsés, hiszen politikai értelemben a KDNP önállósága erősen megkérdőjelezhető – ahogy erről korábban már írtam is. Ha azonban alaposabban átgondoljuk a dolgot, kétségtelenül szólnak érvek a döntés mellett.
A Fidesz és a KDNP közös listán indul a választáson, az ilyen megoldásokról a választási törvény külön rendelkezik: "A közös lista, illetőleg a kapcsolásban részt vevő listák nem kapnak mandátumot, ha az országosan összesített érvényes szavazatoknak legalább tíz százalékát, kettőnél több párt által állított közös, illetőleg kapcsolt lista esetében legalább tizenöt százalékát együttesen nem érték el”. Ebből a mondatból is látszik, hogy a közös listán való indulást a rendszer úgy kezeli, mintha önálló pártokról lenne szó, ezért velük szemben erősebb (dupla és tripla erős) követelményeket támaszt. Nem véletlen, hogy a közös listaállítást sem most az MDF-SZDSZ, sem négy évvel korábban a MIÉP-Jobbik nem vállalta: előbbi esetben inkább beolvadásról, igazolásokról van szó, utóbbi pedig egy névleg létrehozott új szervezetet („A Harmadik Út”) jelentett. Mindebből pedig levezethető, hogy a KDNP-t most ugyanannyi jog illeti meg mindenhol, így a választási műsorokban is, mint bármely önállóan induló pártot, s ugyanígy kellene eljárni akkor is, ha az MSZP mondjuk az MSZDP-vel, vagy az MDF az SZDSZ-szel indított volna közös listát.
De vajon vonatkozik-e ez a választási vitákra, s kell-e a választás estéjén külön foglalkozni a KDNP reakcióival? Ha jól emlékszem, négy évvel ezelőtt az úgynevezett négypárti miniszterelnök-jelölti vita kapcsán nem merült fel hasonló igény, holott ebből a logikából akár Semjén Zsolt részvétele is következhetett volna. 2002-ben viszont, amikor a Fidesz az MDF-fel indult közös listán, Dávid Ibolya aktív résztvevője volt több választási műsornak is. A TV2 heves párbajában például – ahol Csurka István emlékeim szerint egy adott ponton fröccsöt kért, sajnos a felvételt egyelőre nem találtam meg – Kunczéval ordítottak versenyt az Orbán-kormány érdemeiről vitatkozva – igaz, itt az MDF elnöke egyedül képviselte a Fidesz-MDF listát.
Mindent mérlegelve két szempont létezik szerintem: az egyenlő versenyfeltételekre és a politikai realitásokra vonatkozó. Egy közszolgálati televíziónak elsősorban – de nem kizárólag! - az előbbit kell képviselnie, ezért elvárható, hogy a választás előtt az országos listát állító pártok egyaránt beszélhessenek. S miután a választási rendszer logikájából következően a kilenc területi listát állító Civil Mozgalom és a Fidesszel közösen induló KDNP is egyenrangú szereplő, szót kell mindenkinek adni. Más kérdés, hogy a politikai realitások alapján már nem ugyanez a helyzet, s ezt időnként érvényesíteni lehet és kell is. Nem véletlen, hogy a politikai megállapodással létrejövő miniszterelnök-jelölti vitákra sem szokás meghívni az esélytelennek tartott szereplőket, mint ahogy a valóságban társutasként működő pártok vezetőit sem kell minden alkalommal automatikusan megkérdezni.
x x x
Kaptam egy nagyon érdekes táblázatot "kiszol"-tól, aki komoly munkával kiszámolta, hogy az MDF és az LMP egyéni jelöltjeire kik szavazhatnak. Lakatos Gergő térképével együtt érdemes kezelni:
Kiszol magyarázata a táblázathoz:
Az utolsó 100 komment: