„Ebben az esztendőben nem fog menni, ez teljesen nyilvánvaló, de az az eltökélt szándékunk, elképzelésünk, hogy négy esztendő múltán, a ciklus végére a magyar vállalkozók átlagos adóterhelése a közép-európai versenytársak átlagához igazodjon” – ezekkel a szavakkal válaszolt tegnap Komlón Kövér László arra a kérdésre, hogy már ebben az évben nekilátnak-e a korábban sokszor követelt és kormányra kerülés esetére megígért jelentős adócsökkentésnek. A Fidesz választmányi elnökének szavait olvasva nem volt kétségem, hogy ma ez lesz a vezető téma. Az MSZP nem is késlekedett, Mesterházy Attila – Lendvai Ildikóval közösen tartott sajtótájékoztatóján – úgy vélte, hogy „a Fidesz már most megszegte a lényegében egyetlen konkrét választási ígéretét”. Az ügy jelentőségét mutatja, hogy kivételesen a kampányoló Orbán Viktor is azonnal megszólalt, Rakamazról üzenve: „bízzanak bennem, lesz adócsökkentés".
A politikai elemzőt érdeklő kérdés elég világos: mekkora károkat okozhat a Fidesznek, ha tényleg elmarad 2010-ben az, amire maga a pártelnök is – konkrét dátumot megjelölve - ígéretet tett korábban? Érdemes ezúttal is elválasztani egymástól legalább három dolgot: (1) az adócsökkentés reális esélyét, (2) a kommunikációs lehetőségeket és (3) a hitelesség kérdését.
Nem vitás, Kövér Lászlónak igaza van: valóban teljesen nyilvánvaló, hogy kormányra kerülve a Fidesz az államháztartás szétzilálásának veszélye nélkül nem vághat bele azonnal egy radikális adócsökkentésbe. Arra azonban talán lenne lehetősége, hogy egyrészt „meglepődjön” a szocialista kormány által örökségül hagyott, érdemi lépéseket lehetetlenné tevő állapotokon, másrészt hatékony propagandagépezete segítségével apróbb változásokat felnagyítson, harmadrészt pedig későbbi intézkedésekről annyit beszéljen, hogy azok szinte már „hatni” kezdjenek. Mindez elméletileg akár működőképes is lehet, hiszen ne felejtsük el, 2006 nyarán – még az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése előtt - sem a már érezhető döntések, hanem sokkal inkább a lábhoz tett fegyver politikája és a megszorításokról való beszéd (!) kizárólagossága miatt indult el először a lejtőn az MSZP. A Fidesz számára a legnagyobb veszélyt az jelenti, ha politikai ellenfeleinek sikerül elérniük, hogy minden szem az adócsökkentés kérdésére irányuljon, mert ebben az esetben a fentebb említett kommunikációs lehetőségek hatóköre korlátozott lehet. Kövér László most megtette azt a szívességet, hogy elindította ezt a vitát, amely – ha felerősödik és folyamatosan napirenden marad - könnyen az új, még meg sem alakult kormány első hitelességi válságához vezethet.
Márpedig az előzmények fenyegetők: a Fidesz annyit profitált a szocialisták hitelvesztéséből, és annyira erre a kérdésre építette fel az elmúlt években a politikáját, hogy a választók minden bizonnyal a korábbiaknál is érzékenyebben reagálnának arra, ha velük kapcsolatban is szóba kerülhetne az emberek megtévesztésének lehetősége. Félreérti – vagy félre akarja érteni - a helyzetet, aki azt állítja, hogy már Őszödnél jár a Fidesz, de az tény, hogy Kövér László mondatai ebbe az irányba is mutathatnak.
Az utolsó 100 komment: