Eltelt huszonnégy óra a Fidesz pártigazgatója által elmondottak első részletének nyilvánosságra kerülés óta. Tegnap úgy fogalmaztam: „az játssza majd a legfontosabb szerepet, hogy a következő órákban mi történik. Hogyan reagálnak a politikai ellenfelek, mennyire képesek hitelesen félreverni a harangokat, és vajon mennyire rezonál minderre a média”.
Mi is történt azóta? A pártok közül a Jobbik az őszödi beszédet emlegetve, de mégis visszafogottabban reagált, az MSZP akciózni kezdett és még Gyurcsány Ferenc is megszólalt („a Fidesz-kormány ezzel bűnben fog megszületni”), az MDF pedig farkast kiáltott. (Az LMP nem szólalt meg, ők ma azzal voltak elfolgalva, hogy borsot törjenek a "mindenkivel vitatkozom, de azért vele nem" állásponton lévő Bokros Lajos orra alá.) A média egyes részein áttört az ügy, máshol – különösen feltűnő volt a két legnagyobb nézettségű kereskedelmi tévé tegnapi tartózkodása – alig vagy egyáltalán nem. Talán csak az adatvédelmi biztos megszólalása volt olyan, amely egyértelműen erősítette az ügy botrány-jellegét. Mára kiderült az is, hogy a beszéd feltehetően azon a tavalyi balatonszárszói fideszes ifjúsági találkozón hangzott el, ahol amúgy később én is részt vettem egy beszélgetésen. Az ügyet elindító portál egyébként egy órával ezelőtt kitett egy újabb, kevésbé erősnek látszó részletet a beszédből, illetve utalt arra, hogy lehetnek még kényelmetlen hangfelvételek a birtokukban.
De vajon közelebb vagyunk-e a tegnapi kérdés megválaszolásához? Lehet-e az ügy fordulópont, vagy ahogy az Index fogalmaz: "Kubatov lesz 2010 Kövér Lászlója, aki az ellenfél gólvonaláról öngólt sarkaz"? Mindent mérlegelve számomra úgy tűnik, hogy bár az ügy okozhat nehéz órákat a Fidesznek (és különösen a Fideszen belül a főszereplőnek), alapvető változásra nem érdemes számítani. Sem az ügy jellege, sem az időzítése, sem a pártok reakciója és a média viselkedése nem látszik egyelőre olyannak, hogy három nappal a voksolás első fordulója előtt lényegi fordulatról beszélhessünk. A Fidesz nem fogja emiatt elveszíteni a választást, mint ahogy az MSZP sem érheti el az ügyet meglovagolva az egyharmados parlamenti mandátumarányt. Miután azonban a Fidesz kétharmada néhány egyéni választókerület eredményén is múlhat, a második fordulóra még lehet hatása, ha a párt politikai ellenfeleinek sikerül folyamatosan napirenden tartani a témát. Ma tehát sokkal inkább látszik úgy, hogy esetleg a két forduló közötti kampányban, illetve hivatkozási alapként a későbbiekben lehet politikai jelentősége, most vasárnap azonban már nem.
Az utolsó 100 komment: