Nem csupán a foci világbajnokság az oka annak, hogy a szocialisták szombati tisztújító kongresszusáról szóló hírek alig versenyképesek az olvasók figyelméért folyó küzdelemben. Az MSZP eljutott odáig, hogy már nem irányul rá automatikusan a reflektorfény; akár csendben el is jelentéktelenedhet, a figyelemért pedig harcolnia kell. Történik mindez annak ellenére, hogy látszólag jelentős változások előtt áll a párt: a hétvégétől új elnöke és még nála is újabb elnökhelyettese lesz.
(Fotó: Heti Válasz)
Egyes értelmezések szerint a most történtek alapvetően az úgynevezett Gyurcsány-szárny ellenében mennek végbe, a Hírszerző egyenesen kiszorításként érzékeli az eseményeket. Nem kétséges, hogy egy belső választás mögött ezernyi érdek és megfontolás állhat, így bizonyára számosan vannak olyanok az MSZP-ben ebben a percben, akik a volt kormányfő végleges partvonalra szorítását várják a Mesterházy-Balogh páros megválasztásától. A helyzet azonban ennél bonyolultabbnak tetszik: a gyurcsányista Molnár Csaba visszalépése az elnökhelyettesi posztért zajló versenyből nem csupán egy újabb – már-már a pártban maradás értelmét is megkérdőjelező - vereség jele lehet, hanem akár arra is utalhat, hogy a „kötcsei piknik” résztvevői a minél rosszabb, annál jobb jegyében az együttműködés helyett a kivárás álláspontjára helyezkedtek.
Az íróasztalom mellől természetesen könnyű lenne vadabbnál vadabb kombinációkat megfogalmazni a lehetséges „nagy terv” részleteiről, számomra azonban úgy tűnik, hogy éppen a kiforrott elképzeléseknek a hiánya jellemzi ebben a pillanatban a leginkább az MSZP-t. A legjobbnak látszó ötlet, Balogh András helyzetbe hozása sem hónapok óta kitalált forgatókönyvnek, sokkal inkább az államfőválasztás utáni rögtönzésnek tűnik; mint ahogy a többi politikai cselekvés is inkább változó színvonalú napi agymenésekre emlékeztet. Közös stratégiának, koncepciónak nyoma sincs, bár az erről szóló beszéd valóban egyre erőteljesebb.
Az MSZP szombati kongresszusa ebben a helyzetben legfeljebb a pozíciók elosztása tekintetében lesz a választás utáni átmeneti helyzet lezárása, a párton belüli hatalmi kérdés azonban ezzel még nem dől el – pontosabban nem most dől el. Az új vezetés, élén Mesterházy Attilával, egyelőre csak lehetőséget kap, bizalmat sokkal kevesebbet. Gyurcsány Ferenc és követői ugrásra készen várnak, de láthatóan mások sem – köztük a kifelé is kacsingató Szili Katalinnal, az ismét aktív Kiss Péterrel, az eddig minden helyzet elől ellépő Botka Lászlóval és az önbizalommal teli Szanyi Tiborral – tettek le még arról, hogy befolyással legyenek az MSZP jövőjére. Olyan vezetése lesz szombattól az MSZP-nek, amelynek sikere és bukása a párton belül egyaránt számos politikusnak lehet érdeke. Ez még nem a - legalább 2014-ig - érvényes helyosztó, legfeljebb a helykereső egyik állomása.
Az utolsó 100 komment: