Múlt pénteken kellett leadnom a Heti Válasznak azt a cikket, amely a most csütörtökön megjelenő lapban lesz olvasható. Ebben arról írok, hogy a politikai napirendet szinte kizárólag a Fidesz dominálja, a rezsicsökkentés vagy a titkosszolgálati botrány gondosan felépített, jól elmesélhető ügyek, miközben az ellenzék képtelen egy napnál hosszabb szavatosságú témákkal előállni. Tényleg így nézett ki a helyzet ebben az évben – egészen eddig a hétig.
Fotó: Trafikmutyi
Most sem az ellenzék vette át az irányítást, hanem váratlanul és koncentráltan törtek elő olyan ügyek, amelyek egyrészt a választópolgárok számára jól érthetőek, könnyen átláthatók és átélhetők, másrészt pedig mind a Fidesz hitelességét rombolják. A már lappangó trafik-ügy előbb az újabb és újabb Fidesz-közeli pályázati győztesekről szóló beszámolókkal került a címlapokra, majd kapott egy hatalmas megerősítést a döntéshozatali mechanizmusról beszámoló szekszárdi fideszes képviselő megszólalásával. A bulvárhíradókat – érthető módon - még ennél az ügynél is jobban izgatta Balogh József parlamenti képviselő sztorija, aki a vád szerint alaposan megverte az élettársát, majd saját és pártja helyzetét még azzal is súlyosbította, hogy elképesztő interjúkat adott. S ha még valakinek mindez kevés lett volna, mára az is kiderült, hogy a fideszes politikus nevelt fia is nyert a trafikpályázaton... Ha valaki azt a feladatot kapta volna, hogy két-három napba sűrítve találjon ki olyan híreket, amelyek ártalmasak a Fidesznek, ennél alaposabb munkát szerintem nem végezhetett volna.
A botrányok élettartama persze erősen korlátozott: feltehetően pár nap múlva már más ügyek kerülnek a címlapokra, könnyen lehet az is, hogy visszaáll az év elején látott napirendi aszimmetria. Ugyanakkor nem tanulságok nélküli ez a pár nap, mondanék is mindjárt hármat, ami szerintem politikailag fontos:
1. Most már talán jobban értjük, hogy miért tart annyira a Fidesz a választási kampány véghajrájától, s miért erőltette korábban, hogy az utolsó időszakban már ne lehessen regisztrálni. Ez a pár nap szépen megmutatta, hogy egy-két nap alatt is képes alapvetően megfordulni a széljárás: elbizonytalanodhatnak a kormánypárti szavazók és felpiszkálhatók a bizonytalankodók. Miután 2014-ben nem lesz választási regisztráció, ebben az értelemben minden politikai szereplő időzített bombán ül, amely akár a kampány véghajrájában is robbanhat. Bár a választók ingerküszöbe a kampány végére minden bizonnyal szépen emelkedik majd, s egyre inkább immunisak lehetnek a botrányokra, nem kizárható, hogy a végén mégis előugrik egy olyan ügy, amely a mostaniakhoz hasonlóan könnyen befogadható és ezért erősen romboló hatású.
2. Ismét kiderült, hogy az a Fidesz, amely annyira profi az előre megtervezett, felépített akciók kommunikációjában, milyen nehézkesen reagál a váratlan helyzetekre. Most is a már korábbi ügyekben megszokott kétféle reakcióval találkozhattunk: a lefagyottal és a forralóval. Előbbi képtelen bármit mondani az ügyről, bénultan áll és inkább menekül, utóbbi pedig ahelyett, hogy megértőnek mutatkozna, tompítaná a feszültséget, rátesz egy lapáttal, beleáll és szinte ingerli a közönséget. Ez a pár nap is megmutatta, hogy a Fidesz válságkommunikációja gyenge: amíg nincs meg a központi irányvonal, amit lelkes automataként lehet követni, a megszólalók képtelenek sikeresen kezelni a helyzetet.
3. Amit a rezsicsökkentésről el lehetett mondani, azt a trafik-ügyről meg lehet ismételni: az ilyen témák azok, amelyeknek esélyük van arra, hogy változtassanak a választói preferenciákon. Szemben az egyébként valóban súlyos titkosszolgálati botránnyal, amelynek lényegét a választók jelentős része feltehetően nehezebben látja át, kevésbé tudja megítélni, a trafikpályázatok pontosan olyanok, mint a rezsicsökkentés: személyes tapasztalatok alapján megítélhető mindkettő. Mindez azért fontos, mert ezekben az ügyekben a politikai kommunikáció tere, hatóköre korlátozottabb: mondhat bármit a politikus, ha a választó látja, hogy csökkent a rezsi, vagy tudja, hallja, hogy a környezetében a fideszes rokonok nyertek a pályázaton, akkor saját ismeretére és nem a hírekben hallott gondolatmankókra támaszkodik majd, amikor kialakítja a véleményét. Ezért is életveszélyesek az ilyen ügyek a politikusok számára: ha nem találják el a hangot, ha nagyon szembemennek azzal, amit a választók tudnak-gondolnak, dupla büntetést kaphatnak.
Az utolsó 100 komment: