Facebook oldaldoboz

Olvasottság

A blog indulása óta: 16'157'242 lapletöltés (2020.12.28.)

A legerősebb nap: 188'742 lapletöltés (2010.04.11.)

A lakott sziget

Vélemények

"Igazán elkeserítőnek és érthetetlennek ezt a tudatlanságnak tűnő, vagy annak álcázott, de inkább elszánt képmutatást tartom, amivel magasan képzett értelmiségiek igyekeznek kibújni a felelősség alól." (Mészáros Tamás)

 

"A sértésen túl Török valóban nem ért velem egyet, és mint ilyen persze választ igényelne, ha lennének írásában komolyan vehető szubsztantív érvek." (Halmai Gábor)

 

"Alapvetően érti félre a politikai elemzés tudományát, nagyvonalúan eltekint az eszmék, a politikai gondolatok, a megvalósult tényálladékok jelentőségétől, nem kevesebbtől tehát, mint a politikai cselekvés esszenciájától, így kizárólag formális, technokrata érveléssel legitimálja a kormánypárt ténykedését." (Seres László)

 

"Török Gábor blogpolitológus azon megállapítása, hogy a Fidesz október elején elért a csúcsra, amely után nem sok minden meghódítandó cél marad, a szokásos semmitmondás és elemzői felületesség terméke volt." (Békés Márton)

 

"A hatalom elzárkózása ma már olyannyira nyilvánvaló, hogy a kormány egynémely támogatójának is csípi a szemét, sőt még az Orbán-rezsim „törekvései” iránt feltűnő megértést mutató Török Gábor politológust is felébresztette eddigi magabiztos szunyókálásából." (Zádori Zsolt)

 

"Török, aki az értéksemlegesség jegyében erősen hajlik arra, hogy a politikát döntően hatékonysági szempontból elemezze (ahogy egy kritikusa nem finomkodva megjegyezte: az ő elemzései kb. olyanok, mintha a harmincas évek Németországában azt mondta volna valaki: Hitler ügyesen tematizálja a politikát a zsidókérdés napirendre tűzésével)." (Pető Iván)

 

"A magyar tudásról mint kurrens termékről meg mindent elmond, hogy még Török Gábornak is van diplomája." (Hont András)

 

"Török Gábornak például nagyon jót tett volna, hogyha mélyebben elsüllyed (sic!) mondjuk a magyar alkotmányjogban, és akkor, abban az esetben az elemzései, hogy is mondjam, a felszínességnek kevésbé mutatják a tüneteit." (Hont András)

 

"Ha egy kormánynak az a feladata, hogy megmentse az emberek nyugdíját, akkor nem blogoló politológusok véleményét kell előzetesen kalkulálnia." (Szijjártó Péter)

 

"Török szerint az a politikus viselkedik demokratikusan, aki nem törődik mások véleményével, aki nem akar önkritikusan gondolkodni, és aki képtelen felismerni, hogy zsákutcában van, és végre vissza kellene fordulnia." (Krémer Ferenc)

 

"Egyedül Török Gábor politológus gondolja azt, hogy a Fideszt a jó szándék vezeti, csupán politikai vaksága miatt rohan teljes erejéből a falnak." (Bartus László)

 

"Elolvastam ma Török Gábortól Piroslapig valamennyi blogbejegyzést a készülő új Alkotmányról. Homály, indulat. Mélyéről párolog a bögre. Nagyon." (Deutsch Tamás)

 

"Török Gábor megkerüli a problémát." (Lánczi András)

 

"Lárifári." (Gyurcsány Ferenc)

 

"Török Gábor minimum téved." (Mráz Ágoston Sámuel)

 

"Török wasn't looking at the speech from the outside but from the inside. Almost as if he had been the speech writer of Viktor Orbán." (Eva S. Balogh)

 

"A Török Gábor-féle, lazának tekinthető, minden jöhet típusú hozzáállással szemben én a gyakorlatban is jól levezethető, szigorú megközelítésben látom a szélsőségekkel szembeni harc esetleges sikerét" (Somogyi Zoltán)

 

"Török Gábor csak egy a kollaboránsok közül" (Krémer Ferenc)

 

"Naná, hiszen a törökgáborok döntik majd el, hogy a cáfolat hitelt érdemlő volt-e" (Lánczos Vera)

  

"Az ezerkezű sms cézár kiismeréséhez azonban nem elégséges Török Gábor köpönyegébe bújni, és úgy előadni a nyilvánvalót, mintha annak bármilyen tudományos értéke volna." (Puzsér Róbert

 

"Régóta figyelem Török Gábor politológusi tevékenységét, és egyre erősödik bennem a viszolygás." (Andor Mihály)

 

"Nos, ha a seggnyalás és a helyezkedés olimpiai szám lenne, most indíthatnánk egy potenciális dobogóst: Török Gábor politikai szakértõt, korábban szabadúszó értelmiségit, ma már inkább Jobbik közeli tanácsadót." (G. Fodor Gábor)

 

"Énszerintem nem jó, ha egy politikai elemző nem elemez. Ez ugyanis benne van a munkakörében, elvileg. Ami pedig nincs benne, az a sunyi hatalombarát cinizmus, a távolságtartás félreértése, az apolitikus elkenés, az alapvető problémák tudomásul nem vétele, az állandó megfelelési kényszer. Ehhez a teljesítményhez képest még a Nézőpont is elemző műhely." (Seres László)

 

"Török Gábor (...) arról lett híres, hogy az összevissza beszélést az egyrészt, másrészt” fordulatokkal marketingeli értelmesnek tűnő gondolatmenetté." (Vizvári Soma)

 

"Nagyszerű Békemenet volt, vidám, erőt adó, lelkesítő! És nincs annál nagyobb elismerés, mint amikor Török Gábor egy ekkora siker kapcsán a kampány dinamikájáról hohmecol. Ennyi." (Deutsch Tamás)

 

"Török Gábor évek óta azt a játékot játssza a nyilvánosságban, hogy a "függetlenobjektív" elemző szerepében a Jobbik szekerét tolja, de nyíltan soha nem merte bevallani, hogy a Simicska-párt tanácsadója és Vona személyes spindoctora."  (Vizvári Soma)

 

"Az utóbbi időben megfigyeltem: számos sajtószerv rendszeresen beszámol róla, hogy Török Gábor – akiről én sose hallottam tavalyig, és aki sokak szerint politikai elemző – éppen mit gondol. Török Gábor elképesztően nagy rajongótáborral (nem olvasótáborral, hiszen ő nem ír) rendelkezik, és – mint ilyen – fölhívja magára a társadalombírálat figyelmét, hiszen az egyik leghatásosabb közszereplő." (Tamás Gáspár Miklós)

 

"Érdekes módon Török Gábort sosem izgatták a külföldön zajló események. Úgy is mondhatnánk, hogy politikai farkasvakságban szenved (...). (Lánczi Tamás)

 

"Török Gábor nem független politikai elemző, hanem jobbikos propagandista." (Kubatov Gábor)

 

"A sokat sejtető semmitmondását könnyű kézzel gyurcsányista agitációra váltó egykori politológus oly kellemetlenül nyalizik, mintha feledtetni akarná azt a zavarba ejtő tényt, hogy „független” elemző létére Csányi Sándor szárnysegédjeként az MLSZ elnökségében foglal helyet, s így személyében a magyarok az Orbán-rendszer futballbirodalmának egyik befolyásos főurát tisztelhetik." (Puzsér Róbert)

 

"Ugyanis Független Szakértőink Legjéről köztudott, hogy nem beszélni angol" (Megadja Gábor)

 

Az 5 legnépszerűbb

  1. 508. Miért nyert (ennyire) a Fidesz? 2014. április 07. 09:18A tegnapi választást a Fidesz a világ minden választási rendszerében megnyerte volna. Nagyon komoly többsége lenne a korábbi magyar rendszerben is, és a tisztán arányos rendszereket leszámítva minden...
  2. 2018/9 Miért nyert (ennyire) a Fidesz? 2. 2018. április 09. 02:03A politikai számítás tehát szinte hibátlanul bevált – írtam négy évvel ezelőtt a Miért nyert (ennyire) a Fidesz? című blogbejegyzésben. Most ennél többet kell állítanom: a Fidesz ugyanis nagyobb...
  3. 2018/8 Választási előrejelzés 2018. április 05. 10:02Az előző bejegyzésben megindokoltam, hogy az áprilisi választás előtt miért nem lehet igazán komolyan vehető előrejelzést készíteni. Ebben az írásban nem ismétlem meg ezeket az érveket, és nem...
  4. 514. A tét 2014. december 04. 02:11Orbán Viktor természetesen nem újfasiszta és nem is diktátor. Az elkötelezett antikommunista, konzervatív és korábban a magyar jobboldallal kifejezetten jó viszonyt ápoló republikánus amerikai...
  5. 510. Mindenki lehet kőműves 2014. szeptember 26. 00:40Régóta nem jelentkeztem elemzéssel. S ez sem igazán az lesz. Van azonban valami, ami foglalkoztat. Semmi eget rengető, de nekem azért fontos. Egy ideje már kerestem hozzá a hangot, a formát. Ez...

Korábbi bejegyzések

Címkék

1904 (1) 1912 (1) 1956 (1) 1989 (2) 1990 (2) 1991 (1) 1994 (6) 1994 1998 (1) 1998 (5) 2002 (2) 2004 (1) 2005 (2) 2006 (2) 2007 (1) 2008 (1) 2009 (1) 2010 (3) 2012 (2) 2014 (2) 2014-es parlamenti választás (1) 2014-es választás (1) 29 lépés (1) 4k! (1) 56 nap (1) 800 (1) adatbázis (2) áder jános (9) adócsökkentés (3) adóemelés (1) adópolitika (1) afganisztán (1) ágh attila (5) ajánlószelvény (1) ajánlószelvények (14) akadémia (1) akarat (1) akció (1) aláírás (1) alakuló ülés (3) alapkérdés (1) alaptörvény (1) albertirsa (1) álesemény (1) alkalmazkodás (1) alkotás (4) alkotmány (22) alkotmánybírók (1) alkotmánybíróság (14) alkotmányellenes (1) alkotmánymódosítás (13) alkotmányozás (13) állam (2) államadósság (1) államcsőd (1) államfő (16) államháztartás (1) állami pénz (1) állami számvevőszék (2) állampárt (1) álláspont (1) alsóörsi gyilkosság (1) általános vita (1) alternatíva (3) Ángyán József (1) antidemokratikus (1) antipolitika (1) antiszemitizmus (1) antitézis (1) anti establishment (3) apátia (1) arányosság (4) arend (1) arend lijphart (1) árfolyam (1) árok kornél (1) árvíz (1) aszófő (1) átértelmezés (1) átláthatóság (1) átmenet (1) augusztus 20 (1) Azerbajdzsán (2) b. nagy lászló (1) baja (1) Bajnai Gordon (2) bajnai gordon (15) balogh andrás (3) Balogh József (1) balog zoltán (1) baloldal (17) baloldali (1) baloldali körzetek (3) baló györgy (2) balsai istván (3) bálványos (1) bánó andrás (1) barroso (3) bauer tamás (2) befolyásolás (1) beiktatás (1) belháború (1) belharc (1) belső konfliktus (1) bencsik andrás (1) Benetton-kampány (1) Beppe Grillo (1) beszéd (4) beszédolvasás tilalma (1) bihari mihály (3) bíróság (2) bizalmatlanság (1) bizalom (2) bizonytalanok (2) bizottságok (2) bkv (5) blog (3) blokád (1) bod péter ákos (1) bogdan góralczyk (1) bohács zsolt (1) bőhm andrás (1) bojkott (1) bokros lajos (10) borkai zsolt (1) borókai gábor (1) boross péter (1) borsod (1) botka lászló (6) botrány (7) bozóki andrás (1) brüsszel (2) budapest (7) budapest7 (1) budapesti olajfa (1) bukás (1) bukási spirál (4) buldózer (1) bulgária (1) bulvár (3) ByeAlex (1) célok (1) centrális erőtér (4) centrális pártrendszer (2) centralizáció (1) centrista (2) centrumpárt (1) cieger andrás (1) cigánybűnözés (1) cigányság (2) cinizmus (1) civil mozgalom (3) corvinus (1) család (1) csalódás (3) csapatkivonás (1) csapda (1) csehország (2) cselekvés (1) csépe béla (1) csermely péter (1) cser palkovics andrás (1) csigó péter (1) csodavárás (1) csomag (1) csúcsminisztériumok (2) csurka istván (2) czuczi mihály (1) daher pierre (1) daniel boorstin (1) dan nimmo (1) dávid ibolya (2) debreczeni józsef (3) demagógia (1) demokrácia (5) demokratikus centrum (1) demokratikus koalíció (2) démonizálás (1) demonstráció (1) demszky gábor (2) dessewffy tibor (1) deutsch tamás (1) devizahitelesek (1) de gaulle (1) dhondt (1) diáktüntetések (1) diktátor (2) diktatúra (4) dinamika (2) diplomácia (2) dk (1) döntés (1) duális erőtér (1) duna tv (1) dúró dóra (1) Duverger (1) economist (1) edelény (1) éden hotel (1) egyéni választókerület (2) egyéni választókerületek (24) egykulcsos adó (5) egypárti kormány (1) együtt (1) együttműködés (3) együtt 2014 (2) egy a tábor egy a zászló (2) elek istván (2) elemzés (4) élet és irodalom (1) elfordulás (1) elhatárolódás (1) elitváltás (1) ellenakarat (1) ellenerő (2) ellenfél (1) ellensúly (2) ellenzék (17) elnökjelölt (1) elnökválasztás (6) előrehozott választás (7) előrejelzés (5) előválasztás (6) előzetes regisztráció (3) elrugaszkodás éve (1) első forduló (1) elszámolás (1) elszámoltatás (2) elv (2) elveszett szavazat (1) elvtelenség (1) ep választás 2009 (3) érdek (9) erkölcs (1) erő (1) erőforrások (1) erőpolitika (3) erőszakosság (1) erőtér (1) erózió (1) értékelés (3) értelmezés (2) érv (1) érvek (2) érvrendszer (1) esélyek (5) esettanulmány (1) eszközök (1) eu (3) európai parlament (1) európai parlamenti választás 2014 (1) európai unió (2) évértékelő (2) évértékelő beszéd (4) facebook (2) falunap (1) fék (1) fékek és ellensúlyok (1) felcsút (2) félelem (1) félelnöki rendszer (2) felelős (3) felelősség (2) felelős döntés (1) felező válság (2) felhatalmazás (3) feliratkozás (1) felkérés (1) fellegi tamás (2) felsőoktatás (2) fiatal politikusok (1) Fidesz (2) fidesz (130) fidesz jobbik viszony (13) fidesz kdnp (1) fidesz mdf koalíció (3) fidesz mszp viszony (1) fkgp (2) foci Eb (1) fodor gábor (2) földesi szabó lászló (1) földtörvény (2) főpolgármester (3) főpolgármester jelölt (1) forgatókönyv (1) forgatókönyvek (5) forint (1) forradalom (4) forró ősz (1) forsense (1) frakcióalakítás (1) frakciófegyelem (1) franka tibor (1) frei tamás (1) fricz tamás (2) friderikusz sándor (1) frizbi (1) függetlenség (1) független jelölt (1) fűrész gábor (1) g. fodor gábor (3) gallai sándor (1) gallup (3) garancia (1) gát (1) gátlástalanság (4) gazdaság (5) gazdasági növekedés (1) gazdasági válság (1) gazdaságpolitika (6) GDP (1) gerbeaud liberalizmus (1) gergényi péter (1) gesztus (1) giró-szász andrás (1) giró szász andrás (9) goldenblog (1) göncz árpád (2) gondolatmankó (4) Goodfriend (1) google pártfigyelő (1) görög válság (1) granasztói györgy (1) gulyás gergely (1) gúr nándor (1) guvernamentalista felfogás (1) gy. németh erzsébet (1) gyarmat (1) gyávaság (1) gyenesei istván (1) gyöngyöspata (2) győzelmi stratégia (1) győztes (1) győzteshez húzás (2) gyűjtőpárt (2) Gyurcsány Ferenc (1) gyurcsány ferenc (49) habonyizmus (1) Habony Árpád (1) habony árpád (2) hack péter (1) hagenbach bischoff (1) hagyó miklós (3) hajdú péter (1) halasi endre (1) halmai gábor (2) harc (1) harmadik köztársaság (3) harrach péter (2) hasznos szavazat (1) haszon (1) haszonmaximalizáció (1) hatalmi harc (2) hatalmi kormányzás (2) hatalmi logika (1) hatalom (6) hatalomgyakorlás (1) hatalomkoncentráció (1) határon túli magyarok (1) hatékonyság (1) hatpárti vita (1) háttér (1) háttérvilág (1) havasiné orbán mária (1) hazaszeretet (1) házelnök (1) házmester (1) hegedűs lorántné (1) helyi politika (1) Heti Válasz (1) heti válasz (1) heves (1) híd (1) hideg polgárháború (2) hírblog (1) hír tv (1) hisztéria (1) hit (1) hitel (4) hitelesség (27) hitelszerződés (1) hiteltelenség (1) hit gyülekezete (1) Hódmezővásárhely (2) hoffmann rózsa (2) horn gyula (4) horn orbán vita (1) horthy miklós (1) horváth aladár (1) Horváth András (1) horváth csaba (3) horvátország (1) house of cards (1) hozzáértés (1) húsvét (3) identitás (2) ideológiai kulturális (1) ideologikus (1) időhúzás (1) időközi választás (3) időzítés (1) igazság (1) igazságszolgáltatás (2) ígéret (2) ígéretek (1) illékonyság (1) illiberális demokrácia (2) illúzió (1) imázs (2) imf (12) információ (2) ingatlanadó (1) inkubátor (1) inkumbencia (1) inkumbens hatás (1) instabilitás (1) internet (1) intézet (1) intézmények (2) ipsos (2) irak (1) irány (1) irracionalitás (1) isaura effektus (1) james carville (1) james combs (1) jász nagykun (1) javaslat (1) jávor benedek (3) Jávor Benedek (1) jegybank (1) jelkép (1) jelölés (1) jelöltállítás (3) jobbik (76) Jobbik (1) jobboldal (10) jobboldali (2) jobboldali kétpártrendszer (1) jogállam (1) jogállamiság (1) jóléti állam (1) jóléti rendszerváltás (1) jövő (3) jövőkép (1) juhász ferenc (1) juhász oszkár (1) káli sándor (1) kampány (11) kampánycsend (1) kampánytéma (1) kampánytsratégia (1) kapituláció (1) karácsony gergely (3) Karácsony Gergely (1) karakter (2) karakter (ön)gyilkosság (1) karantén (2) karizma (2) katasztrófa (1) katolikus egyház (1) katona (1) katonai szerepvállalás (1) katona béla (1) katona kálmán (1) kaufer virág (1) kdnp (10) keller lászló (1) kényszerpálya (1) képviseleti demokrácia (1) képviselő (2) képviselői eskü (1) kerekasztal (1) kerekasztal tárgyalások (1) kerék bárczy szabolcs (2) keretezés (1) kéri lászló (1) kétfarkú kutya párt (1) kétfejű ellenzék (1) kétharmad (26) kétharmados törvények (1) kétkamarás parlament (1) kétpártrendszer (2) kettős állampolgárság (3) kettős beszéd (2) kettős mérce (2) kiábrándulás (1) kiadácsökkentés (1) kiadáscsökkentés (1) kihelyezett kormányülés (1) kína (1) kirekesztés (2) kisebb parlament (1) kísérlet (1) kispártiság (1) kiss péter (1) kiss viktor (1) kis pártok (3) kitartás (1) kitiltás (1) kitiltási botrány (1) kitta gergely (1) kiválás (1) klein ödön (1) koalíció (1) koalíciós vita (1) kóczián péter (1) kognitív disszonancia (1) kóka jános (2) Kolláth György (1) kolontár (1) költségvetés (6) költségvetési tanács (1) kommunikáció (15) kommunikációs (1) kommunikációs hiba (1) kommunikációs paradigma (1) kommunista (1) kompetencia (4) konferencia (1) konfliktus (3) kongresszus (1) konrád györgy (1) konstruktív bizalmatlansági indítvány (1) konszolidáció (4) konszolidált gazdaság (1) kónya péter (1) konzervatív liberális (3) koordinált indulás (2) kordonbontás (1) kormány (2) kormányalakítás (8) kormányfő (2) kormányfő csere (1) kormánypárt (1) kormányprogram (4) kormányszóvivő (1) kormányzás (1) kormányzati teljesítmény (2) kormány ellenzék (1) körmend (1) körösényi andrás (2) korrekció (2) korrupció (8) korzenszky richárd (1) kósa lajos (4) kötcsei beszéd (1) kovács árpád (1) kovács lászló (2) kövér lászló (11) következetesség (2) következmény (2) közbiztonság (1) közgép (2) közhangulat (1) közjog (1) közlekedés (2) közösségi média (1) közös jelöltállítás (1) közös lista (3) közpénz (1) közszolgálati televízió (1) köztársasági elnök (3) közvélemény-kutatás (9) közvélemény kutatás (15) közvélemény kutatások (1) közvetlen elérés (1) kremlinológia (1) krizsó szilvia (1) kronen zeitung (1) kubatov gábor (2) kudarc (3) kukorelly endre (1) külpolitika (1) kultúrharc (1) kultusz (1) kumin ferenc (1) kuncze gábor (4) kurzusépítés (1) küszöb (1) kvázi kétpártrendszer (3) l. simon lászló (1) labdarúgás (2) lak (1) lakner zoltán (1) lakoff (1) lamperth mónika (2) lánczi andrás (3) lánczi tamás (1) lánczos vera (1) láthatósági küszöb (3) látogatás (1) latorcai jános (1) latorczai jános (1) lázár jános (23) legalitás (1) legenda (1) legfelsőbb bíróság (1) legitimáció (2) legitimitás (4) leminősítés (1) lemondás (7) lendvai ildikó (5) lengyelország (3) lengyel lászló (2) lengyel minta (1) lengyel választások (1) lettország (2) levél (1) liberális (3) liberalizmus (1) lijphart (1) lista (1) litvánia (1) lmp (69) lmp jobbik csalodas ketpartrendszer uj jobboldal uj baloldal (1) logika (1) lojalitás (1) loppert dániel (1) lottóötös (1) luther (1) machiavelli (1) mádi lászló (2) mádl ferenc (4) magánnyugdíjpénztár (2) magánnyugdíjpénztárak (5) magyar (1) magyar bálint (1) magyar demokratikus charta (1) magyar liberalizmus (1) magyar narancs (1) magyar nemzet (4) magyar olajfa (3) majális (1) makay zsolt (1) makó (1) mandátum (1) mandiner (1) manipuláció (1) március 15 (2) Márki-Zay Péter (1) második forduló (6) második hely (1) matolcsy györgy (10) max weber (1) McCain (1) mdf (49) mdf szdsz (1) mdnp (2) meciar (1) mécs imre (1) medgyessy péter (4) média (7) median (1) medián (9) médiatörvény (2) media hungary (2) megállapodás (4) megbízás (1) meglepetés (2) megoldás (2) megszorítás (7) megújítás (1) megújulás (2) megyei jogú (1) menekültkérdés (1) mensa hungariqa (1) mérsékelt jobboldal (1) Mesterházy Attila (3) mesterházy attila (34) mesterházy ernő (1) mészáros tamás (1) mezőtúr (1) miép (1) miép jobbik (1) migráció (1) miklós árpád (1) milla (1) minisztercsere (1) miniszterelnök (2) miniszterelnök-jelölt (1) miniszterelnök csere (1) miniszterelnök helyettes (1) miniszterelnök jelölt (8) miniszterelnök jelölti vita (6) minőségi sajtó (1) miskolc (1) mkp (1) MNB (1) modell (1) módszer (1) molnár csaba (2) molnár oszkár (1) morál (1) morvai krisztina (2) moszkva (1) mozgalom (1) mráz ágoston sámuel (1) mszdp (1) mszmp (1) mszp (104) MSZP (1) mszp lmp együttműködés (1) mtv (2) munkáspárt (1) nagykoalíció (1) nagypártiság (2) nagy anna (1) nagy kép (1) nagy lászló (1) nagy tamás (1) NATO (1) NAV (1) navracsics tibor (20) negyedik köztársaság (1) németh miklós (1) német lapok (1) nemzetbiztonság (1) nemzeti bank (1) nemzeti egység (1) nemzeti együttműködés rendszere (2) nemzeti érdek (1) nemzeti konzultáció (1) nemzeti szuverenitás (1) nemzetközi (1) nemzetközi környezet (2) nemzetközi kritika (1) nemzetközi státusz (1) neokonzervatív (1) neoliberális (1) népszabadság (2) népszava (2) népszavazás (7) népszerűség (2) népszuverenitás (1) ner (1) nézőpont (5) nógrádi lászló (1) normativitás (1) novák előd (1) nyakó istván (1) nyerges zsolt (3) nyirő józsef (1) nyugat (1) nyugdíj (3) obersovszky péter (1) objektivitás (1) obstrukció (1) ökológiai tévkövetkeztetés (1) ökopárt (1) oktatáspolitika (1) október 23. (1) olajfa (2) oligarcha (1) ómolnár miklós (1) önállóság (1) önkép (1) önkormányzat (1) önkormányzati választás (16) önkormányzati választási rendszer (1) önkormányzati választás 2010 (2) önkritika (1) opera (1) orbán (1) orbán-nastase megállapodás (1) orbán-putyin megállapodás (1) orbánista (1) orbán kormány (4) Orbán Viktor (9) orbán viktor (114) őrkutya (1) Örményország (2) országértékelő (1) országgyűlés (1) országos lista (7) összeesküvés (1) összeférhetetlenség (1) összefogás (1) összefogás párt (2) őszinte (1) oszkó péter (1) őszödi beszéd (8) ötödik köztáraság (1) ovb (1) ózd (2) paczolay péter (1) paks (1) pálffy istván (1) palotaforradalom (4) pályázat (1) pápa (1) papcsák ferenc (1) paraván (1) parlament (14) parlamenti felhatalmazás (1) parlamenti felszólalás (1) parlamenti választás (2) parlamenti választás 2010 (43) parlamenti választás 2014 (6) parlamenti választás 2018 (9) parlamenti választás 2022 (2) pártfinanszírozás (2) pártharcok (1) pártosodás (1) pártosság (1) pártpolitikus (1) pártrendszer (11) pártrendszer koncentrációja (1) pártrendszer változása (1) pártszakadás (2) pénz (1) pénztárca (1) percepció (3) pesti sándor (1) pető iván (1) pintér sándor (4) plágium (5) pluralizálódó pártrendszer (1) pokol béla (2) pokorni zoltán (6) polgári magyarország (1) polgári platform (1) polgármester (2) politika (4) politikai (1) politikai (1) politikai bozótharc (1) politikai elemzés (11) politikai elemző (9) politikai elit (1) politikai erőtér (1) politikai érzék (1) politikai gondolkodás (1) politikai hasznosság (1) politikai haszonszerzés (1) politikai hiba (2) politikai inga (1) politikai innováció (2) politikai kormányzás (2) politikai korrekció (1) politikai közép (2) politikai logika (5) politikai napirend (1) politikai nyilatkozat (3) politikai stratégia (1) politikai szereplő (1) politikai színpad (1) politikai tér (1) politikai tudás (1) politikai vétó (1) politikai vezetés (1) politikai vita (1) politika elemző (1) politika tér (1) politikus (2) politikusi beszéd (2) politikusok (1) politológus (2) politológus védegylet (1) pólus (1) populizmus (1) pörzse sándor (2) poszt politikus (1) pozíciók (1) pozícionálás (1) pozsgay imre (1) po fi (1) pragmatikus (1) predomináns pártrendszer (1) prezidenciális (1) primary colors (1) probléma (1) problémamegoldás (1) prognózis (1) program (1) pszáf (1) pundit (1) punditokrácia (1) racionális (1) racionális választó (1) racionalitás (3) radikalizálódás (1) radikalizmus (1) radiszoci (1) radnóti sándor (1) recesszió (1) reform (4) regionális eltérések (2) regisztráció (2) régi új törésvonal (1) rekrutáció (1) rendőrség (1) rendszerellenes párt (2) rendszerkritikus (1) rendszerváltás (3) rendszerváltás forgatókönyve (1) republic (1) republikon (3) részvétel (2) réthelyi miklós (1) retkes attila (2) rétvári bence (2) rezsicsökkentés (2) rivális (1) riz levente (1) robert denton (1) robert fico (2) rogán antal (8) románia (2) róna dániel (1) röpirat (1) rudi zoltán (1) Safarov (2) sajóbábony (1) sajtó (1) sajtószabadság (2) salamon lászló (2) sávelhúzás (1) schamschula györgy (1) scheiring gábor (1) Schiffer András (1) schiffer andrás (9) schmidt mária (1) schmitt pál (20) schmuck andor (1) selmeci gabriella (1) selmeczi gabriella (1) semjén zsolt (3) seres lászló (1) siker (5) sikerpropaganda (1) simicska lajos (3) Simicska Lajos (2) skorpió (1) slota (1) söjtör (1) sólyom lászló (11) somogyi zoltán (3) sportújságírás (1) stabilitás (1) stabilizáló apátia (1) stadion (2) state capture (1) steiner pál (1) stílus (1) story (1) strabag (1) stratégia (20) stratégiai szavazás (1) strukturáló dimenzió (1) stumpf andrás (1) stumpf istván (6) süveges gergő (2) szabadelvű konzervatív (1) szabolcs (1) szabó albert (1) szájer józsef (2) szakadás (2) szakértő (1) szakkommentátor (1) szakszervezet (1) szalai annamária (1) szanyi tibor (2) szápár (1) szász károly (1) szavazás (2) szavazások (1) szavazatmegosztás (2) szavazatszerzés (1) századvég (11) szdsz (20) szeged (4) szegedi csanád (2) szegénység (1) székely péter (1) székely zoltán (1) szekeres imre (2) szekértábor politika (1) szelekciós pontok (1) szélsőjobboldal (3) szélsőséges (1) személyre szabott kormányzás (1) személyzeti politika (1) szepessy zsolt (1) szerbia (1) szerencs (1) szerep (1) szerepcsere (1) szerepfelfogás (6) szervezet (2) szijjártó péter (6) szíjjártó péter (1) szili katalin (8) szilvásy györgy (1) szimbolikus (1) szimbolikus politika (1) szimbólum (1) szlavofil (1) szlovákia (2) szlovák magyar viszony (1) szlovák választás (1) szlovénia (1) szociális kérdés (1) szociális népszavazás (1) szociálliberális (1) szolidaritás (2) szombathy pál (1) szonda (5) szonda ipsos (1) szövetségi politika (4) sztálingrád (1) sztereotípia (1) sztereotípiák (1) szubjektív vélemény (1) szűrös mátyás (1) szuverenitás (1) tábor (1) taktika (1) taktikai szavazás (2) támogatás (2) támogatottság (3) tanácsadás (1) tanácsadó (1) tandíj (1) tárcatükör (1) tárgyalás (5) tárgyalástechnika (1) tárki (8) tarlós istván (9) társadalmi szerződés (1) társadalmi támogatás (1) tekintély (1) teljesítmény (2) területi lista (6) területi listák (2) tervezés (2) tét (3) tétényi éva (1) tét nélküli választás (2) tévedés (1) tévéostrom (1) tiszavasvári (2) tisztelet társasága (1) titkos (1) többpártrendszer (1) többség (1) többségi demokrácia (4) Tocsik-ügy (1) tocsik márta (1) tojástánc (1) tőkés lászló (1) tőkés rudolf (1) tölgyessy péter (7) toposz (1) töredékszavazat (2) törésvonal (1) torgyán józsef (2) torgyán kisgazda (1) torkos matild (1) törvényjavaslat (1) torzítás (1) trafik (1) trianon (1) tulajdonos (1) túlélési stratégia (1) túlhatalom (1) tüntetés (4) tusnádfürdő (1) tv2 (1) tv3 (1) ügybirtoklás (3) ügyészség (2) ügynökkérdés (1) újfasiszta (1) ujhelyi istván (1) újraválasztás (1) új alkotmány (1) új baloldali párt (1) új párt (2) új pártok (4) uj péter (1) ülésrend (1) ungár klára (2) uniós csúcs (1) ünnepi beszéd (2) ünnepség (1) USA (2) utódlás (1) utólagos normakontroll (1) utópia (1) vágó gábor (1) vagyonadó (1) vákuum (1) választás (2) választási együttműködés (2) választási eredmények (3) választási esélyek (5) választási hibák (1) választási kampány (1) választási műsor (3) választási rendszer (16) választási részvétel (6) választási törvény (1) választás időpontja (1) választó (3) választói reakció (1) választók (1) valence issue (1) valóság (2) valóságértelmezés (2) valóságérzékelés (1) valóságmagyarázat (2) valóságshow (1) válság (7) válságadó (3) válsághelyzet (1) válságkommunkáció (1) váltás (1) váltógazdálkodás (1) váltópárt (3) változás (4) változtatás (1) valutaalap (3) várakozás (1) várakozások (1) varázstalanítás (1) varga mihály (7) városok (1) varsói gyors (2) vastagh pál (1) veiszer alinda (1) véleménykülönbség (1) Veszprém (1) veszprém (1) vétó (3) vezetés (1) vezető (2) videóblog (1) viktor (1) visszalépések (2) visszatérés (1) vitányi iván (1) vízió (1) vizsgálóbizottság (1) voks10 (1) voks2010 (1) volner jános (1) voluntarizmus tere (1) vona gábor (15) vörösiszap (1) vörösiszap katasztrófa (1) warvasovszky tihamér (1) war room (1) wittner mária (1) xiii. kerület (1) zagyva györgy (1) zanzibár trükk (1) zapadnyik (1) záróra (1) zászlóégetés (1) zsákmányelv (1) zsákutca (1) zsinka lászló (1) Címkefelhő
2010
nov 16
13:54

Önöknek ilyen nincs és nem is lesz – mondta ma az ellenzéknek a kétharmados többségre utalva egy mérsékelt konzervatív politikustól talán szokatlan stílusban Navracsics Tibor az alkotmánymódosítás parlamenti vitájában. A Fidesz-KDNP az áprilisi választási győzelme óta immáron nyolcadik alkalommal módosította az alkotmányt, korábban erre egy teljes ciklus is kevésnek bizonyult. Mihez nyúltak hozzá és miért tették?

(Fotó: Facebook)

1. Az első alkotmánymódosításra még a kormány megalakulása előtt került sor, május 20-án Navracsics Tibor, Rétvári Bence és Répássy Róbert javaslatára 306 igen szavazattal (a Jobbik is támogatta) döntött a parlament a legfeljebb 200 fős parlamentről és a miniszterelnök-helyettesi pozíció létrehozásáról.

2. Egy hónappal később, június 28-án három alkotmánymódosításra is sor került. Kósa Lajos, Rácz Róbert és Vitányi István javaslatára 260 támogató szavazat mellett született az a módosítás, amely többek között lehetővé tette, hogy alpolgármesternek olyan személy is megválasztható legyen, aki nem tagja a képviselőtestületnek.

3. Ugyanezen a napon szintén egy képviselő, Mátrai Márta indítványára módosította a parlament az alkotmányban az alkotmánybírói jelölés rendjét. A Fidesz számára kedvező új konstrukciót 261 kormánypárti képviselő támogatta. „Az Alkotmánybíróság az alkotmányvédelem legfőbb szerve. Ahhoz, hogy funkcióját maradéktalanul elláthassa, biztosítani kell az önállóságát, függetlenségét és folyamatos működőképességének jogi feltételeit” – fogalmazott indoklásában az előterjesztő.

4. A nap utolsó alkotmánymódosítása Cser-Palkovics András és Rogán Antal kezdeményezésére történt. 262-en támogatták szavazatukkal, hogy „a modern médiapiaci folyamatok alaptörvényi szintű szabályozására” alkalmas fogalmak kerüljenek az alkotmányba.

5. Július 22-én született meg az első olyan alkotmánymódosítás, amelyhez a kormány - a közigazgatási és igazságügyi miniszter útján - kezdeményezőként adta a nevét. 307 igen szavazattal (a Jobbik is támogatta) került az alkotmányba a bírósági titkárok hatáskörének megfogalmazása, továbbá a jó erkölcsbe ütköző módon juttatott jövedelmekre vonatkozó – a különadót a későbbi alkotmánybírósági felülvizsgálattól megóvni szándékozó - szabályozás.

6. Ugyanezen a napon Lázár János és Kocsis Máté előterjesztésére 262 támogató szavazattal egy újabb alkotmánymódosításra került sor. A módosítás célja, hogy a hivatásos állomány tagjai számára kizárja a választásokon jelöltként történő indulás lehetőségét.

7. A hetedik alkotmánymódosítás november 8-án 308 vokssal (a Jobbik is támogatta) történt, ismételten a közigazgatási és igazságügyi miniszter indítvány alapján. A módosítás egyrészt a jogalkotásra vonatkozó pontosításokat tartalmazott, legfontosabb elemei pedig a legfőbb ügyész pozíciójával voltak kapcsolatosak: megválasztásához kétharmados többséget rendelt a szabályozás a korábbi feles többség helyett, továbbá megszüntette az interpellálhatóság lehetőségét.

8. S végül a mai alkotmánymódosításra Lázár János, Balsai István és Vejkey Imre kezdeményezésére, név szerinti szavazással, 261 támogató vokssal került sor, amelynek következtében jelentősen szűkült az alkotmánybíróság felülvizsgálati lehetősége.

Ha áttekintjük az eddigi alkotmánymódosításokat, akkor azt láthatjuk, hogy azok többsége a kormányzó erők aktuális politikai céljait szolgálta. Nem rendszerátalakító, valamilyen stratégia mentén formálódó, koncepcióba rendezhető szándékot látunk mögöttük, hanem egyszerűen a hatalomgyakorlást megkönnyítő, az ellensúlyokat gyengítő, a hatalmi helyzetet megszilárdító napi politikai érdekeket (természetesen ez is lehet stratégia, de inkább egy stratégia eszközének, semmint céljának tekinthető).

Nincs persze ebben semmi meglepő: a kormányon lévők mindig jobban szeretik, ha kevesebb a korlát és több a támasz. Ami új, és erről már többször beszéltem: az egyetlen központból irányított, egyelőre példás fegyelmet mutató kétharmados többség. Ez az, amivel korábban még senki nem rendelkezett, ezért az önös politikai érdekek alapján történő alkotmánymódosításra (ha lett is volna ilyen szándék, szerintem amúgy igen) korábban csak kivételesen kerülhetett sor. Ahhoz, hogy ez most főszabályként működhessen, három dologra van szükség: 1. stabil kétharmados parlamenti többségre, 2. a kétharmados többséget átható olyan mértékű frakciófegyelemre, amely még belső ellenkezés esetén sem vezet dezertáláshoz. 3. a kétharmados többséget uraló politikai elit sajátos „cselekvő-átalakító” felfogására, konzervatív alkotmányszemléletének, -tiszteletének hiányára. Amíg ebből a három pontból legalább egy nem változik meg, az alkotmány – legyen az akár majd egy újonnan elfogadott – a jövőben sem számíthat érinthetetlenségre, ha a változó politikai érdekek ezt kívánják.

Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem. Alkotmányozó többséggel rendelkezve megváltoztatni a választási rendszert, intézményeket átalakítani, új szabályokat hozni nem jelenti ugyanazt, mint betiltani a politikai ellenfeleket, ellehetetleníteni a sajtót, korlátozni a választójogot. Nem a Fidesz felelősségét akarom ezekkel a mondatokkal csökkenteni, ne feledjük, mostani döntéseikkel nekik úgyis el kell majd számolniuk a választók és az utókor előtt. Az alkotmánymódosításokról, az új alkotmány elfogadásáról szóló vita kapcsán azonban fontos lenne tisztázni, hogy nincs semleges intézmény, nincs semleges eljárás. A szabályok mindig valakiket kedvezőbb, másokat kedvezőtlenebb helyzetekbe hoznak, s ha valakinek törvényes (!) lehetősége van ezek módosítására, nem érdemes meglepődni, ha mindent meg is tesz a helyzetének javítására. A választók pedig majd eldöntik, hogy mindezt alkotásnak vagy gátlástalanságnak gondolják-e inkább.

x x x

Alkotmánymódosítások, 1987–2009 

ÉvÖsszes törvény
Alkotmánymódosítások
száma
sorszáma
1987
12
1
X.
1988
26
0
1989
58
3
I., VIII., XXXI.
1990
104
6
XVI., XXIX., XL., XLIV., LIV., LXIII.
1991
93
1
LVIII.
1992
89
0
1993
116
1
CVII.
1994
105
3
LXI., LXXIII., LXXIV.
1995
125
1
XLIV.
1996
131
0
1997
159
2
LIX., XCVIII.
1998
93
0
1999
125
0
2000
145
1
XCI.
2001
121
1
XLII.
2002
68
1
LXI.
2003
133
1
CIX.
2004
140
1
CIV.
2005
189
0
2006
135
2
XIII., LIV.
20071822LXXXVIII., CLXVII.
20081170-
20091702LXIV., XXX.
 
Összesen
 
 
2526
 
29
 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://torokgaborelemez.blog.hu/api/trackback/id/tr42452371

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: A demokráciáról 2010.11.24. 10:54:27

Az Orbán kormány és a parlamenti kétharmadot birtokló Fidesz-KDNP szövetség féléves tevékenysége alapján a sajtóban, publicisztikákban, riportokban, esszékben, stúdióbeszélgetésekben, politológia elemzésekben gyakran vita keletkezik a demokráciáról ált...

Trackback: Nem a jobb helyek egyike 2010.11.17. 08:54:33

Talán igaza van Török Gábornak: ez még mindig a demokrácia, hiszen amíg választások vannak és egy ilyen poszt megírható, addig nem beszélhetünk diktatúráról. Ez azonban már nem az a minőségű demokrácia, amiben jól érzem magam.A Magyar Köztársaságban le...

Trackback: Beléhátráltak 2010.11.17. 00:35:44

Az alkotmányozó többség alkotmányoz.Abba egy kissé beleléptek, hogy az Alkotmánybíróság jogkörét korlátozni kívánják. Aztán elkezdtek kihátrálni, de benneragadtak abban, ami bűzlik ebben. A közigazgatás dolgozói után – a jól megadóztato...

Trackback: Jogbiztonság 2010.11.16. 23:18:30

Olvasói levelet közlünk.     Kedves Képzelt Riporter!   A minap egy hihetetlenül felháborító eset történt meg velem, szeretném megosztani. Ha gondolod, nyugodtan közöld le a levelemet. Szóval bementem egy kocsmába sörözni (a koc...

Trackback: Elkeserítő 2010.11.16. 18:50:20

A választások óta nem írtam. Volt jobb dolgom, meg aztán minek is. Ráadásul eleinte az események sem voltak olyan eget rengetőek, a parlamentben beköszöntött a nyári szünet, és a retorika is megmaradt az előző kormányok fikázásánál. Egy idő után ráun a...

Trackback: Névsorolvasás 2010.11.16. 18:15:57

Az utókornak szánom ezt a listát. Olyan emberek neveit tartalmazza, akik szerint az alkotmány egy szabadon, az aktuális apró-cseprő, kis politikai célok érdekében módosítgatható kis törvényecske. Ezek az emberek azt is gondolják, hogy a Nép felhatalmaz...

Trackback: Barkácsklub 2010.11.16. 15:07:17

Az alkotmányszövegen való barkácsolás zavartalanul folyik, az Alkotmány a munkálatok alatt megközelíthetetlen. Természetesen az Alkotmánybíróság jogköreit korlátozó alkotmánymódosítás elfogadásának napján sem maradtunk újabb fordulat nélkül. Az elő...

Trackback: A megfelelő ember VIII.: A tisztesség példaképe 2010.11.16. 15:06:54

Hiába biztosított az augusztusi felkészületlenség több-hónapnyi pluszidőt arra, hogy kiválassza az új kormány a kitüntetésre szerintük méltók körét; ahogy a személyzeti politikájukba is rendszeresen, ide is csúszott be némi gigkszer. Orbán Viktor szer...

Trackback: Robog az úthenger! A kormányzati! 2010.11.16. 14:50:21

szomorú meseAtyafiak, hát megtörtént! A kormányzat auzobothoz méltó olajozott, szinte csikorgás mentes transzformációval teljesítette a legújabbkori féléves tervet! Íme mai napjaink modern, politikai csúcsteljesítménnyel felvértezett taroló gépezete!A ...

Trackback: Mondd, te kit választanál? 2010.11.16. 14:42:12

Nico Rosberg, a Mercedes GP Forma–1 pilótája hivatalos Twitter oldalán számolt be arról, hogy valaki – feltehetőleg a mezőnyből egy pilóta – a képe helyére az amerikai énekesnő képét ragasztotta. A turpisság a szálloda recep...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mxplanet 2010.11.16. 13:58:16

nem ertem hol vannak a beigert szerkezeti reformok?
hauzdtak a valasztasi igereteikben?

Nyunyócska 2010.11.16. 13:59:56

És igen, megcsinálták. (Ezt is.) Meg lehet csinálni ezt is. Mi az ország kétharmadának ingerküszöbe?

lippije_ · http://www.filmkocka.hu 2010.11.16. 14:02:56

Ingerküszöb? Az már évek óta nincs. Ez is ott lesz majd a hírek között, miszerint Győzike is műsort vezet a valóvilágban. Lehet tippelni, melyik veri ki jobban a biztosítékot az embereknél. A "kedves" politikus bácsik és nénik elérték, hogy ma már bármit le lehet tolni a torkunkon. Bármit.

BISMARCK 2010.11.16. 14:07:17

Nem értem ezt a nyavalygást. Megnyerték a választást, teszik a dolgukat, ha nem tetszik, 4 év múlva el lehet kergetni őket.
Ingerküszöb?
Amikor agyonvertek embereket, akkor hol volt? Amikor visszavonták az adócsökkentést, akkor hol volt?

michel 2010.11.16. 14:08:42

azt azért beláthatná kedves Török úr, hogy innen igazán csak egy lépés bárminek is a korlátozása de jure. mert azt ugye ön sem hiszi el komolyan, hogy de facto még nem élünk a korábbinál jóval erősebb korlátok között.

Ordnassac 2010.11.16. 14:11:05

Megint csak ismételni tudom magam: miután az emberek jelentős többsége nem sokat tud mondani az Alkotmányról és az alkotmányosságról, ezért mindenképpen szükséges lenne az alkotmányos alapokat felvenni a közoktatási programba (a pénzügyi alapokkal együtt).

zvzd 2010.11.16. 14:11:43

Én ott ültem bent és első sorból hallhattam, amint a fideszes képviselők minden felszólalónak azt kiabálják, hogy "ülj le, egyes!"
Ennyit rólatok, mélyen tisztelt kétharmad!

BISMARCK 2010.11.16. 14:12:37

@Ordnassac:

Ezzel messzemenőkig egyetértek. Persze itt előjön, hogy ki fogja tanítani? Mert pl. a töritszakosok jelentős része sem tud ezekről semmit (és nem is érdekli őket) De ha nem ők, akkor ki?

Ordnassac 2010.11.16. 14:14:24

@BISMARCK: ezt jogászoknak kellene tartani. Azon gondolkodtam, hogy akik ilyet oktatni akarnak, azoknak valamilyen pedagógiai képzést is kellene kapnia.

bóra77 2010.11.16. 14:14:55

átlagában 4 év alatt változik ennyiszer az Alkotmány. ha rosszul számolok, szóljatok!:)

2010.11.16. 14:16:59

@Ordnassac: erről hiába is nyitottak vitát, fogalmunk sincs róla. És sok jogásznak sincs róla fogalma és most nem a fideszre céloztam (Róluk tudom, és a mai nappal kiderülhetett mindenkinek). Ugyanis, amit itt a posztban 3. pontban idézésre került, miszerint:

"A Fidesz számára kedvező új konstrukciót 261 kormánypárti képviselő támogatta. „Az Alkotmánybíróság az alkotmányvédelem legfőbb szerve. Ahhoz, hogy funkcióját maradéktalanul elláthassa, biztosítani kell az önállóságát, függetlenségét és folyamatos működőképességének jogi feltételeit” – fogalmazott indoklásában az előterjesztő."

Vagy akkor hazudtam, vagy most, vagy a fülkeforradalom csinált egy olyan függetlenséget, amit függő függetlenségnek hívunk, azaz addig vagy független, ameddig megengedem!

Nem lesz ennek jó vége, nagyon nem. A fidesz a vesztébe rohan.

Nyunyócska 2010.11.16. 14:18:26

@BISMARCK: Ki fogja tanítani? Mint tanár, biztosan a töriszakosaknak adnám, legalábbis "legyengített formában". Én is tanítom a "buszokat", még ha nem is érdekel a számítástechnika hardver része és a tanulók többségét sem. Tananyag. Akinek viszont felkelti a kíváncsiságát, az majd megtanulja részletesebben.

riglee 2010.11.16. 14:18:38

Azt hiszem, ez a bejegyzés már teljesen rózsaszín szemüvegen keresztüli látásmódot tükröz.
Vajon akkor sem lesz még diktatúra, amikor jó Viktorunk a következő lépésben a gyülekezési szabadságot fogja korlátozni? (Természetesen a zemberek érdekében.)

BISMARCK 2010.11.16. 14:21:22

@Ordnassac:

Megnézem azt a jogászt, aki nettó 90e-ért elmegy tanítani.

@Nyunyócska:

Ilyen rész nincs a hazai történelem képzésben. Ez így per has kb. plusz 3 de inkább 4-5 óra lenne. És tanár sincs rá.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 14:23:20

@Ordnassac:
szerintem most is van ilyen. régen úgy hívták: állampolgári ismeretek. a jelenkori történelemmel együtt tanították.

én még emlékszem rá, csak akkor a lázár györgy volt, és nem a jános. és a pál losonczi volt, és nem schmitt. sok okosságot tudtam meg akkor a szocializmusról. most vajon a nemzeti együttműködés rendszerét kellene tanítani, vagy micsodát?

Sparhelt · www.sparhelt.hu 2010.11.16. 14:23:39

ha felelni kell az utókor előtt, akkor még most be kell tiltani az utókort! :-)

Ordnassac 2010.11.16. 14:24:14

@BISMARCK: egy ügyvédjelölt se kap sokszor többet. Azonban nem főállású tanárokban gondolkodom, heti egy-két alkalom több embernek is belefér.

Nyunyócska 2010.11.16. 14:25:29

@BISMARCK: Ugyanmár... egy alkotmánymódosítás kérdése és lesz. :)))) És miért is ne lehetne beletenni? Mondom: nem jogászképzést csinálva, de mégis. Valami alapot adva a mai formákról, szereplőkről, feladataikról. Ha én töritanár lennék, biztosan szánnék rá néhány órát.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 14:25:44

Bármennyire is "jól esne füleimnek" a FIDESZ egyértelmű elítélése, de a poszt teljesen korrekt. Szakmai elemzőként ez a legtöbb, ami mindkét oldalról elfogadható (kellene, hiogy legyen).

Az érzelmi töltéstől eltekinte én lényegében úgyanígy érvelnék.

BISMARCK 2010.11.16. 14:26:29

@Ordnassac:

Ha csak úgy nem.
De ha ez egy külön tantárgy lenne pl. 12.-ben, akkor ez így karcos lenne.
Ha berakják a töri keretébe, akkor még a II.VHig sem jutnának el az iskolák nagy részében.

BISMARCK 2010.11.16. 14:27:42

@Nyunyócska:

Lásd. előző válasz.
Ma kb. ott tartunk, hogy a töritanárok örülnek ha a II.VH végéig eljutnak.

2010.11.16. 14:27:51

@zvzd: hm, na te nem fideszes képviselő vagy!:) Jé, lesz egyenesen parlamenti tudósítás is?:))

TG-blogja nagyon profi, nagyon informatív!:)

@BISMARCK: azt gondolom, hogy a töritanároknak nem alkotmány kell tanítani. Ráadásul a többsége - tisztelet a kivételnek - mesélni szeret róla, hogy hol, mikor és hogy lett alkotmány. A "belsejét" ritkán elemzik. Jogászként is egy elég száraz téma, s mivel rengeteg háttér joganyag van róla, nehéz ezekkel lépést tartania egy gyakorló középiskolai tanárnak. Persze nem lehetetlen. Mondjuk Marton Luther Kingről biztos szólnak, de azt nehezen helyezik kontexusba, hogy az AB jogait korlátozzák. Holott...most az AB lett a feketelábú...

tesz-vesz · http://kkbk.blog.hu 2010.11.16. 14:28:10

@BISMARCK: elmennek majd annyiért is

amúgy ezek az alkotmánymódosítások jelentéktelenek

Ordnassac 2010.11.16. 14:28:14

@guvernalista: nincs ilyen. A "jelenkor" történelme az oktatásban jó, ha 1956-tal befejeződik, mindezt úgy, hogy a második vh. után egyből átugranak ’56-ra, mert nincs idő másra...

A régi áp. ismeretek pedig akit kérdeztem, mind azt mondta, hogy viccnek is rossz volt.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 14:29:40

Biztos vagyok benne, hogyha Orbán lekerül a politikai színtérről, akkor a politikai pártok (már jobban kiegyenlítve) újból felépítik az 1989-hoz hasonló konszenzusos Alkotmányt. És lehet, hogy a helyzet is hasonlítani fog akkor 1989-hez.

Ordnassac 2010.11.16. 14:30:20

@BISMARCK: töribe Isten ments! Nagy hülyeség lenne.

Jómagam a 11-12. évfolyamban tartanám bevezetésre érdemesnek (főleg, miután 16 éves kortól az ember lehet általában párttag).

BISMARCK 2010.11.16. 14:32:41

@Ordnassac:

Na, akkor már csak azt kell megoldani, h erre bemenjen nulladik órában a diák v ott maradjon 7-8-ik órára. Élvezni fogja :D

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 14:33:15

bede befejezte a villáminterjúk készítését.
úgy hogy most írok egyet:

riporter: "török gábor úr, véletlenül nem az mszmp ideológusaitól tanulta, hogy a demokráciához elég a verseny, az információ, a részvétel, és nem szükséges a hatalommegosztás?"
török gábor: "de."
riporter:: "köszönöm az interjút."

mátéé (törölt) 2010.11.16. 14:34:47

Hol a kérdőjel a címből????

Ordnassac 2010.11.16. 14:36:03

@BISMARCK: 12-ben ez nem lenne túl nagy gond, filozófia/etika helyett behelyezhető.

Bár nem vagyok oktatási szakértő, szóval nem tudom, hogy eggyel kevesebb matematikaóra pl. mennyire vágná haza a matekoktatást.

mátéé (törölt) 2010.11.16. 14:36:59

Az Alkotmányt kb. négy órában el lehet mondani egy 14-18 éves gyereknek. Nem olyan bonyolult. Sőt, ahogy nézem egyre egyszerűbb lesz.

BISMARCK 2010.11.16. 14:37:37

@Ordnassac:

Én ha választhatnék, inkább a matek mint ez. Filozófia helyett talán.

ámbátor 2010.11.16. 14:39:07

Mindez lehet igaz. De visszamenőleges törvénykezés márpedig nincs.
Egyelőre nem törölték az alkotmányból a második paragrafust, miszerint "2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam."
Ezenkívül él (még ) a jogalkotásról szóló törvény, amiben a 12, pargrafus második bekezdés szerint:
"12. § (2) A jogszabály a kihirdetését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget, és nem nyilváníthat valamely magatartást jogellenessé."
Szóval kétharmaddal lehet alkotmányozni királyságot meg 110%-os adót is, de visszefele csak akkor, ha elébb ezt a két apró akadályt, a jogállamiságról meg a visszaható hatályról kiiktatják a jogrendből. Tessék felvállalni ami történik.
Szerintem.

Nyunyócska 2010.11.16. 14:39:23

@Ordnassac: Nagyon. Amikor még felzárkóztató és érettségi előkészítő órák is kellenek 12-ben, hogy meglegyen az érettségi kettesre. (Már olyan iskolákban, ahol a szülői háttérnek nincs meg a pénze a különtanárokhoz.)

Ted Striker 2010.11.16. 14:40:15

"Önöknek ilyen nincs és nem is lesz – mondta ma az ellenzéknek a kétharmados többségre utalva egy mérsékelt konzervatív politikustól talán szokatlan stílusban Navracsics Tibor az alkotmánymódosítás parlamenti vitájában."

Én emléxem rosszul, vagy '94-98 között az MSZP-SZDSZ-nek többje is volt mint 2/3?

Horn Gyufáék nem nyúltak az alkotmányhoz sem az AB-hez pedig a Bokros-csomag kapcsán beleütköztek...

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.11.16. 14:40:52

Nemtom, Török Gábor, hallott már a szürkéről? Tecciktudni, az olyan még nem fekete, de már nem is fehér. Most nemtom, biztos én vagyok a hülye, de mikor teccik már belátni, hogy ez sötétszürke eddig?

Pofázni, azt még lehet. Majd ha már nem lehet pofázni, kinek tetszik elmondani, hogy nem lehet elmondani?

grusgrus 2010.11.16. 14:40:59

@bóra77: A kormánynak és szavazóinak jelentős része szerint a jelenlegi alkotmány alapvetően rossz, ezért módosítják, ha éppen úgy hozza a szükség. Ha megalkotják az újat, amely nem valami terhes múltú alapdokumentum jobb híján feljavított változata lesz, akkor azt nem kell utólag módosítgatni.

Ordnassac 2010.11.16. 14:42:22

@BISMARCK: ezek szerint mindenki magából indul ki, jómagam inkább ezt, mint a matekot. :-D

Komolyra fordítva a szót: nagy támogatója vagyok az általános műveltséget bővítő oktatásnak, azonban nem szabadna elfelejteni a korhoz szükséges gyakorlati (pl. pénzügyi alapok), illetve közéleti (pl. alkotmányos alapok) tárgyak oktatása is. Szerintem ezek is kellenek a kiművelt emberfők sokaságához.

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 14:42:55

@grusgrus:

Viktor nem azért módosítja az Alkotmányt mert kell, hanem azért, mert érdemes. És ez nagy különbség.

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 14:45:19

@Ordnassac:

Szerintem ennek messzebbről kéne nekifutni.
Pl.: onnan, hogy a szülői érvelések közül kikerül a "me' nyakon váglak" meg az "amit szabad Jupiternek...".

ubul2000 2010.11.16. 14:45:25

@Letícia: " azaz addig vagy független, ameddig megengedem!"

Ilyet már tapasztaltam az szdsz részéről anno. Mindent szabad volt, amivel az szdsz egyetértett.

Vanek főfoglár úr. 2010.11.16. 14:45:36

NSZN.
A nemzeti szégyen napja.
Egy 2/3-ad tudatosan Alkotmányt sértő törvényt fogad el.
A Lex Szász meg egyenesen hányinger, egyben leleplezi az egész ostoba indítékot.

Ordnassac 2010.11.16. 14:45:38

@Nyunyócska: ezért kérdeztem.

Bár sosem voltam valami nagy matektehetség (12-ben pl. hármas voltam), különtanár mégse kellett nekem a négyes középszintű érettségihez.

Megj.: 2005-ben érettségiztem, amikor az érettségi botrány volt. Így kétszer mentem matekból (úgy, hogy az első érettségi napján mondták nekem a többiek, miszerint kiszivárogtak a matekfeladatok).

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.11.16. 14:49:01

@ámbátor:
"13. § (1) A Magyar Köztársaság biztosítja a tulajdonhoz való jogot.
(2) Tulajdont kisajátítani csak kivételesen és közérdekből, törvényben szabályozott esetekben és módon, teljes, feltétlen és azonnali kártalanítás mellett lehet."

Van egy tippem, melyik szakasz módosul legközelebb.

Dankesőn 2010.11.16. 14:51:54

Ez olyan mint a malom nevezetű játék kinyitom a malmot becsukom a malmot és mindig leveszek egy bábut

török gábor 2010.11.16. 14:52:30

@Ted Striker: nézzük csak meg azt a táblázatot a bejegyzés végén...

Szputya 2010.11.16. 14:52:37

Off
@Ordnassac: Tanárként egyetértek... viszont olyan nagy az ismerethalmaz, amit el kéne sajátítani, hogy erre nem elég már a 12 év... Mi lenne, ha az általános 10 éves lenne, majd 4 év középiskola? :)
On

A témához: nem értem, miért változtatgatják az Alkotmányt, amikor úgyis újat akarnak írni... Nem lenne eccerűbb a visszamenőleges hatályú, vagy egyéb módon a mostani Alkotmányt sértő törvényeket az új alkot(tákol)mány életbe lépése után meghozni? Nem vesztenének vele sokat, ebben a stílusban akár 2011.01.01-én lehetne új Tákolmányunk...:)

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 14:52:46

@Ordnassac:
az vicces volt, amikor krizsó szilvia előző este egyenes adásban átadta az érettségi tételeket magyar bálintnak.

melus79 2010.11.16. 14:53:32

@Humperdickk: Teljesen egyetértek!!!
Nincs diktatúra,még nincs.De az alapokat,mint egy jó háznál,le kell rakni.Olvassa el mindenki a Kilényi Gézával készült interjút.

"Nekem csak egy kérésem van azokhoz, akik az új alaptörvényt készítik elő:szíveskedjenek kivenni az alkotmányból azt a szakaszt, amely szerint a Magyar Köztársaság demokratikus jogállam, mert már nem az – értékeli az elmúlt hetek eseményeit Kilényi Géza, az MTA doktora."
Erről mi a véleménye Tisztelt Török Gábor?Vagy ő is csak riogat,mint a sok hozzá nem értő?"Kicsi" köze volt az Alkotmányhoz,nem sok...

mojszipupi 2010.11.16. 14:55:31

A diktatúrákban először a nép örül mert úgy látja végre vki helye teszi a dolgokat és irányít. Majd amikor hozzá is eljutnak az intézkedések következményei és a saját bőrén megtapasztalja a változást rájön, hogy átverték és fellázad. Láttunk már ilyet a történelemben, ennek színtiszta pszichológiája van. Sajnos az emberek felhatalmaztak egy program nélküli erőt. Naívan és bizakodóan h majd jobb lesz. Ez az első fázis, amit leírtam. Lehet tovább gondolni...

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.11.16. 14:55:41

@török gábor: mér, mer hozzányúltak nyócszor 4 év alatt? (A 94-es évet jóindulatúan és egyben tudatlanul idesoroltam.) Ez eddig 16-szoros tervtúlteljesítés... (Hadd ne mellékeljem a képletet!)

Ted Striker 2010.11.16. 14:57:48

@török gábor: Az az állítás második fele, az első mely szerint Navra azt mondja hogy az ellenzéknek nem volt 2/3-a szerintem nem igaz, mert az MSZP-SZDSZ-nek:

"A koalíció az Országgyűlésben kétharmados többséggel rendelkezett, önként vállalta azonban, hogy a kétharmados törvényeket csak az ellenzékkel való konszenzus megléte esetén módosítja"

ubul2000 2010.11.16. 14:58:30

@Szputya: feltehetőleg azért, mert az új alkotmányban nem lesznek benne ezek a korlátozások. Addig átnyomják a szükséges törvényeket, majd kihozzák az új alkotmányt, immár korlátozás nélkül, vagy esetleg még bővített jogkörökkel is.

Rá Dios 2010.11.16. 14:59:10

No, elég volt a sok beszédből, én megyek vissza az erdőbe, vonatokat robbantgatni.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:01:19

@melus79:
Hát ő, mint a szocialista rezsim egykori ügyésze nyilván tudja milyen az amikor nincs demokratikus jogállam, tehát akár meg is ijedhetünk...

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.11.16. 15:02:37

@melus79: igaz. nem az a probléma, hogy módosítottak az alkotmányon. Van az úgy, lehet, még rá is fért. Hanem hogy olyan módosítást tettek, ami ellentétes az alkotmány más passzusaival. Ami ellentmondást okoz. Ami összezavarja az egész építményt. Ennyi erővel azt is beleírhatták volna, hogy "illetve egyedem begyedem, ingyombingyom, és a kormány hozhat akármilyen törvényt, punktum". Kábé azonos lett volna az eredmény. Ezért mérges a Kilényi, a Sólyom, meg a Pázmány fél Jogi Kara.
Ez nem bicikli, hogy tekerem, majd lesz valahogy. Ez a polgári létünk alapja, és jó, ha legalább az koherens. Mindegy, nem érdemes magyarázni: Török úr nem érti, az Istennek se. Úgy kell neki.

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 15:03:32

"legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem"

Szerinted.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:03:49

@kej:
Ezt így ahogy van leírhattad volna 2006-ban is az alkotmánymódosítást leszámítva, csak épp másik kormányra.

Humperdickk · http://kikellennekjonni.blog.hu/ 2010.11.16. 15:05:54

@kej: egyetértek. (Mér nem lehet itt lájkolni?! :)

sztd 2010.11.16. 15:06:09

Szerintem OV a tegnapi beszédében egy évet adott még maguknak erre a viselkedésre. Ha jól értettem az ő és Matolcsy szavait (és a korábbi megnyilatkozásokat), akkor tavasszal megjelennek a szerkezeti reformokról szóló kerettörvények, és az év végére felépítik az új alkotmány-rendszert keretestől, sarkallatos törvényestől.
Utána már saját (mostani) szóhasználatuk szerint sem lesz semmi mentség háborús cselekedetekre (mint pl. Alkotmánybíróság legyengítése, megtévesztő kommunikáció stb.)

Persze lehet, hogy nem tudnak/akarnak majd leállni, de én szerintem addig nagyon másra nem számíthatunk, utána viszont elvben igen.

kej 2010.11.16. 15:06:41

@Muad\\\'Dib: nevetni fogsz: leírtam. csak nem pont így.

melus79 2010.11.16. 15:06:56

@Muad\\\'Dib: Tehát akkor ez így jó.Lépjünk túl rajta.No para.

Még egy mondatot idézek tőle,aztán egy időre megyek a dolgomra.A gyerekemért az oviba!:)Remélem ez még alkotmányos!:)

"Az emberek többségét csak az érdekli, hogy mi történhet velük. Ma még nem érezhetik úgy, hogy érintve lennének. Mi már tudjuk, hogy a bőrünkre megy a játék, ők még nem. Mire rájönnek, már késő lesz."

anarchia-bt 2010.11.16. 15:07:02

Csak akkor lesz diktatúra, ha az emberek 3 elsőrendű és alapvető jogát nem rögzítik majd az új alkotmányban, de addig minden fasza és szuper!
Miszerint:
1. Minden embernek jogában áll, korlátolt hülyének lenni.
2. Minden embernek jogában áll, hazudozni, ha érdekei úgy kívánják.
3. Minden embernek jogában áll, a Jupiterre utazni 4 évente.

Én, roppantul bízom a 8/5-del rendelkező oda-adó CIDESZ kormányban, és tudom, hogy sosem lépnének olyat, ami alkotmányellenes lenne.

Ordnassac 2010.11.16. 15:07:20

@kej: azt hiszem diktatúra és más szavak helyett a mostani helyzetet inkább egy Berlusconi-féle rendszerhez lehet hasonlítani: úgy alakítjuk az alapvető szabályokat, ahogy az éppen jólesik nekünk.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:07:30

@grusgrus: Ha nem tesznek vissza bele bizonyos alapértékeket, amiket az utóbbi fél évben vettek ki, akkor ezt a normalitáshoz visszatéréskor mindenképpen módosítani kell.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:08:20

@Ordnassac: Melyik Berlusconihoz? Amelyik épp most készül megbukni?

török gábor 2010.11.16. 15:08:36

Bocsánat, ezt a hozzászólást (amikor válaszolni akartam rá), véletlenül kitöröltem:

kej a szerző

Kedves Gábor,

nem hiszem el, hogy még mindig ennyire óvatosan fogalmazol a "diktatúrával" kapcsolatban. Persze a szó valódi, kőkemény XX. századi értelmében nincs és valószínűleg nem is lesz Mo-n diktatúra. ugyanakkor épp a mostani alkotmánymódosítás mutatott rá arra, hogy nincs is szükség talpig vasba öltözött sünökre, sem recskre, sem gulágra egy jó kis "diktatúrához". elég, ha az előző rezsimhez köthető arcokat, hovatovább oligarchákat (gazdaságilag) ellehetetlenítik. ráadásul - mint oly' sokszor - most sem adtak a látszatra: szász károlyt lázár "táskahordó" jános egy szempillantás alatt kivonta a törvény hatálya alól. (ugyanúgy, mint ahogy korábban borkai "egy seggel minden lovat meg tudok ülni" zsoltot is kikapták a választási tv módosításakor annak hatálya alól.)

természetesen nevezheti a fidesz gazdasági alkotmányozásnak ezt a folyamatot, de ettől még a lényegen nem változtat: a ronda nő akkor is ronda marad, ha azt mondják rá, hogy "olyan érdekes az arca". jogában és módjában is áll bárhányszor módosítani az alkotmányt a kormánypártnak. ha néha nyögvenyelősen is, de eddig mindig sikerült. ugyanakkor a napi politikai érdekek kiszolgálására ily' mértékben lejáratni a jogintézményt, az mindenképpen túlmutat a "politikailag nem elegáns" szlogenen.

azt írtad, hogy ameddig nem korlátozzák a szabad versengést, a szabad részvételt, a szabad véleménynyilvánítást, addig nincs nagy baj. csak néhány gondolat:

szabad versengés, szabad részvétel: az önkormányzati választások előtt két hónappal gyökeresen változtatni az addigi peremfeltételeken Szerinted korlátozza a szabad részvételt, és a szabad versengést? mi akadályozza meg a kormánypártokat abban, hogy a választó jogi rendszer és törvény átalakításakor ne vessenek be hasonló "trükköket"? mint politológus és választási rendszert és jogot értő ember, gondolom Te tudod a legjobban, hogy nem kell ahhoz egy pártot betiltani, hogy ellehetetlenítsék. elegendő az adott szituációnak megfelelően alakítani a listás és egyéni rendszer egymáshoz való viszonyát, vagy éppen egyiket-másikat preferálni. (ha emlékeim nem csalnak például a fidesz mostani elképzelései szerint egy 30 százalékos támogatás például már kétharmadot eredményezne.) de tán még a választási rendszerhez sem kell hozzányúlni. pusztán elegendő a körzetek határait "tologatni" egy kicsit ahhoz, hogy merőben más választási eredmény jöjjön ki, mint korábban. (ezt az eszközt egyébként ráadásul minden párt használta már.)

szabad véleményalkotás: bár ez most (vélhetően átmenetileg) lekerült a napirendről, de engedd meg, hogy emlékeztesselek szalai "álnéven fácsézek" annamária agyrémére: a bloggerek regisztrációjára. nem akarok nagy szavakat használni, de az egyre szűkülő mozgásterű és töketlen "ellenzéki" sajtó mellett üdítően hat néhány olyan blog, ami napi rendszerességgel tájékoztat, ami gondolkodásra ösztönöz. melynek szerzői esetenként megteszik azt, amit az olyságírók, vagy rosszabb esetben mikrofonállványok nem: gondolkodnak, arra használják a guglit, amire való, egymás mellé teszik a múlt és jelen történéseit, az események mellé dátumokat, hivatkozási alapot rendelnek. ugye nem gondolod, hogy az említett úrhölgy a gyerekpornót akarta kontrollálni a neten végtelen (ámbátor virtuálföldön eben a formában csekély) hatalmával? egyébként is "médialkotmányozás, a korábbi ortt-ből létrehozott gólem vezetőinek
bebetonozása Szerinted mégis mi végre van? A közmédiák vezetőinek kinevezésekor eljátszott ócska színdarab mi célt szolgált?

nem, nem mondom, hogy ez már a diktatúra fagyos lehelete. azt viszont nyugodt szívvel ki merem jelenteni, hogy a fidesz lépései (hatalmának koncentrálása, az általa választott vezetők "bebetonozása") egy irányba mutatnak, és magukban hordozzák azt, hogy a párt érdekei szerint használják a meghozott intézkedéseket.

kej 2010.11.16. 15:09:47

@Ordnassac: azért tettem idézőjelbe, mert én sem gondolom. azért berlusconinak legalább jó ízlése van foci terén :))

török gábor 2010.11.16. 15:10:02

@török gábor: és csak annyit szerettem volna válaszolni, hogy 1994-ben ugyanígy pár hónappal az önkormányzati választás előtt változott meg alapvetően a választási rendszer. nekem az sem tetszett, ez sem, mert jobban szeretem, ha a választási rendszert nem az egyik oldal módosítgatja. de ettől még nincs diktatúra.

kej 2010.11.16. 15:10:26

@török gábor: semmi baj. várom a válaszodat

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:11:29

@kej:
De aztán nem lett diktatúra. Az a gond itt Magyarországon, hogy az emberek valamiért abban a hitben élnek, hogy a demokrácia jelentése, a felelős nélküli szerencsétlenkedés, és mindenféle töketlenkedés. Pont úgy, ahogy abban a tévképzetben élnek, hogy a szabad piac jelentése az állami tulajdon kiiktatása. Pedig pont a nyugat példája mutatja, hogy ebből egyik sem igaz. Ahol nagyon is erőteljesen kormányzó emberek vannak a politikában, az állami tulajdonrész pedig jóval meghaladja a magyar szintet.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:11:39

@Muad\\\'Dib: Igazad van. 2006 a "rablás" éve volt, 2010 a "rablógyilkosságé".

Ordnassac 2010.11.16. 15:12:12

@vinczej: Orbán nem bukhat meg? ;-)

@kej: a focis megjegyzéssel azért vitatkoznék. ;-P

reservatio mentalis 2010.11.16. 15:13:04

Ha valaki agyba-főbe ver, akkor az bűncselekmény. Ha durván sérteget, akkor beperelhetem. De ha csak szemtelen, provokatív, akkor gondolhatom modortalannak, és még az sem biztos, hogy pl. egy tömött villamoson ezt a többi ember észreveszi, netán ők is úgy gondolják, ahogy én.

grusgrus 2010.11.16. 15:13:18

@melus79: Kilényi úr bizonyára a 2002-2010 közti időszakra utalt, a Na és?" valamint a "Mi az, hogy!" diktatúrájára, a demokratizmust és jogállaiságot teljességgel figyelmen kívül hagyó gumilövedékekre, az elhazudott gazdasági helyzetre, a
milliárdos szadesz-szocik mutyijaira stb

Long R3 IGF-1 2010.11.16. 15:13:28

"Az alkotmányjogi Tanácsnak 1985 és 1989 között nem volt törvénymegsemmisítő jogköre. Mert az államszocialista felfogás szerint a nép által választott Országgyűlés döntései felett nem mondhatnak mindenféle jogászprofesszorok az alkotmány alapján ítéletet, hiszen ezzel a nép akaratával mennének szembe."

Püff neki! a rohadt komcsijai!

kej 2010.11.16. 15:14:14

@török gábor: én is utaltam rá, hogy a körzethatárok tologatását mindenki használja.

a 94-es változást pedig a magam részéről mondhatni gusztustalannak tartottam, mert mint utóbb kiderült egy meglehetősen hosszú ideig tartó és jó kísérlet volt arra, hogy az első választáson a parlamentbe jutott pártok lehetetlenné tegyék egyéb politikai formációk bejutását. véleményem szerint a mostani önkormányzati változtatás pedig egy meglehetősen ideges válasz volt arra, hogy még sem sikerült időtlen-időkre mindezt megakadályozni.

isapi 2010.11.16. 15:14:28

@Humperdickk: Hát ez!Valamit hallottam,hogy a magántulajdonnák az AB nem dönthet! Hát akkor ez mégsem amerika!Mondjuk magánnyugdíj pénztár! Az mi is??

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 15:15:29

@török gábor:
valószínűleg ez a demokrácia-diktatúra nem ennyire fehér-fekete dolog. chávez rendszere szerinted demokratikus?

grusgrus 2010.11.16. 15:15:48

@vinczej: Úgy hallom, lesznek benne alapértékek. Persze, kérdés, hogy a hangos kisebbség elismeri-e végre alapértéknek, amit a csendesen tűrő többség annak tekint.

Vanek B. Eduard 2010.11.16. 15:15:53

@török gábor: "...inkább egy stratégia eszközének, semmint céljának tekinthető".
Ha van/volna stratégia a módosítások mögött, könnyebben lenyelnénk az ad-hoc alkotmánymódosítást (bár nem elgáns, de a cél szentesíti (?)). De egyelőre a totális hatalommegragadás (és néhány kétélű adójogszabály) a kormány poroduktuma. Igazi reformokat vagy csinálnak, vagy nem (hogy jól-e, az egy még későbbi kérdés).

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:15:53

@török gábor: Az "eszköz" valóban azonos volt. De a mérték...? Amúgy a FIDESZ állandó kibúvója, hogy náluk csak a mérték más. De az piszokul más!

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 15:15:54

@Ordnassac:

Csak az a kérdés, hogy az ilyen könnyen módosítgatható szabályokat miért nevezzük alapszabályoknak.

Ordnassac 2010.11.16. 15:20:34

@Zoltchy: ezt már a rendszerváltóktól kell megkérdezned, hogy miért így alakították ki az alkotmányvédelmet.

kej 2010.11.16. 15:21:24

@Muad\\\'Dib: megjegyzésed második felével maximálisan egyet tudok érteni. azért mégis csak vicces, hogy miközben itt arról papoltak, hogy az állam így rossz gazda, úgy rossz gazda, mindeközben az energiaszektorban, a máv csatol részeiben állami cégek szereztek meghatározó tulajdonrészt.

azt viszont nem osztom, hogy az emberek szemében a demokrácia a "felelős nélküli szerencsétlenkedést" jelentene. szerintem a demokrácia inkább jelenti számukra (bocsánat: azok számára, akikkel én találkozok) a jog hatalmát a jogtalanság felett. és ez sajnos ma magyarországon sem a múltban, sem a jelenben nem érvényesül. és ebben élen jár választott politikai és a választott politikai elit által választott gazdasági elit.

papas 2010.11.16. 15:22:40

TG: "Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem."

Ez, azért erősen sántít. Példaként említhetném a baráti Oroszországot. Persze, kinek mit jelent a demokratikus elkötelezettség.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 15:23:44

@török gábor:
oké, de lehet, hogy attól, hogy a politikában van verseny, információ, és részvétel még nincs demokrácia. szóval ez a dolog nem ennyire fekete-fehér. mondjuk chávez rendszere szerinted demokratikus?

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 15:24:18

@Ordnassac:

Költői kérdés volt. Amúgy tudom. Mert Alkotmánynak kell lennie. Hogy néz már ki egy ország alkotmány nélkül? Az hozzá tartozik, mint rántott húshoz a sült krumpli.
Ugyanúgy KRESZ-nek is kell lennie. Legfeljebb, ha hátrányunk származik belőle, nem tartjuk be.

török gábor 2010.11.16. 15:25:34

@papas: van Oroszországban szabad versengés? minden vegzatúra nélkül működhetnek valódi ellenzéki pártok?

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 15:26:41

@Ordnassac:

... vagy azért, mert a rendszerváltók - köztük Orbán Viktor - olyan naivak voltak, hogy el sem tudták képzelni, hogy valaha, valaki így és ilyen okból módosítani akarja.
Már megint tanultunk valamit.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:29:00

@kej:
Nézd, az elég furcsa, hogy miután valaki egy bizonyos felhatalmazást kapott, meglepődik mindenki, ha ezt használja. A magyar demokrácia legnagyobb hibája a visszahívhatóság teljes lehetetlensége. Ugyanis itt a helyzet valóban az, amit gyurcsány mondott. Majd megunják és hazamennek. Vagy esetleg szétveretjük őket. A hatalmi ágak teljes káosza jellemző sajnos a rendszerre. És ezt senkinek nem volt érdeke szóvá tenni. Ugyanis be kell látni, ha a külföldi gazdasági körök megkeresik a kitűzött pénzt, a legkevésbé sem fogja érdekelni őket a magyar demokrácia visszássága. Valmint sem gyurcsány köztörvényes viselkedése, sem orbán alkotmányozása. Pont úgy, ahogy a kínai jogok helyzete sem éri el az ingerküszöbüket, ha befektetésekről van szó. Pont ezért kellene/kellett volna már rég valamiféle konszenzusra jutni, hogy mit is akarunk.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 15:29:11

@török gábor:
nem. ne viccelj már, az újságírók sem működhetnek minden vegzatúra nélkül. viszont van versengés, információ, részvétel. te beszoptad, amit ágh attila, és stumpf istván az egyetemen tanított.

AkarkiJ 2010.11.16. 15:33:56

@Ordnassac:

"Megint csak ismételni tudom magam: miután az emberek jelentős többsége nem sokat tud mondani az Alkotmányról és az alkotmányosságról, ezért mindenképpen szükséges lenne az alkotmányos alapokat felvenni a közoktatási programba (a pénzügyi alapokkal együtt). "

És melyik kormány lenne az, amelyik hajlandó lenne saját magát bekorlátozni? Mert a "tudás", a gondolkodás széles rétegek használatában nagyon nagy veszélyt jelent az aktuális kormányra - hisz nem lehet hülyiteni az embereket.

Ringlósztár 2010.11.16. 15:34:35

Hát, az nekem elég messze áll a demokráciától/jogállamtól, hogy visszamenőlegesen lehessen módosítani törvényeket, megállapodásokat (nem a végbeelégítésekre gondolok, hanem pl. én 1998-ben kötöttem egy polgárjogi szerződést a MNYP-vel, amiben az APEH csak postás, mégis következmények nélkül elsikkasztja Orbán és bandája a járulékomat), hogy a törvényt az országgyűlési képviselőknek és egyéb potentátoknak nem kell betartani., illetve úgy módosítja a fidesz az alkotmányt, hogy az ezekre ne vonatkozzon.
Nagyon jellemző volt erre a sunyi bandára, amikor a képviselői mentelmi joguk mögé elbújva, a szokásos műmájer vigyorral bontották a kordont a Kossuth téren, de ha 15 éves lányok lopnak a boltban (ami ROSSZ), azokat előzetesbe lehet/kell helyezni, illetve a rendőrök tanúvallomása (ha fideszes ellen vallanak lásd. semmisségi indítvány) az minden esetben hamis.
F_szom, első éjszaka nem kellene?

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:35:27

@Muad\\\'Dib: István király és Néró császár is hasonlóképpen kapta a felhatalmazását. Csakhát Néró visszaélt vele.

Long R3 IGF-1 2010.11.16. 15:35:33

"Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem."

Na, arra se kell sokat várni!

kej 2010.11.16. 15:36:06

Gábor,

még egy megjegyzést, vagy inkább kiegészítést fűznék a "cselekvés, vagy gátlástalanság" kérdésköréhez.

nekem úgy tűnik, hogy nap nap után saját magát cáfolja, vagy hozza nehezen védhető helyzetbe a kormányzat. borkai ügyben még lehetett a figyelmetlenségre fogni. stumpf esetében már nagyon nagy jóindulat kellett ahhoz, hogy az ember csak legyintsen rá. a - nevezzük így - lex szász esetében azonban végképp kilóg a lóláb. az már csak hab a tortán, hogy matolcsy tárcája 13 oldalas jelentésben cáfolja pontról-pontra az mnyp hivatalos kommunikációját. (mondjuk sietni kell a pdf letöltésével, mert egyáltalán nem biztos, hogy még három óra múlva is fent lesz.) a koktélcseresznye pedig a mikola "a testvérem tüntetett ki na és" bálint lobbija sikeresen vívja meg harcát a patikaliberalizáció visszafordítása érdekében. (nem, nem tudom, hogy a szocik által kitalált rendszer jó volt-e, szerencsére nem járok orvoshoz, de azt tudom, hogy több tízmilliárdos vagyonkáról van szó.)

török gábor 2010.11.16. 15:36:39

@guvernalista: egyikük sem tanított, de mindegy. vagyis igen, Ágh Attila Navracsics Tiborral közösen egy vendégfélévet adott. de ami a lényeg: Oroszországban nincs valódi versengés, ezért (sem) lehet demokráciának nevezni. a hatalom adminisztratív és egyéb eszközökkel lehetetleníti el az ellenzéki politikusokat, újságírókat és más szereplőket. van ilyen nálunk?

Ted Striker 2010.11.16. 15:36:57

@török gábor: vegzálás nélkül érdeklődöm, a Horn-kormány alkotmánymódosításai között volt-e olyan, amit a Bokros-csomag elgáncsolásainak ellencsapásaként hozott az akkori kabinet?

gyilkos fűegér 2010.11.16. 15:38:04

@török gábor:

A piszkosul fegyelmezett Fidesz frakció vajon miért tartotta fontosnak a név szavazás elrendelését???

Mi lesz a hosszútávú hatása a visszamenőleges hatályú jogszabályalkotásnak, illetve adóbeszedésnek?

Tényleg nem akarom, hogy úgy érezze, utazom magára, de ebből megint nagy magyarázkodás lesz...

:-D

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:38:07

@vinczej:
Azért annyira nem kell még diktatúrát vizionálni. Majd, ha itt is kipattan az első ügy, amikor drogot akarnak csempésztetni az újságírók kocsijába, akkor lehet aggódni. Én is azt tettem...

Tímár Mihály 2010.11.16. 15:38:25

A Magyar Jogállam élt 1989. okt. 23 - 2010. nov. 16. Nyugodjék békében!

A parlamenti többség ma deklarálta, hogy a törvények rájuk nem vonatkoznak. Ha nem tetszik valamelyik, megváltoztatják, oszt jóvan.

Egyelőre még csak az állami végkielégítéseket veszik vissza 5 évre visszamenőleg, és 14 havi magánnyugdíjpénztári befizetést lopnak el, de egy egyszerű adótörvénnyel bármit meg lehet csinálni. Elég nyilvánvaló, hogy már az eddigi lépések is minden jogállami normával ellentétesek, hiszen olyan jogszerűen szerzett jövedelmet adóztatnak, amit az alany már rég elkölthetett, befektethetett, tőzsdén elveszthetett.

Mostantól bármikor, bárkire kivethetnek akár 300 %-os adót 1000 évre visszamenőleg. Az Alkotmánybíróság úgysem vizsgálhatja. Kíváncsi vagyok, mikor fogják bevezeti az ingatlanadót évi 300 %-os kulccsal, visszamenőleg. Természetesen csak azokra, akik nem nekik adták az ajánlócédulájukat.

Megjegyzem, hogy a visszamenőleges adó nem csak a magyar alkotmánnyal ellentétes, hanem nemzetközi szerződésekkel is. Sok esetben ugyanis ha az ember egy adóévben több országban is keresett, akkor az egyik országban megfizetett adót a másikban be lehet számítani. Jelen esetben, ha Magyarországon visszamenőleg vetnek ki adót, akkor visszamenőleg módosítani kell a másik országban beadott adóbevallást, tehát csökken(het) az ott fizetendő adó. Magyarul egy másik szuverén ország adóbevételeit változtatjuk visszamenőleges módon!

Szerintem sokkal egyszerűbb és tisztább lett volna kivenni az alkotmányból a tulajdonhoz való jogot és azt, hogy Magyarország jogállam. Esetleg az Alkotmánybíróságot is mindenestül. A jelenlegi parlamenti többség úgyis maga ügyel a törvények alkotmányosságára (lásd pl. az adótörvényeket :-(), akkor teljesen felesleges az Alkotmánybíróság.

Még egyszerűbb lenne, ha az új alkotmányban csak annyi szerepelne, hogy Magyarország királya 0. Viktor és az országot Istani felhatalmazás alapján belátása szerint kormányozza.

Link Elek 2010.11.16. 15:38:28

1. § Magyarország: köztársaság.
2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam.
(2) A Magyar Köztársaságban minden hatalom a népé, amely a népszuverenitást választott képviselői útján, valamint közvetlenül gyakorolja.
(3) Senkinek a tevékenysége sem irányulhat a hatalom erőszakos megszerzésére vagy gyakorlására, illetőleg kizárólagos birtoklására. Az ilyen törekvésekkel szemben törvényes úton mindenki jogosult és egyben köteles fellépni.

a 2. § (3) alapjan lassan mindenkinek alkotmanyos kotelessege lesz fellepni Orbán Viktor ellen. :)

Sanko13 2010.11.16. 15:39:31

@Ordnassac:
Off egy kicsit...
Nem vagyok tanár, csak sok pedagógus van az ismeretségi körömben. Sajnos eddig az volt a tendencia, hogy a természettudományos tárgyak rovására emelték az "általános műveltségi" tárgyak óraszámát. Szerintem pedig a természettudományok ugyanúgy részei az általános műveltségnek mint a humán tárgyak. Továbbá természettudományos ismeretek nélkül nehéz termelő munkát végző szakembereket képezni...
A jogi és pénzügyi ismeretek oktatásával egyetértek, de sajnos egy kamatos kamat számítás is gondot okoz a mai középiskolások zömének... sicc
On
A témához: én (még) nem tartok ott, hogy diktatúrát kiáltsak, de OV és a Párt retorikája és eddigi tettei minimum elgondolkodtatnak… :-(

török gábor 2010.11.16. 15:41:00

@Ted Striker: nem volt. ne felejtsük el, hogy náluk a 2. pont nem működött. az a kétharmados többség nem volt egy kézből irányítható, ezért nem sikerült a végén az új alkotmányt sem elfogadtatniuk. (de a bírósági rendszert és a népszavazási szabályokat "önhatalmúlag" átszabták...)

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:41:32

@Tímár Mihály:
Bocsánat, de ha én ellopok egy autót, ugye védekezhetek azzal, hogy már eladtam? Csak, hogy tudjam mi a helyzet.
Természetesen nem szerencsés a visszamenőleges hatály. Sőt, kifejezetten rossz. De, mindenki pontosan tudja, hogy elképesztő már-már köztörvényes módon ment a végkielégítések osztogatása. Nyilván az egy elegánsabb megoldás lett volna, ha a fityesz feljelent mindenkit a bíróságon. Viszont tény, hogy akkor esetleg az ükunokád idejére lett volna érdemi eredmény az ügyben.

török gábor 2010.11.16. 15:43:19

@gyilkos fűegér: amit egyébként az MSZP is kezdeményezett :) persze, én ezt értem, meg is írtam már ezer bejegyzésben, hogy mennyire károsnak tartom ezeket a változtatásokat. de a káros nem egyenlő az antidemokratikussal, erről beszélek. láthatóan hiábavalóan...

kej 2010.11.16. 15:43:26

@Muad\\\'Dib: szép, amit írsz. látni, hogy kétharmad mit akar? látni, hogy mi a középtávú terve az elosztó rendszerekkel, a közösségi közlekedéssel, az oktatással, az egészségüggyel? (napok óta azt lehet hallani, hogy a benyújtott költségvetés egy buborék. kopits nagyjából azt mondta, hogy nincs összhangban a középtávú tervekkel.)

az a baj, hogy nem látni. vagy az van, hogy kósa lajos vagy elhagyta az okostelefonját, amiben benne voltak ezek a tervek, vagy pedig nm is voltak. (hacsak azt nem tartjuk középtávú tervnek, hogy ugyanazt folytatjuk, amit az előző húsz évben: hagyjuk elszaladni a hiányt, oszt jónapot. esetleg jól sül el és akkor "kinőjük" a hiányt.)

egy kérdés: neked nem tűnt fel, hogy megkezdődött a költségvetés vitája és eddig egy ember nem szólalt meg? igen, varga misire gondolok, aki lehet, hogy csontvázat keveset talált, de van némi köze a költségvetés tervezéséhez. ehelyett szijjártó "a párnám alatt is orbán kép van" péter mondja a marhaságait a 4-6 százalékos gazdasági növekedésről.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 15:43:43

@török gábor: pusztán a darabszámot nézni nem demagóg csöppet? ;-)

papas 2010.11.16. 15:43:57

@török gábor: Tudom kérdésre kérdéssel nem illik, de egyrészt kej korábban részletesen kifejtette, másrészt adja magát, hogy ezek szerint, szerinted itthon szabad versengés folyik? tényleg egyenlőek a feltételek és minden vegzatúra nélkül működnek LÁTSZÓLAG valódi ellenzéki pártok?

Két dolog maradt csupán független, kettő, ami nem azt jelenti, hogy ezeket nem próbálták meg szabályozni. De. Nagyon is. Az egyik a blogok, mert joe bácsi leszólt a külügyből, hogy azt talán mégsem, a másik meg az MNB elnöke, most még, amit ugye az erős eu-s és német nemtetszés állított le. Ennyi.

török gábor 2010.11.16. 15:44:32

@milyen szép a Vértes, ó: tényleg feladom... most komolyan: ebben a posztban csak egy szám szerepelt?

Sanko13 2010.11.16. 15:44:33

@AkarkiJ: Jogos! :-)
Ezért kellenek "kiművelt emberfők", akik tkp. funkcionális analfabéták...

ubul2000 2010.11.16. 15:47:13

@Ringlósztár: Kiváncsi lennék arra magbízási szerződésre, amiben megbízod az apeh-t a pénzed továbbítására

A valóságban az apeh elvonja tőled a pénz (nincs apelláta) és annak egy részét - önhatalmulag átutalja a mnyp-knek. A szereped mindössze annyi, hogy választhattál a kijelölt szereplők közül.

ámbátor 2010.11.16. 15:47:23

@Muad\\\'Dib: Tanultak Keller estéből. Ő jogállami(bb) módszerekkel próbálta meg visszaszedni a lopott javakat. Nem is sikerült neki, bele is bukott. Ezt akarják elkerülni.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 15:47:49

@Muad\\\'Dib: így meg beleesnek teljesen jogosan megkapott végkielégítések, sőt, teljesen véletlenül 'bármilyen jövedelem'-re alkalmazható a dolog, ha épp olyan a kedv, de ezek apróságok

Megfigyelo 2010.11.16. 15:48:42

@Muad\\\'Dib: De az jogszeru lenne. Most formalisan lehet, hogy torvenyes (mert eroszakot tettek az alkotmanyon), de nyilvanvalo, hogy jog- es erkolcstelen. Erkolcstelenebb, mint barmely "pofatlan" vegkielegites, mert tobbezereves jogelveket sert. A vegkielegiteseknel meg bizoy egyenkent meg kellene nezni, melyik volt indokolt, melyik "pofatlan".

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:48:59

@Muad\\\'Dib: Juszt László ügye már kezdet valami hasonló lenni. :-)

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 15:49:05

@török gábor: neEem, a poszttal nincs is gondom, amit írtam, konkrét "érvre" vonakozott :)

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:49:16

@kej:
egy szóval sem mondtam, hogy a fityesz korrekten jár el. Csak épp jeleztem, leghangosabban azok siratják a demokráciát, akik:
1) kiszolgáltak egy diktatúrát, mégpedig politikai, államhatalmi vonalon
2) egyáltalán nem érdekli őket más körülmények között
3) maguk is tettek rá az előző években
Jelenleg még nincs elég információ hogy valódi véleményt formáljunk. Eddig kizárólag pártszimpátia alapján megy az adok-kapok.

ubul2000 2010.11.16. 15:49:56

@Tímár Mihály: Éljen a szemkilövő jogállam!

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 15:50:10

@Muad\\\'Dib:

Így is lehet, hogy az lesz, ugyanis az APEH határozatot megfellebbezhetik, aztán élhetnek alkotmányjogi panasszal, amit szintén az Alkotmánybíróság vizsgál ki, tehát egyesével elkaszálgathatja a határozatokat.
Azon kívül kérdés, hogy milyen határidőt fognak megállapítani a visszafizetésre. Mert ez még nem hátralék, csak kötelezettség.
Aztán majd a jövedelmük 33%-ából szépen befizetgetik.
Szóval, parasztvakítás, hogy ezt a pénz miatt csinálják.

ámbátor 2010.11.16. 15:50:15

@török gábor: Azt elfogadom (sok szódával), hogy a 2/3 azt tesz az alkotmánnyal, amit akar.
Node visszamenőleges hatályú törvénykezés???? Demokráciának lehet hogy még demokrácia, de hogy nem jogállam, az tuti.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 15:50:55

@Tímár Mihály: Hurrá! Most már feles tövénnyel veheti vissza a következő kormány ennek a kormánynak a kifizetéseit, hiszen nem lesz alkotmányos korlátja! :-)

Megfigyelo 2010.11.16. 15:51:19

A poszthoz. Nem kellene annyira lovagolni azon, hogy amit a mostani parlament muvel, az "torvenyes": Hitler is teljesen torvenyesen kerult hatalomra es "torvenuesen" vezette be a diktaturat. (Torvenyes, de nem jogszeru: nem a jogok bene fide alapon valo gyakorlasan alapszik.)

papas 2010.11.16. 15:52:14

@ámbátor: egyetértek, ez az enyémből kimaradt

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 15:52:19

@Muad\\\'Dib:

Az a nagy különbség, hogy az autólopás bűncselekmény, a végkielégítés felvétele pedig nem az.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:52:28

@milyen szép a Vértes, ó:
Ezzel nem tudok vitatkozni. Tudom nagyon bárgyú példa lesz, de ha rendet raksz a szobádban, lehet előfordul, hogy kidobsz valamit , ami kellene. De azért mégsem akarsz koszban élni. Tehát szerintem bőven több jogosulatlan pénz kerül vissza, mint amennyi problémás eset lesz. Igen, aki jogos pénzét adja vissza abszolút érthetően lesz dühös. De én is lehetek dühös, ha megnézem milyen elvonások értek adófizetőként az előző 8 évben, miközben egyesek milliárdokat osztogattak el. Nem könnyű helyzet.

ámbátor 2010.11.16. 15:53:16

@Muad\\\'Dib: Amit írsz mintapéldája a "nem tudok érvelni, minősítem a vitapartnert" esetének.
Szerintem (legalábbis rám vonatkoztatva) vond vissza, amit írtál.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:54:04

@Zoltchy:
Hát ez attól függ, milyen körülmények között kapta az illető. Mint írtam lehetne minden ügyet vizsgálni bíróságon, de tartok tőle nem érném meg, kiderüljön milyen ítéletek lettek.

Megfigyelo 2010.11.16. 15:56:40

@mátéé: Mar nincs is alkotmany, legfeljebb valami, amit eppen veletlenul ugy hivnak. Orbanisztanban nem kell semmit senkinek magyarazni - minek?

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:56:41

@ámbátor:
Alig hiszem, hogy te siratod leghangosabban a demokráciát. Abszolút nem rád vonatkozik, és nem is az itteni kommentelőkre. Hanem gyurcsányra, és hasonszőrű sleppjére. Valamint nemzetközi szakértőkre, akik azért a kínai befektetéseket támogatják...

Zoltchy (törölt) 2010.11.16. 15:56:57

@Muad\\\'Dib:

Nem valószínű, hogy bármelyikük ráfogta volna a puskát bármelyik cég vezetőjére, arra kényszerítve, hogy számfejtsék neki a pénzt.
Ha már erkölcstelenségről beszélünk, akkor inkább azt kellene megdádázni, aki kifizette, nem?

Kazi2 2010.11.16. 15:57:07

magamban ma ismét felkacagtam: ilyen lépést már megint, mint járaizsiga beültetése az MNB-be + biztosítójával történő kivételezés, vagy az alkotmánymódosítások sora május óta... vicc..., nem, nem ez már nem is a vicc kategória.
tudom, hogy ilyenkor általában mki a tipikus magyar mentalitivel jön, azaz "mér' a szocik miket csináltak???", de ezt én leszarom - az a párt, amelyik az elmúlt 8, de inkább öszöd óta az alkotmányossággal példálódzik, vagy még 2010 januárjában is az Alkotmánybíróságot isteníti és félti már egy enyhe (akkori) kormány fuvallat esetén is, nos attól a párttól több mint hiteltelen ez a cselekvés.

Nálam ez a párt ugyanolyan hazug, mint az elődje, sőt bizonyos demokrácia és alkotmányügyi kérdésekben sokkal, de sokkal rosszabb már most!

Long R3 IGF-1 2010.11.16. 15:57:27

@Muad\\\'Dib: Ezt az ügyet teljesen törvényesen, és egyszerűen is meg lehetett volna oldani. Például azt lehetett volna mondani, hogy törvényes mértéken felüli végkielégítés nem jár senkinek. A valóban pofátlan ügyeket pedig bíróság elé vinni. Csakhogy kellet valami ürügy az AB rövidebb pórázra fogásához, hogy érvényesüljön végre a "zemberek akarata".

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 15:59:23

@Zoltchy:
Mindkettőt. Egyébként pedig én nagyon is remélem, hogy amennyiben kormányváltás lesz, az új kormány is visszaveszi a haveri alapon kiosztott pénzeket.
Igenis legyen már vége a kéz kezet mos politizálásnak. Én nem meszellek el téged, cserébe majd te se engem. Ebből már azt hiszem mindnyájunknak elege van.

bóra77 2010.11.16. 15:59:48

látom Gábornál megvolt ma az azonnali kérdések és válaszok órája. A táblázat jó, így kerek a poszt!

ámbátor 2010.11.16. 16:00:03

@Muad\\\'Dib: Hát én elég hangosan siratom.
Egyelőre a jogállamot. És már előre egy kicsit a demkráciát is.
Amit T.G. nem akar látni, az (szerintem) az, hogy ha egy puska előkerül az első felvonásban, azzal a drarab végéig valaki lőni is fog.
Egyelőre előkészületi fázisban van a disznóság. Berendeződik a színpad, az AB, a közt.elnök, az OVB, a médiahatóság, az alkotmány, miegymás.
Én meg már hallani vélem a puska dörrenését is.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 16:00:13

@Muad\\\'Dib: hogy a példádnál maradjunk, ha nem akarok kidobni semmi fontosat a szobából, akkor gondosan odafigyelek, amikor takarítok (még ha több időbe kerül is így), ha teszek rá, mi vész el (pl. mert nem az én szobám, csak takarítok, meg esetleg tetszik is pár dolog, amit majd kiválogatnék a halomból), akkor nyugodt szívvel állok neki bulldózerrel (állnék, ha 'olyan' lennék) - a kormány jelenlegi döntései nem mutatják még csak jelét sem annak, hogy törekednének bármilyen kárminimalizálásra azon kívül, hogy "rájuk" lehetőleg ne nagyon voantkozzanak a módosítások

Megfigyelo 2010.11.16. 16:00:47

@Muad\\\'Dib: De senki se csinaljon rendet az en szobamban jogtalanul es ne dobalja ki a holmimat, ha jo meg valamira, ha nem! Hogy jon hozza?! Nincs ra joga! Lazarnak sincs.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 16:02:01

@Megfigyelo:
Ahogy ahhoz sem volt joga senkinek, hogy az én/mi adónkat szétossza a haverjai között.

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 16:06:47

@milyen szép a Vértes, ó:
Tény, hogy nem finomkodnak sokat. A kérdés az, mennyi idő lenne a finomkodásra?
Az erőből politizálás egyébként nem fityesz kuriózum, elég megnézni az előző ciklus elfogadott módosító indítványainak számát.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 16:10:32

Egyébként kétlem, hogy az elhíresült "erkölcstelen kifizetések" együttesen kitennének egymilliárd forintot (ha hozzávesszük a nem abajgatott fideszeseket, akkor se), szóval a fene nagy sietség a maga 'elefánt a porcelánok között' stílusával egészen kicsit nemzeti paraszt(-)vakításnak tűnik.

balfék 2010.11.16. 16:10:36

T. Török úr.
Ön még az akasztófa alatt is a demokráciáról papolna.

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 16:11:07

@Muad\\\'Dib:

Kivéve persze, ha a jó Szász Karesz nyalta fel a lovettát, ugyi? És még ezek ugatnak pofátlanságról? Ráadásul az Lázár, aki a legtöbb költségtérítést tette zsebre?

Eszem megáll...

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 16:12:27

@Lófasz Hadnagy:
Merem remélni, hogy a következő kormány tőle is visszaveszi.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 16:13:34

@Muad\\\'Dib: miért kellene sietni? Nagy tétel a többihez képest? Ugyan már. Jól kommunikálható a rajongótábor felé? Igen, az 'elvesszük az ellenségtől azt, amije van' elég jó szlogen. Mármint hatásos. Ja, az a 'jó'. :)

Kamee 2010.11.16. 16:14:20

Remélem lesz poszt az alkotmányozásról is, hiszen az utolsó ellenzéki párt is kilépett a fidesz diktatúrájának köszönhetően...

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 16:16:47

Apropó, létezik valahol kimutatás arról, az elmúlt 5 évben hány 3.5, illetve 2 millió forintot meghaladó végkielégítést fizettek ki? A hírhedtek könnyen fellelhetőek, a többi érdekelne.

bóra77 2010.11.16. 16:20:34

@bóra77: jav. 6 év átlagában ('87-'09) 8-szor.

török gábor 2010.11.16. 16:21:57

@balfék: a hóhér vagy az elítélt lennék ebben a szép és valószínű történetben? :)

buta_lúd (törölt) 2010.11.16. 16:22:25

@török gábor: hááát, végül is nem azt írja @guvernalista, hogy tanított TÉGED, bár tagadhatatlan, hogy elsőre így lehet érteni... én is sok mondat értelmét vagyok kénytelen "másképp" értelmezve megtanulni... főleg mostanság!

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 16:23:42

hehe.
na alakul a molekula.

nemsokára a tudosók, jogászok, bírók ..stb. után már a politikai elemzők is nyíltan hangoztatják hogy diktatúra épül.
aztán akkor már nem csak a magamfajták butasága lesz ez.

kíváncsi vagyok hányat kell még aludni hogy Gábor barátunk nyíltan nagy betűkkel üdvözöljön minket az orbándiktatúrában.
Már ha meri és nem félti az állását vagy az életét akár.

winston01 2010.11.16. 16:24:11

@török gábor: Nem antidemokratikus, ami káros a demokráciára?! Ééérdekes!

ámbátor 2010.11.16. 16:25:24

@Netkalóz: Azért az nagy különbség, hogy az ember Netkalóz vagy Török Gábor néven írja meg a bátrat.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 16:28:01

@török gábor:
az orosz politikában nincs versengés? már hogyne lenne. mindenki versenybe szállhat a (totális) hatalomért. az ellenzéki politikusokat nem lehetetleníti el senki. senki. az ellenzéki pártok nincsenek betiltva.

az újságírókat megfélemlítik, ez igaz, feltéve ha olyan ügyről írnak, ami az összes(!) parlamenti párt számára kellemetlen. szóval oroszországban leírhatod, hogy putyin egy majom, de mondjuk az gázról már nem beszélhetsz nyíltan. van információ, csak épp nem a nyilvánosságban. volt itt hasonló? hogyne lett volna. az olajügy. vagy ott van a bankok ügye. ami oroszországban a pártfinanszírozást jelenti. nem folytatom.

Diktatúra Pécsett, új céget foglalt el a Fidesz! 2010.11.16. 16:28:35

Egy „sikeres város” miért akarja megsarcolni lakosságát?

„Pécs ma sikeres város”, hallhattuk, olvashattuk Páva Zsolt polgármester úrtól a választási kampány során, majd azt követően is. Arról is értesülhettünk, hogy a város vagyonát sikerült „megnégyszerezni”. Arról viszont nem hallottunk a választások előtt, hogy a 2011. januárjától a város lakosságára példátlan mértékű, a törvények szabta keretek között megállapítható maximális mértékű telekadó kivetése vár. Ezzel most kell szembesülnünk nekünk, képviselőknek is. A 2010. november 18-án tartandó közgyűlés előterjesztései között megtalálható tervezet szerint minden beépítetlen építési telek tulajdonosának évente, a telek minden m2-e után 280 Ft telekadót kell megfizetnie. Egy 1000 m2-es telek esetén ez évente tehát 280 ezer, havonta 23 ezer forint. Az adó mértékét nem befolyásolná, hogy a tulajdonos milyen szociális helyzetben van, munkanélküli-e, nyugdíjas-e, mekkora jövedelme van. A fideszes városvezetés tehát minden olyan pécsi polgárt ingatlanspekulánsnak tart, aki beépítetlen építési telekkel rendelkezik. Szintén nem vennék figyelembe, hogy a teleknek mekkora a valós piaci értéke. A tervezet szerint egy külvárosi, rossz fekvésű, 1000m2-es telek tulajdonosa évente több telekadót fog megfizetni üres telke után, mint amennyi építményadót egy 600m2-es ház tulajdonosának kell lerónia. Mindezt a FIDESZ részben az igazságosabb közteherviselés jegyében kívánja bevezetni.
Egy korábbi, hasonló döntés kapcsán az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Szabó Máté a következő megállapítást tette:

„Szélsőséges esetben az ingatlan értékét meghaladó adót is kivethet az önkormányzat, miközben nem lépi túl a törvényben meghatározott maximumot. A helyi adókról szóló törvény olyan rendkívül tág mozgásteret biztosít a helyi képviselő-testületek számára, ami sértheti az adózók jogbiztonsághoz, tisztességes eljáráshoz való jogát”.

Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlése a fenti megállapításokat kimerítő rendeletről fog szavazni e hét csütörtökén. Mi, a Lehet Más a Politika képviselői e rendelet-tervezetet teljes mértékben elfogadhatatlannak, és igazságtalannak tartjuk. Nem tudjuk elfogadni, hogy a városvezetés hibái miatt kialakult óriási adósságot a lakosság egyes csoportjaival akarják megfizettetni, lehetetlen helyzetbe hozva akár egész családokat, nyugdíjasokat.

Ha a cél valóban a telekspekulánsok megadóztatása, akkor lenne arra mód, hogy csak bizonyos teleknagyság felett, illetve több (pl. három) üres építési telek birtoklása esetén kelljen telekadót fizetni (és abban az esetben is egy racionálisan meghatározott, a pécsiek teherviselő képességét figyelembe vevő mértékben). Azt is fontosnak tartjuk, hogy a nyugdíjasok, a gyermeküket egyedül nevelők, a nagycsaládosok automatikusan felmentést kapjanak a telekadó megfizetése alól. Az LMP képviselői ezt fogják javasolni a Közgyűlésnek.

A köztisztviselők karácsonyi jutalmát is ellopja a Fidesz PÉcsett!

DE így lesz országosan!

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 16:29:13

@ámbátor: természetesen.
de az is különbség hogy én ez mezei átlagember vagyok, és egyéni véleményt írok egy blogon.
Török Gábornak viszont ez a szakmája, és ezzel keresi a pénzét ha jól tudom.nyilvánvaló hogy utóbbinak komolyabbat számít a véleménye, de éppenezért fog hamarabb eltűnni is, hidd csak el.

egyébként nemtudom észrevetted-e hogy egyre komolyabb emberek emelik fel a szavukat a diktatúra ellen.
és itt nem gyurcsényról beszélek, akinek ez a dolga, hanem komoly emberek, MTA tagok, jogászok, írók, emberjogi aktivisták...stb.
és ez már egyáltalán nem semmi.

persze a népet annyira ez nem zavarja kb februárig , akkor jönnek rá hogy átverték őket.

teevee 2010.11.16. 16:30:00

@Muad\\\'Dib: Hol is lehet olvasni azt a hozzászólásodat, amiben Szász Károly mostani mentesítése ellen lázadsz? (Képzeld, ő is többet kapott mint két mila!)

Muad\\\'Dib 2010.11.16. 16:31:32

@teevee:
Itt: Muad\\\'Dib 2010.11.16. 16:12:27

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 16:31:42

@guvernalista: vannak oroszországban is, még náci karszalagos arcok is fel szoktak vonulni, meg sztálin képes emberek is.
de mondjuk akár mianmarban is van ellenzék, csak hol börtönben hol megverve, hol háziőrizetben....
ez lesz itt is ill. már alakul, nyilvánvalóan senki sem vár észak-korea szintű elnyomást.

paska 2010.11.16. 16:34:37

Kedves Gabor! Amit ir(sz), szerintem is kezd mar vallalhatatlan lenni (ezt a posztot nehez nem ahhoz hasonlo mero provokacionak es egyben narcisztikus onreklamnak olvasni mint a Barikadnak adott interju szegyenletes tenyet). Idezek: "Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem."

A szabad reszvetelt, szabad versengest (gondolom politikaira gondol(sz)) tobbszorosen korlatozta mar ez a kormany: ld. onkormanyzati torveny, Alkotmanybirosag, nepszavazas, OVB, stb. Mi kell meg? Szerinte(d) ez a "playing field" meg "level"? A "checks and balances" dolog megvan meg? A szabad nyilvanossag garanciaihoz szinten lenyegbevagoan hozzanyultak: mediatorvenycsomag, medialkotmany, kinevezesi gyakorlat, stb. Tenyleg csak akkor lesz diktatura Magyarorszagon, ha fejbelonek majd Politkovszkajahoz hasonloan valakit (kulonben hivatalosan ahhoz sincs semmi koze az orosz kormanynak)?

Alsagosnak tartom azt is, hogy csak a torvenykezesi gyakorlatrol ir(sz), a hatalomgyakorlas mas eszkozeirol, az ideologikus megnyilatkozasokrol, a gazdasagban torteno hatalomatvetelrol, az allamositasokrol, a jogi szempontbol igazolhatatlan fogvatartasokrol, a kormany (meta-)kommunikaciojarol, a kulturalis, szemelyi gesztusokrol, illetve azok hianyarol viszont semmit. Mintha ennek az egesznek nem lenne szimbolikus-ideologikus jelentosege mindenki szamara, aki ebben az orszagban el. Mintha az egyes dontesek kiemelhetoek lennenek a tortenelmi es regionalis kontextusbol. Meg a Fidesz sem torekszik erre, ellenkezoleg, csak a bizonyosan joszandeku, de beszukult ezert irrelevans politologusi hozzaallas kiserletezik ezzel.

De meg ha a fentieket valaki tulzonak is gondolna, a lenyeg ez: Lehet cimkeken vitatkozni. Teny azonban az, hogy Magyarorszagon a demokratikus berendezes minosege folyamatosan es rohamtempoban romlik. Ehhez a jelenlegi ellenzek is hozzatett, de csak improvizative (2006 oszen peldaul), nem intezmenyek rendszerbe szervezodo lebontasaval mint most.

szerénységem 2010.11.16. 16:36:17

@török gábor: Elfogadható, indokolható, furcsa, nem elegáns, káros. Kb ilyen vonalban haladnak a jelzők, amelyeket használtál az elmúlt hónapokban a kormánytöbbség tevékenységének jellemzésére. Nem cseszegetésképp, lényegében még el is lehet fogadni őket. Látod a folyamat végét? Szemantikailag? :-)
Ha tippelni kéne, mi lesz a következő jelző?

panelburzsuj 2010.11.16. 16:36:53

@Muad\\\'Dib:

Tudnál arra becslést mondani, hogy milyen lehet a haverok közt célzottan szétosztogatott, meg a vakon a nép közé szórt pénz aránya?

DrCinizmus 2010.11.16. 16:37:31

Én már csak röhögök ezen, mert fölösleges naponta idegbajt kapni a jó magyar mentalitástól, a jó magyar fidesz-mentalitástól...
Át kell rajzolni Magyaroroszág térképét gyerekek, mert kis hazánk a csodával határos!!!

melus79 2010.11.16. 16:37:39

@török gábor: Akkor nevezzük úgy,hogy pofátlan,mint ők a felvett végkielégítést,mert ezért történt az egész módosítás nem?!Mi csak azt nem értjük,hogy más számára ez miért nem riasztó,hogy elindultak egy úton,ami rossz felé vezethet.Ezért aggódik annyi ember.Sajnos meggyőződésem,hogy nem grál lovagok ülnek a parlamentben 2/3-dal.

török gábor 2010.11.16. 16:40:29

@winston01: nem, nem feltétlenül. szerintem a Gyurcsány-kormány is inkább ártott, mint használt az országnak, mégsem értettem egyet azokkal, akik diktatúráról, zsarnokról és illegitim kormányról beszéltek.

különítsünk el két állítást, ennyit kérek csak:
- nem tetszik, nem hasznos, ártalmas, káros, hazug, hiteltelen stb.
- diktatúrát építő, demokráciát megszüntető, jogállamot felszámoló stb.

Tímár Mihály 2010.11.16. 16:41:07

@Muad\\\'Dib:
A különbség a lopott autó és a végkielégítés között az, hogy a végkielégítésről szerződés született, tehát (amíg a bíróság meg nem semmisíti a szerződést) az törvényes. Tehát ez inkább olyan, mintha kapnál egy autót és azt 5 évvel később az állam einstandolja.

@ubul2000:
2006-ban nem mondták ki, hogy a rendőrség kilőheti bárki szemét. Törvényellenes volt, és remélhetőleg valakit el is fognak érte kapni. Végső esetben a parancsnok felelős, aki azonosító nélkül engedte ki a rendőröket. Most viszont a kormánypárt vindikálta magának a jogot, hogy bárkit bárhogyan megadóztasson, mert az alkotmánybíróság nem kontrollálhatja. A visszamenőlees hatály egyelőre csak kivételes esetben él, de majd, ha kell, akkor még módosítják az alkotmányt.

teevee 2010.11.16. 16:42:26

@Muad\\\'Dib: Ahhhszóóó. A mostani Lex Szásszal ezexerint nincs bajod.
(És ez hogy viszonylik a nagytakarításos, ahol vágják a fát, ott hullik a forgács szisztémádhoz? Ugyan.)

sisszi 2010.11.16. 16:44:22

@török gábor:
érdekelne, hogy ön szerint a "káros" akkor mire káros? ha nem a demokráciára,akkor az egészségünkre? vagy talan az idöjárásra....?

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.11.16. 16:44:39

"Nem a Fidesz felelősségét akarom ezekkel a mondatokkal csökkenteni, ne feledjük, mostani döntéseikkel nekik úgyis el kell majd számolniuk a választók és az utókor előtt."

ötven év múlva. amikorra már mindent tönkretettek és nem lesz kitől számonkérni.

figyelj GÁbor: neked mi kell ahhoz, hogy elkezd meglátni a diktatúrát ebben a rendszerben? kell hozzá fekete autó éjjel a házad előtt.
avagy tényleg kell hozzá az ellenzéki pártok betiltása vagy csak elégséges mondjuk egy 15%-os parlamenti küszöb, nulla megszólalási lehetőség a közmédiában és még pár demokratikus eszköz?

szeretnél eljönni hozzám ebédre? semmi akadálya, csa az szükséges hozzá, hogy ne Gábor legyen a keresztneved, sé hozzál magaddal százmillió forintot.
ki mondta, hogy NEM megvalósítható???

panelburzsuj 2010.11.16. 16:45:08

@török gábor:

"A nyolcadik utas: a ... "

Megvolt már?

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 16:46:05

@török gábor: hajjaj gábor, szerintem lassan készülj egy apeh ellenőrzés és egy terroristának nyilvánítás tengelyen valamire.
az egyik a minimum a másik a maximum amiért felkereshetik a nyíltan lázadókat asszem.

én azt ajánlom hogy ha akarsz még a tévében szerepelni akkor inkább dícsérd meg viktort hogy mennyire szereti a népet, és milyen nagyszerű az új világ.

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.11.16. 16:47:09

@török gábor: "Oroszországban nincs valódi versengés, ezért (sem) lehet demokráciának nevezni. a hatalom adminisztratív és egyéb eszközökkel lehetetleníti el az ellenzéki politikusokat, újságírókat és más szereplőket. van ilyen nálunk?"

LESZ ilyen nálunk? (ALAKUL, hogy legyen ilyen nálunk?)

török gábor 2010.11.16. 16:48:55

@sisszi: attól még, hogy valami káros a demokráciára, még nem fogja felszámolni, szétverni, megszüntetni. amikor 97-ben az akkori mszp-szdsz kétharmados többséggel megakadályozta, hogy megtartható legyen a megfelelő számú aláírással támogatott népszavazás a földkérdésben, az is nagyon sokat ártott a demokráciának. de nem értettem egyet azokkal az ellenzékiekkel, akik rögtön diktatúráról beszéltek. vannak fokozatok, ne használjunk el azonnal minden állítást, kijelentést. tényleg csak ennyit kérek, de most először érzem szinte teljesen reménytelennek ezt a törekvésemet...

ámbátor 2010.11.16. 16:49:16

@panelburzsuj: Az a helyzet, hogy a lepapírozva (bérek, végkielégítések, tanácsadói szerződések) kiosztott lovettát elsősorban nem a nép közé szórt pénzzel kéne egybevetni, hanem valódi fekete korrupcióban (pl pályázatban visszatolt) összegekkel. Sőt, méginkább az ennek érdekében hozott rossz döntések által okozott kárral.
Rögtön látszana, hogy amire itt most a fidesz szétrúgja a jogállamot az a látványos de megnevezhető aprópénz. Ami az igazi nagy lenyúlás volt (és lesz) az továbbra is bolygatatlan marad.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 16:51:19

@Netkalóz:
hívhatjuk azt is demokráciának, hogy a hatalom nem fenyeget emberéletet. szerintem nem kevés ember ezt érti alatta. magyarországon ebben az értelemben 1959 óta demokrácia van. 1956 után ekkor volt az első tömeges amnesztia. török szerintem a többpártiságot érti demokrácián. itt 1989 egy fontos évszám. azt, hogy az ellenzéki pártok szabadon működhetnek. de oroszországban mindenki szabadon alapíthat pártot, vagy venezuelában is.

szóval a demokrácia minősége a kérdés. és általában a törvényhozás és a bíráskodás viszonyát szokták vizsgálni, illetve a kormány és az önkormányzatok viszonyát. ha ez alárendelő, akkor azt mondják, hogy az a szovjetorosz típusú népi demokrácia, ha mellérendelő, akkor az angolszász demokrácia.

török a kettő között nem lát különbséget.

panelburzsuj 2010.11.16. 16:52:18

@ámbátor:

Nem én hasonlítgatom, hanem a miniszterelnök csapta egybe a korrupciót a jóléti osztogatással, mint olyan politikai bűnnel, amiért felelni kell. (A hogyanról tegnap nem esett szó ... )

bóra77 2010.11.16. 16:52:29

@sisszi: attól, hogy a dohányzás káros az egészségre, attól sokan még nem halnak bele, vagy nem ebbe halnak bele.

bóra77 2010.11.16. 16:53:16

@panelburzsuj: :) nem, de kifejezetten jó:) A háttéreben Mikola arcát figyeled?

török gábor 2010.11.16. 16:54:36

@Netkalóz: az önkormányzati választás óta nem voltam a tévében, de szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy ez a saját döntésem volt :)

Lasombra 2010.11.16. 16:57:02

picit off:
én nem értek az államigazgatáshoz, de jól hallom, hogy most már a Költségvetési Tanács (nembaráti Kopits Györggyel) meg a Nemzetbiztonsági bizottság (nembaráti Vadai Ágnessel) is hirtelen kezd feleslegessé válni?
nocsak.
azért fanyar humorral konstatálhatnánk, hogy már megérte ez az apropó, hogy láthattuk, létezik olyan hogy egy Domokos László oszt ki egy Kopits Györgyöt! :S

hiába, a baráti hivatalokból akár párhuzamosan is működhet több (pénzügyért, gazdaságért, területfejlesztésért és egyéb hasonló apróságokért felelős minisztériumok és államtitkárok vagy a semmit nem csináló új funkcik, akik ráültek a még ki nem rúgott régi funkcik nyakára 8 órában passzianszozni), de ez van. ahol nem a "mi" emberünk ül, a.) annak vesznie kell b.) azzal nem beszélünk (pl MNB)

legalább gesztusként meghagyhatnának egy huszadrangú gittegyletet, ahol nem az ő strómanjuk a főnök. mondjuk a elnök úr "ne mi nyerjük a legtöbbet"-doktrínája alapján.

az azért mindenkit vigasztaljon, hogy a világon soha nem volt és nem is lesz olyan abszolút szuperhatalom, amit így vagy úgy ne lehetne megdönteni. persze lassan már kérdés lesz az így vagy úgy...

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 16:57:22

@török gábor: jó, hát az is egy dolog ha nem hívnak felsőbb utasításra valakit, bár egyébként is csak választások meg események alkalmával szoktam elemzőket látni a tévében.

de mondjuk én nem is a múltra gondoltam, hanem arra hogy szerintem nemsokára nagyon beszűkülnek a lehetőségek a rendszert bírálók előtt...
legyen az akár elemző, akár jogász, akár MTA tag, vagy bárki.

ssi 2010.11.16. 16:57:42

régebben voltam olyan színházban,
ahol az előadás alatt váratlanul bevonták a nézőket is,
a darabnak megfelelően,
s nemcsak vicces jelenetekhez

se a katarzist, se a befejezést nem ismertük,
mert a színmű egyedi volt,
máshol soha nem rendezett,
s a sztorija is csupa meglepetés

a nézők közt volt, akinek bejött, volt, akinek nem,
már maga történet is,
de főleg azoknak volt rossz,
akiket szinte akaratuk ellenére szerepeltettek

az előadás összességében súlyos, nyomasztó volt,
s pont a közönség váratlan aktivizálásának átvitt értelmére épült

csak ültünk és néztük,
olyat láttunk, amit még soha,
lapultunk, hogy láthatatlanok legyünk,
s közben csak érteni próbáltuk a szokatlanságát,
szerepelni nem, azt áldozatnak éreztük

török gábor 2010.11.16. 16:57:54

@guvernalista: dehogynem lát török (milyen kedves így írni a nevemet, megtisztelő) különbséget. Oroszország szerintem nem demokrácia, legfeljebb féldemokrácia, mert a versengés és a nyilvánosság is korlátozott. Oroszországban szalonellenzék működik, amelynek nincs esélye választást nyerni. nálunk nem ez a helyzet.

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 16:58:03

@török gábor:

Már megbocsáss, Gábor, de kb. mostantól (az AB lenullázása, alkotmánysértő törvény pofátlan elfogadása) mondhatjuk és ahogy látod mondjuk is ki, hogy biza' itt a farkas. Nem csoda, hogy reménytelennek érzed, mert reménytelen is megpróbálnod elmagyarázni, hogy nem a jogállam felszámolása folyik.

Mellesleg pár perce beszélt egy ex-alkotmánybíró a rádióban (mivel a Károlin tanít, így nem hinném, hogy túlságosan balos) és ő mondta, hogy a visszamenő törvénykezés olyan szinten elfogadhatatlan és eddig elképzelhetetlen volt, hogy innentől kezdve a jogállamnak annyi.

TechMon 2010.11.16. 16:58:21

Üdv !
OFF
Valaki írhatna egy jó posztot arról, hogy mi történik a szegedi szuperlézerberuházással !
Szegeden járt az önkörm. választások előtt Orbán Viktor és megígérte, hogy szeged megkapja a pénzt a szuperlézerre.
Botka nyerte a polgármester választást.
Mostanában teljes hallgatás van a lézerközponttal kapcsolatban a kormánypárt részéről!
Nagyon úgy tűnik, hogy egy pitiáner politikai bosszúállás miatt pofont adhatunk a józan észnek, a tudománynak, az országnak és a demokráciának !

AkarkiJ 2010.11.16. 16:59:40

@török gábor:

és egy politikai elemző hol látja az elfogadható határt a mai (napon érvényes) hazai állapotok és az orosz állapotok között?

hol lehet, vagy hol kell azt mondani, hogy elég, eddig és ne tovább?

bóra77 2010.11.16. 17:01:03

@Lófasz Hadnagy: egyelőre az AB-t karmolta meg, de még úgy igazán nem falt fel senkit. Majd ha mindenkit bekapott, lehet szólni!:) Én várok, hogy történjen még valami nagyon durva...Az is lehet, hogy mostantól a farkas elsomfordál..ki tudja...

ubul2000 2010.11.16. 17:03:02

@Tímár Mihály: A visszamenőlegességhez nem tudok hozzászólni. Az adókivetések mértékébe viszont eddig sem szólt/szolhatott bele az AB.

török gábor 2010.11.16. 17:04:36

@Lófasz Hadnagy: Vörös Imre volt, és nem mondta, hogy a jogállamnak annyi. a jogállam kapott egy pofont, de ettől még nincs vége. pontosan VI mondta el, hogy az AB ebben a helyzetben is vizsgálhatná ezeket a törvényeket...

nem a saját érvelésemet érzem reménytelennek, hanem ezt a vitát. jó lenne, ha valaki megnyugtatna, hogy látja a különbséget a rossz/káros és a világvége között, de ha tényleg csak a két véglet van, akkor erre a blogra valóban nincs semmi szükség.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 17:06:08

@guvernalista: ó, ez elvi tévedés, a demokráciának pontos definíciója van, az én olvasatomban nagyon-nagyon röviden az hogyha a nép többsége irányítja-irányíthatja a saját sorsát.

de az tény hogy a buta nép azt érti alatta hogy ha nem lőnek rá az már demokrácia.

már az előző postnál is írtam, hogy nem szabad hasonlítgatni az orosz vagy akár ázsiai vagy nyugat európai mentalitásokat.
nem beszélve pl.l az arabokról..ezért sem tudnak mit kezdeni a nagy amcsi felszabadítók irakban, afganisztánban
azt kell megérteni, hogy pl. az oroszoknál is meg a legtöbb pl. posztszovjet köztársaságban erős államra és jóságos atyuskára vágyik a nép.és ez nekik jó.a gond ott van ha nem jóságos az arc hanem elkezd gyilkolni.

kína is ugyanilyesmi.ha megnézed milyen politikai káosz van taivanon meg dél koreában megérted.
más kérdés hogy annyira mindegyik értelmes nép hogy mindent a gazdasági előrehaladásnak rendel alá.kínára is ez jellemző.és ez így jól működik a mentalitással együtt.
és ha a nép jól él és nem lövik akkor nem érdekli őket a politika.ráadásul rend van amit szeretnek arrafelé.

más, más világ, magyarok is totál mások, a magyarok sem tudnak igazán élni a demokráciával...legalábbis a hagyományos fejlett nyugatival nem.

Várúr 2010.11.16. 17:06:33

@török gábor:
A kár is nézőpont kérdése. Ha Döbrögi házát Lúdas Matyi felgyújtja, az veszteség, sőt szerencsétlenség a bennlakónak, nyereség a gyújtogatónak, más szóval: Matyi és a falusiak szájára széles mosolyt ránt.

bóra77 2010.11.16. 17:07:11

@török gábor: jelen, én látom a különbséget, de most, hogy beleolvastam pár "rettegős" hozzászólásba, lassan működik a tömegpszichózis.:)

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 17:09:07

@bóra77:

Gáborról valahogy az Erik, a viking c. film egyik jelenete ugrik be, amikor Atlantisz elkezd süllyedni, de az ottani vezetők azt szajkózzák, hogy: "Micsoda hazugság ez a pletyka, hogy a mi szép szigetünk süllyed, kikérjük magunknak!" Közben jön a víz, már a lábukat nyaldossa, csak kiabálnak tovább, hogy ó, semmi gond, nincs itt semmi süllyedés, ez csak rosszindulató duma. Aztán a végén totál elmerülnek és már csak a buborékok jönnek fel...

Ehune: www.youtube.com/watch?v=3uB3cOb5i3w

török gábor 2010.11.16. 17:09:12

@AkarkiJ: szerintem már jó sokszor elmondtam. abban az esetben, ha a nyilvánosság, a versengés és a részvétel jelentős korlátozására kerülne sor. ha adminisztratív és egyéb korlátját emelné a hatalom a leválthatóságának, akkor valóban jogosak lennének ezek a megjegyzések.

papas 2010.11.16. 17:09:33

@bóra77: egyelőre az AB-t karmolta meg, de még úgy igazán nem falt fel senkit. Majd ha mindenkit bekapott, lehet szólni!:)

Most komolyan, ha a holdon jártál, akkor ez rendben van, egyébként meg csúsztatás. Mert most már inkább az a kérdés, hogy kit vagy mit nem kapott be?

AkarkiJ 2010.11.16. 17:11:53

@török gábor:

ha ezek bekövetkeznek, akkor viszont szerintem már túl késő - a demokráciát nem lehet megmenteni, vagy visszacsinálni diktatúrából - csak és kizárólag megelőzni lehet a diktatúra kialakulását - ehhez viszont nem lehet megvárni, hogy eljussunk addig az állapotig, amikor azt kell(ene) mondani hogy "elég, eddig és ne tovább" - mert már nem lesz lehetőség ezt mondani

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 17:13:07

@AkarkiJ: dehogynem lesz.
ugyanis most semmilyen tankok nem jönnek majd segíteni.

Várúr 2010.11.16. 17:13:30

@török gábor:
Kedves Török tekintetes úr. Nézetem szerint mai blogjára szükség van. A temérdek megalapozatlan, szélsőséges vélemény kiegyensúlyozása végett. Élve a felhatalmazással a demokratikus játékszabályok szerint durvul a fidesz, de mi tagadás, a helyzet is durva. Miközben való igaz: a Horn-féle kétharmad egy fenemód heterogén mszp/szdsz többség volt. Ők is babráltak az alkotmánnyal, de valódi alkotmányozásra annak a társaságnak nem tellett, holott nagy szusszal próbálgatták.

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 17:13:54

@török gábor:

Akkor lehet, hogy én hallottam félre, bár nem hinném. Mindegy.

"látja a különbséget a rossz/káros és a világvége között, de ha tényleg csak a két véglet van"

Nem azt állítom, hogy már most itt totális diktatúra van, hogy Atlantisz a tenger fenekén. De igencsak az utcákon folyik már a víz és nem látom megállni a süllyedést.

Peace!

AkarkiJ 2010.11.16. 17:14:12

@Netkalóz:

egyébként igen, egy valódi diktatúrához az erőszakszervek hathatós segítsége is kell, ami itthon remélhetőleg nem jön el - újra

panelburzsuj 2010.11.16. 17:14:45

@török gábor:

Kis türelmet még a blogbezárással, plíz! ... :)

Ki fogom fejteni, hogy miért rossz, hamis dilemma az itt cibált alapkérdés (demokrácia vs. diktatúra).

Addig lehet azon gondolkodni, hogy mire jók az álproblémák.

sisszi 2010.11.16. 17:14:46

@török gábor: érthető a törekvés. igenis, legyen normális diskurzus a dolgokról, ne pedig csak színvak hadonászás. de szerintem a visszamenőleges igazságszolgáltatás ki van zárva egy normálisan működő demokráciában. ilyen nem lehet. főleg nem "erkölcsi" alapon. ilyen nincs.

Lasombra 2010.11.16. 17:15:18

@török gábor: "jó lenne, ha valaki megnyugtatna, hogy látja a különbséget a rossz/káros és a világvége között,"

szerintem mindenki látja.
a trükk mindössze annyi, hogy mindenki máshol / másként látja. ez a "szép" a politikában, (meg úgy általában a társadalomtudományokban). meglehetősen parttalan vállalkozás egy objektív mércét keresni a demokrácia leépülésének mérföldköveire.

én spec nem neheztelek senkire, ha szerinte ez még belefér. másnak meg nem. más nevelést kaptunk, más a világnézetünk, másak az elképzeléseink a környezetünk működéséről.

mindazonáltal maguk az intézkedések olyan tények, melyeket világnézettől függetlenül össze lehet venni a jogrendszer belső logikájával és konzisztenciájával. ha ott ellentmondásba, lyukba vagy falba ütközünk, akkor a hiba nem a mi készülékünkben van.
szerintem.

papas 2010.11.16. 17:15:30

@török gábor: 1, a nyilvánosság pontosan mit jelent? hogy valaki kiállhat a sarokra vagy a senki által nem nézett atv még működhet, esetleg a nol meg vegetál? ez lenne a nyilvánosság?

érdemes lenne megnézni az elmúlt két hónapban kik szerepeltek mondjuk a királyin a reggeliben (remélem ez a neve) és a két ker adón.

2, versengés, erről kej már leírta korábban, lásd azt egy kicsit feljebb. úgy módosítom, hogy az a többieket roppant nehéz helyzetbe hozza. nem betiltom, csak lehetetlenné teszem a helyzetüket.

3, leválthatóság: de Gábor, hát hány évre nevezik ki ezeket a fidesznyikokat? 4-5, nem ennél jóval több. Akkor?

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 17:17:35

@AkarkiJ: hát ja, hiába szervezett a nagy vezér Leibstandarte O.V.-t, az kevés lesz.
nemtom feltűnt-e valakinek hogy ez miért történt?
és az hogy furamód ezt a saját testőrséget minden diktátor gyorsan megcsinálta magának?
miért nem volt elég oviank a közt. őrezred, vagy a rendőrség, vagy az AVH?
miért kellett saját kommandó?
gondolom a saját embereiből?
na nem mintha megvédenék egy balhé esetén, kevesek lesznek azok, szovjet tank meg nem jön.

neat 2010.11.16. 17:18:21

Tisztelt Török Gábor!
Osztom az Ön véleményét a témában. Ami számomra kérdés, és örülnék ha megválaszolna, hogy mi számít a demokrácia leépítésének? Tisztában vagyok vele, hogy az itt felsorolt lépések tetszik/nem tetszik nem jelentik a demokrácia végét, ill. diktatúra kezdetét. Fel kell ismernünk hogy egy lépés nem fogja egyből diktatúrába taszítani az országot. Számomra az igazi kérdés, hol az a pont amikor azt mondjuk, a kormány tudatosan építi le a jogállam kereteit, nem csak "struktúrális" változásokat kezdeményez mely valamilyen mértékben átalakítják a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság hoz fűződő eddigi szabályokat.
Válaszát köszönöm

gauche caviar 2010.11.16. 17:20:25

@török gábor: "a nyilvánosság"
megnézzük, hogy üzemel a Mindenható Médiahatóság...

"a versengés"
az 5x-ös szorzó a kopogtatócetlis papírgyűjtésre nem volt rossz, bizonyára vannak még ötletetk a jövőre nézve.

"a részvétel"
a szavazókörzetek átrajzolása most még ugye nem aktuális, de majd sor kerülhet még rá. Persze nem azért mert éppen sérül az egyenlőség a szavazásban az eltolódott választói körzetek miatt, hanem majd a ciklus végére megcsappant esélyek végett.

"ha adminisztratív és egyéb korlátját emelné a hatalom a leválthatóságának, akkor valóban jogosak lennének ezek a megjegyzések."
Tehát amíg nem süllyedt el a hajó, addig dőreség arról beszélni, hogy léket kaptunk és be kéne foltozni.
Ha majd elsüllyedt a hajó, akkor majd megállapítjuk, hogy MOST van az a pont amikor már lehet arról beszélni, hogy a hajó süllyed(t).

(amúgy szerintem teljesen érthető, hogy Ön miről beszél folyamatosan, és milyen álláspontot képvisel, de miközben megtörténnek az ilyen alkotmánybíróság kiherélése bulik, közben az ember zsebében nyílik az a bicska, és nem igazán tud mit kezdeni az olyan elemzői kijelentések konstatálásával, hogy az Alkotmánybíróság ki lett herélve. Mert adódik a kérdés a gyakorlatiasabb/hőzöngőbb elmékben, hogy mit is kéne csinálni... Mert a herélést azt mindenki látta... hogy bonyolódjak bele teljesen ebbe a suta hasonlatba..)

Várúr 2010.11.16. 17:20:45

@török gábor:
Nem mellesleg: mennyiben igazolható, hogy a jobbik (az országgyűlés harmadik alakulata) az alkotmányozásban nem vesz részt, politikai durca alapján? Húsz év után először kerül sor ilyesmire. Választási retorikájuk a lehető legradikálisabb volt. Ám ha a tét valódi, vagyis az alkotmányozás, mossák kezeiket. Erre számítottam, mint minden nagypofájú, felelőtlen, hozzá nem értő csoportosulás esetén (szocdemek, kisgazdik, mdf, szdsz és így tovább).

eastwood09 2010.11.16. 17:22:43

@török gábor: én látom :)
és szerintem szükség van a blogra :)

lüke 2010.11.16. 17:24:04

a magyar balsors szerint
ezer évre visszamenöleg lehetne jogot alkalmazni
Kölcsey 8 versszakát alapul véve

Tímár Mihály 2010.11.16. 17:24:16

@török gábor: Sokféle demokrácia van, és sokféle szintje van a demokráciának. (Az én kedvencem az, amikor a polgárok önként szavaznak meg adóemelést egy nemes cél érdekében. Amerikában meg szokott történni.)

A legtöbb vitatott esetben el lehet dönteni, hogy az adott lépés a nagyobb állampolgári kontroll felé mutat vagy a kisebb felé. (Én úgy gondolom, hogy a nagyobb állampolgári kontroll általában hasznos és jó, bár lehet, hogy nem a leggyorsabb módja a politikacsinálásnak. No meg egy intelligencia-cenzus nem ártana a populizmus csökkentésére.)

Szerintem nem kell félni attól, hogy kimondjuk, hogy egy adott lépés árt a demokráciának. Sokan azért kritizálnak, mert ilyen szempontból nem minősítettél eseményeket, amiket pedig lehetett (kellett) volna.

Tisztában vagyok vele, hogy sokféle politikai rendszer van, és az intézmények nem azonosak, van ahol intézmények nélkül is múködik a szokásjog. Ezzel együtt kimondhatjuk, hogy az kontrollintézmények szerepének csökkentése és bizonyos szokások felrúgása igenis árt a demokráciának a mi aktuális demokráciánkban.

Lehet mondani, hogy erre vagy arra nincs szükség, mert van olyan demokrácia, ami enélkül működik, de akkor mi a demokrácia lényege? A válaszások? A Kádár-rendszerben is voltak. Néha még 2 jelölt is volt. A kormányzó hatalom leválthatósága? Ahhoz még választás sem kell, a kommunista országokban is változtak a vezetők. (Rákosi<->Nagy Imre), Hruscsov, stb. Nyilván a több párt szabad működése elengedhetetlen, de mi a helyzet, ha a kormányzó párt adminisztratív eszközökkel (vagyoni cenzus, nyílt választás, jelöltállítási határidő lerövidítése, anyagi lehetőségek korlátozása) csökkenti a többi párt esélyeit? Itt már csak fokozati különbségek vannak a Bethlen-korszak és a mai demokrácia között!

beefsteak 2010.11.16. 17:24:35

Van itt jogász, aki felvilágosítana, hogy van ez az AB dolog? Tfh. kormány hoz egy törvényt, ami sérti a meglévő alkotmányt. Attól, hogy az AB nem mondhatja ki róla, még sértheti.
Ilyen esetben pl. egy bank beperli az államot a bankadó miatt az alkotmányra hivatkozva, akkor mi van? A legfelsőbb bíróság dönthet erről? Ha kikéri az AB véleményét, akkor már az AB állást foglalhat, vagy akkor sem?
Mi van, ha a bank elmegy az EU-s bírósághoz, az kötelezheti a magyar kormányt valamire? Tudtommal ez az egész AB hatáskör vita a különadó és a mnyp miatt van. Ezek közül bármelyik sérthet Uniós egyezményeket?

Tímár Mihály 2010.11.16. 17:24:48

@török gábor: Sokféle demokrácia van, és sokféle szintje van a demokráciának. (Az én kedvencem az, amikor a polgárok önként szavaznak meg adóemelést egy nemes cél érdekében. Amerikában meg szokott történni.)

A legtöbb vitatott esetben el lehet dönteni, hogy az adott lépés a nagyobb állampolgári kontroll felé mutat vagy a kisebb felé. (Én úgy gondolom, hogy a nagyobb állampolgári kontroll általában hasznos és jó, bár lehet, hogy nem a leggyorsabb módja a politikacsinálásnak. No meg egy intelligencia-cenzus nem ártana a populizmus csökkentésére.)

Szerintem nem kell félni attól, hogy kimondjuk, hogy egy adott lépés árt a demokráciának. Sokan azért kritizálnak, mert ilyen szempontból nem minősítettél eseményeket, amiket pedig lehetett (kellett) volna.

Tisztában vagyok vele, hogy sokféle politikai rendszer van, és az intézmények nem azonosak, van ahol intézmények nélkül is múködik a szokásjog. Ezzel együtt kimondhatjuk, hogy az kontrollintézmények szerepének csökkentése és bizonyos szokások felrúgása igenis árt a demokráciának a mi aktuális demokráciánkban.

Lehet mondani, hogy erre vagy arra nincs szükség, mert van olyan demokrácia, ami enélkül működik, de akkor mi a demokrácia lényege? A válaszások? A Kádár-rendszerben is voltak. Néha még 2 jelölt is volt. A kormányzó hatalom leválthatósága? Ahhoz még választás sem kell, a kommunista országokban is változtak a vezetők. (Rákosi<->Nagy Imre), Hruscsov, stb. Nyilván a több párt szabad működése elengedhetetlen, de mi a helyzet, ha a kormányzó párt adminisztratív eszközökkel (vagyoni cenzus, nyílt választás, jelöltállítási határidő lerövidítése, anyagi lehetőségek korlátozása) csökkenti a többi párt esélyeit? Itt már csak fokozati különbségek vannak a Bethlen-korszak és a mai demokrácia között!

Öreg Sam 2010.11.16. 17:26:47

@török gábor:
Én mindent elhiszek,meg mindennek az ellenkezőjét is.
Irod,hogy ez az eljárás demokratikus,törvényes,2/3-adnak megfelelő,esetleg istentől való is egyben.
DE! Nem lehet az,hogy kicsit gusztustalan????
Moldova örökbecsüjét idézve: "az rendben van,hogy visszamenőleg hatályos törvény alapján felakasztanak,az nincs rendben,hogy még a kötelet is nekem kell megvenni!"

Robinzon Kurzor 2010.11.16. 17:30:11

Kedves Gábor,

Vannak rossz/káros intézkedések és vannak a jogállam alapjait megrendítő intézkedések.

Mindenki eldöntheti, hogy az ő számára mi a "szex" (másra gondolni, smárolés, petting, "csak" orál, közösülés, stb, ...), de ettől a szűzesség (demokrácia, jogállam) fogalma még nem relativizálódik: az vagy van, vagy nincs.

Mától nincs Magyarországon jogállam, mert a legfontosabb biztosítékát kiemelték rendszerből: az állam korlátlanul élhet vissza erőszakmonopóliumával a magánszemélyek tulajdonával szemben.
És erre nem magyarázat, hogy biztos rendik lesznek és nem fogják kihasználni a helyzetet.
Nem csak azért, mert kifejezetten azért született ez a módosítás, hogy kihasználják (manyup), hanem azért, mert a jogállam pont attól jogállam, hogy nem kizárólag a hatalom "jóindulatán" múlik, hogy kizsebeli-e a poglárait.

Ami pedig egy korábbi kommentedben, a demokráciával kapcsolatban felvetetted, hogy az ellenzék és a sajtó hatalom általi korlátozására nincs példa.
Dehogynincs:
- közérdekű és nyilvános adatok körének korlátozása
- újságíró köteles kiadni a forrását
- ajánlószelvények gyűjtési feltételeinek szigorítása (+ a saját aktivisták által a szükségesnél lényegesen több szelvény gyűjtése kifejezetten azzal a céllal, hogy a kisebb infrastruktúrával rendelkező pártok el se tudjanak indulni a választáson.

Felhívnám a figyelmedet, hogy 1985-ben az OGY-választásokon már több jelölt volt -- ezek szerint akkor már demokrácia volt?

Miben különbözik a Népfront (Pozsgay, Stumpf, Mikola) által szervezett jelölőgyűlések megbízható elvtársakkal való előzetes megtöltése (1985) a mostani gyakorlattól?

Ami pedig még egy ennél is lényegesebb, messzire vezető kérdés: hogyan érintik a mai történések (is) az amúgy is hirhedten alacsony bizalmi szinten, a másikban (az államban) való bízalom képességét?

kej 2010.11.16. 17:34:52

@török gábor: k: jelentős változtatás (ha tetszik:korlátozás) volt, hogy 4 százalékról 5 százalékra emelték a parlamentbe való bejutás küszöbét?

v: igen, mert 16 évig lehetetlen volt új formációnak bejutnia. igen, mert a pártfinanszírozás sajátosságaival, a pártlapíványi rendszer kialakításával megnehezítették/korlátozták más formációk megerősödését.

k: jelentős változtatás/korlátozás volt-e, hogy pár hónappal az önkormányzati választások előtt átalakították a kopogtató cédulák (egyébként elavult) rendszerét? Jelentős változtatás/korlátozás volt-e, hogy ezzel együtt átalakították a megválasztás addigi rendszerét?

v: igen, mert már az egyébként a parlamenti választásokon sikeresen szerepelt, ám kisebb anyagi és személyi erőforrással, valamint kisebb beágyazottsággal rendelkező pártok helyzetét megnehezítették. a parlamenten kívüli pártokról, civil szervezetekről ne is beszéljünk.

k: jelentős változtatás, hogy kilenc évre választanak legfőbb ügyészt, egyúttal megszüntetik az interpellálhatóságát?

v: igen. és nem azért, mert cikluson átnyúlik a megbízatása (erre máshol is van példa), hanem inkább az utóbbiért. az interpellálhatóság megszüntetése azért "cinkes", mert ellentétben a kérdéssel, előbbi esetben van mód arra, hogy ne fogadja el a képviselő, nopláne a parlament a válaszát, s ebben az esetben bizony meg kell indokolni az adott kérdésre adott választ.

k: jelentős változtatás, hogy a civil szervezeteknek kevesebb beleszólást engednek az őket érintő ügyekben?

k: jelentős változtatás-e, hogy korlátozták az ab hatáskörét?

k: jelentős változtatás-e, hogy (más fontos alapjogok mellett) a magántulajdont e szűkítés során "kifelejtették a módosításból?

k: jelentős változtatás-e a korábbi évekhez képest, hogy
az (egyébként szörnyű) iszapkatasztrófa után kormányrendeletben nevezik meg a bűnöst?

bizakodva várom a meg nem válaszolt kérdéseimre a megtisztelő válaszodat.

ui: természetesen még mindig nem érzem a "diktatúra" fagyos leheletét a tarkómon. viszont úgy tűnik, mintha meccs közben egyre kisebb lenne a pálya.

ssi 2010.11.16. 17:35:43

Arra már rájöttek, hogy a népet vezetni kell, hogy tanítani, arra még nem
A szokásnak akkora hatalma van az embereken, hogy nincs szüksége az ész támogatására
Csak arról szoknánk le, hogy "a szép jövőről" akármit is mondjunk! Hiszen rettenetes dolgokra képesek érte az emberek.
stb.
www.bolcsgondolatok.hu/idezet/923

Én egész blognépemet fogom
nem középiskolás fokon
taní-
tani!
(1937. április 11.) /József Attila/ nyomán

@poszt
- sok az új név, még szokják esetleg T.G. stílusát
- a régi kommentelőknek sem árthat az ismétlés, de az új ismeret se

mik a demokrácia főbb ismérvei, alapszabályai, ami nélkül nem mondhatjuk ki, hogy az valóban demokrácia? meddig lehet bontogatni, lazítani, formálgatni ezeket a korlátokat?

s most megtapasztaljuk, hogy országot is lehet egészen másként irányítani, mint eddig láttuk, szoktuk, tudtuk

van olyan ház (csak a környék miatt?), amit magas, masszív, szögesdrótos kerítés véd, de van, ami körül csak sövény van

Lasombra 2010.11.16. 17:36:39

@Várúr: a fidesz politikai durca alapján konkrétan az OGY üléseken nem vett részt évekig. pedig az szerintem nem opció volt, hanem kötelesség. őket ugyebár oda delegálta az istenadta nép egy része. be a munkahelyükre, és nem ki a büfébe meg az utcára.

az ő kézmosásukhoz meg csak el kell olvasni a NENYI-t. vége az átmeneti zavaros két évtizednek. mintha ők ott sem lettek volna és semmi szerepük nem volt benne.
de majd most jön az új, boldog korszak... csak épp a jól ismert arcokkal.

nincs új a nap alatt.
(nem akartam a Jobbikot védeni.)

VonS 2010.11.16. 17:37:51

Fúha, ide fogok járni kommenteket olvasni, ha rettegni lesz kedvem egyszer...
No de komolyan, én sem értek egyet a fidesz nagyon sok lépésével, de tetszettek volna a kétharmadot megakadályozni. Lehetett tudni előre, hogy csak a jóindulatukon fog múlni minden...

Robinzon Kurzor 2010.11.16. 17:39:07

És még egy fogós-ravasz kérdés:

Mi értelme volt hetekig egy fokkal puhább változatot (AB megállapíthatja az alkotmányellenességet, de semmisítheti meg a jogszabályt) fenntartani és most az utolsó pillanatban mégis visszamenni oda, hogy még nem is vizsgálhatja?

Mi történt közben a háttérben?

Megmondták a bírók a Fidesznek, hogy ha egy törvényről az AB kimondta, hogy alkotmányellenes, akkor ők a törvényt akkor is hatályon kívülinek fogják értelmezni, ha az AB ténylegesen nem semmisíthette meg?

Vagy az alkotmánybírókat akarja olyan kész helyzet elé állítani a Fidesz, hogy ne is maradhassanak arcvesztés nélkül, jobb ha lemondanak, Szíjjártó úgyis ledumálja őket?

AnnaKarenina 2010.11.16. 17:42:51

Furcsán érzem magam.
"Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem. Alkotmányozó többséggel rendelkezve megváltoztatni a választási rendszert, intézményeket átalakítani, új szabályokat hozni nem jelenti ugyanazt, mint betiltani a politikai ellenfeleket, ellehetetleníteni a sajtót, korlátozni a választójogot."
Miközben ez történt:
Indexről: "Az alkotmánymódosítás értelmében az állam öt évre visszamenőlegesen a jövedelem egészét el nem érő adót vethet ki az állami szférában dolgozók bérére [1] - a javaslat eredeti célja az úgynevezett pofátlan végkielégítések megadóztatása, de a megkérdezett szakértők szerint az alkotmánymódosítás ennél szélesebb felhatalmazást ad [2] a kormánynak.
az AB csak abban az esetben vizsgálhatja az adó- és járuléktörvényeket, nemzetközi szerződéseket és a költségvetést, ha azok bizonyos alapjogokat - például az élethez, emberi méltósághoz, vallásszabadsághoz való jogot - sért, de például az alapjogok között nincs felsorolva a tulajdon szentsége [8]. Ez pedig lényegi hiány, így ugyanis az alkotmánybíróság nem vizsgálhatja már a végkielégítések különadójáról újra elfogadtott törvényt, de a magánnyugdíjpénztári járulékok elvonásáról szóló törvényt sem, azaz elhárult az utolsó akadály a kormány sajátos gazdaságpolitikájának megvalósítása elől.
(Lázár múlt héten elfogadott finomításai alapján az AB vizsgálhatta, de meg nem semmisíthette volna a költségvetési és adótörvényeket. Az utolsó pillanatban benyújtott módosítással megoldották, hogy ne alakulhasson ki az a helyzet, hogy az AB kimondja egy törvény alkotmányellenességét, de nem semmisítheti meg azt [9]. Immár nem is vizsgálhatja ezeket a törvényeket.)"

Ha a tulajdonjog nem tartozik az alapjogok közé, akkor mit ér a szabad versengés? Ha senki nem gyakorolhat kontrollt a kormány törvényalkotása felett, akkor bármi megtörténhet. Ez igen is diktatúra, amit semmilyen cél nem szentesíthet. Főleg, hogy azt a célt még senki meg nem nevezte.

freelander2009 2010.11.16. 17:43:08

@Robinzon Kurzor: Korrekt!

Nem hiszem hogy TG nem érti a különbséget. Egyszerűen nem mer egyértelműen állást foglalni, mert félti objektívsegenk látszatát... A jogállam ma megszűnt Magyarországon. Ez nem vélemény vagy világvége emlegető költői túlzás. Ez tény. Definíció szerint. Ahol hozható olyan törvény ami egy fórum által sem felülbírálható", és akár alkotmányba ütköző is lehet, (nem csak a régi "szarra" hanem a tökéletes újra vonatkoztatva is) ahol a visszaható hatály tilalma nem érvényesül az nem jogállam. Ez tény. Ez nem kukacoskodás meg jogászkodás, meg demokráciaféltő liberális károgás. TÉNY. Ettől még demokrácia lehet. De jogállamiság nélkül az is eléggé kétséges...

Egyébként az AB előtt még megtámadható a döntés hiszen az alkotmányban szerepel még az a kitétel h Magyarország jogállam, így két alkotmányos passzus közötti ellentmondás címén az AB akkor is foglalkozhat vele ha egyébként alkotmánymódosítások vizsgálata nem szokása...

Amúgy kiváncsi leszek h. hány alkotmánybíró mond le holnap esküjének megfelelően... (tipp:0)

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.11.16. 17:44:04

én a sok optimista demokratától csak egyetlen dolog kimenetelének valószínűségét kérdezem meg.

ha a legfőbb ügyészt a Parlament választja, kétharmados többséggel, kilenc évre, de a kétharmad meg nem léte esetén bármeddig továbbítható a mandátuma, viszont hetven éves életkorban nyugdíjazzák, akkor szerintetek Polt Péter hány éves koráig lesz Magyarországon főügyész?

a) ki tudja, ki tudja?
b) 70
c) húbazmegtényleg!

DE-MOK-RA-TI-KU-SAN!

paska 2010.11.16. 17:45:16

Megegyszer, nem az szamit, hogy minek nevezem. Talalni fogunk a diktaturanak olyan plauzibilis definiciojat, amely szerint ez itt most nem diktatura. A lenyeg: Magyarorszagon a demokracia intezmenyi minosege 1989 ota nem volt olyan rossz mint most. Az uj kormany ehhez a romlashoz kulonosen sokat tett hozza. Ezt vitatja valaki? Ha pedig nem, akkor mi a tetje annak, hogy minek nevezem?

Várúr 2010.11.16. 17:49:27

@Lasombra:
A fidesz egy bevallottan hazug, csaló miniszterelnököt nem akart hallgatni, amúgy az üléseken végig jelen volt. A jobbik-durca merőben más. Harmadik parlamenti erőként csekély létszámú frakcióval vindikálják maguknak az első helyet. A parlamenti választások előtt győztesnek vizionálták magukat, majd az mszp leverését célozgatták... Hadd ne folytassam. Az lmp kisebb, de hasonló viccpárt, az mszp erkölcsileg/politikailag labdába nem rúg... De használható alkotmány mégiscsak kell, ha már húsz év alatt ennyi nekirugaszkodásra került sor, nemdebár? Közben két párt tűnt el nyomtalanul: az szdsz és az mdf. Pár hónapja nekik is mekkora hangerejük volt...

Lasombra 2010.11.16. 17:51:49

amikor a jogállamiság vs demokrácia témát feszegetjük, akaratlanul is eszembe jut a Német Demokratikus Köztársaság vagy a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság neve.
szóval no para, Mo. is biztosan demokratikus marad.

VonS 2010.11.16. 17:52:26

@paska: nem vitatja senki szerintem. No de ki lepődik meg azon, hogy (szinte) korláltlan politikai hatalom mellett a kormány keze maga felé hajlik ilyen szinten? Ezen komolyan meglepődik valaki? Ha nem, akkor meg a demokratikus akarat volt ez... Meg kell tanulni a dolgok következményeit végre

Robinzon Kurzor 2010.11.16. 17:54:07

@freelander2009:

Szerintem ne mondjanak le, hanem vegyék fel ezt a kesztyűt.
Ahogy te is, meg máshol én is, meg mások is írták: amíg benne van az alkotmányban a jogállami definíció, addig az AB-nek az is feladata, hogy az alkotmányon belüli koherenciát fenntartsa.

Ebből pedig az következik, hogy ezt az alkotmánymódosítást alkotmányellenesnek kellene nyilvánítani és a kihirdetés napjára visszamenőleges hatállyal megsemmisíteni.

Innen már "csak" az marad, hogy a jövő héten újabb alkotmánymódosítás jön és a forradalmi kétharmad törli az alkotmányból a jogállami definíciót.

A Fidesz anno azzal élte túl a Kádár-rendszer utolsó rúgásait, hogy úgy tett, mintha az alkotmányban (az akkoriban!) leírt rendelkezések valóban élők és relevánsak lennének.
Jogállamosat játszottak -- és győztek, és ennek nagyon örülök.

Most pont ugyanazt kell tenni -- sajnos velük szemben.

Szóval, kedves alkotmánybírák: nem lemondani, dolgozni!

Várúr 2010.11.16. 17:54:30

@AnnaKarenina:
Abban nem gyakorolhat - és ne is gyakoroljon - vétójogot az Alkotmánybíróság, amiért semmiféle felelősség nem terheli. Ez így van Európa számos országában és efelé halad Németország is. Az adósságkezelés, a költségvetés, az adózás kormányfelelősség. A törvényhozás a választott parlament felelőssége. Ennyi.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 17:55:51

@VonS: ja, csak éppen ebből az jön le hogy ezek is hazudtak éjjel meg nappal, ugyanis nem ezt ígérték a választások előtt.

tehát a hatalom innentől illegitim, mert nem azt hajtja végre amire felhatalmazást kapott a választóitól.
vagy nem ez volt a gondja ovinak gyurcsányékkal meg bajnaiékkal?
most meg minden oké?

Pistie 2010.11.16. 17:58:00

@Várúr:
"De használható alkotmány mégiscsak kell, ha már húsz év alatt ennyi nekirugaszkodásra került sor, nemdebár? " És a használható alkotmány szerinted az, amelyik egy politikai csoport erejét növeli? Tényleg kellhet alkotmány, de az egy ennél sokkal jobban átgondolt, más javaslatait is tartalmazó, és főképpen nem önös érdekeket szolgáló kellene legyen!

idelle · http://egymondatban.blog.hu/ 2010.11.16. 17:59:07

@Netkalóz: na ja, Gyurcsány idejében ennél kevesebbért is égtek már a rendőrautók. idióta nép.

Lasombra 2010.11.16. 17:59:34

@Várúr: szerintem ezt hívja a pszichológia racionalizálásnak.

azért kíváncsiságból megkérdezném tőled, mint a politikai palettán tőlem igen távol eső objektumtól, hogy mi a véleményed az alábbiról.

Mi a különbség egy bevallottan hazug, csaló miniszterelnök és egy be nem vallottan hazug, csaló miniszterelnök között?

Vajon a kérdés megválaszolásában milyen szerepet kap a demagógia, a populizmus illetve a "ha nem tudom, nem fáj" örökzöld?
Nem baj, ha megdugják az asszonyt, csak ne előttem? Nem baj, ha kiisszák a frigóból a sörömet, csak ne meséljék el?

Hogy működik ez odaát?

AnnaKarenina 2010.11.16. 18:00:09

@Várúr: Gratulálok. Ha a tulajdonjogot sem tiszteli az állam, akkor az rendben van? Az Alkotmánybíróság nagyon komoly felelősséget visel, a törvényesség fenntartását. Amit nem írhat felül egy kormány szimpla akarata.

Várúr 2010.11.16. 18:00:21

@kej:
Kérdéseid közül csak egyikre kérdezek. Milyen következményekkel járt az interpellálható legfőbb ügyész leszavazása? (Semmilyenekkel). Van értelme ilyen körülmények közt interpellálni? Igaz, a szájtépés tipikus parlamenti műfaj.

freelander2009 2010.11.16. 18:00:59

@Várúr: ad 1 sehol nem megy errefele a világ. ad 2. Olyan nincs hogy egy dolog csak pénz kérdés....
Az alkotmánybíróságot minden kérdésben egyféle felelősség terheli: Az alkotmány betartatása. A költségvetés sem lehet alkotmányellenes. Vagy szerinted ha kormány azt fogadja el költségvetésnek h minden pénzt utaljanak Kovács Béla számlájára akkor az is megfelelő, majd 4 év múlva leválthatjuk őket addig had menjen?

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 18:01:02

@Várúr: tudnál mondani pár dolgot, amelyhez hozzá szabad szóljon az Alkotmánybíróság, vagy várjuk meg az erről szóló kormányhatározatot?

DrCinizmus 2010.11.16. 18:02:03

Bréking nyúz:

A Fidesz alkotmánymódosító és Ab jogkörét súlyosan korlátozó javaslatát alkalmasnak találta a parlament illetékes bizottsága=Fidesz. Később elfogadta azt az Országgyűlés=Fidesz. Majd ezt az esti hírek keretékben örömmel közölték az MTV-ben=Fidesz. Másnap az államfő=Fidesz is üdvözölte azt. A csalódott volt fideszesek és a normális, eszét használni képes emberek panaszt tehetnek az elfogult hírek ellen a médiahatóságnál=Fidesz. Esetleg népszavazási kezdeményezést nyújthatnak be az OVB-hez=Fidesz. Bár igazából fellebbezésnek, visszapofázásnak helye nincs!

Hát ennyi...

papas 2010.11.16. 18:02:22

@VonS: azon komolyan meglepődött valaki, hogy a politikusok hazudnak, korruptak, nem a választási programban szereplő ígéreteket valósítják meg?
mert az elmúlt négy évben ezek voltak a hívó szavak a kivonulásra, na persze vityáéktól. akkor most mi is van? meg hát ezt hogyan?

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 18:02:36

@török gábor:
ez rém egyszerű dolog. neked a demokrácia az, hogy a közéletben van nyilvánosság (a múltkor még információt írtál, de lehet, hogy tévedek), versengés, részvétel. oké. számodra ez a demokrácia. de van akinek pont nem ez.

van aki szerint a demokrácia a jogállamiság. én jogállamon azt értem, hogy a jog döntően az államtól eredeztethető. ebben az értelemben magyarország szerintem jogállam. és az alkotmánybíróság korlátozásával a jogállamiság nem véget ért, hanem helyreállt. de a legtöbb ember jogállamiságon jogbiztonságot érti. a jogbiztonság persze sérült.

szóval ők nem a te demokrácia fogalmadat használják.

Várúr 2010.11.16. 18:02:44

@AnnaKarenina:
ha szerinted a magánnyögdíj egy részének felfüggesztése - amit nem mellesleg az egészre nézve is az állam szavatol és előzőleg az állam tette kötelezővé - tulajdonellenes, asszem, nem érdemes vitatkoznunk.

freelander2009 2010.11.16. 18:05:32

@Robinzon Kurzor: Jah hat ahogy kifejtettem az is egy lehetőség h végzik a dolgukat...de arra meg még kevesebb az esély, hogy Strumpfal az élen nekilátnak és hoznak egy ilyen határozatot :)
Mondjuk azért kéne írni egy ilyen tárgyú beadványt vkinek....
De ha elutasitják azért elvárnám az bíróktól a gerincességet és végső eszközként a lemondást...

paska 2010.11.16. 18:07:31

@VonS: Engem meglepett. Allandoan csititottam a rettegoket. Tudtam, hogy nem lesz nacceru, meg sok baj lesz, de ezt nem vartam. Marcsak azert sem, mert szerintem ez a viselkedes a Fidesz szempontjabol sem racionalis.

Várúr 2010.11.16. 18:07:57

@milyen szép a Vértes, ó:
Bármihez hozzászólhat és bármit véleményezhet az Alkotmánybíróság, kivéve a költségvetési kérdéseket, amelyekhez nem ért és felelősség sem terheli. A józan ész szinte minden országban ezt diktálja, kivéve a húsz éve féltucat ember által pár hónap alatt sebtében összetákolt alkotmány Magyarországán....

Venyigeszu_de_Lucerna 2010.11.16. 18:08:56

Kedves Gábor!

Nem lehet, hogy akik itt a demokrácia és a jogállam végét látják, egyszerűen nincsenek hozzászokva a szituhoz? Mint ahogy a zemberek nagy többsége sem, nem láttak még olyat, hogy valakinek 2/3-a van, aztán teszi azt, amit ekkora felhatalmazással jónak tart. Azért attól, hogy valaki ekkora hatalmat kapott egy (akkor még :-)) demokratikus választáson, szóval attól még ez nem lett hirtelen diktatúra. Helló! Ébredjenek fel az urak, s ha diktatúrát akarnak látni, tessék szépen Venezuelába, vagy Kubába, vagy éppen ... na ezt inkább le se írom. Szóval, tessék egy kicsit még ízlelgetni, szokni a helyzetet, most bizony ez lesz 4 évig (legalább), ítélkezni meg majd a végén a fülkében. (Ezt csak azért írtam, mert az elmúlt 8 évben is ezt hallottam.)

Üdv

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:09:23

@idelle: sajnos az a baj hogy gyurcsény ellen sem a valódi népharag hanem a fidesz -jobbik által feltüzelt focihuligánok meg tüntetők vonultak ki.
a tüntetők békések voltak, a huligánok rendőrautót égettek.

a gond az hogy a balfék baloldalnak nincsenek ilyen tüntető kommandói.
viszont a jobbikban még reménykedhetünk, hátha besokall és újra kiküldi a huligánokat.
esetleg spontán csatlakoznak hozzájuk elégedetlen akármilyen más világnézetű arcok.

pl. márc 15.-ére egy pártmentes fidesz ellenes tüntetést...
kíváncsi lennék amúgy arra is hogyan reagálja le a pintér terrorkommandó a hasonló balhékat.

torockai és a hozzá hasonlók sem tudom merre vannak mostanság...butaházit nem csoda hogy még szedálják a sitten:-)
legalább tőlük várnék valami actiont.
érdekes az is hogy most valahogy butaházi híveinek is demokratikussá vált a sitt vagy mi?
mert már nem szerveznek tüntetést, pedig még mindíg ül a srác.fura.

DrCinizmus 2010.11.16. 18:10:44

@Venyigeszu_de_Lucerna:

Te vagy nagyon vak vagy, vagy iszonyú naiv...már bocs! (Mondom ezt jobboldaliként.)

freelander2009 2010.11.16. 18:10:56

@guvernalista: "a jog döntően az államtól eredeztethető. ebben az értelemben magyarország szerintem jogállam." .."az alkotmánybíróság korlátozásával a jogállamiság nem véget ért, hanem helyreállt."

Ez kis csúsztatás.. nem nézőpont kérdése. Az állam nem Orbán Viktor, Nem a fidesz és nem az országgyűlés. Az államhatalom hatalmi ágak rendszerében nyilvánul meg.

Persze van formális és tartalmi jogállam. A te felfogásodban formailag bármelyik diktatúra is lehet jogállam....

A demokrácia pedig szinten nem csak a választásokkor érvényesülő valami. Egy ország akkor demokratikus ha minden döntési mechanizmusban érvényesülnek a demokratikus alapelvek...

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:11:08

@Venyigeszu_de_Lucerna: Venezuela, Kuba?
legjobb helyek.
Én észak koreát említeném.

Várúr 2010.11.16. 18:11:17

@Lasombra:
Kérdésedre udvariasságból válaszolok. Volt egy bevallottan csaló, hazug miniszterelnök. Van egy általad csalónak és hazugnak vélt miniszterelnök. A kettő nem ugyanaz. Szép estét.

flippant 2010.11.16. 18:11:32

@Venyigeszu_de_Lucerna: Te is ébredj fel.
Fidesz = MSZP.
Egyik kutya, másik eb!
Vitya szerinted miért égette be magát a gyurcsány-orbán vitába?

AnnaKarenina 2010.11.16. 18:13:19

@Várúr: Ami biztos, hogy a magán-nyugdíjpénztári vagyon és járulékok esetében mindenképpen felmerül a magántulajdon kérdése. Mert, hogy azt a tagok magántulajdonából (munkabér) vonják le és utalják érvényes, a tag és a pénztár között létező szerződés alapján.
Azonban itt nem áll meg a dolog, mert innentől kezdve bármilyen egyéb tulajdont érintő kérdésben is rendelkezhet úgy a kormány, ahogy neki tetszik.
Én nem indulatból írom, amit írok, hanem azért mert úgy gondolom, hogy a kontroll nélküli hatalom -bárkié- nem jó hatalom. Senki nem vindikálhatja magának azt a jogot, hogy ő és csak ő tudja mindenre a megoldást.
És szomorú vagyok, mert TG már csak a legeslegvégső demokráciaellenes lépéseket látja antidemokratikusnak.

Végül, nekünk meg egyáltalán nem is szükséges egymással szóba állnunk.

flippant 2010.11.16. 18:13:59

@Netkalóz: A huligánokat nem a Jobbik küldte ki. Neki erre nem volt és nincs is kapacitása. Tudod milyen baromi nehéz volt a titkosszolgálatnak megszervezni a TV ostromot is? Itt nagyobb kutyák mozgatják a szálakat.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:15:01

@Várúr: majd bevallja ez a féreg is , bár minek, aki figyel látja hogy lop, csal hazudik ez is.

campobaszo 2010.11.16. 18:15:52

A törvényeknek,jogállamiságnak szelleme is van.Bele lehet írni az alkotmányba,hogy kétszer kettő az öt.Mégsem lesz annyi.

Lázár elvtárs is több helyen elmondta,hogy az AB eddig is sok mindent levezetett az emberi méltósághoz való jogból.A visszamenőleges törvénykezés egyértelműen ilyen.A kérdés persze,hogy ezt mondjuk a Fidesz által delegált bírák is hajlandóak-e elismerni.Magyarország nem szűnhet meg jogállam lenni amíg az ország az EU tagja.

Sajnos a mai világban a szélsőséges,szenzáció hajhász megfogalmazások a nyerők,ezért esnek túlzásba sokan.Balról fasisztának,antidemokratikusnak nevezik a jobb oldalt,jobbról kommunistáznak,nemzetietleneznek.Még nem bolyongtunk 40 évet.A kánaánra még legalább 20 évet várni kell!

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 18:16:24

@Várúr:

Miért is nem ért az Alkotmánybíróság a költségvetési kérdések Alkotmánnyal kapcsolatos szempontjaihoz?

Más országban szoktak alkotmányellenes költségvetési döntéseket hozni anélkül, hogy az ottani Alkotmánybíróság(-megfelelő) megvétózná azokat? Tudnál példát mondani?

Amikor az Alkotmánybíróság teszem azt a Horn-kormány alkotmányellenes költségvetési felvetéseit kaszálta el, akkor is ez volt a véleményed, vagy csak nemrég jöttél rá az Igazságra?

Milyen kérdésekhez ért az Alkotmánybíróság, és melyekben terhelheti felelősség? (Erre ne válaszolj, veszélyes, hiszen már holnap kiderülht, hogy a Nép Érdeke az, ha más dolgokba se szól bele az a néhány 'taláros hólyag'.)

Venyigeszu_de_Lucerna 2010.11.16. 18:16:33

@Netkalóz: turistaként persze :-) node élni?? huhh!

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:17:25

@flippant: tökmindegy ki küldte ki.
küldhette a fidesz is, korántsem csak fletó, elvégre pl.a vasutas sztrájkot is orbánék csinálták, megnézem olyan is mikor lesz újra, mert kétlem hogy most hirtelen a vasutasok elégedettek lesznek.

VonS 2010.11.16. 18:17:38

@Netkalóz: @papas: nos, ha engem kérdeztek, a Gyurcsány kormány nem volt illegitim. De, tegyük hozzá, hogy én az amerikai (USA-beli) politikát szoktam, természetesen csak laikus módon, no de sok infóval a hátam mögött, tanulmányozni, úgyhogy a lehető legkevésbé sem szokott meglepni, ha egy hatalommal rendelkező ember nem "jófej" meg ilyenek. Én hideg számítást szoktam inkább látni (kevés meglepetés is ér) így nem is járok tüntetni, mert nem vagyok "naiv" ha szabad így mondani. Megvan a logikai a hatalmi világ rendjében.

@paska: abban bízz, hogy a Fidesz tudja, hogy mi racionális neki meg mi nem az. Mert ha nem így van, akkor kezdődnek igazán a bajok, ugyanis a hideg számítás nem egy rakat hülyének való mutatvány.
Ha a Fidesz nem tudja mit csinál, eskü én is félni fogok, mégpedig őszintén!

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 18:18:25

@Várúr: sokan a 'hazug'-nak azt a definícióját használják, hogy 'nem mond igazat', agymosott marhák azok mind

Várúr 2010.11.16. 18:21:13

@Pistie:
A használható alkotmány jövő tavaszra születik meg. A mostani kemény módosítások - a durva életbe! - egy húszezer milliárdos adóssággal terhelt országban váltak szükségessé. Egy olyan országban, ahol az embereket a magányögdíjra kötelezték. Ahol egyeseket százmillás végkielégítéssel vígan foglalkoztattak tovább. Ahol milliárdos korrupciós ügyekre derült fény. Ahol nyilvánvaló, nagyszabású csalási perek (Tocsik, Kulcsár, stb.) tíz évig húzódnak. Ahol lassan húsz éve épül egy pár kilométeres metró. Ahol egy hídfelújítás munkásait nem fizetik ki. Ahol egy bejelentett tömegrendezvény résztvevőbe belelőttek. Ahol az ünnepet kordonnal zárták el az ünneplőktől. Ahol az inflációnál és az adósságnál csak a munkanélküliség nőtt gyorsabb ütemben. Stb.

kej 2010.11.16. 18:21:26

@Várúr: ez így nem igaz. ha a parlament nem fogadta el a választ, amiatt bizony írásban hosszan kellett később magyarázkodni. ráadásul a leszavazás egyfajta jelzés is. egy-egy ügy napirenden tartása pedig igen csak fontos fegyver a mindenkori kormány és ellenzék kezében.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:22:18

@Venyigeszu_de_Lucerna: kubának van egy bája.és az emberek többsége jól elvan.
más kérdés hogy azért fidel ha kicsit nyitott volna akkor teljesen jól túlélhetne, raúl most éppen ezt teszi.
aki akar menjen, meg engedélyezzenek több szabadságot némi saját vállalkozással, de maradjon a kubai politikai rendszer alapjaiban.
a világ legjobb országa lenne...ha nem így gondolod akkor nem láttál még kubait.

venezuela megint más, ugyanis az olyan országok amelyek megélnek jól egy természti kincsükből (venezuela-olaj, vagy türkmenisztán-gáz) teljesen érdekes rendszert tudnak létrehozni.szóval politikailag nem éppen demokratikus, viszont elég nagy a jólét, így nem lázad senki.meg el sem akar senki menekülni.
érdekes, külön kategóriák az ilyen országok is.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 18:22:53

@Várúr: ezt a nagy Lázár János is megirigyelhetné :)))

Venyigeszu_de_Lucerna 2010.11.16. 18:23:12

@milyen szép a Vértes, ó: Kopernikusz is hazug volt, azt mondta, a nap a világegyetem középpontja.

Venyigeszu_de_Lucerna 2010.11.16. 18:25:16

@Netkalóz: ilyen volt Magyarország is Kádár alatt: "van egy bája.és az emberek többsége jól elvan" (idézet tőled). Persze azt is visszasírják a zemberek...

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 18:25:58

@freelander2009:
nézd, én hülyeségnek tartom a jogállamot. szerintem az recesszióban szükségképpen csúszik át pártállamba. és most ennek vagyunk a tanúi.

én angolszász demokráciát szeretnék, olyat, ahol a bírói és a törvényhozói hatalom egymás mellé van rendelve, de ehhez éppen nem államjog, vagy jogállam kell, hanem esetjog. szerintem az alkotmánybíróság jogköreit a legfelsőbb bíróságra kell átvenni. és a büntető jogot a legfelsőbb bíróság állásfoglalásaiból kell levezetni. a bankok, az energiaszektor, és a távközlés, valamint a végkielégítések büntető adót is.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 18:25:58

@Venyigeszu_de_Lucerna: jogos felvetés, a 'tudatosan nem mond igazat' kiegészítéssel beéred?

Várúr 2010.11.16. 18:27:24

@milyen szép a Vértes, ó:
Édes barátom. Nagybritanniában nincs alkotmánybíróság. Franciaországban, a Benelux államokban, Skandináviában stb. köze nincs költségvetési kérdésekhez. Németországban is csak erős megszorításokkal, s az is épp most van megszűnőben. Az USA Legfelsőbb Bírósága (alkotmánybíróság) költségvetési kérdésekkel nem foglalkozik. Csehországban és Szlovákiában bejelentett kormányzati szándék az ottani alkotmánybíróságok kemény korlátozása. Hol válság van, ott válság van, márpedig az van Európában mindenütt.

Venyigeszu_de_Lucerna 2010.11.16. 18:27:31

@Netkalóz: én azért egy olyan helyen élek, ahová rengeteg ember menekült ezekből az országokból. És őrajtuk nemigen látom, hogy olyan jól ellettek volna, meg elég nagy lett volna a jólét. Hm.

paska 2010.11.16. 18:28:16

@VonS: Szerintem pedig itt mar maguk alatt vagjak a fat. A racionalis az lenne, ha tennenek gesztusokat ide-oda. Kadar modra. Most viszont olyan helyzetbe hoznak egy csomo embert, hogy mar nincs mit veszteniuk. Ha pedig nincs mit veszteniuk, neki fognak ugorni ennek a rezsimnek is. Az ellenzekisegnek nagy hagyomanyai vannak ebben az orszagban. A kormanyzasnak szinte semmilyenek.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 18:28:19

@freelander2009:
még annyit, hogy persze, minden diktatúra jogállam. szóval észak-koreában is jogbiztonság van.

freelander2009 2010.11.16. 18:29:08

@guvernalista: Angliában azért közel sem csak esetjog van sőt!
az USA-ban is van alkotmány. Az hogy minek hívjuk AB-nek vagy legfelsőbb bíróságnak az mindegy, a lényeg h. nincs kontrollálatlan törvény.

Várúr 2010.11.16. 18:29:58

@kej:
Ez bizony igaz, ugyanis a lényeg: a legfőbb ügyész leszavazása szájtépésre jó, jogkövetkezménye nincs. Így hát értelmetlen.

Robinzon Kurzor 2010.11.16. 18:30:34

@Várúr: "A mostani kemény módosítások - a durva életbe! - egy húszezer milliárdos adóssággal terhelt országban váltak szükségessé"

He?

A kb. fél évvel ezelőtti kormányprogramban nem hogy az AB jogkörök szűkítéséről nem volt szó, hanem kifejezetten a jogállami normák, (külön nevesítve az AB!) megerősítéséről.

A sok érvnek látszó tárgy, amiket felsoroltál, azóta jutott a Fidesz tudomásra, hogy így szembe mennek az elfogadott kormányprogrammal?

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:30:53

@Venyigeszu_de_Lucerna: ez így van.
a kádár rendszer pozitívumait is meg lehetett volna tartani simán.
elsődlegesen a saját ipart és mezőgazdaságot nem kellett volna lerombolni, meg lehetett volna tartani az egypárt rendszert is, de ahogy megvolt lebontani a vasfüggönyt, több vállalkozási és szabadságjogot adni.
ez amúgy el is kezdődött.
sosem az egypárt rendszerrel van baj, hanem az emberekkel akik csinálják.
Kádárék nem voltak mohók, csak az mszp aki átvette a stafétabotot.
de kár erről elmélkedni mert nem így jött ki, meg eltelt 20 év.
maradjunk annyiban hogy sokkal jobban lehetett volna csinálni.

amúgy nem kell hasraesni a szabad választásoktól sem, meg a többpárt rendszertől...az usában 2 párt van amire szavaznak (sok van, de azok jelentéktelenek), és alapvetően sosem változik semmi, max néhány törvény.

kej 2010.11.16. 18:34:24

@Várúr: ezen az alaspon a parlament is felesleges, mert csak szájat tépnek, s a végén százezres büntetések mellett párt- és frakciófegyelemből megszavazzák a tutit

kuciber 2010.11.16. 18:34:53

@török gábor: Az utolsó pillanatban még belecsempésztek egy módosítást:

A finomítások és Lázár János egy utolsó pillanatban benyújtott módosítása alapján az AB csak abban az esetben vizsgálhatja az adó- és járuléktörvényeket, nemzetközi szerződéseket és a költségvetést, ha azok bizonyos alapjogokat - például az élethez, emberi méltósághoz, vallásszabadsághoz való jogot - sért, de például az alapjogok között nincs felsorolva a tulajdon szentsége [8]. Ez pedig lényegi hiány, így ugyanis az alkotmánybíróság nem vizsgálhatja már a végkielégítések különadójáról újra elfogadtott törvényt, de a magánnyugdíjpénztári járulékok elvonásáról szóló törvényt sem, azaz elhárult az utolsó akadály a kormány sajátos gazdaságpolitikájának megvalósítása elől.

(Lázár múlt héten elfogadott finomításai alapján az AB vizsgálhatta, de meg nem semmisíthette volna a költségvetési és adótörvényeket. Az utolsó pillanatban benyújtott módosítással megoldották, hogy ne alakulhasson ki az a helyzet, hogy az AB kimondja egy törvény alkotmányellenességét, de nem semmisítheti meg azt [9]. Immár nem is vizsgálhatja ezeket a törvényeket.)

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 18:35:00

@Venyigeszu_de_Lucerna: a sok ember az egy duma, százalékban kell megadni mindíg.
valamikor évekkel ezelőtt utánanéztem, pl. észak koreában százalékosan kevesebb az elítélt (koncentrációs táborban raboskodó) mint magyarországon a rendszerváltás veszteség miatt megélhetési bűnöző vagy teljesen leírt ember.
nem tudom érted-e ezt?
napersze ez neveltetés és mentalitás függő is.

de amire ki akarok lyukadni, hogy hiába látsz néhány tízezer menekült kubait, attól még a nagytöbbség jól elvan.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 18:36:21

@Várúr: a 2. kérdés (a négyből) arra vonatkozott, hogy tudnál-e példát hozni ilyen törvényre

konkrétan: tudsz olyan országról, ahol elfogadnak visszamenőleges hatályú adóztatást?

Tengereczki Pál · http://egyzene.blog.hu/ 2010.11.16. 18:36:54

@török gábor: Ebben maximálisan egyetértek Önnel. Magam is feltettem a kérdést, mikor Mikola és társai következetesen népirtásnak hívták az egészségügyi reformként elhírhedett próbálkozásokat. - Hogy fogják ezek hívni a tényleges népirtást, tettem fel a kérdést magamban. Szóval tényleg beszéljünk fokozatokról, mint ahogy nem lehet minden egyes nap, minden egyes döntés sem "történelmi", hisz' ha minden napunk, minden óránk történelmi pillanat, akkor egyik sem az. Ajánlom mindenki figyelmébe Victor Klemperer: A harmadik birodalom nyelve című alapművét, roppant tanulságos olvasmány, és bármily hihetetlen, de egészen aktuális.

VonS 2010.11.16. 18:36:56

@paska: No de azt is tudod, hogy ez majd csak 2014-ben fog kiderülni. A számítás csak akkor számítás, ha 2014-re optimalizál, addig mindegy, hogy kinek mi tetszik vagy mi nem tetszik. Persze kontrollálni ezeket a dolgokat borzasztó nehéz, dehát erről szól a politika. Pl Gyurcsány ebben csúnyán elbukott, de nézd meg a görögöket, ha jól láttam a százezres tüntetések ellenére a kormánypárt nyerte a helyhatósági választásokat.

Ebben a kérdésben én nem látok akkora társadalmi ellenszelet a Fidesszel szemben, ugyanis itt kommentekben méltatlankodni nem jelent társadalmi erőt... És még ha lenne, akkor sem tuti a bukás. És erről beszélek, ha ezt a Fidesznél nem tudják kis hibaszázalékkal előrejelezni, akkor jönnek a problémák, mert kicsúszik a kézből a kormány, addig "műbalhé" az egész, még ha jogos is. A kormány kollektíven gondolkodik, vagy megbukik.

Második Szóló 2010.11.16. 18:37:14

@török gábor: nem a saját érvelésemet érzem reménytelennek, hanem ezt a vitát. jó lenne, ha valaki megnyugtatna, hogy látja a különbséget a rossz/káros és a világvége között, de ha tényleg csak a két véglet van, akkor erre a blogra valóban nincs semmi szükség.

Kedves Gábor!
Valahogy úgy vagyok ezzel a vitával, mint a fájlcserélőkkel, meg a klónozással. Amíg a köz haszna nagyobb mint az egyén kára, addig támogatom. Mindketten tudjuk, hogy olyan döntéseknek ágyaztak meg, ahol fordított a reláció.

Tengereczki Pál · http://egyzene.blog.hu/ 2010.11.16. 18:39:48

@kej: mintha ebbe az irányba haladnánk, persze kell a színház, de valójában egyre inkább csak jelmez, álca és díszlet a mi kis parlamentáris demokráciánk

DEMOK · http://demokrata.budapestoldal.hu/ 2010.11.16. 18:40:56

Kedves Gábor!

A diktatúra többféle lehet, vesd össze például a Rákosi rendszert a Kádár rendszerrel, hogy messzebbre ne menjünk. A diktatúra attól még diktatúra marad, ha sikerül magát lepleznie jogállami intézményekkel. Elvégre is most is AB., és bár azt gondolta Orbán, hogy a személyi összetétele már megfelelő - erről is hoztak egy törvénymódosítást - de valamiért mégsem volt az, hát legott módosították a hatáskörét. ASZ is van. Csak egy pártaparatcsik irányítja 9 évig. ÖNÁLLÓ LEGFŐBB ÜGYÉSZ is lesz szintén 9 évig, kétharmaddal lehet majd az utódját megválasztani, amíg ez nincs ő marad. Polt Péter tehát a hátralévő életemben legfőbb ügyész lesz, mert ő lesz az egészen bizonyos. Nem sorolom. Szerintem az a diktatúra - a fokozatát most ne firtassuk, ahol az ügyeket egy centrumban el lehet dönteni. Az összes szerv és intézmény is informálisan ennek a centrumnak van alárendelve, neki tartozik engedelmességgel és tőle kapja a feladatokat is. Diktatúra az, ahol az ellenfeleket valósággal ki lehet rekeszteni a nyilvánosságból, úgy, hogy egy TÁJÉKOZTATÁSI Hivatalhoz hasonló szerv irányítása és felügyelete alá helyezik a médiát. Ennek vezetője pedig csak a centrumtól kaphat utasítást, egyebekben teljesen "független". Nem mellesleg, régi igazság, akit kiszorítasz a nyilvánosságból az nincs is. Most ez történik és még folytathatnám, de nincs már hozzá türelmem. Különben is számtalan blogbejegyzést szántam már ennek a kérdéskörnek.
Szerintem itt lenne az ideje annak, hogy a magyar politológia végre felnőjön és azon kívül , hogy azt hiszi, hogy a szavakkal valóságot teremt át kellene térnie a szavakkal a valóság megragadására. AMÍG MÉG TEHETI!

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 18:42:16

@freelander2009:
ezt értem, de a probléma, hogy a 89-es alkotmány (értelmezés) szerint az országgyűlés függ az alkotmánybíróságtól, és a legfelsőbb bíróság függ az országgyűléstől. tehát AB -> OGY -> LB. és helyette erre volna szükség OGY <-> LB. ehelyett ez lesz. AB <- OGY -> LB.

gagauzz kalauzz 2010.11.16. 18:44:22

Ez a politológós viszonylag firnyákosan legitimálja a narancsos rezsimet. Csorbulgatnak a demokratikus intézményecskék, de azért tulajdonképpen demokrácia volna. Sokra viheti még. :-)

kuciber 2010.11.16. 18:45:23

@Robinzon Kurzor:
"Mától nincs Magyarországon jogállam, mert a legfontosabb biztosítékát kiemelték rendszerből: az állam korlátlanul élhet vissza erőszakmonopóliumával a magánszemélyek tulajdonával szemben.
És erre nem magyarázat, hogy biztos rendik lesznek és nem fogják kihasználni a helyzetet.
Nem csak azért, mert kifejezetten azért született ez a módosítás, hogy kihasználják (manyup), hanem azért, mert a jogállam pont attól jogállam, hogy nem kizárólag a hatalom "jóindulatán" múlik, hogy kizsebeli-e a poglárait."

Ezt tőled idéztem.

És a Magánnyugdíj pénzek lenyúlása után itt a következő példa:

"Milliárdokat érő gyógyszertárhálózatok kényszereladását előíró törvényjavaslatot nyújtott be a kormány a Parlamentnek."

török gábor 2010.11.16. 18:46:27

@Robinzon Kurzor: ugye, ezt nem komolyan kérdezed??? 1985-ben csak az indulhatott, aki elfogadta a HN (=MSZMP) programját. a jelölőgyűlésekről pedig ne is beszéljünk.

Várúr 2010.11.16. 18:47:34

@milyen szép a Vértes, ó:
Hogyne tudnék. Pl. az USA. Al Caponét visszamenőleges, adócsalásnak nevezett, de utólag megállapított adóösszegekért ítélték el. Nem mellesleg a jelenleg hatályos magyar adótörvény is ötéves visszamenőlegességet ír elő. Ha ezt egyesek tudnák, nem tépnék a szájukat.

Várúr 2010.11.16. 18:50:03

@kej:
"Ezen az alapon a parlament is felesleges..." Ezen az alapon bármit felelek tényszerűen, újabb és újabb rémképeket vízionálsz.

Várúr 2010.11.16. 18:53:27

@Robinzon Kurzor:
Hm. "A sok érvnek látszó tárgy" nemcsak annak látszik sajnos. Hanem súlyos valóság. Húszezer milliárdos államadósság sokaknak felfoghatatlan, de attól még ki kell fizetni. Az iszonyú kérdés: miből? Van rá felelete az Alkotmánybíróságnak?

pug406st 2010.11.16. 18:53:29

@török gábor: Kedves Gábor!

Ez a filmrészlet jutott eszembe az írásáról:

www.youtube.com/watch?v=XVm0WuLnllk&feature=related

Persze nincs még diktatúra de ha odáig eljutunk akkor már nem lesz aki kimondja/kimondhatja, hogy az van.

Hivatkozhat arra, hogy bezzeg az elődök is változtattak az alkotmányon csak, mint minden statisztikai adat az Ön táblázata se ad másra választ, mint amit Ön láttatni akar. Lehet egy picit nem ártana belenézni, hogy a táblázatban felsorolt törvények, milyen jellegű módosításokat tartalmaznak. Nagyjából átfutottam és semelyik nem tartalmaz olyan módosítást amelyik bármelyik alkotmányos alapjogot elvonna, megváltoztatna.
Igaza van Magyarországon valószínűleg sose lesz diktatúra (maximum abban az esetben ha a külföld/befektetők/pénzpiac így szeretné) de Putyini jellegű politikai berendezkedés egyre inkább valószínű.

ssi 2010.11.16. 18:53:55

ma is sok minden történt a kormány részéről a parlamentben, amiről be is számolt a média

ezek után történik-e bármi azok részéről, akik sérelmezik mindezt, s hogyan számol majd be erről is a média?

- van, aki az AB lemondását latolgatja
- Jobbik is kivonult az alkotmányozásból
- 11.27. szoci tüntetés lesz
- milyen ügyek vannak, lesznek nemzetközi fórumokon?
- kritikus írások/vélemények jelennek majd meg
-
-
- stb.

nyünyüge 2010.11.16. 18:53:57

imgfrm.index.hu/imgfrm/3/5/2/2/BIG_0008343522.jpg

"Magyarország olyan ország, ahol az Alkotmánybíróság döntései mindenkire kötelezőek. Nincs kibúvó, kiskapu, ez a magyar demokrácia egyik vastörvénye." (2007. június 29., Orbán interjúja az Indexnek.)"

Boli – Ch.T. is, meg hát! 2010.11.16. 18:58:34

@török gábor: Azért ha ez a nagyon demokrata narancsvilág így fejlődik tovább, rövidesen megélhetjük újra. Én nem kérnék belőle, egyszer elég volt a komancsokból. Nagyon nem szeretném, ha 2014-ben csak az indulhatna, aki elfogadja a narancskomcsik programját. Minden pozícióba pedig bebetonozhatunk bárkit, x+1 évre... Pl. 2014-ben kimondhatjuk, hogy a miniszterelnököt örökös, vagy 25 évre választjuk, illetve már nem is kell választani, hisz a 2010-es 2/3 tulajdonképp szükségtelenné tette a további választásokat és egyértelművé a népakaratot. A további választások csak felesleges pénzkidobás és a 2/3 semmibevétele lenne, amit a parlament a jogállamiság miatt nem engedhet meg, tehát a hatalmas tömegakaratnak engedve elmaradnak a választások, de tényleg, tök demokratikusan... (Mellékesen az utolsó pillanatban benyújtott független képviselői indítvány értelmében pedig törvénybe iktatásra került a min.elnöki poszt családon belüli örökölhetősége is!) Köszönjük elvtársak!

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 19:00:16

@török gábor:
ebben tévedsz. aki párttag volt annak el kellett fogadnia az mszmp programját. de aki független volt, annak nem kellett. ne viccelj már.

persze az igaz, hogy nagyon sok ál-független jelölt volt. általában megkerestek valakit, hogy nem indulna-e egy körzetben. azért, hogy a helyi párttitkár hatalmát gyengítsék. és akkor őt egy függetlennel próbálták lenyomni a népfront jelölőgyűlésén.

tehát, hogy világos legyen, egy körzetben volt mondjuk két jelölt a képviselői címre: A, és B. tegyük fel, hogy a pártgyűlésen A nyert, és B vesztett. ekkor B megkereste C-t, hogy legyen (független) jelölt. de C sok esetben nem volt párttag, hanem inkább a párt holdudvarában levő független értelmiségi volt. ez 85 előtt is így működött. 85-ben annyi változás volt, hogy több jelölt került a szavazólapra.

2010.11.16. 19:02:20

Többségi döntéseken alapuló központosított hatáskör,némi konzervativizmussal fűszerezve.

Érdekes egy demokrácia a miénk,ezt néhol úgy hívják:

Az elit réteg diktatúrája.

VonS 2010.11.16. 19:02:21

@Boli: azt kifelejtetted, hogy röghöz kötnek, de nem törvénnyel, hanem lánccal

Mpatikus Eszetlenellenes 2010.11.16. 19:04:03

Tisztelt Török Gábor!

Blogját rendszeresen olvasom, sokszor mosolygok szofisztikáltan körülírt mértéktartásán, melyet időről időre igyekszik indokolni, alátámasztani. Néha Önnel, néha elfogultsággal vádolóival értek egyet.

Biztos csak abban vagyok, hogy Ön igen erősen bizakodó és hívő (vagy csak erősen hinni akaró) ember, mely sok olvasói értelmezésben sokszor már a naivságon is túlmenő fogalmakba hajlik. Olyan érzésem van, mintha jószándékú orvosként nyugtatózná, altatózná olvasóközönségét.

Csak annyiban szólok hozzá konkrétan írásához miszerint a demokrácia, - főképpen ha a fogalmat valós volumenének megfelelően vizsgáljuk- szerintem horderejét tekintve minimum ekvivalens, vagy akár túlmutat az atomsilókban pihenő rakétaarzenál fölötti diszponancián. Márpedig ezek inditási procedurája hál' Istennek igen erősen szabályozott, s nem egy ember kénye és kedve szerinti módon, s minimum két kulccsal és kóddal mehet.
Ha az Alkotmánybíróság ezen analógiába illeszthető, akkor kiiktatása nem tudom milyen logika szerint nem végzetes biztosítékvesztés. Szép dolog a bizalom, és a hit, azonban a hatalom maga, -sajnos történelmi törvényszerűség-, mindig torzulásokat okoz, s a fékek nélkül elszabadult vonat katasztrófáját nevetséges utólag elemezgetni.
Ha a politológus masiniszta ebben a metafórában, akkor illene időben jelezéseket adni a kisiklásra vonatkozó veszélyt illetően, nem pedig altatni az utazóközönséget, miszerint meg tudunk majd állni akár a lejtőn is...
Múltkori írásában ezen a módon nyilvánult meg, jelen írásával pedig ismét szedál.

Malachi 2010.11.16. 19:06:39

tudjátok az a szörnyű az egészben, hogy ha akár 1 éve is bárki tételesen előre felsorolja az utóbbi idők intézkedéseit (egy zseniális látnok mondjuk) mindenki - köztük én - egyszerűen hülyének nézte volna. kizártnak tartom, hogy bárki, legyen az fidesz szavazó vagy más, politológus vagy pártember őszintén elképzelhetőnek tartott volna egy ilyen forgatókönyvet.

és ennek alapján adott a remek kérdés, hogy akkor: tessék mondani, mi lesz mához egy év múlva? akkor is beszélgethetünk még ezen a blogon ilyen kedélyesen arról, mi a diktatúra és mi nem?

persze, előre butaság ítéletet mondani, nem lehet, értelmetlen. de akármennyire is jóhiszeműek vagyunk, elindult egy folyamat, aminek minden része egy irányba mutat és ha úgy vesszük, elég egyértelműen és logikusan felfűzhető bizonyos antidemokratikus érdekek mentén.

egy szép nagy buszban robogunk egy lejtőn, kanyargós országúton, választott sofőrünkkel, a megengedett sebességhatárt mindig épp csak túllépve, hogy odaérjünk valahova, az áhított Kánaánba, együtt, biztonságban. drága sofőrünk épp most tépte ki a fékcsöveket, mondván a fék csak lassítaná a buszt, pedig mindannyiunknak jobb, ha mielőbb a völgybe érünk. ezt a lépést minden utas a saját világlátásának, tapasztalatainak megfelelően értékeli. ennyit tudunk most, a sokat látottak és félősek üvöltenek, a közönyösök inkább a tévét bámulják, a néhány józan pedig megpróbál rájönni mit akar ez az ember ott a kormánynál és mégis hogyan képzeli a biztonságos megérkezést, mikor láthatóan nem törődik sem a KRESZ-szel, sem a busz, sem az út állapotával. azt mondja, ő tudja a megoldást, csak nyugi, minden jó lesz.

nem vagyok nyugodt.

porfelhő 2010.11.16. 19:07:40

Várható volt, hogy az önkormányzati választások után felgyorsulnak az események a kormány munkáját illetően. Az Orbán most az alkormányt módositja a gazdaságpolitikához. Politikai álmok megvalósitása. Igen ! A mostani parlamenti többség kivételes esemény, egyoldalu politikai környezetben, "ellenzék nélküli" kormányzás. A jelenlegi politikai helyzet a gyors tempóju,- egyeztetések nélküli törényhozást lehetővé teszi.

melus79 2010.11.16. 19:08:11

@török gábor: Én csak azt nem értem változatlanul,hogy miért nem gondolja úgy,hogy ez a helyzet aggasztó.Állandóan a diktatúra/demokrácia témát feszegeti,de Ön meg azt nem érti meg,hogy a kommentezők többsége azt várja,mondja már ki,hogy ez így nem jó,ha meg úgy gondolja,hogy helyes,mire alapozza.

sisszi 2010.11.16. 19:10:08

@pug406st: wow. nagy kedvencem ez a film!!!!! jó sok kritikát kapott, hogy Kassovitz megcsinálta a burzsuj banlieue filmet (ami persze iszonyat jól sikerült)

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 19:12:40

emberek.
miért van az hogy (ja én nagyon művelt , sokoldalú miegymás vagyok) egyetlen szlovák, román, lengyel, szerb, cseh , horvát..stb fórumon, cikkben..stb sem félnek ennyire a KÉZZEL FOGHATÓAN ALAKULÓ diktatúrától??

CSAK NEM MI MAGYAROK CSESZTÜNK EL VALAMIT DE NAGYON??????????????

Igaz Magyar 2010.11.16. 19:15:15

"legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem"

Nem félünk a farkastól, nem esz meg csak megkóstol.

VonS 2010.11.16. 19:16:15

@Malachi: én elképzelhetőnek tartottam. És nem vagyok látnok, szerintem. Kétharmaddal korlátozni lehet az alkotmánybíróságot. Kétharmad lett. Ebből nem értem: hogy következik, hogy elképzelhetetlen, hogy meg is teszik?
A gazdaságpolitikához igazítják az alkotmányt, úgymint az alkotmánybíróságot.
Hogy most lenne a leggyengébb a demokrácia helyzete? Valószínűleg igen. De Török Gáborral értek egyet, amíg nem korlátozzák a szabadságjogokat, addig bárki megtehet bármit még. Pl 3,5 év múlva leszavazhatja a Fideszt. Abba az irányba pedig nem mutat semmi szvsz, hogy ezt nem fogjuk tudni megtenni, ha akarjuk

ssi 2010.11.16. 19:17:02

@melus79:
a (1) gazdaság alakulása felül írhatja a (2) demokrácia alakítgatását
- ha 1 sikeres, mindegy a 2
- ha 1 bukta, pl. a 2-re is lehet fogni

porfelhő 2010.11.16. 19:17:57

Megmondta OV. "Nem szabad megtorpanni! Az előző korszak haszonélvezői csak akkor lehetnek sikeresek, ha a magyarok nagy vállalkozása, a megújulás sikertelen lesz. Nem kell félni, !van elég tapasztalat és erő, hogy végig vigyék a változást.
Azért kaptak kétharmad felhatalmazást, mert az emberek azt akarták ne a régi politikát- és gazdasági müködést "bütyköljék", hanem alkossanak helyette egy teljesen újat. A 2011-es kötltségvetés ezt a célt szolgálja"!

"nem kell félni!"

2010.11.16. 19:20:46

Szerintem OV kötelező olvasmánynak jelölte meg Rousseau,Társadalmi szerződés című művét,ezért mantrázza minden narancsszínű ajak azt,hogy minden kormányzati döntés a közösség akaratából ered.

pug406st 2010.11.16. 19:21:01

@sisszi: ez lenne az a film amit minden gimnazistának levetíttetnék az osztályfőnökin.

melus79 2010.11.16. 19:22:37

Azt sem értem,hogy a Fidesz olyan régóta és olyan baromira készült a kormányzásra,erre csak úgy tudják elérni a céljaikat,hogy mindent felrúgnak. Arra azért kíváncsi lettem volna,ha nincs a 2/3,akkor milyen gazdaságpolitikával álltak volna elő.Költői a kérdés...

pug406st 2010.11.16. 19:23:21

@sisszi: eltűnt az előző hozzászólásom. ez az a film amit minden gimnazistával osztályfőnöki órán kötelező jelleggel megnézetnék és utána elbeszélgetnék kinek mi "jön" le belőle. Esetleg az Underground még ide tartozhat.

porfelhő 2010.11.16. 19:23:50

Ami most "zajlik" a magyar politikában az az új szellemiségü gazdaságpolitika, és törvényalkotás királyi útja!

ssi 2010.11.16. 19:24:11

@VonS: @melus79:
"Pl 3,5 év múlva leszavazhatja a Fideszt. Abba az irányba pedig nem mutat semmi szvsz, hogy ezt nem fogjuk tudni megtenni, ha akarjuk "

kommentek alapján is többen pedig pont ebben nem biztosak,
és lesznek olyanok is, akik sikeres gazdaság ellenére is más stílusú kormányt szeretnének majd

ssi 2010.11.16. 19:28:09

@melus79:
alapcéljuk: az egészen mást, mint a régi, mert az rossz volt,
hogy az ő egészen másuk jó lesz-e ... majd kiderül

melus79 2010.11.16. 19:28:09

@manyike: Jelenleg nem mutat,de az AB korlátozására se mutatott semmi és a mnyp lenyúlására sem,a többi gyönyörűségről nem is szólok.

porfelhő 2010.11.16. 19:28:37

Török Gábor!

Olvastam a korábbi "kommentjét!" Legyen szives meg ne szüntesse már a blogot, mert van olyan blogger, kommentelő, aki szereti "félrevinni" a témát, és saját magát túlharsogva kommentelni!
Köszönet a blogért a "mérsékelt" hangvételü kommentelők nevében!

BŐS 2010.11.16. 19:29:24

szerintem is ez teljesen egyértelmű
ez már diktatúra
ez a kormány már visszaélt mindennel, amivel lehet

állítólag holnaptól utólag 5 évre visszamenőleg felemelik a szemétszállítási díjat a 3-szorosára

aki pedig nem fizeti be, annak visszaszállítják a szemetét a kuka mellé :)

MOCSKOS FIDESZ !!!!

melus79 2010.11.16. 19:30:08

@manyike: Hát másban már nem lehet bízni,minthogy jobb lesz. De nem hiszek abban a mondásban,hogy a cél szentesíti az eszközt...

pug406st 2010.11.16. 19:31:18

nem kell félni lesz szabad választás... csak picit el lesznek lehetetlenítve az indulók. a kampányhoz pénz kell. sok pénz. és a fidesz ezt nagyon jól tudja. a 2/3-dal mindenki jóban akar lenni ezért nem is fogják finanszírozni a többi párt kampányát... innentől kezdve ellenfél nem lesz...

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 19:32:35

@Venyigeszu_de_Lucerna:

Focimeccs-e még, ha
VAN
- ...pálya, bíró, játékosok
DE
- ...elveszem a bírótól a sípot, a sárga és piros lapokat
- ...a bírót a pálya szlére küldöm
- ...az ellenfél cseresorát kiutasítom a stadionból
- ...az ellenfél több játékosát kiállítom
- ...akit nem, azt lerúgom
- ...az ellenfél kapuját kerekeken gurgatom?

Demokrácia-e még, ha
VAN
- ...jogszabály, alkotmánybíróság, közszolgálati média
DE
- ...

?????

VonS 2010.11.16. 19:33:16

@manyike: szívük joga. Engem az egészből csak annyi zavar, hogy neten kommentekben rettegés tök hiteltelen. Most valaki vagy retteg, vagy nem. Aki retteg, az nem neten kommentel, hanem tesz valamit ezügyben. Vagy csak én gondolom rosszul?

porfelhő 2010.11.16. 19:33:23

Bocsánat! mig itt fentebb ez az avatar el nem tünik nem irok! rettegek tőle!:) annyira randa!:) Ettől még lehet, hogy a miniszterelnök úr is megijedne!:)

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 19:33:41

@török gábor:
szóval hogy érthető legyek szerintem abban tévedsz, hogy te úgy képzeled: mszmp = hn.

ez azt jelentené, hogy ágh azt képviselte, mint stumpf. vagy nyers ugyanazt, mint pozsgay. vagy grósz azt, amit szűrös. stb.

a párton belül folyamatosak voltak az ellentétek. tehát ha a pártban A legyőzte B-t, akkor rögtön bekerült a képbe C, aki persze B embere volt. és csak az igaz, A, B, C is a totális hatalomért versengtek. vagy a zéró hatalomért. mert ilyen is volt.

szerintem kállai ferencet egyáltalán nem érdekelte a hatalom, amikor képviselő lett. nyilván felhívták, hogy ferikém, mi lenne, ha, és azt mondta: rendben. de ezzel nem őt akarták helyzetbe hozni, hanem őt kihasználva valaki mást a helyéből kiütni.

az mszmp tagok és a függetlenek aránya:
1958: 276 62
1963: 252 88
1967: 259 90
1971: 224 128
1975: 215 137
1979: 252 100
1985: ?

malacz rezignált · https://www.facebook.com/pages/Malacz69-vil%C3%A1ga/173965402643571 2010.11.16. 19:33:50

Úgy látszik, itt egyesek nem tisztelik a hatályos Alkotmányt, aszt ezek akarnak az alkotmányvédő nemes szerepében világítani a sötétség birodalmában.

Hát hogyan van ez, kérem?!

ssi 2010.11.16. 19:34:19

@melus79:
túl sok és sűrű a változás,
nehéz már külön bontani,
hogy mi a cél, mi az eszköz

a retorika/marketing arról szól, hogy
minta-élenjáró ország, erős nemzet, pénzügyi függetlenség, magyar áruk, család stb.

sokan csak azon drukkolnak, hogyha mégis rossz a gazdasági irány, időben derüljön ki, s lehessen még korrigálni

pug406st 2010.11.16. 19:35:08

@vinczej: és utólag "picit" módosítom a szabályokat...

porfelhő 2010.11.16. 19:37:01

Ne mondja már senki, hogy veszélyben van a demokrácia, meg a jogállam, amig ilyen avatarokat lehet egy blogra feltenni!:):) meg lehet mindenféle kommenteket irogatni!:)

Sanz 2010.11.16. 19:38:02

Tisztelt Hölgyek, Urak!

Akar-e valaki egy A3-as Orbán Viktor képet ragasztani (ezzel is tisztelegve nagyformátumú vezérünk előtt) az egyik kifüggesztett NENYI-re Budapesten az elkövetkezendő napok egyikében?
Várom a kedves érdeklődöket.

sisszi 2010.11.16. 19:40:39

@pug406st: nem rossz ötlet!! igaz a kötelező dolgok nagyon nem csábítóak....sőt. én a gimibe láttam, a francia tanárnőnk vetítette órán. köszi hogy eszembe juttattad. tényleg kellene egy kis reklám a filmnek a mai magyarországon

Malachi 2010.11.16. 19:40:47

@VonS: fene tudja. biztosan én vagyok a naiv, de nem gondoltam, hogy az Alkotmány a napi pártérdekek áldozatává válik és ezt még természetesnek is kell vennünk. persze, kit izgat, hiszem bármi elképzelhető. ugyan már.

azt én sem mondtam, hogy gúzsba kötötték a demokráciát. mindenki azt tesz amit akar. csak én nem úgy képzelem egy modern nyugati demokrácia működését, ahogy a fidesz. persze, lehet felettem járt el az idő és ez valóban egy új és jobb rendszer, amiről majd példát vesz a világ. de mégis kétlem, hogy így lenne.

balfék 2010.11.16. 19:42:22

@török gábor: Miért, önmaga számára felmerülhetett a hóhéri opció is? Nekem eszembe sem jutott.

porfelhő 2010.11.16. 19:42:27

Bocsánat! jjulie hol vagy? nem mondod, hogy már megint csak olvasol!?:) Tegnap is "csak" olvastál!

mrs. white 2010.11.16. 19:42:40

Kicsit túlbonyolították ezt a dolgot a nyolc módosítással. Elég lett volna egyet hozni a kormány alakulásának napján. Pl a válsághelyzetre való tekintettel a megalakulás napjától hozott bármilyen törvény érvényes arra az alkotmánybíróságnak csak véleményezési joga van. Olyan lett volna ez kicsit mint a jolly joker vagy az autós kártyában lola blue. Mindent visz. Ja és minek bíbelődni kétharmaddal. Egy tollvonással az össze kétharmados feles törvény le lehet vinni egyharmadosra (még ennyi se jön össze az ellenzéknek). Így be se kellene járni a teljes nagyérdeműnek, valamint a szavazógép elromlása se hozhatna kínos helyzeteket. Az egész tarthatna mondjuk záros határidőig, négy évig.

ssi 2010.11.16. 19:44:36

@VonS:
- utálom ezt a felkapott szót: rettegés, rettegő
- én pl. aggódó vagyok, alkatilag eleve óvatos duhaj, ill. nem teljes őszinteségnél gyanakvóvá leszek, de szakmai ártalom is
- szertem a net fórumok hasznosak - véleménycserék, tájékozódás, s sok külsős is felmérhet belőle
- a másfajta kritizálási módok máshogyan szerveződnek

török gábor 2010.11.16. 19:44:49

@guvernalista:

1983. évi III. törvény

9. § (1) A választókerületben képviselőjelöltek, illetőleg tanácstagjelöltek azok lesznek, akik megkapták a jelölő gyűléseken megjelent választópolgárok egyharmadának a szavazatát.

(2) Az országos választási listán a képviselőjelölteket a Hazafias Népfront Országos Tanácsa jelöli a Hazafias Népfrontba tömörült politikai, társadalmi és érdekképviseleti szervek javaslatai alapján.

(3) A képviselőjelöltek és tanácstagjelöltek a választást megelőző napig - egyenlő feltételek mellett - tevékenységüket és elképzeléseiket választóikkal ismertethetik; ebből a célból a Hazafias Népfront bizottságai gyűléseket szervezhetnek.

nyünyüge 2010.11.16. 19:46:10

@manyike:
"Selten kommt was besseres nach" - mondja művelt angol.

milyen szép a Vértes, ó 2010.11.16. 19:47:00

@Várúr: Capone-t '31-ben ítélték el egy '27-ben hozott törvény alapján-ürügyén többek között, szóval bárhogy számolom, nem általános, és nem visszamenőleges, de azért ügyes próbálkozás

Igen, tudjuk, hogy '5 évre visszamenőleges' a törvény, ez hogyan és hova is számít? Vagy ez az a módszer, hogy előszedünk véletlenszerűen valamit, és az, bármiről van is szó, alátámasztja az Igazságot?
(Arról nem is beszélve, hogy kicsit visszás azt emlgetni, hogy a Fidesz úgy igyekszik törvényeket összecsapni, hogy azok azért lehetőleg ne vonatkozzanak 'rájuk'.)

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 19:47:46

gyakoroljatok:
ÉLJEN VIKTOR, ÉLJEN VIKTOR!
VIKTOR A FIDESZ, ÉLJEN A CSÁSZÁR!
MAGYARORSZÁG ÉS VIKTOR, FIDESZ ÉS A NÉP!
TISZTELETÜNK BÜSZKESÉGÜNK, ORBÁN VIKTOR MAGYARORSZÁG!!!

török gábor 2010.11.16. 19:48:35

@melus79: aznap kimondtam, amikor Lázár János először beszélt a módosításokról. lásd 269. bejegyzés.

ez a blog azonban nem politikai fegyver, nincsenek politikai céljai, ezért nem kampányt folytat, hanem elemez, értelmez, gondolkozik. sajnálom, ha a folyamatos harcot keresi, azt itt (tőlem) nem fogja megtalálni.

török gábor 2010.11.16. 19:50:58

@guvernalista:

ugyanonnan:

43. § (1) A Hazafias Népfront fővárosi és megyei bizottsága az országgyűlési képviselőjelöltek névsorát a választás napja előtt legalább húsz nappal megküldi a Hazafias Népfront Országos Tanácsának.

(2) A Hazafias Népfront Országos Tanácsa az országgyűlési képviselőjelöltek névsorát az Országos Választási Elnökséghez nyújtja be. Ugyanazt a személyt csak egy országgyűlési választókerületben lehet jelöltként bejelenteni. Nem jelölhető országgyűlési választókerületben az, akit az országos választási listán jelöltek.

(3) A bejelentést írásban kell megtenni, és csatolni kell hozzá a képviselőjelöltek nyilatkozatát arról, hogy a Hazafias Népfront programját és a jelölést elfogadják.

Diocles 2010.11.16. 19:51:24

Csak annyit írnék, h a Fidesz tudtommal sohasem nevezte magát konzervatív pártnak, sőt, így aztán nincs is miért számonkérni, h nem kívánja konzerválni a fennálló (posztkommunista) viszonyokat, így az Alkotmányt sem, amelyet a jobboldal zöme (lehet ezen vitatkozni, h így van-e, vagy sem, de az érzet akkor is megvan) posztkomcsi alkotmánynak tekint.
(A "mérsékelt konzervatív" jelzőt is ezért érzem paradoxonnak, a "konzervatív" jelző eleve mérsékeltet, állagörzőt, "nem radikálist" jelent, "radikális konzervatív" így értelemszerűen nincs is.)

Így aztán a kérdés meg is fordítható, vajon mennyire sérülne a Fidesz hitelessége és jobboldalisága, ha nem nyúlva hozzá a "posztkomcsi" alkotmányhoz a kétharmad birtokában?

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 19:51:52

@melus79:
török egy műmájer. fogadd el.

porfelhő 2010.11.16. 19:53:03

@Netkalóz:
Gyakoroljad, ha nincs jobb" dolgod", meg jobb elfoglaltságod !!:)

Venza 2010.11.16. 19:53:27

"Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem. Alkotmányozó többséggel rendelkezve megváltoztatni a választási rendszert, intézményeket átalakítani, új szabályokat hozni nem jelenti ugyanazt, mint betiltani a politikai ellenfeleket, ellehetetleníteni a sajtót, korlátozni a választójogot."

Azért ez egy elég idealista felfogás. A választási rendszer módosításával simán megoldható a politikai ellenfelek rövid és közép távú ellehetetlenítése. Mindezt ráadásul akár úgy is megtehetik, hogy a választási eljárás minden tekintetben demokratikusnak lesz nevezhető, nem vesznek egy passzív vagy aktív választójogot senkitől. Csak egyszerűen olyan mandátumszámítási formulát alkalmaznak, ami az dott vagy a közeljövőben vélelmezhető oártstruktúrában biztosítja a saját győzelmüket.

VonS 2010.11.16. 19:54:43

@Malachi: azt nem mondtam, hogy ne izgasson :)
csak arról van szó, hogy a hatalomnak minden áldozatává válik, amit azzá tud tenni, és meg is éri neki (fontos kitétel ez az utolsó is!)

@manyike: Szerintem ha akarok valamit, akkor teszek érte. Ha nem teszek, az azt jelenti, hogy nem akarom, még akkor sem, ha kommentben azt mondom, hogy igen :) Amúgy egyetértek, hogy miért hasznos a netes fórumozás, de azt nem hiszem, hogy kommentelni nehezebb, mint tenni valamit

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 19:57:15

@porfelhő: nem engem fog "kellemetlen" meglepetés érni ezügyben, hidd csak el:-)))

porfelhő 2010.11.16. 19:57:48

Török Gábor nem mümájer! egy kiváló- politológus, bloggazda!:)

Terniak 2010.11.16. 20:00:25

@Várúr: "Édes barátom. Nagybritanniában nincs alkotmánybíróság. Franciaországban, a Benelux államokban, Skandináviában stb. köze nincs költségvetési kérdésekhez. Németországban is csak erős megszorításokkal, s az is épp most van megszűnőben.."

Hát ezt meg honnan szedi? CSak jelzem, hogy Franciaországban éppen az alapvető jogok kiterjesztése érdekében 2009-ben bevezették az utólagos alkotmányjogi panaszt. És igaz ugyan, hogy eddig csak előzetes normakontroll volt, de valamennyi törvényjavaslat átment alkotmányossági szűrőn, mert az ellenzék azt mindig indítványozta. És nem, nincs tartalmi kontroll, az Alkotmánytanács jogköre a költsgvetési és adótörvényekre, járulékokra is kiterjed. És akkor még nem beszéltem a páratlanul széles közigazgatási bíróság jogköréről.

Ön most csúsztat, vagy olyan témában nyilvánult meg, amihez nem ért.

török gábor 2010.11.16. 20:01:21

@guvernalista:

ne haragudjon, kedves guvernalista, én komolyan vettem az érveit, miután megtisztelt azzal, hogy elmondja a véleményét, és is időt fordítottam arra, hogy érdemben válaszoljak. minden esetben így teszek, ha nem rosszindulatot-butaságot látok, hanem megfontolandó kritikát vagy értelmes felvetést olvasok, ami választ kíván.

mint talán észrevette, itt a blogon csak az alpári megszólalásokat moderálom, azt sem mindig, mert hiszek abban, hogy mindenkinek joga van elmondani a véleményét. engem az sem zavar, ha valaki műmájernek nevez (volt már ennél sértőbb is, megszoktam), de kérem, ezek után ne vegye rossz néven, ha többet nem reagálok a felvetéseire.

Boli – Ch.T. is, meg hát! 2010.11.16. 20:08:11

@guvernalista: Szerintem meg nincs igazad! Gábor elemzéseiben szerintem nincs tendenciózus ilyen-olyan oldalra húzás. Szerintem megtalálja az arany középutat - korrektnek nevezném inkább. Az, hogy Te, vagy én nem értünk egyet vele mindenben, az meg természetes és normális. Rég rossz lenne, ha mindig, mindenben egyezne a véleményünk! :)

Terniak 2010.11.16. 20:09:10

Ami a témát illeti.

"Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent."

Most tényleg ez a mérce? Mert akkor természetesen a FIDESZ nagyon jól áll. Csak a fanatikus ellendrukkerek beszélnek diktatúráról. De 2010-ben ez lenne a mérce egy magát mértékadó konzervatívként definiáló polgári párttól?

Engem nagyon meglep Navracsics Tibor viselkedése, és igazán nagyon csalódtam benne. Jogászként eddig sem tartotta sokra. Az biztos, hogy egyetemi emberként leszerepelt.

Arról már nem is beszélek, hogy néhány szakmai fórumon már a kormányzati emberek is pironkodva válaszolgatnak az alkotmányelőkészítésre vonatkozó kérdésekre. A politika ma mindent felülír. Annak idején volt egy mondás: a jog a politika szolgálólánya. Kezd ilyen érzésem lenni.

cambridge.on 2010.11.16. 20:09:14

@manyike: Nem véletlenül.Elég egy pillantást vetni a választási törvény Fidesz általi módosító javaslatra.
Korábban mondtam,de itt megjelent más által a Fidesz harminc-egynéhány szavazattal 2/3-ot szerezhet.
Mindaddig,amíg az ellenzék ennyire megosztott.

Valamiről lemaradtam?A Fidesznek van gazdasági elképzelése?
Eddig csak vágyálmokat lehetett hallani.Az nem elképzelés,hogy attól elveszik akinek van pénze.A felhasználása pedig nem egyértelmű.
Mikor fogják a büntetőtörvényeket is visszamenőlegesen megváltoztatni?

fillérbaszó vadász 2010.11.16. 20:12:32

@ámbátor: "Tanultak Keller estéből. Ő jogállami(bb) módszerekkel próbálta meg visszaszedni a lopott javakat"

Ó igen. A kicsinyes bosszúból miatti, testnyílás vizsgálatok, meztelenre vetkőztetés és egyéb megaláztatások a "jogállami módszerek".

Ha Papacsák vagy Budai ilyeneket csinált volna olyanokat mint Keller, Strasbourgig rohantatok volna diktatúrát kiabálva.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 20:13:07

@guvernalista: kiestél gábor pixiséből haver.
ilyen az élet.LOL.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 20:17:24

@Teremszolga: a fidesz kb. addig áll jól amíg a pórnép (birkák) el vannak kábítva, de mihelyst kézbe kapják a jövő évi bérpapírjukat (február eleje..kb.) öntudatra ébrednek, és rájönnek hogy elk**ták..
na ezért várok én márc 15-re balhét.
Thanks.

porfelhő 2010.11.16. 20:18:58

@Netkalóz:
Nem hiszem el! nem akarom elhinni! ne akarj már nekem rosszat!
Abból van bőven!:) várom a "szebb" jövőt!

Alternatív 2010.11.16. 20:21:38

Kedves Török Gábor,

Azt hiszem, fura agyberendezés kell ahhoz, hogy valaki ne lásson stratégiát, koncepciót a változások mögött.

"Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség."

Akkor lássuk.
- Szabad részvétel: Kubatov-lista, tömeges, politikai alapú kirúgások.
- Szabad versengés: Remélem, mint elemző, pontosan számon tartja, hogy a Fideszes oligarchák hány forintnyi közpénzt nyernek el, és mennyit a nem-Fideszközeliek. Érdemes lenne mondjuk félévenként közzétenni az adatokat...
- Szabad nyilvánosság: Szalai Annamária, tartalomkorlátozási tervek, még az interneten is?

Szóval akkor hogy is állunk?

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 20:21:52

Úgy veszem észre, hogy időközben elkezdődött a cenzúra korszaka is. Ugyanis a "Szélkakas" oldal pár hete még működött, ma már nem nyitható meg!

Robinzon Kurzor 2010.11.16. 20:21:52

@török gábor: "ugye, ezt nem komolyan kérdezed??? 1985-ben csak az indulhatott, aki elfogadta a HN (=MSZMP) programját."

Csakugyan!
Ha szabad megjegyeznem, Ön zseniális, Mr. Tájfel!

Ezek szerint nyilván például:

Rajk László
Tamás Gáspár Miklós
Ráday Mihály
Bauer Tamás
Langmár Ferenc
Tóth János

mind az MSZMP emberei voltak, hiszen a jelölés bejelentéséhez csatolták az általad is citált tv. 45. § (3) bekezdése szerinti nyilatkozatot a HNF programjának elfogadásáról.

A jelölőgyűlésekről pedig pont azért kellene beszélni, ami miatt nem akarsz róla beszélni: elég világos a párhuzam a saját emberekkel előre dugig tömött jelölőgyűlések és a Fidesz ajánlószelvény-gyűjtési szabályai és az aktivisták sáskahadjárata között: mindkettőnek az a célja, hogy más jelöltek indulását akadályozzák.

Orbán egyébként jelen volt Rajk jelölőgyűlésen és egy nagyon jó cikket írt róla a Kollégiumi Értesítőbe.

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 20:22:34

@Lopjunk Mi is Pénzt - Hát Persze (LMP-HP):

Nem, Papcsák meg Budai olyat nem csinált, csak kicsikét okirat hamisítgatott:

Itt az egyik haverod:

1. 2004-ben a bíróság jogerősen felfüggesztett börtönre és pénzbüntetésre ítélte a volt baktalórántházi alpolgármestert, a Papcsák körzetében a 2002-es választásokon lezajlott választási csalás miatt. Ugyanis hangfelvétel bizonyította, hogy szavazatvásárlás történt Papcsák Ferenc javára. Az eset után az MSZP felszólítása ellenére Papcsák nem mondott le a mandátumáról. 2006-ban mindenesetre leszavazták a körzet választói.

2. 2003-ban Papcsák Ferenc ellen magánokirat-hamisítás vétsége miatt indult büntetőeljárás, mert a gyanú szerint a fideszes képviselő ügyvédi irodája az Orbán-kormány informatikai államtitkárságától 240 millió forint értékben jogi tanácsadásra és jogszabály-előkészítésre kapott megbízást, ám az Informatikai Kormánybiztosságnak (IKB) benyújtott, teljesítést igazoló jegyzőkönyvekben valótlanul olyan ügyvédek és ügyvédjelöltek munkavégzését is feltüntette, akik munkát nem végeztek. Papcsákot végül felmentették, két társát, Sík Zoltánt, az Orbán-kormány informatikai kormánybiztosát és Ormos Zoltán ügyvédet 100 ezer, illetve 115 ezer forintos pénzbüntetéssel sújtották.

Itt meg a másik:

atv.hu/cikk/20101114_fiktiv_szerzodesek_sorat_ellenjegyezte_budai_gyula

Légy rájuk nagyon-nagyon büszke!

panelburzsuj 2010.11.16. 20:24:01

@balfék:

Se hóhér, se áldozat.

A "kegyes kívülálló": a pap.

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 20:27:06

@Netkalóz: pedig csak Orbántól szerettem volna pontosan idézni!

török gábor 2010.11.16. 20:27:14

@Robinzon Kurzor: nem azt írtam, hogy az MSZMP emberei. csak azt, hogy el kellett fogadniuk a HN (=MSZMP) programját, ha indulni akartak. ugye, nem azt akarod mondani, hogy a Hazafias Népfront 1985-ben az MSZMP-től függetlenül működött?

milyen lenne, ha a következő választáson csak az indulhatna, aki elfogadja a Nemzeti Együttműködés programját??? ez tényleg ugyanaz a szint, mint az ajánlószelvények számának növelése? tényleg?

Várúr 2010.11.16. 20:27:59

@Teremszolga:
Ejnyebejnye teremszolga... Nézzük majd meg a francia alkotmány (közigazgatási) bírósági állásfoglalást felemelt nyögdíjkorhatár és főképp halasztott kifizetés-ügyben. Mély kuss van, mivelhogy meghaladja a bírák jogkörét. A többi duma.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 20:31:50

Itt a társadalom begyúrása olyan hosszú távú feszültségeket kelt, amelyek nagyot fognak robbanni, amikor elér egy kritikus pontot. Ezekre az évekre, mint a demokrácia vakvágányára fogunk emlékezni.

Nem csodálkoznék, ha addig is megnőne a MAGYARORSZÁGRÓL EURÓPÁBA "kivándorlók" száma!

pug406st 2010.11.16. 20:32:49

@török gábor: azért politikai nyilatkozatot kötelező jelleggel kirakatni első lépésként talán felfogható...

Igaz Magyar 2010.11.16. 20:33:44

@Netkalóz: nem lesz balhé. Az eddigi balhék műbalhék voltak, Orbánék szervezték.

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 20:36:51

@IgazMagyar: valahol ez sajnos igaz.. de az éhség nagy úr lesz..legkésőbb 2011 okt 23-án.

IBO 2010.11.16. 20:38:03

Odakint hatalmas vihar készülődik, mi pedig a szokatlan tavaszi időjárásról elmélkedünk? :)

divinus viridis 2010.11.16. 20:38:21

Az lesz majd érdekes helyzet, ha az Alkotmánybíróság - erre még kiterjed a hatásköre - megállapítja, egy jogszabályról, hogy az alkotmányellenes, de a ma elfogadott módosítás értelmében esetleg azt már nem semmisítheti meg. Mit fognak például a jogalkalmazó bíróságok egy olyan törvénnyel kezdeni, amely deklaráltan alkotmányellenes, mégis hatályos és alkalmazandó jog. Nem tehetik meg, hogy nem alkalmazzák. Milyen érzés lehet egy állampolgárnak, hogy az őt elmarasztaló ítélet alapja egy alkotmányellenes jogszabály? Hogy engedhető meg ilyesmi?
Nyilván igaza van Török Gábornak abban, hogy a Fidesz-KDNP a kétharmados többség birtokában törvényesen módosította az Alkotmányt, ugyanakkor egy sokkal feljebb szinten, az egész jogrendszer szempontjából van ennek a kérdésnek súlya, hiszen ha egy törvény lehet alkotmányellenes, és visszaható hatállyal is lehet kötelezettséget megállapítani, beszélhetünk-e egyáltalán jogbiztonságról?

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 20:41:22

@Netkalóz: igen, idő kell az embereknek, mert rendkivül tudatlanok. Például több emberrel találkoztam, aki a magánnyugdíjpénzár beszüntetését úgy értelmezte, hogy ezentúl az az összeg a zsebében marad, mert nem kell fizetni. Sajnos sokan még itt tartanak! Ezek majd akkor ébrednek fel, hogy valami nem stimmel, amikor kevesebb pénz lesz a borítékban!

melus79 2010.11.16. 20:42:31

@török gábor: Harcot,demokráciában?:)Szerintem semmi harcias nem volt a kérdésem,sajnálom,de nekem az jött le,hogy nem szeretné Ön sem megérteni,mit várnak itt a blogon sokan. Értem,hogy Ön elemző.Régóta figyelem a munkáját,és az tetszett,hogy soha nem elemez agresszívan,provokatívan.Viszont azt nem értem,hogy a jelenlegi helyzetet nem tartja aggasztónak.Ön szakember,jobban belelát a háttérben zajló dolgokba is.
Csak a jelenlegi helyzetben sokan látjuk úgy, hogy nem lehet ennyire függetlennek lenni.
Soha életemben írtam még sehová,de ami most történik,már nekem is sok.És úgy gondoltam,hogy ez megfelelő oldal véleménynyilvánításra.Ennyi.

Terniak 2010.11.16. 20:43:35

@Várúr: Nézz már! Hát nem befogadta ez a csúnya Alkotmánytanács a nyugdíjreformról szóló törvényt! Biztos tök hülyék, hogy nem észlelték a hatáskörük hiányát. Helyesen egyébként nem Alkotmánybíróságuk van, hanem Alkotmánytanács.

Olvasgatásra:

www.conseil-constitutionnel.fr/conseil-constitutionnel/root/bank/download/cc-2010617dc.pdf

További közterhekkel kapcsolatos döntések.

n° 2010-57 QPC : Société SIDA FD et autres [Taxe générale sur les activités polluantes - TGAP]

Lire le communiqué de presse

n° 2010-58 QPC : PROCOS et autres [Taxe sur les surfaces commerciales]

Lire le communiqué de presse
|

porfelhő 2010.11.16. 20:44:24

Új korszak kezdődött."! Ki tehet arról, hogy novemberben "tavaszi" időjárás van!?:)

nyünyüge 2010.11.16. 20:44:26

@török gábor:
Az alapállítást nem vitatva (mármint a HN és az MSZMP kapcsolatát), az MSZMP programjának nyilvános nem-elutasítása azért annakidején már elég lehetett - főleg, ha az MSZMP-nek éppen konveniált egy nem párttag jelölt.

Jelenleg politikai akadálya tényleg nincsen hangos NENYI-ellenes jelszavakkal indulni egy választáson, hogy egyébként mennyire egyenlők a pályák és az esélyek, azt az LMP bemutatója a Moszkva téri gödör rézsűjén jól szemléltette.

(off-egy kis várostörténet: tudjátok, hogy a Moszkva téri gödör egy agyagbánya maradványa?)

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 20:45:53

Ezt kerestem:
"a Fidesz képes lesz visszaadni a demokrácia iránti bizalmat, a törvényeknek járó tiszteletet és a tekintélyt az államnak. (...) A Fidesz által kínált válasz a joguralomra, a kiszámíthatóságra, az elszámoltathatóságra, a felelősségre, az írott jogszabályok és az íratlan erkölcsi parancsok mindenkori tiszteletben tartására, a felelősségteljes politizálásra és az emberek iránt érzett felelősségtudatra épül. (...) A jogállami keretek között elfogadhatatlan, hogy parlamenti többsége birtokában a kormány alkotmánysértő törvények sorával bizonytalanítsa el állampolgárait, sodorja veszélybe a jogbiztonság alapelvét."
Hol mondta: "Nemzeti Ügyek Politikája", Fidesz Program, 2010.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 20:47:13

@divinus viridis: Tényleg érdekes lenne olvasni arról, hogy elemzők szerint a visszamenőleges hatály mennyiben rengeti meg a jogállamiság alapjait.

"Ne szülj rabot, te szüz! anya. Ne szoptass csecsemőt! "

Hisz nem lehet tudni, hogy amit ma törvényesen teszünk, holnap nem nyilvánítják-e bűnnek? (Kivéve Pistikét)

panelburzsuj 2010.11.16. 20:47:27

@török gábor:

www.xxszazadintezet.hu/rendezvenyek/valasztasok_es_nepakarat_tudom/mathe_zsuzsa_valasztasi_sajto.html

És a gyászban is kínosan morbid hír:

hetivalasz.hu/itthon/elhunyt-banffy-gyorgy-31653

"1985-ben - az akkor bevezetett többes jelölésnek köszönhetően - országgyűlési képviselő lett."

Bánnfyt a hátsó ajtón mentették ki a rendőrök azon a II. kerületi jelölőgyűlésen - vagy a Rajk László, Bp. 13, Tamás Gáspár Miklós Bp. 14 választókerületben, erre már nem emlékszem pontosan, bár ott voltam - ahol a "tűzvédelmi okokból" megteltnek nyilvánított terem előcsarnokában legalább 100-150 választó türelmetlenkedett. Magyarul: kulccsal, fémpénzzel, egyéb apró kemény tárggyal kocogtatni kezdte a széles üvegfalat, amelyen túl a jelöltek - a hivatalos, a pótjelölt (bánhffy) és nemkívánt jelölt - bemutatkoztak.

És egészen véletlenül Langmár Ferenc jelölőgyűlésébe is belecsöppentem, sőt a kezemet is feltehettem. Pedig ő aligha volt a Népfront embere ...

RTuta 2010.11.16. 20:48:18

Véleményem szerint egy demokráciában alapvető elv, hogy az alaptörvénnyel ütköző jogszabályok alkalmazása kizárt. Ezen kizárásról szóló döntést eddig az AB hozta meg. Az alkotmánymódosítással a 98 %-os adóról szóló rendelkezések továbbra is az alkotmányba ütköznek, ezt - a szinte azonos tartalmú - korábbi rendelkezésekről az AB kimondta, és ez mindenki számára világos. Most csupán ezen törvény AB általi megsemmisítést zárják ki, azaz a bíróságokat, hatóságokat állampolgárokat egy nyilvánvalóan alkotmányellenes jogszabály alkalmazására és követésére kívánják kényszeríteni. Ami nem feltétlenül a demokrácia vége, de mindenképpen alkalmas a FIDESZ demokratikus elköteleződésének megkérdőjelezésére.

IBO 2010.11.16. 20:49:58

@Várúr:

Oppá! Csak nem blöfföltél? A Teremszolgának meg pókere volt kézben ? ;)

ssi 2010.11.16. 20:50:34

@VonS: látod a kormányintézkedések kimenetelét, ami ellen már tenni kellene, s ha igen, mit kellene lépni és kinek?

@cambridge.on: van a kormánynak gazdasági elképzelése, igaz, nem az van benne (még?), amit vártunk (szerkezeti reformok), s igaz, hogy óriási a kockázata, s hogy ilyen megoldásokat el nem képzeltünk volna eddig, s igaz, hogy magát a múltat teljesen megváltoztatjuk lépéseket már önmagában sikernek minősítik, s nem tudni, hogy az előzőek elszámoltatása mellett kiderül-e, hogy az ő új megoldásaik hogyan is működnek

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 20:52:06

@török gábor: MSZMP = HN = Pozsgay Imre = FIDESZ -> MSZMP = FIDESZ

Boli – Ch.T. is, meg hát! 2010.11.16. 20:52:11

@butus: Pontosan... 10 pontosan. De trolléknak ezt hiába mondod, ez csak egy fránya hamisítvány lehet, az ellenség aknamunkája!

cambridge.on 2010.11.16. 20:52:18

Megtaláltam a megoldást a magyar problémákra:
80 százalékkal csökkentették a Mars-utazás költségeit

A csökkenés akár a 80 százalékot is elérheti, a trükk pedig annyi, hogy az űrhajó és az utasai csak az odaútra vannak felkészítve, és nem is jönnek haza!
A politikusainkat kellene erre az utazásra befizetni!
Ezért még egy kis kölcsönt is érdemes volna felvenni.

index.hu/tudomany/urkutatas/2010/11/16/80_szazalekkal_csokkentettek_a_mars-utazas_koltsegeit/

Netkalóz (törölt) · http://narancsfolde.blog.hu/ 2010.11.16. 20:53:26

@butus: Lol. rotfl, vagy siralomvölgy inkább,
igazad van:-(((

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 20:55:42

@török gábor:
a hazafias népfront (HN) 85-ben a központi bizottsággal (KB) szemben állt. azonos volt vele. viccelsz?

már előtte is folyamatosak voltak a hatalmi harcok. már 85 előtt is bekerült egy csomó pártonkívüli álfüggetlen (népfrontos) jelölt, akik persze együttszavaztak a többséggel, mivel csak a KB hatalmát akarták megdönteni, és nem a rendszert. de sohasem jutottak többséghez.

ez a számsor a mszmp (kb) jelöltjeinek és a hn ellenjelöltjeinek az arányát mutatja:
1958: 276 62
1963: 252 88
1967: 259 90
1971: 224 128
1975: 215 137
1979: 252 100

85-re ezek a vitákat már nem lehetett a szőnyeg alá söpörni ezért kötelezővé tették a többes jelölést, nem kettős jelölést fogadtak el, hanem többest, így megjelenhetett egy harmadik politikai erő: a demokratikus ellenzék (DE). szerintem te semmit nem értesz a kádár rendszerből. csupa szerencse, hogy nem vitatkozunk tovább.

tbb 2010.11.16. 20:56:49

A vándor megállítja az öreg székely szekerét.

Mondja bátyám, mesze van ide Bivalybasznád?
Nincsen.
De azért felszállhatnék?
Hát csak tessék.

Kocognak, kocognak. Egy félóra múlva a vándor újra kérdi.
Messzi van még Bivalybasznád?
Nincsen.

Ez megismétlődik vagy négyszer. Majd ötödször is, de akkor már ez a válasz: Hát, most már messzi van.

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 21:01:52

@cambridge.on: ehhez pár forinttal én is hozzájárulok, de az a kitételem, hogy az "összes" politikus menjen. Ott majd elpolitizálgathatnak, de nélkülünk, és nem a mi kontónkra!

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 21:03:36

@melus79: A posztban Gábor véleménye pontosan le van írva. Csak a szar nincs közvetlenül az orrunkra kenve, de attól még a bűz érezhető.

De egy politológus, aki mindkét oldalon olvasható akar lenni (és ezzel mindkét oldal gondolkodását - helyesen - befolyásolni szeretné), annak fenn kell tartania az érzelmi azonosulás kizárásának látszatát.

Amit te kívánsz, az Ágh Attila vagy Tölgyessy Páter szereposztása.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 21:03:46

@vinczej:
HN -> MDF -> FIDESZ, KB -> MSZP, DE -> Ø

az szdsz sohasem tudott tömegpárttá szerveződni, hanem egy értelmiségi gittegylet volt, aminek 89 után már nem volt történelmi szerepe. a demokratikus ellenzéknek persze volt. és persze volt még számos szatellit párt, akik parlamentbe bekerültek, de nem kerültek többségbe. de a lényegi mozgás szerintem ez.

divinus viridis 2010.11.16. 21:04:55

@vinczej: ami ehhez külön érdekes, pont ma emelte ki Hack Péter az ELTE-n, hogy a Parlament Alkotmány-előkészítő Bizottságának az Alkotmány Általános kötelezettségek részének módosításával foglalkozó csoportja javaslatában a visszamenőleges hatály tilalmát expressis verbis belefoglalná az Alkotmány szövegébe. Ezt a javaslatot a bizottság tagjai elfogadták, Gulyás képviselő úr alá is írta. Mindez történt október második felében (keltezés szerint)...
Furcsa dolog tudom, de ezen végre egy jót nevethettem!

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 21:07:00

@guvernalista:
ja ja, holnaptól másik blog után kell, hogy nézzek. több is veszett mohácsnál.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 21:07:56

@tbb: Hát igen. Jó lenne tudni hogy most megyünk vagy jövünk? (Mármint Európá-ba-ból) :-)

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 21:10:24

oops, az előzőt nem magamra reagáltam természetesen. hanem erre:
kiestél gábor pixiséből haver.
ilyen az élet.LOL.

panelburzsuj 2010.11.16. 21:11:29

@vinczej:

Azt Európa is szeretné lassan-lassan megtudni ... :)

cambridge.on 2010.11.16. 21:14:36

@butus: Én is így gondoltam,ha nem is mondtam hangosan.

Diocles 2010.11.16. 21:17:13

OFF

gondolom majd TG ír az ellenzéki pártokról is, ehhez szeretnék egy-két gondolatot fűzni, egyben kapcsolódva a témához.

sok szó esett arról, h a kormány markáns és határozott fellépése hoz-e, vagy visz, szerintem ha visz is a Fidesz balszéléről, azt bőven behozza a jobbszélről.
A Jobbik ugyanis látványosan nem találja magát, puhapöcs, már-már liberális a kormányhoz képest (lásd a mai "alkotmányvédő" lépésüket), a Fidesz egyre inkább visszaszerzi azokat a jobboldaliakat, akik nem pusztán a cigányozásra izgultak rá valahol Borsodban, hanem azt várták volna a Jobbiktól, h még keményebb intézkedésekre fogja sarkallni a Fideszt.

Alighanem ők most jócskán megrökönyödve figyelik, h a Jobbik lassan "alkotmányvédő" koalícióra lép az MSZP-vel és az LMP-vel a "diktatúra" ellen.

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 21:17:18

Egy dologra már régóta nagyon kíváncsi vagyok, jó néven venném, ha valaki tudja a választ, megosztaná velem. A kérdésem a következő: Felcsúton, és Alcsútdobozon a FIDESZ miért nem nyert?

dr kíváncsivagyok 2010.11.16. 21:21:27

Akkor ez még nem diktatúra ?! Hú , de megnyugodtam. Ugye , tetszenek szólni ha már az lesz ?!

panelburzsuj 2010.11.16. 21:21:57

@panelburzsuj:

(Az ellenzéki jelöltre nem emlékszem, bárhogy töröm a fejemet - pedig azért tolongtunk ott ... Valami kutatóintézetben volt a gyűlés, a Marczibányi tér közelében.)

dr kíváncsivagyok 2010.11.16. 21:22:40

@butus: Közel vannak , oszt' ismerik Őket....

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 21:24:46

@panelburzsuj:
ott szúrták el az elvtársak, hogy nem lehetővé hanem kötelezővé tették a többes jelölést. így ott is kellett másik jelölt, ahol a központi bizottság és a népfront kiegyezett egymással.

és többek között ezért jelenhetett meg a demokratikus ellenzék. mert azokban a kerületekben volt a legerősebb, ahol az mszmp a viták ellenére is egységes maradt.

szóval 79-ig a KB, és HN jelöltje versengett egymással, 85-ben a jelölőgyűléseken megjelent a DE.

shwarcz bácsi 2010.11.16. 21:26:20

@butus: ha tényleg kíváncsi vagy rá,látogass el a nevezett településekre,és beszélgess el a helybéliekkel... nem mindennapi dolgokat fogsz hallani.hidd el...

pug406st 2010.11.16. 21:26:20

@kíváncsivagyok: nem, mert akkor már nem lehet

melus79 2010.11.16. 21:26:38

mást nem lehet tenni,mint várni,aztán majd kiderül,hogy kell-e félni,vagy nem,de úgy gondolom jobb,mint megijedni.Mert ebben a mondásban inkább hiszek(ma ilyen közhelyes napom van:)
De azok közé tartozom,akik azt mondják:remélem,hogy tévedek.Mert számomra már az aggasztó,hogy ilyen mélységben,ennyi embernél,különösen ennyi szakembernél megkondult az a belső kisharang.Érdekes,hogy kinél hol húzódik az ingerküszöb.

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 21:29:39

@shwarcz: elhiszem, de tudod, ha én lennék ebben a helyzetben igen-igen elszégyellném magam, azon, hogy a saját szülőföldem utasít el!

panelburzsuj 2010.11.16. 21:30:39

@guvernalista:

A népfrontos különfrontod ötletes elgondolás - de nem több elgondolásnál.

Nem tudom, te merre jártál akkoriban, de az általam ismert "demokratikus ellenzék" - ha lehet - még jobban utálta a népfrontos társutasokat, alibi-másodjelölteket, mint a nyíltan pártfeladatot teljesítőket.

Átverés! 2010.11.16. 21:32:04

Azt nem tudom, hogy a rengeteg alk.módositás és majd az új alkotmány nem fogja-e az egész jog rendszerünket felboritani.A Ptk. a Btk. és a milliónyi jogszabály az új alkotmány alapján is érvénybe maradhat? Nem tudom nem vagyok jogász. Mo. a jogászok hazája,így biztosan át tudják dolgozni. De mi van ha nem.

A zűr-zavar csak fokozódni fog.Vagy már az sem számít. Mindent egyszerre megváltoztatni - jogrendszer, egészségügy,oktatás, állig.eljárás egy ablaknál, stb.-.

Vannak a gyakorlatból elképzeléseink, hogy hogyan lehet ezt levezényelni. Bár sikerülne, de nagyon kétséges.

Navracsics is nem ezért ingerült, ha senki másnak de neki érezni kell ennek a sok változásnak a súlyát.

Török Gábor pedig jól csinálja blogot. Hogy nézne ki, ha állandóan állást foglalna ellentmondást nem tűrően ítélkezne.Az ő feladata az, hogy felvesse a témát, van itt bőven hozzászóló minden politikai oldalról. Kikényszeríti a véleményeket, és ebből a sokféleségből aki akarja vonja le a tanulságot.

panelburzsuj 2010.11.16. 21:32:24

@panelburzsuj:

Az MDF (és így a néppárti Fidesz) bölcsejét viszont jó helyen keresed Pozsgay tájékán.

panelburzsuj 2010.11.16. 21:33:12

@panelburzsuj:

A nagy túlélőkészlet ... És erre mondtam a nyolcadik utast.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 21:33:32

@Átverés!:
csakhogy ez a műfaj a hírügynökségi jelentés, és nem a politikai elemzés.

ssi 2010.11.16. 21:34:49

@melus79: egyelőre marad a remény, mert túl sok bizonyos még nincs
"ingerküszöb" - ez olyan érzelmi kategóriának tűnik, a szakértés, az jó lenne, de ebben is nagyok a véleménykülönbségek és amúgy is sokan egyelőre kivárnak s nem nyilatkoznak, mások helyeselnek, vagy határozottan aggódnak, s még érthetően érvelnek is hozzá

shwarcz bácsi 2010.11.16. 21:35:17

@butus: egyetértek veled.próbálnak erről nem tudomást venni.biztos nem véletlen az ottani szavazók akarata....
látogass el,érdekes környezet tanulmányt lehet ott folytatni.

Robinzon Kurzor 2010.11.16. 21:36:14

@török gábor:

Akkor nézzük sorban, hátha így könnyebben megy:

"nem azt írtam, hogy az MSZMP emberei. csak azt, hogy el kellett fogadniuk a HN (=MSZMP) programját, ha indulni akartak. ugye, nem azt akarod mondani, hogy a Hazafias Népfront 1985-ben az MSZMP-től függetlenül működött?"

Annyit állítottam, hogy ez a szükséges nyilatkozat 1985-ben nem volt több formalitásnál.
És nem azért, mert a hivatalos jelöltek a HNF programmal szemben léptek volna fel, hanem mert az akkori (illegális) ellenzék jelöltjeit ez nem korlátozta, még pontosabban: nem ez korlátozta az indulásban.
Rajk, TGM és a többiek nem azért nem indul(hat)tak, mert nem írták alá ezt a nyilatkozatot -- remélem, ebben azért csak egyet értünk.

Amúgy sem volt emögött bármilyen ellenőrzés vagy szankció, hiszen senkin nem lett számonkérve, hogy végrehajtotta-e az HNF-programját vagy sem.
Tehát ez a nyilatkozat tartalmi akadályt nem jelentett.

"milyen lenne, ha a következő választáson csak az indulhatna, aki elfogadja a Nemzeti Együttműködés programját???"

Ez hamarabb itt lesz, mint gondolnád.
(Btw és nem kell nyíltan válaszolni, csak magadban: hány olyan húzása volt a Fidesznek a "forradalom" óta, amire azt mondtad magadban, mint az egyszeri parasztbácsi a műrepülés után, hogy ezt azért nem gondoltam volna ...)

Szóval ez a nemzeti izé simán bekerülhet a szép új alkotmányba ... és hát kinek lehetne az ellen kifogása, hogy az alkotmány elfogadásáról, tiszteletben tartásáról nyilatkozni kell a jelöltnek.
Ha más nem, hát majd te megírod itt, hogy ez csak a Debreceni-féle hivatásos rettegők szerint lehet veszélyes a demokráciára.

"ez tényleg ugyanaz a szint, mint az ajánlószelvények számának növelése? tényleg?"

Akkor lassan mondom, hogy még Lendvai Ildikó is értse.

A piros sarokban az elvileg szabad választhatóság korlátozása a megbízható elvtársakkal előre megtöltött, tűzvédelmi okokból "megtelt", de a jelenlévők számát így is felfelé hamisító (hogy ne legyen meg az egyharmad az "ellenzéki" jelöltnek) HNF-jelölőgyűlésekkel.

A narancs sarokban:
- átrajzolt választókerületi határok
- megemelt számú ajánlószelvény
- ajánlószelvények gyűjtési idejének radikális csökkentése
- ajánlószelvények spájzolása, hogy más ne indulhasson

Ha te azt kérdezed, hogy tényleges hatásukat tekintve ugyanaz a szint, akkor azt mondom: nem.
Még nem.

Ha én azt mondom, hogy a szándék és a "szellem" viszont már ugyanaz a szint, akkor erre tényleg azt mondod, hogy nem?
Tényleg?

Boli – Ch.T. is, meg hát! 2010.11.16. 21:37:13

@guvernalista: Szerintem meg jól kommentál - de lelked rajta, neked is lehet egy-egy témában a megszokottól valamelyik irányban eltérő véleményed. Speciel csodálom a higgadt elemzését. Nálam már rég kiveri a biztosítékot ezeknek a majmoknak, meg a több parlamenti szájtátónak is a viselkedése, amikor Gábor még tök nyugisan meg tudja kérdezni, mit is csinálnak ez elvtársak?

török gábor 2010.11.16. 21:38:21

@Diocles: már meg is írtam, ez lesz a következő, csak még keresek egy Lamperth Mónika képet...

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 21:39:35

@melus79: Nem azért kell várni, hogy ez jó lesz vagy rossz. Hanem azért, mert nem lehet pillanatnyilag mást csinálni.

És reménykedünk, hogy hamarosan eljön az idő, amikor "a világ helyrebillen". Az egyre szűkülő lehetőségekkel kell tiltakozni, ha a jogot megerőszakolják. De minél szűkebbek a tiltakozási lehetőségek, annál erőteljesebb a tiltakozás üzenete.

ivrilider 2010.11.16. 21:42:04

@Nyunyócska: Az ország kb. 90%-ának ingerküszöbe Drezda bombázása..

gipsz1234 2010.11.16. 21:42:54

Kezdem magam olyan szarul érezni az országban mint 89 elött. Kezdem ujból azt érezni hogy nem nyilváníthatok politikai véleményt, mert retorzió ér. Az Orbán kormány eddigi nagy intézkedései (MNYP, öt évre visszamenő pénzbehjtás, csak patikusok lehetnek gyógyszertári többségi tulajdonosok, minden állampolgárokkal kapcsolatos adatok begyüjtése - Fellegi m. ur mai nyilatkozata-, Devcseri lakosok tiltakozű demonstrációjának betiltása - ezt ugyan rendőrség tette, de kétségem sincs hogy felsőbb parancsra-, leendő főügyész bebetonozása, megöl a kétség, csak nem Polt Péter lesz-, ) Vannak "mulatságos" jelenetek is, mint pl. Nagy Anna kormányszóvivő válasza arra kérdésre hogy mi lesz a minimálbérsekkel akiknek havi 2000 Ft-al( gyermktelenek esetén) csökken a havi nettó bére a válasz a következő volt: Ez lehet hogy így lesz de sokkal könnyebben ki tudják majd tölteni az adóbevallásukat.
10-15 év mulva hidegleléssel fogok visszagondolni erre az időszakra és arra gondolok milyen jó hogy már évek óta vége van.

ssi 2010.11.16. 21:43:15

@Átverés!: :-) @guvernalista:
T.G. "feladata az, hogy felvesse a témát" és még önkéntes vállalása, hogy alapos szakmai szempontokat ad a továbbgondoláshoz (s nem a saját magán véleményét), s közben kialakult egy sajátos bloglégkör

kodó tamás 2010.11.16. 21:44:39

nincs diktatúra. minden szinten SZABADON és bűntetés nélkül lehet lopni? ez akkor anarchia? bár ha szervezett állami vezetők intézik akkor mi? hm a diktatúra ehhez képest egy rendszer, vagy cél. De a fides nél csak eszköz. tehát tényleg nem igazi diktatúra. illetve az is hasonló már, hogy a lopásokat nem is titkolják, intézményes és megszokott... köszönet TG elértük a tökéletes rendszert. nincs semmi gond, szerintem sem...

török gábor 2010.11.16. 21:45:39

érdemes nézni most a hír tv-t...

melus79 2010.11.16. 21:46:24

@vinczej: Tudom.igazából azt sajnalom,nem ez túl enyhe kifejezés,...az dühít,hogy a nálam okosabb és nagyobb hatású és jobb pozícióban emberek nem emelik fel elég számban a szavukat.Félve kérdezem,talán...félnek?(!)

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 21:48:25

@gipsz1234: Szerintem azért a prímet Orbán (szóvivőjének) válasza viszi, amikor azt mondta, hogy Orbán azért nem fizeti vissza a 2002-es végkielégítését, mert a jogszabály csak 5 évre visszamenőleg szól, tehát A TÖRVÉNY nem kötelezi őt ennek visszafizetésére.

A TÖRVÉNY, melyet ő maga alkotott, kiegészítve a "törvénytelenekkel" (törvény felettiekkel) (lásd: Szász Károly). Azt hiszem, ez az "épeszű demokrácia" halála.

ssi 2010.11.16. 21:49:58

@gipsz1234: @melus79:
melyik aggaszt jobban Benneteket: amit eddig tapasztaltatok, vagy a bizonytalanság a hatásokat, vagy a következő lépéseket illetően?

ivrilider 2010.11.16. 21:50:59

Török Gábor, azt az idézetet miért nem tetted be a nárcisztikus véleménygyűjteményed közé, ahol arról van szó, hogy 2002-ben az SZDSZ kampányában segítettél? Nem bántani akarlak (az SZDSZ-szel főleg nem, de a nárcisztikussal sem még), csak mondom, amellett, hogy az egyik legszimpatikusabb a blogodban a kommentekben kialakuló diskurzus, és az, hogy egyetlen kommentet sem törölsz, tehát egyfajta pluralizmus-eszmény gyakorlatát próbálod képviselni (ami másrészről nárcizmus - pont mert eszmény gyakorlatiasítása, és nem a ding an sich gyakorlat -, de ezt most hagyom), de kérdem, hogy muszáj-e e szimpatikus pluralizmus mellé állandó vonásodnak megtartani az opportunizmust? Nosza, valld be nyíltan, miért nem írod ki sehova, hogy egykor az SZDSZ kampányában segítettél. Nem mernél a rajongóid szemébe nézni? Inkább magyarázd el nekik, hogy miért nem baj, ne a könnyebb utat válaszd! Török szultán, add vissza a gyémántfélkrajcárom! Az összes idézet nagyon találó amúgy, de ezt sem bántásból írom.

panelburzsuj 2010.11.16. 21:51:30

@ivrilider:

Meglehet.

De tán még az sem baj.

Baj az, ha döglenek a nyulak.

(Értsd: amikor a hatalom keze átfurakszik a kerítésen, beleér zsebbe, belekalamol a hétköznapi létszférákba. Amikor a rendszer elér a tömeges testreszabás fázisába ... )

melus79 2010.11.16. 21:51:52

@manyike: Mindkettő.Visszakérdeznék,Téged nem?

pug406st 2010.11.16. 21:52:14

@pug406st: egyenlőre megtudtam, hogy gyurcsány kormányzása diktatúra volt... egyenlőre tipikus legyen vita de irányított...

6.Lenin 2010.11.16. 21:53:19

@gipsz1234:

"Kezdem ujból azt érezni hogy nem nyilváníthatok politikai véleményt, mert retorzió ér."

100...99....98...97...

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 21:55:20

@pug406st: Jó lenne, ha időnként "hangulatjelentést" adnátok a műsorból, ha már Gábor felvetette.

shwarcz bácsi 2010.11.16. 21:55:43

@török gábor: igen jó a kérdés. a magyar népnek szánják az alkotmányt?v saját maguknak...?

butus, a Magyar Köztársaság állampolgára 2010.11.16. 21:56:02

Egy kis kedv javító, most kaptam:
Felépítettek egy négyszintes házat. Az átvevő bizottság kiszállt, hogy átvegye az épületet.

Mindent rendben találnak, és már majdnem átveszik, amikor valaki észreveszi, hogy nincs az épületben WC.
Előkerítik a tervezőt, aki így védekezik:
- Az első szinten bölcsőde lesz, ők a pelenkába csinálnak.
- A második szinten a püspökök lesznek, ők Rómában székelnek.
- A harmadik szinten a zsidók lesznek, ők a szarból is pénzt csinálnak.
- A negyedik szinten pedig politikusok lesznek, ők meg minden szart egymásra kennek...

török gábor 2010.11.16. 21:57:38

@ivrilider:

1. abból a cikkből jobbnak tartottam az idézett részt, de ha itt bárki ráklikkel, ezt is elolvashatja.

2. a 2002-es SZDSZ-es kampányban nem vettem részt semmilyen formában, de ha megnézi a saját honlapomat (torokgabor.com), ott megtalálja az SZDSZ-es sötét múltamra vonatkozó részt is. sajnálom, de ez most nem talált :)

ivrilider 2010.11.16. 21:58:27

@török gábor: mondtam, hogy nem bántásból írtam. azt írtam, amit egei és horváth ("diplomás minimálbér kifundálása"). de köszi a választ, megtisztelő.

Terniak 2010.11.16. 21:58:32

@Átverés!:

ELvben jogos a felvetésed, de gyakorlatilag nem lesz az. ENnek az oka, hogy ha a jelenlegi részkoncepciók maradnak, akkor nagy és jelentős változás nem lesz a jogrendszerben. Ugyanis bárki bármit mondjon, renkívül kiérlelt és színvonalas a magyar jogrendszer, mindenben megfelel az európai és a saját jogállami hagyományainknak.

Másrészt az természetes, hogy a "régi" jogszabályoknak is meg kell majd felelniük az új ALkotmánynak. De szerintem Navracsicsék pontosan azért nem félnek ettől, mert ők is tudják, hogy az új ALkotmány lényegében csak számában és preambulumában lesz új.

Tartalmilag nem lesz változás. Ezért szemfényvesztés az egész.

6.Lenin 2010.11.16. 22:04:22

@panelburzsuj:

Én jól érzem magam itt.
Nem hiszem, hogy ott olvashatnék ennyi marhaságot esténként.

Ja, visszaszámoltam, ki van adva, indulnom kell a gipsz1234-ért.
Nem tetszik nekünk a politikai véleménye.
Csak nem találom az átnevelő husángot, de meg kell lennie valahol.

kodó tamás 2010.11.16. 22:09:01

@Teremszolga: tévedsz. teljesen új: "üres alkotmány lesz". kitörölheted vele. csipeg-csöpög, erdők-mezők, nyelv, Isten stb.
Pont olyan alkotmány lesz mint a KE. persze az se lesz diktatúra. Csak nulla szinvonalú demokrácia. majd megmagyarázza TG hogy nincs szükség ilyen uri flancokra, lényeg hogy jó kezekben vagyunk...

panelburzsuj 2010.11.16. 22:11:21

@6.Lenin:

Rádión utánad küldenénk a kommenteket: mekkora buli lenne már az első interplanetáris fórum, ahol TG üzenget Leninnek ...

6.Lenin 2010.11.16. 22:12:00

@Teremszolga:

"Tartalmilag nem lesz változás. Ezért szemfényvesztés az egész. "
Kár volt összetojni magam félelmemben.
Marad minden a régi. Megnyugtattál.

panelburzsuj 2010.11.16. 22:13:34

@panelburzsuj:

Tégé és csapata

(Hogy a stílus egységes legyen ... )

melus79 2010.11.16. 22:16:11

Valaki tényleg leírhatná,mi volt olyan érdekes a hír tv-n.Sajnos nem állt módomban megtekinteni.

Átverés! 2010.11.16. 22:16:32

@ guvernalista: Tegnap akartam írni az oktatással kapcsolatos felvetéseire. Nagyon sok mindennel egyet értettem.Én úgy gondolom, hogy régi technikumi rendszert kellene visszahozni, természetesen a kor követelményeinek megfelelő szakmákban.
Nekem két fiú testvérem is a békéscsabai Hid-Vízmüép.Tech. végzett.Az egyik tovább tanult mérnöknek, de a másik is kész emberként sok gyakorlati tapasztalattal kezdhette munkát

Nagyon sok szakmában volt ilyen technikumi képzés, és innen kerültek ki a jó színvonalú középvezetők, még ma is megtalálhatók.

Ugyan igy képezték a mezőgazdasági szakembereket is, középszinten a sok mg. gépszerelő, traktorista stb. Még ma is zömmel idősen bár de azok ülnek a nyeregbe.

Az agrár egyetemek is ontották a szakembereket, és azok le is jöttek vídékre, mert a nagyűzemeknek volt fogadó képessége. Már többször írtam arról, , hogy a hetvenes-ny olcvanas években több városi értelmiségi jött a vídékre mint amennyi távozott.

Valamelyik reggel polemizáltak arról, hogy mit is kellene pl. Oroszországnak eladni.Felvetődött, hogy a magyar almának, Globus termékeknek, egyáltalán az élelmiszernek még mindig van jó hangzása az orosz piacon, lenne nosztalgia irántuk, de hol van már a magyar gazdasági háttér, sehol.

Ki volt itt sok minden már találva, de a módszerünk az, hogy a fürdővízzel a gyermeket is.

gipsz1234 2010.11.16. 22:18:21

@6.Lenin: Ugy értem hogy nem anonim módon. Név nélkül még merek véleményt alkotni.
@manyike: Direkt módon nem befolyásolnak az eddigi döntések, de valószínüleg túlzottan rgaszkodom alapvető jogállami normákhoz és ezeket látom veszélyben. Ez bizonytalanságot és félelmet kelt bennem. Ezen kívül úgy érzem a MNYP-akból elvont milliárdok a populista igéretek teljesítésére lesz feláldozva. Nem hiszek az egyszemélyi vezetésben a tévedhetetlen vezérben a soha sem hazudó emberekben. Nem tetszenek az egyéni képviselőként benyujtott törvényjavaslatok, melyek nem tesznek szükségessé parlamenti vitákat. Igen ez diktatura, még soft fajta de ez sem tetszik.

panelburzsuj 2010.11.16. 22:21:21

@Átverés!:

Orosz piac alatt mi értendő? A moszkvai és szentpétervári nábobok, vagy a nincstelen falusiak tízmilliói?

HZ · http://nagyvilag.blog.hu 2010.11.16. 22:22:55

Kedves Török Gábor! (Ezért most kapni fogok megint.) A legutolsó cikkekben sikerült visszatérnie az eredeti tárgyilagosságához, fő értékéhez, szemben az utóbbi időszakban néha fel-felbukkanó "drágabolgáruras" tárgyilagossággal. Ennek személy szerint örülök, és kívánom, hogy ezen az úton járjon tovább.

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 22:23:22

index.hu/belfold/2010/11/16/mar_ott_volt_a_hurok_karolyi_nyakan/

Ha megint indul az utcai balhézás, vajon Orbán kiosztja a beígért két pofont a csürhének, vagy ahhoz is gyáva lesz?

melus79 2010.11.16. 22:23:53

@gipsz1234: Tökéletesen egyetértek,de ilyentájt már gondot okozott a pontos megfogalmazás!Hja kérem,én nem véletlenül félek a diktatúrától,két kiskorú ugráltat reggeltől estig!:)

porfelhő 2010.11.16. 22:26:07

"Újra tüntetésre készül a Jobbik. Egyebek között azért, mert a fidesz elsikkasztotta az alkotmányozást. Jelenleg nincs demokrácia az országban, mit jól jelez, hogy egy újabb törvény szerint idegen rendőrök is bevethetőek lesznek Mo-gon." mondta többek között Vona G.

Most akkor van demokrácia vagy nincs? vagy nem lesz?:) irja már meg valaki!

Hungeralien 2010.11.16. 22:26:15

A HírTV-n a Magyar Nemzetesek fikázzák a kormányt...

6.Lenin 2010.11.16. 22:26:21

@gipsz1234:

Kis naiv, kartoték van az egész rokonságodról. Még azokról is akikről te nem is tudsz.

Gipsz1234, nyitott könyv vagy előttünk!
Igaz, kicsit unalmas, de ott egye a fene, majd átnevelünk.

vinczej · http://vinczej.blogspot.com 2010.11.16. 22:28:52

@Teremszolga: Változás 1: A magántulajdon nem alapjog!

pug406st 2010.11.16. 22:30:11

@melus79: heti válasz és magyar nemzet vitázott. torkos matild ellenérzését fejezte ki az alkotmánymódosítás miatt... közben volt kötelező gyurcsány diktatúrázás... hát kb ennyi. kecske és káposzta esete. érdekesebb lett volna jobb oldali jogtudósok vitája.

melus79 2010.11.16. 22:30:38

@török gábor: Elolvastam,és visszavonom.valahogy kimaradt.Mea culpa!:)

Fufo 2010.11.16. 22:30:43

@vinczej: Ilyen már mintha lett volna...

6.Lenin 2010.11.16. 22:32:10

@kodó tamás:

Eddig is volt Alkotmány, meg jogbiztonság, de szerintem a gyakorlatban 1 jó ügyvéd meg, 1 reklámszatyor lové, sokkal praktikusabb (hatásosabb) volt.

melus79 2010.11.16. 22:33:04

Köszönom a tájékoztatást!Már aggódtam,hogy lemaradtam valamiről!

gipsz1234 2010.11.16. 22:33:59

Azért az jó érzésel tölt el hogy sikerült egy nagyszerű Embert felküldeni a Sándor palotába. Schmitt Pálnál kellemesebb partnert keresve sem találhatott volna Orbán miniszterelnök úr. Ő az az Ember aki mindent aláír. Tökéletes Jolly Joker. Minden rendszerben megállja a helyét. Fitt ember, képes 40 fekvőtámaszt is megcsinálni. A gerince sem fáj utána. Ugyebár ami nincs az nem fáj.

pug406st 2010.11.16. 22:34:10

@vinczej: de alapjog csak az ehhez kapcsolódó törvényeket ab nem vizsgálhatja

shwarcz bácsi 2010.11.16. 22:35:41

@gipsz1234: sose volt neki.csak a tv torna ment az átkosban..

pug406st 2010.11.16. 22:35:56

tényleg a nemzet tolla aláírt már?

panelburzsuj 2010.11.16. 22:36:36

@6.Lenin:

És mára huss, elszállt a szatyros megoldásból a varázserő?

Vagy itt-ott azért még működöképes?

Fufo 2010.11.16. 22:37:30

@pug406st: Már előre. Nehogy időt veszítsen.

gipsz1234 2010.11.16. 22:37:47

@6.Lenin: Hol van a tábor? Hány tubus fogkrémet vigyek? Vagy mire vége lesz az átképzésnek már nem fogkrémre hanem pépes ételre lesz szükségem?

porfelhő 2010.11.16. 22:40:01

Bocsánat! Hol vannak a "blogbentlakókommentelő fiúk"! látta ma este őket valaki?:) az előbb átmentem a véleményvezérre az én "avatar kiskutyusom" ott irja a tutit!:) mért nem itt, nem tudja valaki!?:) vagy itt vannak álruhában?:)

Nem vagyok fideszes 2010.11.16. 22:40:29

Hm, a mai nyilastüntetés simán lemehetett, de a devecseri iszapkárosultaknak kuss volt a nevük. Elgondolkodtató...

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 22:44:41

@panelburzsuj:
a rendszer 79-ig úgy működött, hogy a pártgyűlésen versengett A és B. tegyük fel, hogy A győzött, és B vesztett. ekkor B felhívta párton kívüli C-t, hogy a jelölőgyűlésen induljon B támogatásával A-val szemben "függetlenként". itt az adatsor, hogy milyen számban jutottak be a KB jelöltjei és HNF "független" ellenjelöltjei.

1958: 276 62
1963: 252 88
1967: 259 90
1971: 224 128
1975: 215 137
1979: 252 100

ha más nem ebből világosan látszik, hogy az MSZMP KB = HNF állítás mennyire nem igaz. inkább KB <-> HNF szembenállás volt végig. a HNF nem a rendszert akarta megdönteni, hanem a KB-t. 79-ben pozsgay nem akart rendszert váltani, hanem kádárt próbálta meg leváltani. 85-ös a kötelező többes jelölés miatt jelent meg a DE.

87-ben elhatározzák a szovjet csapatok kivonását. amiről szűrös, pozsgay először értesülnek. a kb oldalon horn, kovács. felismerik, hogy a csapatkivonás többé nem politikai, hanem logisztikai kérdés. a ruszkik azért nem vonulnak ki, mert nincs hova kivonulni. a szovjetunióban ehhez nincs elegendő laktanya, lakás.

pozsgay bábáskodása mellett 87-ben létrjön az MDF. 88-ban kádár lemond. az mszmp végrehajtja a nagy pálfordulást, pozsgay 33 év után rájön, hogy 56 népfelkelés volt. szűrös 89-ben kikiáltja a köztársaságot.

az alapvető politikai mozgások, ha nem számítjuk a koalíciós (szatellit) pártokat:
HN -> MDF -> FIDESZ, KB -> MSZP, DE -> Ø

pug406st 2010.11.16. 22:46:25

@guvernalista: kifelejtetted, hogy viktor kiűzi a ruszkikat!

6.Lenin 2010.11.16. 22:47:00

@gipsz1234:

"Hány tubus fogkrémet vigyek?"

Ember!
Fogkrém? Mi a tosznak? 1 se marad.
Író szerszámot se készíts!

A derekadra valamilyen krémet azért készíthetsz, sokat kell majd hajlongani a Nyilatkozat előtt.

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 22:47:12

@manyike:
szerintem török azt csinálja nagyjából, mint egy bbc újságíró. nyugaton - aminek most alkonya van - a politikai elemző munka ezután kezdődik. török meg úgy adja elő, hogy itt ér véget.

Szimba 2010.11.16. 22:47:34

A nyolcadik utas a halál - gondolom, hogy századikként sütöm el a nem túl humoros tréflit a cím kapcsán.

A Nol is ír TG elemzéséről, a hozzászólók meg keményen szidják.

tbb 2010.11.16. 22:50:37

Komoly aggodalomra ad okot a fidesz stílusa. Jó úton van ahhoz, hogy kicsinálja magát. Nem az országot, azt már gyurcsi kicsinálta. Hanem magát. Ilyen légkörben ugyanis a komoly fazonok visszahúzódnak, és a fajsúlytalanok kerülnek kulcspozicióba. És akkor onnantól annyi.

Saman · http://reszvetelidemokracia.blog.hu/ 2010.11.16. 22:50:37

A demokrácia egy olyan rendszer, ahol közösen alkothatjuk a szabályokat.

A FIDESZ kénye kedve szerint üt egyet a kereteken, ha éppen bele ütközik.

Érdekes, hogy általában az újságírók vagy a civil érdekképviseletek számára nem merül fel, hogy akár mekkora kétharmada van orbán viktornak, nem építhet ki olyan rendszert, ahol megszűnik a "közösen alkotjuk a szabályokat" elv. Már meg sem próbálunk alkudni a szabályokról? Már nem tekintjük magunkat polgárnak? Nem védjük azokat a jogokat, amik garantálják, hogy a mi véleményünk is elhangozhassék?

Persze tény, hogy ennek a diktatúra restauráló rendszernek az alapjai már az előző FIDESZ kormány alatt kiépültek, amikor az MSZP és a FIDESZ a Halász - Zuschlag paktumban megegyzett a politikafüggetlen civil mozgalmak kiirtásáról.

reszvetelidemokracia.blog.hu

porfelhő 2010.11.16. 22:51:16

"A szabályxik mindig valakiket kedvezőbb, másokat kedvezőtlenebb helyzetekbe hoznak". Igen! buta szabályokkal nem lehet a nép akaratát teljesiteni, azok már rég tul vannak a népakaraton, a hiánycél teljesitéséhez szükségeltetnek. Az egykulcsos adó is egy "vakitás", mert már megint a magasabb jövedelmüek járnak jól. Tovább mélyül a szakadék a társadalmi rétegek között. Igen! "mindenki jól jár, ki kevésbé jár jól, ki jobban." vannak- és lesznek vesztesek és nyertesek.

ubul2000 2010.11.16. 22:58:13

@Lófasz Hadnagy: a csürhe egyelőre fegyelmezetten szavaz, biztosítja a 2/3-t, nincs ok a pofozásra

pug406st 2010.11.16. 22:59:03

@guvernalista: tisztában vagyok vele. párszor már itt elhangzott mindenféle szemellenzőstől ez az érv... nahát ennyit a a legendákról.

porfelhő 2010.11.16. 23:02:43

@ubul2000:
Az meg mi!? Ezek a "fiúk"!? borzalmasak, nem értem őket! " Csak a meccs, meg most már a "demokratura"!? :)
Ezek csak ezzel foglalkoznak, közben meg veszélyben van a demokrácia!:)

6.Lenin 2010.11.16. 23:03:02

"Az alkotmánymódosításokról, az új alkotmány elfogadásáról szóló vita kapcsán azonban fontos lenne tisztázni, hogy nincs semleges intézmény, nincs semleges eljárás. A szabályok mindig valakiket kedvezőbb, másokat kedvezőtlenebb helyzetekbe hoznak, s ha valakinek törvényes (!) lehetősége van ezek módosítására, nem érdemes meglepődni, ha mindent meg is tesz a helyzetének javítására. A választók pedig majd eldöntik, hogy mindezt alkotásnak vagy gátlástalanságnak gondolják-e inkább."

Csak az nem lesz mindegy, hogy a többség fogja-é alkotásnak minősíteni?
Amíg a kisebbsége a választóknak tarja gátlástalanságnak (mint jelenleg), addig az irány jó.

Szimba 2010.11.16. 23:04:27

Ha a Kádár korszak volt a puha diktatúra, akkor Orbáné meg a kemény demokrácia lesz:-))

Viszont, ha még egyszer idióta viccelődést engednek meg maguknak, hogy ki nem támadja meg, avagy le Lamperth Mónikát (ha jól emlékszem?!), akkor leírom a Fideszt.

az illem-, és tánctanár

ssi 2010.11.16. 23:13:02

@melus79: @gipsz1234:
- gazdasági tervük fő iránya - még nem győzött meg: növekedés, új munkahelyek
- stílusuk, eszközeik, retorikájuk - nekem eleve idegen, s ekkora kockázat szükséges-e?
- lépéseik és hatásaik most vitathatóak, viszont egyelőre keményen kézben tartják, de milyen lesz a folytatás?

@guvernalista: T.G. egyszer leírta: "szakvéleményemet adom, a magán véleményemet nem" - én örökre megjegyeztem, stílusa is teljesen összhangban van a hitvallásával, amúgy a poszt a kiindulás, s kimondottan a szerzője ritkán "a téma"

porfelhő 2010.11.16. 23:15:26

Milyen érdekes!? ezt biztosan az "énekórán" hallotta a @szimba!
eddig az lmp. volt a pártja! hm. hogy mik vannak! változnak az idők elég gyors tempóban Ja.! ez a nemzeti vágta része, biztosan!:)

porfelhő 2010.11.16. 23:27:27

Nem tudom mit vagytok felháborodva!? megmondta a Bajnai! "Ne gondolja senki, hogy kolbászból lesz a kerités!" nem figyeltetek eléggé!! oszt. most meg támadjátok a TG-t is, hogy ezt ir, meg azt ir! nektek semmi sem jó!? nem hallottátok, hogy a kormány meg azt üzente, hogy jó lesz minden!? :)

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 23:31:15

@Átverés!:
úgy gondolom, hogy egy szakkollégiumi hálózatra van szükség. igazából pokorni is valami ilyesmit akar, hogy legyen 21. századi szakképzés csak nem mondja meg pontosan, hogy mi legyen az intézmény. azt mondja, hogy nem 18 éves korban kellene pályát választani. nyilvánvaló, hogy már korábban lehetőséget kellene erre adni a "jó" tanulóknak is. ahol gimnáziumba menni szinte kötelező.

a 14-18 év közötti gimnáziumi időszakot - ha részlegesen is - be kellene áldozni. egyszerűen nincs értelme az alapműveltséget teljes egészében újratanulni. oké, ez lehet, hogy durván hangzik, de ebben az időszakban a közoktatással szemben a szakképzésnek kellene túlsúlyba kerülni. hasonlóan a szakközépiskolákhoz.

viszont a "jó" tanulóknak magas szintű elméleti képzést biztosítani, ehhez szükség van a főiskolai oktatókra, de az intézményből a gyakorlati képzés sem maradhat ki, ezért szükség van a szakközépiskolai szakoktatókra. azért, hogy az elméleti, és a gyakorlati képzés intézményesen ne váljon ketté. és ebből kellene összerakni egy új intézménytípust, amit én szakkollégiumnak hívok, amibe természetesen belefér az is, hogy a szakkollégium profiljába eső műveltségi területet emelt szinten tanítanak. ehhez meg gimnáziumi tanárok kellenek. szóval ez egy új intézménytípus lehetne, amelyik nem tanulmány előmenetel, hanem érdeklődési kör alapján szedne szét egy generációt. tulajdonképpen ezt mondja magyar bálint. csak nem mondják meg, hogy mégis milyen intézményes megoldás kellene, hanem mindenki szidja a másikat.

lehetne éppenséggel humán szakkollégium is, ahol a humán műveltség újratanulása a hangsúlyos, ez valójában a tanítóképzés, szerintem ilyesmit képzel el hoffmann rózsa. tehát ezeknek az eredőjéből kellene valamikor egy új intézményrendszert létrehozni.

a véleményem az, hogy a 13-21 év kor közé kell a szakkollégiumnak beékelődnie. és ez magába foglalhatná a jelenlegi képzési formákat:
-- gimnázium és egyetemi alapképzés
-- szakközépiskola és technikus képzés
-- szakmunkásképzés és szakiskolai képzés
főleg az első a problémás, mivel az nem sokat ér.

de nekem erős a gyanúm, hogy sok vita lesz erről. egyelőre nem látszik, hogy ki képes majd az álláspontokat (magyar-pokorni-hoffmann) integrálni.

ssi 2010.11.16. 23:32:47

kormánynak csak jó, hogy ennyire megosztott most s marad is az ellenzék

"jelenleg nincs demokrácia az országban" - mondta Vona Gábor,
sajátos részletek
www.hirado.hu/Hirek/2010/11/16/20/Vona_nincs_demokracia_az_orszagban.aspx

"egyedi lobbiérdekek kiszolgálójának vagy az állampolgárok érdekei képviselőjének tekinti-e magát." - a kormány, mondta az LMP - közérthetőbb
hvg.hu/itthon/20101116_lmp_tiltakozas_adotorvenyek_

porfelhő 2010.11.16. 23:37:20

Hm.- a hirek egy részét a kommentemből ellesi, aztán meg belinekeli!:) tök jó!

DrCinizmus 2010.11.16. 23:39:34

Bréking nyúz:

A Fidesz alkotmánymódosító és Ab jogkörét súlyosan korlátozó javaslatát alkalmasnak találta a parlament illetékes bizottsága=Fidesz. Később elfogadta azt az Országgyűlés=Fidesz. Majd ezt az esti hírek keretékben örömmel közölték az MTV-ben=Fidesz. Másnap az államfő=Fidesz is üdvözölte azt. A csalódott volt fideszesek és a normális, eszét használni képes emberek panaszt tehetnek az elfogult hírek ellen a médiahatóságnál=Fidesz. Esetleg népszavazási kezdeményezést nyújthatnak be az OVB-hez=Fidesz. Bár igazából fellebbezésnek, visszapofázásnak helye nincs!

Hát ennyi...

6.Lenin 2010.11.16. 23:40:07

@porfelhő:

Tévedsz.
Nagyon is figyeltek az emberek.
Azért választottak mást.

"Ne gondolja senki, hogy kolbászból lesz a kerités!"
Nagyon rossz szöveg.

Nem is kell, hogy kolbászból legyen, de legyen végre más, mint eddig. Ezt várják a választók, erre adtak felhatalmazást.
A változásra.

DrCinizmus 2010.11.16. 23:41:27

@6.Lenin:

És te ilyen változásra gondoltál? Mert én speciel nagyon nem...

porfelhő 2010.11.16. 23:43:44

Mindenki nyer, a kormány intézkedésein! Igen! aki veszit pár ezer forintot, de a könnyitett "söralátétes" adóbevallása néhány órát,- vagy félnapot vesz igénybe, "már könnyebbé" vált az élete.!

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 23:43:47

@manyike:
oké, de ettől én még tarthatom őt műmájernek. és ő mondhatja, hogy nem száll vitába az ilyen alpári hangnemmel. csak azt nem értem, hogy amikor a kampányban ezen a blogon tombolt a zsidózás, cigányozás, buzizás, azt nem tartotta alpárinak. nekem ez valahogy nem passzol össze az objektivitással.

szerintem török a különféle vélemények között egyszerűen egyensúlyozgat, mégpedig oly módon, hogy mindig (mindegy ki van kormányon, a szoclib, vagy ez a nemzeti egységfront) a hatalom oldalára áll. nem nagyon, hanem éppen hogy. amikor már a fidesz határozta meg a politikai napirendet, akkor az ő oldalukra állt, amikor a jobbik erősödött, akkor azt mondta, hogy azok nem szélsőségesek, hanem radikálisak, ha a fideszben a kritikus hangok erősödnek, akkor arra áll, ha alább hagynak, akkor vissza. szóval, mint egy nádszál a szélben.

de ez engem nem zavar, szerintem amit török csinál arra szükség van, az elfogult elemzővel szemben a tévében ő mutatkozik tárgyilagosnak, én ezt értem, csak azokat nem, akik úgy képzelik, hogy a politikai elemzés témában ez a non plus ultra. de mindegy is ez.

porfelhő 2010.11.16. 23:49:37

@6.Lenin:
Tessék!? Jól olvasom, a szövegedet!? ha megengedet, akkor nem is kommentálom! nem ér annyit!

DrCinizmus 2010.11.16. 23:50:49

Lehetne TG személyétől függetleníteni a dolgot és csak arra figyelni, amit leírt? Vagy most komolyan ez a legnagyobb problémája a blogtársadalomnak? Nézzetek már körbe, mi megy itt?

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 23:52:36

@Drgomor:
nyilván nem lehet, hiszen ez a ő blogja.

6.Lenin 2010.11.16. 23:53:07

@Drgomor:

Komoly érdekek feszülnek. Nem gondoltam 1 percig sem, hogy könnyű lesz. Kellett a 2/3-ad, nélküle eleve bukás lenne.
Majd az eredmények/eredménytelenség dönti el, puhák vagy kemények az eszközök.
Diktatúra biztosan nem lesz.

DrCinizmus 2010.11.16. 23:54:10

@guvernalista:

Az ok, de nem hinném, hogy az a legfontosabb, hogy vele foglalkozzunk és nem azzal, amit írt...de biztos hülye vagyok...

guvernalista (törölt) 2010.11.16. 23:57:37

@6.Lenin:
ebben szerintem igazad van. szóval szerintem a jelenleg a választóknak dönteni kell arról, hogy A) társadalmi, B) kulturális, C) gazdasági, D) politikai változást akarnak. és ehhez rendre A) szocialista, B) konzervatív, C) liberális, D) nacionalista kormányok kellenek. nekem úgy tűnik, hogy az emberi természet olyan, hogy ezek közül egyszerre csak egy dolgot lehet megváltoztatni.

a választók nagy többséggel döntöttek: D. átfogó változásokat, és új politikai rendszert akarnak. itt a kérdés az, hogy ez az új jobb lesz, vagy rosszabb. tehát itt senki nem a változás szükségességét vonja kétségbe, hanem az irányát.

DrCinizmus 2010.11.16. 23:58:56

@6.Lenin:

Tudod én ott voltam a tűz közelében, nagyon jól tudom, milyen volt korábban a Fidesz. Most fél év sem kellett ahhoz, hogy totálisan kiábránduljak belőlük. Változásra, rendre szükség van, de ez nem egyenlő azzal, hogy szétverünk mindent, ami az utunkban áll. Nem jelenti azt, hogy minősíthetetlen stílusban vezetjük az országot...én rohadtul nem ezért küzdöttem az elmúlt 8 évben! De persze lehet még hinni a propagandának, lehet még szemellenzőt hordani, lehet még birkaként viselkedni, de semmiképpen sem érdemes!

porfelhő 2010.11.17. 00:01:52

@Drgomor:
Nem is értem miért vagy felháborodva! Ő a bloggazda! a blogtársadalom azt kommenteli amit leir! ami a feladat!:)
nem hinném, hogy hülye vagy! valami más problémád van?! ugye?

DrCinizmus 2010.11.17. 00:05:11

@porfelhő:

Nem vagyok felháborodva, csak értetlenkedek, ilyen egyszerű! :)

6.Lenin 2010.11.17. 00:05:21

@porfelhő:

Gondoltam, hogy nem fogod megérteni.
Mindig magadból indulsz ki, mint sokan mások is, de így nem fogod megérteni, mások miért döntöttek másként.
Többé nem zavarlak.

porfelhő 2010.11.17. 00:11:27

@Drgomor:
Dehogy értetlenkedsz! tudod Te hagyon jól mit irtál! ugye?:)
"tévedsz" ha azt hiszed, hogy elhiszem!:)

ssi 2010.11.17. 00:12:33

kiskapuk...

"MSZP az AB-hez fordul a magánnyugdíjpénztári befizetések eltérítése miatt, és szerintük a grémium dönthet is a kérdésben, hiszen nem járulékról van szó, hanem egy tagdíjról"
atv.hu/belfold/20101115_kunhalmi_ages

@guvernalista:
- Te személyesen T.G.-nek címeztél egy jelzőt, a kampányi alpári szöveg viszont főleg a blogon kívüli világról szólt
- T.G. posztjai a legaktuálisabb témák kapcsán általános szakmai elemzési megközelítések okokról, viselkedésekről, következményekről ... egyéni vélemények alkotásához,
- látod, van, akinek szimpatikus a lehengerlő, mindent eldöntő kormány, van, aki meg partnerséget, szabadságot, önállóságot akar

volt egy bácsi, aki jó 20 éven át folyamatosan tájékozódva, nagy alapossággal töltötte ki a totó szelvényeit, de soha nem árulta el, hogy ő melyik csapatnak drukkol

@6.Lenin:
aki a változásra szavazott, az sem sejtette, hogy a pártcserén kívül, mennyi minden változik, s hogyan, s talán meg is lepődik most, s nagy kockázatot is belelát

porfelhő 2010.11.17. 00:17:58

@6.Lenin:
Tévedsz. Te is! nincs semmi probléma! minden szavamért felvállalnám az "arcom is". Lehet, hogy rosszul olvastam a sorok között? Nem zavarsz, akkor nem zavarsz! nem képzeled, hogy még én fogok bocsánatot kérni a semmiért!

6.Lenin 2010.11.17. 00:21:45

@guvernalista:

Mo-on még nem sikerült komolyan megváltoztatni az előző rendszert.

56-ban volt próbálkozás, erőszakkal és "demokratikus" módszerrel, egyik sem sikerült.

90-ben próbáltak mutyiban megegyezni, látjuk az eredményt, az sem sikerült.

2010-ben lenne 1 lehetőség, nagy feladat, lehet, túlságosan is nagy. Az egész világ keresi a megoldást.

Melyek a helyes módszerek? Mennyi idő van erre?

Bármelyik pillanatban összeomolhat gazdaságilag akár az EU is.
Mik az esélyeink? Hosszútávon totolyázni? Maradjon minden a régiben?
Nincsenek bejáratot példák, csak hatalmas igény a változásra.

Obama miért nyert? Jól áll? Ő sem tudta a helyes megoldást.
Ki tudja? Ki lesz a nyerő?
Oroszország? USA? Kína? Európa? Ázsia?

Hol vagyunk mi ezekhez, de el kellene (végre) találni, kihez érdemes csatlakozni.

DrCinizmus 2010.11.17. 00:25:34

@porfelhő:

Ne kompromittálj! :) Csak azt nem szeretem, hogy amikor a "mi" oldalunknak csapja a szelet és a másikat osztja, akkor jófiú, amikor pedig mindez fordítva van, akkor szar, szemét, tudatlan, faragatlan és a többi és a többi...
Ez a baj Magyarországgal, hogy az emberek többsége már képtelen objektíven, racionálisan látni dolgokat. Vagy az egyik, vagy a másik oldalra elfogultak vagy épp birkák. Én kinőttem ebből, mert a "bölcsek köve" sem a jobb, sem a baloldalnál nincs ott...

porfelhő 2010.11.17. 00:25:58

@6.Lenin:
Te nekem, még egy "normális" politikai hangvételü kommentet nem irtál. Egyébként megirom a kommentemet, nem kell minősiteni. Arra ott van TG., hogy minősitse és majd Ő szól ha nem tetszik! Mert ugye ő egy kiváló politológus!:):)

6.Lenin 2010.11.17. 00:32:11

@manyike:

Te tudod mi lesz holnap Írországgal? Ki lesz a következő?
Lesz valódi fellendülés valahol?
Vagy mindenki kamuzik?
Van egyáltalán idő, hosszútávú tervezgetésre?
Minket is támogatna az EU? Vagy beáldoznának?

Mi lenne a következménye 1 totális eladósodásnak?
Van 1 határa az eladósodásnak, ahonnan már nincs felállás.
Szerintem ezek ma az igazi kérdések, de nem mindenkinek az érdeke az, hogy erről beszéljenek az emberek.

Link Elek 2010.11.17. 00:32:25

Papíron egy banánköztársaság, vagy Venezuela is demokrácia. Még választások is vannak. Csak van 1 ember, aki bármit megtehet, ami csak eszébe jut.
Pontosan úgy, mint Magyarországon.

porfelhő 2010.11.17. 00:33:07

@Drgomor:
Én nem vagyok birka! nem is voltam a nyájban! Nekem olyan "szemüvegem" van amivel elég tisztán látok! Nem szoktam ide-oda inogni, van véleményem, van hitem, nem csak most, évtizedek óta, egy "uton" járok! Ha elesek, újra talpra állok.
Tévedsz.:)

guvernalista (törölt) 2010.11.17. 00:33:45

@manyike:
ha valaki objektív, akkor feltételezem, hogy elvonatkoztat attól, hogy róla írnak valamit, vagy másról. ettől objektív, hogy a jelzőket, vagy a mondatokat a saját személyétől függetlenül nevezi alpárinak, vagy éppen hétköznapinak. kedves dolog, hogy véded, és nem is akarok ezzel különösebben vitatkozni.

én mindig azt írom le, amit az adott témáról gondolok, legfeljebb nem ide írom le. nem okoz gondot tovább állni, mivel senkit sem ismerek személyesen.

talán érdemes olyan helyen beszélgetni, ahol legalább egy emberről tudom kicsoda. igazából most jöttem rá erre. látod milyen ostoba vagyok.

porfelhő 2010.11.17. 00:37:25

@Drgomor:
Ja! Jól emlékszem, hogy leirtad! arra is, hogy mit irtál. és értem is. téveszd. ha azt hiszed, hogy nem értettem meg. és még igazad is volt.

6.Lenin 2010.11.17. 00:37:56

@porfelhő:

Én kérek elnézést, hogy írtam neked.
Többé nem teszem.

porfelhő 2010.11.17. 01:01:12

@6.Lenin:
Értem. ahogy gondolod. nem számit ez sem már, amit én "kaptam itt a blogon" már!

Jó éjt mindenkinek!

atpijkamo_ · http://www.deciki.blog.hu/ 2010.11.17. 02:54:42

@Link Elek: "Csak van 1 ember, aki bármit megtehet, ami csak eszébe jut."

Churchill mondott valami olyat, hogy négyévente egy nap van tényleg demokrácia.

Jobbat még nem találtak ki.

Link Elek 2010.11.17. 03:05:34

@atpijkamo: nocsak.
eddig nem tudtam, hogy a vilag legjobb politikai berendezkedese a bananköztársaság.

ssi 2010.11.17. 06:24:52

@guvernalista:
- őt nem védem, s veled nem vitatkozom - úgy érzem
- igazad van, a ti ügyeteket rátok bízom, csak egy gyakran visszatérő (hiány)érzetet vetettél fel, ami korábban egyértelműen tisztázásra került
- a T.G.-t láttam a tévében, a többiek mellett biztosan ismeretlenül elmennék az utcán - de ide véleménycserére járok, s nem ismerkedni, bár menet közben sokakról sok személyes kiderül
- az jó, ha valaki újabb fontos dolgokra jön rá pl. önmagával szemben - én máshonnan szoktam ezt nézni: nem ostobának vélem az előző pillanatot, hanem bölcsebbnek a következőt
- sok sikert, bárhogyan döntesz is :-))))

@6.Lenin:
- velem éppen beszélgethetsz ezekről is, csak tartok attól, hogy nem azonos időzónában vagyunk itt a blogon :-)))
- amúgy egy fontos lényegre tapintottál: igen, piszok sérülékeny, labilis a világ,
- s én azok közé tartozom, akik ilyen környezetben még óvatosabbak, inkább először bebiztosítanak, utána költenek, de akkor sem hirtelen minden korábbi időszakénál sokkal többet kockáztatva, amúgy meg az ovis gyerekeimet is anno partnernek tekintettem, ne akartam uralkodni felette, vagy becsapni

Darkcomet 2010.11.17. 07:37:21

De bizony hogy diktatúra kialakulása van kibontakozóba. Ugyanis semmi garancia sincs arra, hogy az a fidesz, amelyik most önös érdekből egyoldalúan módosíthatja az alkotmányt, és korlátozza az alkotmánybíróságot, meg fog állni ennél a pontnál, és nem fogja hamarosan korlátozni más alapvető emberi. jogokat is az alkotmányon keresztül. Arról már nem is beszélve, hogy ezek a módosítások benne maradnak az alkotmányba a fidesz után következő kormányzó erőknek is. És egy esetleges jobbikos kormányzás során az isten. tudja, hová fajulnak majd el dolgok. De az is lehet, hogy a fidesz hosszú távra óhajt berendezkedni, és jelen állapot szerint ezt a törekvést sem lehet csak úgy, demokratikus módszerekkel megvalósítani.

walker57 2010.11.17. 07:40:09

@atpijkamo: Ha már Churchillnél tartunk:
"A legjobb érv a demokrácia ellen egy ötperces beszélgetés egy átlagos szavazóval."
"Óvakodnunk kellene a felesleges újításoktól, különösen azoktól, amiket a logika vezérel."
"Egyetérthetünk abban, hogy az a nemzet, aki adókkal kívánja a prosperálóságát biztosítani olyan, mint az az ember, aki ül egy vödörben és a foganytúnál fogva próbálja magát felemelni"

Egy vidéki napilap ma reggeli sms kommentje:

"az eddigi nyolc év miatt kellene keseregnie. O.V.-nak még van hét és fél éve (ha rajtunk múlik)majd akkor tessék siránkozni"

andzsin 2010.11.17. 07:48:22

csak úgy ajánlom fontolgatásra:

az USA LB első alkotmánybírósági döntése (Marbury vs. Madison):

""Marshall főbíró szerint ha az alkotmányt meg lehet változtatni egy törvénnyel, akkor az nem alkotmány, ha viszont az alkotmányt a törvényhozó nem változtathatja meg, vagyis a törvények felett áll, akkor az alkotmánnyal ellentétes törvény nem törvény. Középút nincs - szól az ítélet."

sashimi 2010.11.17. 07:58:11

TG: "Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem."

- irod amikor a fidesz éppen a tulajdonhoz való jog alkotmányos garanciáit számolta fel, visszamenőleges hatályú adótörvényt hozott Szász Károlyra szabott személyes kivétellel, azaz megszünt a jogállamiság.

OV elégedett lehet irodalmi munkásságoddal.

panelburzsuj 2010.11.17. 08:09:29

@andzsin:

Ha már a poszt témája az alkotmány állandósága - magyarán: mennyire szolgálhat napi furkósbotként, és mennyire a stabilitás biztosítékaként - akkor érdemes idecitálni két dolgot:

Az Egyesült Államok alkotmányának "törzsszövege" elfogadása óta változatlan, a hozzáragasztott 27 kiegészítésből az első tíz már azelőtt belekerült, hogy az összes tagállam ratifikálta volna, azaz "igazán" összesen 17 alkalommal változott (bővült): azaz kábé emberöltőnként kettő alkalommmal.

A szemléletek különbségének mérlegelése tekintetében nem érdektelen az utolsó (alig 18 éve meglépett ... ) toldás:

XXVII. CIKK (1992)

A szenátorok és képviselôk fizetését szabályozó törvények csak a következô választási ciklus után léphetnek életbe.

panelburzsuj 2010.11.17. 08:15:32

@panelburzsuj:

(És az összevetegetés korlatáiból azért én azt tenném az élre, hogy az USA alkotmánya egy rakat önálló törvényhozó testület (úgynevezett "állam") közös megyegyezéséből született, és nem félanalfabéta Józsibarátnézők közfelkiáltásából (Feri, menj a picsába!) ...)

DrCinizmus 2010.11.17. 08:56:11

@porfelhő:

Nem, nem rád írtam, hogy birka meg egyebek! :) Nem veszünk össze azon, hogy egyetértünk-e vagy sem! ;)

is 2010.11.17. 09:01:08

ujra es ujra elhangzik egy-egy posztban, hogy a FIDESZ nem korlatozta a valasztojogot. hat mar dehogyisnem! a mennyiseg atcsap a minosegbe, amit az onkormnyzati torvennyel, plusz korzethataratrajzolassal plusz kopogtatocedulakkal csinaltak EGYUTT, az a valasztojog korlatozasa volt. az aranytalan valasztasi rendszerek aranytalansaganak vannak korlatai. ezeket a korlatokat a FIDESZ modositasi OSSZESSEGUKBEN tulleptek.

akinek nincs problemaja a FIDESZ valasztasi rendszerevel, annak Kadar Janos valasztasi rendszere is demokratikus volt. lehetett jelolni, a Hazafias Nepfront inditott, nem a part, titkos volt a szavazas, mi a baj elvtars a valasztasi rendszerrel?

Iustizmord 2010.11.17. 09:40:33

@török gábor: Mindez azonban, fontos megismételni, nem diktatúrát jelent. Amíg a szabad részvétel, a szabad versengés és a szabad nyilvánosság garanciáihoz nem nyúl a kormánytöbbség, legfeljebb konzervativizmusa és hitelessége vonható kétségbe, demokratikus elkötelezettsége nem.

ezzel határozottan vitázom.

ELVBEN pl Oroszországban meg Ukrajnában meg Fehéroroszországban is demokrácia van. irányított, központosított, de "demokrácia" mert vannak elvileg szabad választások, elviekben szabad a sajtó, stb.

ki merné Putyin, Juscsenko, Lukasenko demokrata voltát megkérdőjelezni?

kb mindenki.

a mostani alkotmánymódosítgatással ki merné Orbán demokrata voltát cáfolni?

jópáran.

demokrata ilyet nem csinál.

párhuzam (politikasemleges): anno Lucius Cornelius Sulla (elix) is csak az "ősi alkotmányt", a mos maiorum-ot akarta visszaállítani, tette ezt oly módon, hogy dictatorrá nevezte ki magát élehthossziglan, és nem a mos maioru, szellemében tevékenykedve cselekedett (római bevonulás, proscriptio, consulok kinevezése, stb)

aztán később Octavianus / Augustus is biztos csak a köztársaságot akarta megmenteni - s lett belőle principatus. diktatúra, köztársasági jelmezben.

wake up, little Suzie, wake up.

Iustizmord 2010.11.17. 09:44:44

@is: magyaro-n a demokrácia már annyira kiteljesedett, hogy választásokra sem lsz szükség.

és valóban, emlékszem a 86-os választásokra, a körzetünkben 2 azaz kettő jelölt közül lehetett választani! két iskolaigazgató közül! a demokrácia szép példája! :o)

atpijkamo_ · http://www.deciki.blog.hu/ 2010.11.17. 10:48:03

@walker57: "az eddigi nyolc év"

Reménykedtem, hogy a fidesz tanul a legutóbbi fiaskóból, és kisebb arroganciával fekszik neki a dolognak. Azért nagy pénzben nem fogadtam volna rá. De úgy gondoltam, a 7 év baszakodás után egy főttkrumpli is jobban kormányoz.

tbb 2010.11.17. 12:15:32

@Iustizmord:

Remélem nem teljes a párhuzamod. Odáig még rendben, hogy Sulla, meg Agustus, mert őket pozitívan ítéli meg az utókor. Tragikussá az utódaik alatt vált.

De hogy teljes legyen a kép, a párhuzamba állítást nem Sullaval kell kezdeni. Hanem az őt megelőző anarchikus állapotokkal. Amit akkor is, most is, a csak a saját érdekeikkel törődő politikai garnitura hozott össze.

Szóval korábban kellett volna hallgatni az okos szóra.

Peripetia 2010.11.17. 12:45:00

@6.Lenin: Sületlenség, hogy amit a többség jónak tart az mindig is jó. Sokan belepusztultak már ebbe a tévhitbe.

kodó tamás 2010.11.17. 14:36:26

@6.Lenin: "Eddig is volt Alkotmány, meg jogbiztonság, de szerintem a gyakorlatban 1 jó ügyvéd meg, 1 reklámszatyor lové, sokkal praktikusabb (hatásosabb) volt"

ja tényleg.
akkor nem kell alkotmány

6.Lenin 2010.11.17. 20:14:11

@Peripetia:

Nem írtam, hogy a többségi döntés jó, vagy rossz, de ők döntenek.

a fordítottjába is sokan belepusztultak, talán még többen.
(amennyiben kevesek határoznak, mi a jó a többségnek)

6.Lenin 2010.11.17. 20:17:16

@kodó tamás:

Nem azt írtam, nem kell alkotmány.
Arra utaltam, a gyakorlatban kitörölheted vele.
Nem a megléte a fontos.
süti beállítások módosítása